MY.UAНовини
«Порох» для України
«Порох» для України

«Порох» для України

Есе та інтерв'ю Валерія Залужного британському журналу«Економіст» повертає в український громадський дискурс проблему створення технологічних «нових новинок» («new new» – копірайт Майкла Льюїса), у Залужного – це створення нового «пороху». А саме обговорення проблеми, як організувати українську промисловість, щоби вона почала створювати нові технологічні артефакти.

У цій своїй статті я хотів би засудити цю проблему, тим більше, що я пишу про це багато років. І з одного боку мені приємно усвідомлювати, що я загострював увагу громадськості на тому, що саме інноваційний шлях розвитку української промисловості є головним, магістральним шляхом виживання української промисловості у світі, з іншого боку, мені гірко усвідомлювати, скільки років ми вже втратили, практично нічого не роблячи у цьому напрямі. Проте іншого виходу ми не маємо, нам все одно доведеться повертатися до організації процесу зі створення технологічних інновацій у країні, інакше ми не зможемо виграти війну.

Сьогодні я хотів би присвятити свою статтю аналізу програмної статті колишнього легендарного керівника, не менш легендарної компанії Intel-Енді Гроува (Енді Гроув помер у віці 78 років у 2016 році). Стаття ця дуже важлива, оскільки була написана під час урочистостей в американському теоретичному економічному дискурсі ідей вільного капіталізму в стилі laissez faire, і повного замовчування ідей промислової політики у стилі Фрідріха Ліста, а також урочистості ідей, що прославляють величезну важливість стартапів, при тому, що сильно недооцінювалося значення місцевого промислового виробництва та важливості його масштабування країни перебування.

Отже, про що йдеться у статті Гроува « Як Америка може створити робочі місця » для Bloomberg у 2010 році

У ній йдеться про те, що американські підприємці надто захоплюються перенесенням робочих місць в Азію, і надто багато уваги приділяють стартапам, які не створюють робочих місць в Америці. «Стартапи, - пише Гроув у цій статті, чудова річ, але власними силами вони не можуть збільшити зайнятість у сфері технологій. Не менш важливим є і те, що відбувається після того міфічного моменту створення в гаражі, коли технологія проходить шлях від прототипу до масового виробництва. Це етап, у якому компанії розширюються. Вони опрацьовують деталі дизайну, вигадують, як зробити речі доступними, будують фабрики та наймають тисячі людей. Масштабування — це важка робота, але вона потрібна для того, щоб інновації мали значення». Він пише далі, що раніше в Кремнієвій долині добре відбувалося масштабування, але тепер це не так, і нові робочі місця там не створюються у необхідній кількості. Тим часом, пише Гроув у тайванській компанії Foxconn працює понад 800 000 осіб, що більше, ніж сукупна кількість співробітників Apple, Dell, Microsoft, Hewlett-Packard (HPQ), Intel та Sony (SNE) по всьому світу, на той момент у 2010 року. «Ви могли б сказати, як це роблять багато хто, - пише Гроув, що доставка робочих місць за кордон не становить великої праці, оскільки цінна робота – і більша частина прибутків – залишаються в США. Цілком можливо, що це так. Але яке у нас буде суспільство, якщо воно складатиметься з високооплачуваних людей, які виконують роботу з високою доданою вартістю, та маси безробітних?». Далі він пише таке: «На карту поставлено щось більше, ніж експорт робочих місць. У разі деяких технологій масштабування та інновації відбуваються за кордоном», але «…масштабування має вирішальне значення для їхнього економічного майбутнього країни». «Внаслідок відсутності масштабування виробництва в США», — вважає Гроув, що «ми не лише втратили незліченну кількість робочих місць, а й розірвали ланцюжок досвіду, який так важливий у технологічній еволюції. … відмова від сьогоднішнього «товарного» виробництва може позбавити вас доступу до галузі, що розвивається завтрашнього дня… Без масштабування ми не просто втрачаємо робочі місця — ми втрачаємо контроль над новими технологіями. Втрата здатності масштабуватися зрештою завдасть шкоди нашій здатності до інновацій».

