MY.UAНовини
Вакцинація: експерти спростували міфи щодо щеплень від Covid-19 та інших захворювань
Вакцинація: експерти спростували міфи щодо щеплень від Covid-19 та інших захворювань

Вакцинація: експерти спростували міфи щодо щеплень від Covid-19 та інших захворювань

Covid-19 нікуди не зник, він шириться світом і Україною. Особливо небезпечним захворювання є для людей віком від 60 років.

З жовтня в Україні активно поширюється грип та інші респіраторні віруси, адже зараз триває епідсезон.

Медики кажуть, щоб уберегти своє здоров’я та життя, варто вакцинуватися.

Зараз дивляться

Фахівці розповіли, які є розповсюджені міфи про вакцинацію, та розвінчали їх.

Міф 1. Під час війни вакцинація не на часі

Наразі медичні заклади передусім спрямовують зусилля на лікування поранених і постраждалих від наслідків війни. Медзаклади перевантажені, тож людина з інфекційною хворобою або її ускладненням не завжди матиме доступ до медичної допомоги. Щоб не потрапити в таку ситуацію, необхідно зробити щеплення проти вакцинокерованих хвороб.

Наприклад, під час війни завжди більший ризик травмувань, які можуть призвести до потрапляння збудника правця в ранову поверхню. Натомість одночасне надходження великої кількості постраждалих може призвести до того, що інфікована правцем людина не зможе вчасно отримати допомогу.

Водночас обставини воєнного часу спонукають людей до вимушеного переселення. Ризик інфекційних хвороб у середовищі компактного розміщення ВПО підвищений. Наприклад, у холодну пору року в Україні триває епідсезон респіраторних вірусів, до яких зараз перейшов і Covid-19. Циркулюючи паралельно з грипом, він ускладнює епідсезон, особливо для людей віком від 60 років.

Міф 2. Якість вакцин під сумнівом через часті відключення світла

На більшості вакцин є термоіндикатори, завдяки яким людина може пересвідчитись в якості вакцини. Крім того, є алгоритм дотримання вимог “холодового ланцюга”.

Амбулаторії забезпечені генераторами та сумками-холодильниками. Вони дозволяють зберігати вакцини до 7 діб. Такого тривалого відключення світла немає.

Якщо електроенергія зникне більш ніж на тиждень, то усі вакцини звозитимуть у центральну амбулаторію, де є генератор.

Міф 3. Covid-19 уже не такий страшний

Завдяки 1-й і 2-й дозам поширення Covid-19 дещо пригальмувалося. Але якщо не робити бустерних доз, то знову буде спалах. А оскільки Covid-19 перейшов до категорії сезонних вірусів нарівні з грипом, то його спалах ускладнює епідсезон і становить серйозну загрозу для груп ризику. Надто для людей віком від 60 років та осіб із хронічними захворюваннями.

Вірус продовжує мутувати, адже це його природа. Епідеміологи вивчають мутації, та постійно створюють вакцини від Covid-19. Організм людини не має здатності сам, без щеплення, заздалегідь підготуватися до зустрічі з новим штамом вірусу.

Міф 4. Не йдемо вакцинуватися, тому що змусять робити щеплення спочатку, через втрату всіх записів

Новий лікар не матиме інформації про ваші щеплення, якщо записи про них були зроблені до 2019 року і втрачені. Тоді дані вносилися у паперовому вигляді, не було ЕСОЗ (Електронна система охорони здоров’я, куди, зокрема, обов’язково вносилися записи про щеплення громадян від Covid-19.) Але це стосується тих, хто втратив документи.

Проте зайвих щеплень не буває. Погано тільки, якщо їх недостатньо.

Якщо записи або інформація відсутні, то, за законодавством, потрібно робити всі щеплення.

Можна починати з тих вакцин, які потрібні за віком, згідно з Національним календарем профілактичних щеплень. Однак це не стосується щеплення від Covid-19, дані про це є в ЕСОЗ.

Ніхто не застрахований від нещасних випадків, особливо під час війни. Коли може знадобитися екстрена вакцинація, невідомо, чи буде до неї доступ.

Міф 5. Вакцинація негативно діє на імунітет

Мережею поширюють інформацію про те, що вакцини погіршують імунітет. Автори таких дописів стверджують, наче антитіла, які утворюються в результаті щеплення (їх називають гуморальною імунною відповіддю), пригнічують клітинний імунітет, який ніби то потрібен для справжнього захисту від хвороби.

