Кожна людина, що вірить у Бога, може в певному сенсі стати священником. Про те, які ритуали може провести, наприклад, батько чи командир у війську, Факти ICTV спитали у ректора Відкритого православного університету, священника ПЦУ Георгія Коваленка.
Які церковні ритуали можна провести за відсутності священника
Найпоширеніший ритуал, який люди проводять, навіть не задумуючись, що творять певне таїнство — благословіння. Причому церква всіляко заохочує такий звичай.
– Благословити – це не просто перехрестити людину, це благе слово, добре слово підтримки, добре слово молитви, коли людина молиться за іншу людину. Ми всі маємо одне за одного молитися, – розʼяснює Георгій Коваленко.
Благословляти може і командир у війську, якщо він ставиться до свого підрозділу, як батько, додає священник ПЦУ. Також кожен вірянин за згодою інших може проводити колективні молитви. Для цього йому не потрібно проходити спеціальну посвяту.
Навіть таїнство хрещення може звершити будь-яка людина за умови, що вона сама хрещена.
– Якщо поруч є людина, що забажала хреститися, наприклад, через небезпеку смерті чи поранення – це таїнство звершує будь-який вірянин, може бути командир, можуть бути батьки для дитини, – зазначає ректор православного університету.
Потім церква просто доповнює це певними молитвами, але перехрещення вже не відбувається, додає експерт. Ніяких довідок про те, що таїнство хрещення відбулося, у церкві теж не вимагатимуть.
Що роблять в армії військові капелани
Допомогти в проведенні релігійних ритуалів можуть військові капелани. Це давня традиція, яку радянська влада намагалася підмінити посадою політруків, але їх не можна плутати, наголошує Георгій Коваленко.
– В капелана немає ідеологічного завдання, у нього є надзавдання бути поруч як людина, що може в ненасильницький спосіб допомагати людям. Капелани не беруть до рук зброю, але є випадки, коли треба захищати життя, і тоді доводиться робити вибір, – пояснює священник ПЦУ.
Нині діяльність капеланів прописана у відповідному законі. Потреба в них дуже велика, зазначає експерт. Священник у війську – це світова практика. Саме вони перебувають з військовими у гарячих точках та допомагають залишатися людьми навіть у жахливих умовах війни.