MY.UAНовини
Рахункова палата. Як «васалу» Верховної Ради стати самодостатньою інституцією
Рахункова палата. Як «васалу» Верховної Ради стати самодостатньою інституцією

Рахункова палата. Як «васалу» Верховної Ради стати самодостатньою інституцією

Рахункова палата. Як «васалу» Верховної Ради стати самодостатньою інституцією

Контроль поповнення і витрат із державного «гаманця» викликає неабияку увагу та інтерес не лише суспільства, а й державних інституцій. Одні сподіваються, що відшукаються кошти на реалізацію додаткових амбітних планів, інші — що не знайдуть, на що використано уже виділені кошти. Корупційні скандали, які вирують у нашій країні навколо розтрат державних коштів, породжують чимало сумнівів у міжнародної спільноти щодо подальшої фінансової підтримки України. Нарікання викликає не лише непрозорий механізм освоєння коштів, а й ефективність фінансового контролю загалом.

В Україні для забезпечення такого контролю існує чимало органів, однак основний нагляд за бюджетними коштами від імені парламенту здійснює Рахункова палата. В системі органів державної влади цей орган посідає особливо важливе місце і мав би бути реально ефективним. Але чомусь на сьогодні його сприймають лише як «васала» Верховної Ради України. Однак важливо визначити, де розпочинаються і де закінчуються повноваження та взаємовплив одного органу на інший і, головне — чи є ця взаємодія ефективною.

 

Чому Рахункова палата — малоефективна

На рівні конституційного права Рахункова палата є організацією, яка від імені Верховної Ради здійснює контроль за надходженням коштів до державного бюджету та їхнім використанням. Однак, незважаючи на голосне формулювання «від імені Верховної Ради України», ця інституція визначена Конституцією України як орган спеціальної конституційної компетенції, що в контексті загальних повноважень Верховної Ради України має обмежений і виключний характер. Вона є підзвітною Верховній Раді, але водночас під час виконання своїх функцій їй гарантовано Конституцією незалежність від будь-якого впливу або втручання чи то політичної партії, чи органу державної влади.

«Якщо парламент захоче втручатися в діяльність Рахункової палати і тиснути, тоді не буде незалежності Рахункової палати і не буде об'єктивного розгляду звітів, аналізів, не буде ефективної роботи Рахункової палати», — зазначає колишній голова Рахункової палати Валерій Пацкан.

Відтак, Рахункова палата є таким собі «бухгалтером» державного бюджету, який здійснює аудити ефективності та фінансові аудити, аналізує виконання закону про державний бюджет на поточний рік і приймає рішення щодо наявності або відсутності порушень використання бюджетних коштів. Загалом роботи для неї вистачає.

За 2022 рік Рахункова палата виявила недоліки при адмініструванні дохідної частини державного бюджету, порушення бюджетного законодавства, а також неефективне управління коштами та майном держбюджету на загальну суму 58,6 млрд грн, у 2021-му — на 179,9 млрд грн і на 26 млрд 258,4 млн грн — у 2020 році. Крім того, за 2022 рік за результатами зовнішнього фінансового контролю Рахункової палати правоохоронними органами розпочато 12 досудових розслідувань у кримінальних провадженнях, у 2021-му — 27, а у 2020 році — 22.

Погодьтеся, суми чималенькі (для прикладу, на Фонд ліквідації наслідків агресії у бюджеті на 2023 рік було закладено 35,5 млрд грн). Однак важливим є те, що встановлені Рахунковою палатою порушення не були прямою підставою ані для повернення таких коштів до бюджету, ані для зміни державної політики для попередження подібних ситуацій. Чому так відбувається, точно сказати ніхто не може, завжди є багато причин, і в кожного своя правда.

«Зазвичай аудит — це те, що слід сприймати як позитивне явище, — зазначає заступник голови Представництва Європейського Союзу в Україні Ремі Дюфло. — Суть аудиту не в тому, щоб звинувачувати, а в тому, щоб допомагати. Ці зрушення потребують серйозного ментального зсуву від попередньої практики контролю та ревізії на державному рівні».

