MY.UAНовини
Недороге житло у ТОП-5 міст України: скільки коштує і які існують ризики
Недороге житло у ТОП-5 міст України: скільки коштує і які існують ризики

Недороге житло у ТОП-5 міст України: скільки коштує і які існують ризики

Яке житло в Україні сьогодні найдешевше і чи варто його купувати

Поки банкіри прогнозують зниження ставок за іпотечними кредитами у 2024 році, українці мають варіанти купівлі житла, яке буде цілком по кишені деяким і без кредиту. Житло в межах 10-20 тисяч доларів можна придбати навіть у найбільших містах країни, що відрізняються своєю дорогою нерухомістю.

"Телеграф" розбирався, чи можна купити відносно дешеве житло ціною до 20 тисяч доларів у Києві, Харкові, Дніпрі, Львові та Одесі. І, як виявилось, це цілком реально. Щоправда, є безліч нюансів.

Плюси та мінуси дешевого житла на первинці

Як пояснив "Телеграфу" співзасновник і керуючий партнер компанії INSPI Development Володимир Семенцов, на українському ринку первинної нерухомості до відносно дешевого житла можна віднести новобудови, вартість яких на 10-15% нижча за середньоринкову.

До переваг такої нерухомості він відніс:

  • власне низьку ціну квартири;
  • компактні площі; велика кількість 1-кімнатних апартаментів (площею 30-35 м2) на ринку;
  • загальний попит на такі будинки вищий у середньому на 25-30%, ніж в об’єктах комфорт-класу. Отже, цей фактор важливий в об’єктах, фінансування яких відбувається переважно за рахунок продажів, і їх будують частіше.

До мінусів житла подібної категорії Володимир Семенцов відніс:

  • часто посереднє якість квартир, чому виною використання дешевших будівельних матеріалів;
  • велика кількість квартир та не завжди зручні планування;
  • дефіцит паркомісць та зон відпочинку в будинках з відносно дешевим житлом;
  • віддаленість від центральних частин міста та не завжди належне транспортне сполучення;
  • великі небезпеки покупцям, якщо девелопер невідомий.

Втім, найімовірніше більшість покупців вирушить купувати недороге житло на вторинному ринку, з якими варіантами і складнощами вони можуть зіткнутися в різних містах, вивчав "Телеграф".

Одеса – подалі від моря та центру

Місто, хоч і зазнає регулярних ракетних обстрілів з боку російських окупантів, продовжує залишатися населеним пунктом з високими цінами на житло, але водночас пропонує і доступніші варіанти.

Так, на вторинному ринку житла обласного центру можна придбати цілком собі недорогі варіанти, на зразок 1-кімнатної квартири за 10 тисяч доларів (700 доларів за квадрат) або навіть дешевше – 9500 доларів (425 доларів за 1 квадратний метр).

Втім, така дешевизна вторинного ринку житла в Одесі сьогодні можлива, мабуть, лише в одному районі – селищі Котовського у північному передмісті мегаполісу. Селище Котовського, що з’явилося на карті міста приблизно в середині ХХ століття, пережило кілька будівельних бумів, викликаних зростанням населення Одеси.

Останній із них розпочався у 2000-х роках і продовжується досі – мікрорайон активно забудовується, зокрема інфраструктурою, тут є обласна лікарня, поліклініки, ринки, торгово-розважальні центри. Девелопери, що зводять багатоповерхові будинки, дбають про мінімальні зручності у вигляді дитячих майданчиків та інших бонусів.

Але головним мінусом життя в Котовському є його віддаленість від центру Одеси, куди ведуть лише два шляхи — через Миколаївську дорогу та Пересип, або ж Об’їзною дорогою. У кращому випадку шлях автомобілем займе до 20 хвилин і до півгодини — через Об’їзну дорогу, але найчастіше на дорогах будуть пробки, так що в реальності їхати доводиться довше.

Проблема пробок може погіршитися, оскільки ще на північ від Котовського будуються недорогі житлові комплекси з ціною квадратного метра від 25 тисяч гривень (690 доларів). Наприклад, ЖК "Янтарний" у селі Іллічанка.

