MY.UAНовини
Вакцинація: експерти спростували міфи щодо щеплень від Covid-19 та інших захворювань
Вакцинація: експерти спростували міфи щодо щеплень від Covid-19 та інших захворювань

Вакцинація: експерти спростували міфи щодо щеплень від Covid-19 та інших захворювань

Covid-19 нікуди не зник, він шириться світом і Україною. Особливо небезпечним захворювання є для людей віком від 60 років.

З жовтня в Україні активно поширюється грип та інші респіраторні віруси, адже зараз триває епідсезон.

Медики кажуть, щоб уберегти своє здоров’я та життя, варто вакцинуватися.

Зараз дивляться

Фахівці розповіли, які є розповсюджені міфи про вакцинацію, та розвінчали їх.

Міф 1. Під час війни вакцинація не на часі

Наразі медичні заклади передусім спрямовують зусилля на лікування поранених і постраждалих від наслідків війни. Медзаклади перевантажені, тож людина з інфекційною хворобою або її ускладненням не завжди матиме доступ до медичної допомоги. Щоб не потрапити в таку ситуацію, необхідно зробити щеплення проти вакцинокерованих хвороб.

Наприклад, під час війни завжди більший ризик травмувань, які можуть призвести до потрапляння збудника правця в ранову поверхню. Натомість одночасне надходження великої кількості постраждалих може призвести до того, що інфікована правцем людина не зможе вчасно отримати допомогу.

Водночас обставини воєнного часу спонукають людей до вимушеного переселення. Ризик інфекційних хвороб у середовищі компактного розміщення ВПО підвищений. Наприклад, у холодну пору року в Україні триває епідсезон респіраторних вірусів, до яких зараз перейшов і Covid-19. Циркулюючи паралельно з грипом, він ускладнює епідсезон, особливо для людей віком від 60 років.

Міф 2. Якість вакцин під сумнівом через часті відключення світла

На більшості вакцин є термоіндикатори, завдяки яким людина може пересвідчитись в якості вакцини. Крім того, є алгоритм дотримання вимог “холодового ланцюга”.

Амбулаторії забезпечені генераторами та сумками-холодильниками. Вони дозволяють зберігати вакцини до 7 діб. Такого тривалого відключення світла немає.

Якщо електроенергія зникне більш ніж на тиждень, то усі вакцини звозитимуть у центральну амбулаторію, де є генератор.

Міф 3. Covid-19 уже не такий страшний

Завдяки 1-й і 2-й дозам поширення Covid-19 дещо пригальмувалося. Але якщо не робити бустерних доз, то знову буде спалах. А оскільки Covid-19 перейшов до категорії сезонних вірусів нарівні з грипом, то його спалах ускладнює епідсезон і становить серйозну загрозу для груп ризику. Надто для людей віком від 60 років та осіб із хронічними захворюваннями.

Вірус продовжує мутувати, адже це його природа. Епідеміологи вивчають мутації, та постійно створюють вакцини від Covid-19. Організм людини не має здатності сам, без щеплення, заздалегідь підготуватися до зустрічі з новим штамом вірусу.

Міф 4. Не йдемо вакцинуватися, тому що змусять робити щеплення спочатку, через втрату всіх записів

Новий лікар не матиме інформації про ваші щеплення, якщо записи про них були зроблені до 2019 року і втрачені. Тоді дані вносилися у паперовому вигляді, не було ЕСОЗ (Електронна система охорони здоров’я, куди, зокрема, обов’язково вносилися записи про щеплення громадян від Covid-19.) Але це стосується тих, хто втратив документи.

Проте зайвих щеплень не буває. Погано тільки, якщо їх недостатньо.

Якщо записи або інформація відсутні, то, за законодавством, потрібно робити всі щеплення.

Можна починати з тих вакцин, які потрібні за віком, згідно з Національним календарем профілактичних щеплень. Однак це не стосується щеплення від Covid-19, дані про це є в ЕСОЗ.

Ніхто не застрахований від нещасних випадків, особливо під час війни. Коли може знадобитися екстрена вакцинація, невідомо, чи буде до неї доступ.

Міф 5. Вакцинація негативно діє на імунітет

Мережею поширюють інформацію про те, що вакцини погіршують імунітет. Автори таких дописів стверджують, наче антитіла, які утворюються в результаті щеплення (їх називають гуморальною імунною відповіддю), пригнічують клітинний імунітет, який ніби то потрібен для справжнього захисту від хвороби.

Насправді гуморальний і клітинний імунітети — це два види імунної відповіді, які потрібні організму людини, щоб захищатися від інфекційних хвороб. Вакцини стимулюють вироблення як гуморальної, так і клітинної імунної відповіді.

