У кінці серпня стало відомо, що через страйки акторів та сценаристів вихід другої частини екранізації «Дюни» Френка Герберта перенесли на 2024 рік. Свою жагу до повернення на спекотну планету з прянощами я вирішив втамувати перечитавши, втретє, перший роман, а потім другий раз взявся за «Месію Дюни». Але щось воно мені важко пішло, тому я відклав книжку.
Плюси:
потужна багатошарова драматична історія; багато екшену та сексуальності, які розбавлені точковим гумором; чудова мальовка та деталізація; яскрава стилістика ретро-фантастики; потужне поєднання космоопери, наукової фантастики та фентезі; гарна якість видання
Купити в VovkulakaМінуси:
велике та важке видання не дуже зручно читати; комусь точно не сподобаються нарочито бляклі кольори під ретро
Купити в VovkulakaПередивляючись мальописи та книги на сайтах українських видавництв я натрапив на «Касту Метабаронів. Том 1» Алехандро Ходоровського та Хуана Хіменеза від Vovkulaka. «Ось воно!» сказав я собі. Я чув про цю серію коміксів, знаю, що тут використані напрацювання, які Ходоровський зробив під час роботи над своєю, вже культовою, екранізацією «Дюни», яка так і не була знята. Я вже прочитав цей мальопис та готовий ділитися враженнями нижче.
«Каста Метабаронів. Том 1» / La Caste des Méta-Barons
Автори Алехандро Ходоровський, Хуан Хіменез
Переклад Ганна Кирієнко
Видавництво Vovkulaka
Рік видання 2022
Мова Українська
Сторінок 124
Формат 240 × 320 мм
Палітурка Тверда
Сайт vovkulaka.net
Далеке майбутнє. Галактична Імперія. Планета Мармола — мармурова куля, якою керує дім Кастака забезпечує інші світи мармуром. У порівнянні з іншими системами, місцевий світ відстає технологічно, але робітники навчилися спритно випилювати мармур лазерними різаками та швидко доставляти його на кораблі замовників. Проте місцеві тримають в таємниці яким чином велетенські брили майже магічним способом опиняються в трюмах космічних суден.
Під час чергового замовлення клієнти випадково дізнаються секрет місцевих. Виявляється планета Мармола повна епіфриту — антигравітаційної речовини, що дозволяє робити будь-які важкі речі дуже легкими, щоб їх можна було просто кудись доставляти чи використовувати. Замовники та голова дому Кастака знають, що їхня таємниця варта війни. Скоро до планети злетяться з усієї Імперії, щоб домовитися чи заволодіти епіфритом силою. У майбутніх протистояннях сформується каста Метабаронів — надпотужних, відважних та жорстких воїнів з біонічними протезами, які змінять історію галактики.
Історія Метабаронів розповідається простим роботом, що служить «найлютішому та найнепередбачуванішому» хазяїну. Її він розказує іншому роботу. Обидва служать у неприступному Метабункері. Основний сюжет розбавляється невимушеними та кумедними діалогами двох залізяк. Це трохи розріджує рівень драми, насилля та бурливих подій, які йдуть фоном у становленні касти Метабаронів.
Події першого тому починаються зі згаданого вище розкриття таємниці дому Кастака, розповідають про формування Метабаронів, про перші труднощі, трагедії та конфлікти з Імперією.
Сюжет насичений подіями. В ньому багато драми, екшену, військових сутичок (як наземних, так і космічних), любові, сексу, зради та болі.
Маольпис «Каста Метабаронів» — розважає, але робить це на свій лад. Комікс просякнутий насиллям та сексуальністю, які розбавляються гумором та несподіваними філософськими роздумами.
Це історія про відвагу та хоробрість, про честь та патріотизм, про вірність та людяність. Це ода стійкості людини перед найзухвалішим ворогом та найсуворішими випробуваннями.
Цей комікс чудово поєднує в собі епічність космопери, снобізм і стриманість наукової фантастики та нарочиту похмурість фентезі. Усе це поєднується в одну потужну історію, яка варта уваги будь-якого поціновувача мальописів та фантастики.
«Каста Метабаронів» чудово намальований комікс. Мені сподобалася деталізована мальовка, в якій простежується стилістика фантастики 1960-70-х років. Цей ретровайб відразу притягує погляд і не відпускає, поки очі не роздивляться найдрібніші деталі стильних космічних кораблів, вирази облич, оголені тіла, чудернацькі біонічні протези тощо.
Проте напевно саме данина ретро-фантастиці минулого змусила художника Хуана Хіменеза додавати багато бляклих, похмурих кольорів та робити фон дуже стриманим. Це точно, і в гіршу сторону, відрізняється від сучасних чи інших коміксів, які ваблять очі нарочито яскравими кольорами. Проте саме така водяниста розфарбовка якнайкраще підходить задуманому авторами ретростилю. Але декому, можливо, це не сподобається.
Комікси «Каста Метабаронів» (La Caste des Méta-Barons) виходили французькою мовою з 1992 по 2003 роки. Серія складається з восьми книг, перші дві з яких увійшли в перший том від Vovkulaka. Тобто чекаємо ще три томи від видавництва.
Творчість Алехандро Ходоровський — чилійсько-французького режисера з українськими коренями, сценариста, актора та письменника варта не одної окремої статті, тому тут ми не будемо детально зупинятися на ньому.
Скажу тільки, що в 1970-х роках Ходоровський задумав екранізувати роман «Дюна» Френка Герберта, запросивши до роботи Алена Делона, Сальвадора Далі, Міка Джаггера, Pink Floyd, Ганса Рудольфа Ґігера та багатьох інших.
Проєкт був настільки амбітним та дорогим, що зняти його тоді не змогли. Але режисер та команда встигли зробити багато напрацювань, ескізів тощо. Усе це десятиліттями надихало інших митців, а сам автор використав у своєму всесвіті Jodoverse — вигадана реальність, в якій відбуваються події «Касти Метабаронів» та інших відомих мальописів метра.
Саме через це «Каста Метабаронів» також сподобається усім фанатам творчості Френка Герберта, його книжок, екранізацій, коміксів тощо. Але варто розуміти, що ця серія дуже мало копіює «Дюну» та її всесвіт. Це скоріше авторське бачення Алехандро Ходоровський. Воно майже не схоже на екранізації Лінча чи Вільньова, або на деякі телесеріали по книжках, але все ж таки стилістично та ідейно імпонує «Дюні», бо натхненна нею.
Висновок:
«Каста Метабаронів. Том 1» — потужна багатошарова драматична екшен-історія натхнення «Дюною» Френка Герберта. Комікс поєднує в собі космооперу, наукову фантастику та фентезі, тому його можна рекомендувати широкому колу поціновувачів мальописів та різних піджанрів фантастики. Великі габарити та важкість видання не сприяють зручності читання, а ще не усім сподобаються бляклі кольори, але це точно не причини проходити повз цей чудовий мальопис.
Купити в Vovkulaka