За словами бренд- та бізнес-директора порталу ЛУН Дениса Судилковського, традиційно в українських містах найдорожче житло в центрі, а найдешевше в околицях. Однак Одеса має свої географічні особливості та переваги у вигляді моря. Тому найдорожче житло зосереджено в ареалі історичного центру та вздовж берегової лінії. А найдешевше – у західній частині міста та на півночі, а саме Хаджибейський та Пересипський райони.

За словами експерта, якщо трохи спрощувати, ціна житла складається із вартості землі та якості будівництва (як використаних матеріалів, так і безпосередньо якості). Наприклад, житло біля моря має відповідну вартість за оренду землі, за яку так чи інакше заплатить кінцевий покупець. Якщо вид з вікна на хвилі та крики чайок на балконі не є мрією, таким покупцям можна звертати увагу на оптимальні варіанти.

"Чи не головним недоліком житла, віддаленого від центру або берега, є те, що воно буде не таке популярне для сезонної здачі. Традиційно певний сегмент квартир в Одесі купувався (і зараз купується) з розрахунком на туристів. І найбільший попит, звичайно, існує саме на туристично привабливі об’єкти, близькі до місцевих пам’яток та центру міста", говорить про одеську специфіку купівлі навіть дешевого житла Денис Судилковський.

Дніпро – біля заводу чи у гуртожитку

За даними аналітики порталу нерухомості ЛУН, найдешевше в Дніпрі житло можна придбати в Самарському районі міста, що є північно-східною околицею обласного центру.

Наприклад, купівля 1-кімнатної квартири по вулиці Синельниківській площею 30 квадратних метрів коштуватиме 17 тисяч доларів або близько 567 дол./м2. Ще менше — близько 500 доларів за "квадрат" може коштувати нерухомість у мікрорайоні "Придніпровський" у тому самому Самарському районі, але розташованому на лівому березі Дніпра.

Як і у випадку з дешевим житлом в інших містах, у Дніпрі основним мінусом є транспортна доступність. Приміром, вулиця Синельниківська знаходиться у мікрорайоні "Північний", який не з’єднаний із центром Дніпра тролейбусними чи трамвайними маршрутами. Шість років тому міськелектротранспорт "приїхав" лише до мікрорайону "Сонячний", від якого до "Північного" ще доведеться діставатися. Тому транспортна проблема для покупців квартир у "Північному" буде актуальною, як і сусідство із промзоною, наприклад, із заводом автомобільних акумуляторів "Іста".

Як повідомила "Телеграфу" керівник відділу продажу агентства нерухомості "Твоя фортеця" Вікторія Бородай, якщо дуже потрібне житло, а грошей не вистачає на найдешевшу квартиру, то можна задуматися про придбання кімнати у гуртожитку. Залежно від стану та комфортності така покупка обійдеться від 8-9 тисяч доларів (при цьому санвузол, душова та кухня будуть загальними) до 12-14 тисяч доларів (з окремим санвузлом).

"Плюси в даному випадку очевидні – невелика ціна, мінуси також зрозумілі, це загальні місця користування, часто не найкращі сусіди та санітарний стан житла. Також є нюанс у вигляді того, приватизована кімната чи ні. Якщо не приватизована, можна її оформити на себе. Але це займе час, крім того, правом на приватизацію можна скористатися лише один раз, і якщо ви своїм вже скористалися, зробити це повторно ви не зумієте», — пояснила експерт.

Більш якісне житло буде коштувати дорожче, але в такому разі найімовірніше це буде житло у віддалених районах міста, на зразок Самарського, де знаходяться промислові підприємства, і багато хто побоюється за своє здоров’я. Також може впливати і військовий фактор, наприклад, проживання в районах поряд із залізничними коліями та вокзалом багато хто вважає небезпечним та незручним.

Директор філії агентства нерухомості Ltd Estate у Дніпрі Ілля Суперека підтвердив "Телеграфу", що найдешевшим варіантом купівлі житла у місті залишаються кімнати у гуртожитках за 10-12 тисяч доларів або "малосімейки" за 16-17 тисяч.

"Ви отримуєте житло за доступною ціною, але з низькою якістю, не найкращими сусідами, без особливого рівня комфорту і на околицях міста, що ускладнює транспортну доступність до центру Дніпра. Щось вище за якістю коштуватиме 23-25 тисяч доларів, за цю суму можна підібрати непоганий варіант для міста в непоганій доступності від центру, наприклад, за 5-6 кілометрів", пояснив співрозмовник "Телеграфа".

