MY.UAНовини
Голосування без виборців: у половині регіонів України можуть заборонити проводити вибори
Голосування без виборців: у половині регіонів України можуть заборонити проводити вибори

Голосування без виборців: у половині регіонів України можуть заборонити проводити вибори

Який держорган отримає повноваження для визначення неможливості організації голосування в окремих регіонах, поки невідомо.

Обговорення теми проведення виборів в Україні набирає нових відтінків. Якщо раніше урядовці сперечалися щодо можливості забезпечення необхідних умов для голосування в умовах воєнного стану, то тепер в парламенті взялися за створення "дорожньої карти" з організації та проведення перших виборів вже у повоєнній Україні.

Перше, чим перейнялися автори законодавчих змін, – визначення територій, на яких може проводитись волевиявлення громадян. На думку членів профільного підкомітету Верховної Ради та представників ЦВК, по завершенні війни у ряді областей неможливо буде створити відповідні умови для безпечного виборчого процесу.

"Телеграф" з'ясовував, за якими критеріями оцінюватимуть "придатність" регіону для проведення голосування і наскільки легітимними будуть вибори без урахування думок мільйонів українців.

Проект законопроекту — не закон, але декларація

Днями комітет ВРУ з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування провів експертне обговорення щодо критеріїв можливості проведення виборів та референдумів в Україні у післявоєнний час.

Захід відбувся в межах розробки плану заходів "дорожньої карти" з підготовки і проведення перших післявоєнних виборів в Україні, а результатом роботи парламентарів став проект законопроекту або, як назвали його самі учасники обговорення, "драфт" майбутніх змін в законодавстві.

В документі йдеться про те, що питання проведення виборів для легітимізації влади стає дедалі гострішим, тому перезавантаження має відбутися за першої можливості (ймовірніше за все, одразу після завершення війни і закінчення дії воєнного стану). Водночас, на думку законодавців, організувати виборчий процес у деяких областях буде неможливо навіть після припинення бойових дій на всій території України.

Згідно з текстом проекту, оприлюдненим LB.ua, парламентарі пропонують встановити критерії оцінювання "придатності" територій для проведення голосування. Всього в документі прописані чотири загальні ознаки:

  1. Деокуповані території або ті, на яких велися бойові дії і вони зазнали безпосереднього негативного впливу збройних формувань рф.
  2. Території, що розташовані в межах області, в якій проходить державний кордон України з російською федерацією або республікою білорусь.
  3. Території, на яких протягом останніх шести місяців відбувалися обстріли з боку рф чи білорусі, внаслідок яких загинули та/або були поранені цивільні особи.
  4. Території, на яких запроваджено режим обмеженого доступу, у тому числі з урахуванням мінної небезпеки.

На думку авторів документу, рішення про неможливість проведення виборів в регіоні може бути ухвалено за наявності хоча б однієї з вищенаведених ознак.

Слідуючи логіці цього проекту, вже зараз можна констатувати, що перші повоєнні вибори пройдуть без участі Чернігівської, Сумської, Харківської, Луганської, Донецької, Запорізької, Херсонської, Миколаївської та Одеської областей. А якщо припустити, що росія не припинить ракетні обстріли українських міст за шість місяців до завершення війни, до цього переліку можуть додатися й інші регіони, в тому числі й західні.

Варто зазначити, що мова йде лише про локацію для проведення виборів, а не про участь жителів цих регіонів у голосуванні. Тобто, теоретично, мешканці "непридатних" для виборчого процесу територій можуть виїхати у сусідню область і проголосувати там. Інша річ, що такі умови для волевиявлення можуть межувати з порушенням конституційних прав громадян, адже далеко не всі матимуть змогу подолати кілька сотень кілометрів для заповнення бюлетеня.

Ймовірно, передбачаючи неоднозначну реакцію суспільства на дану ініціативу, автори проекту не опублікували його текст на офіційних сторінках уряду, а презентація драфту відбулася без залучення преси. Ба більше, від оцінки проекту законопроекту наразі утримуються навіть колеги парламентарів.