Насправді гуморальний і клітинний імунітети — це два види імунної відповіді, які потрібні організму людини, щоб захищатися від інфекційних хвороб. Вакцини стимулюють вироблення як гуморальної, так і клітинної імунної відповіді.

Гуморальний імунітет забезпечують В-клітини (лімфоцити). Клітинний імунітет забезпечують Т-клітини (Т-лімфоцити). Т-клітини дають першочергову відповідь на інфекцію, вони атакують будь-які чужорідні елементи в організмі, поки формується гуморальний імунітет і його антитіла.

Захистити від зараження можуть лише антитіла, а послабити хворобу та захистити від ускладнень навіть за відсутності антитіл – Т-клітини клітинного імунітету.

Міф 6. Наш лікар не дає гарантію, що після щеплення з дитиною все буде добре

Немає нічого такого, що можна гарантувати на 100%. Але точно відомо, що ризик захворіти й померти від інфекційної хвороби набагато більший, аніж ризик від вакцини.

Міф 7. Наша дитина часто хворіє. Нема коли робити щеплення, та й боїмося ще більше нашкодити

Якраз через часті хвороби дитини слід передусім зробити щеплення. Вакцинуватися можна одразу після одужання без терміну очікування та додаткових аналізів.

Міф 8. Ми самі вирішуємо, які щеплення потрібні нашій дитині. Деякі з них вважаємо зайвими

У календарі планової вакцинації внесені щеплення саме від тих захворювань, які найбільш небезпечні. Варто довіритися лікарям з приводу того, чому саме ці вакцини обов‘язково потрібно зробити. Батьки можуть вирішувати щодо рекомендованих щеплень, але обов’язкові необхідно робити.

Міф 9. Людям похилого віку чи з хронічними захворюваннями – небезпечно вакцинуватися

Як діятиме вакцина на таку людину – якраз і передбачено, а от як подіє саме захворювання – ні! З віком організм слабшає, обтяжується супутніми захворюваннями і гірше здатен протистояти важким ускладненням вірусів для легень, серця, нирок та інших органів. Коронавірус і грип можуть викликати у людей від 60 років пневмонію, серцево-судинні патології, фіброз нирок, загострення хронічних захворювань, наприклад, діабету, а також інші серйозні проблеми.

Побічним ефектом може стати незначний біль в місці введення або субфебрильна температура (підвищення температури у межах 37,1-38,0 °C), яка триває день чи два. Та це незначний дискомфорт, який краще потерпіти кілька днів, але бути захищеним від ускладнень.

Міф 10. Ті, хто вакцинувався проти Covid-19, все одно хворіють

Вакцинація лише попереджає виникнення важкого перебігу захворювання та смерті. Отримавши щеплення, ви також можете колись захворіти, але це буде легкий перебіг, що збереже ваше життя.

Міф 11. У дитини була побічна реакція на одну з вакцин

Якщо це підвищення температури, болючість в місці ін’єкції та почервоніння, то це норма і боятися не варто.

Міф 12. Батьки самі вирішують, чи вакцинувати дитину

Планові щеплення (ті що є в Національному календарі щеплень) – обов’язок батьків. Згідно з чинним законодавством України, саме батьки несуть відповідальність за здоров’я дитини.

Міф 13. Лікар не рекомендує робити щеплення до певного віку дитини

Лікар, котрий піклується про здоров’я свого пацієнта, поважає його, не може давати недостовірні поради.

Є доказова медицина, є Національний календар щеплень – це документ, у якому визначено перелік захворювань, від яких проводиться вакцинація, і строки проведення щеплень. Усі лікарі мають керуватися цим документом.

Саме діти ранього та молодшого віку найбільш вразливі до інфекційних хвороб, які можна попередити вакцинацією.

Міф 14. Все одно зараз багато людей на дистанційці

У деяких регіонах України і досі робота та навчання проходять дистанційно.

Люди ходять до магазину, на вулицю, хтось приходить в гості чи у справах. Тож завжди можна підхопити хворобу. Дистанційна робота та навчання рано чи пізно завершиться, і тоді за місяць навчання/роботи офлайн можна підхопити багато інфекційних хвороб одночасно.

Міф 15. Я вже перехворів на Covid-19

Навіть якщо ви перенесете хворобу легко, у вас може не сформуватися належного імунного захисту після неї. Одне з Центрів з контролю та профілактики захворювань в США свідчить про те, що у третини з тих, хто перехворіли на коронавірус, не виявили антитіл до цієї хвороби. Водночас в іншому після двох доз вакцини антитіла до SARS-CoV-2 виявили у 99,6% людей.

