MY.UAНовини
"У розмінуванні всі правила вже написані кров'ю": заступник міністра економіки, ч. ІІ
"У розмінуванні всі правила вже написані кров'ю": заступник міністра економіки, ч. ІІ

"У розмінуванні всі правила вже написані кров'ю": заступник міністра економіки, ч. ІІ

Держава готується запустити ринок гуманітарного розмінування. Приватні компанії подають заявки на сертифікацію для роботи на цьому ринку, а тим часом на ринок поглядають "сірі" та "чорні" розмінувальники.

Чому їхні пропозиції зробити "швидше" можуть обернутися серйозними проблемами? Хто ті компанії, що допомагатимуть державі очищатись від мінного забруднення? Скільки коштуватиме розмінування? Як держава планує компенсувати аграріям збитки, завдані замінуванням території? Чи з'явиться послуга замовлення розмінування в "Дії"?

Про це "Телеграфу" в другій частині ексклюзивного інтерв'ю розповів профільний заступник міністра економіки Ігор Безкаравайний.

*Які території будуть розміновувати в першу чергу? Якою є роль Мінекономіки в цих процесах? На скільки років може розтягтися розмінування? І як пройти сертифікацію на розмінування? Про це та інше читайте в першій частині інтерв’ю.

Про операторів гуманітарного розмінування

— Чи активні зараз так звані "сірі" розмінувальники? Деякі фермери, наскільки я знаю, намагаються "пришвидшити" процес, і можуть скористатись їх послугами. І, поки ми формуємо цивілізований ринок, чи не можуть вони захопити великий його шматок?

— Вони не можуть цього зробити. Ділянки, які очистили "сірі" або "чорні" сапери, не вважаються безпечними. Інформація про таке розмінування не буде ніде зафіксована і така ділянка вважається замінованою. Якщо фермер скористався послугами такого "сапера", і після цього стався підрив техніки, то відповідальність, в тому числі — кримінальна, лежатиме і на тому, хто робив розмінування, і на тому, хто відправив трактор в поле.

Більше того, фермер навіть не може використатицю ділянку легально — показати прибуток з неї чи заставити як майно в банку. Це протизаконно — і "саперам", і фермерам краще такими речами не займатись.

— Хто може бути оператором із розмінування?

— Будь-яка юридична особа, належним чином зареєстрована в Україні, має право отримати дозвіл, якщо виконує певні норми для сертифікації. Зараз це і нові українські компанії, які створюють виключно для того, щоб стати оператором на цьому ринку. І українські сталі бізнеси, які створюють нові напрями, щоб забезпечити власні потреби в цій послузі, а далі виходити на ринок, бо це буде бізнес.

Це й міжнародні комерційні компанії, які йдуть в Україну, бо розуміють обсяг проблеми і що вони матимуть багато роботи. Також це міжнародні гуманітарні організації. Їх спонсорують уряди наших країн-партнерів або міжнародні агенції. Вони працюють згідно з міжнародними стандартами, але теж повинні отримувати дозволи на роботу в Україні.

Це абсолютно різні організації з різною формою власності, мотивацією і спеціалізацією, але вони проходять однакову процедуру сертифікації.

— Компанії, які створюють підрозділи відповідно під свою потребу — ми говоримо про аграрні холдинги?

— Не тільки вони, але серед операторів протимінної діяльності вже зараз є компанія "Нібулон". Ще кілька сталих бізнесів, які давно працюють в Україні, проходять всі процедури і дуже скоро теж будуть у відкритому реєстрі. Їх можна буде побачити на сайті Міністерства оборони в розділі "Діяльність", потім — "Протимінна діяльність", далі — за кнопочкою "Оператор протимінної діяльності". Список компаній, яким дозволено виконувати цю роботу, постійно оновлюється, станом на сьогодні їх 20.

— Тобто, якщо аграрій хоче розмінувати свою територію, можна на сайті Міноборони вибрати зі списку компанію і запросити до роботи?

— Саме так. Є три типи робіт безпосередньо на землі — розмінування вручну, механізоване розмінування і очищення районів ведення бойових дій. Якщо вказано дозволи на ці роботи, компанія може очистити ділянку. Все інше говорить: компанія є оператором протимінної діяльності, проте сфера її роботи — не робота на землі. Це може бути інформування населення про ризики, захист цивільних, що пострадали від підривів вибухонебезпечних предметів тощо.