"Нам поки що не надавали будь-яких офіційних пропозицій для розгляду. Наскільки мені відомо, наразі цей проект перебуває на стадії обговорення і існує на рівні ініціатив окремих моїх колег, тому предметно обговорювати поки що нічого", – заявив в коментарі "Телеграфу" заступник голови Комітету ВРУ з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування Олександр Качура.

Безпекові "за" і правові "проти"

Варто зазначити, що українська влада не вперше стикається з необхідністю введення територіальних обмежень у питанні проведення виборів. З початку російської агресії на сході України 2014 року парламент врегульовував цей аспект шляхом ухвалення постанов про оголошення президентських і місцевих виборів із окремими пунктами про неможливість їх організації на окупованих територіях.

Розробка загального закону для цих цілей вимагатиме набагато більш ретельного підходу. Наразі критерії визначення регіону непридатним для організації голосування здаються дещо недосконалими.

Втім, за словами депутата Київради Леоніда Ємця, дивуватися нічому: Україна опинилася в умовах, в яких раніше ніколи не була, тому й досвіду налагодження таких складних і важливих процесів, як вибори, уряд не має.

"Ці критерії не можуть не бути дивними, тому що ситуація спотворена по своїй суті. За нормальних умов ми взагалі не повинні були б стикатися з неможливістю забезпечення безпеки наших виборців. Але наразі це так і ми повинні виходити з того, що основним пріоритетом держави є базове право на життя і здоров'я громадян, і вже потім забезпечення інших прав.

Діюча Конституція України не надає жодних преференцій ані на період воєнного стану, ані на повоєнний період. Нам потрібно або змінити умови і привести їх у відповідність до Конституції, або змінити Конституцію під нові умови, третього не дано. Тому напрацювання цих механізмів потребує часу і обговорень", – каже депутат в коментарі "Телеграфу".

Завершення бойових дій і офіційне припинення дії воєнного стану не гарантуватиме нам відсутності нових актів агресії з боку росії та білорусі, тому запропоновані безпекові обмеження для повоєнного періоду цілком виправдані, вважає політичний аналітик Олексій Буряченко.

За словами експерта, якщо вибори не вдасться провести під час війни, одразу після її завершення питання легітимізації влади постане дуже гостро, тому чекати повного завершення перехідного періоду можливості не буде.

"Ці критерії є абсолютно логічними. Ми всі розраховуємо закінчити цю війну виходом ЗСУ на кордони 1991 року, але ніхто не може прогнозувати, як буде насправді. Є величезна кількість ризиків у виборчому процесі на територіях, що межують з державами-агресорами або з окупованими територіями. Рани ще будуть кровоточити і дати безпекові гарантії у таких регіонах не зможе ніхто. Це превентивна тимчасова міра, яка, впевнений, стосуватиметься лише на перших виборів у повоєнні часи", – зазначив експерт у коментарі "Телеграфу".

Попри те, що питання безпеки виборчого процесу є пріоритетним, критерії, виписані у проекті закону про неможливість проведення голосування на окремих територіях є аж надто загальними, вважає екс-заступник голови ЦВК, експерт з конституційного права Андрій Магера.

За словами фахівця, підхід до цього процесу повинен бути більш ретельним: ситуація у кожному регіоні має аналізуватися на предмет безпекових питань окремо, інакше ми стикнемося з позбавленням конституційних прав громадян, які є не лише виборцями, а й членами виборчих комісій, працівниками органів ведення реєстру та власне кандидатами.

"Волинська область межує країною-агресором, так само, як і Донецька. Але чи можемо ми ставити їх в один ряд за ризиками? Навряд чи. Якщо до ухвалення цього закону критерії не будуть виписані більш ретельно, то ця норма буде скидатися на таку, що переслідує певні цілі окремих політичних сил. Наприклад, для "відсіювання" голосів із регіонів, де цю силу виборці не підтримують.

