MY.UAНовини
"Перемога любить підготовку": чи готові ми до розвитку в стані довгої війни
"Перемога любить підготовку": чи готові ми до розвитку в стані довгої війни

"Перемога любить підготовку": чи готові ми до розвитку в стані довгої війни

Голова благодійного фонду "Сучасна Україна", волонтер і правник Володимир Гавриш оцінив настрої суспільства на фоні протистояння з рф

Черговий виїзд у прифронтові смуги зіткнення з ворогом для допомоги ЗСУ. Чергові дисонанси після повернення в умовно "мирні" регіони України. "Тут" і "там" вже традиційно розділені загальною атмосферою поведінки людей. Чергові запитання: чи готові ми, особливо у тилу, на довготривале протистояння з одвічним ворогом – росією?

З цього приводу привернула увагу нещодавня стаття у виданні The Economist (повний текст тут). Стаття про те, як зараз діяти під час війни для перемоги над рашистською росією. Основна думка британських журналістів полягає у тому, що потрібно ефективніше розставити пріоритети.

Вони пропонують не зациклюватись на очікуваннях швидкої перемоги (не відкидаючи звісно цю мету як пріоритетну у військовій складовій) та не концентруватись на планах виключно повоєнної відбудови України. Натомість потрібно зосередитись на прокачуванні такої навички як витривалість: взяти курс на те, що війна буде довгою, на виснаження, а отже потрібно вже прямо зараз будувати стійку державу. У економічній та звісно військовій сферах (у тому числі, поєднуючи їх).

Тобто генерувати власний дохід, поки умовно винісши за дужки репатріацію, та розуміючи, що західної фінансової допомоги завжди буде не вистачати. Не говорячи вже про те, що це у більшості наші боргові зобов’язання.

Низка тез західних журналістів на перший погляд традиційно здаються досить тривіальними і дискусійними. Але насправді це дуже корисне для нас застереження зі сторони. Дзеркало, в яке варто заглянути нам всім – і владі, і суспільству. Адже мова йде не тільки про те, як повинні діяти державні органи та наділене управлінськими повноваженнями самоврядування. Мова про розуміння суспільством цих процесів.

Суспільство

Відносно недавні соціологічні опитування свідчать, що у більшості своїй українське суспільство перебуває в режимі завищених очікувань. Згідно червневим даним КМІС, 42% опитаних у червні 2023 року вважають, що війна триватиме більше року (26% у грудні 2022 року). За даними групи "Рейтинг" за червень 2023 року таких було 25% (у лютому – 21%).

Чому така різниця в цифрах не суть у даному випадку. Обидва опитування свідчать про те, що значна частина суспільства налаштована на швидку перемогу. Це скажімо так – психологічна пастка, на яку і вказують журналісти.

Чому тут важливо у першу чергу говорити саме про зміну настроїв суспільства?

Зазвичай консенсус визначається спільністю інтересів в трьох секторах: держава – громадянське суспільство – бізнес. Я в нинішніх умовах України, у зв’язку з війною, модернізував би цю концепцію до трикутника: військо – держава – бізнес. А в центрі трикутника, як опора, повинно бути правильно налаштоване громадянське суспільство.

Будь-які можновладці рефлексують на градус настроїв в суспільстві. Чим вище він нетолерантний до тих чи інших ганебних вчинків, тим менше їх ймовірність. У такій ситуації у чиновників зменшується відчуття безкарності та бажання заробити на корупційних схемах в славнозвісних тендерах на стадіони, дороги, тощо. Або відсвяткувати гучне весілля під час кровопролитних боїв за Авдіївку, ще й невідомо на які джерела доходів.

Уявіть якби, для прикладу, у квітні 2022 року, після того, що трапилось у Бучі та й в інших містах та селах, у Львові колишні та діючі чиновники з корупційним шлейфом на повну гуляли на весіллі в мільйони гривень. А відомі представники шоу-бізнесу розважали їх. Що б з ними зробили?

Питання: але хіба інтенсивність війни та кількість жертв зменшились за ці півтора роки? То чому у суспільстві поки все обмежилось звичайним обуренням, як і до 24 лютого?

