MY.UAНовини
Українська серіальна риганиця. Як відрізнити гумор, соціальну сатиру і приниження?
Українська серіальна риганиця. Як відрізнити гумор, соціальну сатиру і приниження?

Українська серіальна риганиця. Як відрізнити гумор, соціальну сатиру і приниження?

Впродовж багатьох років українські телесеріали не так часто були предметом бурхливого обговорення у суспільстві. Все тому, що цей контент зазвичай цікавив лише цільову аудиторію і поза цю бульбашку виходив лиш іноді. Разом із тим, купа проєктів були не лише страхітливими за своєю художньою якістю, але і сумнівними за своїми посилами.

Це якщо говорити мʼяко і дипломатично. Насправді ж йдеться про цілком деструктивні, образливі та навіть небезпечні моменти, критику яких автори повсякчас заперечували і вважали ідіотськими закидами. Наприклад, упродовж років війни виробникам докоряли за те, що продовжують знімати серіали для російського ринку, російською і з російськими акторами у головних ролях. 

Це розмивало межі між Україною та Росією, роблячи їх у свідомості глядачів спільною територією. А також не давало аудиторії сформувати свою українську автентичність, адже їм, по-суті, не показували їхню країну навіть у назвах міст. Багатьох авторів це відверто дратувало, мовляв це все скажені урапатріоти та дилетанти, які не розуміють, що таке ринок і як він працює.

Після 24 лютого 2022 року вони прозріли та стали патріотами. А також почали бідкатися, що по телеканалах нема чого показувати, бо контент із їхніх бібліотек просто неможливо було демонструвати: глядачі не хотіли ані слухати російську, ані дивитися на російських акторів, ані стежити за сюжетами, які відбувалися формально невідомо в якій країні, але за відчуттями це була усе ж Росія. Хоча раніше цілком толерували і захищали навіть тих, хто відкрито був не на українському боці. Як Федір Добронравов, який зрадів окупації Криму. 

                                                        кадр із серіалу «Свати»

Тоді ж і почалися серіальні (і не тільки) скандали, адже суспільство трансформувалося значно швидше і радикальніше, ніж свідомість продюсерів. Наприклад, телеканал СТБ майже на річницю повномасштабного вторгнення анонсував шоу «Вагітна у 16», його премʼєра мала відбутися 5 лютого. Виробники, вочевидь, навіть не задумалися,наскільки це недоречноу контексті масових та жорстоких зґвалтувань зокрема і неповнолітніх українок російськими військовими. Після суспільного обурення премʼєру перенесли на невизначену дату.

Скандал вибухнув і навколо серіалу «Останній лист коханого», в якому обличчя російського актора змінили за допомогою штучного інтелекту. Але цей трюк швидко розкусили, ще на етапі анонсу. Показ серіалу скасували.

Є й інші приклади дичини, але зараз давайте сконцентруємося на насмішках та стереотипах, з якими вже давно потрібно щось робити.

Минулого тижня настав час влаштовувати колотнечу навколо чергового серіалу, ним став ситком «Встигнути до 30» на телеканалі ТЕТ. Йшлося про образ однієї з головних героїнь – Люби, яка приїхала до Києва з Коломиї. Автори вирішили її створити дуже недалекою стереотиповою селянкою, яка не бачила в очі найменших проявів цивілізації. 

Спочатку на це звернули увагу користувачі соцмереж, які постили уривок з першої серії. Їх здивувало не лише те, що Коломия раптом перетворилася на «забите село», а що Люба аж ніяк не схожа на дівчину з цього міста, та й взагалі з регіону. Адже щонайменше вживає дуже нетипові для цього краю слова штибу «греча», а тато називає її «доча». Тобто люди звернули увагу на відверту нелогічність та непропрацьованість серіалу.

Після цього у нас на «Детекторі медіа» вийшов мій огляд цього проєкту, який став доволі резонансним. Настільки, що мер Коломиї Богдан Станіславський під тиском містян почав вимагативід каналу вибачитися і не показувати більше цей продукт в ефірі. Це викликало ще одну хвилю обговорень і ТЕТ просто мусив якось реагувати. І відреагував.