В Європі вважають, що низька ефективність Рахункової палати в Україні пов’язана з низькою якістю аудиторської роботи, браком уніфікованих і перевірених методологій і процесів відповідно до стандартів INTOSAI, зосередженням на ревізіях установ, а не на аудиті. Крім того, відзначається мінімальний вплив роботи цього органу через вимірювання продуктивності його діяльності кількістю проведених аудитів, а не наявним впливом аудиторських рекомендацій. Також європейські експерти наголошують на тому, що відсутні затверджений порядок моніторингу виконання аудиторських рекомендацій Рахункової палати та офіційні парламентські процедури для перевірки її звітів або виконання рекомендацій за результатами аудиту.

Варто визнати, що в усій цій критиці є раціональне зерно. Адже сама по собі Рахункова палата не наділена такими широкими повноваженнями, щоб вплинути на зміну державної політики. Парламент своєю чергою обмежується лише кадровими перестановками у відомстві та заслуховуванням звітів, доповідей та інформацій, наданих вищим органом аудиту. Така «взаємодія» між Рахунковою палатою та Верховною Радою України виглядає як суто формальний елемент комунікації без особливих наслідків і без вирішення реально важливих питань. Натомість здається, що найважливішим питанням для Верховної Ради України при взаємодії з Рахунковою палатою є призначення і звільнення голови та членів цього держоргану.

 

Хто рахує гроші: політичні ігри навколо призначень і звільнень голови та членів Рахункової палати

Рахункова палата є колегіальним органом, який складається з 13 членів, яких призначає на посади та звільняє з них Верховна Рада України. Чітко прописаний у законі механізм призначення голови та членів Рахункової палати на практиці супроводжується справжньою «політичною війною», особливо щодо очільника. Також нормативно визначено вичерпний перелік підстав, коли голова або інший член вищого органу аудиту до закінчення строку його повноважень звільняється з посади Верховною Радою. Здавалося б, іншого не дано. Але ж ні!

Швидкий і винахідливий спосіб позбутися посадових осіб, звільнення яких віднесено до повноважень Верховної Ради України, було знайдено з допомогою внесення змін до Закону «Про правовий режим воєнного стану». За цим законом таку посадову особу можна звільнити шляхом висловлення їй недовіри. Саме таку процедуру було застосовано і до голови Рахункової палати Валерія Пацкана. На його думку, це звільнення було суто політичним кроком, тому що очолюване ним відомство проводило «ряд аудитів, у тому числі Міноборони, та інших, які не подобались об'єктам контролю». Крім того, як зазначає Валерій Пацкан, таке рішення є прямим втручанням у діяльність Рахункової палати. Такий неконституційний і протиправний механізм суттєво зміщує акцент незалежності Рахункової палати як державного органу та викликає дедалі більше питань щодо реального впливу Верховної Ради на її діяльність.

І тут справа не в прізвищі екскерівника, який погодився прокоментувати ситуацію. Річ у принципі, який впливає на стабільність та ефективність інституції.

 

Новий законопроєкт проти нинішнього статусу Рахункової палати — як «мерседес» проти «жигулів»

Протягом усього свого функціонування Рахункова палата так чи інакше постійно перебувала в процесі реформування. На сьогодні з урахуванням зазначеного у Преамбулі Конституції України курсу на європейську та євроатлантичну інтеграцію, а також у рамках виконання Угоди про асоціацію між Україною та ЄС з'явилися нові вимоги щодо здійснення реформ у сфері фінансового контролю. Європейське співтовариство має великі надії й очікування від перегляду підходу до організації та функціонування Рахункової палати в Україні.

На думку Валерія Пацкана, аби перезапустити діяльність Рахункової палати, необхідно змінити порядок затвердження бюджету цього органу (оскільки Мінфін є органом, який затверджує її бюджет і водночас є об'єктом контролю); вивести з державної служби аудиторів; посилити роль членів палати; включити місцеві бюджети до об'єктів перевірки; вивести інституцію з підзвітності парламенту (оскільки Верховна Рада є об'єктом контролю).

На сьогодні як панацею від усіх «болячок» фінансового контролю в Україні, у ВРУ зареєстровано новий проєкт закону про Рахункову палату. Основна ідея полягає в тому, щоб змінити законодавче регулювання діяльності цього відомства, зробивши його незалежним вищим аудиторським органом на основі міжнародних стандартів і принципів INTOSAI та найкращих світових практик.

