MY.UAНовини
"До тисячоліття Лаври потрібно готуватись, як до Олімпіади": директор заповідника "Києво-Печерська лавра"
"До тисячоліття Лаври потрібно готуватись, як до Олімпіади": директор заповідника "Києво-Печерська лавра"

"До тисячоліття Лаври потрібно готуватись, як до Олімпіади": директор заповідника "Києво-Печерська лавра"

Потрібно формувати проєкти з реставрації та відбудови, запустити величезну кількість освітніх, духовних, мистецьких проєктів, каже Максим Остапенко

Територія Києво-Печерської лаври — це понад 20 гектарів землі, на яких зосереджено понад 140 памяток історії та культури. Фондова колекція заповідника налічує понад 70 000 предметів. серед яких — вироби з дорогоцінних металів, старовинні ікони, встародруки, археологічні реліквії тощо. Всим цим потрібно ретельно і фахово управляти. Однак директору заповідника сьогодні доводиться розвязувати ще й безліч морально-етичних і судових задач.

Чому до Лаври прилип шлейф репутації "Паші Мерседеса", які найгостріші конфліктні точки існують щодо майна і чому фінансування держзаповідника було урізаним? На ці та інші теми "Телеграф" вирішив поговорити із його директором Максимом Остапенкому другій частині інтерв’ю.

*Про реформування і майбутнє заповідника, програму для реабілітації військових і маніпуляції навколо долі ченці у Лаврі читайтев першій частині інтерв’ю.

Повернути український наратив

— Перед вами стоїть дуже складне завдання — повернути Лавру до українськості. Якими шляхами ви будете це робити? Тому що навіть у мене зараз є відчуття, що Лавра — це проросійська територія…

— По-перше, потрібно зрозуміти стратегічну задачу. І я щасливий, що у мене знайшлося кілька друзів, колег, які долучилися до філософського переосмислення Лаври в Україні і України в Лаврі.

Нам потрібно повернути український наратив, який тут був дуже могутнім. Особливо — в козацькі часи. І з яким росія почала системно боротись. Максимально яскраво ця боротьба проявлялась стосовно пам'яті Мазепи — від викреслення його імені в книжках до замальовування гербів і знищення переданих реліквій. А закінчилось русифікацією навіть зовнішнього вигляду Лаври в кінці XIX століття. Забілювали, збивали все, в тому числі — фрески, які змальовували козацьких гетьманів і святих отців, які не вписувались в російські концепції.

Лавру переробляли під так званий "уніфікований російський імперський церковний стиль". Зараз ми з цим боремося.

Дзвін Усіх Святих, подарований Києво-Печерській лаврі донецькими металургами у 2005 році. Це перший дзвін, на якому текст молитви і всі інші написи виконані українською

По-друге, ми хочемо розглядати Лавру не просто як місце успіння, пам'яті і молитви. А й місце, яке дає поштовхи і сенси майбутнього. В Лаврі ми бачимо чотири прояви, такий собі лаврський хрест: в одному місці схрещується те, що стосується віри, волі, мислення і чуттєвого.

Віра — духовні святині, традиції, моління, святі отці. Воля — це державники, діячі, які допомагали Лаврі. Мислення — це все, що звідси походило, починаючи від Нестора Літописця і закінчуючи дослідниками архітектури, історії. І чуттєве — це творче начало, яке теж бере в Лаврі початок, починаючи з першого художника Аліпія і закінчуючи творчістю Івана Їжакевича, Марії Примаченко, Юрія Химича.

Ми розглядаємо також дві опорні дати. Перша — це 2026 рік, коли відзначатимуть 100 років заповіднику. І це не просто сторіччя установи Міністерства культури, треба зрозуміти, яку місію виконав за ці 100 років заповідник. Більшовики планували Лавру повністю знести — для них вона не мала жодної цінності. Саме музейники своєю іноді абсолютно фанатичною працею і самопожертвою зберегли Лавру — музейну, архітектурну, історичну, живописну. Зберегли, акумулювали, реставрували десятиліттями і цей подвиг треба згадати належним чином.

