MY.UAНовини
Голосування без виборців: у половині регіонів України можуть заборонити проводити вибори
Голосування без виборців: у половині регіонів України можуть заборонити проводити вибори

Голосування без виборців: у половині регіонів України можуть заборонити проводити вибори

Який держорган отримає повноваження для визначення неможливості організації голосування в окремих регіонах, поки невідомо.

Обговорення теми проведення виборів в Україні набирає нових відтінків. Якщо раніше урядовці сперечалися щодо можливості забезпечення необхідних умов для голосування в умовах воєнного стану, то тепер в парламенті взялися за створення "дорожньої карти" з організації та проведення перших виборів вже у повоєнній Україні.

Перше, чим перейнялися автори законодавчих змін, – визначення територій, на яких може проводитись волевиявлення громадян. На думку членів профільного підкомітету Верховної Ради та представників ЦВК, по завершенні війни у ряді областей неможливо буде створити відповідні умови для безпечного виборчого процесу.

"Телеграф" з'ясовував, за якими критеріями оцінюватимуть "придатність" регіону для проведення голосування і наскільки легітимними будуть вибори без урахування думок мільйонів українців.

Проект законопроекту — не закон, але декларація

Днями комітет ВРУ з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування провів експертне обговорення щодо критеріїв можливості проведення виборів та референдумів в Україні у післявоєнний час.

Захід відбувся в межах розробки плану заходів "дорожньої карти" з підготовки і проведення перших післявоєнних виборів в Україні, а результатом роботи парламентарів став проект законопроекту або, як назвали його самі учасники обговорення, "драфт" майбутніх змін в законодавстві.

В документі йдеться про те, що питання проведення виборів для легітимізації влади стає дедалі гострішим, тому перезавантаження має відбутися за першої можливості (ймовірніше за все, одразу після завершення війни і закінчення дії воєнного стану). Водночас, на думку законодавців, організувати виборчий процес у деяких областях буде неможливо навіть після припинення бойових дій на всій території України.

Згідно з текстом проекту, оприлюдненим LB.ua, парламентарі пропонують встановити критерії оцінювання "придатності" територій для проведення голосування. Всього в документі прописані чотири загальні ознаки:

  1. Деокуповані території або ті, на яких велися бойові дії і вони зазнали безпосереднього негативного впливу збройних формувань рф.
  2. Території, що розташовані в межах області, в якій проходить державний кордон України з російською федерацією або республікою білорусь.
  3. Території, на яких протягом останніх шести місяців відбувалися обстріли з боку рф чи білорусі, внаслідок яких загинули та/або були поранені цивільні особи.
  4. Території, на яких запроваджено режим обмеженого доступу, у тому числі з урахуванням мінної небезпеки.

На думку авторів документу, рішення про неможливість проведення виборів в регіоні може бути ухвалено за наявності хоча б однієї з вищенаведених ознак.

Слідуючи логіці цього проекту, вже зараз можна констатувати, що перші повоєнні вибори пройдуть без участі Чернігівської, Сумської, Харківської, Луганської, Донецької, Запорізької, Херсонської, Миколаївської та Одеської областей. А якщо припустити, що росія не припинить ракетні обстріли українських міст за шість місяців до завершення війни, до цього переліку можуть додатися й інші регіони, в тому числі й західні.

Варто зазначити, що мова йде лише про локацію для проведення виборів, а не про участь жителів цих регіонів у голосуванні. Тобто, теоретично, мешканці "непридатних" для виборчого процесу територій можуть виїхати у сусідню область і проголосувати там. Інша річ, що такі умови для волевиявлення можуть межувати з порушенням конституційних прав громадян, адже далеко не всі матимуть змогу подолати кілька сотень кілометрів для заповнення бюлетеня.

Ймовірно, передбачаючи неоднозначну реакцію суспільства на дану ініціативу, автори проекту не опублікували його текст на офіційних сторінках уряду, а презентація драфту відбулася без залучення преси. Ба більше, від оцінки проекту законопроекту наразі утримуються навіть колеги парламентарів.

"Нам поки що не надавали будь-яких офіційних пропозицій для розгляду. Наскільки мені відомо, наразі цей проект перебуває на стадії обговорення і існує на рівні ініціатив окремих моїх колег, тому предметно обговорювати поки що нічого", – заявив в коментарі "Телеграфу" заступник голови Комітету ВРУ з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування Олександр Качура.

Безпекові "за" і правові "проти"

Варто зазначити, що українська влада не вперше стикається з необхідністю введення територіальних обмежень у питанні проведення виборів. З початку російської агресії на сході України 2014 року парламент врегульовував цей аспект шляхом ухвалення постанов про оголошення президентських і місцевих виборів із окремими пунктами про неможливість їх організації на окупованих територіях.

