MY.UAНовини
Велосипеди поступово витісняють автомобілі: де це відбувається
Велосипеди поступово витісняють автомобілі: де це відбувається

Велосипеди поступово витісняють автомобілі: де це відбувається

Велосипед був і лишається надзвичайно популярним засобом пересування у всьому світі. Якщо раніше переважали велопрогулянки, то нині це ще й чудова альтернатива громадському і власному транспорту в поїздках на роботу та навчання.

Дослідження провідних аналітичних центрів засвідчили найбільшу популярність велосипедів у країнах та регіонах з рівнинною місцевістю. Рейтинг очолюють центральноєвропейські країни. В першу чергу, це Нідерланди, Данія, Німеччина і Бельгія та Скандинавія – Швеція, Норвегія і Фінляндія.

У цих країнах велика популяція велосипедів як у власному володінні, так і прокатних. Цьогорічні дослідження Statista у 50+ країнах показали, що найбільша частка приватних велосипедів у поляків – 81% із них сказали, що хоча б у кожній родині він є. Лише 9% польських інтернет-користувачів сказали, що вони користуються байкшерингом – прокатом.

Читайте також Велосипед: і не винахід, і не удосконалення. Але талановито

У зелених цятках на карті світу добре проглядається схильність регіонів планети до велосипедів та популяція байкшерингу. Фото: bicycle.com

Варто пояснити, що наявність велосипедів у сім’ї та їх кількість на душу населення статистикою фіксується по різних позиціях, як і за кількістю велосипедів у країні взагалі чи країною виробників цього транспорту.

Перед тим, як нова модель шини піде у виробництво, її ретельно тестують. Шини Continental випробовують на полігонах всього світу, включаючи Contidrom – власну трасу компанії поблизу Ганновера. У складі Contidrom є перша у світі повністю автоматизована система тестування шин AIBA, де випробування проводяться цілий рік на мокрій і сухій поверхнях.

Рекламна інформація

На інфографіці Авто24 за основу взято кількість велосипедів на душу населення. У цій графічній довідці лідирують європейці.



Вважається, що дослідження на душу населення є найефективнішим інструментом вимірювання використання велосипедів, хоча й ця методологія не ідеальна. Той показник не враховує осіб, які володіють кількома велосипедами або навіть велосипедами, якими вони більше не користуються, але ті байки не здані на брухт.

Європа

На європейському континенті Нідерланди за кількістю велосипедів на душу населення обійшли всіх: 16 500 000 роверів на 16 652 800 людей. Тут велика ймовірність того, що хтось має кілька велосипедів.

А ось Копенгаген справедливо можна вважати не тільки столицею Данії, але й велосипедною столицею світу. Велосипед тут домінанта міської логістики з найсприятливішими умовами їзди на роверах. У 2016 році це вже було перше місто у світі, де кількість велосипедистів перевищила кількість автомобілістів.

Час-пік у столиці Данії: ніхто не пнеться вперед, не обганяє й не вередує. Фото: uci.org

Щодня у Копенгагені в поїздках на роботу та навчання жителі передмістя та столиці проїжджають 1,2 мільйона кілометрів. Це швидко, дешево, екологічно. Загалом же в Данії десь 16% усіх поїздок на велосипеді мають короткі маршрути, скажімо, до 5 км у 24% велосипедистів.

Читайте також Велосипеди стають ще більше популярними

У голландців в середньому припадає на людину щоднини десь в межах 3 км шляху. Там щороку педалями накруючуть пробіг у 17,6 мільярда кілометрів, приблизно 4,8 мільярда поїздок на велосипеді.

У Німеччині лише 9,1% жителів користуються велосипедами щодня і тільки 17,1% кілька разів на тиждень. Шведи проїжджають на велосипеді приблизно 5,3 км на день. В Англії ці показники набагато нижчі – там не більше 20% людей їздять на велосипеді один раз на тиждень.