У серпні на території Лаври відкрили виставку, присвячену 950-річчю закладення Успенського собору. Вона діє і сьогодні

А друга дата — 2051 рік. Всього навсього через 27 років Лавра відзначить своє тисячоліття. І до цієї дати, як до Олімпіади, треба готуватися заздалегідь.

Потрібно формувати проєкти з реставрації та відбудови, запустити величезну кількість освітніх, духовних, мистецьких проєктів, які посилять Лавру і повністю перезавантажити діяльність православного монастиря. Він має отримати не менше поваги, аніж це було в давні часи.

До Лаври прилип шлейф репутації "Паші Мерседеса" (митрополит Вишгородський і Чорнобильський УПЦ МП, вікарій Київської митрополії, намісник Успенської Києво-Печерської лаври Павло (Лебідь). — Ред.), і це така ганьба! Скільки не розмовляю з киянами, запитую: "Як давно були в Лаврі?" Вони відповідають, що хтось 10 років тому був останній раз, хтось — 15 років. Вони перестали сюди ходити.

— Я до нашого інтерв'ю теж років 10 тому останній раз була…

— На жаль, це все наслідки свідомої російської політики. Кияни не ходили, натомість сюди їхали мільйони російських паломників, частина яких — відверта агентура, котрі готували підґрунтя для захоплення України, в тому числі — перетворення Лаври на резиденцію патріарха Кирила. І цьому є документальне підтвердження — за часів Януковича і Табачника були звернення про те, щоб перетворити повністю всю територію Києво-Печерської лаври на резиденцію Російської православної церкви. А всі музейні, культурні, мистецькі заклади, які тут знаходилися — викинути. Як свого часу викинули реставраційний центр.

Ще одна діюча виставка - "Князі Острозькі: європейський вимір української історії". Якщо вас цікавить, на честь кого і чому перейменували в столиці вул. Московську - вам сюди

Слід хижацької політики рф

— Які найгостріші конфліктні точки існують щодо майна? Адже Лавра — це ще й велика територія, і духовність, і історія, і майно.

— Поясню. Якщо ми кажемо про слід російського впливу і його рейдерської, хижацької політики, то прикладом є Лавра.

У заповідника був підписаний з монастирем договір, згідно з яким монастир мав займатися своєю діяльністю на території заповідника як релігійна громада. Монастир фактично на порушення цього договору розгорнув господарчу й іншу діяльність на території Лаври. Тут під виглядом суборенди розташували понад 20 об'єктів, включаючи Київську духовну академію, семінарію, митрополію, господарчі, ремісничі, виробничі об'єкти, які тут виготовляли свою продукцію.

І коли ми почали повертати в державну власність ці об'єкти, стикнулися з тим, що більша їх половина — не монастир, а інші релігійні або господарчі структури, які жодних правових підстав тут перебувати не мають.

Це — пам'ятка національного значення! Режим використання цих об'єктів має бути дуже-дуже обережним і не створювати загрозу для їхнього збереження. На сьогодні ми повністю припинили незаконну господарчу діяльність суб'єктів перебування, які тут займались торгівлею і виробництвом. Другий місяць тягнеться історія із готельними об'єктами, які були відремонтовані за бюджетні кошти і до останнього часу здавались за готівку. Але ці кошти йшли виключно комусь в кишені.

Київська духовна академія, семінарія і митрополія теж покинули територію Києво-Печерської лаври. Ми практично дійшли до формату, коли в Лаврі залишаються священики, які числяться в монастирі згідно зі списками. Вони мають доступ до всіх релігійних об'єктів, які їм потрібні. Це церкви, печери, трапезні і келії для проживання.

Решту об'єктів, які використовували сторонні організації, ми опечатуємо і до завершення судової тяганини вони ніким не використовуються.

Ми починаємо взаємодію з Православною церквою України. У нас є одне з приміщень, де перебуває громада монастиря і ПЦУ. У майбутньому будемо дивитись на загальну позицію держави по Києво-Печерській лаврі.

