MY.UAНовини
«Не самі»: як волонтери допомагають переселенцям виїхати й почати нове життя
«Не самі»: як волонтери допомагають переселенцям виїхати й почати нове життя

«Не самі»: як волонтери допомагають переселенцям виїхати й почати нове життя

Як волонтери переконують цивільних виїжджати з прифронтових міст і що роблять для того, аби переселенці мали змогу почати життя з початку.

За даними поліції Донеччини, станом на червень 2023 року приблизно 500 тисяч цивільних досі лишаються на прифронтових територіях. Це, крім небезпеки самим людям, додає зайвого клопоту українському війську під час звільнення нових територій.

Переїхавши з рідного дому, переселенці стикаються з різними викликами. Це і пошук житла, роботи, відновлення втрачених документів, влаштування дітей у садок чи школу, отримання виплат від держави, соціалізація на новому місці. Саме ці фактори утримують людей від евакуації. Аби допомогти людям виїхати із прифронтових міст і почати життя з початку, громадська організація «Не самі» взялася розв’язувати проблему комплексно.

«Люди не виїжджають, тому що не довіряють волонтерам або державним працівникам, бо мали негативний досвід, де їх “залишили десь в спортзалі, а далі сказали розбиратися самим”. Також родинам із малими дітьми чи людьми з інвалідністю важко їхати громадським транспортом із пересадками. Люди не хочуть лишати своїх тварин і речі, а взяти з собою багато не мають можливості. Люди бояться залишитися без допомоги на новому місці, без коштів, їжі, підтримки й роботи. Не мають куди їхати. Немає житла або волонтери пропонують лише тимчасові шелтери, стикаються з упередженнями щодо себе», — пояснює співзасновниця організації «Не самі» Олександра Сахарук.

Олександра Сахарук

Олександра каже, що з початку війни їздить у прифронтові громади, знімає репортажі про людей, які живуть у місцях, де точаться бойові дії. Переломним для неї моментом стали поїздки в Бахмут. На початку цього року в місті лишалося багато цивільних, зокрема й дітей, у той час як російські військові постійно обстрілювали місто та його околиці.

«Тодішні поїздки справили на мене сильне емоційне враження. Були моменти, коли я приїздила й залишалася там спати в бомбосховищах, говорила з цивільними про їхнє життя. Я зрозуміла, що існує якийсь шалений дисонанс. Суспільство часто каже, що люди, які не виїжджають із прифронтових територій, — "ждуни". Але в більшості це абсолютно не так. Поспілкувавшись із ними, ти розумієш, що існує низка причин, через які вони не виїздять. І мені хотілося просто закликати всіх українців проявити хоч трішки емпатії та зрозуміти ці їхні проблеми, — каже Олександра. — Вони не їдуть не тому, що вони Росію чекають. Вони не їдуть тому, що там їхній дім, тому що там усі їхні речі, тому що в цих речах і в цій квартирі часто відображається все їхнє життя, на яке вони довго працювали. Одна жінка з Бахмута говорила мені, що в неї вдома техніка, телевізор і все таке. І що вони з чоловіком кілька років недоїдали, щоб придбати собі цей телевізор. І в її квартирі відображається все її життя».

Крім того, за словами волонтерки, важливо враховувати, що, виїхавши з прифронтових територій, люди не зможуть просто на ключ замкнути свою квартиру, вона лишиться ціллю для мародерів і окупантів. І скоріш за все, її можуть розграбувати.

Питанням евакуації із прифронтових територій займається Міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій. У відомстві є гаряча лінія, на яку можна звертатися цілодобово. Якщо на неї зателефонувати, оператор запропонує дві можливості для евакуації — через волонтерів з організації «Восток-SOS» або за допомогою підрозділу поліції Донеччини «Білі янголи». Також держава пропонує переселенцям виплати в розмірі двох тисяч гривень щомісяця на дорослу людину і три тисячі гривень на дитину чи людину з інвалідністю.

«Ми зрозуміли, що потрібно будувати таку систему, яка комплексно допомагатиме людині. Щоб, наприклад, вона могла звернутися до одного менеджера, і цей менеджер допоміг би їй закрити всі питання, які в неї виникають», — каже волонтерка. За її словами, людина, якою вони починають опікуватися, проходить в організації чотири етапи.