Далі Гроув пише в статті, що в США занадто захопилися ідеєю, що вільні ринки-найкраща з економічних систем, тим часом азіатські ринки в 70-х і 80-х роках минулого століття «добилися приголомшливих прецедентів економічних показників, багато в чому завдяки ефективній участі уряду в управлінні, орієнтованій на зростання обробної промисловості». Там в Азії «уряд відіграє стратегічну роль у визначенні пріоритетів та формуванні сил та організації, необхідних для досягнення цієї мети». Які висновки з цього аналізу робить Гроув і що він пропонує? А пропонує він те, що «першим завданням є відновлення нашого [американського] промислового надбання». І якщо для цього потрібні протекціоністські заходи, пише Гроув, то нехай буде так!

Ось коротко суть по-справжньому чесних (а не пропагандистських) роздумів про організацію промислового виробництва від легендарного керівника промислової індустрії США Енді Гроува, про стан справ в американській економіці на 2010 рік (до речі, не так давно це було).

Чи дослухалися до його слів і пропозиції у США? Не відразу, але зміни промислової політики в США сьогодні є. Гендиректор Apple Тім Кук заявив наприкінці 2022 року, що компанія перейде на придбання чіпів, виготовлених на майбутньому заводі тайванської компанії TSMC у Фініксі, Арізона. Компанія Foxconn, один з найбільших постачальників Apple, розпочала будівництво заводів з виробництва повністю електричних автомобілів у США та Таїланді у 2021 році та сподівається, що вони будуть введені в експлуатацію до 2023 року. Європейські автовиробники Volkswagen і BMW, шведська компанія з виробництва акумуляторів Northvolt, італійський виробник сонячних батарей Enel, навіть японський концерн Panasonic, що поставляє акумулятори для Tesla – всі вони вже інвестують у розвиток бізнесу в Сполучених Штатах. Все частіше компанії ЄС припиняють виробництво та переносять його до Америки. Не всі ці плани збудуться у тому форматі, що задумано, але тренд зрозумілий. Американські компанії повертають своє виробництво на батьківщину і створюють всі умови для компаній з інших країн для будівництва виробничих майданчиків у США.

Якою є мораль цієї історії для України? А мораль така, що 30 років незалежності українська економічна влада слідувала порочній парадигмі розвитку, сформульованій Джоном Вільямсоном у 1989 році для країн, що розвиваються, під назвою «Вашингтонський консенсус», і є по суті колоніальною концепцією розвитку для них, яка прирікала країни, які її застосовували на деградацію власних промислових систем. В результаті, коли загалом невідворотна, в історичному сенсі, агресія Росії в Україну відбулася, у нас не виявилося необхідного за обсягами національного промислового виробництва військової продукції для відсічі ворогові.

Чи ми щось зрозуміли з цієї історії? Нічого. Ми, як і раніше, складаємо плани щодо великої приватизації, сподіваючись на те, що приватна ініціатива підприємців — це саме те, що надасть нового імпульсу розвитку промисловості в Україні, при тому, що досвід останніх 30 років говорить якраз про інше. Тим часом Енді Гроув ще в 2010 році писав, що навіть у такій розвиненій країні, як США, необхідно застосовувати елементи промислової політики. Що ж тоді говорити про нас? Нам вона потрібна як повітря!

Те «винахід пороху», про яке говорить Залужний можливе лише в країні, яка має розвинене національне масштабоване промислове виробництво. Як ми бачимо інші країни, не дуже охоче нам дають свій «порох» (вони його егоїстично притримують для себе). Тому виживання країни залежить сьогодні від того, як швидко ми створимо в країні розвинену промислову систему. Нам, нарешті, слід зрозуміти, що вироблення сценаріїв розвитку не можна виносити на аутсорсинг зовнішнім гравцям, нехай навіть таким, як Світовий банк та МВФ. Вони самі не завжди послідовні та впевнені у політиці, яку вони наводять.