Впевнений, що всі ці питання, в тому числі — перебування монашества в межах Лаври має бути визначено окремою постановою Кабінету міністрів. Лавра має змінити свій статус на українську національну святиню — комплексного, дуже складного і багатогранного об'єкта, який розкриває і духовно-культурну, і державницьку складову України. І управління таким величезним об'єктом — фактично містом — потребує окремого дуже серйозного державного регуляторного акту.

Самоокупність чи дотації?

Ми знаємо, що багато років Лавру дотувала держава. Але, можливо, у вас є завдання вивести Лавру на повну чи часткову самоокупність? Чи будете ви на її територію запускати виробників сувенірів? Наші патріотичні бізнеси?

— Ми вже потихеньку напрацьовуємо такий досвід. Зараз перед нами стоїть завдання максимально відновити відвідування Лаври — не тільки через паломництво, а й туристичну складову, яка через війну впала в рази. Роботу 2023 року ми ведемо під гаслом, що маємо відновити в ній українське служіння і культурний туризм, зробити Лавру привабливою для українців й іноземних гостей. Тому маємо створювати велику кількість різноманітних проєктів.

Сьогодні держава повертає контроль над територією Нижньої лаври. Це значить - більше інвестицій в реконструкцію та утримання, більше фахівців, більше відповідальності перед суспільством

Однак слід розуміти, що Києво-Печерська лавра без великої і системної державної підтримки не зможе вистояти. Це об'єкт, включений до Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Щодо таких об'єктів держава бере на себе зобов'язання їх утримувати.

Звісно, в умовах війни ми прагнемо залучити і додаткові ресурси, благодійні кошти. У нас, як я казав, засновано благодійний фонд "Українська лавра", є благодійники, які допомагають. Плюс — міжнародні гранти. Але ми не можемо віддати її під бізнес. Враховуючи важливість Лаври для українського суспільства, зараз держава значно збільшує надання їй фінансової допомоги.

— До цього фінансування було урізаним?

— Лавра два роки жила у дуже важкому режимі. Не велось жодних реставраційних робіт, були обмежені видатки на заробітну плату.

Зараз до нас повертається нижня територія (Нижня лавра. — Ред.), і нам потрібно збільшити штат працівників для її обслуговування, розширити напрями діяльності заповідника на цій території і в цілому. Тож держава взяла на себе додаткові фінансові зобов'язання, попри війну.

На території Лаври можна знайти такий блискучий великодній символ і одночасно арт-об'єкт

— Які наступні кроки очікувати від Лаври і від вас на посаді директора заповідника?

— Питання номер один — завершити судову історію. Зараз у апеляційних судах розглядають скарги за позовами між монастирем і заповідником. Я сподіваюсь, що, як і рішення першої інстанції, вони будуть на нашу користь. І що ми завершимо історію відносин з громадою, яку очолював Павло Лебідь. І почнеться новий етап — формування стратегії відносин з релігійною громадою. Тобто з монахами, які мають продовжити служіння в межах заповідника.

Друге надзвичайно важливе питання, яке найближчим часом будуть розглядати на сесії Київради, це завершення оформлення землі. Заповідник і держава мають нарешті повністю оформити всі правові підстави користування і управління цією територією. До цього моменту землі не були оформлені і закріплені за державою, це тягнеться багато десятиліть.

Ми сподіваємось, що найближча сесія Київради поставить крапку в цьому питанні, і це буде величезний внесок депутатів в історію Києво-Печерської лаври: вони зроблять заділ на десятиліття. Від їхнього рішення залежить подальша розбудова і реалізація будь-яких програм на території заповідника. Адже без належного оформлення земельної ділянки будь-яка діяльність на ній буде не до кінця законною. І можуть виникати різні питання, позови тощо.

Всі знають про самовільну забудову Лаври. Тому це рішення визначить статус 15 капітальних споруд, побудованих із порушенням законодавства або взагалі незаконно. Але вже на інших правових підставах.

