MY.UAНовини
«Порох» для України
«Порох» для України

«Порох» для України

Есе та інтерв'ю Валерія Залужного британському журналу«Економіст» повертає в український громадський дискурс проблему створення технологічних «нових новинок» («new new» – копірайт Майкла Льюїса), у Залужного – це створення нового «пороху». А саме обговорення проблеми, як організувати українську промисловість, щоби вона почала створювати нові технологічні артефакти.

У цій своїй статті я хотів би засудити цю проблему, тим більше, що я пишу про це багато років. І з одного боку мені приємно усвідомлювати, що я загострював увагу громадськості на тому, що саме інноваційний шлях розвитку української промисловості є головним, магістральним шляхом виживання української промисловості у світі, з іншого боку, мені гірко усвідомлювати, скільки років ми вже втратили, практично нічого не роблячи у цьому напрямі. Проте іншого виходу ми не маємо, нам все одно доведеться повертатися до організації процесу зі створення технологічних інновацій у країні, інакше ми не зможемо виграти війну.

Сьогодні я хотів би присвятити свою статтю аналізу програмної статті колишнього легендарного керівника, не менш легендарної компанії Intel-Енді Гроува (Енді Гроув помер у віці 78 років у 2016 році). Стаття ця дуже важлива, оскільки була написана під час урочистостей в американському теоретичному економічному дискурсі ідей вільного капіталізму в стилі laissez faire, і повного замовчування ідей промислової політики у стилі Фрідріха Ліста, а також урочистості ідей, що прославляють величезну важливість стартапів, при тому, що сильно недооцінювалося значення місцевого промислового виробництва та важливості його масштабування країни перебування.

Отже, про що йдеться у статті Гроува « Як Америка може створити робочі місця » для Bloomberg у 2010 році

У ній йдеться про те, що американські підприємці надто захоплюються перенесенням робочих місць в Азію, і надто багато уваги приділяють стартапам, які не створюють робочих місць в Америці. «Стартапи, - пише Гроув у цій статті, чудова річ, але власними силами вони не можуть збільшити зайнятість у сфері технологій. Не менш важливим є і те, що відбувається після того міфічного моменту створення в гаражі, коли технологія проходить шлях від прототипу до масового виробництва. Це етап, у якому компанії розширюються. Вони опрацьовують деталі дизайну, вигадують, як зробити речі доступними, будують фабрики та наймають тисячі людей. Масштабування — це важка робота, але вона потрібна для того, щоб інновації мали значення». Він пише далі, що раніше в Кремнієвій долині добре відбувалося масштабування, але тепер це не так, і нові робочі місця там не створюються у необхідній кількості. Тим часом, пише Гроув у тайванській компанії Foxconn працює понад 800 000 осіб, що більше, ніж сукупна кількість співробітників Apple, Dell, Microsoft, Hewlett-Packard (HPQ), Intel та Sony (SNE) по всьому світу, на той момент у 2010 року. «Ви могли б сказати, як це роблять багато хто, - пише Гроув, що доставка робочих місць за кордон не становить великої праці, оскільки цінна робота – і більша частина прибутків – залишаються в США. Цілком можливо, що це так. Але яке у нас буде суспільство, якщо воно складатиметься з високооплачуваних людей, які виконують роботу з високою доданою вартістю, та маси безробітних?». Далі він пише таке: «На карту поставлено щось більше, ніж експорт робочих місць. У разі деяких технологій масштабування та інновації відбуваються за кордоном», але «…масштабування має вирішальне значення для їхнього економічного майбутнього країни». «Внаслідок відсутності масштабування виробництва в США», — вважає Гроув, що «ми не лише втратили незліченну кількість робочих місць, а й розірвали ланцюжок досвіду, який так важливий у технологічній еволюції. … відмова від сьогоднішнього «товарного» виробництва може позбавити вас доступу до галузі, що розвивається завтрашнього дня… Без масштабування ми не просто втрачаємо робочі місця — ми втрачаємо контроль над новими технологіями. Втрата здатності масштабуватися зрештою завдасть шкоди нашій здатності до інновацій».