— Очищення ділянки, на якій вели активні бойові дії, це комплекс робіт? Про що саме йдеться?

— Умовно, у нас є поле, на якому відбувалось бойове зіткнення двох сторін. Це не замінована ділянка в класичному розумінні. Тут робота включає прибирання всіх залишків техніки, нерозірваних боєприпасів тощо. Тобто, це окремий тип робіт.

Про ціни на послуги

— Аграрії — жертви цієї війни. Як держава планує компенсувати їм збитки, завдані замінуванням території?

— В проєкті Держбюджету на 2024 рік є програма компенсації вартості робіт з розмінування для фермерів. Там закладено 2 млрд грн. Ця сума покликана сформувати ринок і відповідну ціну послуги.

— Якою вона має бути? І чи буде контролюватись державою?

— Проблема в тому, що у нас нема жодної якісно обґрунтованої (ціни послуги). В інтернеті можна знайти вартість робіт від 85 копійок за розмінування одного квадратного метра території до 5 доларів. Але за півроку роботи я жодного разу не бачив калькуляції, яка базувалася б безпосередньо на видатках, які несе оператор. Ніде не йде мова про амортизацію обладнання, податкові відрахування, норму прибутку тощо.

"У нас це коштує 3 долари". — "А чому 3 долари?" — "Бо ми так бачимо".

Для самого оператора це виглядає як казино. Просиш 3 долари за квадратний метр і можеш або взагалі на цьому полі нічого не знайти, бо воно чисте, або застряти на п'ять років, бо поле надзвичайно забруднене.

Це дуже поганий підхід, і нам як представникам Міністерства економіки він вкрай не подобається. Тому завдання програми встановити прозорі умови надання й отримання послуги, а також калькуляції вартості цієї послуги. Важливо цей ринок врегулювати, але не зарегулювати.

Фермеру замовити послугу з розмінування своєї ділянки має бути так само просто, як замовити тонну солярки для трактора. Він же не розбирається, який виробник пального, чому саме така солярка, як її везли тощо. Він бачить: постачальник надійний — тож можна брати.

Наразі Мінекономіки виходить на діалог з усіма учасниками ринку. З ними будуть обговорювати і правила гри на ринку гуманітарного розмінування - щоб він реально працював

— Тоді ця послуга має бути в "Дії".

— Це дуже популярний меседж. Але, щоб у "Дії" щось з'явилося, має бути створений реєстр цього "чогось". Реєстрів поки нема.

Про реєстри

— Ви маєте на увазі реєстри забруднених і потенційно забруднених ділянок чи реєстри компаній?

— "Дія" — це вікно, яке відображає наявність інформації в різних реєстрах, і послуги, які можна отримати за наявності реєстру.

Зараз у нас 20 постачальників послуг, реєстру цих постачальників як такого нема. Це умовний список, який публікує Міністерство оборони за підписом і печаткою керівника Центру протимінної діяльності.

З іншого боку, у нас нема чітко визначеного реєстру небезпечних ділянок, бо він на етапі формування. Але навіть коли буде остаточно сформовано, всі необхідні обстеження проведено і всі небезпечні ділянки ідентифіковано, ця інформація не стане загальнодоступною: люди, які бажатимуть дістати воєнний трофей, лізтимуть і підриватимутьтся.

Наше завдання — забезпечити, щоб люди на цю територію не ходили. Викладаючи план ділянок в загальний доступ, ми можемо спровокувати зворотню ситуацію. І це не наші вигадки, це світовий досвід. Тож у взаємодії із Женевським центром протимінної діяльності ми дійшли висновку: відкритої мапи мінних полів поки точно не буде.

Про міжнародний досвід

— Чий досвід ще ми переймаємо? І чому така тісна співпраця саме з Женевським центром?

— Це єдиний у світі трендсеттер з гуманітарного розмінування. Це місце накопичення світового досвіду. І один з наших найнадійніших і головних партнерів саме з обміну досвідом. Втім, певний досвід, який акумулював Женевський центр і транслював як передовий, вже неактуальний для України.

