MY.UAНовини
Щеплення від грипу та Covid-19: для груп ризику це єдина можливість уникнути ускладнень і важкого перебігу
Щеплення від грипу та Covid-19: для груп ризику це єдина можливість уникнути ускладнень і важкого перебігу

Щеплення від грипу та Covid-19: для груп ризику це єдина можливість уникнути ускладнень і важкого перебігу

В Україні вже почався епідемічний сезон. Він буде важчим, ніж минулого року, прогнозують інфекціоністи. Бо разом із коронавірусом, який нікуди не дівся, дорослих і малих українців вражатиме ще й грип.

Єдиним надійним способом запобігти тяжкому перебігу цих захворювань та уникнути ускладнень є вакцинація. Вона особливо важлива для літніх людей та осіб із хронічними захворюваннями.

Як, де і коли вакцинуватися від цих хвороб та як реформа системи громадського здоровʼя, що триває в Україні, допомагає ефективніше запобігати поширенню Covid-19 та грипу – Фактам ICTV в ексклюзивному інтерв’ю розповідає заступник міністра охорони здоров’я України, Головний державний санітарний лікар України Ігор Кузін.

Зараз дивляться

Пандемія Covid-19 закінчилася, вакцинація – ні

⁃ Почнемо з того, що ВООЗ скасувала пандемію коронавірусу та прирівняла його до сезонних захворювань, таких, як грип. То, може,  українцям можна розслабитися і забути про вакцинацію?

⁃ Передусім, дуже важливо правильно розуміти рішення ВООЗ. Вона скасувала статус надзвичайної ситуації. А це означає, що, по-суті, коронавірусна інфекція тепер не є надзвичайною ситуацією, оскільки медична спільнота вже розуміє, яким чином розвивається Covid-19, які особливості лікування цього захворювання та які є засоби профілактики, чому чільне місце серед них займає вакцинація.

Отже, коронавірусна інфекція перейшла в розряд сезонних захворювань, які вимагають постійної уваги системи охорони здоров’я. Точно так само, як грип чи інші респіраторні вірусні інфекції.

Тобто, Covid-19 і небезпеки з ним пов’язані, не втратили актуальності, тож розслаблятися українцям не варто, як і забувати про профілактику.

– Пане Ігорю, а як швидко Covid-19  поширюються Україною в нинішньому епідсезоні?

– Із початку жовтня ми спостерігаємо поступове зростання кількості пацієнтів з Covid-19, у них різний ступінь важкості.

За перший тиждень місяця захворіли понад чотири тисячі українців. Тижнем раніше інфікованих було трохи більше двох тисяч. Тобто, фіксується зростання рівня захворюваності вдвічі.

Зростає й кількість смертельних випадків. Це невеликі цифри в абсолютному значенні. Але за кожною – конкретні люди.

Так, за перший тиждень місяця, на жаль, померло дев’ять осіб. За другий – уже 34. За жовтень це майже 200 летальних випадків. У переважній більшості померлі – люди віком 60-65 років.

Зауважте, це лише перші тижні підйому захворюваності.

Тож варто зрозуміти, Covid-19 продовжує циркулювати й залишатися небезпечним. І треба бути готовими до того, що він житиме серед нас упродовж багатьох років.

В Україні вже зафіксовано перший випадок субваріанту Пірола. Наразі за симптомами та клінічним проявом захворювання, спричинені субваріантом Пірола, не мають особливих відмінностей від попередніх штамів Covid-19. Однак через велику кількість мутацій Пірола швидше вражає ослаблений імунітет.

Захворіти можуть навіть раніше вакциновані, однак вакцина знижує ризики ускладнень. Тому людям, які не завершили курс вакцинації протикоронавірусу, та особам з групи ризику важкого перебігу захворювання необхідно проконсультуватися з сімейним лікарем і зробити щеплення.

Вакцина – безоплатна та наявна у кожному пункті щеплення на рівні областей.