Правильна ідея, але вона потребує внесення змін до Конституції України. Передбачається, що Рахункова палата здійснюватиме контроль не тільки за надходженням коштів до державного бюджету України та їхнім використанням, але й за надходженням і використанням усіх публічних коштів. Йдеться про аудит місцевих бюджетів, державних і комунальних підприємств, міжнародної фінансової, гуманітарної, технічної допомоги. Також Рахункова палата щорічно здійснюватиме фінансовий аудит Річного звіту про виконання державного бюджету України та готуватиме Аудиторський звіт за його результатами. Крім того, вона буде уповноважена перевіряти використання політичними партіями коштів, виділених із державного бюджету на фінансування їхньої статутної діяльності.

Ініціатива нового законопроєкту має підтримку в Верховній Раді України та у міжнародних експертів. Радник Рахункової палати Польщі, експерт проекту EU4PAR Пьотр Кульпа зазначає, що цей проєкт є «умовним мерседесом порівняно із жигулями, на яких сьогодні їздить державний аудит України». Він пояснює це тим, що це перший в історії української державності проєкт, який враховує всі необхідні умови, щоб Рахункова палата України могла стати рівноцінним, повноправним партнером, який відповідав би своєму місцю в державі.

 

Від звичної підзвітності до ефективної взаємодії з парламентом

Новий законопроєкт чітко регламентує юридичний статус і відносини Рахункової палати з іншими органами державної влади. Особливо важливою є наявність чіткого способу впливу аудиторських звітів Рахункової палати на державну владу у цілому. Зокрема, на підставі їхнього аналізу комітети ВРУ можуть готувати пропозиції для вдосконалення законодавчих актів або передавати окремі питання з аудиторського звіту відомства на розгляд Верховної Ради. Тобто на цьому етапі з’являється реальний важіль впливу на державну політику. Крім того, усувається необхідність для Рахункової палати звітувати Мінфіну, що раніше підривало її незалежність.

У документі враховано попередній «кадрово-ротаційний» досвід і чітко унормовано процедуру призначення голови та членів Рахункової палати через конкурсний відбір. До речі, у проєкті прописаний також механізм «рейтингового списку» заміщення звільненого члена держоргану. Це ж скількох політичних суперечок можна уникнути…

