MY.UAНовини
Чому важливо читати дітям літературу про війну. Проєкт «Живі письменники»
Чому важливо читати дітям літературу про війну. Проєкт «Живі письменники»

Чому важливо читати дітям літературу про війну. Проєкт «Живі письменники»

Чому важливо читати дітям літературу про війну. Проєкт «Живі письменники»

Кожна дитина, яка живе в Україні чи поспіхом виїхала, відчула на собі наслідки війни. Перед батьками часто постає питання: як можна допомогти дітям пропрацювати цей непростий досвід, знизити тривогу й відновити емоційний баланс? Для цього експерти рекомендують обережно, але відверто говорити з ними про війну та відповідати на їхні запитання.

«Я завжди за те, щоб говорити дітям правду. Та перед тим, як говорити, треба подумати: а що зрозуміла і що думає про це сама дитина? — каже експертка проєкту «Живі письменники», дітознавиця та психологиня Світлана Ройз. — Нам треба знати, що вже сформовано в її сприйнятті. Якщо дитина вже чула слово «війна», це означає, що воно вже є в її особистій історії. Якщо щось є у нашій реальності, це має бути опрацьовано й пояснено, адже це дає стабільність».

Психологиня радить розмовляти з дітьми простими словами та реченнями, робити паузи та перерви, а також починати будь-які розмови на складні теми із зони власних стійкості та спокою.

Утім, важливо також читати про різні дитячі переживання війни, оскільки література часто дає змогу ословити те, чого дитина не може висловити, знайти себе в історіях героїв книги, виявити емпатію, а отже, краще зрозуміти себе та інших. Зокрема дитяча література про війну має дві суперсили.

Перша — набуття нового досвіду в безпечних умовах. Завдяки художнім текстам діти можуть дізнатися, як варто, а як не варто діяти в певних ситуаціях, без того, аби на власний ризик у такі ситуації потрапляти. Тому ми можемо на прикладі літературних історій говорити про певні алгоритми та моделі поведінки, зокрема в кризових ситуаціях (екстрена евакуація, обстріл тощо).

Друга — дистанціювання. Діти, хоча до певної міри й ототожнюють себе з героями книжок, легше сприймають страшні події, коли вони відбуваються з вигаданими персонажами. Це особливо важливо для дошкільнят: малеча зацікавлено спостерігатиме за пригодами тваринок чи машинок, але на цьому прикладі дорослі отримають змогу проговорити реальні теми. Ще один вимір дистанціювання — коли певна ситуація показана через алюзії, порівняння, метафори. Діти схоплюють суть чутливої теми, залишаючись у безпечних умовах.

Тож команда фахівців із лабораторії дитячого читання «БараБука» НЦ «Мала академія наук України» та експертів-освітян і психологів ГО «Смарт освіта» за підтримки УІК у межах проєкту «Живі письменники. Як говорити з дітьми про війну та мир» шляхом голосування обрали 40 книг для читання дітям, які увійдуть до третього тематичного посібника для батьків та освітян.

Також 7, 9, 14, 16 та 21 листопада із 17:00 до 18:30 проходять вебінари «Як говорити з дітьми про війну та мир» для батьків і вчителів, де запрошені експерти діляться методичними матеріалами та рекомендаціями. Це онлайн-трансляції на Ютуб-каналі НУШ, Фейсбуці «Смарт освіти» та «БараБуки». Під час вебінарів експерти аналізують видання для дітей різного віку, що розкривають теми бойових дій, травм, втрат, а також ті, що торкаються важливих у контексті війни аспектів життя. Психологині проєкту надають практичні поради.