Згадаймо хоча б «справу Домініка Стросс-Кана»: колишнього керівника МВФ, який у 2011 році виступив із критикою політики МВФ, яку вони проводили в країнах, що розвиваються, і поплатився за це своїм місцем. Я про це вже писав .

Ми повинні винятково самі виробляти свої економічні програми, спираючись на економічні теорії, вироблені людством за всю його історію, а не лише останнім часом, і своє розуміння їх. Як робив це, наприклад, свого часу південнокорейський лідер Пак Чонхі та його послідовники. Він також був союзником США, але, незважаючи на чинений на нього тиск американських консультантів, попри їхні поради, він проводив свою незалежну промислову політику, яка і зробила до кінця 20-го століття Південну Корею однієї з найрозвиненіших країн світу, незважаючи на те, що на початку 60-х років минулого століття країна була однією з найбідніших у світі (бідніша, ніж навіть деякі країни в Африці). Країна, яка некритично слідує настійним «рекомендаціям» зовнішніх консультантів, рано чи пізно потрапить у біду, адже консультанти не несуть жодних ризиків, у разі провалу їхньої «політики», тоді як країна їх несе, що ми сьогодні і маємо у війні з Росією.

Настав час усвідомити, що, продовжуючи слідувати порочним порадам бюрократів МВФ, про проведення в життя ідей Вашингтонського консенсусу, ми лише поглиблюємо яму, в якій ми вже опинилися. На місці наших керівників, я звернув би увагу на ідеї, наведені в статті Енді Гроува, і сьогоднішню практику західних виробничих компаній.