Харків – головне, військовий чинник

Обласний центр, який з першого дня опинився в епіцентрі бойових дій, залишався прифронтовим до успішного контрнаступу ЗСУ восени. Але й зараз місту часто дістається від ворожих ракетних обстрілів.

Все це не могло не призвести до зниження цін на нерухомість у місті. Так, за даними порталу ЛУН, 1-кімнатна квартира в обласному центрі за жовтень подешевшала на 3% до 24 000 доларів. Однак можна знайти і дешевші варіанти.

Наприклад, у мікрорайоні ХТЗ (Харківський тракторний завод) пропонують на продаж 1-кімнатні квартири за 13 000 і навіть 10 300 доларів. Водночас продавці не приховують, що будинок лише введено в експлуатацію і на об’єкті продовжуються роботи з косметичного ремонту, які обіцяють завершити до лютого. При цьому наголошують на близькості до метро і наявної інфраструктури.

Однак розташування мікрорайону поруч із промзоною не всім може сподобатися.

Київ – вже не лідер, але 40 тисяч знадобляться

З жовтня 2023-го столиця вже не є містом із найдорожчою нерухомістю, але "дешевизна" житла у Києві вельми умовна. За даними ЛУН, найдешевша 1-кімнатна квартира на "вторинці" коштуватиме в середньому 40 тисяч доларів.

Як підкреслили "Телеграфу" у столичній філії агентства нерухомості Ltd Estate, у Києві спостерігається прибуття значної кількості переселенців з інших регіонів, які не мають даху над головою, але залишилися кошти, і вони готові придбати доступне житло в столиці. Причому все частіше користуються державною програмою доступного житла "єОселя".

"Деснянський район у цьому сенсі є найкращим варіантом – це традиційний спальний район, де є парки, сквери та торгові центри, що надають все необхідне для комфортного життя. У той же час вранці та ввечері, особливо в години пік, тут виникають значні пробки, що перешкоджає руху. Крім того, у періоди повітряних тривог рух міського транспорту та метро на поверхневих ділянках зупиняється. Також у цьому районі проблема з паркуванням: двори традиційно забиті машинами, що робить їх важкопрохідними", говорить про мінуси найдешевшого, за столичними мірками, житла співрозмовник "Телеграфа".

Як пише OBOZREVATEL, у столиці можуть запропонувати житло і за цінами дешевше 10 тисяч доларів, але тут на вас завжди чекатимуть різні нюанси, результатом чого може стати втрата коштів. Або ж покупка "кота в мішку".

Львів – найдорожче місто в Україні

У жовтні Львів посів перше місце у списку міст України із найдорожчою нерухомістю. За даними ЛУН, найдешевше житло можна знайти у Залізничному районі міста із середньою ціною 1-кімнатної квартири у 52 тисячі доларів. Як випливає з назви району, у ньому зосереджено основні залізничні магістралі міста, що не всім може прийтись до душі, особливо в умовах небезпеки ракетних ударів по об’єктах залізничної інфраструктури.

Втім, можна знайти варіанти і набагато дешевше, наприклад, на вулиці Трускавецькій пропонують відразу кілька квартир трохи дорожче 20 тисяч доларів, або навіть менше — 18 тисяч. Щоправда, в обох випадках йдеться про невелику власне житлову площу.

Так, купуючи квартиру за 22 900 доларів площею 33 "квадрати", покупець насправді отримає лише 10 метрів житла, кухню на 8 метрів і до того ж із терміном здачі у 2024 році, який може й затягтися.