Гуморальний імунітет забезпечують В-клітини (лімфоцити). Клітинний імунітет забезпечують Т-клітини (Т-лімфоцити). Т-клітини дають першочергову відповідь на інфекцію, вони атакують будь-які чужорідні елементи в організмі, поки формується гуморальний імунітет і його антитіла.

Захистити від зараження можуть лише антитіла, а послабити хворобу та захистити від ускладнень навіть за відсутності антитіл – Т-клітини клітинного імунітету.

Міф 6. Наш лікар не дає гарантію, що після щеплення з дитиною все буде добре

Немає нічого такого, що можна гарантувати на 100%. Але точно відомо, що ризик захворіти й померти від інфекційної хвороби набагато більший, аніж ризик від вакцини.

Міф 7. Наша дитина часто хворіє. Нема коли робити щеплення, та й боїмося ще більше нашкодити

Якраз через часті хвороби дитини слід передусім зробити щеплення. Вакцинуватися можна одразу після одужання без терміну очікування та додаткових аналізів.

Міф 8. Ми самі вирішуємо, які щеплення потрібні нашій дитині. Деякі з них вважаємо зайвими

У календарі планової вакцинації внесені щеплення саме від тих захворювань, які найбільш небезпечні. Варто довіритися лікарям з приводу того, чому саме ці вакцини обов‘язково потрібно зробити. Батьки можуть вирішувати щодо рекомендованих щеплень, але обов’язкові необхідно робити.

Міф 9. Людям похилого віку чи з хронічними захворюваннями – небезпечно вакцинуватися

Як діятиме вакцина на таку людину – якраз і передбачено, а от як подіє саме захворювання – ні! З віком організм слабшає, обтяжується супутніми захворюваннями і гірше здатен протистояти важким ускладненням вірусів для легень, серця, нирок та інших органів. Коронавірус і грип можуть викликати у людей від 60 років пневмонію, серцево-судинні патології, фіброз нирок, загострення хронічних захворювань, наприклад, діабету, а також інші серйозні проблеми.

Побічним ефектом може стати незначний біль в місці введення або субфебрильна температура (підвищення температури у межах 37,1-38,0 °C), яка триває день чи два. Та це незначний дискомфорт, який краще потерпіти кілька днів, але бути захищеним від ускладнень.

Міф 10. Ті, хто вакцинувався проти Covid-19, все одно хворіють

Вакцинація лише попереджає виникнення важкого перебігу захворювання та смерті. Отримавши щеплення, ви також можете колись захворіти, але це буде легкий перебіг, що збереже ваше життя.

Міф 11. У дитини була побічна реакція на одну з вакцин

Якщо це підвищення температури, болючість в місці ін’єкції та почервоніння, то це норма і боятися не варто.

Міф 12. Батьки самі вирішують, чи вакцинувати дитину

Планові щеплення (ті що є в Національному календарі щеплень) – обов’язок батьків. Згідно з чинним законодавством України, саме батьки несуть відповідальність за здоров’я дитини.

Міф 13. Лікар не рекомендує робити щеплення до певного віку дитини

Лікар, котрий піклується про здоров’я свого пацієнта, поважає його, не може давати недостовірні поради.

Є доказова медицина, є Національний календар щеплень – це документ, у якому визначено перелік захворювань, від яких проводиться вакцинація, і строки проведення щеплень. Усі лікарі мають керуватися цим документом.

Саме діти ранього та молодшого віку найбільш вразливі до інфекційних хвороб, які можна попередити вакцинацією.

Міф 14. Все одно зараз багато людей на дистанційці

У деяких регіонах України і досі робота та навчання проходять дистанційно.

Люди ходять до магазину, на вулицю, хтось приходить в гості чи у справах. Тож завжди можна підхопити хворобу. Дистанційна робота та навчання рано чи пізно завершиться, і тоді за місяць навчання/роботи офлайн можна підхопити багато інфекційних хвороб одночасно.

Міф 15. Я вже перехворів на Covid-19

Навіть якщо ви перенесете хворобу легко, у вас може не сформуватися належного імунного захисту після неї. Одне з Центрів з контролю та профілактики захворювань в США свідчить про те, що у третини з тих, хто перехворіли на коронавірус, не виявили антитіл до цієї хвороби. Водночас в іншому після двох доз вакцини антитіла до SARS-CoV-2 виявили у 99,6% людей.

