У США вперше провели пересадку цілого ока: чому це важливо
Команда хірургів із Нью-Йорка вперше у світі провела пересадку цілого ока людини. Операцію вже називають науковим проривом, хоча поки що гарантій, що пацієнт зможе бачити пересадженим оком, немає, повідомляє Science Alert.
У ході операції медики видалили частину обличчя та все ліве око, включаючи систему кровопостачання та зоровий нерв у донора. Їх пересадили чоловікові з Арканзасу, який 2021 року пережив удар струмом напругою 7200 В.
46-річний Аарон Джеймс отримав серйозні травми, включаючи втрату лівого ока, лівої руки вище ліктя, носа та губ, передніх зубів, області лівої щоки та підборіддя. Його направили до NYU Langone Health, провідного медичного центру з трансплантації обличчя. Тут йому й провели трансплантацію у травні.
Поки що зробити пересадку цілого ока не вдавалося, хоча лікарям вдалося досягти деяких успіхів на тваринах, яким вдалося частково відновити зір.
Операцією керував Едуардо Родрігес, для якого це була п'ята трансплантація обличчя. Йому вдалося скоротити час проведення операції з 36 годин, якими він розпочинав у 2012 році, до 21 години.
Трансплантоване ліве око виглядає дуже здоровим, сказала офтальмолог сітківки Вайдехі Діданія. За її словами, око має хороше кровопостачання, він підтримує тиск і генерує електричні сигнали. Зір у Джеймса поки не повернувся, але вчені сподіваються, що це станеться у майбутньому.
Чому це важливо
«Трансплантація людського ока в Нью-Йоркському університеті в Лангоні є поворотним моментом у нашому спільному прагненні відновити зір і дає надію безліч людей по всьому світу», - заявив Деніел Пелаез з Очного інституту Баскома Палмера при Університеті Майамі. Він також працює у напрямку розвитку трансплантації ока.
Джеймс вважався відмінним кандидатом, оскільки йому і так була потрібна пересадка обличчя. А це означає прийом імунодепресантів. Тобто, пересадка ока була доцільною, навіть якщо зрештою виявиться лише косметичною.
«Я знову можу відчувати запах, я знову можу їсти, відчувати смак їжі. Вперше за півтора року я поцілував свою дружину. Я хочу зараз вийти в люди і не носити маску та прикриватися. Я хочу, щоб про це дізналося якнайбільше людей, які можуть не знати про цей варіант – особливо про око. Навіть якщо зі мною це не спрацювало, це був початок, тож, можливо, доктор Родрігес зможе навчитися чогось іншого наступного разу», - сказав він.
Щоб прискорити відновлення нервів, команда з Нью-Йорка використовувала дорослі стовбурові клітини з кісткового мозку.
Кіа Вашингтон з Медичного кампус Аншуца Університету Колорадо вважає, що відновлення зору може включати застосування інших передових підходів. Це генна терапія, що дозволяє використовувати внутрішню здатність зорового нерва до загоєння. А також використання пристрою, що називається нервовим бандажом, для захисту тканин; або використання пристроїв, які вловлюють сигнали та обходять пошкоджений шлях.
"Ми досягли великого прогресу в методах лікування, які сприяють регенерації зорового нерва, які можуть супроводжувати трансплантацію ока", - сказав Джеффрі Голдберг, який працює над програмами з пересадки ока в Очному інституті Байєрса при Стенфордському університеті.