На сайті з’явивсяматеріал із офіційною позицією телеканалу. Автори пишуть, що в жодному разі не хотіли нікого образити і Коломию забитим краєм не зображали:

«Це абсолютно не відповідає дійсності, адже, по-перше, про Коломию, умови життя в місті, традиції чи щось інше — в серіалі не йдеться, а персонаж Люби, який є вигаданим, — це жодним чином не збірний образ коломиян. По-друге, якщо переглянути серіал повністю, стає очевидним, що героїня проходить шлях трансформації та завдяки друзям та оточенню стає кращою версією себе». 

Я подивилася усі доступні на ютубі серії, там є сцени, в яких Любу показують вдома, з татом і у різний спосіб натякають, що люди там живуть у далекому минулому. Бодай через інтер’єри.

Вигляд «Коломиї» згори. Впізнаєте?

Сама ж героїня неодноразово згадує, як пасла корів, наприклад. І тут важливо зауважити, йдеться не про те, що село – це погано. 

Йдеться про невідповідність реальності (що говорить про те, що авторам глибоко байдуже – коломиянку вони описують, миргородчанку чи жмеринчанку) і про зображення українського села не просто у стереотиповий спосіб, а так, як це десятки років робили росіяни. І про це ми ще поговоримо з прикладами. Деякі, думаю, вас сильно здивують. 

Також на ТЕТі висловили жаль, що усе так вийшло, але це, на їхню думку, сталося не тому, що автори ситкому налажали, а тому, що суспільство травмоване. Тут одразу можна згадати Наталю Мосейчук із її фразою «емоційно надкушені». 

«Водночас ми розуміємо, що суспільство наразі дуже травмоване, та навіть безневинна аналогія, репліка чи зовнішній вигляд можуть обурити когось. Надалі ми враховуватимемо ці аспекти ретельніше, щоб створювати український контент українською мовою для українців, який буде відволікати та надихати». 

Між тим, це чудово, що телеканал відреагував на критику і ще більш чудово буде, якщо керівництво надалі уважніше ставитиметься до свого продукту та його якості. Для цього потрібно зізнатися собі, що нині ця якість не на найвищому рівні. Це – абсолютно нормальна ситуація, адже саме у таких дискусіях та реакціях вимальовуються певні червоні лінії, формується громадянське суспільство, а глядачі отримують (я сподіваюся) якісніший контент. До того ж, нині межі прийнятності сильно змінилися і нам усім доводиться до цього пристосовуватися. 

Але є ще один момент у цьому зверненні, на який хочеться звернути увагу, бо стосується він нашого огляду на «Детекторі медіа». Хоч у тексті не чомусь згадується ані видання, ані моє прізвище, проте є цитати з огляду. Йдеться про те, що я зауважила зовнішність акторки Анастасії Остреїнової типово російською. Це, мовляв, суперечить демократичним цінностям і «величезна кількість образ, критики та цькування» вилилася саме на Анастасію 

Особисто я, вивчаючи реакцію на цей серіал у соцмережах, бачила вкрай мало критики саме на адресу акторки. Понад те – у багатьох випадках її захищали, пояснюючи, що актори у наших серіалах мало на що можуть впливати і такий образ придумала не вона. Власне, це саме зауважила і я у своєму матеріалі. На жаль, актори – досить вразлива категорія у нашій індустрії. На процес не впливають, але у кадрі видно саме їх. Та з іншого боку, ми маємо говорити і про відповідальність акторів за свою роботу. Чудовий дописна цю тему опублікувала Римма Зюбіна після критики фільму «Юрик», в якому вона теж знімалася. Зюбіна перепросила перед усіма, кому ця робота зробила боляче, але і описала обставини, які часто не дозволяють акторам зрозуміти, яким буде кінцевий результат зйомок. 

Ну а щодо «типово російської зовнішності», то у цьому випадку не можу назвати це описання расизмом, шовінізмом, русофобією чи ще чимось штибу цього. Важливий контекст, адже це не було зауваження у стилі ні сіло, ні впало. Один з найбільших закидів на адресу Люби була її виражена і нарочита російськість в принципі. Наче автори взяли російський формат, в якому зображена стереотипова тамтешня селянка, додали суржика, Коломию і видали в ефір. 