— В яких моментах?

— Наприклад, підхід, який стосується не-технічного обстеження території. Спеціально навчена група людей на місцевості потенційної небезпеки опитує людей і з цього робить висновок, чи ділянка безпечна.

Якщо підемо цим класичним методом, ми будемо дуже-дуже довго об'їжджати всі населені пункти і потенційно небезпечні ділянки. Тож нам потрібно оновити підхід до обстеження території із застосуванням сучасних технологій: супутники, дрони. Але дрон — це лише засіб доставки. Питання в тому, що висить на дроні — камера, тепловізійна камера тощо.

Нам потрібно знайти свій підхід, який дозволить швидко обстежувати великі території і давати інформацію, чи є там загроза. Ми разом з Женевським центром працюємо над його формуванням і, коли завершимо роботу, цей підхід стане світовим стандартом.

Якщо казати про всіх наших партнерів, ми як губка всотуємо в себе весь світовий досвід, який є.

Але якщо казати про класичне розмінування, коли сапер навколішки копає землю, знаходить вибухонебезпечний предмет, а потім знищує — тут ми нічого нового не придумаємо, всі правила вже написані кров'ю. Але якщо кажемо саме про обстеження територій, ідентифікацію загроз, швидкість процесів — тут ми можемо додати в розмінувальний світ багато нового.

"Крли завершимо формування своїх підходів до швидкого розмінування великих територій, цей підхід стане світовим стандартом", - говорить Ігор Безкаравайний

Про сертифікацію

— Щодо отримання ліцензії на надання послуг із гуманітарного розмінування. Наскільки це складний і тривалий процес для потенційних учасників ринку?

— Зараз він тривалий. В першу чергу — через обмеження системи, про які я згадував на самісінькому початку розмови: вона не була розрахована на такий масштаб виклику. Він складний не в контексті проходження самої сертифікації, а розуміння — що треба зробити? Процес описано дуже складною мовою, в описі багато формулювань, що допускають подвійні або потрійні трактування.

Міжнародні компанії розуміють ці вимоги по-своєму, з першого разу виконують завдання по-своєму, а потім доводиться переробляти.

Але якщо казати безпосередньо про сам процес сертифікації (виносячи за дужки підготовчий етап і непорозуміння), то там все досить обґрунтовано і стримано. Про це нам кажуть самі фахівці з протимінної діяльності, які проходять процес сертифікації. Це і не має бути історія, коли ми наліво і направо роздаємо дозволи. Це історія, коли ми маємо необхідну складність процесу, яка перевіряє готовність компаній виконувати ці роботи. Тож вимоги обґрунтовані.

Щодо підготовчого етапу, ведеться велика робота, щоб це все переписати, зробити однозначно зрозумілим і всю документацію — двомовною, українською і англійською. Зараз все лише українською, й іноземні компанії, які заходять на український ринок, змушені спочатку наймати юристів, які розберуться, що робити. А потім — перекладачів, які це все перекладуть.

— Більше подають документи на сертифікацію іноземні компанії?

— Ні, 50 на 50, або навіть 60 на 40 на користь українських компаній.

— Хто буде контролювати всі ці компанії, які будуть займатися розмінуванням? Чи буде до того причетне Мінекономіки?

— У нас є Центр протимінної діяльності, який функціонує в структурі Міністерства оборони. Він приймає роботу. Коли гуманітарне розмінування здійснено, про це інформують Центр, фахівці виїжджають на місце, проводять контроль якості і після цього видають певні документи, що територія розмінована. Алгоритм існує, але його ефективність і швидкість потребує вдосконалення.

Скільки відшкодує аграріям держава?

— Чи сформована процедура подання документів на відшкодування витрат з розмінування територій? І що вона передбачає?

— З боку уряду 2023 року таких державних програм не було. Давайте відверто: 2023 рік став тим роком, коли гуманітарним розмінуванням почали суперактивно займатись і структурувати цю сферу. Бо 2022-й був під прапором виживання А 2023 року вже стало зрозуміло, що ворога відкинули, і у нас є можливість з ним боротися досить активно. Давайте тепер думати ще й про цивільне розмінування

Тому саме 2023 року почався процес формування політики у сфері розмінування і перша програма закладена на наступний 2024 рік.