«Ці вебінари є не просто продовженням минулорічної серії вебінарів під тегом #якговоритиздітьмипровійну, які ми вам також радимо передивитися, вони є поглибленням і розширенням теми, — розповідає про проєкт засновниця та керівниця «БараБуки» Тетяна Стус. — Уважний читач може помітити, що в теперішній темі ми додали дуже важливе слово: «Як говорити з дітьми про війну та МИР». Адже нам зараз дуже важливо перефокусовувати увагу дітей на позитив. Тобто ми не лише знаходимо вихід із потенційно травматичних ситуацій, а й переспрямовуємо дітей на майбутнє, яке хочемо бачити. Цими інструментами в умовах дитинства війни ми можемо розбудовувати позитивну картину світу майбутнього для дітей».

А зараз ділимося з вами оглядом кількох дитячих і підліткових книг для читання та обговорення війни, що будуть у третьому посібнику.

«Кожна грудочка землі» — зворушлива казка Ольги Войтенко.

Вікування: 7+, для молодшого шкільного віку.

Теми: переселення, евакуація, тато-військовий, втрата кінцівки, захист свого дому, Майдан, кордони.

Припис: Татам і Мамам, які повинні повернутися. Татам і Мамам, які повернулися.

Мʼяка і лагідна історія дівчинки Соні, яка своїм дитячим поглядом намагається осягнути війну і прийняти її. Книга дуже зручно поділена на розділи й подана як «казка від мами на ніч».

Війна, вимушений переїзд, довга відсутність тата та його поранення, — все це пояснюється дуже простою мовою й зрозумілими метафорами. Зокрема піднімаються й теми патріотизму, рідності та спільності з українцями, усвідомлення, що таке «наша земля» та як це — захищати її. «Але як відрізнити свою грудочку землі від чужої?».

Головна героїня дізнається про військових, про «тат із зірочками», про солдат і медиків, про силу духу, волю та сміливість, волонтерство й добро. «Ми всі живемо в одному домі, адже наш дім — це наша земля».

Дитина намагається визначити, чому дорослі сумують і плачуть, чому хтось хитає будиночки, чому треба кудись «розʼїжджатися». Як це — коли мама каже не хвилюватися, а сама хвилюється. Як це — коли тато вважає себе більше нікому не потрібним. Книга дає розуміння, що дитина, незалежно від віку, шукає можливість допомогти своїм близьким, усе відчуває, співпереживає і хоче бути корисною.

Історія добре транслює емоції та почуття дитини, які буде простіше зрозуміти батькам, котрі читають книгу. Наївне дитяче світобачення та пошук позитивного в усьому, що відбувається, дають велику підтримку як дорослим, так і маленьким читачам. Утім, навіть із такої дитячої казки можна взяти корисні поради та ігри для спілкування зі своїми дітьми, аби допомогти їм упоратися зі стресовими ситуаціями.

Наприкінці книги, після основного сюжету, є ще вісім додаткових історій — це теплі дитячі оповіді, а також пояснення важливих подій у нашій країні простими словами. Родзинкою всієї казки є малюнки Софії Томіленко, що дбайливо проводять читача крізь усю історію. Ця зворушлива й глибока книжка — спосіб поговорити з найменшими про війну в сучасній Україні, про її особисті й родинні виміри та про спільні цінності.

Коментар психологині Світлани Ройз

«Чи думали ми, як сприймає війну дитина? Для дитини війна персоніфікована, пов’язана з її буттєвістю та особистим досвідом. Коли тата немає поруч, коли друзі роз’їхались. «Усі вони тепер живуть, як каже Бабуся, деінде. Де це Деінде, я не знаю. На дідусевій карті такого села, міста чи області немає. Але це точно далеко, бо вони більше не приходять у гості, і ми не граємо в падучих зайців, ферму чи дженгу».

Текст допомагає зібрати фрагменти спогадів, і, читаючи книгу, ви разом із дитиною можете почати пригадувати те, що відбувалося на початку війни. Маленька Соня розповідає, як із мамою та друзями вперше були в підвалі, щоб ховатися від ракет, але завдяки мамі в її пам’яті це закарбувалося «грою в посміхеньки» — хто гучніше сміятиметься. Це допомагало не боятися. Книжка завершується відчуттям сили, близькості та надії. І впевненістю, що «Люди взагалі можуть усе!».