Навіть якщо ви вже перехворіли, вам варто щепитися, адже ви можете заразитися знову. За , люди, які перенесли Covid-19, а потім вакцинувалися, мають у 2,34 раза нижчий ризик захворіти на нього знову, аніж ті, хто хворів, але не вакцинувався.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Слух: Ремастеры греческой саги God of War будут анонсированы совсем скоро
GameMag
2025-02-11T23:09:46Z
Хидео Кодзима покажет Death Stranding 2 на SXSW 2025 в марте
GameMag
2025-02-11T23:09:31Z
Ждём на State of Play? Скоро состоится анонс Senua’s Saga: Hellblade II на PlayStation 5 — инсайдер
GameMag
2025-02-11T23:09:26Z
Каннибализм по-европейски: ученые раскрыли жуткую правду в польской пещере
Фокус
2025-02-11T19:57:13Z
Patapon 3 готовится выйти на PlayStation 5 и PlayStation 4 — ждём в PlayStation Plus
GameMag
2025-02-11T19:39:24Z
"Прекрасно справился с задачей": Харрисон Форд высоко оценил работу Троя Бейкера в Indiana Jones and the Great Circle
GameMag
2025-02-11T19:27:12Z
Неожиданная находка на месте императорского дворца: археологи сделали невероятное открытие
Фокус
2025-02-11T19:06:59Z
Все действия и бездействие игроков в The Blood of Dawnwalker от создателей "Ведьмака 3" будут иметь серьезные последствия
GameMag
2025-02-11T18:57:33Z
Создатели Gotham Knights хотят взяться за крупный проект по мотивам "Игры престолов"
GameMag
2025-02-11T18:01:56Z
Гороскоп на 12 февраля: к кому деньги потекут рекой, а кому стоит затянуть пояса
Gazeta UA
2025-02-11T22:39:24Z
День ангела 12 февраля: кого и как поздравлять с именинами
TSN
2025-02-11T22:21:15Z
Выращивание рассады: какую культуру специалисты советуют не ставить на подоконник, сделайте только хуже
TSN
2025-02-11T19:21:56Z
Гороскоп на 12 февраля 2025 года по картам Таро для всех знаков зодиака
UAToday
2025-02-11T18:54:50Z
В Буковеле открыли аквапарк "Мавка": что предлагают посетителям и сколько стоит отдых
Telegraf
2025-02-11T18:00:40Z
5 причин, почему в доме должен быть умный пылесос
Marie Claire
2025-02-11T17:31:52Z
Подарки для мужчины на 14 февраля: 10 идей, которые точно запомнятся
Comments UA
2025-02-11T17:00:31Z
Снежная Луна 12 февраля 2025: что нам принесет это полнолуние
Фокус
2025-02-11T17:00:22Z
Гороскоп на среду 12 февраля 2025 года
UAToday
2025-02-11T16:03:44Z
В Киеве посреди ночи произошла драка со стрельбой: что известно
Telegraf
2025-02-11T22:51:25Z
В Польше пьяная украинка устроила ДТП, а затем с пассажиром избила медиков "скорой"
TSN
2025-02-11T21:51:54Z
"Такого еще не было": на Черниговщине псевдополицейские "похитили" мобилизованных с буса ТЦК – все детали
TSN
2025-02-11T20:21:00Z
Осужденный мобилизовался в ВСУ, чтобы сбежать: суд решил его судьбу
Политека
2025-02-11T20:00:20Z
Автомобиль Кабмина попал в ДТП в Киеве
Telegraf
2025-02-11T19:48:18Z
В Кривом Роге прозвучал мощный взрыв: первые подробности
Telegraf
2025-02-11T19:36:45Z
Скандал в Укроборонпроме: чиновников разоблачили на хищении более 107 млн гривен
Comments UA
2025-02-11T19:16:52Z
На Сицилии боссы мафии пытались возродить Коза ностру: полиция задержала более 180 мафиози
Фокус
2025-02-11T19:00:25Z
Буянил и бросился на нож: суд приговорил отца за случайное убийство сына
Telegraf
2025-02-11T18:21:06Z
Беринчик и Дэвис провели первую битву взглядов перед титульным боем
ZN UA
2025-02-11T19:39:18Z
"Один удар - это единственный шанс": легендарный Коллина предложил изменить правила футбола
Gazeta UA
2025-02-11T17:39:42Z
Известный украинский футболист вернулся в итальянский клуб
ZN UA
2025-02-11T16:16:26Z
"Принцип справедливости": Италия допустила Z-лыжника к соревнованиям
Telegraf
