MY.UAНовини
Що таке Волинська трагедія і чи може стати перепоною для України на шляху до ЄС
Що таке Волинська трагедія і чи може стати перепоною для України на шляху до ЄС

Що таке Волинська трагедія і чи може стати перепоною для України на шляху до ЄС

Моторошні події на Волині у 1943 році в Україні називають Волинською трагедією, тоді як у Польщі їх кваліфікують як Волинську різанину. У липні 2023 року минули 80-ті роковини цієї трагедії – обопільних етнічних чисток польського та українського населення, які здійснювали Українська повстанська армія з одного боку, та з іншого – Армія Крайова, за участю батальйонів шуцманшафту та радянських партизанів.

Щодо жертв Волинської трагедії обидві сторони дають різні цифри: українські історики кажуть про вбитих від 9-10 тис. українців, а деякі цифри наводять і до близько 15 тис. Польські історики називають цифру у 2-3 тис. українців-жертв Волинської трагедії.

На думку польських істориків, на Волині у 1943-44 роках загинуло близько 35-40 тис. поляків. Також є цифра про 60 тис., а у публічному польському просторі лунають заяви й про 100 тис. загиблих поляків. Українські історики називають цифри завищеними.

Зараз дивляться

У липні 2016 року польський Сейм підтримав документ, в якому події 1943-1945 років на Галичині та Волині назвав геноцидом громадян Польщі. Також було призначено 11 липня щорічним Днем пам’яті жертв цієї трагедії у Польщі.

А через два роки за кабінету Дональда Туска депутати Сейму ухвалили помірковану версію волинської резолюції, в якій події на Волині назвали не геноцидом, а “етнічною чисткою з ознаками геноциду”. Від голосування тоді утрималися здебільшого представники партії Право і справедливість, бо не хотіли голосувати за резолюцію, яка не називає подій на Волині геноцидом.

Нещодавно заступник глави МЗС Польщі Павел Яблонський заявив, що лише після ексгумації жертв Волинської трагедії. За його словами, цей процес уже розпочався на першій ділянці у селі Пужники на Тернопільщині.

Факти ICTV поспілкувалися з доктором історичних наук Павлом Гай-Нижником щодо питання Волинської трагедії, її причин, періоду та ставлення до неї, а також запитали в політолога Ігоря Рейтеровича, чи може Польща зробити це перепоною для України на шляху до Європейського Союзу.

Які причини Волинської трагедії?

Історик Павло Гай-Нижник зазначає, що говорячи про Волинську трагедію, треба враховувати, чому взагалі таке могло статися. Чому виник український “тероризм” та український національно-визвольний рух?

Хочеш відпочити? Заходь на Факти.GAMES!

— Наші партнери, друзі, сусіди іноді забувають, що згідно з Сен-Жерменським договором, вони мали надати на території Польщі українській громаді автономію, зокрема політичну та культурну. Це було знехтувано. Потім провадилася політика санації та пацифікації. Плюс релігійний терор щодо окатоличення, не агітаційного, а силового зі спалюванням церков. Відповідно, виник ґрунт для різних українських молодіжних організацій, які не хотіли цього терпіти і робили спротив. Так виникли ОУН-революційна та багато інших організацій, – каже історик.

Він зауважує, що Волинська трагедія – це тільки наслідок усіх цих подій. Крім того, немає жодного наказу Української повстанської армії, його проводу, його головнокомандувача про будь-які репресії або винищення польського населення.

Хрести на місці вбивства 11 липня 1943 року 200 поляків у с. Павлівка на Волині. Фото: Галина Терещук

На цій же території діяли у переодягнутих формах з одного боку – німці, а з іншого – радянські партизани, тобто підпільні загони НКВД. Все це спровокувало ланцюгову реакцію взаємної помсти.

— При цьому жодного стосунку командування УПА до цього не має. Інша справа, що були окремі інциденти, де історики знають прізвища та винуватців. Тому Волинська трагедія – не різанина українців проти поляків, як показують наші польські сусіди. Це конфлікт, провокований німецькою владою та російсько-радянським підпіллям до того, щоб зіштовхнути два народи під приводом попередніх протиріч, – вказує Гай-Нижник.

Історик додає, що є відомі факти про те, що польська поліція, прислужники гестапо, яким служили етнічні поляки, мали озброєння та право розстрілювати українців. Відповідно, йшла акція відплати.