Фрагмент стіни Успенського собору XXI-XXII ст. - тоді будували стіни, товщиною 120-170 см

Об'єктивно: створювати приватні забудови на державному об'єкті, який перебуває під захистом ЮНЕСКО — це абсурд, цього не мало бути. Але сталось через корупційне ставлення до культурної спадщини.

Наступний дуже важливий момент — переформатування Лаври в національну святиню, яка має презентувати історію України і українську ідентичність за тисячоліття її історії. Яка буде не тільки вшановувати минуле, а й формувати майбутнє.

В цьому напрямі у нас є кілька проєктів, які, сподіваюсь, підсилять духовну складову Лаври. Ми думаємо над створенням пантеону українських героїв у взаємодії із Інститутом національної пам'яті.

Про експертизу мощей і погрози

— Ви казали про наміри інспектувати святині печер Лаври, перевірити достовірність реліквій, в тому числі — мощей святих.

— МКІП кілька місяців тому створив комісію, яка перевірила наявність тих святинь, які свого часу передавали монастирю. Але з боку суспільства лунають підозри, що якась частина святинь була або підмінена, або викрадена. Щоб дати відповідь на це запитання і закрити його, Міністерство культури разом з фахівцями різних галузей проведе експертизу, перевірить ці святині на автентичність.

Ми хочемо, щоб потім не було до нас жодних звинувачень, що ми зберігаємо не ті святині або що святині вкрадено.

— Але це ж робота на роки.

— Думаю, що при правильній організації це можна зробити за пів року. Сучасні методи це дозволяють. Звісно, це непросто. Потрібно буде долучати монахів, які зберігають і вшановують ці святині і які мають право здійснювати маніпуляції з мощами.

Але без такої експертизи запит суспільства залишиться, враховуючи недовіру людей до очільника й інших представників УПЦ, заарештованих за колаборанство й інші кримінальні речі. Свого часу держава передала монастирю ці реліквії, а зараз має повністю відновити над ними контроль.

— Починали з особистого питання і завершуємо ще одним таким. Вам погрози надходять? Ми знаємо, що росіяни на початках писали всім, намагались переманити на свій бік тощо.

— Бог милував. Може, вони знають, що це практично неможливо, тому не витрачають ресурси. Може, щось інше планують, як буде, так буде. Ми всі зараз на війні. І кожен має щодня щось у своїй галузі робити — надавати моральну підтримку людям, донатити, бути на інформаційному "фронті", захищати святині. Суспільство має себе мобілізувати. У нас має бути військова мобілізація, схожа на те, що відбувається в Ізраїлі. На нас суне орда. А з історії — князівська Русь програвала, коли починались розбрат і недооцінка ворога. Треба робити висновки з історії і вчитись на помилках.