Безумовно сказане ніяк не відміняє вини держави у тому, що таке стає можливим. Не відміняє її обов’язку сконцентруватись на розвитку та побудові сильної економіки зараз, незалежно від того, коли настане перемога: боротьбі з корупцією, стимулюванні стратегічних інвестицій. На що і вказали у своїй публікації британські журналісти.

Більше того, роль держави у мобілізації суспільства повинна стати визначальною. Приведу хрестоматійні аналогії часів другої світової війни – Великобританію та США. Саме уряди цих держав та їх очільники дали правильні сигнали суспільству: готуватися до тривалої війни. Абсолютно зрозуміло, що жодна притомна нація не прагне воювати. Так влаштований мозок нормальних людей.

Більшість американців, після нападу Японії на Перл-Гарбор, психологічно знаходились поза розумінням ведення війни. Саме на те, що американці розм’якли, що їх цікавить тільки споживання товарів, і розраховували японці. Низка заходів уряду США, у тому числі, інформаційних, мобілізували суспільство. Це і дало поштовх для економічних та військових успіхів.

Німеччина у 1940 році пропонувала Великобританії заключити мир. Натомість уряд Вінстона Черчиля переконав суспільство готуватись до затяжної війни.

В Україні поки, нажаль, політичне керівництво орієнтувало суспільство на швидкий наступ. Вже не суть важливо чому так робилось. Важливо, що це треба змінювати – приклади США та Великобританії у допомогу. Інакше саме по собі ВСЕ суспільство не мобілізується. Як і раніше все буде триматися на пасіонаріях. АТО 2.0. А цього вже недостатньо у війні з росією.

Стратегічні інвестиції

Водночас було б не зовсім коректним стверджувати, що наша країна (держава, суспільство, бізнес) налаштовані виключно на повоєнній відбудові. Нинішні плани на центральному державному рівні передбачають реалізацію низки економічних та соціальних кроків вже зараз.

Зокрема Національна рада з відновлення України від наслідків війни, як консультативно-дорадчим орган при Президентові України, розробила План відновлення України. Один з принципів, на якому базуються підходи розробників: негайний початок і поступовий розвиток. У плані вже передбачені заходи на 2023 рік.

Крім того, урядом зараз готується документ План України – під чотирирічну програму фінансування України з боку Євросоюзу Ukraine Facility на 50 млрд євро. Нещодавно Європейський парламент у першому читання підтримав пропозиції щодо створення Українського фонду на цю суму. 12 жовтня проєкт Плану обговорювався з представниками громадських організацій.

Дана програма з’явилась по результатам конференції з відновлення України, яка відбулась у Лондоні у червні цього року.

Ці всі плани чудові. Але надважливим є їх кінцевий зміст та реалізація. На що звернув увагу. У процесі підготовки до цієї конференції представники уряду багато говорили про фінансування за рахунок репатріацій та глобальної фінансової допомоги від партнерів.

У свою чергу хочеться більше почути, що зробить держава саме для залучення стратегічних інвестицій від світового бізнесу. Адже тільки стратегічні інвестиції можуть стати базисом для розвитку економіки та сформувати нашу витривалість для ведення війни з росією. Тим більше, що, нагадаю, на заходи оборони Україна не має права витрачати грошову міжнародну допомогу партнерів, а тільки ті податки, які згенерувала власна економіка.

І знову – у нас мало ідей щодо інвестиційної привабливості для економіки України.

У той же час, за даними НБУ, за 8 місяців 2023 року прямі іноземні інвестиції в Україну у 2023 році склали $2,9 млрд. В умовах війни цифра вражає. Але це знову просто реінвестування доходів – $2,3 млрд, майже 80%.

Якщо хтось думає, що розмови про економіку не на часі, приведу знову ж такі приклади США та Великобританії.

Згуртування британців навколо тилової роботи на оборону та економіку заради перемоги призвело до того, що ВВП країни у 1941 році стало на 21% більшим, ніж у 1938 році.