Перший — це знайомство з організацією. За словами Олександри, люди на прифронтових територіях не мають доступу до інформації про різні програми підтримки ВПО, оскільки там часто немає мобільного й інтернет-зв’язку, українських медіа. Також вони не довіряють волонтерам або державним працівникам, бо мали негативний досвід співпраці з ними.

«Ми робимо інформаційні кампанії на прифронтових територіях. Друкуємо буклети та створюємо відео про процес евакуації та адаптації ВПО. Також ми проводимо час у прифронтових містах і селах, розмовляємо з людьми, розповідаємо про програму, дізнаємося їхні проблеми й пропонуємо шляхи розв’язання. Ми будуємо довіру до себе й тим самим спонукаємо людей виїхати. Коли людина готова виїздити, вона телефонує нашій менеджерці й залишає запит на евакуацію, поселення та подальшу підтримку», — розповідає волонтерка.

  Приміщення в гуртожитку для ВПО від проєкту «Ко-хати», з яким
співпрацюють волонтери. Джерело: сайт «Ко-хати»

Волонтери сформували перелік проблем, які турбують людей на прифронтових територіях, і визначили, які можна розв’язати, а які — ні. Наприклад, людей тримають у містах могили предків. Цю проблему розв’язати неможливо, проте, наприклад, питання з постійним житлом — можна.

Другий етап — евакуація людини з прифронтової території. Часто люди не виїжджають, бо не хочуть лишати своїх тварин і речі, а взяти з собою багато всього немає можливості.

«Ми ж евакуюємо людей із домашніми тваринами та з тією кількістю речей, які вони вважають за потрібне взяти. Якщо є складні ситуації, наприклад, необхідне перевезення великої кількості свійських тварин, — шукаємо персоналізоване рішення. Якщо родина за певних обставин не може скористатися громадським транспортом, який ми пропонуємо, то таку родину ми веземо нашим транспортом із точки А в точку Б без пересадок», — розповідає Олександра.

Щоб переконати людей виїжджати, волонтери будують довірливу комунікацію. Інколи Олександра залишалася ночувати в якихось підвалах із людьми, яким розказувала про можливості виїхати.

«У мене є дуже багато "дружніх підвалів" в Авдіївці або в Сіверську. Я знаю, що ці люди не готові їхати, але все одно завжди, коли я в тому місці, я до них заходжу, ми класно сидимо, говоримо, п’ємо чай. Треба розуміти, що вони не гірші, ніж ви. І вони заслуговують право мати свій вибір теж. Ми можемо його не розуміти, але маємо вчитися його поважати», — каже волонтерка.

Третій етап — поселення людей у постійне житло. Люди з прифронтових територій не мають куди їхати, держава пропонує їм лише тимчасові шелтери. Натомість волонтери організації підбирають переселенцям житло, яке в майбутньому вони зможуть викупити.

«Ми пропонуємо людям різні варіанти постійного житла, яке залишиться з ними й після закінчення війни. Деякі люди їдуть до родичів чи друзів. У такому разі ми відвозимо їх туди, куди вони скажуть», — розповідає Олександра.

 Жінка, евакуйована волонтерами з Курахового Донецької Області. Архів
Олександри Сахарук

«Не самі» співпрацюють з організацією «Ко-Хати». Це проєкт архітекторів-урбаністів. Вони створюють житло для тих, хто був змушений покинути свій дім, ремонтуючи гуртожитки, готелі й інші місця компактного проживання. «Ко-Хати» мають простори в Івано-Франківській і Хмельницькій областях, частину просторів виділено для підопічних організації «Не самі».

«Ми беремо якусь сільську громаду. Наразі ми працюємо зі Шрамівською, яка об’єднує 23 села та селища. У ній багато хатинок стоять без жителів. Ми знаходимо їхніх власників і домовляємося про співпрацю. Власник будинку погоджується, що люди, які були переселені з прифронтових територій, можуть жити в його хатині протягом 2–5 років безплатно. Ми заселяємо в ці хати людей і допомагаємо їм із реставрацією, ремонтом та облаштуванням нового житла. Після закінчення терміну дії договору в людей буде можливість викупити хату», — каже Олександра.

Крім того, якщо в людини якась індивідуальна ситуація і вона просить, наприклад, допомогти з орендою квартири, волонтери це роблять. Проте такі випадки одиничні.