Матеріал опублікований українською мовою — читати мовою оригіналу
Теги за темою
УПЦУПЦ МП
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Головне – досягти своїх цілей: у Путіна зробили нову цинічну заяву про війну в Україні
24tv
2025-07-20T09:30:42Z
Санду засудила російський обстріл Одеси
Европейская правда
2025-07-24T08:18:31Z
Учора РФ знову запропонували перемир'я, відповідь — понад сотня БпЛА та ракети по Україні: Зеленський показав наслідки нічних атак
ZN UA
2025-07-24T08:18:12Z
Трамп клюнув на наживку Сі: чому не слід чекати зустрічі Зеленського і Путіна до вересня
Фокус
2025-07-24T08:15:48Z
Президент Франції та його дружина подали до суду на американську блогерку Кендіс Овенс через наклеп
Детектор М
2025-07-24T08:15:20Z
Трамп висловив захоплення майбутнім президентом Польщі Навроцьким
Европейская правда
2025-07-24T08:15:01Z
У Росії до 13 років в’язниці засудили українського полоненого
УкраинФорм
2025-07-24T08:12:58Z
"Має поставити крапку": Мединський відреагував на пропозицію про зустріч Путіна та Зеленського
24tv
2025-07-24T08:12:48Z
У Варшаві відбулася акція на підтримку антикорупційних інституцій України
УкраинФорм
2025-07-24T08:12:28Z
Лілія Ребрик з чоловіком і дітьми поїхала на відпочинок за кордон і показалася в літаку
TSN
2025-07-24T08:18:42Z
Чотири українські фільми потрапили до конкурсних програм кінофестивалю у Сараєві
Детектор М
2025-07-24T08:12:58Z
Називали "неонацистом" і забороняли його фільм про Донбас: як виглядає чоловік Супрун, з яким вона у шлюбі понад 30 років
Telegraf
2025-07-24T08:12:36Z
На Суспільному відбудеться премʼєра фільму «Шептицький. Між війною та вірою»
Детектор М
2025-07-24T08:03:30Z
Леся Нікітюк уперше після появи сина засвітилася на корпоративі у стильному образі
TSN
2025-07-24T07:51:59Z
«Казкове» весілля за $6,7 млн: донька Стіва Джобса виходить заміж
ГЛАВКОМ NET
2025-07-24T07:48:25Z
У Гамбурзі відбувся український дитячий Музичний вікенд
УкраинФорм
2025-07-24T07:31:31Z
«Мамине сонечко»: Артем Пивоваров поділився щемливим фото з найдорожчою людиною
ГЛАВКОМ NET
2025-07-24T07:24:25Z
Дженніфер Лопес - 56: найяскравіші фотосесії світової зірки
Gazeta UA
2025-07-24T07:09:07Z
Росія вдарила по Харкову КАБами. Що відомо про влучання
Telegraf
2025-07-24T08:21:46Z
Окупанти масовано обстріляли ТЕС
ГЛАВКОМ NET
2025-07-24T08:18:15Z
В Україні через спеку зросло споживання електрики
УкраинФорм
2025-07-24T08:12:49Z
До Львова — за кілька днів? Як швидко небезпечні комахи окупують всю Україну
Telegraf
2025-07-24T07:54:07Z
На Покровському напрямку ворог намагається розвивати наступ - Сили оборони
УкраинФорм
2025-07-24T07:48:44Z
Якою буде погода у серпні? Прогноз синоптиків
ГЛАВКОМ NET
2025-07-24T07:36:41Z
У Вінниці облаштовують безбар'єрний маршрут від ветеранського простору до зупинки транспорту
УкраинФорм
2025-07-24T07:33:38Z
ЗС РФ ідуть у бік Мирнограда: чи є загроза оперативного оточення Покровська
Фокус
2025-07-24T07:30:27Z
Суд оштрафував директора розважального комплексу в Києві за пісні на концерті Вєрки Сердючки
Известия Киев
2025-07-24T07:27:41Z
Літо відкриттів: як BROCARD змінює уявлення про красу
TSN
2025-07-24T08:21:25Z
Дешевше за лимонад і краще освіжає: рецепт квасу з цикорію
24tv
2025-07-24T08:15:31Z
Де в Карпатах шукати Сріблясті водоспади та чому їх так називають
24tv
2025-07-24T07:54:28Z
Найжорстокіші знаки зодіаку: вони пригнічують волю інших і не вміють вибачати
TSN