В США за рахунок мобілізації державою суспільства та орієнтацією галузей на оборону економіка отримала друге дихання після Великої депресії: відкривались заводи, робочі місця, зросла промисловість, доходи населення, тощо.

Зрозуміло, що під час війни залучати в економіку стратегічних інвесторів складна задача. Особливо, коли агресор знищує інфраструктуру ракетами. Тому звісно ми маємо право на суттєве збільшення військової допомогу по захисту неба (сучасні засоби ППО, літаки). Про що, до речі теж акцентується в статті The Economist.

Але це ніяк не змінює наш обов’язок нарешті створити інфраструктуру інвестування. Вона по факту поки відсутня. Це всім відомі суспільству точки болю: захист прав інвесторів, верховенство права, відсутність надуманих маски-шоу фіскалів проти бізнесу.

Що натомість бачать зараз потенційні інвестори? Черговий скандал з обшуками заснованого львів’янами і відомого на всю Україну холдингу, який складається з мережі у 120 ресторанів. Один такий сигнал для інвесторів може перекреслити всі величні документи під назвою Плани України.

І біда у тому, що цей випадок тільки вершина айсбергу. Бізнес масово жаліється на безпідставні перевірки та беззаконня з боку правоохоронців.

У тут знову роль держави повинна стати визначальною.

Замість моралі

Є такий вираз латиною: Amat Victoria Curam – перемога любить підготовку. Україна (суспільство, військо, держава, бізнес) повинні готуватись на тривале протистояння з росією. Нам треба вижити і перемогти. І під цей концепт максимально мобілізувати всі зусилля. Цю тезу потрібно сприйняти у першу чергу психологічно – як єдиний вірний шлях до перемоги з досить сильним ворогом, в якого теж є союзники, що допомагають зброєю.

А якщо трапиться "чорний лебідь" і ми переможемо умовно "завтра", то ці кроки все рівно значно прискорять всі плани повоєнного відновлення України.

Але тут треба розуміти, що нам потрібно не просто відновлення заради відновлення. Україні потрібно збудувати сильну державу. Адже якщо росія не розпадеться, як імперія, після нашої перемоги, нам все рівно доведеться перебувати у стані постійної готовності до нападу з боку росіян.

Тут знову хрестоматійний приклад Ізраїлю, який десятиліттями живе в умовах військових конфліктів та постійної небезпеки. І навіть незважаючи на це, останні події з атакою ХАМАС продемонстрували наскільки небезпечно жити в стані самозаспокоєння.

Через "холодний душ" низка керівників Ізраїлю вже визнали свої помилки та призвали суспільство до мобілізації і гуртування навколо боротьби з ворогом. Тобто між державою, військовими, бізнесом і суспільством є чесний діалог і розуміння помилок з боку керівництва. Саме час Україні визнати помилки і налаштовуватись на гру в довгу. Ми не маємо права знову перевести ситуацію в АТО 2.0.