Отже, новий законопроєкт визначає конкретні механізми не лише того, як працюватиме Рахункова палата, а й як вона взаємодіятиме з Верховною Радою. Перехід від «підзвітності» до «взаємодії» в її роботі виглядає досить логічним. На практиці це дасть змогу не лише виконати рекомендації на шляху до Європейського Союзу, але й налагодити ефективність роботи Рахункової палати як вищого незалежного органу аудиту, зокрема, через поширення її діяльності на всі публічні фінанси. Однак не слід забувати, що для прийняття цього проєкту та впровадження змін перш за все необхідно внести зміни до Конституції, чого в умовах дії воєнного стану зробити неможливо.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Корупція у ТЦК: військовий звернув увагу на важливу проблему
TSN
2025-04-03T14:19:27Z
Дружина Тімура Мірошниченка пожалілася на проблеми зі здоров’ям: "Мало мені ускладнень"
TSN
2025-04-03T14:18:37Z
Вчителі у школі зайнялися сексом: пікантні кадри побачило все місто
TSN
2025-04-03T14:18:33Z
З окупації повернули 11-річного хлопчика, матір якого вбили росіяни на його очах
TSN
2025-04-03T14:18:05Z
Неможливо зламати: у Лондоні показали абсолютно безпечне сховище для мільярдерів
Фокус
2025-04-03T14:12:33Z
На Закарпатті розробили дрон «Горгона», здатний нести до п'яти кілограмів вибухівки
InternetUA
2025-04-03T14:12:15Z
Песах у 2025 році: дата та традиції святкування єврейського Великодня
Факти ICTV
2025-04-03T14:10:46Z
Кожна українка повинна народити по двоє дітей, щоб покращити ситуацію в країні, — демограф Гладун
Antikor
2025-04-03T14:06:44Z
Чи потрібен дозвіл обох батьків на виїзд дитини за кордон: пояснення юристів
Факти ICTV
2025-04-03T14:04:37Z
Київрада розширила повноваження Кличка та урізала їх для Київської військової адміністрації
Antikor
2025-04-03T14:21:38Z
Сніг та заморозки: у Києві та області різко зміниться погода
TSN
2025-04-03T14:18:40Z
Київрада проголосувала за розширення повноважень Віталія Кличка. У КМВА вже прокоментували рішення
ZN UA
2025-04-03T14:13:46Z
Оперативна інформація щодо російського вторгнення станом на 16.00 03.04.2025
Украина Криминальная
2025-04-03T14:12:49Z
Вісім громад-форпостів Миколаївщини отримали партнерів за проєктом «Пліч-о-пліч»
УкраинФорм
2025-04-03T14:10:40Z
На Україну насувається циклон з півночі Європи - синоптики попередили про негоду
Комсомольская правда
2025-04-03T14:07:14Z
Окупанти намагаються прорватися на трасу "Покровськ – Костянтинівка", - ОСУВ "Хортиця"
Antikor
2025-04-03T14:03:20Z
Нові правила оплати лікарняних у Києві з 4 квітня: хто зможе отримати більше грошей
Политека
2025-04-03T14:01:25Z
У Криму окупанти порушили 1279 справ про «дискредитацію армії РФ»
УкраинФорм
2025-04-03T14:01:18Z
Деякі території Україна може повернути тільки дипломатично, – Зеленський
24tv
2025-04-03T14:24:44Z
Перший "Рамштайн" без США: в ОП пояснили, чому глава Пентагону не приїде на засідання
24tv
2025-04-03T14:24:08Z
Росія поширює фейк про військові вантажі у ТЕЦ Харкова, щоб відновити удари по енергетиці - ЦПД
УкраинФорм
2025-04-03T14:19:06Z
НАТО може стати ключовим у наданні допомоги європейській військовій місії в Україні – FT
ZN UA
2025-04-03T14:19:04Z
Трамп готується до Третьої світової війни: економіст про справжню мету американських мит
TSN
2025-04-03T14:18:58Z
Данія оголосила про новий пакет допомоги Україні вартістю майже $1 млрд
Европейская правда
2025-04-03T14:18:55Z
Команда Трампа програє Третю світову війну: чому США можуть втратити все — The Hill
TSN
2025-04-03T14:18:41Z
У Малі назвали Україну "терористичною державою", яку "треба зупинити"
ZN UA
2025-04-03T14:18:33Z
"Операцію завершено": Трамп прокоментував запровадження тарифів
TSN
2025-04-03T14:18:33Z
Більше питань, ніж відповідей: Slavia показалася вагітною у кліпі