Далі Гроув пише в статті, що в США занадто захопилися ідеєю, що вільні ринки-найкраща з економічних систем, тим часом азіатські ринки в 70-х і 80-х роках минулого століття «добилися приголомшливих прецедентів економічних показників, багато в чому завдяки ефективній участі уряду в управлінні, орієнтованій на зростання обробної промисловості». Там в Азії «уряд відіграє стратегічну роль у визначенні пріоритетів та формуванні сил та організації, необхідних для досягнення цієї мети». Які висновки з цього аналізу робить Гроув і що він пропонує? А пропонує він те, що «першим завданням є відновлення нашого [американського] промислового надбання». І якщо для цього потрібні протекціоністські заходи, пише Гроув, то нехай буде так!

Ось коротко суть по-справжньому чесних (а не пропагандистських) роздумів про організацію промислового виробництва від легендарного керівника промислової індустрії США Енді Гроува, про стан справ в американській економіці на 2010 рік (до речі, не так давно це було).

Чи дослухалися до його слів і пропозиції у США? Не відразу, але зміни промислової політики в США сьогодні є. Гендиректор Apple Тім Кук заявив наприкінці 2022 року, що компанія перейде на придбання чіпів, виготовлених на майбутньому заводі тайванської компанії TSMC у Фініксі, Арізона. Компанія Foxconn, один з найбільших постачальників Apple, розпочала будівництво заводів з виробництва повністю електричних автомобілів у США та Таїланді у 2021 році та сподівається, що вони будуть введені в експлуатацію до 2023 року. Європейські автовиробники Volkswagen і BMW, шведська компанія з виробництва акумуляторів Northvolt, італійський виробник сонячних батарей Enel, навіть японський концерн Panasonic, що поставляє акумулятори для Tesla – всі вони вже інвестують у розвиток бізнесу в Сполучених Штатах. Все частіше компанії ЄС припиняють виробництво та переносять його до Америки. Не всі ці плани збудуться у тому форматі, що задумано, але тренд зрозумілий. Американські компанії повертають своє виробництво на батьківщину і створюють всі умови для компаній з інших країн для будівництва виробничих майданчиків у США.

Якою є мораль цієї історії для України? А мораль така, що 30 років незалежності українська економічна влада слідувала порочній парадигмі розвитку, сформульованій Джоном Вільямсоном у 1989 році для країн, що розвиваються, під назвою «Вашингтонський консенсус», і є по суті колоніальною концепцією розвитку для них, яка прирікала країни, які її застосовували на деградацію власних промислових систем. В результаті, коли загалом невідворотна, в історичному сенсі, агресія Росії в Україну відбулася, у нас не виявилося необхідного за обсягами національного промислового виробництва військової продукції для відсічі ворогові.

Чи ми щось зрозуміли з цієї історії? Нічого. Ми, як і раніше, складаємо плани щодо великої приватизації, сподіваючись на те, що приватна ініціатива підприємців — це саме те, що надасть нового імпульсу розвитку промисловості в Україні, при тому, що досвід останніх 30 років говорить якраз про інше. Тим часом Енді Гроув ще в 2010 році писав, що навіть у такій розвиненій країні, як США, необхідно застосовувати елементи промислової політики. Що ж тоді говорити про нас? Нам вона потрібна як повітря!

Те «винахід пороху», про яке говорить Залужний можливе лише в країні, яка має розвинене національне масштабоване промислове виробництво. Як ми бачимо інші країни, не дуже охоче нам дають свій «порох» (вони його егоїстично притримують для себе). Тому виживання країни залежить сьогодні від того, як швидко ми створимо в країні розвинену промислову систему. Нам, нарешті, слід зрозуміти, що вироблення сценаріїв розвитку не можна виносити на аутсорсинг зовнішнім гравцям, нехай навіть таким, як Світовий банк та МВФ. Вони самі не завжди послідовні та впевнені у політиці, яку вони наводять.

