MY.UAНовини
Коваленко: ворог посилив удари корегованими авіаційними бомбами – що це за загроза і як з нею боротися
Коваленко: ворог посилив удари корегованими авіаційними бомбами – що це за загроза і як з нею боротися

Коваленко: ворог посилив удари корегованими авіаційними бомбами – що це за загроза і як з нею боротися

В останні місяці російська авіація збільшила періодичність завдання ударів по позиціях української армії за допомогою коригованих авіаційних бомб. У жовтні було встановлено абсолютний рекорд ударів – застосовано 1165 КАБ, а на 6 листопада було встановлено максимум застосування таких бомб за добу – 103. Що являє собою цю загрозу від російських окупаційних військ і як з нею боротися? Розберемося детально у кожному аспекті.

Причиною стала нестача ракет

У 2022 році російські окупанти опинилися в непростій ситуації, коли вони почали відчувати дефіцит крилатих, балістичних та аеробалістичних ракет, внаслідок чого могли собі дозволити застосовувати їх переважно по об'єктах у тиловій Україні. Але при цьому потужного та дієвого засобу для завдання ударів з повітря в передовій зоні у них не було. Точніше, він був – авіаційні бомби, але практично всі вони, будучи вільнопадаючими, ставили під загрозу знищення сам літак та його пілота.

Саме з цієї причини в Росії стали дуже прискорено реалізовувати проект створення плануючих бомб. Хоча створювати його з нуля особливо й не було потрібно – такі роботи давно велися і була низка цікавих конструкторських рішень. Наприклад, керований комплекс ракетно-бомбового озброєння модульного типу 9-А-7759 "Гром". Перевагою цієї розробки був інерційно-супутниковий комплекс із перешкоднозахищеним приймачем СНС ГЛОНАСС та GPS.

Або, наприклад, К029БЕ – вони ж УПАБ-1500Б. Ці плануючі авіаційні бомби вагою 1,5 тонни застосовувалися російською авіацією в Україні, але в дуже невеликій кількості. Дальність планування такої бомби до 50 км при висоті скидання 15 км – з досить високим показником точності. Але УПАБ-1500Б дуже дорогі, а їх виробництво повільне та трудомістке.

Ці цікаві конструкторські рішення були дорогими, не серійними і вимагали технологічних ресурсів, яких у Росії досі немає достатньо. До того ж, на них особливо не можна було пиляти бюджетні кошти.

Саме тому тоді пішли шляхом найменшого опору, почавши виробляти уніфікований модуль планерування та корекції (УМПК). Засіб, що дозволяє вільнопадаючий бомбі планерувати на відстань до 30 км в залежності від висоти скидання і відносно точно вражати цілі.

УМПК

Модуль є концепцією "літаючого крила" , яке приводиться в польотне становище після скидання бомби, яка одночасно зводиться у боєздатний стан. За цей процес відповідає пристрій пружинного типу, що знаходиться до задіяння під натягом, і стримується засувкою.

І все звучить, на перший погляд, як ретельно злагоджений механізм, якби не один нюанс. Виробництво УМПК складно назвати серійним, заводським, автоматизованим процесом з контролем якості та поствиробничим контролем. Виробництво УМПК у Росії – це скоріше кустарна, гаражна творчість у промислових обсягах. УМПК виробляють дуже багато та дуже швидко.

В результаті, УМПК (і не лише сам модуль) не завжди спрацьовують. Зокрема, неодноразово фіксувалися випадки, коли у бомби не розкривався УМПК, тобто – засувка не спрацювала. Аналогічний випадок був у районі Бєлгорода, коли російський Су-34 скинув плануючі бомби, у яких не спрацював УМПК, і вони вільно звалилися на місто.

Крім того, фіксувалися випадки, коли УМПК розвалювався у повітрі після розкриття. Так, 12 березня 2023 року в Куйбишевському районі Донецька впала одна з таких бомб.

Причиною руйнування УМПК у повітрі є як якість складання та матеріалів, так і те, що розрахункові можливості модуля спрацьовують на межі можливостей при спорядженні бомб ФАБ-500М62. Варто зрости аеродинамічним навантаженням – і модуль тріщить.