Думки, висловлені в рубриці блоги, належать автору.
Редакція не несе відповідальності за їх зміст.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
У Саудівській Аравії помер «Сплячий принц», який провів 20 років у комі
ГЛАВКОМ NET
2025-07-20T09:33:02Z
Головне – досягти своїх цілей: у Путіна зробили нову цинічну заяву про війну в Україні
24tv
2025-07-20T09:30:42Z
Трамп закликав Сенат скасувати канікули
УкраинФорм
2025-07-20T09:30:41Z
The Times назвало ім'я людини, здатної змусити Путіна закінчити війну
GlavRed
2025-07-20T09:27:03Z
У Білому домі відмовилися від ідеї розірвати контракти зі SpaceX - WSJ
УкраинФорм
2025-07-20T09:18:42Z
У Кремлі прокоментували різку зміну риторики Трампа щодо Путіна і Росії
24tv
2025-07-20T09:15:24Z
Україна не програє у війні, адже Мерц допоміг змінити думку Трампа – Вадефуль
Лига
2025-07-20T09:12:22Z
Російський дрон атакував Чугуїв
УкраинФорм
2025-07-20T09:03:11Z
Канцлер Німеччини прокоментував євроінтеграційні перспективи України
360ua.news
2025-07-20T09:03:05Z
Які три фактори найбільше заважають бізнесу – опитування підприємців
24tv
2025-07-20T09:36:42Z
Більше грошей на комуналку: кому до субсидії додадуть ще 700 гривень
24tv
2025-07-20T09:03:22Z
Єврокомісар шокований небезпекою деяких товарів на Shein і Temu
Европейская правда
2025-07-20T08:58:52Z
Продовження пільгового режиму на імпорт електромобілів не планується - Гетманцев
УкраинФорм
2025-07-20T08:37:27Z
Кусто Агро докупила тракторів та комбайнів
AgroPortal
2025-07-20T08:30:00Z
Зміни для вкладників у вересні: чи будуть менші відсотки за вкладами
24tv
2025-07-20T08:15:54Z
Євроінтеграція України: Гетманцев розказав, як потрібно реформувати податкову систему
ZN UA
2025-07-20T08:15:20Z
На Українській універсальній біржі укладено перші контракти на 100 тонн пшениці нового врожаю
Agravery
2025-07-20T08:15:00Z
Пишний про 18 пакет санкцій: Комплексна ізоляція фінсектору Росії набирає обертів
УкраинФорм
2025-07-20T07:45:54Z
Кельтський гороскоп дерев на 20 липня 2025 року: Тельцям — заспокоєння горобини, Скорпіонам — трансформація тиса, Рибам — натхнення верби
TSN
2025-07-20T09:33:03Z
Температура перевищить норму: в які області України увірветься нереальна спека
GlavRed
2025-07-20T09:27:29Z
Синоптики попередили про грози та град: якою буде погода на Львівщині 20 липня
24tv
2025-07-20T09:09:54Z
Суттєва відмінність: як росіяни змінили тактику штурмів на Лиманському напрямку
24tv
2025-07-20T09:03:47Z
Прогноз погоди у Дніпрі на тиждень з 21 по 27 липня: спека не збирається відступати, якою буде температура повітря
Политека
2025-07-20T09:01:24Z
В Україну 21 липня повернеться сильна спека, у деяких областях - до +33
Комсомольская правда
2025-07-20T09:01:13Z
Цим українцям варто бути обережними 23 липня. До чого готуватись
Telegraf
2025-07-20T08:57:55Z
Правоохоронці задокументували наслідки ударів російських БпЛА по Ізюму: двоє людей постраждали
Мій Харків
2025-07-20T08:39:53Z
Графік відключення води на тиждень з 21 до 27 липня в Черкаській області: названо райони, які залишаться без постачання
Политека
2025-07-20T08:31:15Z
Якщо ви помітили на листі томатів коричневі плями – це погано: можна обприскати копійчаним розчином
Telegraf
2025-07-20T09:03:56Z
Підживлення помідорів дріжджами: простий спосіб з неймовірним результатом
24tv
2025-07-20T07:57:58Z
Як яйця впливають на рівень холестерину: нові дані
24tv
2025-07-20T07:09:22Z
Пацієнтів небагато: у Китаї лікують тих, хто не любить ходити на роботу