Четвертий етап допомоги — це постійна підтримка людини протягом 6–12 місяців із моменту евакуації. Люди з прифронтових територій бояться залишитися без допомоги на новому місці: без грошей, їжі, підтримки й роботи.

Авдіївка, 10 березня 2023 року

«Кожній евакуйованій людині чи родині ми призначаємо персонального менеджера, який буде доступний у будь-який час для допомоги. Також ми забезпечуємо психологічну підтримку, медичне обслуговування, допомогу з документами, пошук шкіл і роботи, а також надаємо продукти, засоби гігієни, одяг, меблі й техніку», — розповідає Олександра.

За словами волонтерки, часто виникають питання, які можна легко розв’язати державі. Так, наприклад, прифронтові території «завалені» гуманітарною допомогою. Натомість у великих містах чи обласних центрах переселенці не завжди можуть знайти місця видачі гуманітарки.

«У людей на прифронтових територіях часто квартири завалені їжею. Звісно, для влади круто — підвезти гуманітарку під обстріли, але наскільки це ефективно — ось у чому питання», — додає волонтерка.

Також, за її словами, це один із факторів, чому люди не хочуть їхати. Адже вони знають, що тут, на місці, вони всім забезпечені, їм нічого не треба робити, а якщо вони виїдуть — у них цього всього не буде.

«У містах, де купа людей, які переселені, дуже складно отримати гуманітарну допомогу. Ти стоїш у черзі й можеш бути п’ятисотим. І це без перебільшення. Якщо це змінити, люди матимуть більше мотивації, вони будуть знати, що якщо вони виїдуть — їм допоможуть, їх забезпечать, наприклад, цими ж продуктами», — каже Олександра.

Волонтери ставлять собі ціль: не лише допомагати людям з евакуацією й адаптацією до нового життя, але й розвінчувати стереотипи та спростовувати міфи й упередження про людей зі сходу.

«Ми створюємо медіапроєкти, в яких говоримо про поширені стереотипи щодо людей зі сходу та півдня України, даємо можливість українцям з окупованих територій висловитися, розвінчуємо міфи, що приводять до міжрегіональних упереджень», — говорить Олександра.

Олександра Сахарук

За час роботи організація з 16 співробітників, які працюють на волонтерських засадах, допомогла евакуюватися 211 людям, із яких 93 — це діти. Також 189 переселенців, якими опікується організація, отримали житло. За програмою підтримки у відділі турботи організації допомагають 183 людям. А також волонтери побували у 42 населених пунктах, де проводили інформаційну роботу з місцевими людьми.

«Ми не намагаємося винайти велосипед і створювати такі самі проєкти, які вже існують. Ми об’єднуємо найкращі з проєктів у єдину систему ефективного партнерства. А те, чого не можемо знайти в інших організацій, створюємо самі», — резюмує Олександра Сахарук.

Головне фото: Олександра Сахарук із місцевим жителем та українськими військовими в Часовім Ярі. Архів Олександри Сахарук

Читайте також
Усе, що варто знати волонтерам і благодійникам-початківцям
Як волонтерам правильно звітувати за зібрані кошти, аби не отримати підозру: поради експертів
Помилки волонтерів, через які вони можуть мати проблеми із законом
Найскладніше — не лише вивезти людину, а й простежити, як складається її життя далі. Волонтери — про евакуацію жителів прифронтових територій
Віталій Селик, «Сміливі відновлювати»: Війна — це велике горе, але це шанс перебудувати наші міста і села, позбувшись відрижки радянських часів
Консервація, дитячі візки й газові балони. Як волонтери допомагають Харківщині
Ольга Омельянчук, «Повернись живим»: «Це народні гроші — люди, які жертвують, мають бачити, як працює їхня допомога»
Команда «Детектора медіа» не лише бореться за якість української журналістики, але й розповідає про суспільно важливі процеси в Україні. Наші журналісти пишуть про досягнення та проблеми громадського сектору й показують, як активісти впливають на реформи.