Пора нам зрозуміти, що озброєння та «порох» у необхідній кількості, країна має прагнути зробити сама. А західні союзники, лише, повинні допомагати нам у цьому. Не навпаки. І промислова політика – єдиний засіб досягнення цих цілей, як то кажуть: для всіх часів та для всіх народів.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Які трендові кольори волосся для жінок за 40: омолоджують і роблять образ бездоганним
TSN
2024-09-13T17:42:40Z
Тіна Кароль обрана музичною продюсеркою Нацвідбору на "Євробачення-2025"
TSN
2024-09-13T13:15:00Z
Ексдружина Остапчука на пікантних фото в боді похизувалася стрункою та підтягнутою фігурою
TSN
2024-09-22T10:03:57Z
Оркестр Українського радіо дасть концерти у дев’яти містах України
УкраинФорм
2024-09-22T09:58:14Z
Лауреат премії ім Олеся Гончара, син українських поетів: на війні загинув Тарас Ілля
24tv
2024-09-22T09:42:57Z
Крім ролі Драко Мелфоя у "Гаррі Поттері": 4 найкращі фільми з Томом Фелтоном
24tv
2024-09-22T09:36:16Z
Відома акторка заговорила про стосунки з коханим на відстані і розсекретила дату майбутнього весілля
TSN
2024-09-22T09:21:49Z
Актор і воїн Яків Ткаченко: «Я точно знав, що обов’язково буду у війську, поки йтиме ця війна»
Детектор М
2024-09-22T09:01:01Z
Сеітаблаєв: Присутність Росії на будь-якому кінофестивалі - це слабкість наших міжнародних партнерів
УкраинФорм
2024-09-22T08:57:29Z
Україна конфіскувала заводи російського мільярдера: які активи працюватимуть на бюджет
24tv
2024-09-22T10:18:37Z
Гарріс витрачає та збирає на виборчу кампанію значно більше коштів, ніж Трамп — Politico
ZN UA
2024-09-22T10:16:05Z
Зінченко був на місці злочину з ймовірністю 99,99%, – адвокатка доньки Ірини Фаріон
24tv
2024-09-22T10:15:56Z
«25 років війни ФСБ з власним народом». Хакери нагадали росіянам, як Путін підривав людей
ГЛАВКОМ NET
2024-09-22T10:12:36Z
Умєров: Робимо все, щоб наша ракетна програма була наближена до дронової
УкраинФорм
2024-09-22T10:06:32Z
Протести в РФ набирають обертів: в США розповіли, чому Кремль не оголошує мобілізацію
GlavRed
2024-09-22T10:06:24Z
Тривожні сигнали: чому для влади журналісти не партнери, а опоненти
Детектор М
2024-09-22T10:00:52Z
Кабмін має намір дозволити приватизацію університетів
24tv
2024-09-22T09:51:27Z
Умєров - про дозвіл бити вглиб РФ: Партнери жодного разу не казали, що це неможливо
УкраинФорм
2024-09-22T09:39:09Z
Зрадник Тимощук передав футболку на аукціон з метою зібрати кошти для Курщини: ганебне фото
24tv
2024-09-22T10:12:33Z
Одеські фігуристи - срібні призери етапу юніорського Гран-прі в Анкарі
УкраинФорм
2024-09-22T10:09:50Z
Дюбуа ефектно нокаутував Джошуа та захистив пояс, від якого відмовився Усик
TSN
2024-09-22T10:06:23Z
Бабич: Ще будуть матчі, де Чорноморець даватиме бій та перемагатиме
Football.ua
2024-09-22T09:55:28Z
Наприкінці вересня Київ прийме чемпіонат України зі спортивної гімнастики
УкраинФорм
2024-09-22T09:54:03Z
"Повинен був виграти той бій": у команді Дюбуа після перемоги над Джошуа захотіли реваншу з Усиком
TSN
2024-09-22T09:51:57Z
Джошуа зізнався, чи завершить кар'єру після поразки від Дюбуа
24tv
2024-09-22T09:27:12Z
Лупашко: Ми всі кажемо про расизм, але те, що кричали одеські вболівальники, не краще за расизм
Football.ua
2024-09-22T09:16:31Z
"Я гладіатор, і я не зупинюся": Дюбуа прокоментував видовищну перемогу над Джошуа
TSN
2024-09-22T08:45:36Z
Гороскоп на тиждень з 23 по 29 вересня: Левам - розбіжності, Риб підведе здоров'я
GlavRed
2024-09-22T09:45:25Z
З нею ваші страви будуть просто неперевершені: маринуємо цибульку, яка вражає універсальністю
24tv
2024-09-22T09:27:34Z