Ще одним недоліком УМПК є те, що при скиданні не завжди сама бомба гарантовано приводиться в боєздатний стан. І ось тут модуль може відпрацювати на "відмінно", а бомба при приземленні просто не вибухне.

Однак основною і незаперечною перевагою УМПК є те, що через примітивне, кустарне виробництво їх можна випускати на місяць сотнями, а за наявності залишених СРСР у спадок Росії тисяч бомб ФАБ-250 і ФАБ-500 тих чи інших модифікацій дефіциту боєкомплекту для спорядження УМПК найближчим часом не передбачається.

Тобто, навіть якщо із сотні спущених за добу бомб чверть з однієї з вищезгаданих причин не спрацює, на можливостях авіації РОВ завдавати ударів це критично не позначиться.

Протидія

Збити кореговані авіаційні бомби неможливо. А тому концентруватися потрібно не на боротьбі із самими КАБами, а з їхніми носіями – тактичною авіацією РФ. І тут стають дієві саме методи знищення авіації – як із своїми плюсами, так і мінусами.

1. Насамперед це ППО.

Знищення російської авіації вздовж лінії бойового зіткнення до того, як російський фронтовий бомбардувальник зможе вийти на локацію для скидання КАБа. Тобто Україні потрібні засоби ППО, здатні знищувати авіацію противника не просто на 30 км углиб тимчасово окупованої території, а й мати для себе буфер безпеки щонайменше 20 км.

Це все говорить про необхідність застосування в Україні по лінії бойового зіткнення засобів ППО середнього радіусу дії – з дальністю ураження цілей 70 км+. Це безперечний плюс у боротьбі з КАБами.

Але таких систем ППО навіть для захисту міст-мільйонників недостатньо, не говорячи вже про лінію ЛБЗ. І навряд чи ми отримаємо від партнерів таку кількість саме таких систем у максимально стислий термін. І це – мінус.

2. Авіація з ракетами великого радіусу дії класу "повітря-повітря".

Такі ракети мають на озброєнні західні винищувачі, зокрема F-16 застосовують AIM-120 AMRAAM. І, на відміну від МіГ-29, комплекс озброєння, що застосовується, у F-16, куди більш високотехнологічний, а підтримка авіацією ДРЛО партнерів з повітряного простору інших країн або нейтральних зон і зовсім максимізує можливості цих ракет.

Маючи навіть не найновіші модифікації, але з дальністю ураження цілі 70-100 км ми можемо створити для російської авіації екстремальну зону польотів навіть над тиловою тимчасово окупованою територією України.

Але мінус у тому, що такі дії вимагають узгодженості застосовуваних нами та нашими партнерами засобів для максимально ефективної роботи. Крім того, F-16 поки ми так і не отримали, а це означає, що такий сценарій можливий у перспективі, але не в короткостроковій.

3. ATACMS.

Думаю, не всі очікували побачити цей засіб як елемент протидії авіації. Але – так.

У ракет ATACMS, які ми отримали від США і будемо отримувати, є дві чудові модифікації М39 та М39А1. Це ракети з касетною бойовою частиною, у першій з яких 950 суббоєприпасів М74, а в другій – 300. Ракета М39 здатна вражати цілі на відстанях до 165 км, а М39А1 до 300 км.

І ці ракети – ідеальний засіб завдання ударів по аеродромах. Тобто ще до того, як ми отримаємо від наших партнерів F-16 і, головне, зможемо сформувати діючу стратегію протидії ПКС РФ і тим більше до того, як у нас з'явиться можливість закрити всю ЛБЗ засобами ППО потрібного радіусу дії (а якщо чесно, то цього ніколи не буде), ми вже застосовуємо ATACMS.

Завдаючи регулярних ударів по аеродромах на тимчасово окупованих територіях, ми можемо змусити РОВ забрати свої літаки на свою територію. Це у свою чергу обмежить оперативні можливості їх тактичної авіації, підвищить амортизаційні витрати, знизить чинник несподіванки.

ATACMS може стати більш дієвим вирішенням проблеми з КАБ, ніж F-16 або засоби ППО. Головне – отримувати їх у потрібній кількості, своєчасно та у потрібних модифікаціях.

Кадри роботи АTACMS в Україні (відео):

Що маємо в результаті

УМПК не є ідеальним високотехнічним та високотехнологічним пристроєм, але він працює. Даний модуль має посередню надійність, низьку якість виконання і не гарантує, що бомба взагалі вибухне, коли досягне цілі.

