MY.UAНовини
Щеплення від грипу та Covid-19: для груп ризику це єдина можливість уникнути ускладнень і важкого перебігу
Щеплення від грипу та Covid-19: для груп ризику це єдина можливість уникнути ускладнень і важкого перебігу

Щеплення від грипу та Covid-19: для груп ризику це єдина можливість уникнути ускладнень і важкого перебігу

В Україні вже почався епідемічний сезон. Він буде важчим, ніж минулого року, прогнозують інфекціоністи. Бо разом із коронавірусом, який нікуди не дівся, дорослих і малих українців вражатиме ще й грип.

Єдиним надійним способом запобігти тяжкому перебігу цих захворювань та уникнути ускладнень є вакцинація. Вона особливо важлива для літніх людей та осіб із хронічними захворюваннями.

Як, де і коли вакцинуватися від цих хвороб та як реформа системи громадського здоровʼя, що триває в Україні, допомагає ефективніше запобігати поширенню Covid-19 та грипу – Фактам ICTV в ексклюзивному інтерв’ю розповідає заступник міністра охорони здоров’я України, Головний державний санітарний лікар України Ігор Кузін.

Зараз дивляться

Пандемія Covid-19 закінчилася, вакцинація – ні

⁃ Почнемо з того, що ВООЗ скасувала пандемію коронавірусу та прирівняла його до сезонних захворювань, таких, як грип. То, може,  українцям можна розслабитися і забути про вакцинацію?

⁃ Передусім, дуже важливо правильно розуміти рішення ВООЗ. Вона скасувала статус надзвичайної ситуації. А це означає, що, по-суті, коронавірусна інфекція тепер не є надзвичайною ситуацією, оскільки медична спільнота вже розуміє, яким чином розвивається Covid-19, які особливості лікування цього захворювання та які є засоби профілактики, чому чільне місце серед них займає вакцинація.

Отже, коронавірусна інфекція перейшла в розряд сезонних захворювань, які вимагають постійної уваги системи охорони здоров’я. Точно так само, як грип чи інші респіраторні вірусні інфекції.

Тобто, Covid-19 і небезпеки з ним пов’язані, не втратили актуальності, тож розслаблятися українцям не варто, як і забувати про профілактику.

– Пане Ігорю, а як швидко Covid-19  поширюються Україною в нинішньому епідсезоні?

– Із початку жовтня ми спостерігаємо поступове зростання кількості пацієнтів з Covid-19, у них різний ступінь важкості.

За перший тиждень місяця захворіли понад чотири тисячі українців. Тижнем раніше інфікованих було трохи більше двох тисяч. Тобто, фіксується зростання рівня захворюваності вдвічі.

Зростає й кількість смертельних випадків. Це невеликі цифри в абсолютному значенні. Але за кожною – конкретні люди.

Так, за перший тиждень місяця, на жаль, померло дев’ять осіб. За другий – уже 34. За жовтень це майже 200 летальних випадків. У переважній більшості померлі – люди віком 60-65 років.

Зауважте, це лише перші тижні підйому захворюваності.

Тож варто зрозуміти, Covid-19 продовжує циркулювати й залишатися небезпечним. І треба бути готовими до того, що він житиме серед нас упродовж багатьох років.

В Україні вже зафіксовано перший випадок субваріанту Пірола. Наразі за симптомами та клінічним проявом захворювання, спричинені субваріантом Пірола, не мають особливих відмінностей від попередніх штамів Covid-19. Однак через велику кількість мутацій Пірола швидше вражає ослаблений імунітет.

Захворіти можуть навіть раніше вакциновані, однак вакцина знижує ризики ускладнень. Тому людям, які не завершили курс вакцинації протикоронавірусу, та особам з групи ризику важкого перебігу захворювання необхідно проконсультуватися з сімейним лікарем і зробити щеплення.

Вакцина – безоплатна та наявна у кожному пункті щеплення на рівні областей.

⁃ А чи можна вже сказати, скільки українців подбали про себе і вакцинувалися від Covid-19?

