MY.UAНовини
Озираючись на перші дні…
Озираючись на перші дні…

Озираючись на перші дні…

Знімати фільми про перші дні великої війни варто хоча б задля осмислення, переосмислення, проговорення, висновків.

Це рецензія на серіал «Перші дні», який з’явився на Netflix і оповідає про початок повномасштабного наступу Росії. Це саме художній фільм, а не документальний, і відгук на його вихід артоглядачки Лєни Чиченіної читайте тут. Тепер — погляд письменника і сценариста Андрія Кокотюхи.

Ми не готові ще дивитися фільми й серіали про цю війну. Фільми та серіали про цю війну треба знімати, бо українцям треба постійно про неї нагадувати всіма можливими способами. Такі фільми й серіали мобілізують. Такі фільми й серіали — причина ретравматизації суспільства. Це елемент спекуляції з метою цинічно освоїти кошти. Це маніпуляція громадською думкою, сумнозвісний «Юрик» вам у допомогу. На дрони й снаряди нема грошей, а на серіали, аби оглуплювати народ, є.

Зараз ви прочитали потік свідомості, створений на основі типових аргументів, що звучать як на користь створення серіалів зараз, так і проти, аж до зупинення процесу, поки не переможемо. Шестисерійний проєкт українського виробництва «Перші дні», прем’єра якого відбулася 1 листопада відразу на Netflix, переводить подібні розмови, суперечки й дискусії на інший рівень. Зокрема, відтепер питання: «Чи треба знімати художнє кіно про війну зараз?» зазвучить: «Яке художнє кіно і як саме треба знімати про війну зараз?»

«Іноземній аудиторії цікаво дізнатися, що відбувається з нами, не тільки з новин, а на глибшому рівні, — каже продюсерка проєкту Анна Єлісєєва. — Саме формат художнього серіалу дає змогу глибше відчути наш біль та сподівання — і співвіднести себе зі звичайними українцями». Простіше кажучи, художнє кіно, телевізійне чи повнометражне, завжди моделює та відтворює реальні ситуації й так чи так втягує глядача в екранне дійство. Змушуючи або ставити себе на місце героїв, зіставляти пережитий досвід, уявляти себе в схожих обставинах — або не приймати побаченого взагалі. Звісно, йдеться про стрічки, автори яких поважають себе та глядача, навіть створюючи комедії типово українського, точніше — постросійського розливу.

Дозволю собі відволіктися саме на комедії, бо цей жанр у «Перших днях» теж представлений. Проте епізод «Будинок із зіркою» (сценарій Анастасії Лодкіної, постановка Каті Царик, у головній ролі В’ячеслав Довженко) — це комедія здорової людини та гарний зразок того, які комедії варто було знімати до масштабного вторгнення Росії в Україну, слід створювати під час цього етапу війни та дуже бажано лишитися на хвилі такого гумору після перемоги. Бо пропонується саме лірична комедія, яка має гостросоціальне звучання і яких у Європі знімають щороку десятками.

Кінознавиця Катерина Сліпченко слушно завважує, точніше, констатує давно очевидне: «Зазвичай в нас окупність “глядацького” кіно вирішувалась продукуванням малобюджетних комедій. Але ситуація змінюється». Вона говорить про повний метр, але серіали теж заточуються під комедії не зразка «Будинку з зіркою», а зразка «Сватів» чи чогось іншого, з російським присмаком. Окупність у цьому випадку означає рейтинги, капіталізацію у вигляді здорожчання рекламних блоків, простішу можливість вибити «під легку комедію» державні кошти. Про зазначену пані Сліпченко зміну ситуації свідчать, зокрема, «Перші дні».

За структурою це не звичний для глядача горизонтальний серіал, який розповідає лінійну історію — і так само не типово вертикальний формат, де в кожній серії нова історія, але з тими самими персонажами. Швидше пропонується альманах із рядків короткого метру, знятий шістьма різними режисерами за різними сценаріями на одну тему: Україна та українці в перші дні масштабного військового вторгнення. Точніше, Київ та кияни й жителі області, бо дія відбувається переважно в Києві («Білий», «Мами», «Будинок із зіркою»), Ірпені та околицях («Сім’я», «У зоопарку») та частково в Німеччині («Київ — Берлін»).