«Залізницею додому» — оповідь від Мар’яни Савки

Вікування: 4+, для дошкільнят і молодшого шкільного віку.

Теми: евакуація, повернення додому, Батьківщина, дружба.

Відверта історія дівчинки Єви, яка повертається потягом до України й розповідає про війну так, як її відчуває. Ми читаємо про вимушену поїздку героїні до Кракова, про знайомство з новими друзями та провідником, який є не лише справжнім працівником потягу, а й «провідником» до спокою та стійкості.

Також дізнаємося й про щирі дитячі реакції на будь-які події: як сумно й дивно дівчинці було виїжджати переповненим вагоном до Львова, як сильно вона ненавидить сирени, як плаче за поїданням печива, оскільки воно нагадало їй про рідний дім. Оповідь ведеться без зайвих прикрас: якщо сумно — то сльози, якщо втрата — то боляче, якщо тато залишається на пероні — то немає більшої туги. «Я затулила долонями вуха, щоб не чути цієї мішанини звуків — зойків, плачу, гавкоту, нявчання».

Ми бачимо історію стрімкого дорослішання дитини в умовах війни, яка вчиться приймати свої емоції й події навколо, допомагати дорослим і бути корисною попри власний страх. У одному з таких епізодів головна героїня підтримує провідника потяга, даруючи йому свою улюблену іграшку — мавпеня.

У сюжет книги також вплетено прості інструкції поведінки під час повітряної тривоги, нальоту, небезпечної чи підозрілої ситуації. Крім того, є й мотиваційні поради, як дитині підтримувати батьків та інших близьких людей у критичних ситуаціях.

Особливий акцент у книжці — на ілюстраціях від Марти Кошулінської. Це не лише гарна візуалізація історії, а й можливість для дитини висловити всі свої емоції та почуття завдяки простим арт-терапевтичним практикам.

Книга вчить дитину усвідомленню подій і себе в них, прийняттю та розумінню, а також дає відчути власний «рідний дім», яким є Україна.

Коментар психологині Світлани Ройз

«Ця книга про шлях від страху до зцілення та «повернення до себе», про дорогу й Дороги воєнного часу. Дорогу в евакуацію й дорогу додому. Діти та дорослі там впізнають себе й свої великі та маленькі зустрічі й дороги, втрати і здобутки. Вона легка (не за сенсами, а за сприйняттям) і як мудрий провідник у потязі, котрий каже своєчасні та глибокі слова, супроводжуватиме й після читання.

Можна читати й зупинятися разом із дитиною зі словами: «А пам’ятаєш, як ми… (думали, що щось загубили / вирушали в дорогу / зустріли когось)?».

«Яблука війни» — підліткова книга-одкровення Надійки Гербіш

Вікування: 14+, для старшого шкільного віку.

Теми: евакуація, переселення, біль, тато-військовий, зцілення, одужання після травми, Батьківщина, упередження, дружба, ідентичність.

Книга розповідає не про сучасні події, а про часи після Великої війни та про родину колишнього бійця Української галицької армії, що емігрувала до США. Історія ведеться від імені 10-річної дівчинки Софії, проте оповідь настільки відверта, сильна та часами важка, що читачу здається, ніби перед ним — підліток чи навіть доросла людина.

У батька головної героїні — ПТСР. Мама дівчинки сховалася у власній мушлі та мовчки тягне на собі родину, а дівчинка намагається обережно звикнути до нового життя в новій країні. Здається, ніби така історія не може бути легкою, тим не менш авторка так добре збалансувала гостросоціальні теми й тепло та щирість в очах героїні, що книга читається на одному диханні. Цьому сприяють і атмосферні ілюстрації Софії Томіленко.

Актуальними в книзі є не лише питання війни, адаптації та реабілітації після неї, а й тема сили жінки у війні. Оповідь досить екологічно дає відповіді на питання фемінізму та рівності, стійкості та цінності жінки, а також піднімає теми суфражисток і боротьби за права жінок.

