MY.UAНовини
Рахункова палата. Як «васалу» Верховної Ради стати самодостатньою інституцією
Рахункова палата. Як «васалу» Верховної Ради стати самодостатньою інституцією

Рахункова палата. Як «васалу» Верховної Ради стати самодостатньою інституцією

Рахункова палата. Як «васалу» Верховної Ради стати самодостатньою інституцією

Контроль поповнення і витрат із державного «гаманця» викликає неабияку увагу та інтерес не лише суспільства, а й державних інституцій. Одні сподіваються, що відшукаються кошти на реалізацію додаткових амбітних планів, інші — що не знайдуть, на що використано уже виділені кошти. Корупційні скандали, які вирують у нашій країні навколо розтрат державних коштів, породжують чимало сумнівів у міжнародної спільноти щодо подальшої фінансової підтримки України. Нарікання викликає не лише непрозорий механізм освоєння коштів, а й ефективність фінансового контролю загалом.

В Україні для забезпечення такого контролю існує чимало органів, однак основний нагляд за бюджетними коштами від імені парламенту здійснює Рахункова палата. В системі органів державної влади цей орган посідає особливо важливе місце і мав би бути реально ефективним. Але чомусь на сьогодні його сприймають лише як «васала» Верховної Ради України. Однак важливо визначити, де розпочинаються і де закінчуються повноваження та взаємовплив одного органу на інший і, головне — чи є ця взаємодія ефективною.

 

Чому Рахункова палата — малоефективна

На рівні конституційного права Рахункова палата є організацією, яка від імені Верховної Ради здійснює контроль за надходженням коштів до державного бюджету та їхнім використанням. Однак, незважаючи на голосне формулювання «від імені Верховної Ради України», ця інституція визначена Конституцією України як орган спеціальної конституційної компетенції, що в контексті загальних повноважень Верховної Ради України має обмежений і виключний характер. Вона є підзвітною Верховній Раді, але водночас під час виконання своїх функцій їй гарантовано Конституцією незалежність від будь-якого впливу або втручання чи то політичної партії, чи органу державної влади.

«Якщо парламент захоче втручатися в діяльність Рахункової палати і тиснути, тоді не буде незалежності Рахункової палати і не буде об'єктивного розгляду звітів, аналізів, не буде ефективної роботи Рахункової палати», — зазначає колишній голова Рахункової палати Валерій Пацкан.

Відтак, Рахункова палата є таким собі «бухгалтером» державного бюджету, який здійснює аудити ефективності та фінансові аудити, аналізує виконання закону про державний бюджет на поточний рік і приймає рішення щодо наявності або відсутності порушень використання бюджетних коштів. Загалом роботи для неї вистачає.

За 2022 рік Рахункова палата виявила недоліки при адмініструванні дохідної частини державного бюджету, порушення бюджетного законодавства, а також неефективне управління коштами та майном держбюджету на загальну суму 58,6 млрд грн, у 2021-му — на 179,9 млрд грн і на 26 млрд 258,4 млн грн — у 2020 році. Крім того, за 2022 рік за результатами зовнішнього фінансового контролю Рахункової палати правоохоронними органами розпочато 12 досудових розслідувань у кримінальних провадженнях, у 2021-му — 27, а у 2020 році — 22.

Погодьтеся, суми чималенькі (для прикладу, на Фонд ліквідації наслідків агресії у бюджеті на 2023 рік було закладено 35,5 млрд грн). Однак важливим є те, що встановлені Рахунковою палатою порушення не були прямою підставою ані для повернення таких коштів до бюджету, ані для зміни державної політики для попередження подібних ситуацій. Чому так відбувається, точно сказати ніхто не може, завжди є багато причин, і в кожного своя правда.

«Зазвичай аудит — це те, що слід сприймати як позитивне явище, — зазначає заступник голови Представництва Європейського Союзу в Україні Ремі Дюфло. — Суть аудиту не в тому, щоб звинувачувати, а в тому, щоб допомагати. Ці зрушення потребують серйозного ментального зсуву від попередньої практики контролю та ревізії на державному рівні».