Розробка загального закону для цих цілей вимагатиме набагато більш ретельного підходу. Наразі критерії визначення регіону непридатним для організації голосування здаються дещо недосконалими.

Втім, за словами депутата Київради Леоніда Ємця, дивуватися нічому: Україна опинилася в умовах, в яких раніше ніколи не була, тому й досвіду налагодження таких складних і важливих процесів, як вибори, уряд не має.

"Ці критерії не можуть не бути дивними, тому що ситуація спотворена по своїй суті. За нормальних умов ми взагалі не повинні були б стикатися з неможливістю забезпечення безпеки наших виборців. Але наразі це так і ми повинні виходити з того, що основним пріоритетом держави є базове право на життя і здоров'я громадян, і вже потім забезпечення інших прав.

Діюча Конституція України не надає жодних преференцій ані на період воєнного стану, ані на повоєнний період. Нам потрібно або змінити умови і привести їх у відповідність до Конституції, або змінити Конституцію під нові умови, третього не дано. Тому напрацювання цих механізмів потребує часу і обговорень", – каже депутат в коментарі "Телеграфу".

Завершення бойових дій і офіційне припинення дії воєнного стану не гарантуватиме нам відсутності нових актів агресії з боку росії та білорусі, тому запропоновані безпекові обмеження для повоєнного періоду цілком виправдані, вважає політичний аналітик Олексій Буряченко.

За словами експерта, якщо вибори не вдасться провести під час війни, одразу після її завершення питання легітимізації влади постане дуже гостро, тому чекати повного завершення перехідного періоду можливості не буде.

"Ці критерії є абсолютно логічними. Ми всі розраховуємо закінчити цю війну виходом ЗСУ на кордони 1991 року, але ніхто не може прогнозувати, як буде насправді. Є величезна кількість ризиків у виборчому процесі на територіях, що межують з державами-агресорами або з окупованими територіями. Рани ще будуть кровоточити і дати безпекові гарантії у таких регіонах не зможе ніхто. Це превентивна тимчасова міра, яка, впевнений, стосуватиметься лише на перших виборів у повоєнні часи", – зазначив експерт у коментарі "Телеграфу".

Попри те, що питання безпеки виборчого процесу є пріоритетним, критерії, виписані у проекті закону про неможливість проведення голосування на окремих територіях є аж надто загальними, вважає екс-заступник голови ЦВК, експерт з конституційного права Андрій Магера.

За словами фахівця, підхід до цього процесу повинен бути більш ретельним: ситуація у кожному регіоні має аналізуватися на предмет безпекових питань окремо, інакше ми стикнемося з позбавленням конституційних прав громадян, які є не лише виборцями, а й членами виборчих комісій, працівниками органів ведення реєстру та власне кандидатами.

"Волинська область межує країною-агресором, так само, як і Донецька. Але чи можемо ми ставити їх в один ряд за ризиками? Навряд чи. Якщо до ухвалення цього закону критерії не будуть виписані більш ретельно, то ця норма буде скидатися на таку, що переслідує певні цілі окремих політичних сил. Наприклад, для "відсіювання" голосів із регіонів, де цю силу виборці не підтримують.

Крім того, ухвалювати подібні закони зараз, коли ми ще не знаємо, як розвиватиметься ситуація на фронті у подальшому, контрпродуктивно. Ми можемо вигадати будь-які критерії, вписати їх у закон, а по завершенні війни він буде непридатним до життя. Виключення окремих регіонів з виборчого процесу – дуже чутлива тема і я б порівняв її з роботою хірурга. Слід 10 разів подумати, перш ніж щось відрізати", – каже експерт в коментарі "Телеграфу".

Враховуючи, що сформовані критерії є надто загальними і потребують детального аналізу безпекової ситуації в кожному окремому регіоні, постає питання: який орган буде займатися присвоєнням території статусу "непридатної" до виборів.

Наразі претендентами на цю роль називають Верховну Раду, Кабмін, Конституційний суд і РНБО. Проте, за словами Андрія Магери, виходячи з повноважень кожного з цих органів, займатися визначенням можливості проведення виборів на окремих територіях повинен саме уряд.

"Парламент має винятковий обсяг повноважень, зазначених в статті 85 Конституції України. Додаткових він собі виписати у законі не може. Аналогічно, там не може бути й тимчасової спеціальної комісії парламенту. Тому що це не її функція. Те ж стосується і президента.

