У Вікіпедії інтенсивніше висвітлюють події в багатших країнах, аніж у менш заможних, — результати дослідження
У Wikipedia значно інтенсивніше висвітлюються події в економічно розвинених країнах, аніж у менш заможних. Такого висновку дійшла група дослідників під керівництвом Торстена Рупрехтера з австрійського Технологічного університету Граца, повідомило Fast Company.
Поштовхом до дослідження стало бажання Рупрехтера дослідити дефіцит інформації про події та теми в різних частинах світу після теракту у Відні, Австрія, 2 листопада 2020 року. Спершу він звернувся до англомовної та німецькомовної вікіпедій та виявив, що різні редактори визначали пріоритетність різних аспектів теракту. «Здавалося, ці два видання були різними», — каже він.
Гортаючи Вікіпедію, Рупрехтер дізнався, що того ж дня стався ще один теракт — у Кабулі, Афганістан. Атака в Афганістані принесла 35 жертв, в Австрії — 5, проте вона отримала значно ширше висвітлення в мовних виданнях, які він та його колеги вивчали.
Загалом у межах дослідження вони проаналізували 17 500 статей у чотирьох різних мовних версіях Вікіпедії, та виявили, що це не одноразове спостереження. Події, які відбувалися в країнах з нижчим ВВП на душу населення, рідше з’являлися у Вікіпедії. «Чим бідніша країна, тим менша ймовірність висвітлення події, незалежно від її масштабу», — зазначено у дослідженні.
Рупрехтер вважає, що проблема добре відома тим, хто наглядає за онлайн-енциклопедією. «Я думаю, що Фундація Вікімедіа добре усвідомлює це — я не хочу говорити про упередженості — можливо, це більше схоже на прогалину в знаннях або недолік», — сказав він. Фонд Вікімедіа не відповів на запит про коментарі, проте Рупрехтер зазначив, що Вікіпедія працює над покращенням якості висвітлення в менш економічно розвинених регіонах.
«Мене дуже засмучує, коли я чую, як люди, які досліджують — особливо великі мовні моделі — думають, що всі знання доступні в англійській Вікіпедії, тоді як реальність така, що значна частина вмісту доступна лише в одній версії Вікіпедії», — прокоментував керівник дослідницького відділу Opsci.ai Олександр Доріа, який не брав участі в дослідженні, але також вивчає Вікіпедію та був головним редактором франкомовної Вікіпедії.
Він вважає, що недостатнє висвітлення у Вікіпедії поточних подій відбувається не стільки через небажання, скільки через брак ресурсів.
«З мого досвіду, менші Вікіпедії неохоче створюють статті про поточні події. — додав Олександр Доріа. — Хоча це може бути пов’язано з більш консервативними поглядами на те, якою має бути енциклопедія — не газетою. Це також можна пояснити тим фактом, що спільноти з меншою кількістю постійних учасників менш здатні гарантувати, що сторінки з високими стрибками внеску належним чином відстежується».
Доріа каже, що одна змінна, якої не вистачає в дослідженні, — це ширший аналіз того, що редактори різномовних Вікіпедій вважають за потрібне зберегти, а що видаляти як само собою зрозуміле. «Я знаю, що французька Вікіпедія більш байдужа до спортивних людей і вигаданих персонажів, ніж англійська. Подібні речі вплинуть на появу статті», — зазначив він.
Нагадаємо, у Росії влітку запустили провладного, схваленого державою конкурента онлайн-енциклопедії Wikipedia «Рувікі», оскільки Кремль активізував зусилля з цензурування інформації про війну в Україні.
На фото: Вікіпедія на смартфоні
Фото: Pixabay
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування ідей та створення якісних матеріалів, просувати свідоме медіаспоживання і разом протистояти російській дезінформації.