Навіть якщо ви вже перехворіли, вам варто щепитися, адже ви можете заразитися знову. За , люди, які перенесли Covid-19, а потім вакцинувалися, мають у 2,34 раза нижчий ризик захворіти на нього знову, аніж ті, хто хворів, але не вакцинувався.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Єврокомісар закликав країни ЄС накопичити запаси снарядів, щоби бути готовими до ймовірної війни
УкраинФорм
2024-09-23T15:00:59Z
Гарріс дещо випереджає Трампа у шести ключових штатах
Европейская правда
2024-09-27T13:25:37Z
В Естонії вважають, що українські удари по військових складах РФ будуть відчутними у жовтні
Европейская правда
2024-09-27T13:24:57Z
У Херсоні - вже п’ятеро поранених унаслідок атаки з дрона
УкраинФорм
2024-09-27T13:24:12Z
Трамп розсекретив, що саме скаже Зеленському при зустрічі
24tv
2024-09-27T13:24:07Z
"Президентами народжуються": Лукашенко сказав, хто міг бути його наступником
24tv
2024-09-27T13:21:55Z
"Ніщо не завадить": Кадиров може вирішити "відцапати" Північний Кавказ - експерт
GlavRed
2024-09-27T13:21:46Z
Китай запускає платформу “Друзі Миру”
360ua.news
2024-09-27T13:21:43Z
Скорочення ударів по Харкову – урок для Заходу: у WSJ вказали на важливість дозволу бити по Росії
TSN
2024-09-27T13:21:29Z
Які трендові кольори волосся для жінок за 40: омолоджують і роблять образ бездоганним
TSN
2024-09-13T17:42:40Z
Христина Соловій постала перед судом за лайку на концерті
ГЛАВКОМ NET
2024-09-27T13:21:18Z
Творці «Дедпул і Росомаха» показали видалений епізод із насмішками над мультивсесвітом Marvel
ITC
2024-09-27T13:17:20Z
Аліна Гросу прокоментувала чутки про "дипломатичну посаду" та повідомила про зміну піар-команди
Комсомольская правда
2024-09-27T13:06:47Z
У Києві відкрилася виставка «Будь другом. Собі теж»
УкраинФорм
2024-09-27T12:58:55Z
Українці шоковані від сюжетних поворотів 2 сезону "Жіночого лікаря": як вони реагують
24tv
2024-09-27T12:51:39Z
Моніка Беллуччі у гламурній сукні вийшла на червону доріжку з Тімом Бертоном
Фокус
2024-09-27T12:45:49Z
Може вивести мене із себе за хвилину, – вагітна дружина Остапчука привітала його з 40-річчям
24tv
2024-09-27T12:30:44Z
«Апґрейд» Блейка Крауча: чи готове людство до оновлення? Рецензія ITC.ua
ITC
2024-09-27T11:56:19Z
У регіони доставлять 30 тисяч доз вакцини від грипу для безоплатного щеплення медиків
УкраинФорм
2024-09-27T12:55:57Z
Пропонували «подяку» у 10% від суми тендера на закупівлю медпрепаратів для Інституту НАМН – повідомлено про підозру двом учасникам схеми
Украина Криминальная
2024-09-27T11:42:18Z
В якому віці найвищий ризик ожиріння: розрахуйте схильність за допомогою нового калькулятора
24tv
2024-09-27T11:24:14Z
Найкращі спеції до кави: лікарі назвали приправи, які омолоджують організм і знижують холестерин
TSN
2024-09-27T11:21:57Z
Бубонна чума та інші жахи з минулого, які існують донині
Фокус
2024-09-27T11:21:26Z
Що їсть Марго Роббі: секрети фігури зірки фільму "Барбі"
24tv
2024-09-27T10:24:12Z
Перевірений бабусин метод: що буде, якщо волосся помити яйцем
GlavRed
2024-09-27T09:27:34Z
Як зменшити апетит: 7 найкращих продуктів для його зниження та прискорення метаболізму
TSN
2024-09-27T09:27:26Z
Універсальний очищувач: 10 способів застосування кисневого відбілювача у прибиранні
TSN
2024-09-27T09:27:09Z
АПЛ: розклад і результати матчів 6-го туру чемпіонату Англії з футболу, турнірна таблиця
TSN
2024-09-27T13:22:33Z
Фінальний турнір юнацького Євро-2025 з футзалу прийматиме Молдова
УкраинФорм
2024-09-27T13:18:35Z
Родрі буде прооперований в Мадриді
Football.ua
2024-09-27T12:55:43Z
Аліссон повернувся до тренувань з Ліверпулем
