MY.UAНовини
Як маленька КНДР озброює «наддержаву»: постачання зброї з Північної Кореї до росії
Як маленька КНДР озброює «наддержаву»: постачання зброї з Північної Кореї до росії

Як маленька КНДР озброює «наддержаву»: постачання зброї з Північної Кореї до росії

27 липня 2023 року міністр оборони росії шойгу відвідав з візитом КНДР. Офіційна мета – святкування 70-й річниці перемир’я у Корейській війні. Візит тривав три дні, до того міністр жодного разу не бував у КНДР, а путін відвідував дружній диктаторський режим лише раз. Вочевидь, візит до країни, яка раніше навіть для росії певною мірою була токсичною, мало не лише формальні причини. Режим Кім Чен Ина постачає до росії зброю у великій кількості – про це говорять західні ЗМІ з посиланням на розвідку Південної Кореї та Білий Дім.

Насправді невелика далекосхідна тоталітарна країна, найзакритіша у світі – величезний збройний хаб. На озброєнні у КНДР – понад 21,6 тис. артилерійських стволів та 5,5 тис. РСЗВ, ракети, від невеликої дальності до міжконтинентальних, танки та безліч іншого. Багато калібрів сумісні з російськими та чудово підходять для агресивних цілей росії в Україні. Диктаторський режим має велику потребу у технологіях, валюті та звичайних товарах, і постачання зброї – природній для нього спосіб здобути усе це.

Зміст

  • 1 Трохи історії: далекосхідна «ДНР»
  • 2 Снаряди від диктатора
  • 3 Ракети та РСЗВ
  • 4 Що ще може передати КНДР
  • 5 Постачання зброї з Китаю
  • 6 Розплата: ракетні технології з росії

Трохи історії: далекосхідна «ДНР»

Саме існування КНДР — яскраве свідчення небезпеки заморожених конфліктів для світу. Створення держави, у якому найактивнішу участь брав СРСР — аналог існування терористичних утворень «ДНР» та «ЛНР» на території України. Засновник династії диктаторів, Кім Ір Сен, був учасником Корейської війни, а згодом, з 1941 до 1945 перебував на території СРСР у званні капітана радянської Червоної Армії.

Зараз КНДР – постійне джерело небезпеки для усього світу. Країна має ядерну зброю та міжконтинентальні балістичні ракети, випробування яких регулярно проводить. Її населення постійно перебуває у надзвичайній економічній скруті, а також під гнітом найтоталітарнішого режиму у світі, який прагне контролювати ледь не кожний рух і подекуди перевершив найсміливіші літературні антиутопії. Про приклад Північної Кореї має думати кожен, хто наважиться пропонувати Україні перемир’я з росією та дозвіл для останньої панувати на окупованих територіях.

Снаряди від диктатора

У жовтні пролунала офіційна оцінка Білого Дому про кількість постачань північнокорейської зброї до росії. За американськими оцінками, країна надіслала до неї приблизно 1000 контейнерів боєприпасів – орієнтовно це до 350 тис. одиниць артилерійських снарядів. Південнокорейська розвідка дає вищі оцінки: говорять про 10 партій лише протягом серпня 2023 року, яки сумарно складаються з понад 1 млн снарядів – про це написали Bloomberg.

Немає впевненості, що мова тільки про снаряди – доступ до інформації вкрай обмежений. І навряд чи шойгу, а згодом лавров літали у КНДР лише за снарядами. За інформацією німецького видання Bild, окрім боєприпасів постачалися й самі гаубиці Д-30А калібру 122 мм, які вироблялися у 1960-х роках. Журналісти зробили такий висновок через кадри ешелонів з такими гаубицями, що були відзняті на залізниці в амурській області рф.

Окрім снарядів 122 мм у пресі кажуть про передачу з КНДР мінометних мін 82 мм та 120 мм, некерованих реактивних снарядів (боєприпаси до «Градів»), та іншої зброї, яка виходить за рамки артилерії.

Окрім сумісної артилерії та мінометів, КНДР ще використовує радянські ПТРК «Фагот», «Конкурс», а також ПЗРК «Игла-1», які могли входити до постачання.

Ракети та РСЗВ

За даними Associated Press, окрім артилерії та РСЗВ (а мова йде не тільки про ракети, ай установки), КНДР могла постачати балістичних ракет малої дальності (яка не така вже мала – до 1000 км). Також видання відмічає, що військові постачання продовжуватимуться: у Північній Кореї понаднормово працюють заводи з виробництва зброї, для чого навіть було мобілізоване населення.