Згідно з пунктом 2 статті 116, Кабмін має повноваження щодо забезпечення свобод громадян, а за пунктом 7, має окрему компетенцію в сфері національної безпеки і оборони. Тобто, усі ці рішення ідеально вписуються саме у повноваження Кабміну. Проте зараз він чомусь усунений від цього процесу. Також певною мірою повинна бути задіяна ЦВК, теоретично можна залучати РНБО. На рівні двох-трьох органів це питання точно реально вирішити", – каже експерт.

В даному контексті варто розуміти, що політична ситуація в Україні склалась таким чином, що суб’єктність Кабінету міністрів є досить умовною, уряд майже повністю залежить від рішень Банкової. Тому й очевидним є той факт, що саме Офіс президента буде відігравати головну роль у підготовці держави до поствоєнних виборів. Втім, як було зазначено, механізм їх проведення потребує ретельного пропрацювання та дискусії в експертному колі, та насамперед із суспільством.

Теги за темою
війнаЗакон
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Європейці змінюють стратегію військової допомоги Україні – WP
Факти ICTV
2025-04-20T21:57:59Z
KAMALIYA: "До повноліття доньок я заміж не збираюсь". Віч-на-віч з Тетяною Крижановською.
FM-TV
2025-04-27T19:52:44Z
Генерал-лейтенант у відставці пояснив, чому українській ППО стало важче збивати балістику
24tv
2025-04-27T19:18:05Z
"Похорон у стилі Intagram": як політики "вшанували" пам'ять Папи
InternetUA
2025-04-27T19:16:55Z
Раніше там були китайці: військові Філіппін розгорнули свій прапор на спірному рифі
Фокус
2025-04-27T19:15:42Z
Охочих чимало: як долучитися до морської піхоти у межах контракту "18 – 24"
24tv
2025-04-27T19:12:04Z
Пенсія у Харкові: хто отримає підвищені виплати у травні, названі суми
Политека
2025-04-27T19:00:11Z
Нові правила для переселенців в Одесі: хто залишиться без виплат у 2025 році
Политека
2025-04-27T18:31:09Z
У Києві школяр голосно вмикав російську музику в День жалоби
InternetUA
2025-04-27T18:28:03Z
Китайські науковці випробували неядерну водневу бомбу
ГЛАВКОМ NET
2025-04-20T19:57:49Z
Жодного "боргу" за допомогу: Україна погодила з США нові умови угоди про копалини
24tv
2025-04-27T19:52:19Z
Україна зберігає присутність на території Росії, – Зеленський
24tv
2025-04-27T19:43:37Z
"Біжіть від такої угоди": Годжес розніс "мирний план" Трампа
24tv
2025-04-27T19:36:47Z
Мобілізація в Україні: які повістки ТЦК має право надсилати листом
Знай
2025-04-27T19:31:21Z
У США заснували клуб для ультрабагатих прихильників Трампа: членство коштує пів мільйона доларів
24tv
2025-04-27T19:27:07Z
Зеленський підсумував свої зустрічі у Ватикані та Римі: партнери розуміють стан справ
ZN UA
2025-04-27T19:10:54Z
Росія намагається обдурити США й надалі затягувати війну – президент
ГЛАВКОМ NET
2025-04-27T19:03:24Z
Хто був ініціатором зустрічі Трампа і Зеленського: Волц відповів
24tv
2025-04-27T19:00:59Z
У скільки оцінили в 2025 році золотий запас України
24tv
2025-04-27T19:48:41Z
Що буде, якщо не приватизувати землю під будинком
24tv
2025-04-27T19:03:56Z
The Times: для відновлення України знадобиться фантастична сума – на що підуть гроші
Хвиля
2025-04-27T19:00:00Z
Подорожчання овочів в Запоріжжі: зростання цін неминуче, оновлено цінники на томати та огірки
Политека
2025-04-27T17:31:12Z
У травні частина українців платитиме менше за електроенергію
24tv
2025-04-27T17:27:34Z
Рубль не зможе зміцнитися - СЗР
Gazeta UA
2025-04-27T17:18:26Z
Ціни впадуть на 25%: в Україні різко знижується вартість популярного продукту
GlavRed
2025-04-27T17:03:04Z
Більше мінімальної пенсії в Україні: скільки прийдеться віддати за 100 євро
24tv
2025-04-27T16:33:37Z
Подорожчання молочних продуктів в Одесі: як змінилися ціни на Привозі