Football.ua
2024-09-27T12:33:26Z
Спортдир Ювентуса: Про відхід Калафіорі шкодує весь італійський футбол
Football.ua
2024-09-27T12:28:01Z
Матч дев'ятого туру УПЛ «Ворскла» - «Полісся» перенесли до Житомира
УкраинФорм
2024-09-27T12:08:46Z
Думфріс погодився підписати новий контракт із Інтером
Football.ua
2024-09-27T11:58:37Z
В Івано-Франківську пройшов дитячий фестиваль «Відкриті уроки футболу»
УкраинФорм
2024-09-27T11:55:21Z
Марта Костюк програла Кеті Волинець на тенісному турнірі у столиці Китаю
УкраинФорм
2024-09-27T11:31:40Z
Прикордонники попередили українців про можливі труднощі з перетином польського кордону
ГЛАВКОМ NET
2024-09-13T15:49:31Z
Ціна Курської операції: українські військові розповіли, чи вартий наступ важких зусиль
TSN
2024-09-13T17:42:32Z
Українців за кордоном закликали долучитися до акції на підтримку полонених «Повернення додому»
УкраинФорм
2024-09-27T13:24:04Z
Пара зайнялася сексом просто у салоні літака через декілька хвилин після зльоту
TSN
2024-09-27T13:21:26Z
Іменини у жовтні 2024 року: кого і коли вітати з днем ангела — старий та новий календарі
TSN
2024-09-27T13:21:20Z
Львів’янин Ярослав Базилевич, всю родину якого вбила Росія: "Намагаюся шукати маленькі сенси в житті"
TSN
2024-09-27T13:21:06Z
У Фінляндії визначилися з місцем розміщення штабу сухопутних військ НАТО у Північній Європі
Европейская правда
2024-09-27T13:21:02Z
Двоє чоловіків зустрілися на сімейному реалітішоу, кинули своїх дружин і тепер живуть разом
TSN
2024-09-27T13:21:02Z
Сирський зустрівся з начальником Генштабу Словаччини
УкраинФорм
2024-09-27T13:12:19Z
Наступ РФ обернувся провалом: ЗСУ залучають резерви на важливому напрямку - Bild
GlavRed
2024-09-27T13:24:57Z
Литиме як з відра: в яких областях пройдуть сильні дощі на вихідних
24tv
2024-09-27T13:24:53Z
Бійці «Ахіллесу» відбили штурм на Куп’янському напрямку й уразили 40 одиниць техніки росіян
УкраинФорм
2024-09-27T13:21:43Z
РФ збирає "ударний кулак" і готує новий штурм: у ЗСУ назвали напрямок
GlavRed
2024-09-27T13:21:36Z
Проблема №1 для ЗСУ: експерт назвав найефективнішу зброю РФ
TSN
2024-09-27T13:21:29Z
Друга Ріка відправилися в благодійний тур Європою під назвою Supernation Charity Tour 2024. Як відбувався концерт у Нюнберзі в Німеччині очима глядачів.
FM-TV
2024-09-27T13:04:50Z
Казковий “розумник”: окупант вирішив розстріляти український дрон
TSN
2024-09-27T13:03:21Z
Контрнаступ на одному з напрямків: Світан спрогнозував перелом на початку жовтня
GlavRed
2024-09-27T12:57:03Z
Окупанти показали захоплених у полон "Вовків Да Вінчі": комбат відреагував
Фокус
2024-09-27T12:51:48Z
Де було заховано вибухівку для підриву пейджерів у Лівані: версія CNN
InternetUA
2024-09-27T13:25:44Z
У Первомайську молодик погрожував кинути гранату у громадському місці
Украина Криминальная
2024-09-27T13:24:28Z
Страшний "приліт" у Кривому Розі: ворог вдарив по управлінню поліції, під завалами люди
TSN
2024-09-27T13:21:50Z
У Києві дістали уламки російського безпілотника з Дніпра: з'явилися фото
TSN
2024-09-27T13:21:45Z
Українка намагалася провезти до Польщі рекордну суму готівки: фото
Хвиля
2024-09-27T13:21:40Z
Прикордонники затримали чотирьох веслувальників на Дунаї: що відомо
TSN
2024-09-27T13:21:01Z
Мешканця Київщини судитимуть за зґвалтування 15-річної дівчини
Украина Криминальная
2024-09-27T13:18:59Z
Порт Лос-Анджелеса зупинив роботу через незвичну причину – Bloomberg
ГЛАВКОМ NET
2024-09-27T13:15:48Z
З’явились фото російського ракетного удару по Кривому Рогу
Украина Криминальная
2024-09-27T13:12:58Z
Як спекатися молі назавжди: 5 ефективних методів
TSN