КНДР має на озброєнні копії РСЗВ БМ-21 «Град». Також країна має установки залпового вогню KN-09 з калібром 300 мм, яких має багато. Про ці РСЗВ згадують і російські так звані «воєнкори» – щоправда, швидше як фантазію.

Західна та російська преса згадують і про балістичні ракети з КНДР як про перспективну номенклатуру для майбутнього постачання. У північних корейців є копія “Точки-У”, яка називається KN-02 Toksa. Невідомо, чи сумісні боєприпаси до неї, але навряд чи переобладнання є складним питанням.

Існує й північнокорейський аналог «Искандер» – KN-23. Пускова використовує збільшені ракети з бойовою частиною 500 кг та дальністю до 690 км.

Також йдуть публічні розмови про тактичні комплекси KN-25. Ці установки відправляють ракети калібру 600 мм на відстань до 380 км. Але джерела посилаються на відносно невелику їхню кількість в корейської сторони.

Аналог Р-17 «Скад» – корейська ракета Hwasong-5, яка несе бойову частину 985 кг на відстань до 300 км. Hwasong-6 зі зменшеною бойовою частиною долає вже 450 км. Більш пізній аналог, KN-18, має дальність 450 км та підвищену точність.

У КНДР «косплеять» не лише радянські, але й західні зразки зброї. Установка KN-24 запускає ракети, дуже схожі на ATACMS (але більші). Ракета з бойовою частиною до 500 кг має довжину 5,5 м, діаметр 850 мм та летить на відстань до 410 км.

Що ще може передати КНДР

В арсеналі Північної Кореї є баражуючі боєприпаси на зразок Spike NLOS, які запускаються з пускових контейнерів. Вони встановлюються на БТР-80 або інше придатне шасі.

КНДР має значні запаси танків Т-62. Їхня купівля дозволить росії отримати танки набагато швидше, ніж наявне виробництво або відновлення наявних запасів. Корейські танки пройшли модернізацію та набагато більше відповідають сучасним вимогам. Також є власні танки Сонгун, конструкція яких невідома.

Постачання зброї з Китаю

Північна Корея поки не упіймана за передаванням росії зброї з Китаю, але подібне вже траплялося в історії. У часи Ірано-іракської війни КНДР фактично працювала хабом для постачання зброї з СРСР та Китаю до Ірану.

Практично на початку війни у 1980 році «зі складів» Північної Кореї до Ірану постачалися радянські танки, а також власні Т-62, що вироблялися за ліцензією. Також постачалися міномети, стрілецька зброя та ПЗРК «Стрела-2».

Аналогічно здійснювалося постачання китайських протикорабельних ракет HY-2 Silkworm і навіть китайських винищувачів Shenyang J-6 – їх взагалі було відправлено понад 100.

Сукупна вартість подібної «пересилки» зброї у 1985 році оцінювалась у $2,5 млрд. Зрозуміло, СРСР та Китай не визнавали цих фактів.

Розплата: ракетні технології з росії

У серпні 2023 року спільнота SentinelLabs оприлюднила дані про «хакерську атаку» КНДР на російського ракетного виробника «НПО машиностроения». Нібито через злам пошти північнокорейські хакери отримали доступ до розробок та технічних рішень щодо виробництва ракет. Звіт організації містить детальний опис методів зламу.

Але виникає питання мотивації. КНДР зламує стратегічне підприємство рф? Дружньої країни, яка й без того постачає до неї технології, а також «прикриває» на найвищому міжнародному рівні.

Скоріше мова йде про операцію прикриття рф, щоб уникнути відповідальності за розповсюдження технологій, які потенційно можуть призвести до створення носіїв ядерної зброї. До того ж SentinelLabs дізналися про «злам» з нібито «випадково» оприлюдненого внутрішнього листування компанії щодо розслідування інциденту – це дуже схоже на операцію прикриття.

Наведені та факти та потенційно можлива передача інших озброєнь свідчать про небезпеку запасів зброї КНДР не тільки для України, але й для світу. Диктаторські режими об’єднують зусилля і фактично ніщо не заважає їм постачати один одному ту зброю, яка досі не постачалася.

Окрім негативу, мілітаризована та набита зброєю КНДР демонструє, на що здатна маленька країна з понад 25 млн населення в умовах повної мобілізації зусиль. Зрозуміло, що причина не в останню чергу у тоталітарному режимі чучхе та особливому ставленні до власних людей лише як до гвинтиків, але навряд чи неможливо досягнути подібного розвитку оборонного виробництва в Україні.

Джерела: Defense Express, Bloomberg, Associated Press, SentinelLabs, Вікіпедія та інші.