Политека
2025-04-27T16:31:05Z
Новий світовий рекорд: жінка зібрала величезну колекцію з персонажами відомої франшизи
Фокус
2025-04-27T19:51:12Z
"У мене немає бажання": Злата Огнєвіч зізналася, чому відмовилася від материнства
GlavRed
2025-04-27T17:27:58Z
Дехто досі разом: українські зірки, які мали та мають стосунки з росіянами
24tv
2025-04-27T17:03:04Z
До уваги випускниць: яку сукню варто обрати на випускний 2025
24tv
2025-04-27T16:24:23Z
Вперше в історії. Столичний театр здійснив постановку за романом Майка Йогансена, розстріляного НКВС: фото з прем’єри
ГЛАВКОМ NET
2025-04-27T16:24:12Z
Наймодніший тренд 2025: що одягнути з джинсами жінці
GlavRed
2025-04-27T15:25:14Z
Держкіно уклало угоду на виробництво шпигунської комедії з компанією дружини депутата Київради
Детектор М
2025-04-27T15:13:08Z
Дантес зізнався, що у стосунках із Кацуріною робить його щасливим
GlavRed
2025-04-27T14:28:21Z
Сукні, які обирають для себе на літо наймодніші дівчата з інстаграму: вона варті вашої уваги
24tv
2025-04-27T14:03:20Z
Зеленський відреагував на трагедію у Ванкувері
24tv
2025-04-27T19:18:29Z
Вибух в іранському порту: що там відбувається
Gazeta UA
2025-04-27T16:24:33Z
Стрілянина в Миколаєві: нетверезий чоловік відкрив вогонь після зауваження на його адресу
Факти ICTV
2025-04-27T15:39:28Z
Tesla згоріла на станції техобслуговування в Одесі: рятувальники ліквідували пожежу
InternetUA
2025-04-27T14:46:12Z
Росіяни скинули на Херсон дві авіабомби: у багатоповерхівці зруйновані верхні поверхи
Подробности
2025-04-27T14:42:56Z
У Харкові внаслідок зіткнення автівок постраждало двоє людей
Мій Харків
2025-04-27T14:10:01Z
Потужний вибух у порту Ірану: десятки загиблих і сотні постраждалих
360ua.news
2025-04-27T14:00:14Z
У Литві не виключають, що пожежу на сміттєпереробному заводі спричинив підпал
Европейская правда
2025-04-27T13:40:16Z
Масштабні фінансові махінації у медичній сфері та на АЕС розслідують на Миколаївщині
360ua.news
2025-04-27T13:37:11Z
Науковець назвав українські суперфуди, які продовжують життя
ГЛАВКОМ NET
2025-04-27T19:21:00Z
Чому болить коліно і як не допустити ускладнень
360ua.news
2025-04-27T19:12:15Z
Горіх, який допоможе знизити холестерин та покращить роботу серця
24tv
2025-04-27T18:21:03Z
Як боротися з дивними посмикуваннями під час сну
360ua.news
2025-04-27T18:02:50Z
Спогади в обмін на бургер: учені виявили нову небезпеку шкідливої їжі
Фокус
2025-04-27T17:00:50Z
Анестезія не така вже й "загальна": вчені заявили про її різний вплив на чоловіків і жінок
Фокус
2025-04-27T16:36:28Z
Перший випадок у регіоні: у Запоріжжі жінка захворіла на ботулізм після уколів ботоксу
24tv
2025-04-27T16:18:46Z
Вчені розробили матеріал, що може замінити пломби та імпланти
360ua.news
2025-04-27T15:30:11Z
Бюджетна чистка обличчя проти чорних цяток
360ua.news
2025-04-27T15:04:23Z
РФ окупувала село в Донецькій області: ворог хоче прорватися до важливого міста
GlavRed
2025-04-27T19:27:01Z
Оперативна інформація щодо російського вторгнення станом на 27.04.2025
Украина Криминальная
2025-04-27T19:18:38Z
DeepState назвали надскладні ділянки на Покровському напрямку
1News
2025-04-27T19:06:55Z
Полонений окупант насмішив розповіддю про те, як їх учили ховатися від дронів
ГЛАВКОМ NET
2025-04-27T18:57:00Z
Топчиновники КМДА відпочивали "на шашликах" у день жалоби після трагедії в Києві - розслідування
Telegraf
2025-04-27T18:51:41Z
Місто в російській символіці: окупанти "прикрасили" зруйнований Бахмут до Дня перемоги
24tv
2025-04-27T18:30:10Z
Фінансовий прогноз на тиждень
360ua.news
2025-04-27T18:27:09Z
На Закарпатті лелека приніс у гніздо прапор України
Комсомольская правда
2025-04-27T18:16:07Z