Фокус
2025-07-20T06:42:22Z
У Росії катастрофічна нестача медиків - розвідка
Gazeta UA
2025-07-20T06:30:00Z
Таку рибу не можна купувати влітку: експерти попередили про небезпечні наслідки
Знай
2025-07-20T05:51:50Z
Точний вік людини за краплею крові: вчені розробили революційний ДНК-тест
TSN
2025-07-20T05:36:14Z
Росія стикнулася з критичною нестачею медичних працівників - розвідка
УкраинФорм
2025-07-20T02:09:35Z
Проста звичка захищає вас від раку: вчені дослідили приголомшливий ефект звичайної ходьби
TSN
2025-07-19T21:21:56Z
Значні знижки на комуналку: хто зможе платити на 50 % менше
Знай
2025-07-20T09:36:47Z
Ведмедиця, яка вбила бігуна в Італії, житиме у притулку в Німеччині
Европейская правда
2025-07-20T09:34:35Z
Пенсія до 50 років: хто може отримувати виплати достроково
24tv
2025-07-20T09:24:52Z
На пенсію можуть не сподіватися: кому надійде соцдопомога
Знай
2025-07-20T09:06:59Z
Чи можна зривати плоди з гілок сусідського дерева, які ростуть над твоїм подвір'ям
24tv
2025-07-20T09:03:23Z
Забудьте про "жіночко"і "мужчіна": як правильно українською звертатись до незнайомця
Telegraf
2025-07-20T08:48:36Z
Мобілізація їх омине: ким у серпні не зацікавиться ТЦК
Знай
2025-07-20T08:36:50Z
Ваші пращури мали особливий талант: 5 прізвищ, які давали найздібнішим українцям
24tv
2025-07-20T08:30:28Z
Fondation Hirondelle та IRMI оголосили конкурс індивідуальних грантів для журналістів
Детектор М
2025-07-20T08:21:02Z
Лана Дель Рей показала свою кухню, яка кидає виклик усім трендам
24tv
2025-07-20T09:30:54Z
Гендиректор Astronomer пішов у відставку після інциденту зі зрадою на концерті Coldplay
24tv
2025-07-20T09:15:07Z
Британська співачка Charli XCX і барабанщик The 1975 одружилися
УкраинФорм
2025-07-20T09:03:27Z
Привиди та моторошні звуки ночами: які містичні таємниці приховує київський замок "Річарда"
Telegraf
2025-07-20T08:39:31Z
Гендиректор Astronomer пішов у відставку після скандалу зі "зрадою" на концерті Coldplay
Комсомольская правда
2025-07-20T08:13:17Z
Біллі Айліш заявила, що працює із Джеймсом Кемероном над 3D-проєктом
УкраинФорм
2025-07-20T08:03:12Z
Трендове фарбування, яке сподобається всім: цей блонд виглядає неймовірно
24tv
2025-07-20T07:39:12Z
Режисер Володимир Тихий: Боюся, документалісти не витягнуть нашу історію власними силами
Детектор М
2025-07-20T07:00:49Z
3 знаки зодіаку, які завжди перебувають в центрі уваги: будь-хто може бути у списку
24tv
2025-07-20T06:21:04Z
Альтернатива ковбасі: 7 продуктів, які можна покласти на хліб
Telegraf
2025-07-20T09:27:44Z
Гороскоп на тиждень з 21 по 27 липня: Овнам - пропозиція, Левам - скандал
GlavRed
2025-07-20T09:27:34Z
Можна готувати хоч щодня: такий пиріг з абрикосами просто тане у роті
Telegraf
2025-07-20T09:18:38Z
Які кольори поєднувати з блакитним: 5 несподіваних, але дуже вдалих комбінацій для інтер'єру
24tv
2025-07-20T09:15:48Z
День маленьких змін. Гороскоп на 20 липня для всіх знаків
360ua.news
2025-07-20T08:27:12Z
На висоті понад 1700 метрів: яке озеро називають льодовиковою перлиною Карпат
24tv
2025-07-20T08:09:34Z
В кафе він коштує сотні гривень: як самому зробити хітовий лавандовий лимонад
24tv
2025-07-20T07:18:22Z
На Прикарпатті з’явився перший виробник овечої бриндзі
AgroPortal
2025-07-20T06:30:52Z
Таку шаурму можна їсти навіть перед сном: приготуйте цю закуску з кабачка
Telegraf
2025-07-20T06:15:41Z
На Рівненщині зіткнулися Volkswagen і Audi: загинуло троє людей
ГЛАВКОМ NET
2025-07-20T09:39:15Z