2025-02-11T15:54:48Z
Бывшую украинскую спортсменку осудили за поддержку армии РФ
Корреспондент
2025-02-11T15:06:56Z
Переобулся: компания известного футболиста зарегистировала свой бренд в России
Comments UA
2025-02-11T13:48:33Z
Известный журналист завел в тупик Андрея Шевченко. Что он у него спросил?
Telegraf
2025-02-11T13:30:26Z
Менеджер Фьюри выбрал соперника для Чисоры - это не Усик
Корреспондент
2025-02-11T12:45:25Z
Портер: Усик является лучшим боксером последних двух поколений
Корреспондент
2025-02-11T12:45:23Z
Что произошло за сутки на фронте: Генштаб сообщил оперативную информацию
Gazeta UA
2025-02-11T23:24:56Z
Без прекращения движения: в КГВА опровергли новость об остановке транспорта, будет другое решение
Фокус
2025-02-11T23:12:04Z
Хронология войны — день 1085: бои под Покровском и взрывы в Николаеве
Telegraf
2025-02-11T22:00:24Z
Россияне неистово атакуют: где активизировался враг
Comments UA
2025-02-11T21:12:01Z
"Сытые времена прошли": россиян готовят к большому кризису
Comments UA
2025-02-11T20:15:34Z
Армия РФ начала резко приближаться к важному городу на Донбассе: ситуация становится угрожающей
Comments UA
2025-02-11T19:39:40Z
Мощные взрывы потрясли Кривой Рог: что известно о последствиях удара баллистикой
Comments UA
2025-02-11T19:21:37Z
Такого россияне не ожидали: ВСУ сломали планы РФ на Покровском направлении. ФОТО
Новости Украины
2025-02-11T19:18:13Z
Упадок тотальный: оккупированной Луганщине грозит большой коллапс
Comments UA
2025-02-11T18:51:49Z
Стильный Карл Урбан в образе Джонни Кейджа на первом постере фильма "Мортал Комбат 2"
GameMag
2025-02-11T23:27:16Z
"Мечта сбудется моя… снова в Праге я": Олег Винник спел с женой, которую не так просто узнать
Апостроф
2025-02-11T19:57:14Z
​"В украинском языке слова "стерва" нет": писатель указал на ошибку в хите Тины Кароль
Апостроф
2025-02-11T19:27:07Z
«Замороженный» румянец: самый нежный бьюти-тренд февраля
Marie Claire
2025-02-11T19:00:49Z
Годится ей в сыновья: как выглядит избранник предательницы Свиридовой, которая грозилась "убить" Зеленского
Telegraf
2025-02-11T18:21:24Z
Тому и Джерри — 85! Кинокомпания Warner Bros целый февраль транслирует мультфильмы с любимыми героями
Фокус
2025-02-11T18:15:36Z
Елка, оливье и страх родов: почему Маша Ефросинина решила не рожать
Знай
2025-02-11T16:51:54Z
Участники "Евровидения" оскандалились поддержкой российской группы
Апостроф
2025-02-11T16:45:50Z
Модель с 15 размером груди Кузнецова раскрыла свои заработки и сколько ей приносит OnlyFans
TSN
2025-02-11T16:21:52Z
В Украине задумались об отказе от мобилизации
Telegraf
2025-02-11T23:42:32Z
Исследование: В России аниме больше смотрят мужчины и демонстрируют высокую вовлечённость
GameMag
2025-02-11T23:33:59Z
Польша заявила, что российский военный самолет нарушил ее воздушное пространство
Европейская правда
2025-02-11T23:09:19Z
Церковный праздник 12 февраля: что нельзя делать сегодня, чтобы не привлечь в дом бедность
Telegraf
2025-02-11T22:21:42Z
Популярного российского ведущего парализовало: что произошло
Comments UA
2025-02-11T22:15:24Z
Стрит-фуд XVIII века и гетманские деликатесы: что ели украинцы 300 лет назад
Telegraf
2025-02-11T21:21:10Z
Украинцы возмущены графиком движения общественным транспортом: бесплатная - но в одну сторону
Знай
2025-02-11T21:12:03Z
Этот одеколон из СССР трудно не узнать: за сколько в Украине можно продать советские духи
Telegraf
2025-02-11T20:36:34Z
Остановили на блокпоста - получил штраф: как водителей "разводят" на деньги
Знай
2025-02-11T20:12:57Z
Уникальные свойства пекинской капусты, о которых знают не все: топ вкусных салатов