— Передбачається, що держава відшкодує 100% вартості? 50%? 80%?

— Це деталі, яких ще нема. Процедура лише формується. Ми в активному процесі написання самого бізнес-процесу, коли розуміємо: є конкретний аграрій, який іде за таким-то маршрутом. Він подає заявку таким-то чином, далі цю заявку в такий спосіб обробляють, далі їй за такими критеріями присвоюють певний пріоритет, далі вона потрапляє умовно на аукціони. А оператори протимінної діяльності, які відповідають отаким критеріям, беруть участь у цих аукціонах. Тобто сьогодні весь процес прописується крок за кроком.

Після цього ми будемо говорити безпосередньо з аграріями — чи зручно їм так, чи вони розуміють, як це буде працювати? Далі поговоримо з операторами протимінної діяльності й іншими учасниками процесу. І щойно досягнемо певного консенсусу, будемо приймати це як документ — порядок відшкодування вартості послуг із гуманітарного розмінування.

Щодо відсотків — 50% це буде чи 80% — поки не можу сказати, все в процесі формування. Єдине, якщо мова йтиме про відшкодування 100% , ми компенсуємо витрати на розмінування обмеженій кількості аграріїв. Якщо мова йтиме про 80%, коло буде ширше і ми більшу кількість територій зможемо охопити. Тому що більшою буде співучасть отримувача послуги в цьому процесі, то більшу територію ми охопимо 2024 року.

Про прагнення повернутись

— Повертаючись до того, з чого ми почали інтерв'ю — адаптація. Що порадите військовим, які адаптуються до цивільного життя. І у них, і у соціуму є моменти, які варто врахувати, щоб їм було комфортно, щоб ми краще розуміли одне одного?

— Я можу казати лише про свій досвід. Але він був абсолютно іншим — потужність рівня бойових дій, кількість застосованої техніки тощо 2014-2015 рр. не можна порівняти з тим, що відбувається зараз. Тому я навіть і близько не намагатимусь порівняти свій досвід з досвідом тих людей, які зараз проходять реабілітацію.

Єдине, що можу сказати — у поверненні до мирного життя треба мати бажання повернутись. Коли військовий чи військова після важкого поранення чи ампутації кінцівок одразу прагне повернутись на фронт, це зрозуміло. Повертатись до цивільного життя — це складно, боляче, неприємно, але треба подумати: ти корисніший на фронті своїм побратимам чи в тилу. Подумати і усвідомлено повертатись.