Тим часом девелопери скаржаться, що державна іпотечна програма купівлі житла "єОселя" також поки що не справляється зі своїм завданням забезпечити українців недорогим житлом.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
СМИ узнали об изменениях в поставках Patriot Киеву
Корреспондент
2025-07-19T02:24:58Z
Война тут же прекратится: Москва выдвинула абсурдные условия "мира"
Comments UA
2025-07-07T11:57:54Z
Грязная политика на крови: в Киеве разворачивается внутренний фронт
Comments UA
2025-07-07T10:18:52Z
Первое заявление Свириденко в должности премьер-министра Украины
Comments UA
2025-07-17T11:36:47Z
СМИ: Израиль просит у США помощи по переселению палестинцев из Газы в другие страны
Европейская правда
2025-07-19T05:55:12Z
Трамп потребовал $10 млрд от WSJ, которая написала о его письме Эпштейну
Корреспондент
2025-07-19T05:21:03Z
Итоги 18.07: Санкции ЕС и скандал вокруг Трампа
Корреспондент
2025-07-19T04:00:29Z
Драка между Мединским и Умеровым на переговорах в Стамбуле: спикер МИД объяснил ситуацию
Comments UA
2025-07-06T09:51:18Z
На выборах Украину ждут три варианта, а настоящая война начнется через пять лет – интервью с Аркадием Бабченко
Telegraf
2025-07-08T05:03:41Z
Лукашенко распорядился штрафовать магазины за отсутствие картофеля
Корреспондент
2025-07-19T00:24:57Z
Станут роскошью: цены на ряд продуктов взлетят минимум вполовину – что подорожает
Знай
2025-07-07T02:12:32Z
Коснется всех, кто имеет свою квартиру или дом: украинцев начали вызывать в налоговую – с чем это связано
Знай
2025-07-07T10:36:17Z
Блокируют за "нетипичную активность": клиентам Ощадбанка массово замораживают карты
Знай
2025-07-16T12:37:23Z
Украина заполнила газовые хранилища почти на 30%
Корреспондент
2025-07-18T20:00:43Z
Великобритания и ЕС снизят предельную цену на российскую нефть
Апостроф
2025-07-18T19:24:49Z
Не только вывезти, но и потратить: какие ограничения на наличные ждут украинцев в ЕС
Хвиля
2025-07-07T03:45:44Z
Таможенные реестры: в Украине утвердили новые правила
Хвиля
2025-07-17T10:36:51Z
Украина с начала года получила 527 млн грн от аренды земель
Корреспондент
2025-07-17T14:18:49Z
Россияне нацелились на ключевой город: он уже полностью простреливается беспилотниками
Telegraf
2025-07-07T20:15:59Z
Оккупанты атаковали Харьков дронами: есть попадания
Хвиля
2025-07-07T06:27:17Z
Гороскоп на 17 июля для всех знаков Зодиака: у кого будут проблемы с финансами
Comments UA
2025-07-16T17:51:09Z
На линии фронта появились редкие хищники, занесенные в Красную книгу
Gazeta UA
2025-07-07T07:33:40Z
РФ усилила атаки на четырех направлениях - Генштаб
Корреспондент
2025-07-19T05:48:08Z
Россияне нанесли более 500 ударов по Запорожской области за сутки
Корреспондент
2025-07-19T05:09:27Z
Лікарі назвали найнебезпечніше морозиво
AgroNews
2025-07-07T16:21:45Z
Опровергли фейк РФ об "оккупации": где морпехи подняли флаг
Comments UA
2025-07-07T13:15:30Z
Приказ Порошенко, разрешивший боевикам Гиркина избежать уничтожения, является госизменой – эксперт
TSN
2025-07-07T17:54:27Z
Врач назвала среднюю продолжительность жизни мужчин в Украине: статистика впечатляет
TSN
2025-07-14T22:15:17Z
Этим людям может навредить черника: кому ее следует избегать
Comments UA
2025-07-07T14:21:28Z
Что будет с организмом, если на месяц отказаться от молочных продуктов
Comments UA
2025-07-07T13:06:51Z
Как поливать огурцы в жару и чем подкормить: советы опытных садовников
TSN
2025-07-07T09:48:17Z
В Чехии легализировали каннабис: сколько марихуаны разрешено иметь