Але вони так швидко виробляються і бомб у росіян так багато, що всі ці недоліки, за які б у будь-якій іншій нормальній армії забракували таку продукцію на початковому етапі, повністю компенсуються.

У боротьбі з цим засобом ураження традиційні методи не стільки не дієві, ні, вони просто недоступні на сьогодні Силам оборони України. Тому протидія можлива засобами, які є в наявності та які гарантують ефект.

Матеріал опубліковано в рамках спільного проекту OBOZ.UA та групи "Інформаційний спротив".

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Джамала продала дом под Киевом: певица назвала причину и где сейчас живет с детьми
TSN
2025-05-26T18:18:35Z
Какие платья нельзя носить женщинам за 50: такие модели выглядят нелепо и добавляют возраст
TSN
2025-05-26T16:48:44Z
Яна Глущенко с мужем и сыном показала свой роскошный особняк за 200 тыс. долларов: вид изнутри
TSN
2025-05-16T19:19:10Z
Мадонна кардинально изменила стиль ради мамы
Корреспондент
2025-05-19T09:15:58Z
На 70-летнего Кевина Костнера заявили в суд из-за сцены изнасилования: в чем его обвиняют
TSN
2025-05-28T16:54:03Z
Imagine Dragons подняли флаг Украины на концерте в Милане
Корреспондент
2025-05-28T16:45:59Z
Победитель Евровидения-2025 хочет исключить Израиль из конкурса
Корреспондент
2025-05-22T15:48:51Z
Известный украинский певец высказался о неизлечимом сыне и раскрыл главную проблему
TSN
2025-05-21T16:18:11Z
Как выбрать женские духи по характеру: советы для точного соответствия
Eco Town
2025-05-26T13:38:52Z
Этот паразит грызет клетки человека: ученые сделали жуткое открытие
TSN
2025-05-19T07:48:24Z
Какое питание поможет сохранить здоровье в старости — исследование
TSN
2025-05-17T21:18:17Z
Враги помидоров: список растений, которые нельзя сажать рядом
TSN
2025-05-21T16:33:49Z
Как определить, что авокадо точно спелое: простые уловки
TSN
2025-05-15T14:34:08Z
Почему бананы нужно есть перед сном: что произойдет
TSN
2025-05-28T18:15:58Z
Работает эффективнее зеленого чая: диетологи назвали напиток, который помогает похудеть
TSN
2025-05-28T15:22:35Z
Тля на смородине: методы борьбы с вредителями
TSN
2025-05-24T17:52:42Z
Мыло или гель для душа: что выбрать для кожи и гигиены
UAToday
2025-05-24T12:06:20Z
Чем полезен творог и стоит ли есть его каждый день: диетологи рассказали обо всех нюансах
UAToday
2025-05-24T09:03:02Z
Эти два знака зодиака могут тянуть из вас энергию: как их распознать и защититься
TSN
2025-05-19T07:18:37Z
Главная стрижка лета-2025: трендовые варианты
TSN
2025-05-26T12:18:14Z
На грядке пожелтел весь укроп — в чем причина и как спасти зелень
TSN
2025-05-15T14:34:10Z
Клубничный бум: непревзойденная галета к кофе или чаю
TSN
2025-05-26T17:06:31Z
Вкусно – как в детстве: рецепт пирожков с клубникой
TSN
2025-05-28T16:33:14Z
Без сухарей или муки: интересный рецепт сочных котлет на каждый день
TSN
2025-05-28T16:15:15Z
Гороскоп для знаков зодиака на 22 мая 2025 года
Корреспондент
2025-05-21T08:03:41Z
Что добавить в лунку во время высадки рассады сладкого перца для хорошего урожая
TSN
2025-05-17T20:22:26Z
Гороскоп на 18 мая 2025 года по картам Таро для всех знаков зодиака
UAToday
2025-05-17T15:30:37Z
Трамп озвучил Канаде цену присоединения к Золотому куполу
Корреспондент
2025-05-28T03:21:55Z
Германия не приняла решение о передаче Украине ракет Taurus - СМИ
Корреспондент