Матеріал опублікований українською мовою — читати мовою оригіналу
Теги за темою
Мінекономіки
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
«Стрічка часу» Катерини Горностай потрапив до головної конкурсної програми Берлінале
ZN UA
2025-01-22T00:39:22Z
Упіймала "павучка": Демі Мур приписують роман із відомою голлівудською зіркою
GlavRed
2025-01-22T00:27:23Z
Дружина Романа Сасанчина розкрила діагноз їхньої трирічної доньки: "Я молюся"
GlavRed
2025-01-21T23:27:59Z
Джеймс Ганн пояснив новий канон DCU — тільки «Монстри Командос» / Creature Commandos канонічні
ITC
2025-01-21T22:57:50Z
З ціною в половину мінімалки: Винник після провалу в Польщі дасть два концерти
GlavRed
2025-01-21T22:27:25Z
Козацька слава дісталася Африки: запорозький козак прикрашає срібну монету Камеруну
Telegraf
2025-01-21T21:06:17Z
Зрадниця Клара Новікова вийшла на зв'язок і здивувала зізнанням - деталі
GlavRed
2025-01-21T20:27:24Z
Дизайнер розповів, яке таємне послання зробила Меланія Трамп під час інавгурації
ГЛАВКОМ NET
2025-01-21T19:54:48Z
Ексдружина Бєднякова з дітьми повернулася до США й показала, як кордон перетинала
TSN
2025-01-21T19:51:15Z
«Уточнити» чи «оновити» дані в ТЦК: як правильно сказати українською
ZN UA
2025-01-22T01:04:51Z
У Китаї кішка позбавила свою господиню роботи та річної премії
ГЛАВКОМ NET
2025-01-22T01:00:53Z
Українців можуть оштрафувати на 7 тисяч гривень: про що варто знати
Знай
2025-01-22T00:30:09Z
Причина вас здивує: чому насправді Ярослав Мудрий так розбудував Київ
Telegraf
2025-01-22T00:12:59Z
Українцям продовжили виплати по 6,5 тисяч грн: хто може отримати
ZN UA
2025-01-21T23:48:38Z
Суд арештував полковника та генерала, яких підозрюють у неналежній обороні Харківщини
Украина Криминальная
2025-01-21T23:45:55Z
У "Резерв+" повернули відстрочки для студентів та аспірантів
InternetUA
2025-01-21T23:33:50Z
Астрологи назвали найхаризматичніших жінок за знаком Зодіаку: природній магнетизм та пристрасть у погляді
Политека
2025-01-21T23:30:39Z
Україною кружляють ворожі дрони: озвучено траєкторію польоту
TSN
2025-01-21T23:09:53Z
Позиція США щодо України стане сигналом для Пекіна - ЗМІ
Хвиля
2025-01-22T01:12:13Z
Завершення війни в Україні: на що військові "натякнули" нардепам
Политека
2025-01-22T01:03:04Z
Естонія посилить охорону інфраструктури під час від’єднання від енергосистеми РФ
УкраинФорм
2025-01-22T01:03:03Z
Україна вітатиме рішення Ізраїлю про передачу вилученої російської зброї - посол Корнійчук
УкраинФорм
2025-01-22T01:00:15Z
Трамп не виключає нових санкцій проти Росії, якщо Путін не піде на переговори
УкраинФорм
2025-01-22T00:57:17Z
Трамп погрожує ввести 10% мита для Китаю вже з 1 лютого
ZN UA
2025-01-22T00:51:09Z
Ілон Маск може купити TikTok? Заява Трампа
ГЛАВКОМ NET
2025-01-22T00:30:30Z
"Це буде дуже погано": названо наслідки окупації РФ Часового Яру
GlavRed
2025-01-22T00:27:39Z
США хочуть закінчити війну між РФ та Україною так, аби вона не повторилася через декілька років ‒ Рубіо
ZN UA
2025-01-22T00:18:33Z
Херсонському музею передадуть старовинну книгу та колекцію монет, вилучені на митниці
УкраинФорм
2025-01-21T23:33:38Z
Війна, день 1063. СБУ затримала головного психіатра ЗСУ, запобіжні заходи в справі про неналежну оборону Харківщини
Football.ua
2025-01-21T23:03:56Z
У Києві знову фіксують збої GPS: користувачів "переносить" до Курська
24tv
2025-01-21T22:09:09Z
Карта бойових дій в Україні станом на 22 січня 2025 року
ГЛАВКОМ NET
2025-01-21T22:00:58Z
На фронті - 109 зіткнень, ЗСУ відбили майже пів сотні атак на Покровському напрямку
УкраинФорм