Хоча за структурою та контекстом «Перші дні» можуть нагадати відомі альманахи «Париж, я тебе люблю», «Берлін, я тебе люблю» та «Нью-Йорк, я тебе люблю». До речі, є ще одна спільна ознака — кастинг. У новелах для згаданих альманахів, як і в «Перших днях», в усіх ролях задіяні відомі, знакові та значущі українські актори. Називати списком невдячна справа, просто згадаю навмання: Тарас Цимбалюк, Олена Узлюк, Роман Луцький, Віктор Жданов, Олексій Рудинський, Антоніна Хижняк, Андрій Самінін та інші.

Жанрове представлення — три сімейні драми, одна мелодрама, драма з елементами трилеру та лірична комедія. Знову згадується «Юрик» із його надзавданням змусити вразливих глядачок всі сто десять хвилин екранного часу викручувати носовички від сліз. Дві з чотирьох новел — «У зоопарку» та «Білий» — так само б’ють по емоціях, і їх можна вважати тестами на емпатію. Проте режисери — Артем Литвиненко та Павло Остріков — не нагнітають, не накручують, не переграють і не змушують до співчуття. Глядача затягують, переймають розказані історії: контактний зоопарк в окупації та безхатько Білий, якого без документів не беруть на війну. Тих, хто дивиться, не тягнуть за вуха й не тицяють носом туди, де вони мають зараз заплакати.

Драматургійно п’ять із шести новел побудовані правильно, лінійно, з дотриманням консервативного принципу триактної драми. Ази драматургії — зміна персонажа під фінал, не важливо, в позитивний чи негативний бік. На початку історії головний герой не має певного набору цінностей, протягом другого акту проходить певні випробування і в третьому акті під їхнім впливом переглядає позиції.

Так Макс, герой Олексія Руданського, спершу не бачить себе прибиральником лайна в зоопарку, потім хоче втекти, а потім стає єдиним, хто може врятувати людей і тварин. Так Білий, герой Ярослава Безкоровайного, спершу позбавляє сина дитинства, перетворюючи на волоцюгу, бо не хоче відпускати від себе, але потім довіряє Сашу родичам та змушує командира Тероборони взяти його до гурту. Так інфантильний Паша, герой Романа Луцького (новела «Сім’я»), опирається впливу першого чоловіка своєї дружини Сергія (Тарас Цибмалюк) і не хоче всупереч здоровому глузду їхати з Ірпеня — але потім стає більш раціональним і відповідальним. Так Клаус, герой Фабіана Маннеля (новела «Київ — Берлін»), поривається врятувати від війни ексцентричну Марусю, героїню Марії Стопник — а в результаті сам втягується у волонтерський рух, бо бачить перед собою зовсім іншу, раціональну українку. Нарешті, герой В’ячеслава Довженка, прототипом якого став Андрій Данилко, перетворюється з безпорадного артиста, який, на думку продюсера, в туалеті за собою не змиє сам, на один із символів прийдешньої перемоги, що надихають і мобілізують.

На фоні сказаного вище стоїть особняком і, як на мене, помітно просідає новела Тали Присталецької «Мами». Спробую дуже обережно — з огляду на тему — пояснити чому. Кожна новела щось ілюструє та символізує. Фінальні титри цієї зазначають: із початком вторгнення коридори та ванні кімнати стали сховком для дітей, що ілюструє історія під кінець. На початку теж нічого незвичного для загального контексту: одна молода жінка Настя (Оксана Жданова) евакуює сина з Києва, а інша, близька їй людина Юля (Антоніна Хижняк), лишається — вона лікарка, відчуває, що тут її місце. Потім Юля переглядає своє рішення й повертається. Але є нюанс: Настя і Юля — одностатева пара.