В Європі вважають, що низька ефективність Рахункової палати в Україні пов’язана з низькою якістю аудиторської роботи, браком уніфікованих і перевірених методологій і процесів відповідно до стандартів INTOSAI, зосередженням на ревізіях установ, а не на аудиті. Крім того, відзначається мінімальний вплив роботи цього органу через вимірювання продуктивності його діяльності кількістю проведених аудитів, а не наявним впливом аудиторських рекомендацій. Також європейські експерти наголошують на тому, що відсутні затверджений порядок моніторингу виконання аудиторських рекомендацій Рахункової палати та офіційні парламентські процедури для перевірки її звітів або виконання рекомендацій за результатами аудиту.

Варто визнати, що в усій цій критиці є раціональне зерно. Адже сама по собі Рахункова палата не наділена такими широкими повноваженнями, щоб вплинути на зміну державної політики. Парламент своєю чергою обмежується лише кадровими перестановками у відомстві та заслуховуванням звітів, доповідей та інформацій, наданих вищим органом аудиту. Така «взаємодія» між Рахунковою палатою та Верховною Радою України виглядає як суто формальний елемент комунікації без особливих наслідків і без вирішення реально важливих питань. Натомість здається, що найважливішим питанням для Верховної Ради України при взаємодії з Рахунковою палатою є призначення і звільнення голови та членів цього держоргану.

 

Хто рахує гроші: політичні ігри навколо призначень і звільнень голови та членів Рахункової палати

Рахункова палата є колегіальним органом, який складається з 13 членів, яких призначає на посади та звільняє з них Верховна Рада України. Чітко прописаний у законі механізм призначення голови та членів Рахункової палати на практиці супроводжується справжньою «політичною війною», особливо щодо очільника. Також нормативно визначено вичерпний перелік підстав, коли голова або інший член вищого органу аудиту до закінчення строку його повноважень звільняється з посади Верховною Радою. Здавалося б, іншого не дано. Але ж ні!

Швидкий і винахідливий спосіб позбутися посадових осіб, звільнення яких віднесено до повноважень Верховної Ради України, було знайдено з допомогою внесення змін до Закону «Про правовий режим воєнного стану». За цим законом таку посадову особу можна звільнити шляхом висловлення їй недовіри. Саме таку процедуру було застосовано і до голови Рахункової палати Валерія Пацкана. На його думку, це звільнення було суто політичним кроком, тому що очолюване ним відомство проводило «ряд аудитів, у тому числі Міноборони, та інших, які не подобались об'єктам контролю». Крім того, як зазначає Валерій Пацкан, таке рішення є прямим втручанням у діяльність Рахункової палати. Такий неконституційний і протиправний механізм суттєво зміщує акцент незалежності Рахункової палати як державного органу та викликає дедалі більше питань щодо реального впливу Верховної Ради на її діяльність.

І тут справа не в прізвищі екскерівника, який погодився прокоментувати ситуацію. Річ у принципі, який впливає на стабільність та ефективність інституції.

 

Новий законопроєкт проти нинішнього статусу Рахункової палати — як «мерседес» проти «жигулів»

Протягом усього свого функціонування Рахункова палата так чи інакше постійно перебувала в процесі реформування. На сьогодні з урахуванням зазначеного у Преамбулі Конституції України курсу на європейську та євроатлантичну інтеграцію, а також у рамках виконання Угоди про асоціацію між Україною та ЄС з'явилися нові вимоги щодо здійснення реформ у сфері фінансового контролю. Європейське співтовариство має великі надії й очікування від перегляду підходу до організації та функціонування Рахункової палати в Україні.

На думку Валерія Пацкана, аби перезапустити діяльність Рахункової палати, необхідно змінити порядок затвердження бюджету цього органу (оскільки Мінфін є органом, який затверджує її бюджет і водночас є об'єктом контролю); вивести з державної служби аудиторів; посилити роль членів палати; включити місцеві бюджети до об'єктів перевірки; вивести інституцію з підзвітності парламенту (оскільки Верховна Рада є об'єктом контролю).