⁃ А чи можна вже сказати, скільки українців подбали про себе і вакцинувалися від Covid-19?

⁃ Щоб ви зрозуміли всю тривожність ситуації, я скажу, скільки не вакцинувалися. Щонайменше 800 тис. українців не зробили друге щеплення. І майже 12 млн українців не зробили перший бустер.

Відповідно до рекомендацій ВООЗ, від Covid-19 є базовий курс вакцинації. Це дві вакцини як базовий комплекс. Плюс одна вакцина – бустерна доза, яка має бути зроблена щонайменше через п’ять місяців після базового курсу.

Тому наразі 12 млн українців не мають повноцінного захисту проти коронавірусної інфекції. Лише 3 267 536 людей отримали бустерне щеплення та завершили курс з первинної вакцинації, необхідний для формування імунітету проти коронавірусної інфекції.

⁃ Можливо, це пояснюється тим, що в Україні не вистачає вакцини від коронавірусу?

⁃ В Україні достатня кількість вакцини. Ми маємо понад три мільйони доз вакцини проти коронавірісу трьох виробників – Johnson, Pfizer та CoronaVac.

Щеплення залишаються безкоштовними для кожного українця. Зробити їх можна у пунктах щеплення чи в амбулаторії через запис у свого сімейного лікаря.

Вакцини проти грипу можна купити в аптеках. Вони корейського та французького виробництва. Обидві вакцини пройшли державний контроль якості. Від початку жовтня щеплення зробили 49 104 людини. Крім того, кожна область отримала безоплатну вакцину для проведення щеплень проти грипу медикам.

Щоб мати захист від тяжкого перебігу хвороб і небезпечних ускладнень, раджу вакцинуватися і від грипу, і від Cоvid-19. Особливо це стосується людей віком 60+; тих, хто має серйозні супутні хвороби; осіб, які перебувають у групі ризику важкого перебігу та смерті внаслідок коронавірусної хвороби.

Потребу у додатковому бустерному щепленні визначає лікар з огляду на історію хвороби пацієнта та

Як реформа системи громадського здоровʼя вплине на ефективність протистояння Cоvid-19

⁃ Повідомлялося, що в Україні реалізовують масштабний проєкт USAID Розбудова стійкої системи громадського здоровʼя, покликаний захистити здоровʼя українців у кризовий період. У межах проєкту нещодавно в Ужгороді відбулася масштабна міжнародна конференцію. Про що говорили?

⁃ Ця конференція, яка, до речі, була вже четвертою за міжнародної участі, зібрала практиків, теоретиків і політиків, щоб обговорити актуальні питання розвитку системи громадського здоровʼя.

Напередодні в Україні набув чинності Закон №2573 Про систему громадського здоров’я. Він встановлює і регламентує порядок роботи системи громадського здоров’я на рівні кожної області й на національному рівні.

Закон спрямований на запровадження європейських вимог до системи громадського здоров’я. Це означає, що замість інспекційного підходу, який діяв раніше, ми переходимо до ризико-орієнтованого підходу. Попереджаємо спалахи і поширення хвороб, робимо акценти на профілактику захворювань.

-А що це насправді значить?

– Спробую пояснити. Ризик оцінюється для популяції загалом, для населення конкретного міста, району. І лише на підставі цього приймаються певні управлінські рішення.

У документі дуже чітко прописані зони відповідальність не лише МОЗ, а кожного органу виконавчої влади, в тому числі, Держспоживслужби, Державної служби з надзвичайних ситуацій.

Це дозволить ефективніше реагувати на Cоvid-19.

Пандемія, яку ми пережили, спонукала сферу охорони здоров’я до певних системних реформ. Ми зрозуміли сильні та слабкі місця системи громадського здоров’я. І зараз добре розуміємо, що потрібно робити, щоб реагування було максимально ефективним.

⁃ А чи можете конкретизувати зміни, які допомагатимуть Україні ефективніше протистояти інфекціям?