Художники по костюмах і гриму, здавалося, робили усе, аби наблизити героїню до російської стилістики. А нехарактерні навіть для більшості російськомовних людей слова, які вона використовує, яскраво завершують увесь цей образ. До того ж, я навела приклад власної зовнішності, «типову російськість» якої можна легко підкреслити у схожий спосіб і в певних ситуаціях це має дуже дивний вигляд. Проте якщо поважні правозахисники зауважать, що навіть у такому випадку фраза «російська зовнішність» є неприйнятною, то безумовно ми приймемо це до уваги і зробимо галочку на майбутнє.

А ще краще – отримати від Національної ради з питань телебачення і радіомовлення чіткий список фраз і слів, які трактуються як мова ворожнечі, аби, знову ж таки, усі ми чітко знали межі. Бо їх надзвичайно багато. Автори серіалу не відповіли, до речі, на критику інших моментів, бо йдеться не лише про стереотипове та неправдиве зображення коломийчан чи українських селян, а й гомофобію, сексизм та шовінізм. Докладно про це можна почитати в матеріалі видання Zmina.

У контексті обговорення цього серіалу виплила стара як світ тема, яку і хотілося б обговорити. Адже у частини публіки виникли думки, що цими заборонами ми повертаємося у радянську диктатуру та цензуру, а українське суспільство настільки інфантильне та некритичне до себе, що не хоче бачити жодної іронії, стьобу, не кажучи вже про жорстку сатиру. До речі, з останнім можу частково і погодитися, адже досі у нашій культурі не надто торкалися дражливих історичних тем, наприклад, і не певна, що такі твори також не будуть бурхливо обговорювати і протестувати. 

Пам’ятаю, як частина українців була обурилася «Племені» Мирослава Слабошписького, одного з найтитулованіших наших фільмів. Бо режисер доволі жорстко зобразив інтернат для дітей з порушенням слуху та усі негаразди, які там відбуваються. Мовляв, що про нас подумають за кордоном? Проте за кордоном якраз подумали якнайкраще, адже це талановита стрічка, яка вказує на недоліки суспільства. А у мистецьких колах вважається, що таку роботу може зняти автор, в країні якого намагаються із цими недоліками боротися і дослухаються до митців, які виступають певними діагностами. 

Нещодавно польські політики обурилися новому фільму Агнешки Холланд «Зелений кордон», в якому вона розповідає про біженців, які застрягли на білорусько-польському кордоні. Режисерка показує і білоруських, і польських прикордонників та полісменів як жорстоких людей, які винні у десятках смертей. Проте критикує вона конкретно державну політику – причому не лише польську – яка виявилася не готовою до таких викликів. Начальство втовкмачує прикордонникам, що їм і треба бути жорстокими і вигадує різну конспірологію. Разом із тим у «Зеленому кордоні» показано, як один із героїв розуміє, що діє жахливо і згодом сильно картається. Біженцям допомагає ціла група волонтерів, які ризикують власною свободою. 

Цілий ряд поважних політиків звинуватили роботу Холланд у «антипольській пропаганді» та навіть порівняли з нацистськими стрічками. Я дивилася цей фільм на Київському тижні критики і нічого антипольського там аж ніяк не побачила. Це критика дій уряду, а не поляків. Після показу відбулася розмова з режисеркою, на якій вона сказала, що у прокаті її фільм став найкасовішим за цей рік і отримав безліч схвальних відгуків.  

Проте, якщо говорити про гумор та соціальну сатиру, то слід чітко їх відрізняти від тупих образливих насмішок. Саме насмішок, а не жартів. Я розумію, що межа часто розмита, тому гумор і вважається складною штукою та ми знаємо немало випадків дуже невдалих жартів. Як недавнє відео і інстаграмі від фронтмена «Пошлой Молли», який зобразив російського імперця, який вимагає від поляків спілкуватися «нормальною мовою», тобто російською. В Україні багато людей зрозуміли, що це пародія, а ось поляки – ні. Адже там зовсім інший контекст, до того ж ролик музикант записав у доволі грубій формі. А ще він жив і працював в Росії і після повномасштабного вторгнення переїхав до Польщі, отже його персону сприймали як неоднозначну. Концерти «Пошлой Молли» у Польщі негайно скасували. 