2025-01-21T21:36:37Z
Справу кримського політв'язня, громадського діяча Володимира Ананьєва окупанти передали до суду в Ростові
Детектор М
2025-01-21T21:27:49Z
У Києві уламки російського дрона впали у водойму
УкраинФорм
2025-01-21T21:27:47Z
На Харківщині відновлюють сім мостів
УкраинФорм
2025-01-21T20:33:27Z
Погода в Україні 22 січня: на півдні до 7 градусів тепла, а на заході та півночі - мокрий сніг і дощі
Комсомольская правда
2025-01-21T20:31:09Z
У Тель-Авіві іноземець напав з ножем на перехожих - четверо поранених
УкраинФорм
2025-01-22T00:48:42Z
Внаслідок ДТП в Дубенському районі Рівненщини травмувалися дев’ятеро осіб
Украина Криминальная
2025-01-22T00:33:28Z
Поліцейські з початку року викрили 35 корупційних схем
УкраинФорм
2025-01-22T00:27:55Z
Пожежа в готелі в Туреччині забрала життя 76 людей: очевидці розповіли деталі трагедії
Telegraf
2025-01-22T00:21:47Z
Миколаїв атакували сім "Шахедів": вже відомо про наслідки
TSN
2025-01-21T23:27:52Z
У Вараші водій збив жінку з дитиною у візку: місячне немовля загинуло
Украина Криминальная
2025-01-21T22:36:21Z
У Миколаєві після атаки дронів пошкоджене житло та інфраструктура, є постраждала
УкраинФорм
2025-01-21T22:00:04Z
Шахрай викрав гроші у матері безвісти зниклого військового майже мільйон – деталі цинічної схеми
TSN
2025-01-21T21:39:57Z
Атака дронів: у Миколаєві пролунала серія вибухів
УкраинФорм
2025-01-21T21:21:18Z
Трамп презентував інвестиційний проєкт на $500 мільярдів для розвитку ШІ
УкраинФорм
2025-01-22T01:09:59Z
Оборонні та промислові інновації: науковці отримали держзамовлення
Хвиля
2025-01-22T00:36:10Z
Експерт розповів, чи зростуть ціни на хліб у 2025 році
ГЛАВКОМ NET
2025-01-21T23:30:38Z
Українцям обіцяють 40 тисяч гривень допомоги: коли і кому почнуть платити
Знай
2025-01-21T23:30:32Z
Канада готова до дзеркальної відповіді у разі запровадження США мит на її товари - Трюдо
УкраинФорм
2025-01-21T21:33:09Z
Ціни на пальне у січні: скільки коштує бензин і дизель на різних АЗС
Политека
2025-01-21T21:00:56Z
Трамп запровадив надзвичайний стан в енергетиці: експерти розповіли, як це вплине на ціни на нафту та екологію
Политека
2025-01-21T20:42:44Z
Американський газ знову на світовому ринку: Трамп скасував заборону Байдена
iPress
2025-01-21T20:12:55Z
Португалія планує повністю позбутися імпорту російського газу
iPress
2025-01-21T20:12:19Z
Гороскоп на завтра 23 січня: Близнюкам - задоволення, Дівам - хороший прибуток
GlavRed
2025-01-22T00:27:53Z
Чим відмити сковорідку з антипригарним покриттям: господині розповіли дієві методи
24tv
2025-01-21T22:42:56Z
Правило 37 днів допоможе знайти справжнє кохання — що відомо про нашумілу стратегію
TSN
2025-01-21T22:09:29Z
Несподіваний спосіб зберегти цибулю свіжою до трьох місяців
Знай
2025-01-21T21:51:17Z
Схожий на "Київський", але хрумкіший: давній рецепт "Королівського" торта
24tv
2025-01-21T20:33:23Z
Гості точно спитають рецепт цієї незвичної закуски: оригінальний рулет зі смачною начинкою
Telegraf
2025-01-21T20:30:59Z
Жовті смуги назавжди зникнуть з унітаза: потрібний копійчаний засіб з аптеки
24tv
2025-01-21T20:30:46Z
На свята і просто так: рецепт шоколадного торта з бананами
Фокус
2025-01-21T20:06:00Z
Як живе Абрамович у "золотій клітці" Туреччини: дає чайові тисячами доларів і більше не плаває на своїх яхтах
Telegraf
2025-01-21T19:39:22Z
Civilization 7 перейшла в "золотий" статус перед релізом: що це означає
InternetUA
2025-01-22T01:00:21Z
Боротьба за блогерів: Instagram залучає авторів з TikTok грошовими бонусами
InternetUA
2025-01-21T22:01:42Z