2025-07-24T07:51:27Z
Де поставити мікрохвильовку на кухні – 3 місця, яких варто уникати
24tv
2025-07-24T07:30:49Z
Ніколи не купуйте цей чай — отримаєте хімію замість корисного напою
Telegraf
2025-07-24T07:09:07Z
Ніби на морі. Де на півночі України можна влаштувати класний пляжний відпочинок
Telegraf
2025-07-24T07:06:56Z
Як почистити гриль перед використанням: покрокова інструкція
24tv
2025-07-24T06:39:01Z
4 знаки зодіаку можуть отримати божественний достаток у Молодик у Леві
GlavRed
2025-07-24T06:27:50Z
Прорив у біомедицині: вчені розробляють препарат, здатний уповільнити старіння
TSN
2025-07-24T08:21:02Z
Чи можуть яйця захистити від деменції
24tv
2025-07-24T08:06:01Z
Чи є сенс ходити не менше 7000 кроків на день: учені винесли остаточний вердикт
Фокус
2025-07-24T06:36:51Z
Шосте відчуття знаходиться в нашому кишківнику: мозок слухає розмови мікробів
Фокус
2025-07-24T06:36:13Z
Нинішнє покоління 60-річних відрізняється від попереднього: що з ним не так
Фокус
2025-07-24T05:42:43Z
Як безпечно купатись на річках і озерах: основні правила та поради
24tv
2025-07-24T04:33:38Z
Вчені встановили, скільки годин слід спати, щоб зберегти молодість і довго жити
TSN
2025-07-24T04:21:58Z
Як зрозуміти, що у дитини тривожність або ОКР та як їй допомогти
Знай
2025-07-24T04:21:15Z
Забудете про шкідників і хвороби: один засіб врятує урожай помідорів
Telegraf
2025-07-24T04:03:58Z
Турецькі розробники представили нову гіперзвукову ракету TRG-230-İHA
InternetUA
2025-07-24T08:19:22Z
Залужний розповів, через скільки років закінчиться "знаходження паритету" в Україні між силами оборони та нападу
ZN UA
2025-07-24T08:09:22Z
Король Чарльз III, який лікується від раку, розповів про своє самопочуття
24tv
2025-07-24T08:09:01Z
Як жінка відмовилася від туалетного паперу і розрахувалася за будинок: подробиці
TSN
2025-07-24T08:03:46Z
Молодик у Леві 24 липня 2025 року: три глибокі медитації для перезавантаження себе
TSN
2025-07-24T08:03:17Z
Відстрочка від мобілізації: як оформити, коли на війні безвісти зник близький родич
ZN UA
2025-07-24T08:03:16Z
Гуманітарна допомога для пенсіонерів та ВПО у Запорізькій області: в деяких громадах надають безкоштовні продукти
Политека
2025-07-24T08:00:28Z
Яку пенсію й надбавку отримуватиме українець з 39 роками стажу
24tv
2025-07-24T08:00:25Z
"Взаємно" чи "навзаєм": як правильно говорити українською
24tv
2025-07-24T08:00:06Z
У Миколаєві затримали агентів ФСБ, які готували подвійний теракт біля обласного ТЦК
УкраинФорм
2025-07-24T08:22:07Z
Двоє шахраїв під виглядом ремонту комп’ютерної техніки ошукали пенсіонерів майже на мільйон гривень
Украина Криминальная
2025-07-24T08:18:45Z
Атака на Одесу: є поранені, зруйновано дев'ятиповерхівку
ГЛАВКОМ NET
2025-07-24T08:12:48Z
Лісові пожежі охопили Кіпр: будинки та автомобілі стали пасткою для людей
Фокус
2025-07-24T08:00:24Z
Рашисти завдали авіаудару по Харківщині, убивши всю родину
Украина Криминальная
2025-07-24T07:57:08Z
Родина загинула внаслідок російського авіаудару по селу на Харківщині
Мій Харків
2025-07-24T07:55:08Z
Розбився літак із 49 росіянами на борту: згоріли всі, уламки розкидані на 500 метрів
FaceNews
2025-07-24T07:54:16Z
На Тернопільщині колишнього правоохоронця затримали за зловживання впливом
Украина Криминальная
2025-07-24T07:48:40Z
Кружляв над будинками і впав. В Росії розбився пасажирський літак з людьми
Telegraf
2025-07-24T07:45:39Z
Наполі купує Мілінковича-Савича – Ді Марціо