Повертаючись до нашої публіки і критичного погляду на себе. Українці чудово сприйняли серіал «Спіймати Кайдаша», хоч у ньому неприємної правди було хоч греблю гати. Просто шоуранерка Наталка Ворожбит зробила свою роботу делікатно і талановито. І головне – правдиво і без маніпуляцій. Вона критикує і описує життя справжніх людей з усіма їхніми вадами та достоїнствами. 

Також сільські реалії доволі жорстко описував Аркадій Непиталюк у своїх «Припутнях». Там ми бачимо колосальну токсичність у стосунках між людьми і через це нездатність жити щасливіше. 

У серіалі «Встигнути до 30» ми бачимо карикатурне село, те, яке завжди існувало в уяві радянських та російських пропагандистів. І яке, на жаль, вкорінилося у голові багатьох наших виробників контенту. Ось типовий випадок – серіал «Клан ювелірів» (обережно, шок-конштент!). Описується період кінця існування СРСР і до наших днів. Львів. Майже усі герої розмовляють російською. 

Не питайте чому. Українською – лише ті, які приїхали з сіл. Одна з героїнь вагітніє і їде додому. В село. Її хата має вигляд типової хати у Пирогові чи іншому музеї народної архітектури і побуту.

Наші дні, друзі, наші дні. 

Коли вона народжує дитину, кладе її у традиційну люльку, яка причеплена до стелі.

Такого села не існує вже років сто щонайменше. Як і села, яке описують автори «Встигнути до 30». Росіяни постійно намагалися накинути на нас якусь етнографічність, минувшину і в цьому не було жодної соціальної сатири, а лише приниження та насмішки. Власне, це була і є самоціль. Українські селяни, навіть сучасні, обов'язково повинні бути у національних строях, жити у хатах з дерев'яними лавками, їсти дерев'яними ложками і бути кумедними дурниками. 

І одразу порівняємо це із будинком героїв «Кайдашів». Він небагатий і недоглянутий, якщо придивитися, то побачимо страшного лебедя з шини. Але це не карикатура. Ось чим насмішки відрізняються від соціальної сатири.  

Далі, питання контексту, яке є надважливим, коли ми говоримо про неприйнятність контенту. Наприклад, «ліберальні» російські медіа та, на жаль, багато світових інтелектуалів дуже люблять порівнювати матерів, вдів та дітей українських та російських матерів. Канал «Дождь» робив матеріал, в якому поєднав інтерв’ю таких жінок, показуючи що усі вони – жертви. Хорватська письменниця Славенка Дракуліч зробила це у своїй останній книзі і захищала цю позицію на Lviv BookForum.

І на перший погляд вони праві. Ну, ось же дві жінки, які втратили синів на війні, вони обидві горюють. Проте син однієї пішов захищати свою країну, не маючи вибору, а інший вибір мав і зробив його на користь насильства, вдерся в іншу країну і почав там вбивати людей. Це важливий контекст, який постійно ігнорується. 

На фото нижче – Лоуренс Олів’є та Орсон Веллс. Видатні актори, які обидвоє зіграли Отелло і отримали високі оцінки за свою роботу. Але є нюанс – гримери вимастили їх чорним гримом, зробивши так званий блекфейс.

Цей прийом колись використовували у театрах з єдиною метою – висміяти африканців і показати їх кумедними недоумками.

За царя Гороха це було цілком прийнятно. У середині минулого століття, коли Олів’є та Веллс виконали ці ролі, такі речі теж цілком толерувалися. Але нехай хтось зараз у цивілізованій країні спробує намастити білого ваксою і випустити на сцену чи у кадр – цих мудрагелів чекатиме таке, що навіть не хочеться уявляти. І це навряд можна буде назвати утисками свободи слова. Сам по собі такий грим не є чимось образливим, якщо розглядати його у вакуумі. Але усе змінюється зі знанням контексту. 

Ось ще приклад «страшної цензури». У 2018 році торгову марку H&M спіткав грандіозний скандал. Усе через чергову рекламну кампанію дитячого одягу, в якій темношкірого хлопчика одягли у худі з написом «Найкрутіша мавпочка у джунглях».

Компанію звинуватили у расизмі та змусили вибачатися. Сам по собі напис не ніс ніякої поганої думки. Але це якщо не знати, що африканців десятиліттями дражнили «мавпами» і це приводило не лише до образ, а до розлюднення, упередженого ставлення і масових убивств. 