⁃ Зміни стосуватимуться багатьох секторів. Приміром, запроваджуються загальні стандартні вимоги до комунікації. Комунікація стає цільовою стосовно тієї аудиторії, яка має найнижчі показники охоплення.

Відповідним чином коригується програма медичних гарантій. Для тих медпрацівників, які мають найвищі цифри охоплення плановими щепленнями, впроваджуються спеціальні коригувальні коефіцієнти, які стимулюватимуть їх потужніше проводити роз’яснювальну роботу.

У країні запускаються додаткові раунди вакцинальних кампаній, наприклад якщо ми бачимо що охоплення щепленнями проти Covid-19 недостатні серед жителів сільської місцевості – Центри контролю та профілактики хвороб формують план виїздів спрямованих саме на цю групу населення.

Восени, наприклад, таку “вакцинацію навздогін” проти кору було запущено  для дітей, які пропустили планові щеплення. Це означає, що держава ідентифікуватиме дітей чи дорослих, які вчасно не отримали вакцинацію від ключових інфекцій, і проводитиме раунди з додаткової імунізації.

Також тепер, за виникнення спалаху вакцинокерованої інфекції, ми будемо задіювати мобільні виїзні бригади. Зокрема й вакцинальні, які зможуть провести екстрену вакцинацію вже на місці спалаху.

Зараз така схема задіяна на Вінниччині – під час ліквідації спалаху вірусного гепатиту А.

Це основні зміни.

⁃ А яка роль Центрів контролю та профілактики хвороб у протидії поширенню саме коронавірусної хвороби і грипу?

⁃ Насамперед, вони забезпечують ефективну роботу точок вакцинації – довозять туди вакцину, залежно від того, скільки доз потрібно. Можуть також надати будь-яку додаткову інформацію стосовно ефективності тієї чи іншої вакцин або розробити певні протиепідемічні заходи.

Вони проводять інформаційну комунікаційну роботу. Тобто, можуть виїхати на підприємство, в якийсь колектив, щоб розповісти про особливості перебігу коронавірусної інфекції.

Ще – забезпечують проведення на безкоштовній основі тестування на Cоvid-19 методом ПЛР.

І останнє – вони беруть участь у так званому молекулярному епідемічному нагляді, коли з території кожної області відбирається певна кількість зразків і проводиться повноцінне розшифрування геному.

Це для того, щоб з’ясувати, які штами циркулюють на території України. І яким перебігом хвороби – важким чи легким – вони  характеризуються.

Сподіваюся, мені вдалося переконати вас, що реформа системи громадського здоровʼя, яка триває в Україні, підвищить ефективність протистояння і Cоvid-19, і грипу, й іншим захворюванням, допоможе змінити на краще ставлення суспільства до вакцинації.

Фото:

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Президент Израиля опроверг причастность страны к взрывам пейджеров «Хезболлы»
Комсомольская правда
2024-09-22T14:39:11Z
В США объяснили, почему Китай боится поражения Путина
Хвиля
2024-09-22T00:00:17Z
Война может стать вечной: The Times о заблуждениях Запада
Новости Украины
2024-09-22T13:03:42Z
Зеленский жестко отреагировал на мирный план Трампа: какой совет дал республиканцам
Comments UA
2024-09-22T13:21:20Z
ВСУ могут устроить части России тьму египетскую: что ждет юг страны-агрессора
Новости Украины
2024-09-22T14:57:13Z
В МИД среагировали на встречу Лукашенко с Пушилиным
Корреспондент
2024-09-22T14:39:17Z
Маразм зашкаливает. РФ определилась со странами ЕС, не угрожающими ее "традиционным ценностям"
Comments UA
2024-09-21T21:27:19Z
Астролог назвал дату окончания войны в Украине: ждать осталось недолго
Знай
2024-09-09T01:31:01Z
Отказ от НАТО и без возврата территорий: соратник Трампа озвучил его “мирный план“
UAToday
2024-09-13T18:03:49Z
У известной русской певицы внезапно скончался молодой сын
Comments UA
2024-09-20T20:57:31Z
Народная артистка Украины спела в церкви в российской Судже
Апостроф
2024-09-20T15:30:58Z
В сети показали последнее фото умершего от рака комика Маслякова
Comments UA
2024-09-11T20:45:45Z
Соня Евдокименко поддержала сбежавшего из Украины внука Софии Ротару: "Воскресенье с..."
Знай
2024-09-09T17:51:56Z
Лайма Вайкуле призналась, что мечтает о путине, есть место и Зеленскому: россияне должны опасаться
Знай
2024-09-22T14:51:48Z
Netflix возмутил украинцев: россиянка сыграет роль персонажа, которая пережила геноцид
Comments UA
2024-09-22T14:06:24Z
Кендалл Дженнер вернула в моду легендарную стрижку пикси-шегги: кому подойдет
Обозреватель
2024-09-11T05:10:28Z
«Новый сезон-2024»: самые стильные образы российских звезд на фестивале
Marie Claire
2024-09-16T15:25:02Z
Майкл Дуглас призвал поддерживать Украину
Корреспондент
2024-09-13T09:42:09Z
Чемпионка России разбила цветочный горошок об голову победительницы Кубка Европы. Фотофакт
Обозреватель
2024-09-11T17:04:24Z
В Польше объяснили, почему задержали Усика и надели наручники
Известия Киев
2024-09-18T18:15:47Z
Усик прокомментировал свое задержание в Польше
Comments UA
2024-09-18T04:12:16Z
Жена голкипера сборной Украины показал себя в откровенном бикини и "разорвала" Instagram. Фото
Обозреватель
2024-09-15T14:01:03Z
Тимощук продал на аукционе свою футболку для помощи армии РФ
Корреспондент
2024-09-22T13:13:54Z
Футболист сборной Украины успешно прооперирован после тяжелой травмы в Италии
ZN UA
2024-09-22T12:34:20Z
Свитолина досрочно завершила теннисный сезон
ZN UA
2024-09-11T16:27:06Z
Александра Усика арестовали в аэропорту Кракова
UAToday
2024-09-18T03:24:18Z
Российские дроны "взорвали" дачу Ломаченко под Одессой. Фото
Обозреватель
2024-09-14T16:19:39Z
Лунный гороскоп на 22 сентября, воскресенье
Marie Claire
2024-09-21T22:46:59Z
Сел на шею: 5 признаков, что вы избаловали своего мужчину
Marie Claire
2024-09-12T12:37:09Z
Деруны по-новому для сытного и бюджетного ужина: самый простой рецепт
Обозреватель
2024-09-11T18:11:56Z
Вкусное, мягкое и нежное: рецепт идеального теста для пельменей
Политека
2024-09-20T15:33:42Z
Каким знакам Зодиака нельзя быть вместе: астрологи назвали несовместимые пары
Политека
2024-09-22T14:42:43Z
Самые брутальные: 10 звездных мужчин, которым с бородой лучше, чем без
Marie Claire
2024-09-22T11:01:58Z
Секреты приготовления классической солянки: подробная инструкция