Крім того, ухвалювати подібні закони зараз, коли ми ще не знаємо, як розвиватиметься ситуація на фронті у подальшому, контрпродуктивно. Ми можемо вигадати будь-які критерії, вписати їх у закон, а по завершенні війни він буде непридатним до життя. Виключення окремих регіонів з виборчого процесу – дуже чутлива тема і я б порівняв її з роботою хірурга. Слід 10 разів подумати, перш ніж щось відрізати", – каже експерт в коментарі "Телеграфу".

Враховуючи, що сформовані критерії є надто загальними і потребують детального аналізу безпекової ситуації в кожному окремому регіоні, постає питання: який орган буде займатися присвоєнням території статусу "непридатної" до виборів.

Наразі претендентами на цю роль називають Верховну Раду, Кабмін, Конституційний суд і РНБО. Проте, за словами Андрія Магери, виходячи з повноважень кожного з цих органів, займатися визначенням можливості проведення виборів на окремих територіях повинен саме уряд.

"Парламент має винятковий обсяг повноважень, зазначених в статті 85 Конституції України. Додаткових він собі виписати у законі не може. Аналогічно, там не може бути й тимчасової спеціальної комісії парламенту. Тому що це не її функція. Те ж стосується і президента.

Згідно з пунктом 2 статті 116, Кабмін має повноваження щодо забезпечення свобод громадян, а за пунктом 7, має окрему компетенцію в сфері національної безпеки і оборони. Тобто, усі ці рішення ідеально вписуються саме у повноваження Кабміну. Проте зараз він чомусь усунений від цього процесу. Також певною мірою повинна бути задіяна ЦВК, теоретично можна залучати РНБО. На рівні двох-трьох органів це питання точно реально вирішити", – каже експерт.

В даному контексті варто розуміти, що політична ситуація в Україні склалась таким чином, що суб’єктність Кабінету міністрів є досить умовною, уряд майже повністю залежить від рішень Банкової. Тому й очевидним є той факт, що саме Офіс президента буде відігравати головну роль у підготовці держави до поствоєнних виборів. Втім, як було зазначено, механізм їх проведення потребує ретельного пропрацювання та дискусії в експертному колі, та насамперед із суспільством.