Факти ICTV
2025-04-03T14:19:27Z
Від творців "Ключів від правди": 1+1 Україна покаже серіал з Цимбалару в головній ролі
GlavRed
2025-04-03T14:19:22Z
Якщо ви хочете мати молодший вигляд, зверніть увагу на ці стрижки
TSN
2025-04-03T14:18:30Z
Зізнання про Данилка і сльози мами: усі подробиці концерту Дмитра Волканова в Києві
TSN
2025-04-03T14:18:23Z
Анна Алхім мала роман з одруженим бізнесменом: як на скандальну історію реагують у тіктоці
24tv
2025-04-03T14:09:02Z
Бездушний фастфуд? Як захистити творчість від ШІ та чому всі фанатіють від нового тренду ChatGPT
24tv
2025-04-03T14:03:59Z
Висока і довговолоса: старша донька Джолі та Пітта стала справжньою красунею
GlavRed
2025-04-03T13:57:35Z
«Гомер пишався б»: Universal назвала «Одіссею» Нолана «шедевром нашого покоління» і не показала жодного кадру на CinemaCon
ITC
2025-04-03T13:40:10Z
Бен Аффлек неочікувано пофарбував волосся і сиву бороду: фото до та після
Gazeta UA
2025-04-03T13:39:33Z
Від 36 гривень за літр: АЗС оновили ціни на бензин, дизель та автогаз на Київщині
Хвиля
2025-04-03T14:21:30Z
Великодній кошик: скільки треба буде витратити на продукти в 2025 році
УкраинФорм
2025-04-03T14:19:16Z
Криптовалюти почали падати після глобальних тарифів Трампа
УкраинФорм
2025-04-03T14:19:16Z
Курс валют на 4 квітня: скільки коштуватимуть долар, євро і злотий
TSN
2025-04-03T14:19:10Z
Україна отримала від Польщі ще п'ять тисяч терміналів Starlink
УкраинФорм
2025-04-03T14:16:48Z
Чи подорожчають iPhone через нові мита США
24tv
2025-04-03T14:15:38Z
Підрив Каховської ГЕС поставив українських фермерів на коліна, - NYT
FaceNews
2025-04-03T14:13:46Z
За пів року торгів «Земельного банку» бюджет отримав 584,9 мільйона
УкраинФорм
2025-04-03T14:12:09Z
Видавництво Малковича зможе бронювати своїх працівників від мобілізації
ГЛАВКОМ NET
2025-04-03T14:03:30Z
Президент ФІФА прагне повернути Росію у міжнародний футбол
Факти ICTV
2025-04-03T14:16:55Z
"Дайте йому жити": відомий промоутер відмовився говорити про можливе повернення Ф'юрі
24tv
2025-04-03T14:15:03Z
Габріел пропустить залишок сезону через травму
Football.ua
2025-04-03T14:01:15Z
Шевченко програв вибори до виконкому УЄФА
Football.ua
2025-04-03T13:45:36Z
18 гандболісток заявлені на матчі збірної України проти Чехії у плей-офф ЧС-2025
УкраинФорм
2025-04-03T13:37:57Z
Президент УЄФА повідомив, коли російські команди повернуться на міжнародну арену
ГЛАВКОМ NET
2025-04-03T13:33:32Z
Кертіс Джонс: Я можу грати на будь-якій позиції
Football.ua
2025-04-03T13:25:39Z
Челсі та Манчестер Сіті претендують на воротаря Торіно — Tuttosport
Football.ua
2025-04-03T13:01:10Z
Зірковий боксер назвав боксерів, які кращі за непереможного Усика
24tv
2025-04-03T12:48:53Z
Супертест на IQ: знайдіть 3 відмінності в картинках хлопчика, який малює, за 19 сек
GlavRed
2025-04-03T14:21:36Z
Подружжя виграло кругленьку суму у лотерею: вчинок дружини обурить кожного
24tv
2025-04-03T14:21:12Z
Будь-хто може опинитись у списку: кому вже у квітні пророкують втрату роботи
24tv
2025-04-03T14:12:04Z
Трамп запровадив мита на острови, де з жителів тільки пінгвіни: що про них відомо
24tv
2025-04-03T13:48:53Z
Прекрасно ростуть у тіні: посадіть під деревами ці кущі та квіти
24tv
2025-04-03T13:48:01Z
Що думає кішка про свого господаря - де і як спить пухнастик розповість багато про що
GlavRed
2025-04-03T13:46:40Z
Якби "Титанік" вирушив у рейс зараз: скільки б довелося заплатити за квитки сьогодні
24tv
2025-04-03T13:45:56Z
15 варіантів, як пофарбувати яйця на Великдень у 2025 році
VGorode
2025-04-03T13:39:39Z
Як влаштувати ідеальну вечірку вдома: поради та ідеї для незабутнього вечора
24tv
2025-04-03T13:27:34Z
Чоловік у Києві задушив власну дружину: подробиці моторошного вбивства