— Потім ці акції відплати набули великого розрахунку та обсягу, але ніколи УПА не говорила про винищення польського населення. Це все радянські наративи, і ті, хто поширюють у Польщі, і зокрема в Україні інформацію про це, по-перше, брешуть, а по-друге, працюють на Росію, аби розбити західний цивілізаційний фронт і для дискредитації українців та поляків в очах одне одного.

Він додає: Справжні вчені-науковці довели, що все це була інтерпретація і підставні речі, через які виникали певні конфлікти, коли переодягнуті радянські підпільники приходили винищували польське село у формі УПА, відповідно, Армія Крайова робила відплатну акцію, і так виникали певні конфлікти.

Між українським та польським національно-визвольними підпіллями були декілька варіантів перемовин у 1943, 1942 роках та раніше. Історик каже, що це означає, що ті, хто дійсно боролися, знали тоді, хто провокує ці міжетнічні сутички.

— Треба сказати, що врешті Волинь – етноісторична українська земля, яка була окупована Польщею, а інша частина – радянськими військами та владою СРСР. Українці вели виправдану історично, зокрема з точки зору сучасного міжнародного права, національно-визвольну боротьбу, – зауважує він.

Чому у Польщі рідко згадують етнічні чистки українців, зокрема Армією Крайовою?

— Польський істеблішмент, особливо політичний, “торгує смертями” – це найбільш ниций спосіб популярності серед виборців і плебсу. Були етнічні чистки, також створені Армією Крайовою, і не лише ними, а й польськими шуцманами, етнічними поляками, яким давали зброю німці. Це колишні землевласники, а також кримінальні елементи, які часто видавали себе за Армію Крайову, але Армія Крайова також скоювала злочини.

Історик зазначає, що польський політичний істеблішмент спекулює, називаючи всіх українців різунами, уособлюючи це в Українській повстанській армії, і трансформуючи ці рецидиви минулого на сучасне. Це безвідповідально і означає, що ті, хто це робить, працюють на російську кремлівську пропаганду.

Коли певний загін, де є прізвище, зокрема й польський, може бути й український, зробив якийсь злочин, треба називати загін та відповідальних.

Який період охоплює Волинська трагедія?

— Найбільший сплеск протистояння на території Волині чотиристороннього – польського, українського, радянського та німецького, де радянці і німці грали за лаштунками і провокували це, припадає на 1943 рік. Це найбільший апогей цього, де файні маніпулятори добре грали не лише далеким минулим, а й нещодавнім, – каже Гай-Нижник.

Досі немає остаточних цифр жертв ні з українського, ні з польського боку, але дуже великі спекуляції з цього боку політичні. Тому у суспільно-політичному контексті важливо віддати цю тему на розпис академічним вченим-історикам, вважає він.

Виставка 100 років сусідства: Україна і Польща, присвячена українсько-польським відносинам за останні 100 років, у Києві в листопаді 2018 р. Фото: УНІАН

Великі сусідні народи завжди мали тяжкі стосунки і тертя. Ми знаємо про столітні війни, війни німецької Прусії з Францією, англо-французьке протистояння. Але це не заважає сьогодні бути цим країнам союзниками.

Як українцям ставитися до Волинської трагедії?

— Як до трагедії українського народу, який зазнав репресій і винищення з боку польських окупантів, позаяк це українська історична та етнічна територія, яка була окупована. Ці репресії та винищення були зумовлені та підігріті радянським підпіллям та німецькою окупаційною владою.

Ми знаємо лише одне: всі жертви з українського боку Волинської трагедії є українськими громадянами без де-юре громадянства, але є етнічними українцями. Одні з них брали участь у національно-визвольній боротьбі, а інші були прихильниками української державності, а також були братами, сестрами і дітьми нашого народу.

Тому всі вони потребують пошанування, наших свічок та пам’яті, і найголовніше, ми ніколи не віддамо нашу честь і гідність на політичну кон’юнктуру сьогодення. Це наша земля, наші люди, і невинно вбиті потребують пошанування, а герої, які захищали цих невинно вбитих, повинні отримати наше поклоніння і славу, наголошує Гай-Нижник.