Окрім того, в книзі великою мірою розкривається тема родини та її відновлення після травм війни. Зокрема ми бачимо великий акцент на історії мами Софії, її переживаннях і стійкості, а також шляху до мудрості та зцілення. Софія намагається зрозуміти маму, вивчити її, пізнати. «Однак маленька Софія знала, що її мама виборює в самої себе кожну свою усмішку і що нікому не дозволить відібрати в неї цю вперту радість».

Книга від самого початку викликає емоції — згоди й незгоди, розуміння й нерозуміння поведінки героїв. А втім, це книга-підтримка у важкі часи. Відверта, іноді жорстка, але водночас тепла. Про те, як зберегти любов до життя. Про силу волі, зміцнення, загартовування. Про прийняття своїх помилок. Про дружбу. Про відчуття свободи. Про любов.

Коментар психологині Світлани Ройз

«Ця книжка кожною своєю сторінкою — про стійкість. Стійкість маленької дівчинки Софії, яка з батьками переїхала до іншої країни, стійкість її мами: «Радіти — означає перемагати. Жити — означає перемагати. Думати про майбутнє — означає перемагати. Готувати закрутки на зиму — означає перемагати. Добре вчитися — означає перемагати! Іди і зроби уроки», — любила казати вона.

Ця історія — про силу, важкість, складний шлях відновлення. І намагання не загубитися та не загубити себе й одне одного на цьому шляху».

Для того, аби створити третій тематичний посібник із книгами для читання, було зібрано всі українські твори сучасних авторів на тему війни та відбулося закрите голосування експерток стосовно добору рукописів. До майбутнього посібника увійдуть книги, що набрали від чотирьох і більше балів (за п’ятибальною шкалою оцінювання).

Експертна рада: Галина Титиш, Тетяна Стус, Світлана Ройз, Ольга Купріян, Марія Артеменко, Анна Третяк, Анастасія Музиченко, Галина Ткачук.

Перші два тематичні посібники були створені ГО «Смарт освіта» спільно з «БараБукою», Українським інститутом книги та НЦ МАНУ 2019 та 2021 року; вони є у відкритому доступі на сайті «Живі письменники».

 