Запрошуємо вас долучитися до Спільноти «Детектора медіа». Та разом працювати над тим, щоб ініціативи, які захищають демократичні цінності, ставали більш видимими.
Долучитись
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
"Договорняк" и "слив" Донбасса: кто виноват в обвале украинского фронта
Comments UA
2024-11-29T13:15:32Z
Враг атаковал четыре общины Никопольщины
Корреспондент
2024-11-29T17:13:36Z
Командование ВСУ дает ложные данные об удержании позиций под Курахово — DeepState
Фокус
2024-11-30T22:27:26Z
Огромная дыра: как выглядит Ан-2, который россияне перепутали с украинским БПЛА
Фокус
2024-11-29T14:15:56Z
Лунный гороскоп на 5 декабря, четверг
Marie Claire
2024-12-04T22:15:09Z
Оккупанты лезут на острова: на Херсонщине противник собрал триста лодок
Новости Украины
2024-12-04T21:33:36Z
Счастливчики выходных: три знака Зодиака, которым повезет 30 ноября - 1 декабря 2024 года
Фокус
2024-11-29T18:36:01Z
Возле Запорожья почти завершено строительство фортификаций – ОВА
ZN UA
2024-12-01T00:01:35Z
Випробування найновішого бомбардувальника B-21 Raider потрапили на відео
Portaltele
2024-11-25T09:52:38Z
"Цифры пусть нигде не фигурируют", - племянница Путина слила данные о потерях ВС РФ и напугала Госдуму. ВИДЕО
Новости Украины
2024-12-03T19:21:23Z
Молодой фаворитке Путина доверили важное культурное мероприятие в России
Comments UA
2024-11-21T19:57:44Z
Три года до нового удара России: предупреждение Залужного
Comments UA
2024-11-23T12:54:41Z
Китай отреагировал на удар баллистической ракетой России по Украине
Comments UA
2024-11-22T13:57:41Z
Герасимов заявил, что запуск "Орешника" планировали еще до разрешения бить ATACMS по РФ, — NYT
Фокус
2024-12-05T01:42:09Z
В Нидерландах заключенных отправляют домой на несколько дней раньше, чем закончится тюремный срок
ZN UA
2024-12-05T01:34:40Z
Атака дронов на Грозный: Кадыров хочет превратить пленных украинцев в живой щит. ВИДЕО
Новости Украины
2024-12-04T23:15:24Z
Путин назвал цели России в Украине: чем пригрозил диктатор
Comments UA
2024-11-28T11:51:18Z
Ермак указал, когда закончится война в Украине
Comments UA
2024-11-27T15:00:03Z
Популярная российская актриса родила первенца в 53 года
Comments UA
2024-11-30T21:33:50Z
Беременная девушка Венсана Касселя показала новые фото топлесс
Comments UA
2024-11-30T22:33:41Z
Актрису из фильма "Москва слезам не верит" срочно госпитализировали в тяжелом состоянии
Comments UA
2024-12-04T20:51:01Z
Известная украинская актриса впервые рассказала о муже-военном и брате, который пропал без вести
TSN
2024-11-27T15:06:43Z
Netflix завершил съемки второго сезона сериала "Уэнздей"
UAToday
2024-12-05T01:09:29Z
42-летний лидер "Без Обмежень" после заявления о романе с пиарщицей восхитил горячими поцелуями
TSN
2024-12-04T20:21:14Z
"Такие бабки": звезда "Женского квартала" оскорбила поклонниц актера Остапа Ступки
Апостроф
2024-11-25T13:51:27Z
Британский рэпер отреагировал на слухи о его романе с 49-летней Анджелиной Джоли
UAToday
2024-11-29T16:12:51Z
Рэпер Yarmak рассказал, когда решил стать в ряды ВСУ
Корреспондент
2024-11-29T14:03:08Z
Доплаты к пенсии: кто их может получить в декабре
ZN UA
2024-12-01T06:03:06Z
Украинцы будут возвращать продукты в супермаркеты по новым правилам
TSN
2024-11-28T11:17:15Z
Пенсионеров, рабочих и бюджетников переведут на электронную гривну: что готовит Нацбанк
Хвиля
2024-12-03T19:24:24Z
"Тысяча Зеленского": правительство обнародовало постановление