Насправді проблем у такому рішенні нема, бо ж одностатеві пари є. До всього, в українському кіно подібна тема представлена ледь не вперше, принаймні я більше нічого такого не згадаю. Уникати цієї теми й таких персонажів у сучасному світі неможливо, і в Україні вже знято повнометражну стрічку «Уроки толерантності». Проте, за її сюжетом, сімейство Найдюків, яке категорично не сприймає інакшості, змушене вчитися толерантності, аби отримати пільги від держави. Отже, заявлена тема і заявлені герої працюють на сюжет, впливають на персонажів і в результаті змінюють їх. Натомість Настя і Юля в пропонованій історії цілком могли бути або сестрами, аби близькими подругами. Від того сутність історії зовсім не помінялася б. Адже йдеться про безпеку дітей, ні про що більше. Статус цивільної сімейної пари жодним чином не створює для жодної з героїнь основних чи додаткових труднощів. Сюжет занурений в інший контекст, аніж співіснування такої пари із соціумом і в соціумі, дружньому чи ворожому. Тому напрошується крамольне припущення: тема ЛГБТ виникла чисто з кон’юнктури, щоб точно взяли на Netflix, бо цей міжнародний майданчик дуже для нас важливий.

Поза тим, «Перші дні» варто вважати своєрідним конспектом для подальшого тематичного розвитку кіносеріального виробництва в Україні під час та по завершенню повномасштабної війни. По новелах розкидані певні сталі маркерні позначки, від яких надалі хотілося б поступово відходити чи бодай не використовувати прямо, в лоб. Це і сварка з російськими родичами, котрі кричать «у вас там всі нацисти», і вимога сказати «паляниця», аби підтвердити українську ідентичність, і пряма пропозиція їхати в Росію, і борщ як сакральна страва, без якої України не існує. Та загалом на перші дні озиратися варто саме з позиції днів шестисотих, і далі, напевне, буде. Бо кожен наступний твір на цю тему — осмислення, переосмислення, проговорення, висновки.

Detector Media · Чому фільм «Какая разніца» радять дивитися спікеру Верховної Ради

Ризикну сказати: почасти російське вторгнення стало можливим і навіть для якоїсь частини співгромадян очікуваним, бо свого часу не були проговорені в кіно та серіалах наші, українські буремні 1990-ті. Ті часи сприймалися винятково під російським кутом. Чітко окреслити нашу нинішню драму через призму індивідуальних драм пересічних українців — той самий спосіб поступово гуртувати й мобілізовувати країну. Це можливо лише через показ прийнятних моделей поведінки в найбільш критичній для країни ситуації. «Перші дні» з цим упоралися.    