Comments UA
2024-09-13T08:18:52Z
Почему тыква получается невкусной: не допускайте этих ошибок во время приготовления популярного осеннего продукта
Обозреватель
2024-09-09T02:05:21Z
Гуляш, которые тает во рту: рецепт сытного блюда
Фокус
2024-09-19T17:21:37Z
Пожиратели энергии: 4 популярных продукта, которые отнимают у организма много сил
Фокус
2024-09-18T16:15:38Z
Три способа обеззараживания: как сделать воду безопасной для питья
Знай
2024-09-08T17:21:08Z
Лечение и реабилитация раненых: несистемная система
ZN UA
2024-09-22T14:03:15Z
Гены, которые передает только мама: как она формирует характер и эмоциональное состояние ребенка
Знай
2024-09-22T13:51:53Z
Каких заболеваний можно избежать, съедая по одному банану в день: вы удивитесь
Знай
2024-09-22T12:51:44Z
Началась регистрация в помощь пенсионерам: как получить 2500 грн на медикаменты
Знай
2024-09-22T10:12:27Z
Кефир вместо антидепрессантов: как бактерии влияют на психику
UAToday
2024-09-22T10:06:54Z
Доступная дорога к здоровью: ученые рассказали, как легко сжигать калории и укреплять организм
Фокус
2024-09-21T19:03:47Z
После варки риса не сливай воду, оставь ее для оздоровления прически: как это правильно сделать
Знай
2024-09-21T13:51:50Z
"Уже через неделю были понятны причины", - эксперт о катастрофе F-16
Новости Украины
2024-09-08T19:27:45Z
В Южно-Африканской республике выпало рекордное количество снега - на дорогах коллапс
ZN UA
2024-09-21T23:07:15Z
Россияне ударили по Харькову управляемыми авиабомбами, в городе загорелся пожар - Терехов
ZN UA
2024-09-09T04:25:08Z
На территории Сербии и Венгрии из дунайских вод показались обломки нацистских кораблей времен Второй мировой
ZN UA
2024-09-11T15:38:58Z
У Польщі в смертельну ДТП потрапив автобус з футболістами
Апостроф
2024-09-22T14:00:47Z
В Ровенской области полиция разыскивает живодера, который тащил привязанную к мотоциклу собаку.ВИДЕО
Новости Украины
2024-09-22T13:54:01Z
В Латвии в субботу разбился российский военный дрон
Европейская правда
2024-09-08T20:09:07Z
Полиция нашла "шутника", взорвавшего страйкбольную гранату в Киеве
Корреспондент
2024-09-11T18:24:39Z
Выполнил пуск ракет по Одесщине и пропал с радаров: в сети сообщают об "аварии" российского Су-30СМ над Черным морем
Обозреватель
2024-09-11T15:08:56Z
Прогноз ужасает: в ООН рассказали, сколько лет может уйти на полное разминирование Украины
Comments UA
2024-09-21T12:21:23Z
"Вытаскивать нужно вовремя": Жан Беленюк с огромным аппаратом предлагает украинкам помощь
Знай
2024-09-08T16:51:42Z
Не дадим России нас обойти: Умеров рассказал о производстве дронов в 2025 году
ZN UA
2024-09-22T00:36:02Z
Народные приметы и народный праздник 21 сентября 2024 года
UAToday
2024-09-21T06:54:14Z
Российская ядерная ракета "Сармат" взорвалась во время испытаний
Апостроф
2024-09-22T14:27:04Z
Брат Кейт Миддлтон установил унизительный рекорд в колледже
Фокус
2024-09-22T14:21:29Z
Новые правила проверки документов и выдачи повесток: какие изменения готовят украинцам
Апостроф
2024-09-21T11:00:22Z
Принц Джордж совершил свой первый полет
Корреспондент
2024-09-13T12:24:46Z
В Украине изменится процесс вручения повесток: что известно
Comments UA
2024-09-16T14:06:51Z
Появились фото с места попадания в Харькове
Корреспондент
2024-09-21T23:18:54Z
Синоптики дали прогноз погоды на сегодня 21 сентября в Украине
UAToday
2024-09-21T06:54:10Z
Лунный гороскоп на 20 сентября, пятница
Marie Claire
2024-09-19T21:09:36Z
Стерненко показал документы относительно российского гражданства Труханова