Чи може Польща зробити тему Волинської трагедії перепоною для України на шляху до ЄС

Політолог Ігор Рейтерович не вважає, що цю тему у Польщі підніматимуть як ключову, але про неї “безумовно говоритимуть, оскільки вона є важливою, як мінімум для поки що нинішньої владної коаліції”.

—  Тут є цікавий нюанс, який пов’язаний з тим, що багато що буде залежати від того, яка коаліція буде сформована у Польщі. Якщо там фінально буде сформована та, яка зараз по голосах опозиційна ліво-ліберальна, то вони питання історичної пам’яті не будуть так жорстко підіймати, як це підіймає, наприклад, Право і справедливість (ПіС).

Тоді про це будуть говорити, але можливо, зроблять все ж таки правильний хід, щоб було правильно і з їхнього, і з нашого боку, віддати це питання на відкуп історикам. Щоб цим займалися історики, а не політики. Тим більше, що у нас є Інститут національної пам’яті, і в них є Інститут національної пам’яті. Треба було б на цьому рівні комунікувати, – вважає він.

Фото: Deposithotos

Рейтерович зауважує, що якщо представники право-консервативних партій збережуть ті чи інші посади, вони, безумовно, питання Волинської трагедії будуть актуалізувати, постійно згадувати про нього і вимагати того, щоб Україна зробила певні якісь кроки, які для них є прийнятними.

— В цьому випадку, наприклад, ексгумація тіл. З іншого боку, це не є якоюсь серйозною темою для України. Я маю на увазі, що у нас немає принципового небажання це робити. Україна готова працювати за цим напрямом, єдине що в нас і в попередні роки говорили, і піднімали це питання, що це повинен бути взаємний процес. Ми займаємося дослідженнями тут, ви займаєтеся дослідженнями у себе. Оскільки там є і вояки УПА, які загинули та поховані на території нинішньої Польщі.

Тому у контексті якоїсь спільної комісії ці питання можна вирішити, але я не думаю, що воно буде настільки ключовим, що Польща буде ним маніпулювати та ставити палки в колеса Україні на шляху до ЄС. Врешті-решт, у них є більш актуальні питання, пов’язані з тією ж аграрною сферою. Воно більш важливе, ніж питання історії.

— Тобто, це питання може бути пом’якшене у потенційно новому уряді Дональда Туска?

— Звичайно. Вони навіть, коли йшли на вибори, ліво-ліберальна коаліція не підіймала настільки сильно та жорстко ці питання, як це робила ПіС зі своїми партнерами. Для них питання історичної політики – це частина тріади, про яку вони постійно говорять: історична політика й пам’ять, католицизм та праві традиційні, консервативні цінності. Це в них дуже сильно поєднано. Вони про історію говорили багато.

Можна згадати, що за попереднього президента Петра Порошенка були домовленості. Наче про все домовилися і в деяких моментах, заради справедливості, поляки ці домовленості порушували.

Вони не робили якісь речі щодо українських поховань, які були на території Польщі, і тому, якщо влада зараз зміниться, у Туска та його коаліції будуть набагато важливіші питання, якими вони будуть займатися: що на рівні Європейського Союзу, що на рівні взаємовідносин з Україною.

— Питання історичної пам’яті буде там, але воно не буде ключовим. Воно в трійку (важливих питань, – Ред.) точно входити не буде, а може й у п’ятірку, тому що їх цікавлять, насправді, інші речі. Вони можуть зробити такий крок і сказати: хай історики дійдуть спільної згоди, складуть якусь карту поховань, карту ексгумації, які треба робити, а ми далі будемо вирішувати, наприклад, на рівні урядів.

— Який ризик того, що після Угорщини з мовним питанням, Польщі з Волинською трагедією, інші сусіди України висуватимуть подібні вимоги?

— В принципі, якщо так подивитися, якихось інших суперпринципових питань гуманітарного плану проблем ми з іншими країнами не маємо. На такому рівні, як в нас було з поляками та угорцями, в нас таке не виникало. Інші меншини, які є в Україні, їхні країни таких питань не підіймали.

Тому, я думаю, з іншими країнами у нас буде дискусія більше економічна. А оці дві країни потенційно можуть додати до неї такий гуманітарний, національний, мовний фактори. Вони достатньо активно, звичайно, його будуть використовувати, – підсумував політолог.