Згадаймо хоча б «справу Домініка Стросс-Кана»: колишнього керівника МВФ, який у 2011 році виступив із критикою політики МВФ, яку вони проводили в країнах, що розвиваються, і поплатився за це своїм місцем. Я про це вже писав .

Ми повинні винятково самі виробляти свої економічні програми, спираючись на економічні теорії, вироблені людством за всю його історію, а не лише останнім часом, і своє розуміння їх. Як робив це, наприклад, свого часу південнокорейський лідер Пак Чонхі та його послідовники. Він також був союзником США, але, незважаючи на чинений на нього тиск американських консультантів, попри їхні поради, він проводив свою незалежну промислову політику, яка і зробила до кінця 20-го століття Південну Корею однієї з найрозвиненіших країн світу, незважаючи на те, що на початку 60-х років минулого століття країна була однією з найбідніших у світі (бідніша, ніж навіть деякі країни в Африці). Країна, яка некритично слідує настійним «рекомендаціям» зовнішніх консультантів, рано чи пізно потрапить у біду, адже консультанти не несуть жодних ризиків, у разі провалу їхньої «політики», тоді як країна їх несе, що ми сьогодні і маємо у війні з Росією.

Настав час усвідомити, що, продовжуючи слідувати порочним порадам бюрократів МВФ, про проведення в життя ідей Вашингтонського консенсусу, ми лише поглиблюємо яму, в якій ми вже опинилися. На місці наших керівників, я звернув би увагу на ідеї, наведені в статті Енді Гроува, і сьогоднішню практику західних виробничих компаній.