Апостроф
2024-09-17T17:03:42Z
В Генштабе заявили о сложной ситуации на Кураховском направлении
Корреспондент
2024-09-22T15:04:08Z
Гороскоп на понедельник 23 сентября 2024 года
UAToday
2024-09-22T14:57:37Z
Украина привела доказательства причастности России к удару по миссии Красного Креста
Апостроф
2024-09-21T12:09:31Z
Гороскоп на субботу 14 сентября 2024 года
UAToday
2024-09-13T18:03:26Z
Россияне ударили УАБами по Харькову
Корреспондент
2024-09-15T16:13:46Z
Украинским водителям придется заплатить более 50 тысяч гривен: за какое нарушение грозит жесткое наказание
Обозреватель
2024-09-15T16:21:46Z
На аукцион выставили заброшенную коллекцию культовых американских спорткаров
Фокус
2024-09-17T16:42:11Z
Ford снова будет производить авомобили в Индии
Корреспондент
2024-09-14T03:36:24Z
В Украине утвердили возрастные лимиты для водителей: кому нельзя управлять автомобилем
Хвиля
2024-09-09T10:03:40Z
США хотят запретить использование российского и китайского программного обеспечения в автомобилях — СМИ
ZN UA
2024-09-22T14:58:25Z
Жажда к скорости с первых дней жизни: Lamborghini презентовала детскую коляску
Знай
2024-09-22T09:51:46Z
Новый спорткар BMW за 100 000 евро использовали для перевозки картофеля
Фокус
2024-09-22T08:51:59Z
Украинцы за восемь месяцев ввезли в страну почти триста тысяч автомобилей
ZN UA
2024-09-21T18:33:40Z
Юные жеребцы и мощные авто - слабости Мадонны: роскошный Jaguar поп-дивы выставлен на продажу
Знай
2024-09-21T15:51:03Z
Цена выросла: сколько стоит лук в Украине
ZN UA
2024-09-21T06:03:53Z
Литва демонтирует целую ТЭЦ, чтобы передать ее Украине – фон дер Ляен
ГЛАВКОМ NET
2024-09-21T06:06:14Z
Одна из стран ЕС легализовала производство самогона, есть интересный нюанс
ГЛАВКОМ NET
2024-09-13T18:30:54Z
Во вторник отключать свет по графикам не будут, но электричество нужно экономить, - ДТЭК
Комсомольская правда
2024-09-16T15:16:51Z
Помощь на коммуналку: кому помогут погасить долги
Знай
2024-09-22T15:06:54Z
Тарифы на электроэнергию: почему в Европе цены падают, а в Украине только растут
Знай
2024-09-22T14:30:39Z
Украина не обращает внимания на Россию и кормит страны по всему миру: Зеленский рассказал, как работает морской зерновой коридор
Обозреватель
2024-09-18T17:41:10Z
Аграрии сообщили о темпах сбора урожая
Корреспондент
2024-09-14T03:03:16Z
Война россиянам обходится все дороже - The Moscow Times
Корреспондент
2024-09-14T02:09:35Z
Умные часы Apple: инновации на вашем запястье
Espreso
2024-09-20T14:17:54Z
Хоррор Retrieval получит поддержку PlayStation 5 Pro — первый взгляд на версию игры для мощной консоли
GameMag
2024-09-19T03:02:11Z
Появилось изображение коробки PlayStation 5 Pro — без упоминания поддержки 8K
GameMag
2024-09-19T01:32:18Z
Инсайдер: В следующем поколении Xbox получит стационарную и портативную консоли
GameMag
2024-09-22T13:27:57Z
Живые фото PlayStation 5 Pro в дизайне первой PlayStation — посмотрите на лимитированную версию мощной консоли
GameMag
2024-09-22T12:42:27Z
PlayStation 5 получила патч на последнее обновление с исправлениями проблем в Final Fantasy XVI
GameMag
2024-09-22T12:01:24Z
Сила космодесантников: Space Marine 2 уже стала второй по величине игрой 2024 года в Европе
GameMag
2024-09-22T11:49:21Z
В базе данных Steam появилось упоминание русских субтитров для Metal Gear Solid Delta: Snake Eater
GameMag
2024-09-22T11:29:42Z
Авторы ремейка Star Wars: Knights of the Old Republic заверили, что игра еще жива
GameMag
2024-09-22T10:58:31Z