Франція має майже 6000 кілометрів велосипедних доріжок тільки у паризькому регіоні, приблизно ось таких, як у столиці. Фото: Clement Dorval / Ville de Paris

Рівно місяць тому (4 жовтня 2023 року) Єврокомісія прийняла Європейську велосипедну декларацію, якою велосипед визнано одним із найбільш стійких, доступних та інклюзивних, недорогих і здорових видів транспорту для європейського суспільства та економіки. Все йде до покращення велосипедного руху в Європі, хоча він й так один з найкращих у світі.

США

На початку осені Bloomberg Opinion опублікував своє дослідження і дійшов висновку, що їзда на роботу на педально-мускульному велосипеді не набуває поширення в США. В Нью-Йорку та кількох інших великих містах, поїздки на велосипеді менш популярні в країні, ніж це було десять років тому.

Аналітики вважають, що зросла кількість віддалених робочих місць і люди замість велосипеда для поїздки до офісу використовують комфорт домашнього кутка з комп’ютером. Це – перше.

Читайте також Винахідник зробив гусеничний велосипед без коліс

По-друге, педально-мускульний велосипед дуже активно почали витісняти електричні велосипеди. З таким транспортом по дорозі до офісу не впрієш і доїдеш швидше, ніж власним автомобілем в постійних заторах, а також комфортніше від тисняви у громадському транспорті.

Американці підрахували: електровелосипед викидає 4,9 г CO2 на людино-милю, враховуючи вуглецеві витрати виробленої в регіоні електроенергії, тоді як автомобіль видає в навколишнє середовище 274 г CO2 на людино-милю. Фото: magicyclebike.oss-us-east-1

Є й третій фактор. Педальний електровелосипед кращий від педального ровера в умовах складного рельєфу – тягне вгору без усіляких потуг. Цей фактор визначальний не тільки для людей старшого віку, але й для молоді.

Американський ринок електровелосипедів у 2021 році оцінювався в $27,22 млрд, прогноз до 2027 року вказує, що ринкова вартість зросте до $54,48 млрд, а до 2030 року – до $118,6 млрд. Тут відразу уточнимо: торік середня ціна проданого у США електровелосипеда становила $1825.

Річні продажі електричних велосипедів зросли на 240% між 2019 і 2021 роками і йдуть вгору. Це вчетверо перевищує швидкість зростання продажів традиційних мускульно-педальних роверів. Найбільш поширені електровеліки, звісно ж, китайські.

На дорозі середня швидкість електровелосипеда (13,3 км/год) вища, ніж у звичайного велосипеда (10,4 км/год). І їдеш без втоми. Фото: polisnetwork. com

До речі, три роки тому продажі електричних велосипедів в США перевищували продажі електромобілів у співвідношенні приблизно 2:1

Китай

Піднебесна залишається найбільшим виробником велосипедів у світі, утримуючи в світовій наші майже 60% велосипедного ринку, хоча у самій країні рівень їзди на роверах порівняно низький. Багато з цих транспортних засобів експортуються, зокрема до США.

Читайте також Музей Skoda: від велосипеда до концепт-кара і всі на ходу

До 1990-х велосипед тут був мірилом фінансового достатку. Це дало величезний поштовх розвитку велоіндустрії і промисловості в цілому. Рекорд встановлено у 1986 рокі, коли Китай виготовив 33 мільйони велосипедів, видаючи на-гора більше одного велосипеда в секунду протягом 11 місяців.

Ще на початку 1980-х велосипед у Китаї був ознакою заможності, для чоловіка обов’язковою умовою шлюбу було володіння велосипедом. Фото: flatbike.com

У 1995 році китайський уряд вирішив, що велосипеди менш важливі за розвиток автомобільної промисловості країни і слід підтримати автовиробництво. Новим показником фінансового стану стало володіння автомобілем, а не велосипедом. Багатий портовий Далянь навіть з гордістю оголосив себе "містом без велосипедів".

На фото вгорі та внизу не тільки покинуті звичайні мускольно-педальні, але й електричні байки першого покоління, що вже для сьогодення вважаються застарілими. Фото: latbike.com

Нині там уже оговталися, зрозумівши помилку, поступово повертаються до велосипедів, але вже акумуляторних. Під них розвивається інфраструктура, у т.ч. володоріжки, зарядні станції і байкшеринг – прокатні сервіси. Натомість у мегаполісах ростуть гори викинутих десятків мільйонів роверів.