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
Долучитись
Теги за темою
украинское кино
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Арт-директор Game Science: Около 7,5 млн копий Black Myth: Wukong купили игроки не из Китая
GameMag
2025-02-24T21:54:41Z
Grand Theft Auto V для ПК станет красивее уже в марте
GameMag
2025-02-24T21:54:13Z
Успешный хардкор: Дилогия Nioh разошлась тиражом свыше 8 миллионов копий
GameMag
2025-02-24T21:42:23Z
Велосипедная музыка: Annapurna Interactive показала новый трейлер Wheel World
GameMag
2025-02-24T21:36:40Z
Идеальная игра для новичков: Критики хвалят Monster Hunter: Wilds
GameMag
2025-02-24T20:55:25Z
CD Projekt RED расширяет команду разработки Project Hadar — это совершенно новая RPG от создателей The Witcher 3 и Cyberpunk 2077
GameMag
2025-02-24T20:19:36Z
Дубайская криптобиржа потеряла $1,5 млрд из-за хакеров из КНДР
Корреспондент
2025-02-24T20:00:24Z
Осторожно: В сети начали появляться спойлерные видео по Assassin's Creed Shadows — игра выйдет лишь через месяц
GameMag
2025-02-24T19:34:29Z
Магнитные бури в последние дни февраля: чего ожидать от солнечной активности
UAToday
2025-02-24T19:27:56Z
Любовный гороскоп для всех знаков Зодиака на неделю с 24 февраля по 2 марта 2025 года
Фокус
2025-02-24T21:27:53Z
Что чувствует собака, когда вы оставляете ее дома саму
Знай
2025-02-24T20:51:32Z
Парфюм, который сведет его с ума: какой аромат выбрать для первого свидания
TSN
2025-02-24T17:21:16Z
Сытное блюдо на ужин: рецепт блинов на кефире с луком и шкварками
Фокус
2025-02-24T16:57:52Z
Как избавиться от желтых пятен от пота под мышками: копеечные средства, которые "работают" на всех тканях
TSN
2025-02-24T16:39:31Z
Гороскоп на вторник 25 февраля 2025 года
UAToday
2025-02-24T16:21:04Z
Вареники на минеральной воде: как приготовить правильное тесто
TSN
2025-02-24T16:06:20Z
Секреты фигуры моделей: 5 упражнений для идеального силуэта
Marie Claire
2025-02-24T15:00:51Z
Масленица 2025: что запрещено делать всю неделю
Comments UA
2025-02-24T15:00:02Z
Видно из космоса: в РФ горят склады Брянского порохового завода
Фокус
2025-02-24T19:57:50Z
В Сумах дрон атаковал автомобиль — один погибший, двое пострадавших
Комсомольская правда
2025-02-24T19:36:33Z
Россия ударила по Славянску: погиб гражданский
Корреспондент
2025-02-24T19:36:32Z
Убегал от волков, нашел минное поле и чуть не утонул в болоте: приключения "горе-беглеца" на Ровенщине
TSN
2025-02-24T17:21:52Z
Пограничники спасли уклониста, который бродил среди минных полей и болот
Корреспондент
2025-02-24T16:54:03Z
Россияне ударили по Сумам: что известно о последствиях
TSN
2025-02-24T16:51:23Z
Россияне утопили в Черном море еще один корабль. ВИДЕО
Новости Украины
2025-02-24T16:33:25Z
Бездомные украли у мужчины кредитную карту, купили лотерейный билет и сорвали джекпот
TSN
2025-02-24T16:21:56Z
На Волыни извращенец получил суровое наказание за изнасилование ребенка
Comments UA
2025-02-24T15:30:33Z
"Рома" без Довбика разбила худшую команду Серии А и приблизилась к зоне еврокубков
TSN
2025-02-24T21:51:12Z
Украина в дебютном матче сына Виталия Кличко одолела Португалию
Корреспондент
2025-02-24T21:28:51Z
Сборная Украины с дебютом сына Виталия Кличко победой завершила отбор на Евробаскет-2025
TSN
2025-02-24T21:16:39Z
"Шахтер" минимальной победой возобновил сезон в УПЛ
ZN UA
2025-02-24T18:27:52Z
"Шахтер" одолел "Левый Берег" в своем первом матче весенней части УПЛ
TSN
2025-02-24T18:03:30Z
АПЛ: расписание и результаты матчей 27-го тура чемпионата Англии по футболу, турнирная таблица
