росія остаточно вийшла з Договору про звичайні збройні сили в Європі (ДЗЗСЄ).
Він встановлює обмеження на розмір збройних сил і визначає граничні чисельності озброєнь, розгорнутих сторонами у Європі.
«О 00:00 годині 7 листопада 2023 р.
завершилася передбачена ДЗЗСЄ процедура виходу росії з цього Договору.
Таким чином, міжнародно-правовий документ, дія якого була припинена нашою країною ще 2007 року, остаточно пішов для росії в історію», – йдеться у повідомленні.
В заяві йдеться, що низка положень ДЗЗСЄ (насамперед флангові обмеження) «перестали відповідати інтересам росії».
- Реклама -.
Також в мзс рф звинуватили США в запуску процесу розширення НАТО, через що країни Альянсу нібито стали обходити групові обмеження Договору.
Як вважають в російському зовнішньополітичному відомстві, західні учасники переоцінили можливості “впливу” на росію і ступінь зацікавленості в рф Договорі.
Призупинивши дію ДЗЗСЄ в 2007 році, росія, як стверджується, нібито була згодна на обговорення шляхів відновлення контролю над звичайними озброєннями в Європі.
Однак Захід «не скористався такою можливістю».
«З урахуванням прямої відповідальності країн НАТО за розпалювання конфлікту в Україні, а також прийняття до альянсу Фінляндії та розгляду аналогічної заявки Швеції, навіть формальне збереження ДЗЗСЄ стало неприйнятним з точки зору корінних інтересів безпеки росії», – вказали в мзс рф.
Договір про звичайні збройні сили в Європі було підписано 1990 року й оновлено 1997-го.
Безстрокова угода передбачала створення системи для обмеження кількості звичайних озброєнь – танків, бойових броньованих машин, артилерійських знарядь, бойових літаків і ударних вертольотів.
Але адаптований договір ратифікували тільки чотири країни – росія, білорусь, Казахстан і Україна, хоча документ підписали представники тридцяти держав.
У результаті росія оголосила в 2007 році про мораторій на виконання умов угоди.
У березні 2015 року росія призупинила свою участь у засіданнях Спільної консультативної групи з ДЗЗСЄ, завершивши таким чином процес призупинення свого членства в договорі.