Україна

Підняти велосипедну культуру й зробити ровери екологічною та здоровою альтернативою автомобілю у нашій державі взялися хіба що декларативно. По-перше, діючі ПДР щодо велосипедистів давно варто переглянути. По-друге, наявність у містах велосипедних "стометрівок" на окремих ділянках вулиць ситуацію не виправлять.

Є й третій фактор: деякими облаштованими столичними велодоріжками користуватись незручно та небезпечно. Асоціація велосипедистів Києва влітку підняла справедливий галас щодо облаштованої велодоріжки по вул.Спаській на Подолі. Їі всупереч ПДР проклали посеред тротуару (в Україні їзда на велосипедах по тротурах заборонена). І вела та доріжка в нікуди, вірніше - прямісінько в сходи.

Читайте також Нардеп похизувався велосипедом за п'ять тисяч доларів

По суті, Україна допоки лише на початковому етапі становлення велокультури та розбудови велосипедної інфраструктури. Тут варто виділити прагнення Київської та Львівської велосипедних асоціацій у намаганні підняти велокультуру до сучасних стандартів й розбурхати місцевих чиновників активно працювати у цьому напрямку. Останнє дуже важливо, оскільки здебільшого проектувальники при розробці велосипедних маршрутів діють на власний розсуд, не виникаючи ні в ПДР, ні консультуючись зі спеціалістами.

Слід віддати належне ГО «Асоціація велосипедистів Києва». Ця організація ще до великої війни розпочала національну кампанію "Велосипедом до школи", в яку інтегрували навчання з безпеки руху на велосипеді в українську шкільну освіту. Торік нові теми про безпеку руху на велосипеді та правила дорожнього руху для велосипедистів увійшли до навчальної програми «Основи здоров’я» для 6-9 класів закладів загальної середньої освіти в Україні.

П'ятнадцять шкіл України стали переможцями конкурсу "Велосипедом до школи" й отримали гранти на облаштування критих паркувальних місць, інструментарію та усіляких велосипедних аксесуарів.Фото: u-cycle.org.ua та шкіл-переможців

В ряді українських міст почали витісняти велосипедистів з тротуарів, оскільки це заборонено ПДР. Відповідно до ч. 2 ст. 127 КУпАП (Порушення правил дорожнього руху особами, які керують велосипедами) такого велобайкера можуть оштрафувати на 340 гривень.

З іншого боку, їзда по проїзній частині вуличної мережі, не облаштованій веледоржікою, несе велосипедисту загрозу. Враховуючи зростання тих, хто на роботу й навчання вже їздить велосипедом, громадам при масовості облаштування тротуарів новою плиткою варто вносити в проєкти зміни й робити велодоріжки між пішохідною зоною і дорогою. Щоправда, подібного прикладу "тротуарної активності" мерів по обидві сторони Дніпра редакція Авто24 не знайшла.