Найкасовіша світова стрічка «Віднесені вітром» нині демонструється із дисклеймером, який пояснює, що раби не були щасливими і не гуляли безтурботно плантаціями, як це показав режисер Віктор Флемінг. Стрічку не забороняли, але вже нині щось схоже не зніматимуть. Ну, хіба Дональд Трамп вирішить бути кінопродюсером, адже він категорично не згідний із критикою фільму. 

Разом із тим є дуже багато фільмів та серіалів, які так чи інакше висміюють перипетії в афроамериканському ком’юніті. Наприклад недавня комедія на Netflix Your People. Це історія про закохану пару Езри Коена та Аміри Мохаммед. Він – єврей, вона – мусульманка. Коли настає момент знайомства з батьками відбувається біда, старше покоління передбачувано починає гризтися. Фільм, хоч і не отримав неймовірно високих оцінок і є доволі прохідним, але й збурення теж не викликав. Можливо тому, що виробники діяли за правильною схемою – дали розповісти цю історію тим, хто дотичний до описуваних соціальних верств. А саме – режисеру афроамериканського походження Кенії Баррісу та сценаристу, виконавцеві головної ролі і єврею Джонна Гіллу. 

Це все до того, що безліч людей постійно вдається до порівнянь. Мовляв, ось ви налетіли мов коршуни на, наприклад, серіал і вимагаєте його заборонити. А ось в СРСР теж забороняли фільми. Проте чи можна порівнювати, приміром, «Совість» Володимира Денисенка чи «Криницю для спраглих» Юрія Іллєнка, із «Встигнути до 30»? Якщо не зазначати причини заборон, блокувань чи зняття з ефірів, то так можна і дійти до захисту ютуб-каналу Шарія. Заборонили ж. У неосмислених аналогіях можна дійти до того, що Світлану Лободу поставимо в один ряд із шістдесятниками. 

Свого часу багато ненависників усіляких заборон були й проти санкцій щодо таких серіалів як «Інтерни» з Охлобистіним. 

Але, знову контекст. Тоді санкції наклали на геть усі стрічки із особами, яких СБУ визнало такими, які становлять загрозу національній безпеці. Їхня поява навіть в епізоді була підставою до невидачі прокатної ліцензії. Проте ці люди, які від 2014 року відзначилися як огидні пропагандисти, грали у визначних вітчизняних стрічках, наприклад у роботах Кіри Муратової та «Польотах у сні та наяву» Романа Балаяна. Навряд вони можуть йти на смітник разом з «Інтернами». 

І вже зовсім наостанок. Просто порівняйте (якщо хтось цього ще не зробив) французький фільм «За що нам це» і його український аналог «Скажене весілля». Начебто про одне і те саме йде мова, проте у першому расизм і шовінізм висміюється, а ось у другому трохи є питань. Ну і знову маємо у кадрі етнографічних українчиків. 

А закільцюємо ми усю цю писанину тим, з чого і почали. Увага до українських серіалів суттєво загострилася. І через зміни у суспільстві, і через небачене бажання державних мужів фінансувати телеконтент за державний рахунок у скажених кількостях. Ці два роки показують два моменти. Те, що було прийнятним для глядачів два роки тому – не є прийнятним нині. Багато українців не буде миритися із низькопробним контентом за державний кошт.  

Тому, мої вам вітання, шановні виробники, і до нових зустрічей. 


Фото: Кадри з серіалів «Свати», «Встигнути до 30», «Спіймати Кайдаша», «Інтерни», «Клан ювелірів». Фільмів «Скажене весілля», «За що нам це?», «Отелло», 

  







Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
Долучитись
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Сибіга пояснив, що КНДР хоче отримати від Росії в обмін на участь у війні
ГЛАВКОМ NET
2024-11-16T15:54:59Z
Північна Корея постачає Росії, крім живої сили, далекобійні ракети та артилерійські системи - Financial Times
ZN UA
2024-11-16T15:52:51Z
Фон дер Ляєн прокоментувала газовий шантаж Росії: Ми готові до цього
УкраинФорм
2024-11-16T15:52:09Z
За Трампа війна в Україні може посилитися: Кулеба назвав неочікуваний сценарій
GlavRed
2024-11-16T15:48:48Z
Зеленський провів ще одну нараду з підготовки Плану стійкості: що відомо
TSN
2024-11-16T15:48:34Z
Переговори з Путіним несуть ризик повернення до "нормандського формату" - Джонсон
TSN
2024-11-16T15:48:17Z
Україна та Японія посилять взаємодію у сфері безпеки інформації
УкраинФорм
2024-11-16T15:48:11Z
У Грузії протестують проти результатів виборів: главу ЦВК облили фарбою
Европейская правда
2024-11-16T15:45:36Z
Європа на низькому старті: від Трампа очікують найагресивнішої політики в США з часів Рузвельта
24tv
2024-11-16T15:33:12Z
Який зараз вигляд має Ліна Костенко: Жадан показав фото 94-річної письменниці
GlavRed
2024-11-16T16:01:54Z
Названо ім'я ведучого церемонії "Оскар-2025": ним став відомий 61-річний комік
TSN
2024-11-16T16:00:18Z
Періс Гілтон з розмахом відсвяткувала перший рік життя доньки Лондон і показала, як вона підросла
TSN
2024-11-16T15:51:41Z
Команду відомої української співачки мобілізували просто перед концертом
TSN
2024-11-16T15:51:26Z
"Це буде страшне місце": Єва Лонгорія вирішила покинути США
GlavRed
2024-11-16T15:27:20Z
Колишня учасниця "Холостяка-13" зробила відверту заяву про виліт з шоу
24tv
2024-11-16T15:09:44Z
"Дуже важко": Маша Єфросиніна розповіла про розлуку з чоловіком-військовим
Фокус
2024-11-16T15:00:55Z
"Гаррі Поттер і філософський камінь": 7 чарівних фактів, які варто знати про цей фільм
24tv
2024-11-16T14:18:22Z
Вагітна вчетверте Меган Фокс знялася в мереживі
Фокус
2024-11-16T14:12:10Z
Результат на мільйон: для чого француженки кидають пральний порошок в унітаз
GlavRed
2024-11-03T18:27:51Z
Одна з важливих причин, чому зимою не несуться кури: про це часто забувають
TSN
2024-11-16T15:48:32Z
Знайдено простий спосіб збільшити тривалість життя щонайменше на 5 років: що потрібно робити
Фокус
2024-11-16T14:51:53Z
Фізичні вправи сприяють зростанню нейронів завдяки м’язовим сигналам
Portaltele
2024-11-16T13:52:54Z
Сусіди підказали, як вивести гризунів з дому та погребу за допомогою домашнього засобу
TSN
2024-11-16T13:49:19Z
«Ціни вдвічі вищі, ніж у Європі». Тимошенко оголосила війну аптечній мафії
ГЛАВКОМ NET
2024-11-16T11:48:44Z
Корисні властивості петрушки: чому вам варто налягати на зелень, особливо чоловікам
24tv
2024-11-16T11:33:30Z
Учасниця "Холостяка-13" зізналась, що має інвалідність: "Це смертельна хвороба"
24tv
2024-11-16T10:45:26Z
Чоловік випивав щодня 4,5 л. газованих напоїв: що з ним сталося через 10 років
Фокус
2024-11-16T09:00:50Z
WSJ: Україна починає масове виробництво дронів, на які не можуть впливати російські РЕБи
УкраинФорм
2024-11-16T15:48:59Z
Чи штрафуватимуть жінок, які не оновили дані у ТЦК
24tv
2024-11-16T15:48:09Z
У Курській області російська армія під час штурму втратила на мінах 17 одиниць техніки - Павлюк
УкраинФорм
2024-11-16T15:42:52Z
Як захистити Одесу від ворожих дронів-камікадзе: військовий аналітик дав відповідь
TSN
2024-11-16T15:39:54Z