На сьогодні як панацею від усіх «болячок» фінансового контролю в Україні, у ВРУ зареєстровано новий проєкт закону про Рахункову палату. Основна ідея полягає в тому, щоб змінити законодавче регулювання діяльності цього відомства, зробивши його незалежним вищим аудиторським органом на основі міжнародних стандартів і принципів INTOSAI та найкращих світових практик.

Правильна ідея, але вона потребує внесення змін до Конституції України. Передбачається, що Рахункова палата здійснюватиме контроль не тільки за надходженням коштів до державного бюджету України та їхнім використанням, але й за надходженням і використанням усіх публічних коштів. Йдеться про аудит місцевих бюджетів, державних і комунальних підприємств, міжнародної фінансової, гуманітарної, технічної допомоги. Також Рахункова палата щорічно здійснюватиме фінансовий аудит Річного звіту про виконання державного бюджету України та готуватиме Аудиторський звіт за його результатами. Крім того, вона буде уповноважена перевіряти використання політичними партіями коштів, виділених із державного бюджету на фінансування їхньої статутної діяльності.

Ініціатива нового законопроєкту має підтримку в Верховній Раді України та у міжнародних експертів. Радник Рахункової палати Польщі, експерт проекту EU4PAR Пьотр Кульпа зазначає, що цей проєкт є «умовним мерседесом порівняно із жигулями, на яких сьогодні їздить державний аудит України». Він пояснює це тим, що це перший в історії української державності проєкт, який враховує всі необхідні умови, щоб Рахункова палата України могла стати рівноцінним, повноправним партнером, який відповідав би своєму місцю в державі.

 

Від звичної підзвітності до ефективної взаємодії з парламентом

Новий законопроєкт чітко регламентує юридичний статус і відносини Рахункової палати з іншими органами державної влади. Особливо важливою є наявність чіткого способу впливу аудиторських звітів Рахункової палати на державну владу у цілому. Зокрема, на підставі їхнього аналізу комітети ВРУ можуть готувати пропозиції для вдосконалення законодавчих актів або передавати окремі питання з аудиторського звіту відомства на розгляд Верховної Ради. Тобто на цьому етапі з’являється реальний важіль впливу на державну політику. Крім того, усувається необхідність для Рахункової палати звітувати Мінфіну, що раніше підривало її незалежність.

У документі враховано попередній «кадрово-ротаційний» досвід і чітко унормовано процедуру призначення голови та членів Рахункової палати через конкурсний відбір. До речі, у проєкті прописаний також механізм «рейтингового списку» заміщення звільненого члена держоргану. Це ж скількох політичних суперечок можна уникнути…