Telegraf
2025-04-03T14:19:48Z
Вибух на ринку «Юність» у Києві стався через підрив гранати - поліція
УкраинФорм
2025-04-03T14:15:46Z
Вибух на ринку в Деснянському районі Києва: є загиблі
VGorode
2025-04-03T13:51:45Z
Вибух у Києві на ринку "Юність": поліція встановила причину
24tv
2025-04-03T13:45:13Z
Правоохоронці викрили колаборанта, який хвалив політику рф у соцмережах
InternetUA
2025-04-03T13:37:56Z
Одеські поліцейські затримали іноземця, який вербував українок для сексуальної експлуатації за кордоном
Украина Криминальная
2025-04-03T13:36:52Z
У Хмельницькій області чоловік вдарив військкома стільцем по голові: суд оштрафував його на 850 гривень
Antikor
2025-04-03T13:36:38Z
На центральній площі Амстердаму спалахнуло авто, є постраждалий
Европейская правда
2025-04-03T13:28:58Z
На Закарпатті судитимуть угруповання за схеми ухилення від служби та виїзду за кордон
Antikor
2025-04-03T13:28:38Z
6 найкорисніших вправ, які допоможуть вам покращити поставу
24tv
2025-04-03T14:24:41Z
Як прискорити метаболізм та покращити настрій — лише кілька розумних змін у графіку
TSN
2025-04-03T14:18:12Z
Названо несподіваний фрукт, який виявився утричі кориснішим, ніж банани та цитрусові
TSN
2025-04-03T14:18:07Z
Сім ознак які можуть вказувати на психічне нездоров’я людини
360ua.news
2025-04-03T14:06:43Z
На Закарпатті психіатри ставили фіктивні діагнози ухилянтам
1News
2025-04-03T12:48:44Z
Названо найшкідливіший суп: він дуже популярний в Україні
TSN
2025-04-03T12:46:45Z
Чому не виходить схуднути: найпоширеніші помилки
TSN
2025-04-03T12:45:41Z
Наче зернятко рису: у США розроблено найменший у світі кардіостимулятор
Факти ICTV
2025-04-03T12:37:38Z
В Охматдиті відкрили стаціонарне відділення фізичної та реабілітаційної медицини
УкраинФорм
2025-04-03T12:30:32Z
Акумулятор під ногами: знайдено спосіб використовувати землю для зберігання енергії
InternetUA
2025-04-03T14:22:51Z
Ретроградна Венера 2025: 10 езотеричних маніфестацій, щоб розірвати прив’язаності
TSN
2025-04-03T14:18:26Z
Альтернатива Starlink на підході: що відомо про запуск нових інтернет-супутників
Фокус
2025-04-03T14:13:29Z
ChatGPT досі не має тек, але ці розширення допоможуть вам виправити ситуацію
24tv
2025-04-03T14:09:50Z
У телеграмі активізувалася шахрайська схема з проханнями нібито проголосувати за «родичку» в конкурсі, — ЦПД
Детектор М
2025-04-03T14:01:00Z
Обсидіан приховував секрети: вчені знайшли докази доконтактної торгівлі серед корінних народів Канади
Фокус
2025-04-03T14:00:00Z
Rakuten Viber запускає Viber Dating в Україні
Детектор М
2025-04-03T13:55:33Z
Свідчить про високий статус: у Помпеях розкопали унікальний поховальний рельєф
Фокус
2025-04-03T13:30:18Z
OnlyFans пропонує купити TikTok, але китайський уряд може заблокувати угоду
GlavRed
2025-04-03T13:28:35Z
Skoda поповнила сімейство RS електрокросом Elroq
AutoCentre
2025-04-03T14:13:26Z
Розкриті технічні характеристики американської самохідної гаубиці M109A7 Paladin
InternetUA
2025-04-03T14:01:39Z
У Києві засвітився дуже рідкісний 850-сильний спорткар Mercedes Brabus
Фокус
2025-04-03T14:00:33Z
Hyundai витратила $21 млрд у США і все одно може підвищити ціни
Топ Жир
2025-04-03T13:45:08Z
Чому нове авто – це інвестиція у вашу безпеку та комфорт: переваги над вживаними автомобілями
Топ Жир
2025-04-03T13:33:26Z
Маловідома кнопка може зробити авто холоднішим у спеку та зекономити пальне
GlavRed
2025-04-03T13:27:12Z
Водій Lexus демонструє агресивну поведінку на дорозі в бік Cybertruck
Топ Жир
2025-04-03T13:15:23Z
Електричний седан Hyundai Ioniq 6 пережив рестайлінг: нова зовнішність та спортивна версія
AutoGeek
2025-04-03T13:12:37Z
Новий кросовер Jeep Compass 2025 показали до презентації
Фокус
2025-04-03T13:06:17Z