Теги за темою
НовинифотоВідео
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
18 січня: яке сьогодні свято і що не можна робити
Комсомольская правда
2025-01-18T05:06:02Z
Дружба Кейт Міддлтон і принца Гаррі зруйнована "недовірою" і "зрадою", — ЗМІ
Фокус
2025-01-18T05:00:07Z
Електромонтер, швачка, сантехнік: названо найдефіцитніші професії в Україні
Хвиля
2025-01-18T04:39:45Z
Громадянство України торік набули майже 8 тисяч осіб - МВС
УкраинФорм
2025-01-18T04:36:26Z
Яке сьогодні свято 18 січня 2025 року: що заборонено робити цього дня
GlavRed
2025-01-18T04:27:55Z
У Китаї населення торік скоротилося ще на понад мільйон
УкраинФорм
2025-01-18T03:42:19Z
Стало відомо, в якому регіоні пенсіонерам та учасникам бойових дій пропонують найбільші зарплати
ГЛАВКОМ NET
2025-01-18T03:06:12Z
Кого не можна хрестити 18 січня і кому не можна нічого давати сьогодні: прикмети та заборони на Афанасія
Знай
2025-01-18T03:03:28Z
Британське опитування показало, що молодь розучилася вкручувати лампочки
ГЛАВКОМ NET
2025-01-18T02:45:57Z
Бред Пітт відреагував на історію француженки, у якої шахраї виманили 830 тис. євро від його імені
ГЛАВКОМ NET
2025-01-18T01:36:21Z
Із зірки Х-Фактора до співачки VESTA: як тепер живе Валерія Симулик
Политека
2025-01-17T23:30:09Z
Відомий будинок із кінострічки «Один вдома» отримав нового власника
ГЛАВКОМ NET
2025-01-17T23:00:56Z
У США продано будинок з фільму «Сам удома». Якою була вартість маєтку Маккалістерів
ГЛАВКОМ NET
2025-01-17T19:27:48Z
Їх краще не обирати: дизайнери назвали 6 кольорів для стелі, про які ви можете пошкодувати
24tv
2025-01-17T17:54:34Z
Шоуранер серіалу «Таємниця бункера» / Silo пояснив «дивний» фінал другого сезону і повідомив, що третій знімають просто зараз
ITC
2025-01-17T17:50:36Z
Дмитро Сова приголомшив бажанням дружини-акторки піти на фронт: "Не відмовляю"
TSN
2025-01-17T17:48:00Z
Помер Жанно Шварц – режисер культового фільму «Щелепи-2»
ZN UA
2025-01-17T17:37:05Z
Фільм «Ти - Космос» покажуть більш як у п’яти країнах
УкраинФорм
2025-01-17T17:36:29Z
Стефанішина озвучила терміни відновлення реєстрів Мін’юсту, які постраждали від кібератаки рф
InternetUA
2025-01-18T05:01:09Z
Путін не змінив своїх цілей, тому немає причин для скасування санкцій – Каллас
ZN UA
2025-01-18T04:51:45Z
Путін збирає нову армію — чи посилять мобілізацію в Україні: експерт назвав сценарії
TSN
2025-01-18T04:36:58Z
Росія зранку обстріляла Україну балістикою: що відомо
TSN
2025-01-18T04:36:18Z
Генерали можуть піти ва-банк: ексзаступник голови СБУ про сценарій змови проти Путіна
GlavRed
2025-01-18T04:27:53Z
"З'їсть інших": що зробить "колективний Путін" після смерті диктатора РФ
GlavRed
2025-01-18T04:27:51Z
"Лукашенко задумався": якими можуть бути результати виборів в Білорусі - Бульба
GlavRed
2025-01-18T04:27:24Z
До літа війна закінчиться?
GlavRed
2025-01-18T04:27:19Z
Атака дронів на Тульську та Калузьку області, нове посольство у Києві: головне за ніч
ГЛАВКОМ NET
2025-01-18T04:09:07Z
Віталій Кличко отримав нового суперника. Хто такий Тимур Ткаченко?
ГЛАВКОМ NET
2025-01-18T05:06:59Z
У Києві 18-19 січня пройдуть сільськогосподарські ярмарки: адреси
ГЛАВКОМ NET
2025-01-18T05:03:58Z
Як в Дніпрі безкоштовно отримати окуляри: хто отримає допомогу
Политека
2025-01-18T05:03:47Z
У Чорному та Азовському морях - без ворожих кораблів
УкраинФорм
2025-01-18T05:01:41Z