Отже, новий законопроєкт визначає конкретні механізми не лише того, як працюватиме Рахункова палата, а й як вона взаємодіятиме з Верховною Радою. Перехід від «підзвітності» до «взаємодії» в її роботі виглядає досить логічним. На практиці це дасть змогу не лише виконати рекомендації на шляху до Європейського Союзу, але й налагодити ефективність роботи Рахункової палати як вищого незалежного органу аудиту, зокрема, через поширення її діяльності на всі публічні фінанси. Однак не слід забувати, що для прийняття цього проєкту та впровадження змін перш за все необхідно внести зміни до Конституції, чого в умовах дії воєнного стану зробити неможливо.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Українська студія представила горор про паранормальні явища у США в сетингу 50-их років
24tv
2025-02-21T11:03:47Z
Європол попередив про зростання кількості онлайн-спільнот, які загрожують дітям
Детектор М
2025-02-21T11:00:35Z
6 інструментів для автоматизації рекрутинг процесу
Фокус
2025-02-21T10:51:58Z
iPhone 17 Air стане ще тоншим і отримає більший дисплей
InternetUA
2025-02-21T10:46:46Z
Учені зробили відкриття там, де Мойсей розділив Червоне море
Фокус
2025-02-21T10:36:27Z
Як захистити свій Telegram-акаунт від зламу
Украина Криминальная
2025-02-21T10:06:51Z
Представлений «найтонший у світі» складаний смартфон
InternetUA
2025-02-21T10:01:18Z
Інженери SpaceX замінили звільнених фахівців FAA — агенції, що надає дозвіл на запуски ракет космічній компанії Маска
ITC
2025-02-21T10:01:16Z
Dune: Awakening отримала дату виходу та ціну, редактор персонажів вже доступний, розробники розповіли про хробаків
ITC
2025-02-21T10:01:14Z
Японське кафе використовує ШІ для обслуговування туристів: "розуміє" 100 мов
InternetUA
2025-02-21T11:01:03Z
6 квітів, що потрібно висадити на розсаду прямо зараз: навесні вразять цвітінням
24tv
2025-02-21T11:00:30Z
Забуті солодощі з дитинства: готуємо смачні, солодкі та хрусткі вергуни
24tv
2025-02-21T10:48:15Z
Якого кольору повинен бути гаманець, щоб притягувати гроші: у кожного знаку зодіаку свій відтінок
TSN
2025-02-21T10:36:32Z
Як повернути до життя зів'ялі троянди - оживляємо квіти в домашніх умовах
GlavRed
2025-02-21T10:27:24Z
Як висушити гель-лак, якщо немає лампи: дивовижні лайфхаки
24tv
2025-02-21T09:42:54Z
Замість дорогого лосося: 5 доступних продуктів із високим вмістом Омега-3
GlavRed
2025-02-21T09:27:50Z
Китайський гороскоп на завтра 22 лютого: Тиграм - загроза, Коням - гнів
GlavRed
2025-02-21T09:27:40Z
Філософія вибору годинника: як аксесуар показує нашу особистість
24tv
2025-02-21T09:24:47Z
Вибухи біля ТЦК готували і на Київщині. СБУ затримала організаторів
ZN UA
2025-02-21T11:04:53Z
Затримано російських агентів, які готували теракти на Київщині
Украина Криминальная
2025-02-21T11:04:05Z
Зі стрільбою та підпалом: на фірмовий магазин Tesla знову напали
AutoGeek
2025-02-21T11:03:22Z
В Австралії через прем'єра перейменують циклон, що насувається
ГЛАВКОМ NET
2025-02-21T11:00:51Z
Нічна атака дронів на Київщині: пошкоджено будинок та лінії електропередач
ГЛАВКОМ NET
2025-02-21T10:51:59Z
У Житомирі затримали «ділка», який обіцяв ухилянтам організувати виїзд за кордон
Украина Криминальная
2025-02-21T10:51:31Z
У Бразилії Google розбудила мільйони людей фейковим повідомленням про землетрус
24tv
2025-02-21T10:48:04Z
Росіяни вдарили КАБом по Золочеву на Харківщині, четверо постраждалих
УкраинФорм
2025-02-21T10:30:11Z
Чоловік перерахував шахраям 4000 гривень за купівлю дров в інтернеті
InternetUA
2025-02-21T10:28:45Z
Двоє спортсменів з Харківщини повернулися з нагородами із «Ігор Нескорених-2025»
Мій Харків
2025-02-21T11:01:25Z