Фокус
2025-07-18T19:06:28Z
Экспертша предупредила, от чего можно отравиться в жару
TSN
2025-07-18T18:21:07Z
В Британии циркулирует новый штамм COVID-19 с необычным симптомом
ZN UA
2025-07-07T06:46:55Z
Даже Меган Маркл его употребляет: назван травяной чай, который поможет успокоить нервы
Знай
2025-07-07T02:51:26Z
Чтобы огурцы росли как на дрожжах: эффективное и дешевое средство, которое есть у каждого дома
TSN
2025-07-06T18:06:48Z
Это единственный мост в Украине, который поворачивается: где он находится и как называется
Telegraf
2025-07-16T19:07:22Z
Индексация будет одинаковой для всех, независимо от профессии, - Екатерина Котенкова
Знай
2025-07-17T02:18:54Z
Возможно, вы еврей - проверьте себя: украинские фамилии еврейского происхождения
Telegraf
2025-07-07T07:45:19Z
Украина сделала беспрецедентное предложение иностранным оборонным компаниям: о чем идет речь
Comments UA
2025-07-17T22:42:52Z
Австралия передала Украине танки Abrams
Корреспондент
2025-07-19T05:00:27Z
Медкабинет, еАкциз, еНотариат: в "Дії" появятся новые функции
Gazeta UA
2025-07-18T19:54:39Z
Какой церковный праздник 7 июля: что обязательно нужно сделать в этот день
Comments UA
2025-07-07T04:06:35Z
За чем нельзя наблюдать 17 июля и что нужно отдать сегодня: приметы и запреты на Марины
Знай
2025-07-17T02:03:23Z
Польша требует от МОН переписать учебники истории Украины: что произошло
Фокус
2025-07-17T14:30:53Z
Как распознать китайскую гречку: три простых признака
Gazeta UA
2025-07-06T09:57:33Z
Что в сексе больше нравится мужчинам: честно, без мифов и стереотипов
Comments UA
2025-07-17T20:39:30Z
Нереальная вкуснота за 15 минут: приготовьте персиковые слойки с медом и мороженым
Telegraf
2025-07-12T09:15:40Z
Пять дел, которые нужно сделать на выходных, чтобы лишить дома беспорядок на всю неделю
Знай
2025-07-07T15:51:07Z
В Украине есть самый "библейский" мост: где он находится и чем интересен
Telegraf
2025-07-18T19:39:13Z
Из долгов потом не выберетесь: 5 вещей, которые притягивают в дом нищету
Знай
2025-07-18T18:51:19Z
Как убрать неприятный запах из обуви в домашних условиях: понадобится одно копеечное средство
TSN
2025-07-07T12:36:12Z
Сливочное масло – где можно использовать, кроме кухни
Gazeta UA
2025-07-06T08:30:27Z
Гороскоп на неделю 7-13 июля для всех знаков Зодика: недобитые бывшие Овнов, момент истины Стрельцов и удар для Раков
Знай
2025-07-07T01:30:18Z
Родился в Донецке, но стал путинистом: умер известный режиссер, снявший фильм "Мастер и Маргарита"
Telegraf
2025-07-17T10:18:58Z
Ведущая Витвицкая объяснила, почему ее муж судья-воин вместо фронта отдыхает в Карпатах
Фокус
2025-07-07T13:15:28Z
Лорак в том числе: из азербайджанского фестиваля выгнали российских артистов
GlavRed
2025-07-17T10:21:54Z
Нельзя: Тодоренко снова не смотрела за детьми и нарвалась на жесткий отказ в РФ
GlavRed
2025-07-17T14:27:51Z
В Лондонском Тауэре выставили саблю гетмана Мазепы. Экспозицию открыл Стивен Фрай
Gazeta UA
2025-07-18T18:21:52Z
Десять вещей, которые должны у каждого: как комбинировать образы и выглядеть стильно
Знай
2025-07-18T16:51:03Z
Известного украинского певца нагло ограбили в Италии: "Разбили стекло и украли все"
TSN
2025-07-13T16:45:12Z
Хайди Клум очаровала редким кадром со взрослыми сыновьями
Апостроф
2025-07-10T08:15:43Z
Илона Гвоздева из "Тацы со звездами" неожиданно остановила свой развод: что решил суд и почему она молчит
Знай
2025-07-15T18:52:13Z
Удар по Одессе: спасатели показали последствия
Корреспондент
2025-07-19T03:27:55Z