Microsoft оголосила 18 новинок Xbox Game Pass — Doom: The Dark Ages, Far Cry New Dawn, Sniper Elite: Resistance та одна секретна гра
ITC
2025-01-21T21:57:19Z
Прототип NVIDIA RTX 5090 на 800 Вт з двома роз’ємами 12V-2×6 — фото та характеристики
ITC
2025-01-21T20:31:06Z
Футболка буде як нова: як врятувати розтягнутий комірець, простий лайфхак
GlavRed
2025-01-21T20:27:42Z
Археологи розкрили 1400-річну таємницю австралійських аборигенів – дослідження
TSN
2025-01-21T20:09:46Z
Відтворили церемоніальну маску шаманки: 9000-літнє поховання призвело до нових відкриттів
Фокус
2025-01-21T19:36:42Z
У WhatsApp з'явилася нова функція
InternetUA
2025-01-21T19:31:05Z
Який будинок відрізняється: потрібно розгадати загадку за 7 секунд
GlavRed
2025-01-21T19:27:02Z
Вода чи молоко: на чому краще варити вівсянку
24tv
2025-01-21T21:57:00Z
У популярних ліків Ozempic та Wegovy виявляють все більше негативних побічних реакцій
24tv
2025-01-21T20:15:48Z
У Вишгороді на базі медустанови відкрили реабілітаційне відділення
УкраинФорм
2025-01-21T20:12:54Z
Не присідання і не станова тяга: ось найкраща вправа для сильних ніг і сідниць
24tv
2025-01-21T20:00:59Z
Чому варто уникати надмірного використання солі взимку: чим це загрожує
24tv
2025-01-21T19:54:50Z
Сильна магнітна буря атакує Україну, кому слід приготуватися: названі дати
Политека
2025-01-21T18:42:57Z
Народилася з “бомбою” в голові: у Львові прооперували дитину з небезпечною аномалією
TSN
2025-01-21T17:39:43Z
Україна готує новий календар щеплень: вакцинувати дітей від кору будуть на два роки раніше
ГЛАВКОМ NET
2025-01-21T17:18:02Z
Яйця ніколи не будуть тріскатися під час варіння: потрібно додати один інгредієнт
24tv
2025-01-21T17:06:04Z
Голкіпер збірної України «привіз» у ворота «Бенфіки» найдивніший гол сезону ЛЧ
ГЛАВКОМ NET
2025-01-22T00:54:35Z
Онлайн-трансляція матчу Шахтар – Брест в Лізі чемпіонів
24tv
2025-01-21T22:36:33Z
Дикі фейли Трубіна та Щенсного: Бенфіка у гольовій перестрілці програла Барселоні
24tv
2025-01-21T22:09:50Z
Неймовірний Ліверпуль виграв сьомий матч Ліги чемпіонів поспіль та напряму вийшов в 1/8 фіналу
24tv
2025-01-21T22:09:35Z
Лідер Динамо не зіграє в останньому матчі Ліги Європи
24tv
2025-01-21T21:09:56Z
Домашній матч збірної України у Лізі націй проти Бельгії пройде в Іспанії
ZN UA
2025-01-21T20:51:07Z
Андрій Ярмоленко став топ-бомбардиром Динамо в Лізі Європи та Кубку УЄФА: рейтинг голеадорів
24tv
2025-01-21T20:42:54Z
Шовковський: Аналізуючи будь-яку гру, ми не маємо завжди прив'язуватися до результату
Football.ua
2025-01-21T20:27:37Z
На війні з російськими окупантами загинув чемпіон України з панкратіону Павло Унгурян
24tv
2025-01-21T20:27:00Z
Клоун, перфекціоніст чи бос: що про водія каже положення рук на кермі - тест
GlavRed
2025-01-21T22:27:59Z
В Україні зріс попит на китайські авто: які купують найчастіше
24tv
2025-01-21T19:21:09Z
Названо найпопулярніші джипи, які українська держава закуповує під час війни
ГЛАВКОМ NET
2025-01-21T18:12:46Z
Заправити "повний бак" авто за ціною чашки кави - це реально. Показуємо на прикладі
Telegraf
2025-01-21T18:00:02Z
Як на Прикарпатті бронюють автомобілі для рятувальників
AutoCentre
2025-01-21T17:25:47Z
Volkswagen ID.4 – найпопулярніший китайський автомобіль в Україні у 2024 році
ITC
2025-01-21T16:58:46Z
Проїхав 6000 км пустелею: Hyundai створили потужний позашляховий кросовер
Фокус
2025-01-21T16:27:36Z
Дорожній знак з червоною рамкою та чорною стрілкою: що він означає і де його використовують
ТСН
2025-01-21T16:18:41Z
Нова Mazda CX-5 2026 засвітилася під час випробувань
ГЛАВКОМ NET
2025-01-21T16:12:49Z