В Ірані перекинувся автобус, понад 20 загиблих
УкраинФорм
2025-07-20T09:33:12Z
Біля узбережжя Камчатки стався землетрус понад 7 балів: є загроза цунамі
Фокус
2025-07-20T09:15:37Z
У Південній Кореї кількість жертв аномальних злив зросла до десяти
УкраинФорм
2025-07-20T09:15:30Z
На Одещині судитимуть фермера за умисне ухилення від сплати податків
AgroPortal
2025-07-20T09:00:48Z
На Волині чоловік побив військовослужбовця ТЦК лопатою
ГЛАВКОМ NET
2025-07-20T08:57:26Z
"Ой, мамочка, як трясе!": на Камчатці сталася серія землетрусів , там оголошена небезпека цунамі
24tv
2025-07-20T08:48:23Z
До +44°: Грецію на тиждень накриє сильна спека
УкраинФорм
2025-07-20T08:28:48Z
Росія атакувала Запоріжжя: пошкоджено житлові будинки, є постраждалі
24tv
2025-07-20T08:18:41Z
Російська пропаганда отримала подвійний удар
ГЛАВКОМ NET
2025-07-20T09:39:55Z
Фламенгу прийняв пропозицію Роми щодо флангового захисника
Football.ua
2025-07-20T09:39:03Z
Українські військові на фронті дивляться бій Усика: фото
ГЛАВКОМ NET
2025-07-20T09:36:47Z
Олександр Усик розчулив зверненням до дружини після перемоги над Дюбуа
24tv
2025-07-20T09:30:28Z
Усик дав особливе ім'я удару, яким нокаутував Дюбуа: відео фірмової "плюхи"
24tv
2025-07-20T09:24:16Z
Соцмережі вибухнули від палкої підтримки дружина Усика у реванші проти Дюбуа: емоційне відео
24tv
2025-07-20T09:18:17Z
ПСВ веде переговори про перехід ще одного гравця Боруссії Менхенгладбах
Football.ua
2025-07-20T09:15:18Z
Теніс. Лазаренко виграла свій найбільший титул в юніорській кар'єрі
УкраинФорм
2025-07-20T09:06:41Z
Україна – Канада: де дивитися вирішальну гру нашої збірної у Лізі націй з волейболу
ГЛАВКОМ NET
2025-07-20T09:06:23Z
Павуки-оси дурять не тільки нас, а й штучний інтелект
InternetUA
2025-07-20T09:31:26Z
Повно скарбів: у Чехії виявили велике кельтське місто віком 2200 років
Фокус
2025-07-20T09:27:35Z
Apple готує свій перший складаний iPhone: ключові особливості моделі Fold
InternetUA
2025-07-20T09:01:31Z
Рідкоземельні мінерали з Китаю не потрібні: літій для акумуляторів добудуть просто з озер
Фокус
2025-07-20T09:00:01Z
GTA 6 працюватиме найкраще на PS5 Pro – нові чутки обіцяють унікальну продуктивність
24tv
2025-07-20T08:48:02Z
До Землі наближається «потенційно небезпечний» астероїд
УкраинФорм
2025-07-20T08:33:09Z
Як вибрати смартфон, що не втратить актуальності через кілька років: поради експертів
InternetUA
2025-07-20T08:28:13Z
Baby Grok: Маск анонсував додаток на основі штучного інтелекту для дітей
УкраинФорм
2025-07-20T08:12:20Z
Як захистити смартфон від спеки, води й піску влітку
InternetUA
2025-07-20T07:48:50Z
Mercedes-Benz eActros 600 займеться розвезенням пошти
AutoCentre
2025-07-20T09:09:18Z
Українці в цьому році купують більше авто з Китаю
УкраинФорм
2025-07-20T07:24:00Z
Chevrolet привіз новий Bolt на дорожні випробування
AutoCentre
2025-07-20T07:15:11Z
В Китаї хочуть заборонити перепродаж нових машин після реєстрації
ZN UA
2025-07-20T06:27:10Z
Основні індикатори на панелі приладів: що означають та що робити, коли вони загоряються
24tv
2025-07-20T03:09:15Z
Мінівен перевтілився у Lexus і повністю прийняв новий образ
Топ Жир
2025-07-20T01:18:18Z
Канадці вимагають дозволити імпорт електромобілів, які раніше були заборонені
Топ Жир
2025-07-19T23:18:16Z
Цей позашляховик мав зійти зі сцени, але раптом отримав несподіване продовження
Топ Жир
2025-07-19T21:33:30Z
Ці автомобілі стрімко втрачають вартість, і найгірше, можливо, попереду
Топ Жир
2025-07-19T19:48:33Z