Вейга вибув на два-три тижні через травму
Football.ua
2025-02-21T11:01:01Z
Леброн Джеймс побив фантастичний рекорд Майкла Джордана: відео історичного перформансу
24tv
2025-02-21T10:51:16Z
Галатасарай – АЗ Алкмар 2:2 Відео голів та огляд матчу Ліги Європи
Football.ua
2025-02-21T10:40:14Z
Манчестер Сіті влітку може відпустити вісім гравців задля омолодження складу
Football.ua
2025-02-21T10:36:28Z
Мадуеке зможе повернутися на поле у ​​квітні
Football.ua
2025-02-21T10:21:44Z
Даніель Дюбуа відмовився від захисту титулу проти новозеландця Джозефа Паркера
Комсомольская правда
2025-02-21T10:13:17Z
Божевільний матч Ліги Європи
360ua.news
2025-02-21T10:12:53Z
Зимові збори Динамо Київ: як це було
Football.ua
2025-02-21T10:04:19Z
Сезон грипу: в Ужгороді на тиждень продовжили карантин у школах
УкраинФорм
2025-02-21T10:57:28Z
Під час російського обстрілу загинув енергетик ДТЕК Геннадій Мусатов
24tv
2025-02-21T10:51:01Z
На Полтавщині внаслідок ворожого обстрілу пошкоджена цивільна інфраструктура
УкраинФорм
2025-02-21T10:48:41Z
В Одесі застосовували відключення світла через атаку РФ на енергооб’єкти
УкраинФорм
2025-02-21T10:39:23Z
Жителька Тернопільщини втратила ₴95 000 через фальшиву пропозицію «єДопомоги»
Украина Криминальная
2025-02-21T10:30:56Z
На Херсонщині зафіксовано новий випадок АЧС
AgroNews
2025-02-21T10:06:18Z
У Києві 22-23 лютого буде змінено рух деяких маршрутів громадського транспорту
ГЛАВКОМ NET
2025-02-21T10:03:21Z
Коли подавати показники лічильників, щоб не отримати захмарні квитанції
24tv
2025-02-21T10:00:43Z
В одному з міст України світло вимикають і для побутових споживачів
24tv
2025-02-21T09:57:59Z
В Італії вимагають зняти з Євробачення-2025 представника Естонії через «образливу» пісню
УкраинФорм
2025-02-21T11:03:59Z
"Неприємний тип": зірки серіалу Парочка слідчих прокоментували свої ролі
GlavRed
2025-02-21T10:42:30Z
Павло Зібров показав фото з донькою-красунею та публічно звернувся до неї
TSN
2025-02-21T10:36:53Z
Відомий дизайнер переробив стару табуретку з комісійного магазину: відео результату
24tv
2025-02-21T10:36:21Z
Справжні рекордсмени Оскара: 4 легендарні актори, які мають найбільше статуеток
24tv
2025-02-21T10:36:04Z
Забудьте про білий колір: які кросівки будуть в моді навесні 2025 року
24tv
2025-02-21T10:33:39Z
Галерея Snisarenko вперше представила в Лос-Анджелесі роботи українських митців
24tv
2025-02-21T10:06:41Z
Тоня Матвієнко чуттєво заспівала про кохання й довела до сліз кліпом-мультфільмом
TSN
2025-02-21T10:06:39Z
Конфлікт між Волошиним і Анатолієм Анатолічем набирає обертів: блогер-утікач відповів
24tv
2025-02-21T09:51:36Z
Штраф за знищення рослин: названо розмір компенсації за кожну зірвану квітку
Политека
2025-02-21T11:03:35Z
Деякі пенсіонери зможуть отримати доплату до дня народження
24tv
2025-02-21T11:03:23Z
Моніторинг телемарафону «Єдині новини» й ефіру Першого каналу Суспільного за 10-12 лютого 2025 року – резюме
Детектор М
2025-02-21T11:00:37Z
Викорінюємо суржик: як грамотно та мелодійно розповісти про свою мову
24tv
2025-02-21T10:48:48Z
Людина-калькулятор: 14-річний підліток побив 6 світових рекордів із математики за 1 день
Фокус
2025-02-21T10:45:54Z
Більшість українців підтримують Зеленського – опитування
1News
2025-02-21T10:42:36Z
Чому у хрущовках погана шумоізоляція: з'явилася відповідь на одвічне питання
24tv
2025-02-21T10:36:32Z
Застосування ядерної зброї до 2035 року: експерти оцінили ризик — результати опитування
ZN UA
2025-02-21T10:34:44Z
Київстар акції для пенсіонерів: які тарифи пропонуються
Политека
2025-02-21T10:33:47Z
Яке освітлення повинне бути на птахофермі для збільшення продуктивності