Теги за темою
УкраинаПольща
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Запасайтесь уже сейчас: Украине грозит резкое удорожание важного продукта
Знай
2025-06-29T16:00:44Z
Станут роскошью: цены на ряд продуктов взлетят минимум вполовину – что подорожает
Знай
2025-07-07T02:12:32Z
Дополнительные 2000 грн к пенсии: кто может получить
Знай
2025-06-27T18:36:38Z
Не только вывезти, но и потратить: какие ограничения на наличные ждут украинцев в ЕС
Хвиля
2025-07-07T03:45:44Z
4 млрд кВт энергии в год: Китай создал рекордную турбину для гидроэлектростанции
Фокус
2025-07-07T11:30:21Z
В РФ из-за коллапса в аэропортах уволили министра транспорта
Апостроф
2025-07-07T11:27:07Z
Россия захватила второе из четырех месторождений лития в Украине – Le Figaro
ZN UA
2025-06-27T11:24:21Z
Курс валют на 3 июля: сколько стоят доллар, евро и злотый
TSN
2025-07-03T07:09:36Z
Некоторым возместят всю сумму: ряд украинцев могут получить скидку на коммуналку
Знай
2025-07-06T18:00:59Z
Почему нельзя спать с открытыми окнами: неожиданный ответ
Gazeta UA
2025-06-28T02:21:22Z
В Британии циркулирует новый штамм COVID-19 с необычным симптомом
ZN UA
2025-07-07T06:46:55Z
Как узнать, что у человека порча: основные признаки и советы
Comments UA
2025-06-24T06:15:10Z
Кровотечение во время секса: когда это норма, а когда следует бежать к врачу
Знай
2025-07-04T20:51:38Z
Эти напитки категорически нельзя употреблять в период жары: о чем предостерегают медики
Comments UA
2025-07-07T11:21:14Z
Улучшит кожу и наладит пищеварение: врачи назвали фрукт, который нужно есть перед сном
Знай
2025-07-07T11:21:03Z
Как поливать огурцы в жару и чем подкормить: советы опытных садовников
TSN
2025-07-07T09:48:17Z
Пенсионеры могут получить тысячу гривен на лекарства: кому и на каких условиях выплатят пособие
Знай
2025-07-04T03:36:30Z
Лайфгак, как хранить укроп свежим в холодильнике без замораживания
TSN
2025-06-28T17:03:08Z
Грязная политика на крови: в Киеве разворачивается внутренний фронт
Comments UA
2025-07-07T10:18:52Z
"Украину сдали путину": политолог сделал важное заявление о "предательстве" Запада
Знай
2025-07-03T20:30:09Z
Драка между Мединским и Умеровым на переговорах в Стамбуле: спикер МИД объяснил ситуацию
Comments UA
2025-07-06T09:51:18Z
Ей разбили голову в Верховной Раде: как сейчас выглядит "фанатка" Януковича Александра Кужель
Telegraf
2025-07-04T08:39:42Z
Сенатор назвал чушью обвинения Трампа в "мягкой политике" по отношению к Путину
Лига
2025-07-07T11:51:27Z
Получит ли Украина столь необходимые ЗРК Patriot от США: обнародован интересный прогноз
Comments UA
2025-07-07T11:51:17Z
Россия нанесла удар по пригороду Харькова: подробности от Терехова
Апостроф
2025-06-28T18:48:07Z
Убийство "героя РФ" и провал Трампа в переговорах с Путиным: о чем пишут мировые СМИ
Gazeta UA
2025-07-06T08:39:28Z
Путин готовится значительно усилить ракетный террор Украины: названы 5 наиболее опасных городов
Comments UA
2025-06-24T14:00:47Z
Оккупанты атаковали Харьков дронами: есть попадания
Хвиля
2025-07-07T06:27:17Z
Будет ад: синоптикиня назвала самые жаркие дни в июле
TSN
2025-07-04T09:09:00Z
На линии фронта появились редкие хищники, занесенные в Красную книгу
Gazeta UA
2025-07-07T07:33:40Z
Россия пытается взять большой город в полукольцо: есть ли успехи у солдат Путина
GlavRed
2025-06-28T07:27:54Z
Украину накроют грозы и аномальная жара
Корреспондент
2025-07-07T11:18:35Z
США погрожують запровадити нові мита на сільськогосподарську продукцію ЄС