Теги за темою
Оружие
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
У Британії ще одного українця звинуватили в підпалах майна, пов’язаного зі Стармером
Европейская правда
2025-05-21T08:39:15Z
ЗМІ: США не хочуть включати в заяву G7 обіцянку підтримки України та осуд війни РФ
Европейская правда
2025-05-21T08:33:46Z
Рада ЄС продовжила повноваження цивільної місії Євросоюзу у Молдові
Европейская правда
2025-05-21T08:33:45Z
Путін надів каску і взявся рятувати ситуацію на Курщині
ГЛАВКОМ NET
2025-05-21T08:27:45Z
ЄС надасть "Радіо Свобода" екстрене фінансування
Европейская правда
2025-05-21T07:58:53Z
Ізраїль готується вдарити по іранських ядерних об'єктах – CNN
ГЛАВКОМ NET
2025-05-21T07:54:35Z
У які країни краще не їхати влітку: застереження МЗС Німеччини
ГЛАВКОМ NET
2025-05-21T07:48:54Z
У Німеччині заарештували підозрюваних у діяльності ультраправої групи "Остання хвиля оборони"
Европейская правда
2025-05-21T07:46:36Z
Нідерланди мають витратити до 19 млрд євро додатково, щоб досягти цілей НАТО
Европейская правда
2025-05-21T07:28:41Z
"Євробачення-2025": полька в сексі-вбранні ошелешила танцями та небезпечно політала над сценою
ТСН
2025-05-17T21:18:58Z
Народилася у Дніпрі, не знала свого батька і писала листа Сталіну: як у дитинстві виглядала Лія Ахеджакова
Telegraf
2025-05-11T17:30:58Z
Прощання з Максимом Неліпою: оголошено місце і час
ГЛАВКОМ NET
2025-05-20T17:39:36Z
Донька Мозгової заручилася з коханою
ГЛАВКОМ NET
2025-05-20T14:39:11Z
Іво Бобул виказав образу на покійного Назарія Яремчука
ГЛАВКОМ NET
2025-05-20T13:57:06Z
76-річна Кеті Бейтс приголомшила схудненням на 45 кіло і розсекретила, як їй це вдалося
ТСН
2025-05-20T13:21:48Z
З Кеті Перрі злетів бюстгальтер просто під час концерту
ТСН
2025-05-20T12:33:59Z
«Було заборонено співати». Соліст Ziferblat розповів про проблеми зі здоров'ям
ГЛАВКОМ NET
2025-05-20T12:24:31Z
Відомому гурту заборонили проводити благодійні концерти одразу в двох містах України і здивували чому
TSN
2025-05-20T11:36:15Z
Які продукти не треба мити перед приготуванням: про це майже ніхто не знає
ТСН
2025-05-20T12:21:25Z
Чому тріскається морква і що робити, щоб коренеплоди виросли рівними та гладкими
TSN
2025-05-20T11:09:03Z
Кукурудза: які елементи живлення потрібні культурі на старті росту
AgroPortal
2025-05-20T11:00:50Z
Найефективніший засіб від колорадських жуків на думку агрономів: потрібно лише розчинити у воді доступний продукт
TSN
2025-05-20T08:55:53Z
Чим видалити борщівник з ділянки: як самостійно боротися з бур’яном і перемогти
TSN
2025-05-20T08:55:05Z
Як посадити огірки в пластикових пляшках: переваги методу і покрокова інструкція
ТСН
2025-05-20T08:54:57Z
Bukovel доєднався до міжнародної програми Climate Friendly Travel
TSN
2025-05-20T08:54:28Z
Весняне закушування з редискою, яке готується за 15 хвилин: стане "родзинкою" на столі
ТСН
2025-05-20T08:52:57Z
Які слова ніколи не бувають вставними: що потрібно знати, щоб уникати пунктуаційних помилок
TSN
2025-05-20T08:52:49Z
У столичних закладах з'явилися «резерви» для військовополонених: що це означає
ГЛАВКОМ NET
2025-05-21T07:09:04Z
«Де супутник?» Притула відповів на питання українців
ГЛАВКОМ NET
2025-05-21T07:03:36Z
«Нас просто намагаються стерти». Комбат «Маґури» пояснив, чому зробив публічну заяву
ГЛАВКОМ NET
2025-05-21T06:57:47Z
Росія вдарила по стрільбищу на Сумщині: є загиблі та поранені військові
ГЛАВКОМ NET
2025-05-21T05:51:51Z