Comments UA
2025-02-11T23:30:13Z
Убивающие мифы: что нам врут о наркомании и алкоголе
Знай
2025-02-11T21:51:51Z
Тайны лаврового листа: как ароматная специя может стать лучшим другом в борьбе за здоровье
Знай
2025-02-11T20:51:55Z
Зеленский сказал, когда будет заседание СНБО по теме лекарства
Gazeta UA
2025-02-11T20:33:37Z
Голубые глаза, темные зимы: почему светлоглазые чаще в депрессии
Знай
2025-02-11T19:51:59Z
Пять новых реабилитационных центров в Одесской области: как они помогут пострадавшим от войны
Comments UA
2025-02-11T18:09:11Z
Первый регион Италии принял закон о прерывании жизни
Европейская правда
2025-02-11T17:30:22Z
Что за пленка появляется на поверхности чая и можно ли пить напиток с ней: ответ диетологов
TSN
2025-02-11T17:18:27Z
Фармгиганты «Дарница» и «Интерхим» хотят сохранить сверхприбыли, снижая цены только за счет аптек – политтехнолог
Апостроф
2025-02-11T15:31:18Z
Франция вложит рекордную сумму в развитие ИИ-технологий
Хвиля
2025-02-11T21:06:14Z
Масло, мука и сахар: на сколько поднимутся цены в Украине
Знай
2025-02-11T20:30:53Z
Продукты и коммуналка бьют по кошельку: цены взлетели на 12,9%
Gazeta UA
2025-02-11T18:48:49Z
Как снять наличные без банкомата: НБУ напомнил о важной услуге, список мест
Знай
2025-02-11T17:21:12Z
Объект не работает: в ДТЭК раскрыли последствия российского удара по Полтавщине
Comments UA
2025-02-11T17:15:30Z
Эксперты пояснили, почему мы до сих пор не может пользоваться термоядерной энергией
Фокус
2025-02-11T17:15:28Z
Повышение тарифов на воду, свет и тепло: в Раде сделали заявление
Comments UA
2025-02-11T17:06:07Z
Revolut в Украине: мгновенные переводы и новые возможности для украинцев
Gazeta UA
2025-02-11T16:57:29Z
Япония передаст Украине 58 миллионов долларов на восстановление - Шмыгаль
ZN UA
2025-02-11T16:34:17Z
Простой лайфхак позволит водителям сэкономить несколько сотен гривен за считанные минуты
Фокус
2025-02-11T18:06:50Z
Поможет Европе потеснить Китай: представлено решение важной проблемы с аккумуляторами
Фокус
2025-02-11T17:15:55Z
С мотором от Golf GTI: Volkswagen Passat и Tiguan получили мощные версии
Фокус
2025-02-11T16:30:22Z
Раритет из 80-х: обнаружен культовый внедорожник Chevrolet в заводской упаковке
Фокус
2025-02-11T14:42:41Z
Зимние дороги: 5 правил, которые спасут вас от неприятностей за рулем
Знай
2025-02-11T13:51:04Z
Сода в бардачке должна быть обязательно: неожиданные лайфхаки для водителей
Знай
2025-02-11T11:51:43Z
На рынок выходит американский коммерческий электрокар с богатым оснащением
Фокус
2025-02-11T10:15:01Z
Будущая классика: какие подержанные авто со временем подорожают
Фокус
2025-02-11T09:30:05Z
Водителей оштрафуют и лишат прав всего за одно: о чем нужно помнить
Знай
2025-02-11T06:51:07Z
Дональд Трамп давит на короля Иордании, используя зависимость страны от США
ZN UA
2025-02-11T23:43:05Z
Вслед за США международную помощь сокращает ЕС: важные детали
Comments UA
2025-02-11T22:42:39Z
Разговоры про металлы. Компенсация для Трампа
Корреспондент
2025-02-11T22:36:26Z
Король Иордании выступил против идеи Трампа выселить палестинцев
Корреспондент
2025-02-11T22:36:03Z
Хочет ли Путин мира: какие на самом деле планы вынашивает Кремль
Comments UA
2025-02-11T22:12:49Z
Не корейцы: Россия бросила "мясо" в атаку на ВСУ в Курской области - как успехи
Comments UA
2025-02-11T22:09:03Z
Демократы представили законопроект об остановке ликвидации USAID
ZN UA
2025-02-11T22:07:35Z
Как выглядит самый милый внук Дональда Трампа
Marie Claire
2025-02-11T22:00:02Z
В Германии может закончиться эпоха бездетных канцлеров
Comments UA
2025-02-11T21:51:04Z