⁃ Щоб ви зрозуміли всю тривожність ситуації, я скажу, скільки не вакцинувалися. Щонайменше 800 тис. українців не зробили друге щеплення. І майже 12 млн українців не зробили перший бустер.

Відповідно до рекомендацій ВООЗ, від Covid-19 є базовий курс вакцинації. Це дві вакцини як базовий комплекс. Плюс одна вакцина – бустерна доза, яка має бути зроблена щонайменше через п’ять місяців після базового курсу.

Тому наразі 12 млн українців не мають повноцінного захисту проти коронавірусної інфекції. Лише 3 267 536 людей отримали бустерне щеплення та завершили курс з первинної вакцинації, необхідний для формування імунітету проти коронавірусної інфекції.

⁃ Можливо, це пояснюється тим, що в Україні не вистачає вакцини від коронавірусу?

⁃ В Україні достатня кількість вакцини. Ми маємо понад три мільйони доз вакцини проти коронавірісу трьох виробників – Johnson, Pfizer та CoronaVac.

Щеплення залишаються безкоштовними для кожного українця. Зробити їх можна у пунктах щеплення чи в амбулаторії через запис у свого сімейного лікаря.

Вакцини проти грипу можна купити в аптеках. Вони корейського та французького виробництва. Обидві вакцини пройшли державний контроль якості. Від початку жовтня щеплення зробили 49 104 людини. Крім того, кожна область отримала безоплатну вакцину для проведення щеплень проти грипу медикам.

Щоб мати захист від тяжкого перебігу хвороб і небезпечних ускладнень, раджу вакцинуватися і від грипу, і від Cоvid-19. Особливо це стосується людей віком 60+; тих, хто має серйозні супутні хвороби; осіб, які перебувають у групі ризику важкого перебігу та смерті внаслідок коронавірусної хвороби.

Потребу у додатковому бустерному щепленні визначає лікар з огляду на історію хвороби пацієнта та

Як реформа системи громадського здоровʼя вплине на ефективність протистояння Cоvid-19

⁃ Повідомлялося, що в Україні реалізовують масштабний проєкт USAID Розбудова стійкої системи громадського здоровʼя, покликаний захистити здоровʼя українців у кризовий період. У межах проєкту нещодавно в Ужгороді відбулася масштабна міжнародна конференцію. Про що говорили?

⁃ Ця конференція, яка, до речі, була вже четвертою за міжнародної участі, зібрала практиків, теоретиків і політиків, щоб обговорити актуальні питання розвитку системи громадського здоровʼя.

Напередодні в Україні набув чинності Закон №2573 Про систему громадського здоров’я. Він встановлює і регламентує порядок роботи системи громадського здоров’я на рівні кожної області й на національному рівні.

Закон спрямований на запровадження європейських вимог до системи громадського здоров’я. Це означає, що замість інспекційного підходу, який діяв раніше, ми переходимо до ризико-орієнтованого підходу. Попереджаємо спалахи і поширення хвороб, робимо акценти на профілактику захворювань.

-А що це насправді значить?

– Спробую пояснити. Ризик оцінюється для популяції загалом, для населення конкретного міста, району. І лише на підставі цього приймаються певні управлінські рішення.

У документі дуже чітко прописані зони відповідальність не лише МОЗ, а кожного органу виконавчої влади, в тому числі, Держспоживслужби, Державної служби з надзвичайних ситуацій.

Це дозволить ефективніше реагувати на Cоvid-19.

Пандемія, яку ми пережили, спонукала сферу охорони здоров’я до певних системних реформ. Ми зрозуміли сильні та слабкі місця системи громадського здоров’я. І зараз добре розуміємо, що потрібно робити, щоб реагування було максимально ефективним.

⁃ А чи можете конкретизувати зміни, які допомагатимуть Україні ефективніше протистояти інфекціям?