Дивовижно солодкий смак: "Мастер Шеф" Литвинова дала спрощений рецепт Медовика з кремом
Политека
2024-09-22T09:01:49Z
Експерти закликали припинити косити траву після певного періоду: що відомо
GlavRed
2024-09-22T08:27:47Z
Солодке залиште дітям: рецепт солоних сирників із зеленою цибулею, після якого ви не зможете готувати інакше
Знай
2024-09-22T07:51:27Z
Любовний гороскоп на тиждень з 23 по 29 вересня: Овну - занепокоєння, Леву - сильне почуття
GlavRed
2024-09-22T07:48:16Z
Як почистити скляну вазу зсередини: зелений наліт зникне назавжди
24tv
2024-09-22T07:45:10Z
Від цього залежатиме ваш врожай наступного року: що потрібно зробити зі смородиною восени
Знай
2024-09-22T06:51:53Z
3 знаки зодіаку, які бояться зустрічі з колишніми, адже ті зламали їм життя
24tv
2024-09-22T06:09:37Z
5 ключових помилок під час миття голови: уникайте їх, щоб мати ідеальну зачіску
24tv
2024-09-22T09:57:34Z
Не до їжі і не після: як пити чай та каву, щоб уникнути проблем зі здоров'ям
24tv
2024-09-22T09:21:56Z
Ви навіть не здогадувались: як ягоди, шоколад та червоне вино впливають на ваш організм
24tv
2024-09-22T09:21:37Z
Дієта MIND може захистити когнітивне здоров’я
Portaltele
2024-09-22T06:07:52Z
Як зрозуміти, що у вас дефіцит білка у раціоні
24tv
2024-09-22T06:00:57Z
Календар магнітних бур на кінець вересня: названі небезпечні дати
Политека
2024-09-22T03:22:52Z
У США схвалили першу назальну вакцину проти грипу, яку можна використовувати самостійно
УкраинФорм
2024-09-22T00:24:02Z
Медики з'ясували, що мастурбація покращує якість сну
Знай
2024-09-21T20:30:02Z
Вчені виявили нові переваги білків молока та м’яса щодо блокування раку
Portaltele
2024-09-21T19:04:59Z
На Рівненщині нелюдь прив'язав собаку до мотоцикла і тягнув її по дорозі
TSN
2024-09-22T10:13:44Z
У двох районах Київщини зафіксовано погіршення стану повітря
ГЛАВКОМ NET
2024-09-22T10:00:48Z
На затонулій яхті Майка Лінча були водонепроникні сейфи з секретними даними розвідок
InternetUA
2024-09-22T09:58:35Z
Чоловік подав позов до суду на сусідку, бо та випадково оббризкала його з водяного пістолета
24tv
2024-09-22T09:57:19Z
На Дніпропетровщині 41-річного чоловіка затримали за нанесення тяжких тілесних ушкоджень матері
Украина Криминальная
2024-09-22T09:57:08Z
Судно з російським небезпечним вантажем застигло у водах Норвегії
Европейская правда
2024-09-22T09:51:51Z
В Ірані через вибух метану в шахті загинули 30 людей
УкраинФорм
2024-09-22T09:49:17Z
У Львові на Сихові вночі чули постріли: що кажуть в поліції
24tv
2024-09-22T09:45:07Z
У Херсоні кількість постраждалих через атаку ворожого дрона зросла до трьох
УкраинФорм
2024-09-22T09:42:02Z
Прикордонники попередили українців про можливі труднощі з перетином польського кордону
ГЛАВКОМ NET
2024-09-13T15:49:31Z
Ціна Курської операції: українські військові розповіли, чи вартий наступ важких зусиль
TSN
2024-09-13T17:42:32Z
ЗСУ могли атакувати військову базу в Торопці новою українською зброєю
GlavRed
2024-09-22T10:03:44Z
Народжували в один час: сестри-близнючки вийшли заміж за ідентичних братів
Фокус
2024-09-22T10:00:40Z
Як виплачується пенсія після смерті пенсіонера: основні аспекти
24tv
2024-09-22T10:00:28Z
На кордоні з Польщею не працює один із популярних КПП: що сталося
TSN
2024-09-22T09:54:36Z
Мали різні думки про коронавірус: найдивніші причини, через які пари розлучалися
24tv
2024-09-22T09:51:46Z
Це змінює хід війни
ГЛАВКОМ NET
2024-09-22T09:51:12Z
Україна веде переговори про отримання винищувачів Gripen і Eurofighter — Умєров
TSN
2024-09-22T09:49:25Z
На Донеччині ворог обстріляв шахту, двоє загиблих