Корреспондент
2024-11-25T09:08:35Z
В Чехии заявили о проблемах с поставками нефти через "Дружбу"
UAToday
2024-12-05T01:09:06Z
Одна и две очереди:"Укрэнерго" установило ограничения на 5 декабря
UAToday
2024-12-05T01:09:04Z
С 2025 года пачка сигарет подорожает на 40 гривен, - нардеп
Comments UA
2024-11-27T19:45:48Z
Пока вы не видите этого, счета за воду уже растут
Знай
2024-11-29T13:30:20Z
"Ведет к радиационному выбросу", - The New York Times пишет, зачем Путин атакует украинские АЭС
Новости Украины
2024-11-29T21:36:48Z
Прожить на 5 лет дольше, потратив 2 часа: ученые узнали о простом способе достижения долголетия
Фокус
2024-11-27T13:42:17Z
«Они совсем не темнеют»: простой лайфхак, чтобы хранить авокадо неделями
Marie Claire
2024-11-21T03:04:10Z
Гарвардский врач рассказала, как похудеть: пять действительно работающих советов
Comments UA
2024-11-27T15:42:22Z
Дайте мозгу отдохнуть: 5 упражнений для улучшения психического здоровья
Фокус
2024-11-24T12:45:51Z
Эти продукты категорически запрещено употреблять при проблемах с кожей
Comments UA
2024-12-05T01:30:39Z
Зря вводили локдауны: Конгресс США опубликовал окончательный отчет о происхождении COVID-19
Фокус
2024-12-05T00:51:34Z
Теплая пижама или отопление: что выбрать для здорового сна
Знай
2024-11-27T12:51:42Z
Король фруктов: все о пользе манго для организма
Marie Claire
2024-12-05T00:30:35Z
Сексуальная дисфункция, тошнота и диарея: лекарства с наибольшим количеством побочных эффектов
Comments UA
2024-12-04T23:12:06Z
Смертельное ДТП в Днепре: последним за рулем BMW находился совершеннолетний фигурант
TSN
2024-12-04T01:12:53Z
"Я тебе выколю сейчас глаз ручкой": в Полтавском ТЦК отреагировали на высказывание военкома
Фокус
2024-12-02T19:06:11Z
Вытирал ноги об украинский флаг: мужчину отправят в психушку
TSN
2024-11-30T17:51:54Z
Ради побега за границу женился на родственнице с инвалидностью: ГПСУ разоблачила уклониста
Апостроф
2024-11-29T16:39:06Z
На Кубе произошел масштабный блэкаут
UAToday
2024-12-05T01:09:45Z
Дрон попал в здание полицейского спецназа в Грозном, есть пострадавшие: что известно
Фокус
2024-12-04T18:51:43Z
В Одессе спасатели сняли с 18-метрового аттракциона четырех детей
ZN UA
2024-11-24T21:31:37Z
Мужчина на границе внезапно "исцелился" от серьезного порока
TSN
2024-12-04T17:51:53Z
Смертельная давка на футбольном стадионе: правозащитники заявляют о более чем 100 погибших
TSN
2024-12-04T17:51:32Z
Мобилизация в Украине: юрист рассказал, кто имеет право выехать за границу
Фокус
2024-12-04T23:15:56Z
Российский "самолет смерти" Ил-62 долетел до Днепра: что известно о его полете
Comments UA
2024-12-03T18:57:59Z
Зеленого света теперь не будет: в Украине появятся необычные светофоры
Политека
2024-11-29T16:21:33Z
Сон на работе принес мужчине $48 тысяч
Фокус
2024-11-24T15:36:01Z
Украина начала серийный выпуск Нептуна и Паляницы
UAToday
2024-12-05T01:09:55Z
«Плай», «коцюба», «ліжник»: колоритные слова, значение которых знают не все украинцы
ZN UA
2024-12-05T01:03:30Z
Патриарх Кирилл выдал очередную партию бреда, почему все должны не бояться умереть
Comments UA
2024-11-28T14:18:28Z
В лесу заметили оленя в куртке со светоотражателями: на него устроили "охоту"
Фокус
2024-11-27T16:57:36Z
Та Самая Пятница в Алло: грандиозный день распродаж
TSN
2024-11-22T09:01:37Z
Это принесет неудачу в 2025 году: от чего нужно отказаться в новогоднюю ночь
Comments UA
2024-12-03T03:33:59Z
Лучшая уличная еда мира: попали ли украинские блюда в топ