Пора нам зрозуміти, що озброєння та «порох» у необхідній кількості, країна має прагнути зробити сама. А західні союзники, лише, повинні допомагати нам у цьому. Не навпаки. І промислова політика – єдиний засіб досягнення цих цілей, як то кажуть: для всіх часів та для всіх народів.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Незрозуміло, як поведеться Трамп: чому в Україні заговорили про ядерну зброю
TSN
2024-11-14T10:50:56Z
Ексглава МЗС Британії: "Колапс України" був би більшим приниженням для США за Афганістан
Европейская правда
2024-11-14T10:49:22Z
Майбутній радник Трампа висловився щодо врегулювання російсько-української війни
Европейская правда
2024-11-14T10:49:21Z
На Житомирщині піп УПЦ МП виправдовував агресію РФ – як його покарають
TSN
2024-11-14T10:49:05Z
В Раді пропонують поділити суспільство на "кращу" та "гіршу" частину: проєкт закону повʼязаний з військовим обліком
TSN
2024-11-14T10:49:02Z
"Інших варіантів нема": дипломат про необхідність ядерної зброї для України
TSN
2024-11-14T10:49:02Z
Українські єврооблігації зросли на тлі перемоги Трампа на виборах
ГЛАВКОМ NET
2024-11-14T10:48:06Z
У Німеччині визначився фаворит у канцлери перед виборами
Европейская правда
2024-11-14T10:40:48Z
Фортеця Польща: країна зводить "Східний щит" на кордоні з РФ і Білоруссю
Фокус
2024-11-14T10:37:54Z
Результат на мільйон: для чого француженки кидають пральний порошок в унітаз
GlavRed
2024-11-03T18:27:51Z
Що потрібно зробити, щоб бульйон був прозорим: сім основних правил досвідчених кулінарів
TSN
2024-11-14T10:49:42Z
Що не поєднується з лимоном: вісім продуктів, смак і текстура яких можуть зіпсуватися
TSN
2024-11-14T10:49:18Z
Військовозобов'язані з ВІЛ та туберкульозом: у Міноборони пояснили умови придатності
TSN
2024-11-14T10:49:08Z
У Львові розпочалась перша Національна конференція з ураження спинного мозку
УкраинФорм
2024-11-14T10:28:51Z
Вчені виявили білок, який може допомогти зупинити рак простати
Portaltele
2024-11-14T10:22:24Z
Українські лікарні отримали 161 наркозно-дихальний апарат для складних операцій
УкраинФорм
2024-11-14T10:16:48Z
Застуда без ліків: як допомогти організму швидше одужати
24tv
2024-11-14T09:39:45Z
Біогакер Браян Джонсон уколов в обличчя жир іншої людини та налякав наслідками: який він має вигляд
TSN
2024-11-14T08:48:22Z
Г'ю Джекман зраджував дружину зі знаменитою акторкою. Відомо, хто вона
Вива
2024-11-14T10:51:48Z
Камалія розсекретила, де з доньками проведе новорічні свята, та похизувалася прикрашеним будинком
TSN
2024-11-14T10:50:19Z
Ірина Горова прокоментувала розірвання співпраці з Потапом: "Вважаю цей крок найкращим"
TSN
2024-11-14T10:49:07Z
Для нового фільму про Джеймса Бонда шукають чоловіка 30+, можливо темношкірого — він гратиме персонажа наступні 10 років
ITC
2024-11-14T10:29:41Z
"Нарешті змогла": Горова зізналася, як розірвала діловий зв'язок із Потапом
GlavRed
2024-11-14T10:28:51Z
Окохворий король Чарльз відвідав прем'єру голлівудського фільму
Фокус
2024-11-14T10:21:48Z
У мережі з'явились докази зради Х'ю Джекмана після 27 років шлюбу
24tv
2024-11-14T10:12:32Z
Де дивитися та як проголосувати за Україну на «Дитячому Євробаченні 2024»
Детектор М
2024-11-14T09:55:31Z
Донька легендарної Ади Роговцевої налякала станом здоров'я мами: "Тиждень тому була в лікарні"
24tv
2024-11-14T09:39:28Z
Підвищують через суди: названо розмір найбільшої пенсії в Україні
Фокус
2024-11-14T10:50:45Z
Світовий банк планує виділити $150 мільярдів на кліматичні проєкти
УкраинФорм
2024-11-14T10:50:21Z
Австрійський OMV відсудив у Газпрому 230 мільйонів євро за зрив постачання газу
24tv
2024-11-14T10:34:26Z