УкраинФорм
2024-09-22T10:19:27Z
На Херсонщині війська РФ вночі 25 разів атакували село Томина Балка та його околиці
УкраинФорм
2024-09-22T10:19:06Z
У трьох областях через російські атаки пошкоджені енергооб'єкти
УкраинФорм
2024-09-22T10:03:47Z
Партизани розвідали базу постачання Чорноморського флоту РФ у Криму
1News
2024-09-22T09:57:46Z
По машині російського командира та його заступника "прилетіло" дроном: подробиці
GlavRed
2024-09-22T09:36:46Z
Південну Африку замело снігом
1News
2024-09-22T09:30:06Z
150 гуманітарних місій: в благодійному фонді "Надія" розповіли про допомогу військовим і медикам
Фокус
2024-09-22T09:18:23Z
В Україну повертається спека, у Києві очікується черговий температурний рекорд
Комсомольская правда
2024-09-22T09:17:46Z
На Дніпропетровщині пройшла Відкрита всеукраїнська спартакіада #ТитаниUA
УкраинФорм
2024-09-22T09:09:22Z
Коронавірус, м'яч і гамбургер: який вигляд має найдивніша колекція автомобілів у світі
Фокус
2024-09-22T09:36:20Z
У Києві помітили новітній електрокар від Huawei із запасом ходу до 700 км
Фокус
2024-09-22T07:57:04Z
На аукціон виставили Lamborghini Huracan із мінімальним пробігом, але є нюанс
AutoCentre
2024-09-22T07:16:44Z
Під час гонки Формули-1 в Сингапурі на трасу вибігла величезна ящірка: кумедне відео епізоду
24tv
2024-09-21T19:51:27Z
На дорогах Києва помічена іменита «літаюча» Toyota
AutoCentre
2024-09-21T15:36:58Z
Гігантська ящірка зупинила практику Формули-1 у Сінгапурі
TSN
2024-09-21T14:15:29Z
Судячи з усього, сучасні безпілотні автомобілі – це один гігантський обман
24tv
2024-09-21T14:03:36Z
Водіям розкрили секрет, як всього лише одна монета може врятувати від штрафу і вберегти життя
TSN
2024-09-21T12:03:25Z
За вісім місяців в Україну ввезли понад 273 тисячі авто - Опендатабот
УкраинФорм
2024-09-21T11:58:40Z
Міненерго повідомило про стан енергосистеми
1News
2024-09-22T10:03:01Z
В Україні подорожчала цибуля - EastFruit
УкраинФорм
2024-09-22T09:46:53Z
Ціни на каву можуть рекордно злетіти по всьому світу через рекордні посухи у Бразилії
24tv
2024-09-22T09:42:10Z
Скорочення урожаю олійних культур в Україні складе до 5%
AgroPortal
2024-09-22T09:30:23Z
Ціни найвищі в історії: в Україні земля здорожчала найбільше за час існування ринку
24tv
2024-09-22T08:12:48Z
Які документи потрібні для оформлення пенсії у 2024 році
24tv
2024-09-22T08:06:32Z
Визначено напрями аграрного сектору, які зазнають найбільше змін у процесі євроінтеграції
AgroPortal
2024-09-22T07:30:12Z
Пенсіонер може збільшити розмір своєї пенсії: існує декілька можливостей
Политека
2024-09-22T07:21:55Z
Фонд гарантування виставив на повторний продаж лот активів Укрбудінвестбанку
УкраинФорм
2024-09-22T06:39:59Z
Quantum Systems успішно випробувала технологію рою для безпілотників
InternetUA
2024-09-22T10:01:24Z
Нова розробка імітує котячий зір для удосконалення роботів і дронів
360ua.news
2024-09-22T10:00:00Z
Вілівальд та Кисленко зіграють із перших хвилин проти Вересу
Football.ua
2024-09-22T09:28:48Z
Вчені дослідили, що могло занести життя на Землю
24tv
2024-09-22T08:06:48Z
Розробники Dragon Age: The Veilguard розповіли скільки часу знадобиться аби пройти гру
24tv
2024-09-22T07:45:49Z
Не робіть так більше ніколи: у яких випадках не можна заряджати телефон
InternetUA
2024-09-22T07:24:25Z
Розкрито новаторські карти магнітного поля в атмосфері Сонця
Portaltele
2024-09-22T07:06:29Z
"Поділіться адресою": соцмережі приголомшені тим, що хлопець побудував у себе вдома
24tv
2024-09-22T06:30:50Z
Microsoft запускає Windows для пристроїв iPhone, Mac і Android
InternetUA
2024-09-22T06:15:53Z