Десятки монахів Московського патріархату прописані в Лаврі
ГЛАВКОМ NET
2025-05-21T04:57:30Z
У Чорнобильській зоні живуть унікальні корови
ГЛАВКОМ NET
2025-05-21T04:45:10Z
Луцький університет відрахував понад 1000 студентів-чоловіків
ГЛАВКОМ NET
2025-05-21T04:33:19Z
В Україні можуть зʼявитися окремі паркомісця для молодих батьків
ГЛАВКОМ NET
2025-05-21T04:27:12Z
Засновник Москви, ймовірно, похований в одному з храмів Києва
ГЛАВКОМ NET
2025-05-21T03:57:25Z
Як захистити колос від септоріозу
AgroPortal
2025-05-21T04:00:06Z
Санлікар Києва повідомив ймовірну причину спалаху гепатиту А
ГЛАВКОМ NET
2025-05-21T02:15:37Z
Мікропластик у їжі: вчені виявили загрозливі наслідки для мозку
ГЛАВКОМ NET
2025-05-20T18:27:06Z
Один хитрий трюк, який допомагає знизити калорійність картоплі та рису: тепер улюблені страви можна їсти навіть на дієті
ТСН
2025-05-20T12:33:14Z
Як і коли правильно обрізати іриси: секрети пишного цвітіння
TSN
2025-05-20T11:09:57Z
Найкращий спосіб приготування сосисок: один невеликий нюанс робить їх дуже смачними
TSN
2025-05-20T09:36:44Z
Лаврове листя творить дива: сім способів застосування, про які ви точно не знали
TSN
2025-05-20T08:55:58Z
Улюблений напій виявився рятівником чоловічої потенції: про це мало хто знає
TSN
2025-05-20T08:55:36Z
Забудьте про майонез та олію: ця заправка зробить найпростіший салат в рази смачнішим
ТСН
2025-05-20T08:54:54Z
На проспекті Червоної Калини 21-22 травня рух транспорту буде частково обмежено
ГЛАВКОМ NET
2025-05-21T07:03:32Z
Загинув внаслідок атаки ворожого дрона на Харківщині. Згадаймо Олександра Дячишина
ГЛАВКОМ NET
2025-05-21T06:00:35Z
Студенти Національного авіаційного університету нагадали Києву про хвилину мовчання
ГЛАВКОМ NET
2025-05-21T05:42:31Z
Карта бойових дій в Україні станом на 21 травня 2025 року
ГЛАВКОМ NET
2025-05-21T05:21:15Z
Мінлива хмарність, пригріє до + 24°: прогноз погоди на 21 травня
ГЛАВКОМ NET
2025-05-21T03:00:29Z
Вибухи в Києві, будівництво «Золотого купола» в США: головне за ніч
ГЛАВКОМ NET
2025-05-21T02:15:26Z
У Харкові прогриміли вибухи: місто під атакою дронів
ГЛАВКОМ NET
2025-05-20T23:12:22Z
Спалах гепатиту А у Києві: стала відома причина спалаху хвороби
VGorode
2025-05-20T21:12:53Z
Лінія фронту станом на 20 травня. Зведення Генштабу
ГЛАВКОМ NET
2025-05-20T20:18:54Z
Загибель 10-річної дівчинки в ДТП на Київщині: водію повідомлено про підозру
ГЛАВКОМ NET
2025-05-21T08:03:17Z
Стали відомі нові деталі нападу з ножем у фінській школі
Европейская правда
2025-05-21T07:28:20Z
Прикордонники викрили на корупції голову гарнізонної ВЛК у Києві
ГЛАВКОМ NET
2025-05-21T05:27:28Z
Внаслідок нічної атаки постраждала багатодітна сім’я з Бориспільського району
ГЛАВКОМ NET
2025-05-21T04:12:10Z
У Мексиці невідомі застелили двох помічників мера Мехіко
ГЛАВКОМ NET
2025-05-21T00:30:12Z
У Стамбулі стався землетрус магнітудою 4,0
ГЛАВКОМ NET
2025-05-20T22:03:25Z
Жінка згоріла живцем у непрацюючому кіоску: деталі вбивства біля вокзалу в Києві
ГЛАВКОМ NET
2025-05-20T21:48:42Z
У Тульській області прогриміли вибухи: регіон під атакою дронів
ГЛАВКОМ NET
2025-05-20T21:00:48Z
На Закарпатті засуджено подружжя, яке закувало сина в ланцюг і підпалило
ГЛАВКОМ NET
2025-05-20T15:39:13Z
ЄС погодив запозичення до 150 млрд євро для інвестицій в оборонпром
Европейская правда
2025-05-21T08:39:05Z
Овостар змінив географію експорту яєць за час війни
AgroPortal
2025-05-21T08:30:26Z