#ЖивіПисьменники #якговоритиздітьмипровійну

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Рок-н-рольні небеса кличуть: як і де поховають Оззі Осборна
GlavRed
2025-07-27T23:27:39Z
Дружина зірки Кварталу 95 натякнула на вагітність
GlavRed
2025-07-27T22:27:20Z
"Дайте Україні зброю": Лайма Вайкуле жорстко розповіла про головне
GlavRed
2025-07-27T21:27:39Z
Захопливі та цікаві: 3 українські фільми для сімейного вихідного
24tv
2025-07-27T19:57:33Z
Найтрендовіший принт літа: цей манікюр підкорив серця світових зірок
24tv
2025-07-27T19:30:00Z
Потап повертається в Україну: названо точну дату
GlavRed
2025-07-27T19:27:10Z
Сергій Притула вперше за довгий час показав, який вигляд має його старша донька
24tv
2025-07-27T18:51:17Z
Потап заявив про повернення до України: артист назвав точну дату
TSN
2025-07-27T18:03:07Z
Джордж Мартін схвалює: «Супермен» здається чудовим, «Андор» став родзинкою року»
ITC
2025-07-27T16:39:59Z
Лікарі попереджають: ChatGPT може провокувати психози у вразливих людей
ГЛАВКОМ NET
2025-07-28T00:00:44Z
В Охматдиті вже у серпні буде відновлене відділення трансплантації кісткового мозку - Свириденко
УкраинФорм
2025-07-27T19:48:08Z
Мінімальний мінімум: скільки кроків щодня слід проходити
24tv
2025-07-27T17:42:54Z
Зеленський нагородив медиків з нагоди професійного свята
УкраинФорм
2025-07-27T16:27:20Z
Це не жарти: як уберегти собак від серйозних небезпек влітку
Telegraf
2025-07-27T16:27:06Z
Зеленський відзначив державними нагородами медиків
ГЛАВКОМ NET
2025-07-27T16:18:37Z
Чи правда, що кабачки сповільнюють старіння: скільки треба їсти, щоб омолодитися
TSN
2025-07-27T14:21:02Z
Корисні властивості та ризики: що варто знати про безкофеїнову каву
24tv
2025-07-27T12:12:39Z
Не "лікуючий лікар": як правильно розповісти про роботу медиків
24tv
2025-07-27T12:06:23Z
Ваша сумка приховує секрет: стало відомо, що розкривають стародавні повір’я
GlavRed
2025-07-27T23:27:44Z
Лише борошно і масло: ця випічка замінить вам хліб
24tv
2025-07-27T20:45:05Z
Тест: що ваш улюблений колір говорить про вас
TSN
2025-07-27T20:36:08Z
Важкодоступне, але неймовірно красиве: де на Закарпатті шукати лісове озеро бірюзового кольору
24tv
2025-07-27T19:33:29Z
Коли влітку обрізати малину: це миттєво збільшить урожай
24tv
2025-07-27T19:27:14Z
Тварини кращі за колишніх: дослідження учасників ШІ-тренду виявило вкрай несподівану тенденцію
24tv
2025-07-27T19:09:29Z
Їх зʼїдять ще до того, як вони вистигнуть: оригінальні котлети з минтая та картоплі
24tv
2025-07-27T19:00:13Z
Припинити боротьбу: коли варто віддати чоловіка коханці
Знай
2025-07-27T17:51:45Z
Соковиті, ароматні, незабутні: як приготувати ідеальні фаршировані перці
Telegraf
2025-07-27T17:00:10Z
Головне – досягти своїх цілей: у Путіна зробили нову цинічну заяву про війну в Україні
24tv
2025-07-20T09:30:42Z
Хусити пригрозили атакувати судна, пов’язані з Ізраїлем, у будь-якій точці світу
ГЛАВКОМ NET
2025-07-28T01:30:02Z
Сербія не запроваджуватиме санкції проти Росії: Вучич пояснив причину
TSN
2025-07-28T01:18:50Z
Комбінований удар РФ: Україну атакують російські ракети та дрони
УкраинФорм
2025-07-28T01:06:23Z
Уже "припікає": є причина, чому Путін справді може погодитися на зустріч з Зеленським
24tv
2025-07-28T00:33:24Z
Росія здійснює масований ракетний удар по Україні
TSN
2025-07-27T23:48:16Z
Мерц привітав укладення торговельної угоди між Євросоюзом і США
УкраинФорм
2025-07-27T23:15:49Z