Comments UA
2024-11-29T15:27:58Z
Что запрещено делать в новогоднюю ночь, чтобы не спугнуть удачу
Comments UA
2024-12-05T00:27:54Z
Курица "Женись на мне": рецепт трендового блюда
Фокус
2024-12-04T23:15:54Z
10 главных ошибок планирования: почему вы ничего не успеваете на самом деле
Marie Claire
2024-12-04T23:01:58Z
Как определить качество дров с помощью жидкости для мытья посуды
Фокус
2024-12-04T23:00:41Z
Шоколад из адвент-календаря на вкус отличается от "обычного": стала известна причина
Фокус
2024-12-04T20:12:58Z
Деревья можно высадить и сейчас: как правильно это сделать в холодное время, чтоб саженец укоренился
Знай
2024-12-04T19:51:52Z
Сила и уверенность: 3 важных совета, чтобы жить лучшую жизнь в зрелом возрасте
Marie Claire
2024-12-04T19:01:52Z
Перес раскритиковал обновленный формат Лиги чемпионов и увеличение количест
Корреспондент
2024-11-24T17:00:03Z
Названы сроки реванша между Дюбуа и Джошуа
Корреспондент
2024-11-27T16:54:44Z
ПСВ – "Шахтер": где смотреть матч Лиги чемпионов
ZN UA
2024-11-27T09:37:09Z
Владельцы ПСЖ готовы продать клуб
UAToday
2024-12-05T01:09:03Z
"Челси" без Мудрика уничтожил худшую команду АПЛ
TSN
2024-12-04T21:51:25Z
"Манчестер Сити" разгромной победой прервал свою серию из четырех поражений подряд в АПЛ
TSN
2024-12-04T21:48:13Z
Гол украинской гандболистки признан лучшим на предварительном этапе Евро-2024
ZN UA
2024-12-04T21:45:49Z
"Александрия" и "Динамо" не определили победителя в перенесенном матче лидеров УПЛ
TSN
2024-12-04T15:36:49Z
"Александрия" и "Динамо" не определили победителя в перенесенном матче лидеров УПЛ
TSN
2024-12-04T15:36:34Z
На Россию упал астероид: подробности. ВИДЕО
Новости Украины
2024-12-03T19:12:49Z
В 7 раз эффективнее обычных турбин: создан первый ветрогенератор, спроектированный ИИ
Фокус
2024-12-01T16:00:20Z
Авторы The Invincible представили антибоевую ролевую игру Dante's Ring — выходит в 2025 году
GameMag
2024-11-24T13:16:07Z
Магнитные бури, прогноз на три дня: чего ожидать от солнечной активности 5-7 декабря
UAToday
2024-12-05T01:09:27Z
Карта Таро недели: что нас ждет с 9 по 15 декабря
Marie Claire
2024-12-04T22:30:50Z
Руководителем NASA станет сторонник Украины – миллиардер-астронавт Джаред Айзекман
ZN UA
2024-12-04T21:12:13Z
Мужчина с аномально длинным большим пальцем рассказал о ежедневных трудностях
Фокус
2024-12-04T19:57:52Z
"Отличный день для поездки": пес-водитель на необычном авто стал звездой интернета
Фокус
2024-12-04T19:03:22Z
Солнечные панели станут безопаснее без потери эффективности: что придумали ученые
Фокус
2024-12-04T18:06:42Z
На рынок выходит недорогой электромобиль от General Motors за $6900
Фокус
2024-12-04T17:21:35Z
В Украине заметили культовый спорткар Toyota с ярким тюнингом
Фокус
2024-12-04T15:30:58Z
В Украине заметили культовый спорткар Toyota с ярким тюнингом
Фокус
2024-12-04T15:30:43Z
В Украине заметили культовый спорткар Toyota с ярким тюнингом
Фокус
2024-12-04T15:30:36Z
В Украине заметили культовый спорткар Toyota с ярким тюнингом
Фокус
2024-12-04T15:30:25Z
В Украине заметили культовый спорткар Toyota с ярким тюнингом
Фокус
2024-12-04T15:30:18Z
В Украине заметили культовый спорткар Toyota с ярким тюнингом
Фокус
2024-12-04T15:30:18Z
"Светит" большой штраф: где водителям запрещено высовывать руки из окна авто
GlavRed
2024-12-04T15:26:54Z
"Светит" большой штраф: где водителям запрещено высовывать руки из окна авто
GlavRed
2024-12-04T15:26:53Z