2025-05-27T19:54:33Z
В Госдепе советуют РФ серьезно отнестись к угрозам Трампа относительно санкций
Европейская правда
2025-05-28T05:55:04Z
Разведка США раскрыла планы Путина на 2025 год
Корреспондент
2025-05-24T16:33:54Z
Лавров и Рубио обсудили новый раунд переговоров
Корреспондент
2025-05-28T20:00:03Z
Меморандум о перемирии: Умеров назвал дедлайн для РФ
Корреспондент
2025-05-28T19:51:11Z
США представили России мощный мирный план - Рубио
Корреспондент
2025-05-17T16:57:07Z
США, Великобритания и ЕС раскрыли операцию ГРУ против Украины
Корреспондент
2025-05-21T18:18:37Z
В новом правительстве Германии вспыхнул первый скандал - СМИ
Корреспондент
2025-05-16T12:21:28Z
Почему Закарпатская область не Ужгородская: историк удивил ответом
TSN
2025-05-17T21:18:56Z
ВСУ ведут бои на девяти направлениях - Генштаб
Корреспондент
2025-05-27T13:30:44Z
Генштаб рассказал о ситуации с боями на фронте
Корреспондент
2025-05-28T05:27:22Z
В Киеве объявлена воздушная тревога: что угрожает столице
TSN
2025-05-17T21:18:45Z
В ГУР назвали количество защитников Азовстали, освобожденных из плена РФ
Корреспондент
2025-05-28T20:03:32Z
РФ удерживает пленных украинцев в 300 закрытых лагерях - Коордштаб
Корреспондент
2025-05-28T18:06:55Z
Атака шахедов: в Киеве прогремели взрывы
Корреспондент
2025-05-18T00:18:39Z
Синоптики дали прогноз погоды на сегодня 24 мая в Украине
UAToday
2025-05-24T04:27:56Z
Генштаб показал новые карты боев на фронте
Корреспондент
2025-05-24T06:03:54Z
Стало известно, каким водителям больше нельзя управлять автомобилем
UAToday
2025-05-24T13:06:02Z
Китай поставил под угрозу производство электромобилей в Европе
Корреспондент
2025-05-19T10:27:19Z
Waymo отзывает почти все свои роботакси из-за столкновений с препятствиями
Корреспондент
2025-05-15T18:30:16Z
Французская Alpine представила электрокроссовер A390 с тремя двигателями
Корреспондент
2025-05-28T19:24:38Z
Китайский автопроизводитель разозлил владельцев авто рекламой в салоне
Корреспондент
2025-05-28T16:45:16Z
Представлен обновленный Land Rover Defender
Корреспондент
2025-05-28T16:36:07Z
На китайском вторичном рынке появились автомобили с "нулевым пробегом"
Корреспондент
2025-05-27T15:42:58Z
Итальянская Zagato представила авто на базе BMW M4
Корреспондент
2025-05-27T15:30:59Z
Феррари нацелилась на нового управляющего
Корреспондент
2025-05-27T15:15:19Z
Германия вооружит Украину дополнительно на €5 млрд
Корреспондент
2025-05-28T17:39:50Z
Зеленский отреагировал на идею Папы Льва XIV
Корреспондент
2025-05-14T21:24:03Z
Новое усиление мобилизации: кого ищут ТЦК
Корреспондент
2025-05-23T08:24:46Z
25 мая — какой церковный праздник, почему нельзя резать, рубить или использовать острые лезвия
TSN
2025-05-25T03:06:24Z
В Литве впервые дислоцированы самолеты разведки НАТО AWACS
Европейская правда
2025-05-28T18:21:39Z
Во Франции осудили хирурга, который изнасиловал почти 300 детей
Корреспондент
2025-05-28T17:18:57Z
Максим Нелипа погиб на войне: когда будет прощание и почему его сын не сможет попасть на похороны
TSN
2025-05-20T08:54:29Z
В Турции обнаружили христианскую мозаику накануне визита Папы Римского
Корреспондент
2025-05-19T17:51:03Z
18 мая: церковный праздник сегодня, три вещи, которые лучше не делать в этот день
UAToday
2025-05-18T04:00:15Z
В NASA зафиксировали в океане гигантскую форму жизни: ее видно даже из космоса
UAToday