Справа посадовців Міненерго: АРМА розшукало перші активи фігурантів
УкраинФорм
2024-11-14T10:30:07Z
FT: Німеччина заборонила портам приймати танкери із російським газом
Европейская правда
2024-11-14T10:25:03Z
Долар закріпився на піковому рівні за рік
24tv
2024-11-14T10:24:38Z
Зовнішня підтримка України: скільки коштів надійшло в країну з 2022 року
24tv
2024-11-14T10:24:07Z
Голова правління КРИСТАЛБАНК: "Важливо не просто надати послугу, а й побудувати довіру з клієнтом"
Фокус
2024-11-14T10:12:31Z
Федерація роботодавців перелічила негативні наслідки зупинки бронювання
ГЛАВКОМ NET
2024-11-14T10:12:15Z
Польща розмістила південнокорейські танки біля кордону з РФ
Европейская правда
2024-11-14T10:51:05Z
ЗМІ повідомили про плани України мобілізувати 160 тисяч людей до лютого: у Міноборони відреагували
ZN UA
2024-11-14T10:50:22Z
Жінка народила дитину в аеропорту в зоні продажу квитків – фото
TSN
2024-11-14T10:49:47Z
Левам варто вирішити, що ви хочете, а Дівам потрібний відпочинок: гороскоп за картами Таро на 14 листопада 2024 року
TSN
2024-11-14T10:49:43Z
Взяття на військовий облік: Львівський ТЦК звернувся до 17-річних українців
24tv
2024-11-14T10:49:27Z
Мобілізація в Україні: кому із жінок треба оновити дані в ТЦК
24tv
2024-11-14T10:49:16Z
Скільки людей працюють у ТЦК насправді: в Міноборони відреагували на заяву Безуглої
TSN
2024-11-14T10:49:15Z
Велика Британія депортуватиме мігрантів за рішенням штучного інтелекту
InternetUA
2024-11-14T10:48:26Z
Букінгемський палац представив новий портрет короля Чарльза ІІІ у день його 76-річчя
Комсомольская правда
2024-11-14T10:48:15Z
23-річна дівчина похизувалася, як за день зайнялася сексом зі 101 чоловіком – фото
TSN
2024-11-14T10:49:42Z
Що земля стала родючою без перекопування, що і як посадити в листопаді
TSN
2024-11-14T10:49:31Z
Чи можна сипати попіл під малину: експерти дали остаточну відповідь
TSN
2024-11-14T10:49:23Z
Щоб було зручно готувати та займала небагато місця: які типи кухні існують і яку найкраще обрати
24tv
2024-11-14T10:39:47Z
Створіть Італію на власній кухні: простий рецепт "Тирамісу", що тане в роті
24tv
2024-11-14T10:33:28Z
Дистанційні працівники сплять всього на 24 хвилини довше, ніж офісні
ITC
2024-11-14T10:29:08Z
Програмісти матимуть гроші навіть у Середньовіччі: як можна було б досягти успіху в 14-му столітті
Фокус
2024-11-14T10:15:46Z
Зимовий відпочинок у Карпатах: скільки коштує оренда на початку сезону у 2024 році
24tv
2024-11-14T09:39:36Z
Китайський гороскоп на завтра 15 листопада: Щурам - образи, Кроликам - неприємності
GlavRed
2024-11-14T09:27:35Z
Кілометри дроту вздовж шляху постачання: ЗСУ готуються до наступу в Курській області
Фокус
2024-11-14T10:51:39Z
"Трупи лежать у два-три шари": Z-блогер про втрати РФ у Вовчанську
TSN
2024-11-14T10:50:42Z
Терехов: Ворог б’є по Харкову новим типом озброєння
Мій Харків
2024-11-14T10:49:56Z
Росія не може ремонтувати кораблі в Криму, – Плетенчук
24tv
2024-11-14T10:49:52Z
Чарівний гірський світанок: у ДСНС показали морозний ранок на горі Піп Іван
24tv
2024-11-14T10:49:44Z
Якою буде зима 2024-2025 в Україні: метеорологиня здивувала прогнозом погоди
TSN
2024-11-14T10:49:42Z
Чи зникнуть зими в Україні: метеорологиня шокувала заявою про зміну клімату
TSN
2024-11-14T10:49:01Z
Атаки РФ на Куп’янському напрямку: відомо, куди ворог кидає основні сили
GlavRed
2024-11-14T10:39:15Z
Прорив окупантів у Куп'янськ: ЗСУ "гаряче" зустріли ворога - яка ситуація зараз
GlavRed
2024-11-14T10:28:42Z
Ребров зробив ще одну зміну в заявці збірної України перед матчами проти Грузії та Албанії
TSN
2024-11-14T10:49:01Z
Верняєв звинуватив Федерацію гімнастики у корупції: йому порадили "не бігати по шоу"