AgroNews
2025-07-07T11:12:47Z
Льготы аннулируют: для кого проезд в общественном транспорте станет платным
Знай
2025-06-28T02:12:25Z
Киев под атакой БПЛА
Корреспондент
2025-07-07T07:33:16Z
Еще один китаец попал в плен ВСУ: что рассказывает наемник об армии РФ
TSN
2025-06-27T16:33:46Z
Какой церковный праздник 7 июля: что обязательно нужно сделать в этот день
Comments UA
2025-07-07T04:06:35Z
Возможно, вы еврей - проверьте себя: украинские фамилии еврейского происхождения
Telegraf
2025-07-07T07:45:19Z
Дополнительные выплаты от ООН: успейте оформить до конца июля
Знай
2025-06-28T08:21:47Z
Стало известно, сколько россиян поддерживают войну и сколько хотят ударить ядеркой по Украине
Comments UA
2025-07-04T06:54:18Z
Дроны ГУР атаковали нефтеперерабатывающий завод в Краснодарском крае – источник
Лига
2025-07-07T11:48:41Z
Вопрос только материальный. Почему в СССР люди работали днем и ночью
Telegraf
2025-07-07T11:36:54Z
6 июля: какой сегодня церковный праздник и что можно и нельзя делать в этот день
Comments UA
2025-07-06T04:03:59Z
Движение через украинскую границу значительно возросло: какими пунктами пропуска пограничники советуют не пользоваться
TSN
2025-06-29T08:06:56Z
На Западе ужаснули прогнозом: сколько ракет и беспилотников за ночь РФ может направить на Украину
Comments UA
2025-07-07T07:54:01Z
Как распознать китайскую гречку: три простых признака
Gazeta UA
2025-07-06T09:57:33Z
Как американцы моют посуду: почему в США не используют губку
UAToday
2025-06-27T10:06:26Z
Зачем эксперты советуют брать с собой салфетку, когда идете покупать клубнику на рынок: хитрый трюк
TSN
2025-06-26T15:36:49Z
Чому не варто залишати брудний посуд на ніч. Це варто знати
Gazeta UA
2025-06-28T15:51:36Z
Подкормка огурцов народными средствами: одна поливка — и через три дня начнут цвести вдвое активнее
TSN
2025-07-07T11:33:13Z
Заживут лучше всех: какие два знака ждёт самая сказочная неделя лета
Gazeta UA
2025-07-07T11:12:15Z
Что рассыпать в междурядье, чтобы морковь выросла сладкой: результат вас непременно удивит
TSN
2025-06-29T15:06:26Z
Популярный курорт Украины атаковали насекомые. В сети показали впечатляющие кадры
Telegraf
2025-06-24T10:36:53Z
Какие деревья притягивают успех и деньги, как магнитом: их нужно обязательно посадить возле дома
TSN
2025-06-29T13:51:56Z
Камалия рассекретила, что стало последней каплей в ее браке с Захуром: "Умоляла год"
TSN
2025-06-27T09:21:29Z
Ведущая Анна Свиридова жестко высказалась об изменнице Оксане Байрак: "Мне совершенно не больно"
Знай
2025-07-01T18:51:11Z
Похудевший Филипп Киркоров прокомментировал некроз, который ему приписывают
Фокус
2025-07-04T10:57:54Z
Умер известный голливудский актер Майкл Мэдсен
Фокус
2025-07-03T20:51:36Z
"Спасибо за твое доброе сердце": Ирина Федишин показала счастливые кадры со дня рождения сына
Апостроф
2025-07-07T11:54:35Z
Звезда "Лиги смеха" Константиновский рассекретил, куда повез новоиспеченную жену в медовый месяц
TSN
2025-07-07T10:33:07Z
Ксения Мишина свозила маму в Карпаты и рассекретила, как они отдыхали в горах
TSN
2025-07-06T12:33:56Z
Потап отреагировал на острый комментарий Тины Кароль и посмеялся с ее реакции на его творчество
TSN
2025-07-04T11:18:50Z
Три модели купальников, которые никогда не выйдут из моды
Gazeta UA
2025-07-05T13:45:34Z
Шесть "Гераней" по Харькову: количество пострадавших постоянно растет
Gazeta UA
2025-07-07T10:36:30Z
Жесткая двойная атака РФ по Харькову: власти заявили о страшных разрушениях, есть пострадавшие