На виробництво дронів у бюджеті на 2025 рік передбачено 775 мільярдів гривень, – Зеленський
24tv
2024-11-16T15:39:25Z
Місто в Британії пропонує 600 фунтів новим родинам за прихисток українських біженців
Европейская правда
2024-11-16T15:37:24Z
Чехія передасть Україні протитанкові гранатомети на 765 000 євро
iPress
2024-11-16T15:31:33Z
"Туди завітали "бойові комарі": Братчук розповів про атаку по російських військових базах
24tv
2024-11-16T15:27:22Z
Для ветеранів стартує навчання в агробізнесі
AgroNews
2024-11-16T15:22:26Z
Пенсії в Україні: як нараховують виплати ліквідаторам аварії на ЧАЕС
Фокус
2024-11-16T16:00:54Z
В Україні стрімко зростають ціни на яйця: банкір назвав причини
Хвиля
2024-11-16T16:00:47Z
Відкриття аеропорту в Україні та як швидко це стане реальністю
360ua.news
2024-11-16T16:00:22Z
Україна і США оголосили три нових проєкти у сфері малих модульних реакторів
УкраинФорм
2024-11-16T15:57:36Z
Чи буде світло взимку: експерт розповів на скільки будуть вимикати електроенергію українцям
TSN
2024-11-16T15:48:46Z
"В світі - дефіцит": взимку в Україні стрімко "злетять" ціни на важливі продукти
GlavRed
2024-11-16T15:45:19Z
З ремонтом чи без: яку квартиру зараз вигідніше купувати
24tv
2024-11-16T15:33:15Z
У Британії оборонна компанія вироблятиме гаубиці для України
УкраинФорм
2024-11-16T15:31:16Z
Ціна на золото та причини падіння цін і поради для інвесторів
360ua.news
2024-11-16T15:30:34Z
Гороскоп Таро на 17 листопада для всіх знаків Зодіаку: що приготував для вас цей день
Политека
2024-11-16T15:42:45Z
Оточення їх уникає – 3 знаки зодіаку, які постійно мають поганий настрій
24tv
2024-11-16T15:33:14Z
Більшість не помічає: для чого потрібна "прихована" кнопка на сидінні унітазу
GlavRed
2024-11-16T15:27:06Z
Жінка не полетіла у відпустку своєї мрії через "несправедливе" правило аеропорту
Фокус
2024-11-16T15:15:18Z
"Ми не Діснейленд": у Римі обурені гладіаторськими боями туристів у Колізеї
Фокус
2024-11-16T14:51:52Z
Здивуєтеся ніжності: який інгредієнт обов'язково додавати в картопляне пюре – це не про молоко
24tv
2024-11-16T14:33:50Z
Флоренція збільшила заборони для туристів
360ua.news
2024-11-16T14:03:37Z
Ізумруд, брильянт і янтарь: як назвати коштовне каміння українською правильно
24tv
2024-11-16T14:03:29Z
Ніколи не купуйте такі горщики: вони шкодять вашим рослинам
24tv
2024-11-16T13:33:02Z
Бражко, Зубков та Миколенко гратимуть із перших хвилин проти Грузії
Football.ua
2024-11-16T16:02:49Z
Поєдинок Ліги націй Грузія – Україна під загрозою зриву
24tv
2024-11-16T15:15:34Z
Ще один поєдинок кваліфікації на Євро-2025: онлайн-трансляція матчу Україна U-19 – Словенія U-19
24tv
2024-11-16T15:06:44Z
Матч Грузія – Україна перебуває під загрозою перенесення через сильний дощ у Батумі - ЗМІ
ZN UA
2024-11-16T15:04:46Z
Збірна України розгромила футболісток Мальти у відборі на Євро-2025
УкраинФорм
2024-11-16T14:51:11Z
Всупереч прогнозам скептиків: бій Тайсон – Пол побив рекорд з продажу квитків
24tv
2024-11-16T14:45:11Z
Гераскевич увірвався у топ-10 на першому етапі Кубка світу зі скелетону
ГЛАВКОМ NET
2024-11-16T14:27:00Z
Легендарний Леннокс Льюїс відреагував на поразку Майка Тайсона від Джейка Пола
TSN
2024-11-16T13:48:35Z
Матч Ліги націй Румунія – Косово не дограли через політичний скандал: що трапилося
TSN
2024-11-16T13:48:10Z
ЗС РФ намагаються штурмувати Куп'янськ та просуваються по Осколу, — військкор
Фокус
2024-11-16T15:57:41Z
У Києві та низці областей оголошена повітряна тривога: що відомо
TSN
2024-11-16T15:48:09Z