Football.ua
2025-07-24T08:22:28Z
Усик після перемоги над Дюбуа отримав золотий IPhone
ГЛАВКОМ NET
2025-07-24T08:12:05Z
Відомо, що далі чекає на Дюбуа після нищівної поразки у реванші від Усика
24tv
2025-07-24T08:09:08Z
Моурінью: Зараз до Прем'єр ліги приходять тренери, яких я навіть не знаю
Football.ua
2025-07-24T07:55:07Z
Англійський гранд готовий заплатити шалені кошти за лідера збірної України
24tv
2025-07-24T07:54:03Z
Сауль — гравець Фламенгу
Football.ua
2025-07-24T07:16:46Z
"Не заробив 132 мільйони": інсайдер розкрив справжній гонорар Усика за реванш з Дюбуа
24tv
2025-07-24T07:15:11Z
«Олександрія» та «Полісся» стартують у Лізі конференцій УЄФА
УкраинФорм
2025-07-24T07:03:43Z
Париж придбав захисника Порту
Football.ua
2025-07-24T06:55:09Z
Мобілізованим нагадали про податкові пільги: на що можна розраховувати
Знай
2025-07-24T08:06:17Z
Черговий фінансовий удар по Tesla: у США скасували важливий податок для автовиробників
AutoGeek
2025-07-24T08:03:56Z
Агро-Регіон автоматизує елеватори
AgroPortal
2025-07-24T08:00:35Z
Укрзалізниця отримає нові пасажирські вагони: деталі рекордного замовлення
Хвиля
2025-07-24T08:00:30Z
В Україні стартувала грантова програма для виробників вибухівки
УкраинФорм
2025-07-24T07:52:08Z
Нафтогаз продовжує підготовку до зими - отримав ₴4,7 мільярда кредиту від UGB на закупівлю газу
УкраинФорм
2025-07-24T07:42:40Z
Кавун на українському ринку вже дешевший, ніж минулий рік
24tv
2025-07-24T07:39:07Z
Від Corona до Absolut: алкогольні гіганти йдуть у канабіс
360ua.news
2025-07-24T07:36:37Z
Євро подорожчало в банках та обмінниках: по скільки зараз валюта
24tv
2025-07-24T07:33:23Z
Нова технологія може відстежити вас навіть без телефону: як це працює
Фокус
2025-07-24T08:21:28Z
Нашестя сарани в Україні: експерти розповіли, як зупинити стрімке поширення шкідників
TSN
2025-07-24T08:21:22Z
Український виробник представив систему подачі набоїв "Мурена" — у чому її унікальність
InternetUA
2025-07-24T08:04:34Z
В Антарктиді знайшли невидимі каньйони: вони ведуть у глибину на 4 тис. метрів
Фокус
2025-07-24T08:00:38Z
Цих смартфонів Motorola доведеться позбутися: які моделі скоро застаріють
Фокус
2025-07-24T07:51:33Z
Замість "Мавіків" і не тільки: вчені перетворюють комах в кіборгів-розвідників
Фокус
2025-07-24T07:42:37Z
Сигнал лиха від природи: чому небо перед грозою стає зеленим
Фокус
2025-07-24T07:42:24Z
Коти й собаки стають схожими одне на одного: дослідження пояснило чому
TSN
2025-07-24T07:33:47Z
Китайський прорив у 6G дозволяє отримати файл розміром 50 гігабайтів лише за 1,4 секунди
24tv
2025-07-24T07:33:25Z
Представлено найшвидший електромобіль Opel в історії: всі подробиці
ЗаРулем
2025-07-24T08:21:31Z
Дизельні авто в Україні втрачають популярність: які моделі купують у 2025 році
Фокус
2025-07-24T08:06:49Z
Розсекречено салон нового BMW X5
AutoCentre
2025-07-24T07:04:01Z
Унікальний лімузин на базі старого VW Beetle продають за $200 000
ЗаРулем
2025-07-24T06:54:06Z
Renault презентувала кросовер із заводським ГБО за $7300
AutoCentre
2025-07-24T06:13:24Z
Де зараз Міхаель Шумахер: у якому стані легенда Формули-1
24tv
2025-07-24T04:15:29Z
Тесла фіксує зниження обсягів продажів та прибутків
Топ Жир
2025-07-24T01:18:53Z
Поліція вважала зниклий капюшон дрібницею, доки не побачили його вміст
Топ Жир
2025-07-24T00:33:22Z
Нове революційне оформлення салону BMW: несподіваний вигляд, що вражає
Топ Жир
2025-07-23T23:48:51Z