TSN
2025-02-24T17:03:45Z
Чемпион мира по биатлону поддержал Украину в третью годовщину полномасштабного российского вторжения
TSN
2025-02-24T16:18:01Z
"Сухой лист" и два ассиста: Неймар выдал яркий перфоманс в Бразилии
TSN
2025-02-24T16:06:46Z
Оксана Баюл заявила, что живет в США с недействительным украинским паспортом
Комсомольская правда
2025-02-24T14:51:52Z
Палатный: «Украинская команда» передала Первой танковой бригаде очередную помощь – квадроциклы
Знай
2025-02-24T21:42:28Z
“Обмен пленными будет, но…”: известный экстрасенс разоблачил ИПСО и предсказал развитие войны
Знай
2025-02-24T21:30:35Z
Украинской писательнице пришлось прятаться от российских обстрелов на дне бассейна
Апостроф
2025-02-24T19:36:06Z
Таро гороскоп на завтра: кому сильно повезет
Comments UA
2025-02-24T18:30:06Z
"Спасибо, что оставили живыми", - на Курщине взяты в плен 11 российских военных
Новости Украины
2025-02-24T18:21:03Z
На фронте погиб украинский актер Алексей Самойленко
Корреспондент
2025-02-24T16:51:54Z
Гороскоп на 25 февраля 2025 года по картам Таро для всех знаков зодиака
UAToday
2025-02-24T16:27:53Z
Война в цифрах: ошеломляющие потери Украины с 2022 года
Comments UA
2025-02-24T16:15:50Z
Враг ударил по Славянску: погиб гражданский
Корреспондент
2025-02-24T16:07:30Z
Три года, как Деми Мур отменила старение. Смотрим на самые яркие выходы звезды
Marie Claire
2025-02-24T16:30:40Z
"Мы сильные, правда за нами": Вакарчук показал пост, которому ровно 3 года/Лидер группы "Океан Эльзы" опубликовал призыв к украинцам, написанный в первый день войны
Апостроф
2025-02-24T16:18:15Z
Внезапно: Бьянка Цензори удивила новым нарядом на публике
Фокус
2025-02-24T15:57:41Z
Кожа и кости: звезды напугали фанатов своей худобой на ковровой дорожке SAG Awards
Фокус
2025-02-24T15:15:34Z
Здесь дают деньги на кино: гранты и международная поддержка украинских фильмов
TSN
2025-02-24T15:03:37Z
В киевском ночном клубе Fifty объяснили российские песни на вечеринке
Комсомольская правда
2025-02-24T15:01:38Z
Финалисты нацотбора MOLODI раскрыли имя известного певца, который покинул группу: "Было обидно"
TSN
2025-02-24T14:51:33Z
Три образа в цвете пудровой розы с SAG Awards как модное заявление: драмы больше нет
Marie Claire
2025-02-24T14:33:53Z
Российский комик Галустян попал под санкции ЕС
Корреспондент
2025-02-24T14:15:10Z
День ангела 25 февраля: кого и как поздравлять с именинами
TSN
2025-02-24T22:03:05Z
25 февраля 2025 года: Тараса Бессонного - что сегодня нельзя делать
Фокус
2025-02-24T22:00:34Z
Мобилизация в Украине: что делать, если полиция требует проверки ВУД на улице
Политека
2025-02-24T21:33:50Z
Ватикан сообщил о небольшом улучшении состояния Папы Франциска
Корреспондент
2025-02-24T21:33:06Z
"ПВО фиксировало, уничтожить не смогло", - ВСУ на Курщине применили что-то новое
Новости Украины
2025-02-24T21:18:08Z
В Третьей штурмовой рассказали, как побороть неграмотные приказы генералов
Comments UA
2025-02-24T20:54:31Z
Екатерина Котенкова рассказала, что делать, если вам отказали в субсидии
Знай
2025-02-24T20:42:00Z
Военный рассказал правду об американской помощи: «Это были старые Bradley, из трех собирали два»
Знай
2025-02-24T20:21:36Z
Хотели лишить, но вернули: Львовская ОГА увеличит соцвыплаты семьям погибших на Майдане и войне
Знай
2025-02-24T20:12:56Z
Как распознать полезные конфеты от вредных: советы нутрициологии
Знай
2025-02-24T21:51:18Z
Убивает не сразу, но точно: как алкоголь повышает риск рака
Знай
2025-02-24T19:51:54Z
Не кофе и не чай: какие три напитка помогут быстро похудеть