2024-09-27T13:22:27Z
Як прати штори та тюлі, щоб не прасувати їх: прості поради для ідеального результату
TSN
2024-09-27T13:22:25Z
Насправді він був зовсім не ідеальним: поширені міфи про радянський ГОСТ, в які ми довгий час вірили
TSN
2024-09-27T13:21:54Z
Мистецтво компактних зборів: як скласти валізу, щоб усе помістилося
TSN
2024-09-27T13:21:50Z
Окремі чи вбудовані меблі на кухні: дизайнери відповіли, що краще
24tv
2024-09-27T13:06:33Z
Все діло в секреті: як приготувати піцу "Un momento" за 15 хвилин – швидше, ніж доставка
24tv
2024-09-27T12:54:36Z
Як обрізати різні види яблунь восени: терміни та правила гарного врожаю
Политека
2024-09-27T12:31:19Z
Як привчити кота до лотка: корисні поради експертів
Комсомольская правда
2024-09-27T12:22:16Z
Місячний календар стрижок на жовтень 2024: у які дні категорично не можна стригти волосся
24tv
2024-09-27T12:03:41Z
Від $33 000: Lynk&Co та Meizu представили електромобіль для геймерів
AutoGeek
2024-09-27T13:21:12Z
«Автономне» водіння Tesla Full Self-Driving потребує втручання кожні 21 км, — незалежне тестування
ITC
2024-09-27T13:05:34Z
Справжній ексклюзив: електромобілі Volkswagen ID.Buzz поставляються дилерам лімітованими серіями
AutoGeek
2024-09-27T12:39:55Z
Понад 200 км за 5 хвилин: GM і CATL показали інноваційну батарею для електромобілів
AutoGeek
2024-09-27T12:01:50Z
У Києві засвітився найоригінальніший мотоцикл Harley Davidson
Фокус
2024-09-27T11:30:42Z
Ford засвітив новий позашляховик напередодні дебюту
AutoCentre
2024-09-27T11:16:17Z
Toyota суттєво змінює назви і зовнішність плагін-гібридів: що нового
AutoGeek
2024-09-27T11:10:21Z
Названо найбільш продаваний автомобіль у Європі
Portaltele
2024-09-27T10:59:21Z
Позашляхова легенда: тест-драйв нового Jeep Wrangler
Фокус
2024-09-27T10:42:44Z
Мінімалка в Європі: де найвищі зарплати та наскільки відрізняються від українських
Комсомольская правда
2024-09-27T13:25:24Z
На Миколаївщині вдвічі зменшилась врожайність соняшника
AgroNews
2024-09-27T13:24:08Z
Чи вплине зростання податків на ціни в Україні: в НБУ озвучили прогноз
TSN
2024-09-27T13:21:13Z
Перерахунок субсидій з 1 жовтня: кому необхідно додатково звернутись до ПФУ
ГЛАВКОМ NET
2024-09-27T13:21:12Z
Продукти стали розкішшю: як українці виживають на мінімальну зарплату
Знай
2024-09-27T13:12:00Z
У ЄС Meta оштрафували на понад €90 мільйонів через зберігання паролів
УкраинФорм
2024-09-27T12:45:53Z
В ЄБРР назвали головну причину подорожчання долара
Хвиля
2024-09-27T12:42:01Z
Литовська газотранспортна компанія передасть Україні автомобілі та генератори
Европейская правда
2024-09-27T12:40:28Z
Борги українців за мікрокредитами зросли на понад 50% від початку року
ГЛАВКОМ NET
2024-09-27T12:33:58Z
Чоловіки масово отримують електронні листи від ТЦК: у чому річ
TSN
2024-09-27T13:22:37Z
Вчені виявили схожу на Землю планету, але є нюанс
TSN
2024-09-27T13:22:36Z
Українське казино Super Gra
Топ Жир
2024-09-27T13:09:02Z
Стівен Спілберг обожнює комп’ютерні ігри, але геймпади для нього — табу
ITC
2024-09-27T13:05:54Z
Google заплатила 2,7 млрд дол. за повернення програміста, який звільнився: чому він особливий
TSN
2024-09-27T13:05:45Z
Вчені відкривають величезні гравітаційні басейни в локальному Всесвіті
Portaltele
2024-09-27T13:01:56Z
Samsung представила розумний годинник Galaxy Watch FE з підтримкою LTE
Portaltele
2024-09-27T13:01:04Z
Новий Galaxy S24 FE отримав перший електронний процесор Exynos
InternetUA
2024-09-27T12:46:17Z
Компанію Meta оштрафували майже на 102 млн доларів за зберігання паролів у вигляді звичайного тексту
Детектор М
2024-09-27T12:45:10Z