Бійці Нацгвардії знищили російський ракетний комплекс БУК-М1
iPress
2024-11-16T15:31:25Z
Поля всіяні технікою: сапери ЗСУ завдали колосальних втрат РФ у штурмі на Курщині
GlavRed
2024-11-16T15:27:39Z
Вночі зимовий мороз, а вдень — комфортна осінь: прогноз погоди в Україні на неділю
Фокус
2024-11-16T15:15:51Z
Вперше за 50 років: на Закарпатті зацвіла чайна плантація
Комсомольская правда
2024-11-16T15:04:38Z
Уже вирує справжня зима: у Карпатах на кордоні з Румунією по коліна засипало снігом
24tv
2024-11-16T15:03:05Z
Мінлива хмарність та потепління: прогноз погоди в Україні на 17 листопада
24tv
2024-11-16T14:30:42Z
Хочуть встигнути до холодів, – військовий розповів, як зміняться бої взимку
24tv
2024-11-16T14:24:53Z
У передмісті Парижа захоплено заручників: син ресторатора забарикадувався у закладі батька
TSN
2024-11-16T15:48:15Z
Лось-вандал проник в автосалон і розбив два раритетні BMW
Фокус
2024-11-16T15:42:15Z
Рятувальники евакуювали 11 людей із прифронтових населених пунктів Харківщини
УкраинФорм
2024-11-16T15:31:25Z
Робив трепанацію і діставав ліки: суд виправдав "доктора Пі" за усіма статтями
Фокус
2024-11-16T15:12:11Z
Поліція розслідує обставини смертельної ДТП з трьома авто в Чернігівському районі
Украина Криминальная
2024-11-16T14:09:53Z
У Кривому Розі чоловік обікрав військового на майже пів мільйона грн: як йому це вдалося
TSN
2024-11-16T13:48:10Z
Скандал зі "стріляниною працівника ТЦК" по чоловікові під Києвом: всі подробиці інциденту
Хвиля
2024-11-16T13:30:17Z
Водій вантажівки насмерть збив пішохода на Вінниччині
ГЛАВКОМ NET
2024-11-16T13:09:31Z
Судитимуть винуватця ДТП, з провини якого загинула малолітня буковинка та ще один чоловік травмувався
Украина Криминальная
2024-11-16T13:00:53Z
Вчені знайшли доказ існування води на Марсі завдяки загубленому камінчику
TSN
2024-11-16T15:48:47Z
Пробирає до мурах: шанувальник BioShock вразив геймерів неймовірним косплеєм Big Daddy
24tv
2024-11-16T15:48:11Z
Ілон Маск спрогнозував, що станеться найближчим часом з людством
InternetUA
2024-11-16T15:42:23Z
Смартфони iPhone почали самостійно перезавантажуватись: що це означає
InternetUA
2024-11-16T15:31:19Z
Чому Плутон більше не вважають планетою?
24tv
2024-11-16T15:03:36Z
Системні вимоги S.T.A.L.K.E.R 2 виявилися не зовсім правдивими
InternetUA
2024-11-16T15:01:39Z
Вчені переосмислюють елементарний план Сонця
Portaltele
2024-11-16T14:51:35Z
Motorola розробляє новий складаний смартфон Razr 50s
ГЛАВКОМ NET
2024-11-16T14:42:45Z
Як увімкнути геолокацію на iPhone і поділитися нею з друзями: корисні поради
InternetUA
2024-11-16T14:33:53Z
В Україну привезли важливий артефакт із колиски автомобілебудування
AutoCentre
2024-11-16T14:03:49Z
Кросовери, гібриди та електрокари: названо кращі автомобілі року в Європі
Фокус
2024-11-16T12:12:36Z
Як з’явився найдорожчий автомобільний радіоприймач
AutoCentre
2024-11-16T11:48:22Z
Презентовано нового конкурента BMW X1 і Lexus NX від Honda
Фокус
2024-11-16T10:36:00Z
Трансформери йдуть у бій: британській армії запропонували нову версію легкого захищеного патрульного автомобіля
InternetUA
2024-11-16T10:33:27Z
Розкішний електричний Jaguar GT вперше показали на фото
AutoCentre
2024-11-16T09:51:03Z
Skoda Karoq: маленький кросовер для великої родини
AutoCentre
2024-11-16T07:06:21Z
Навіть у Монако такого не бачили: українець одягнув "Запорожець" у золото
Знай
2024-11-16T04:51:06Z
В Україні Renault Master оснастили «розумним» гідробортом
AutoCentre
2024-11-15T20:36:43Z