Фуражна кукурудза в Україні дешевшає через експортний вплив
Agravery
2025-05-21T07:52:33Z
Китай знизив імпорт сої до 10-річного мінімуму
AgroPortal
2025-05-21T07:30:37Z
Україна зменшує виробництво ячменю
Agravery
2025-05-21T07:19:50Z
Польща з 5 червня припиняє безмитну торгівлю з Україною
AgroPortal
2025-05-21T07:00:13Z
Майже половина державних компаній виявилася збитковою: список антилідерів
ГЛАВКОМ NET
2025-05-21T06:36:52Z
Експрацівник ЗАЕС: Жодна атомна станція в світі не зіштовхувалася з подібним страхіттям
ГЛАВКОМ NET
2025-05-21T06:33:32Z
Борги з відшкодування ПДВ перевищили 30 млрд грн
AgroPortal
2025-05-21T06:30:12Z
Як зробити так, щоб пральна машина не "стрибала": цікавий спосіб, щоб змусити її стояти нерухомо
ТСН
2025-05-17T20:22:21Z
Зарядити електромобіль стало дорожче: як змінилися ціни
ГЛАВКОМ NET
2025-05-16T17:42:59Z
AWT Bavaria оголошує про відкриття нового інноваційного простору - AWT Studio UNIT.City
Корреспондент
2025-05-16T12:39:48Z
Mercedes переносить виробництво своєї популярної моделі авто у США через мита Трампа
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T11:45:58Z
Водіїв закликали ні в якому разі не залишати цю річ у салоні у спекотний день
24tv
2025-05-12T14:09:13Z
Кібертрак перевернувся після ймовірного нападу в дорожній люті
Топ Жир
2025-05-12T14:03:19Z
“Новий автомобіль та старий водночас: Volkswagen Beetle 1972 року з пробігом лише 104 милі”
Топ Жир
2025-05-12T14:00:33Z
Водій вантажівки перевернув Cybertruck у лютій дорожній сутичці
Топ Жир
2025-05-12T13:45:04Z
Через ризик шпіонажу: в Британії ввели обмеження для власників китайських машин
AutoGeek
2025-05-12T13:27:59Z
Документи через «Дію» стане платним: хто і скільки платитиме
VGorode
2025-05-21T07:33:50Z
Науковці наблизилися до «теорії всього»: гравітація може бути зовсім іншою
TSN
2025-05-20T14:06:09Z
Переворот у космології: ця галактика може довести існування невідомої темної матерії
TSN
2025-05-20T13:06:24Z
Новий вид бактерій: знайдений на орбіті мікроорганізм шокував вчених
ТСН
2025-05-20T11:36:36Z
Магнітна буря 20 травня: яка її активність
TSN
2025-05-20T10:21:35Z
Темні смуги на Марсі: дослідження поставило крапку в суперечці про воду на Червоній планеті
ТСН
2025-05-20T09:45:23Z
Цікаві факти про іриси: квіти, що пройшли крізь віки
ТСН
2025-05-20T08:55:56Z
У Лохнеського чудовиська з’явилось "дитинча": мисливець показав фото істоти
TSN
2025-05-20T08:53:58Z
"Дія" стане як ChatGPT?: в Україні з’явиться ШІ-асистент для держпослуг
ТСН
2025-05-20T08:53:07Z
Чи допустять росіян до змагань з перетягування канату? Відповідь генсека міжнародної федерації
ГЛАВКОМ NET
2025-05-21T08:27:09Z
НБА визначила найкращих новачків сезону
ГЛАВКОМ NET
2025-05-21T07:42:52Z
Гравці збірної України з футболу провели зустріч з уболівальниками
ГЛАВКОМ NET
2025-05-21T07:18:01Z
«Тоттенгем» – «Манчестер Юнайтед»: де та коли дивитися фінал Ліги Європи
ГЛАВКОМ NET
2025-05-21T07:09:42Z
Сили оборони знищили призера чемпіонату Росії зі спортивного орієнтування
ГЛАВКОМ NET
2025-05-21T06:54:09Z
На чемпіонаті світу з хокею визначилися всі чвертьфіналісти
ГЛАВКОМ NET
2025-05-21T06:21:16Z
Став відомий склад збірної України з пляжного футболу на перший етап Євроліги
ГЛАВКОМ NET
2025-05-20T17:15:52Z
У тренера збірної Росії з футболу виявилося дві дружини
ГЛАВКОМ NET
2025-05-20T14:45:05Z
Пішов з життя 31-річний гравець збірної Ізраїлю з футболу
ГЛАВКОМ NET
2025-05-20T13:54:23Z