Теги за темою
войнаЗакон
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Мав п'ятеро дітей та вагітну дружину. ЗСУ знищили бурятського лучника
ГЛАВКОМ NET
2025-04-06T11:09:07Z
Росія масовано атакувала Донеччину авіабомбами: поранений цивільний, зруйновано десятки будинків
Antikor
2025-04-06T11:03:46Z
Хвиля злочинів на окупованих територіях: російські військові "полюють" на жінок і дівчат
Antikor
2025-04-06T10:48:54Z
У ЗСУ назвали втрати Росії загиблими у боях за Торецьк
24tv
2025-04-06T10:48:39Z
РФ до 2030 року планує заселити на ТОТ 5 млн людей – Центр вивчення окупаці
1News
2025-04-06T10:48:09Z
В одній з областей вводять аварійні відключення світла
24tv
2025-04-06T10:48:00Z
На фронті загинув захисник з Франківщини Роман Струк: два роки вважався зниклим безвісти
Antikor
2025-04-06T10:36:40Z
Графіки відключення світла в Одесі 7 квітня: хто буде без електрики
Политека
2025-04-06T10:30:16Z
Нічна атака дронів: у Миколаєві знищені три приватні будинки, ще понад 30 пошкоджені
УкраинФорм
2025-04-06T10:04:59Z
Корисні номери Київстар: як швидко перевірити рахунок, дізнатися свій тариф і не тільки
Политека
2025-04-06T11:01:56Z
Дрони-камікадзе зі штучним інтелектом — нова розробка КНДР
InternetUA
2025-04-06T11:01:38Z
У Кривому Розі вшанують пам’ять жертв російської атаки: діти приносять іграшки загиблим друзям
Antikor
2025-04-06T11:00:37Z
81-річна офіціантка плакала, що не може вийти на пенсію, а потім отримала $300 тисяч чайових
Фокус
2025-04-06T11:00:18Z
Бабак розповів, чи скасують заочну форму навчання для студентів
24tv
2025-04-06T11:00:06Z
Грім серед ясного неба: що ми знаємо і чого не знаємо про новий винищувач F-47
Фокус
2025-04-06T10:57:27Z
"Найважче дивитись на тіла діток": парамедики розповіли про перші моменти після удару в Кривому Розі
Фокус
2025-04-06T10:57:27Z
Морський шпигун. У США розробили робота для стеження за підводними човнами
InternetUA
2025-04-06T10:31:30Z
Повітряні сили знищили майже 500 ворожих цілей за тиждень
Gazeta UA
2025-04-06T10:03:40Z
Тарифна відповідь Трампу: Країни ЄС готують контрзаходи для США
ГЛАВКОМ NET
2025-04-06T11:09:27Z
США засуджують ракетні атаки Росії на Україну
360ua.news
2025-04-06T11:00:40Z
Британцям порадили запастися "набором для виживання" на 72 години через загрозу з боку РФ
Комсомольская правда
2025-04-06T10:43:33Z
Прем’єр Франції розповів, як тарифи Трампа вплинуть на економіку країни
Европейская правда
2025-04-06T10:43:13Z
Зеленський відреагував на масовану атаку РФ на Україну
Antikor
2025-04-06T10:27:37Z
Війська РФ зібралися наступати на важливому напрямку: військовий розкрив деталі
GlavRed
2025-04-06T10:27:13Z
Через ризик диверсій з боку Росії: британців закликають зібрати "набір виживання", – Daily Mail
24tv
2025-04-06T10:24:11Z
США анулюють візи всім громадянам Південного Судану через відмову приймати депортованих
Antikor
2025-04-06T10:22:08Z
Росія використовує яхти олігархів, щоб готуватися до конфлікту з НАТО
24tv
2025-04-06T10:18:49Z
Рецензія на анімаційний серіал «Диявол теж плаче» / Devil May Cry
ITC
2025-04-06T11:07:25Z
І знову без росіян не обійшлось: яку музику слухали українці в перший тиждень квітня
24tv
2025-04-06T10:48:07Z
Незручно вийшло: відомий шоумен дав маху з ювілеєм Ірини Білик
GlavRed
2025-04-06T10:27:29Z
Дядечко Сем, Берегиня, солдат Швейк: як країни створюють свої символи
ZN UA
2025-04-06T10:01:09Z
“Трон: Арес” глядачі побачать новий погляд на цифрові світи та штучний інтелект
360ua.news
2025-04-06T09:42:29Z