Під час атаки на Київ пошкоджено одну зі станцій метро
ГЛАВКОМ NET
2025-01-18T04:57:40Z
РФ ударила балістикою по Києву та Запоріжжю
1News
2025-01-18T04:39:06Z
У Києві через атаку Росії є загиблий
24tv
2025-01-18T04:30:13Z
В Івано-Франківську депутати скерували понад ₴2,5 мільйони на дрони для штурмовиків
УкраинФорм
2025-01-18T04:06:45Z
Хмарно з проясненнями: прогноз погоди на 17 січня
ГЛАВКОМ NET
2025-01-18T03:48:21Z
У Києві внаслідок обстрілу загинуло три людини — КМВА
TSN
2025-01-18T05:06:59Z
У Запоріжжі пролунали вибухи, ворог вразив об'єкт інфраструктури, є поранені
УкраинФорм
2025-01-18T04:42:29Z
У столиці після вибухів спалахнула пожежа
ГЛАВКОМ NET
2025-01-18T04:18:55Z
ДБР передало до суду справу експравоохоронця, який переправляв ухилянтів на човні через Прут
УкраинФорм
2025-01-18T02:07:44Z
На Прикарпатті син під час конфлікту задушив власну матір
ГЛАВКОМ NET
2025-01-18T02:06:03Z
У Хмельницькій області пролунали вибухи, "шахеди" дісталися західних регіонів країни
ZN UA
2025-01-18T01:04:42Z
На Харківщині підлітку повідомили про підозру в підпалі автомобіля військового
УкраинФорм
2025-01-18T01:03:23Z
На Хмельниччині 29-річну серійну злодійку засудили до 5-ти років ув’язнення
Украина Криминальная
2025-01-18T00:33:23Z
На Київщині викрили подружжя на вимаганні хабаря за вплив на членів МСЕК
УкраинФорм
2025-01-18T00:18:05Z
Озвучено оновлені ціни на гречку, цукор та олію
AgroNews
2025-01-18T05:01:13Z
Вже не дивує: на АЗС України бензин та дизель подорожчали до 2,5 грн/л, десь і на 3 грн/л
Знай
2025-01-18T04:21:34Z
До 105 гривень за кілограм: експерти розкрили причину подорожчання помідорів
Хвиля
2025-01-18T04:19:16Z
В Україні скасували понижувальні коефіцієнти до частини пенсій: кого торкнеться
Хвиля
2025-01-18T04:03:19Z
В Україні дешевшає популярний овоч через низьку якість
ГЛАВКОМ NET
2025-01-18T03:42:42Z
Умови отримання "тисячі Зеленського" змінили: що важливо знати
Фокус
2025-01-18T03:06:54Z
Гривня на порозі 44: аналітики розкрили курс долара на 2025 рік
Хвиля
2025-01-18T03:06:46Z
Бізнес-прогноз: інфляційні очікування в Україні продовжують зростати
Хвиля
2025-01-18T00:12:46Z
Торік ДБР розкрило отримання хабарів на ₴56 мільйонів
УкраинФорм
2025-01-17T22:36:54Z
Вчені розкрили новий метод прискорення росту та сили м’язів
Portaltele
2025-01-18T04:57:20Z
Потепління клімату змінює проростання рослин і порушує баланс екосистеми
Portaltele
2025-01-18T04:57:11Z
Android 16 отримає одну з найкращих функцій OxygenOS
InternetUA
2025-01-18T04:01:44Z
Коли вийде нова гра Halo: інсайдери назвали передбачувані терміни
InternetUA
2025-01-18T03:03:08Z
Нові Apple Watch можуть отримати довгоочікувану функцію вимірювання тиску
InternetUA
2025-01-18T01:01:17Z
Майбутнє Face ID: Apple заховає датчики під екран
InternetUA
2025-01-18T00:01:47Z
Apple випустила третю бета-версію iOS 18.3: що цікавого у новій версії
InternetUA
2025-01-17T22:01:06Z
YouTube тестуватиме свою «технологію керування схожістю»
Portaltele
2025-01-17T21:57:31Z
"Нещасні випадки та загострення": астролог попередив про найважливіші дні 2025 року
Знай
2025-01-17T21:30:46Z
Чоловік пройшов 250 000 кроків за тиждень – і це повністю змінило його тіло
24tv
2025-01-18T04:36:28Z
Названо продукти, які зберігають молодість тіла
ГЛАВКОМ NET
2025-01-18T00:45:49Z
Волосся більше не буде електризуватися: що для цього треба зробити
24tv