2025-05-18T19:15:31Z
Apple готовит технологию управления iPhone с помощью мозга - СМИ
UAToday
2025-05-15T13:03:54Z
В Великобритании нашли скульптуру богини победы возрастом более 1800 лет
Корреспондент
2025-05-21T18:36:10Z
Команда с украинцем выиграла в Казахстане турнир по Counter-Strike 2
Корреспондент
2025-05-19T00:09:16Z
Opera анонсировала ИИ-браузер, который сможет самостоятельно писать код
Корреспондент
2025-05-28T19:39:22Z
В Южной Корее создали первый OLED-дисплей с встроенными динамиками
Корреспондент
2025-05-28T19:00:26Z
Украинские дроны с ИИ GOGOL-M впервые атаковали цели России — Forbes
TSN
2025-05-28T17:39:56Z
Маск инвестирует 300 миллионов долларов в Telegram
Корреспондент
2025-05-28T17:24:06Z
Несовершеннолетним запретили пользоваться соцсетями — детали
TSN
2025-05-28T15:22:38Z
Выращивание картофеля: аграрные секреты, о которых знают не все
TSN
2025-05-20T14:06:17Z
В Украине выросло энергопотребление в конце недели
Корреспондент
2025-05-23T08:06:19Z
Немецкий банк заблокировал Шредеру выплаты из России
Корреспондент
2025-05-25T14:45:13Z
Санкции уничтожают агросектор РФ - разведка
Корреспондент
2025-05-18T16:39:20Z
В МАГАТЕ обеспокоены планами России по ЗАЭС
Корреспондент
2025-05-28T18:57:42Z
В Укргидроэнерго сняли с должности гендиректора Сироту
Корреспондент
2025-05-28T18:21:51Z
Moody's снизило кредитный рейтинг США
Корреспондент
2025-05-16T23:51:08Z
Доллар подорожал: курс валют на 19 мая 2025
TSN
2025-05-19T06:06:00Z
На вес золота: в Украине рекордные цены на черешню
TSN
2025-05-28T17:39:28Z
Атака на Киев: известны уточненные данные о последствиях
Корреспондент
2025-05-24T13:03:34Z
На Франковщине чиновник торговал закрытыми данными ГПСУ
Корреспондент
2025-05-16T11:57:53Z
В Ивано-Франковске и Луцке прогремели взрывы
Корреспондент
2025-05-15T03:39:51Z
Поджог имущества Стармера: задержан второй подозреваемый
Корреспондент
2025-05-17T21:18:55Z
В Польше голый украинец бегал по улице и прыгал на авто
TSN
2025-05-28T15:21:21Z
В Киеве подросток забил человека до смерти деревянной палкой: ужасные подробности
TSN
2025-05-28T15:20:14Z
В ОВА показали последствия атаки дронов на Полтавщине
Корреспондент
2025-05-15T06:21:56Z
Мужчину отвезли в ТЦК, а он вызвал полицию и отказался от мобилизации: как это закончилось
TSN
2025-05-28T15:19:41Z
В Одесской области разоблачили правоохранителя на схеме для уклонистов
Корреспондент
2025-05-28T13:09:16Z
Довбик назвал настоящего лидера сборной Украины
Корреспондент
2025-05-24T10:21:32Z
Совладелец МЮ лишился почти трети своего состояния
Корреспондент
2025-05-16T20:36:12Z
90 лет без титула, и вот наконец Юнион Сент-Жиллуаз в Бельгии снова чемпион
Корреспондент
2025-05-25T21:30:44Z
Прощание с Реалом: заключительный матч сезона стал последним для Модрича
Корреспондент
2025-05-24T17:33:32Z
На турнире во Франции Ястремская проходит в третий круг соревнований
Корреспондент
2025-05-28T20:06:36Z
Кривбасс вынужден отказать детям в участии в футболе в Дохе из-за войны
Корреспондент
2025-05-28T19:45:47Z
Достойное обновление эмблемы на форме Динамо после 30-го чемпионства
Корреспондент
2025-05-24T17:00:58Z
Промоутер Эдди Хирн: Драться в ринге Джошуа будет уже в конце года
Корреспондент
2025-05-28T19:09:18Z
Реал высоко оценивает полузащитника Штутгарта и предлагает контракт до 2030
Корреспондент
2025-05-28T16:54:17Z