⁃ Зміни стосуватимуться багатьох секторів. Приміром, запроваджуються загальні стандартні вимоги до комунікації. Комунікація стає цільовою стосовно тієї аудиторії, яка має найнижчі показники охоплення.

Відповідним чином коригується програма медичних гарантій. Для тих медпрацівників, які мають найвищі цифри охоплення плановими щепленнями, впроваджуються спеціальні коригувальні коефіцієнти, які стимулюватимуть їх потужніше проводити роз’яснювальну роботу.

У країні запускаються додаткові раунди вакцинальних кампаній, наприклад якщо ми бачимо що охоплення щепленнями проти Covid-19 недостатні серед жителів сільської місцевості – Центри контролю та профілактики хвороб формують план виїздів спрямованих саме на цю групу населення.

Восени, наприклад, таку “вакцинацію навздогін” проти кору було запущено  для дітей, які пропустили планові щеплення. Це означає, що держава ідентифікуватиме дітей чи дорослих, які вчасно не отримали вакцинацію від ключових інфекцій, і проводитиме раунди з додаткової імунізації.

Також тепер, за виникнення спалаху вакцинокерованої інфекції, ми будемо задіювати мобільні виїзні бригади. Зокрема й вакцинальні, які зможуть провести екстрену вакцинацію вже на місці спалаху.

Зараз така схема задіяна на Вінниччині – під час ліквідації спалаху вірусного гепатиту А.

Це основні зміни.

⁃ А яка роль Центрів контролю та профілактики хвороб у протидії поширенню саме коронавірусної хвороби і грипу?

⁃ Насамперед, вони забезпечують ефективну роботу точок вакцинації – довозять туди вакцину, залежно від того, скільки доз потрібно. Можуть також надати будь-яку додаткову інформацію стосовно ефективності тієї чи іншої вакцин або розробити певні протиепідемічні заходи.

Вони проводять інформаційну комунікаційну роботу. Тобто, можуть виїхати на підприємство, в якийсь колектив, щоб розповісти про особливості перебігу коронавірусної інфекції.

Ще – забезпечують проведення на безкоштовній основі тестування на Cоvid-19 методом ПЛР.

І останнє – вони беруть участь у так званому молекулярному епідемічному нагляді, коли з території кожної області відбирається певна кількість зразків і проводиться повноцінне розшифрування геному.

Це для того, щоб з’ясувати, які штами циркулюють на території України. І яким перебігом хвороби – важким чи легким – вони  характеризуються.

Сподіваюся, мені вдалося переконати вас, що реформа системи громадського здоровʼя, яка триває в Україні, підвищить ефективність протистояння і Cоvid-19, і грипу, й іншим захворюванням, допоможе змінити на краще ставлення суспільства до вакцинації.

Фото:

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Российские захватчики атакуют Украину ударными БпЛА: карта тревог
TSN
2024-11-29T22:36:19Z
"Договорняк" и "слив" Донбасса: кто виноват в обвале украинского фронта
Comments UA
2024-11-29T13:15:32Z
Счастливчики выходных: три знака Зодиака, которым повезет 30 ноября - 1 декабря 2024 года
Фокус
2024-11-29T18:36:01Z
Украинские военные начали массово сдаваться в плен: что известно
Comments UA
2024-11-16T20:00:53Z
Когда Украина потеряет Покровск: прогноз генерала
Comments UA
2024-11-29T22:45:07Z
ЦНС: Россияне усиливают мобилизацию на оккупированных территориях
ZN UA
2024-11-29T21:16:35Z
Ситуация резко изменилась: что происходит в Купянске после визита Зеленского
Comments UA
2024-11-19T15:18:34Z
Огромная дыра: как выглядит Ан-2, который россияне перепутали с украинским БПЛА
Фокус
2024-11-29T14:15:56Z
Враг атаковал четыре общины Никопольщины
Корреспондент
2024-11-29T17:13:36Z
Молодой фаворитке Путина доверили важное культурное мероприятие в России
Comments UA
2024-11-21T19:57:44Z
В Южной Корее уничтожают советскую технику вместо того, чтобы отправить в Украину
Фокус
2024-11-29T16:42:56Z
Ермак указал, когда закончится война в Украине
Comments UA
2024-11-27T15:00:03Z
Путин назвал цели России в Украине: чем пригрозил диктатор
Comments UA
2024-11-28T11:51:18Z
Публично ушедшему в СЗЧ военному Гнезделову продолжили содержание под стражей
TSN
2024-11-29T23:27:51Z
Российские войска ударили по Харьковщине авиабомбой ФАБ-500: погиб мирный житель
ZN UA
2024-11-29T23:24:50Z
Маск цинично унизил всех украинцев: что немедленно должна сделать Банковая
Comments UA
2024-11-18T09:03:21Z
Китай отреагировал на удар баллистической ракетой России по Украине
Comments UA
2024-11-22T13:57:41Z
Усиление кровавого террора: сколько еще времени Путин будет устраивать украинцам ад
Comments UA
2024-11-18T12:39:58Z
Прожить на 5 лет дольше, потратив 2 часа: ученые узнали о простом способе достижения долголетия
Фокус
2024-11-27T13:42:17Z
Женщины, которые стареют медленнее всех: 6 здоровых привычек датчанок
Фокус
2024-11-16T15:00:35Z
Гарвардский врач рассказала, как похудеть: пять действительно работающих советов
Comments UA
2024-11-27T15:42:22Z
«Они совсем не темнеют»: простой лайфхак, чтобы хранить авокадо неделями
Marie Claire
2024-11-21T03:04:10Z
Ходьба для похудения: 7 вариантов, которые помогут вам оставаться в форме
Фокус
2024-11-29T22:36:02Z
Как не болеть зимой: 6 лучших продуктов для иммунитета от диетологов
Фокус
2024-11-29T21:57:56Z
Что предлагают вместо МСЭК: от анонимности пациента до видеофиксации и индивидуальных экспертов
Комсомольская правда
2024-11-19T06:02:12Z
Ученые доказали, что одиночество приводит к деменции: как избежать опасного состояния
Знай
2024-11-18T11:51:03Z
Наперегонки со смертью: ученые представили новый метод спасения жизни при нападении акулы
Фокус
2024-11-16T19:36:35Z
В России умерла звезда фильма "Бриллиантовая рука"
Comments UA
2024-11-16T14:42:23Z
"Такой п**дец, а ты чипсики рекламируешь": ведущий "Орла и решки" рассказал о разговоре с Ивлеевой после вторжения РФ
Апостроф
2024-11-19T09:48:42Z
Рэпер Yarmak рассказал, когда решил стать в ряды ВСУ
Корреспондент
2024-11-29T14:03:08Z
Британский рэпер отреагировал на слухи о его романе с 49-летней Анджелиной Джоли
UAToday
2024-11-29T16:12:51Z
Киновыходные: 10 фильмов, которые удивят вас своей концовкой
Comments UA
2024-11-29T21:57:59Z
"Друзья" и "Теорию Большого Взрыва" пересмотрели кучу раз: 9 сериалов, у которых такой же вайб