2025-01-17T23:15:57Z
Відійде за кілька секунд: як почистити помідори від шкірки
24tv
2025-01-17T23:03:18Z
В Україні замість МСЕКів запрацювала нова система: що потрібно знати хворим
TSN
2025-01-17T22:06:28Z
Сухорукова розповіла, які ще зміни потрібно запровадити у військовій медицині на фронті
ZN UA
2025-01-17T21:30:58Z
Реформи ВЛК та МСЕК можуть зупинитися – Сухорукова
ZN UA
2025-01-17T20:09:32Z
Що робити, якщо вдома оселилися кажани: як їх позбутися без шкоди для тварин
24tv
2025-01-17T17:48:13Z
Достатньо їсти лише деякі продукти: знайшли простий спосіб покращити імунітет
24tv
2025-01-17T17:33:12Z
Гороскоп на завтра 19 січня: Близнюкам - великий прибуток, Левам - чудовий день
GlavRed
2025-01-18T04:27:58Z
Ребус для тих, у кого чудовий зір: треба за 11 секунд знайти літеру W
GlavRed
2025-01-18T04:27:39Z
5 хвилин – і від конденсату на вікнах не буде й сліду: жінка описала простий спосіб
GlavRed
2025-01-18T04:27:25Z
Чи потрібно вивертати одяг перед пранням: остаточна відповідь експертів
GlavRed
2025-01-18T04:27:08Z
У Стрільців почнеться новий життєвий етап: гороскоп на 18 січня
24tv
2025-01-18T03:03:15Z
Впораються не всі: знайдіть метелика, качку, кажана і равлика за 15 сек
GlavRed
2025-01-18T00:27:58Z
Ароматна, соковита та пікантна: запікаємо свинячу грудинку у рукаві на вихідні
24tv
2025-01-17T23:15:12Z
Експерти попередили всіх, хто зберігає молоко в дверцятах холодильника - що не так
GlavRed
2025-01-17T22:27:18Z
Один копійчаний продукт, що висвітлить та пом'якшить прання: він є у всіх
24tv
2025-01-17T20:45:19Z
Ястремська програла Рибакіній у третьому колі Australian Open і залишає Мельбурн
УкраинФорм
2025-01-18T05:03:33Z
Людмила Кіченок вийшла до 1/8 фіналу парної сітки Australian Open
УкраинФорм
2025-01-18T04:27:07Z
Український призер Олімпіади-2024 Ілля Ковтун змінює спортивне громадянство
TSN
2025-01-17T23:36:20Z
Гол Довбика допоміг Ромі здолати Дженоа
Football.ua
2025-01-17T22:40:19Z
Айнтрахт здобув мінімальну перемогу над Боруссією Дортмунд
Football.ua
2025-01-17T22:30:45Z
"Новий Марадона" залишив Наполі: ПСЖ оформив топ-трансфер зіркового гравця Серії А
24tv
2025-01-17T22:30:18Z
Наближаються до єврокубків: Артем Довбик допоміг Ромі здолати команду українця в Серії А
24tv
2025-01-17T22:21:00Z
Бенфіка з Трубіним здобула "суху" розгромну перемогу над Фамаліканом
Football.ua
2025-01-17T22:18:29Z
Еспаньйол вирвав перемогу над Вальядолідом
Football.ua
2025-01-17T22:10:24Z
Знайдено секретне авто американців із 60-х "Amitron": міні-електрокар міг летіти 80км/год
Знай
2025-01-18T04:51:25Z
Не знають навіть досвідчені водії: три секретні функції в авто
GlavRed
2025-01-18T01:27:17Z
Трансформація авторинку: як змінився попит на дизельні авто в Україні
Хвиля
2025-01-18T01:09:06Z
Як безпечно "прикурити" розряджений акумулятор: автоексперти поділились секретами
TSN
2025-01-17T23:06:58Z
Власників авто змусять платити 25 000 гривень: які критерії встановили
Знай
2025-01-17T21:51:07Z
Чоловік забрав свій "Мерседес" із мийки й переглянув записи відеореєстратора: побачене шокувало
24tv
2025-01-17T20:45:49Z
Як з’явився популярний американський спорткар зі склопластику
AutoCentre
2025-01-17T20:07:56Z
Названо найпопулярніші бензинові авто в Україні за 2024 рік
ГЛАВКОМ NET
2025-01-17T19:12:51Z
Kamm показав стильний пляжний рестомод за мотивами Porsche 912
AutoCentre
2025-01-17T18:06:00Z