Фокус
2024-11-14T10:42:15Z
Ексзірка уругвайського футболу Форлан дебютував у професіональному тенісі
УкраинФорм
2024-11-14T10:34:59Z
"Треба брати приклад з албанців": Маркевич зробив прогноз на матч збірної України в Лізі націй
24tv
2024-11-14T10:33:59Z
Нідерланди виділять €4,5 мільйона на боротьбу з антисемітизмом
УкраинФорм
2024-11-14T10:19:48Z
Віталій Сачко не зміг вийти до чвертьфіналу змагань ATP в Ліоні
УкраинФорм
2024-11-14T10:19:32Z
Тимчик не зіграє за збірну України у матчах Ліги націй у листопаді: хто його замінить
ГЛАВКОМ NET
2024-11-14T10:18:32Z
Леау — про конфлікт з Фонсекою: Питання вирішено
Football.ua
2024-11-14T10:16:18Z
Циганик розкрив, скільки гравці Динамо отримували при Лобановському
24tv
2024-11-14T10:09:57Z
На Полтавщині внаслідок атаки дрона горів промисловий об'єкт
УкраинФорм
2024-11-14T10:52:44Z
Правоохоронцю, який переправляв ухилянтів через кордон на Закарпатті, загрожує до 9 років ув’язнення
Украина Криминальная
2024-11-14T10:51:54Z
У селищі під Харковом під час пожежі загинули 5 людей, з них – 4 дитини
Мій Харків
2024-11-14T10:48:53Z
У Індії літак із 187 пасажирами екстренно приземлився через загрозу вибуху
ГЛАВКОМ NET
2024-11-14T10:45:19Z
У Фінляндії затримали чоловіка за підозрою у розповсюджені великої кількості наркотиків
Европейская правда
2024-11-14T10:40:37Z
Волинські поліцейські менш ніж за добу затримали засудженого втікача з-під варти
Украина Криминальная
2024-11-14T10:39:47Z
"Була вихідна, це мене врятувало": як харків'яни пережили удар по будинку дроном "Молнія"
24tv
2024-11-14T10:33:17Z
Вибух на заводі в США спричинив трагедію з загиблими та пораненими
360ua.news
2024-11-14T10:30:47Z
У жителя Житомира вилучили 40 кілограмів канабісу та зброю
Украина Криминальная
2024-11-14T10:30:18Z
"Пахне жахливо": чоловіку заборонили на роботі їсти улюблені бутерброди
Фокус
2024-11-14T10:51:27Z
Fallout, Diablo, «Герої 3»: GOG гарантує постійну підтримку класичних ігор на сучасних ПК — вже оновили 100
ITC
2024-11-14T10:48:00Z
Apple AirPods Pro 2 хакнули мікрохвильовкою, щоб увімкнути функцію слухового апарату
ITC
2024-11-14T10:29:18Z
Супутниковий інтернет на спині: SpaceX випустила рюкзак з антеною Starlink V4
24tv
2024-11-14T10:15:58Z
Чоловік втратив 38 тисяч гривень, перейшовши за фішинговим посиланням у месенджері
InternetUA
2024-11-14T10:13:01Z
Майже 70 років переховувався у всіх на виду: один вид постійно фотографували, але ніхто його не помічав
Фокус
2024-11-14T10:12:28Z
Зорепад Леоніди: коли можна побачити пік найшвидшого метеорного потоку
ZN UA
2024-11-14T10:10:12Z
5 простих кроків для оптимізації вашого ПК для ігор
InternetUA
2024-11-14T10:01:45Z
Конкурент соцмережі Х додав ще понад мільйон користувачів після виборів у США
УкраинФорм
2024-11-14T09:54:41Z
Без кондиціонера: як зробити, щоб не потіли вікна в машині
GlavRed
2024-11-14T10:28:36Z
Представлений найкращий позашляховик Honda всіх часів
Portaltele
2024-11-14T10:22:02Z
Fiat навчив свої гібридні кросовери працювати на новому виді палива
AutoGeek
2024-11-14T10:19:25Z
У Китаї показали найбільший у світі вантажний безпілотник
InternetUA
2024-11-14T10:16:53Z
Ferrari тестує наступника спорткара Roma: перші фото
AutoCentre
2024-11-14T10:12:52Z
Автомобілістам готують новий штраф: доведеться віддати усі заощадження, якщо попадетесь
Знай
2024-11-14T10:12:49Z
Четверо людей загинули в палаючій Tesla, коли всі двері раптово заклинило
24tv
2024-11-14T10:03:36Z
Від 29 000 доларів: в Україні стартують продажі гібридного кросовера Peugeot 2008
AutoGeek
2024-11-14T09:54:27Z
Українці активно скуповують авто з Китаю: ТОП лідерів ринку жовтня
AutoCentre
2024-11-14T09:13:54Z