Даже не убегал: новые подробности двойного расстрела на черниговском полигоне
TSN
2025-07-17T15:36:58Z
В Подмосковье прогремели взрывы
Корреспондент
2025-07-18T20:51:13Z
Российский FPV-дрон атаковал автомобиль главного раввина Херсона
ZN UA
2025-07-17T22:39:39Z
Павлоград пережил самую массовую атаку - ОВА
Корреспондент
2025-07-19T05:24:23Z
Поджог церкви на Закарпатье: подозреваемый задержан
Корреспондент
2025-07-18T23:51:42Z
В Украине продолжают исчезать дети: что произошло на Житомирщине
Comments UA
2025-07-16T19:21:42Z
Жесткая двойная атака РФ по Харькову: власти заявили о страшных разрушениях, есть пострадавшие
Comments UA
2025-07-07T08:48:21Z
Пограничники задержали 10 мужчин, которые платили криптовалютой за побег в Молдову
Новости Украины
2025-07-17T13:09:34Z
На этапе Бриллиантовой лиги в Лондоне украинка Левченко не выступит
Корреспондент
2025-07-18T19:54:57Z
Горы, любовь и роскошь: Милевский поделился фото с отдыха с Тамилой
Gazeta UA
2025-07-07T19:24:50Z
Погиб легендарный экстремал. ВИДЕО
Новости Украины
2025-07-17T22:51:29Z
Полюбил вас всех как родных: Лукас Васкес растрогал на церемонии прощания
Корреспондент
2025-07-17T14:30:50Z
Талантливый бразильский игрок станет партнером Довбика по команде
Корреспондент
2025-07-19T04:21:14Z
Иван Ракитич занял должность технического директора Хайдука
Корреспондент
2025-07-18T21:09:14Z
Усик сделал символический жест перед реваншем с Дюбуа
Telegraf
2025-07-17T13:27:42Z
На церемонии взвешивания у Дюбуа было на 8 кг больше, чем у Усика
Корреспондент
2025-07-18T20:27:19Z
Украинский сумоист быстро продвигается вверх по рангам
Корреспондент
2025-07-18T20:15:04Z
Землю снова атаковала магнитная буря красного уровня: сколько будет длиться шторм
Апостроф
2025-07-17T15:51:55Z
Новый рекорд производительности солнечных панелей Японии вызывал странный эффект: что случилось
Фокус
2025-07-17T15:51:42Z
Звук умирающего в Альпах ледника может заставить плакать кого угодно
Фокус
2025-07-09T12:09:04Z
Илон Маск оскандалился из-за размышлений своего чат-бота
Апостроф
2025-07-09T07:52:36Z
Фанаты Frostpunk 2 могут выиграть 10 тысяч долларов и мощные видеокарты: разработчики объявили конкурс
Знай
2025-07-18T19:51:27Z
Meta отказалась подписывать кодекс практики ЕС по искусственному интеллекту
Корреспондент
2025-07-18T19:45:11Z
Кернес, Терехов и Чикатило: украинка стала звездой сети благодаря необычным тату
Telegraf
2025-07-07T08:57:18Z
Секретные коды ChatGPT: как легко управлять ИИ, чтобы добиваться успеха
Фокус
2025-07-08T16:21:46Z
4 приема, которые помогут улучшить чтение на любом смартфоне Android
Фокус
2025-07-07T16:15:38Z
Ужас Илона Маска сбывается: Tesla сброшена с трона
Comments UA
2025-07-06T14:27:06Z
Электрокары стали самыми популярными подержанными импортными авто в Украине
Корреспондент
2025-07-18T19:15:44Z
525-сильный зверь: в Украине заметили лимитированный заряженный пикап Ford за $120 000
Фокус
2025-07-18T12:00:27Z
Малахитовая ракета: старый 34-летний Mercedes W126 продают за $850 000
Фокус
2025-07-18T11:21:51Z
Китайские электрокары завоевали украинских водителей: популярные модели
Хвиля
2025-07-17T23:30:19Z
Японцы удивили: новый внедорожник от Nissan не боится ям и стоит меньше $20 000
Gazeta UA
2025-07-17T20:03:17Z
Volvo сокращает продажи моделей в США из-за высоких пошлин
Корреспондент
2025-07-17T19:42:32Z
Huawei представила универсал Stelato S9T
Корреспондент
2025-07-17T19:36:41Z
Mitsubishi представила трехрядный внедорожник Destinator
Корреспондент
2025-07-17T18:33:27Z