Дизайнерка у незвичайний спосіб "розширила" вузьку кухню: результат неймовірного перетворення
24tv
2025-04-06T09:27:46Z
Dzidzio Хома емоційно відреагував на вагітність колишньої дружини - деталі
GlavRed
2025-04-06T09:27:22Z
"Розплачувалися роками": Alyosha розкрила шокуючу суму боргів після участі в Євробаченні
24tv
2025-04-06T09:24:11Z
"Тільки недавно народився, а вже сам ходить": Козловський показав, як підріс його син Оскар
24tv
2025-04-06T08:12:50Z
Який вигляд мають зруйновані бізнес-центр і склади після атаки на Київ: моторошні фото
24tv
2025-04-06T10:45:30Z
Військовий із ПТСР вдарив в обличчя поліцейського. Суд ухвалив несподіваний вердикт
ГЛАВКОМ NET
2025-04-06T10:45:24Z
У Києві зруйновано офіс телеканалу FREEДОМ — це вже другий удар РФ по редакції
Факти ICTV
2025-04-06T10:45:08Z
У Чернівцях в ДТП постраждали двоє малолітніх дітей та жінка-водій
Украина Криминальная
2025-04-06T10:36:07Z
Для шукачів скарбів: турецькі шахраї продавали карти скарбів та стали мільйонерами
24tv
2025-04-06T10:33:52Z
"Дивом уник смерті": Охоронець Михайло вдруге вижив під час ракетного удару по Києву
Antikor
2025-04-06T10:33:48Z
На Херсонщині вранці від удару російського дрона загинув чоловік
УкраинФорм
2025-04-06T10:03:26Z
8 російських «шахедів» влучили по цивільній інфраструктурі міста Суми
Украина Криминальная
2025-04-06T09:51:01Z
Внаслідок атаки РФ у Києві пошкоджено офіси українських і міжнародних ЗМІ
Фокус
2025-04-06T09:36:06Z
Палладіно — після нічиї із Міланом: Ми набрали сім очок у матчах проти Ювентуса, Аталанти та Мілана, тож я по-справжньому задоволений
Football.ua
2025-04-06T10:55:54Z
Анчелотті зізнався, чому Лунін залишився на лаві запасних у матчі проти Валенсії
24tv
2025-04-06T10:54:42Z
Петі: З відходом Трента і Салаха хімія Ліверпуля піде прахом
Football.ua
2025-04-06T10:46:33Z
Вінісіус: Честь забити за Реал стільки ж, як і мій кумир
Football.ua
2025-04-06T10:30:30Z
Фофана через травму більше не зіграє за Челсі цього сезону
Football.ua
2025-04-06T10:22:00Z
Перервав рекорд опонента: "Український Халк", який побував у нокдауні, програв чемпіону Ігор
24tv
2025-04-06T10:18:53Z
Українка Онофрійчук вчетверте поспіль виборола "золото" на етапі Кубка світу
Комсомольская правда
2025-04-06T10:10:33Z
Українка Вікторія Балабан - у фіналі Балтійської баскетбольної ліги
УкраинФорм
2025-04-06T10:04:48Z
Українці - бронзові призери командного чемпіонату Європи зі сквошу
УкраинФорм
2025-04-06T10:04:20Z
Встигніть поки є можливість заробити: на який термін найвигідніше вкладати кошти у депозити
24tv
2025-04-06T10:39:20Z
Вже з травня весь бензин в Україні буде зі спиртом: як зміняться ціни на АЗС
ZN UA
2025-04-06T10:37:47Z
Торкнеться власників карток Ощадбанку: клієнтів попередили про різкі зміни
Хвиля
2025-04-06T10:15:45Z
Нацбанк у березні перерахував майже ₴2,7 мільярда зі спецрахунку на потреби оборони
УкраинФорм
2025-04-06T10:04:35Z
В Україні за час повномасштабної війни відновили понад 100 тисяч житлових об'єктів
УкраинФорм
2025-04-06T10:04:33Z
Харківський депутат Віктор Суботін: золото на 114 мільйонів, афери з "Мегабанком" та борги "Турбоатому"
Antikor
2025-04-06T09:30:50Z
Не злетить у космос: банкір сказав, яким буде курс долара в квітні
GlavRed
2025-04-06T09:27:30Z
​Росія збільшує обсяги перевезення нафти за допомогою «тіньового флоту», незважаючи на санкції Заходу
Antikor
2025-04-06T09:21:43Z
Іспанія продовжує закуповувати російський газ
Antikor
2025-04-06T09:18:49Z
Цей салат-торт робить фурор на святковому столі: як приготувати яскраву закуску з ананасами