AgroNews
2025-02-21T11:01:28Z
У Чернігові відкрили інноваційний реабілітаційний центр для військових
УкраинФорм
2025-02-21T10:24:48Z
У Китаї виявлено новий коронавірус у кажанів
ГЛАВКОМ NET
2025-02-21T10:21:57Z
У Запоріжжі двох хірургів виправдали від звинувачень у корупції
Украина Криминальная
2025-02-21T09:42:11Z
Від початку епідсезону на грип і ГРВІ захворіли 2,5 мільйона українців: Ляшко назвав тривожну тенденцію
УкраинФорм
2025-02-21T09:36:32Z
Що спричиняє 80% випадків інсульту
24tv
2025-02-21T09:06:26Z
Лікарі швидкої допомоги назвали найпоширеніші травми під час сексу
TSN
2025-02-21T08:48:09Z
Які каші можна їсти щодня: експерти назвали 7 найкорисніших круп
GlavRed
2025-02-21T07:27:40Z
На сьогодні епідпоріг перевищений у 16 областях України - Ляшко
УкраинФорм
2025-02-21T07:27:38Z
На експорт пішло майже 14 млн т української кукурудзи
AgroPortal
2025-02-21T11:00:36Z
Нацбанк вчасно виконав структурні маяки за програмою з МВФ - Пишний
УкраинФорм
2025-02-21T10:39:45Z
«Зроблено в Україні»: Шмигаль каже, що є десятки програм для підтримки виробників
УкраинФорм
2025-02-21T10:39:08Z
Шмигаль: РФ хоче залишити Україну без власного газу - фактично щодня б'є по об'єктах видобутку
УкраинФорм
2025-02-21T10:30:25Z
Renault не виключає можливості повернення на російський ринок
24tv
2025-02-21T10:27:19Z
Деяким пенсіонерам України заблокують виплати: хто втрачає право на пенсію
GlavRed
2025-02-21T10:27:18Z
Угорщина починає будівництво власного порту в італійському Трієсті
Европейская правда
2025-02-21T10:18:18Z
"Дешево і не російське": ЄС прагне замінити поставки газу від Москви
24tv
2025-02-21T10:10:33Z
Apple підвищить ціни iPhone та Mac на 9%, щоб компенсувати мита Трампа, — Bank of America
ITC
2025-02-21T10:10:32Z
Електрокар Tesla Cybertruck перетворили на оригінальний позашляховий автодім
Фокус
2025-02-21T10:57:37Z
Стартувало масове виробництво оновленого електромобіля Tesla Model Y
AutoGeek
2025-02-21T10:57:28Z
Українських водіїв штрафують на 16 000 гривень за неочікуване порушення: що відомо
ТСН
2025-02-21T10:48:46Z
Представлено найпотужніший та найшвидший Rolls-Royce в історії: відома ціна
ЗаРулем
2025-02-21T10:24:19Z
Українцям запропонували кросовер Honda CR-V за зниженою ціною
ЗаРулем
2025-02-21T10:24:17Z
Автомобілісти можуть втратити гальма через одну помилку: яку саме
ТСН
2025-02-21T10:18:31Z
Американські тюнери перетворили Jeep Wrangler на позашляховий суперкар
AutoCentre
2025-02-21T10:10:32Z
Від $12 600: у Японії показали компактний електромобіль від дизайнера Nissan GT-R
AutoGeek
2025-02-21T10:00:08Z
У Китаї показали молодіжний електрокросовер за $14 000
Фокус
2025-02-21T09:42:20Z
Уряд призначив двох заступників міністра національної єдності
УкраинФорм
2025-02-21T11:03:55Z
Більше американців вважає диктатором Трампа, а не Зеленського
Европейская правда
2025-02-21T11:03:13Z
У Белграді тисячі людей вийшли на вулиці на підтримку масштабних студентських протестів
Европейская правда
2025-02-21T11:01:36Z
У ГУР розкрили мету фейку про "теракт" проти російських дипломатів у ЄС
Хвиля
2025-02-21T11:00:29Z
Розміщення польських військ в Україні підтримують 22% поляків
УкраинФорм
2025-02-21T11:00:28Z
Уряд виділив ще майже ₴8 мільярдів на закупівлю дронів
УкраинФорм
2025-02-21T11:00:11Z
Габек заявив про "зраду й імперіалізм" через перемовини з США з РФ без України
Европейская правда
2025-02-21T10:57:43Z
Аналітики оцінили потреби Європи для самостійного захисту від Росії - мінімум €250 мільярдів на рік
УкраинФорм
2025-02-21T10:57:37Z
Рубіо запевнив, що за Трампа в Ірану не буде ядерної зброї
Европейская правда
2025-02-21T10:55:10Z