Трамп хотів віддати Путіну Крим та деякі області України – очільниця МЗС Австрії
ГЛАВКОМ NET
2025-07-27T23:12:34Z
Трамп: Ізраїлю доведеться ухвалити рішення щодо Гази після провалу угоди з ХАМАС
ГЛАВКОМ NET
2025-07-27T23:09:07Z
Військово-облікові документи: чи треба їх мати у паперовому вигляді
ZN UA
2025-07-28T01:03:20Z
У Чорному морі помітили синього краба: екологи розповіли, чим небезпечний хижий "прибулець"
Фокус
2025-07-28T00:51:10Z
Безпілотники атакували Ростовську область
ГЛАВКОМ NET
2025-07-28T00:36:50Z
Росія вперше за пів року збільшила використання бронетехніки: в ISW припустили, що за цим стоїть
24tv
2025-07-28T00:03:57Z
Сім разів обдурив смерть: як живе хорватський педагог, якого називають "найневезучішою" людиною у світі
Фокус
2025-07-27T23:42:15Z
Росіяни атакують ракетами Україну: бомбардувальники здійснили пуски
Telegraf
2025-07-27T23:39:24Z
Стріляють бойовими кулями: Японія відкликає тисячі іграшкових пістолетів, завезених з Китаю
24tv
2025-07-27T23:33:30Z
Помер одіозний аграрій, який за життя збудував собі мавзолей
ГЛАВКОМ NET
2025-07-27T22:33:09Z
Американська компанія планує розгорнути виробництво гелікоптерів в Україні
ГЛАВКОМ NET
2025-07-27T22:09:31Z
В Австрії поїзд Deutsche Bahn через знеструмлення простояв понад п’ять годин у тунелі
УкраинФорм
2025-07-28T01:27:47Z
Мотоцикліст вижив після аварії на швидкості 210 км/год під час переслідування поліції
Топ Жир
2025-07-28T01:06:26Z
У Києві пролунали вибухи: внаслідок атаки "Шахедів" пошкоджена житлова багатоповерхівка, є постраждалі
Фокус
2025-07-28T00:30:34Z
У Києві внаслідок атаки дрона постраждало вісім людей
TSN
2025-07-28T00:21:58Z
В Києві прогриміли вибухи: столиця відбила атаку російських безпілотників
Telegraf
2025-07-27T23:57:18Z
Шахраї з сімейного підряду: чоловік у колонії, його дружина і теща продавали неіснуючі дрова онлайн
InternetUA
2025-07-27T21:19:28Z
Барон із бункера: аферист 9 років зображав посла неіснуючих країн - мав два будинки та безліч авто
Знай
2025-07-27T20:51:59Z
Знищено будівлю Тамбовського порохового заводу: ЗМІ виклали фото уражень російських об'єктів
24tv
2025-07-27T19:09:45Z
Негода покалічила підлітків на Одещині, одна дитина не вижила
Telegraf
2025-07-27T18:51:29Z
Ворог масовано атакував із повітря Старокостянтинів
24tv
2025-07-28T01:27:24Z
Окупанти активізували застосування бронетехніки на фронті – ISW
ГЛАВКОМ NET
2025-07-28T01:00:58Z
Київ атакували безпілотники ворога: є наслідки та багато постраждалих
24tv
2025-07-28T00:33:09Z
Життя трьох знаків зодіаку кардинально зміниться в серпні: хто у списку
GlavRed
2025-07-28T00:27:23Z
Росія вдарила по Києву: у столиці є постраждалі
ГЛАВКОМ NET
2025-07-28T00:12:53Z
Ворог просунувся вздовж Дніпра й кордону Дніпропетровщини: огляд і карти фронту від ISW
24tv
2025-07-27T22:51:22Z
Війна: день 1250. ЗСУ звільнили Кіндратівку, Зеленський підписав закон про реформу АРМА
Football.ua
2025-07-27T22:01:42Z
Україну масовано атакують "Шахеди": повітряна тривога оголошена у більшості областей, де загроза ударів
Фокус
2025-07-27T21:42:12Z
Російська армія просунулася на Донеччині: в DeepState оновили карту фронту
24tv
2025-07-27T21:15:06Z
ФК «Металіст 1925» прокоментував виїзд свого гравця за кордон
УкраинФорм
2025-07-27T22:30:20Z
Шешко погодив умови особистого контракту з Ньюкаслом
Football.ua
2025-07-27T22:30:16Z
Сапуга: Дуже радий повернутися на поле
Football.ua
2025-07-27T21:40:10Z