TSN
2025-02-24T16:06:17Z
Прыщи, синяки и лишние волосы: как ухаживать за кожей лица в период менопаузы
Знай
2025-02-24T15:51:10Z
Гималайская vs морская: какая соль самая лучшая
UAToday
2025-02-24T15:06:48Z
Ученые нашли "формулу успеха": какие качества характера помогают разбогатеть
TSN
2025-02-24T14:21:27Z
Как правильно ходить, чтобы быстрее похудеть: ученые дали неожиданный ответ
UAToday
2025-02-24T13:03:26Z
Магнитная буря 25 февраля: как украинцам сохранить здоровье, советы врачей
Политека
2025-02-24T11:34:23Z
Бросьте три кусочка в чайник – и накипь исчезнет, как будто и не было: полезные советы
TSN
2025-02-24T10:24:04Z
Как не ошибиться при установке газового оборудования: важные нюансы и правила для украинцев
Знай
2025-02-24T21:15:41Z
Сколько будет стоить восстановление Украины: Шмыгаль раскрыл Еврокомиссии цифры
Новости Украины
2025-02-24T20:36:55Z
Дания с партнерами инвестировала $650 млн в производство украинской артиллерии
Корреспондент
2025-02-24T19:36:54Z
Nintendo Switch 2 может выйти в июне 2025 года
GameMag
2025-02-24T19:34:47Z
"Ощадбанк" предупредил об изменении тарифов: что ждет клиентов
Знай
2025-02-24T18:30:07Z
Субсидия или льгота? Ошибка, которая может стоить вам денег
Знай
2025-02-24T18:12:51Z
Соглашение о полезных ископаемых на сотни миллиардов долларов: Axios сообщил дату возможного подписания
Апостроф
2025-02-24T17:54:44Z
Литва начала разбирать ЛЭП в Россию. Часть оборудования передадут Украине – фото
Лига
2025-02-24T17:21:59Z
Еврокомиссия поможет Украине в финансировании закупок газа
Апостроф
2025-02-24T17:21:29Z
Мощный внедорожник от Great Wall станет дешевой альтернативой Mercedes-AMG G63
Фокус
2025-02-24T14:30:36Z
Кардинальные изменения: новый Citroen C5 Aircross показали до премьеры
Фокус
2025-02-24T11:06:02Z
Для серьезного бездорожья: кроссовер Lamborghini Urus получил внедорожную версию
Фокус
2025-02-24T09:21:43Z
Неожиданный лайфхак для водителей: какой овощ спасет лобовое стекло вашего авто от льда
Знай
2025-02-24T05:51:28Z
Китай подложил России неожиданную "свинью": о чем идет речь
Comments UA
2025-02-23T14:12:13Z
В интернете показали раритетные и малоизвестные прототипы "Таврии"
Фокус
2025-02-23T13:51:45Z
Летающий электромобиль уже реальность: стартап с украинскими корнями показал впечатляющее видео
Знай
2025-02-23T12:51:08Z
Без окон, без дверей: в Киеве засветился редкий трехколесный спорткар из США
Фокус
2025-02-23T12:21:18Z
Вибрация руля - тревожный сигнал, который может стоить вам целое состояние: что это значит для водителя
Знай
2025-02-23T10:51:10Z
Трамп отказался назвать Путина диктатором
Comments UA
2025-02-24T22:03:12Z
Макрон перебил Трампа, когда тот исказил данные о расходах на поддержку Украины
ZN UA
2025-02-24T21:54:01Z
В России массовое "самоубийство" губернаторов: что известно
Comments UA
2025-02-24T21:42:47Z
Что потребует ЕС за помощь Украине: ответ президента Европейского Совета Антониу Кошты
Новости Украины
2025-02-24T21:36:18Z
Зеленский проиграет Залужному: Путин высказался о войне, выборах в Украине и алюминии для США
Фокус
2025-02-24T21:30:49Z
"Уже потратили $350 млрд": Трамп рассказал, будут ли США помогать восстанавливать Украину
Фокус
2025-02-24T21:30:35Z
Путин согласится на миротворцев в Украине как часть соглашения – Трамп
TSN
2025-02-24T21:27:18Z
Теперь что, «геть від Вашингтона»? - Олег Стариков о конфликте с США
Знай
2025-02-24T21:21:14Z
Трамп за экономическое сотрудничество с РФ после войны. Путин вышел с предложениями
Лига
2025-02-24T21:18:21Z