Подорожчання проїзду в Одеській області: доведеться платити більше жителям низки міст
Политека
2025-04-27T18:02:56Z
Настав час садити город: ось коли це робити у травні за місячним календарем
24tv
2025-04-27T19:27:09Z
Як наносити парфуми, щоб вони трималися якнайдовше: експерти дали точні відповіді
24tv
2025-04-27T18:57:49Z
Як відкрити бізнес у гаражі: з чого почати і що варто врахувати
24tv
2025-04-27T18:42:27Z
"Чудо-рослина" чи черговий небезпечний тренд: учені розповіли, що таке ашвагандха
Фокус
2025-04-27T18:30:56Z
Вас не обмануть, навіть якщо дуже старатимуться: як відрізнити ікру від підробки
24tv
2025-04-27T18:30:33Z
Які дивовижні автобуси працювали донедавна на Мальті
AutoCentre
2025-04-27T18:04:42Z
Посівний календар на травень 2025: що посадити до літа
GlavRed
2025-04-27T16:28:34Z
Ставки, фонтани та архітектурні споруди: скільки коштує відпочинок в уманській "Софіївці"
Telegraf
2025-04-27T16:12:50Z
Результати вразять: як виростити картоплю в пластикових ящиках
24tv
2025-04-27T16:06:33Z
Форвард збірної України Яремчук забив черговий гол у Греції
ZN UA
2025-04-27T19:52:56Z
"Динамо" і "Шахтар" переможця не виявили
Gazeta UA
2025-04-27T19:51:05Z
Україна поступилася Великій Британії в стартовому матчі ЧС-2025 з хокею
ГЛАВКОМ NET
2025-04-27T19:39:35Z
Слот: Давайте забудемо, що це друге чемпіонство за 35 років. Друге за п'ять років — так краще
Football.ua
2025-04-27T19:37:13Z
Гвардіола відреагував на чемпіонство Ліверпуля
Football.ua
2025-04-27T19:18:57Z
Бенфіка з Трубіним розгромила ABC
Football.ua
2025-04-27T19:06:14Z
Героїчний захисник Зміїного, який послав русскій корабль, зробив перший удар в "Класичному"
24tv
2025-04-27T18:51:32Z
"Динамо" на останніх секундах вирвало нічию у "Шахтаря"
Telegraf
2025-04-27T18:34:17Z
Шовковський: Думаю, вболівальники отримали задоволення як від матчу Барселона — Реал, так і від нашого
Football.ua
2025-04-27T18:16:19Z
Водіїв закликали періодично міняти місцями шини на авто: яка причина
GlavRed
2025-04-27T19:27:26Z
Яке електромобіль стане дуже популярним антикваріатом через 20 років?
Топ Жир
2025-04-27T19:15:09Z
Кібервантажівка випереджає Fisker Ocean як найбільший збиток Едмундсу, проданий лише за $8K
Топ Жир
2025-04-27T16:30:19Z
Новий Ranger Wildtrak 2025: не лише звичайний пікап
Топ Жир
2025-04-27T14:45:42Z
Знову на вершині: найпопулярніші авто в Європі за березень
24tv
2025-04-27T12:06:10Z
На вулицях Києва помітили справжню автолегенду BMW M6 з тюнінгом Hamann
360ua.news
2025-04-27T12:00:54Z
Цей автомобіль Mustang насправді є від Hyundai
Топ Жир
2025-04-27T10:15:03Z
Як виявити биту машину за допомогою магніта
360ua.news
2025-04-27T09:39:08Z
Фільтри рятують, а шини – ні: електромобілі виявилися не такими чистими
Знай
2025-04-27T07:51:46Z
Таємнича "шапка" Єллоустоуна: вчені дізналися, що не дає вулкану почати вивергатися
Фокус
2025-04-27T19:12:59Z
З'явилися подробиці про новий дрон DJI Mini 5
InternetUA
2025-04-27T19:04:37Z
"Новий тип технологій": створено рідку батарею, схожу на зубну пасту
InternetUA
2025-04-27T18:12:01Z
Венера, Сатурн та Нептун утворять планетарний трикутник на небі
360ua.news
2025-04-27T17:31:22Z
Земні океани можуть змінити колір: вчені кажуть, що вони не завжди були блакитними
Telegraf
2025-04-27T17:18:45Z
Як налаштувати новий роутер, куди його поставити та як розібратися в меню
InternetUA
2025-04-27T16:31:16Z
"Загроза є справжньою": ШІ посилює контроль над мисленням людини швидше очікуваного, – експерти
Фокус
2025-04-27T16:00:27Z
Що потрібно зробити, якщо смартфон почав повільно працювати: поради експертів
InternetUA
2025-04-27T15:46:17Z
"Не їж жука на узбіччі": нейромережа Google вигадує смішні приказки
Фокус
2025-04-27T15:36:19Z