Знай
2024-11-29T20:51:11Z
"Такие бабки": звезда "Женского квартала" оскорбила поклонниц актера Остапа Ступки
Апостроф
2024-11-25T13:51:27Z
Тринчер сравнили с россиянкой Бузовой из-за поведения на интервью/Певица ответила на вопросы интервьюера после своего выступления
Апостроф
2024-11-19T10:39:25Z
57-летняя Памела Андерсон в скромном платье появилась на Governors Awards 2024
Фокус
2024-11-18T08:57:50Z
"Ведет к радиационному выбросу", - The New York Times пишет, зачем Путин атакует украинские АЭС
Новости Украины
2024-11-29T21:36:48Z
Украинцы будут возвращать продукты в супермаркеты по новым правилам
TSN
2024-11-28T11:17:15Z
"Тысяча Зеленского": правительство обнародовало постановление
Корреспондент
2024-11-25T09:08:35Z
С 2025 года пачка сигарет подорожает на 40 гривен, - нардеп
Comments UA
2024-11-27T19:45:48Z
Центробанки Восточной Европы стали крупнейшими покупателями золота в мире
Хвиля
2024-11-29T22:36:40Z
Выплаты в 2025 году: какие нововведения ждут пенсионеров
Хвиля
2024-11-29T20:45:19Z
Пока вы не видите этого, счета за воду уже растут
Знай
2024-11-29T13:30:20Z
В Украине повысили налоги: что, когда и для кого изменится
TSN
2024-11-29T18:06:19Z
В Украине могут установить ветряные турбины общей мощностью 800 МВт: что известно
Фокус
2024-11-18T17:23:42Z
Украинцы в Норвегии лишатся приюта и защиты: что известно о новых правилах
Comments UA
2024-11-16T19:15:52Z
Григорий Решетник, Надежда Матвеева и другие рассказали, какой была их студенческая жизнь
Фокус
2024-11-17T07:12:43Z
Российская ракета, которая упала на дома в Одессе, была сбита ПВО, — Воздушные силы
Комсомольская правда
2024-11-18T14:40:19Z
Зеленого света теперь не будет: в Украине появятся необычные светофоры
Политека
2024-11-29T16:21:33Z
Шмыгаль раскрыл масштабные изменения в финансировании военных с декабря
Хвиля
2024-11-29T23:09:16Z
30 ноября 2024 года: Андрея Первозванного - что сегодня нельзя делать
Фокус
2024-11-29T22:51:01Z
Украинцам могут аннулировать субсидии и льготы: специалисты разъяснили детали
Политека
2024-11-16T19:00:33Z
"Герберы" из фанеры и иностранной электроники: в ГУР рассказали детали строения очередного российского фальш-дрона
Апостроф
2024-11-18T13:56:13Z
Разведка озвучила цифры: сколько КНДР поставила России ракет, артсистем и снарядов
Comments UA
2024-11-29T19:06:57Z
Ради побега за границу женился на родственнице с инвалидностью: ГПСУ разоблачила уклониста
Апостроф
2024-11-29T16:39:06Z
Среди жертв российского удара по Сумам – 14-летняя Анастасия Боровик
Комсомольская правда
2024-11-18T10:52:24Z
Российский удар по Киеву: спасатели показали последствия
Апостроф
2024-11-17T07:15:11Z
Очевидец о ракетном ударе в Одессе: взрыв был в 15 метрах от нас
Comments UA
2024-11-18T11:15:47Z
Беспилотник сбросил краску на российское посольство в Швеции
Корреспондент
2024-11-29T21:46:38Z
Суд вынес приговор закарпатцу, перевозившему рекордное количество уклонистов
Комсомольская правда
2024-11-29T15:15:15Z
В Одессе спасатели сняли с 18-метрового аттракциона четырех детей
ZN UA
2024-11-24T21:31:37Z
Дания задержала китайское судно по подозрению в повреждении кабелей
Корреспондент
2024-11-20T19:00:44Z
Под Парижем владелец ресторана захватил заложников в своем заведении
Фокус
2024-11-16T19:54:36Z
"Им запретили делать это": раскрыто скандальное условие боя Тайсон - Пол
Корреспондент
2024-11-19T15:36:14Z
Названы сроки реванша между Дюбуа и Джошуа
Корреспондент
2024-11-27T16:54:44Z