Telegraf
2025-04-06T10:30:05Z
Чому ніколи не можна гріти чай у мікрохвильовці - несподіване пояснення вчених
GlavRed
2025-04-06T10:27:27Z
Китайський гороскоп на завтра 7 квітня: Бикам - нерви, Тиграм - занепокоєння
GlavRed
2025-04-06T10:27:09Z
Міжнародний день карбонари: готуємо італійську пасту всього за 30 хвилин
24tv
2025-04-06T09:42:17Z
Як почати бігати у квітні: правила, які змотивують на ранкову пробіжку
24tv
2025-04-06T09:33:24Z
5 елементарних змін у спальні: в ній завжди буде порядок
24tv
2025-04-06T09:18:16Z
Нагадує джунглі: у Китаї є покинуте село, де природа майже стерла сліди людського життя
24tv
2025-04-06T09:12:51Z
Чоловік не хоче другої дитини: психологи назвали основні причини
Факти ICTV
2025-04-06T08:57:46Z
Гороскоп на завтра 7 квітня: Дівам - вражаючі результати, Рибам - відпочинок
GlavRed
2025-04-06T08:27:19Z
Україну накрила потужна магнітна буря: штормитиме не один день
GlavRed
2025-04-06T11:06:35Z
Що робити, якщо смартфони Samsung Galaxy не заряджаються: 6 простих кроків
Фокус
2025-04-06T11:00:16Z
Кремній-вуглецеві акумулятори як альтернатива Li-Ion та Li-Pol у смартфонах
ITC
2025-04-06T10:31:12Z
ШІ став студентом Віденського університету, пройшовши всі етапи відбору
Фокус
2025-04-06T10:27:26Z
Meta випустила нову колекцію ШІ-моделей Llama 4
Детектор М
2025-04-06T10:12:57Z
Здійснили подорож навколо полюсів Землі: перша місія космічних туристів успішно завершилася
Фокус
2025-04-06T09:00:55Z
Найкращі бюджетні камерофони: топ 5 моделей від Pixel, Samsung, OnePlus
Фокус
2025-04-06T09:00:13Z
SpaceX отримала багатомільярдний контракт від уряду США
InternetUA
2025-04-06T08:58:52Z
Буданов назвав найбезпечніший месенджер
InternetUA
2025-04-06T08:39:03Z
Всього 18 горішків на день: що буде з організмом, якщо їсти кеш'ю щодня
24tv
2025-04-06T11:09:31Z
Спалах кору в США: зафіксовано вдвічі більше випадків, ніж за весь 2024 рік
Факти ICTV
2025-04-06T09:37:56Z
Що буде, якщо ранкову каву замінити на бульйон
Gazeta UA
2025-04-06T08:06:38Z
Зміни в раціоні харчування можуть зменшити біль від ендометріозу — дослідження
Факти ICTV
2025-04-06T07:36:35Z
У Мексиці перший у країні випадок пташиного грипу в людини: захворіла 3-річна дівчинка
Факти ICTV
2025-04-06T06:58:28Z
Магнітні бурі вдарять у квітні: особливо небезпечні дні
Знай
2025-04-06T06:30:06Z
Звеселяючий газ може стати альтернативою для лікування депресії — дослідження
Факти ICTV
2025-04-06T06:18:29Z
Як залишатися здоровими у старості – секрети харчування
24tv
2025-04-06T05:12:31Z
Горіхи, кіноа та фрукти: як продукти впливають на якість сну
Знай
2025-04-06T04:51:15Z
Чи знаєте ви, що насправді означає символ "i" на панелі приладів автомобіля
24tv
2025-04-06T10:48:22Z
«Формула-1»: Ферстаппен виграв Гран-прі Японії
УкраинФорм
2025-04-06T10:04:55Z
Колекційний Corvette 70-х завівся після 14 років простою
Фокус
2025-04-06T09:42:05Z
Формула-1: особистий залік пілотів та Кубка конструкторів у 2025 році
Факти ICTV
2025-04-06T07:30:17Z
Ферстаппен здобув четверту поспіль перемогу на Гран-прі Японії
Факти ICTV
2025-04-06T07:21:24Z
Спецверсія Mercedes-AMG CLE здивувала набором опцій
AutoCentre
2025-04-06T07:19:38Z
З 1 травня на заправках буде нове паливо: у баки заливатимуть дивну "бовтанку"
Знай
2025-04-06T05:06:21Z
Агресори на водіїв Tesla забувають, що їх вчинки знімаються на камеру
Топ Жир
2025-04-06T01:30:32Z
Експерт назвав п'ять найкращих вживаних авто, які варто купити у 2025 році
GlavRed
2025-04-06T00:27:16Z