Comments UA
2025-07-07T08:48:21Z
Ушла из дома и не вернулась: в Днепре обнаружили мертвой девочку
TSN
2025-07-06T11:42:57Z
После российского доронового удара в двух районах Харькова пострадали люди — ОВА
ZN UA
2025-07-07T03:21:56Z
На Киевщине раскрыли подпольные цеха по производству жидкостей для вейпов
Корреспондент
2025-07-07T11:51:40Z
СБУ: Задержаны более 20 человек за создание схем уклонения
Лига
2025-07-07T11:48:34Z
Россия ударила по зданию ТЦК в Полтаве: есть погибшие и раненые
Telegraf
2025-07-03T12:54:38Z
В Германии мужчина открыл стрельбу из окна: ранен украинец
TSN
2025-07-05T17:27:35Z
В Киевской области повреждены дома, есть раненые
Корреспондент
2025-07-06T08:09:57Z
Ужас Илона Маска сбывается: Tesla сброшена с трона
Comments UA
2025-07-06T14:27:06Z
Stellantis возрождает спортивное подразделение SRT
Корреспондент
2025-07-04T18:54:45Z
Toyota RAV4 стала самым популярным автомобилем в мире
Корреспондент
2025-07-01T17:09:59Z
Надежные и недорогие: 5 брендов автомобилей, заставляющих надолго забыть о СТО
Знай
2025-06-27T11:51:00Z
Зачем водители держат в гараже теннисный мячик: интересный лайфхак
Gazeta UA
2025-07-07T09:03:13Z
"Не бита, не крашена" - 5 фраз, разоблачающих перекупов авто
Знай
2025-07-06T20:51:59Z
Франция требует от Tesla прекратить рекламировать автомобили как беспилотные и угрожает штрафом
Европейская правда
2025-06-24T15:54:56Z
Теперь нельзя этого делать даже в своем авто: оштрафуют от 5 до 25 тыс. гривен
Знай
2025-07-06T18:30:05Z
Опытный механик указал на распространенную ошибку с бензобаком, которая может "убить" автомобиль
Gazeta UA
2025-07-06T18:06:19Z
Кернес, Терехов и Чикатило: украинка стала звездой сети благодаря необычным тату
Telegraf
2025-07-07T08:57:18Z
Случаи, в которых никогда не следует использовать удлинители: советы электриков
Знай
2025-07-02T03:51:41Z
На Google Maps нашли гигантский череп: он смотрит из воды у берегов канадского острова
Фокус
2025-07-07T07:51:42Z
Астронавтка NASA показала фото "вторжения" малоизвестного объекта в атмосферу Земли
Comments UA
2025-07-06T05:21:50Z
Смартфоны с хорошей камерой и батареей не за все деньги мира: 5 лучших бюджетников
Фокус
2025-07-07T11:51:51Z
Square Enix выпустила ролик Final Fantasy IX к 25-летию игры
GameMag
2025-07-07T11:46:56Z
На дне Атлантического океана обнаружили более тысячи бочек с радиоактивными отходами
TSN
2025-06-28T09:06:55Z
Физики впервые измерили невообразимую версию времени, которая не должна существовать
Фокус
2025-07-07T11:45:56Z
Україна увійшла до Ради ФАО
AgroNews
2025-07-07T10:18:00Z
Свитолина рассказала, как поддержка мужа помогает ей на корте
Корреспондент
2025-07-04T10:57:17Z
Пакьяо возвращается: легенда бокса объяснил мотивацию
Корреспондент
2025-06-27T08:18:01Z
Саудовский гранд предлагает Эрнандесу феноменальный контракт
Корреспондент
2025-06-23T15:45:30Z
Лидер "Шахтера" Судаков не перейдет в "Наполи" – СМИ
ZN UA
2025-06-29T07:55:38Z
Шеннон Бриггс может выйти в ринг против экс-оппонента Усика
Корреспондент
2025-07-07T11:09:52Z
Серебряный призер УПЛ подписал ивуарийского футболиста
ZN UA
2025-07-07T10:54:27Z
Звездный футболист Погба нашел себе новый клуб после дисквалификации за допинг
ZN UA
2025-06-28T19:27:30Z
Игрок сборной Украины близок к переходу в итальянский чемпионат
Корреспондент
2025-07-07T10:06:15Z
Мечты о Красной площади: Фьюри стремится прорекламировать Россию миру
Gazeta UA
2025-07-07T08:48:18Z