ПСВ – "Шахтер": где смотреть матч Лиги чемпионов
ZN UA
2024-11-27T09:37:09Z
Перес раскритиковал обновленный формат Лиги чемпионов и увеличение количест
Корреспондент
2024-11-24T17:00:03Z
Представлено первое промо реванша Усика и Фьюри
ZN UA
2024-11-29T23:18:06Z
Легендарный футболист "Манчестер Юнайтед" возглавил клуб АПЛ
ZN UA
2024-11-29T23:04:17Z
Испанский гранд нацелился на футболиста сборной Украины – СМИ
ZN UA
2024-11-29T19:43:25Z
В России "состарили" Усика на 30 лет: подробности
Новости Украины
2024-11-29T19:36:31Z
Прогноз повторного боя Тайсона Фьюри с Александром Усиком ото известного тренера
Известия Киев
2024-11-29T18:36:04Z
Лучшая уличная еда мира: попали ли украинские блюда в топ
Comments UA
2024-11-29T15:27:58Z
Голубцы с булгуром, вкуснее обычных: судья "Мастер Шеф" дала простой рецепт
Политека
2024-11-19T04:00:53Z
Любовный гороскоп для всех знаков Зодиака на неделю с 18 по 24 ноября 2024 года
Фокус
2024-11-17T23:15:40Z
Как спасти пересоленное блюдо – помогут бабушкины советы/Ситуацию можно исправить!
Апостроф
2024-11-18T11:12:39Z
Независимые, агрессивные и ревнивые: худшие женщины по знакам Зодиака
Comments UA
2024-11-29T23:09:55Z
Индивидуальные курсы английского: преимущества и недостатки
Новости Украины
2024-11-29T21:00:35Z
"Самый преданный клиент Британии": 92-летняя женщина еженедельно посещает один и тот же ресторан
TSN
2024-11-29T20:51:26Z
Обманчиво кажутся безопасными: какие продукты со стола запрещено давать котам
Фокус
2024-11-29T20:27:26Z
Это блюдо всегда съедают первым: рецепт салата "Принц" с мясом и огурцами, новогоднее меню
Знай
2024-11-29T19:51:47Z
Семейная традиция Комонов: ученые обнаружили следы бальзамирования на телах французских аристократов
Фокус
2024-11-18T11:45:32Z
Авторы The Invincible представили антибоевую ролевую игру Dante's Ring — выходит в 2025 году
GameMag
2024-11-24T13:16:07Z
Разработчики Lies of P заняты научно-фантастическим хоррором на выживание
GameMag
2024-11-29T20:01:22Z
Очень толстая метафора: Обзор Metaphor: ReFantazio
GameMag
2024-11-29T19:54:34Z
Как изменились маркетинговые методы казино после пандемии коронавируса?
Bin UA
2024-11-29T19:36:48Z
Можно перепутать с настоящей: на что обратить внимание при выборе искусственной елки
Фокус
2024-11-29T19:21:11Z
Сезон 2025 в LoL: Riot меняет систему рангов, вводит новый режим и представляет опасного босса
Знай
2024-11-29T19:06:33Z
Лунный календарь на декабрь 2024: фазы Луны на каждый день
ГЛАВКОМ NET
2024-11-29T19:03:22Z
Бесплатные гигабайты и минуты связи: как сэкономить на услугах Vodafone
Знай
2024-11-29T18:21:02Z
Лайфхаки для зимы: как быстро очистить лобовое стекло от льда
Comments UA
2024-11-19T01:00:21Z
Китай становится монополистом: какой рынок РФ переходит под контроль Пекина
Comments UA
2024-11-29T19:21:50Z
Капсула времени из 90-х: в Украине обнаружили уникальный спорткар Mercedes Brabus
Фокус
2024-11-29T16:30:37Z
В интернете показали малоизвестный спорткар Toyota с необычным итальянским дизайном
Фокус
2024-11-29T15:42:24Z
Станет электромобилем: раскрыты официальные подробности нового Volkswagen Golf 9
Фокус
2024-11-29T13:45:34Z
"Зеленая карта" для авто неожиданно и приятно упадет в цене
Знай
2024-11-29T13:12:26Z
На европейский рынок выходит 475-сильный семейный внедорожник из США
Фокус
2024-11-29T10:12:32Z
Простоял 20 лет в сарае: обнаружен роскошный Buick 70-х с малым пробегом
Фокус
2024-11-29T07:45:57Z
Як Tatra випустила розвізний фургон із кольорового ламінату
AutoCentre
2024-11-28T20:28:52Z