Маліновський відзначився асистом у спарингу за Дженоа
Football.ua
2025-07-27T21:30:23Z
Адлі зацікавив два клуби АПЛ – ESPN
Football.ua
2025-07-27T21:19:11Z
Українську бригаду арбітрів призначено на матч Ліги конференцій
Football.ua
2025-07-27T21:00:03Z
"Це не фантастика": Кличку знайшли суперника для повернення у бокс
24tv
2025-07-27T20:33:25Z
Агент Камб'язо: Манчестер Сіті пропонував за Андреа 45-50 мільйонів євро, але угода зірвалася
Football.ua
2025-07-27T20:31:05Z
"Свині, тут вам не раді": у Грузії спалахнули протести через росіян на ЧС-2025
24tv
2025-07-27T20:24:08Z
"Є підстави сподіватися": експерт сказав, що буде з цінами на яйця і молочку
GlavRed
2025-07-28T00:36:41Z
Подорожчання продуктів у Дніпропетровській області: що б’є цінові рекорди
Политека
2025-07-27T20:00:22Z
Дефіцит продуктів у Одеській області: українців попередили про велику нестачу
Политека
2025-07-27T19:30:29Z
США витратять понад 150 мільярдів на систему "Золотий купол"
24tv
2025-07-27T19:12:38Z
ПФУ неправильно індексував пенсії роками: хто тепер може розраховувати на доплату
Хвиля
2025-07-27T18:45:43Z
Проблемні гроші: яку долари не приймають у банках України
24tv
2025-07-27T18:03:19Z
До 120 гривень: як змінилися ціни на гречку, вершкове масло та хліб у липні
Хвиля
2025-07-27T18:00:49Z
Компанія, що змінила світ: як Білл Гейтс побудував свою імперію
24tv
2025-07-27T17:18:48Z
В Україні можуть застосувати відключення світла, – експерт
Знай
2025-07-27T17:12:58Z
"Чорт порадив": Безугла стала героїнею нового мему після зізнання про свою хворобу
Telegraf
2025-07-28T01:30:20Z
Microsoft Copilot отримав обличчя: новий вигляд голосового асистента з емоціями
InternetUA
2025-07-28T00:22:18Z
Samsung змінює пріоритети: One UI 8 спершу для складаних смартфонів
InternetUA
2025-07-27T22:42:01Z
iPhone 17 Pro може отримати 8-кратний зум і професійний додаток камери
InternetUA
2025-07-27T21:19:35Z
Плавки чи шорти: українці посперечались у мережі, у чому чоловікам пристойно відпочивати
24tv
2025-07-27T20:36:01Z
У Красноярську другу добу немає мобільного інтернету. Оператори кажуть, що це “заходи безпеки”
InternetUA
2025-07-27T19:51:49Z
"Готуємо до будь-якого сценарію": у мережі пригадали постери Третьої штурмової про інопланетян
24tv
2025-07-27T19:48:41Z
Забуті частини ДНК виявилися ключем до регуляції генів
360ua.news
2025-07-27T19:12:01Z
Скільки платить TikTok у 2025 році за 50 тисяч переглядів
24tv
2025-07-27T19:06:05Z
Як орендні компанії можуть оцінювати збитки за допомогою штучного інтелекту?
Топ Жир
2025-07-27T23:21:33Z
Цей дорогий пікап Dodge з впливом Mitsubishi відреставрували — і це безглуздо, але чудово!
Топ Жир
2025-07-27T21:36:59Z
Купили електромобіль? Тепер спробуйте його відремонтувати
Топ Жир
2025-07-27T19:51:23Z
У США продали Acura Integra Type R за $204 000, новий рекорд для моделі
360ua.news
2025-07-27T18:21:57Z
Чоловік скаржиться, що динаміки Volvo довгі роки видавали нестерпний звук
Топ Жир
2025-07-27T18:06:08Z
Вантажівкам IFA W50 виповнилося 60 років
AutoCentre
2025-07-27T17:03:33Z
План B для Lamborghini: гібрид замість електрокара Lanzador — емоції перемагають технології
ITC
2025-07-27T16:39:16Z
Range Rover Autobiography нагадує прихований Rolls-Royce, але задні сидіня розкривають його справжню суть: огляд
Топ Жир
2025-07-27T16:21:49Z
В Україні скорочуються продажі нових автомобілів - Укравтопром
УкраинФорм
2025-07-27T15:39:10Z