MY.UAНовини
Екоактивісти з Карпат: Ісландський мох рвуть плантаціями – гори можуть залишитися "голими"
Екоактивісти з Карпат: Ісландський мох рвуть плантаціями – гори можуть залишитися "голими"

Екоактивісти з Карпат: Ісландський мох рвуть плантаціями – гори можуть залишитися "голими"

Зникненням ісландського моху у високогір'ї Карпат стурбовані вчені та місцеві екоактивісти. Масово його почали збирати років зо два тому – коли із Закарпаття проклали дорогу на Чорногорський масив. Ось цією дорогою вервечкою до хребта тягнуться вантажівки, на яких вивозиться карпатське золото – ісландський мох.

Кожен несе по 50-60 кг

Еко-активіст Василь Фіцак. Фото: особистий архів Василя Фіцака

Ісландський мох внесений до Зеленої книги – сюди вписуються не окремі рослини, а їхні групи, які потребують охорони. Але незабаром, на думку ексрятувальника, мешканця регіону та екоактивіста Василя Фіцака, мох має всі шанси перескочити на сторінки Червоної книги. Його безжально рвуть – і навіть не руками, а граблями, не звертаючи уваги, що разом з ним знищуються і сусідні червонокнижні рослини – супутники моху: комахи, що живуть під ним, та місця гніздування птахів, які більше сюди не повертаються. Під мохом і поруч вирує своє життя... Зокрема, зникають інші червонокнижні рослини - сон карпатський, рододендрони, та ж рута червона та інші рідкісні види, що локально тут ростуть. Ще одна проблема: збирачі прокладають стежки там, де їх ніколи не було, витоптуючи рідкісні рослини.

- Мох почали збирати ще шість-сім років тому, але тоді люди брали його для своїх потреб – цього, зрозуміло, ніхто їм не забороняв, - пояснює KP.UA активіст Василь Фіцак. – А коли звели дорогу, у високогір'я потягнулися браконьєри – саме так я їх називаю. Кожен із них несе вниз по 50-60 кг моху – це кілька мішків. Зривають цілі плантації. Він сухий, і навіть щоб набрати кілограм, його потрібно вирвати дуже багато. Це друге лихо у Карпатах після вирубки лісу.

Лишайники зустрічаються на висоті від 1500 метрів у різних місцях високогір'я Карпат. За словами Василя Фіцака, вони виконують дуже важливу гідрологічну функцію – вбирають вологу, таким чином регулюючи водосток. У місцях, де він масово викошений, починаються ерозійні процеси. Вода просто стікає вниз.

Лікувальний лишайник

Загалом, зазначає Василь Фіцак, ісландський мох тільки називається мохом, а насправді це лишайник, симбіоз гриба з водоростями. Його використовують з лікувальною метою, якщо є хвороби дихальних шляхів. З нього роблять сиропи або подрібнюють і запарюють окропом.

- Так гуцули його використовують, але якщо подивитися в ту ж Вікіпедію, то з моху зробили мало не панацею від усіх хвороб, - зітхає Василь. - Нібито допомагає від усього і навіть повертає чоловічу силу. Відповідно, створили попит… Я думаю, що багато моху також потрапляє за кордон, адже він потрібний в офіційній медицині.

Мох здають скупникам – вони його купують 80 гривень за кіло. Саме це і змушує людей обдирати високогір'я у Карпатах. Причому завдається шкода не тільки безпосередньо самими збирачами, що знищують рослини, які є тільки тут, а й вантажівками, джипами та іншим транспортом. "Їздунів" у Карпатах не люблять – як мінімум, вони руйнують дороги та стежки, перетворюючи ґрунтовки на траншеї. Під час дощів такі дороги стають не те що не проїзними, а навіть не прохідними для місцевих. Але такі речі відбуваються все частіше – все більше набирає обертів серед туристів використання у Карпатах джипів та квадроциклів.

– Десятки машин великої прохідності стоять на Чорногорському хребті, – продовжує Василь Фіцак. – Частина Чорногори – це Національний парк, де заборонено їздити, частина – Карпатський біосферний заповідник. Збирачі прориваються з технікою дедалі, вже заходять углиб на територію Нацпарку – адже в інших місцях уже все зібрано. Також залишають там сміття, яке могли б забрати з собою... Завдяки тому, що тепер є логістичний доступ, вони з'їжджаються цілими сім'ями. Нині це стало не контрольованим промислом. Наслідки будуть, м'яко скажімо, негативні… Картина дуже депресивна.

Місцеві жителі зітхають – державі варто було б подумати, як регулювати збір ісландського моху, доки він ще існує у Карпатах. Визначити, де саме його можна збирати і як – не вичісувати ж разом із ним все граблями?

У середньому один збирач забирає за «ходку» до 60 кг вантажу. Фото: facebook.com/serhiy.sapiha

Щоб мох виріс, потрібно 40 років

Проблема ще й у тому, що ісландський мох дуже повільно зростає – щоб лишайник досягнув десяти сантиметрів, потрібно років сорок. І це не перебільшення.

– Загалом екологія високогір'я дуже вразлива, а для її відновлення потрібні десятиліття, – пояснює Василь Фіцак. - Це не внизу: розорали землю, і вона відновилася через якийсь час. Тим більше, у нас війна, і ми втратили величезні території природно-заповідного фонду, національні парки, заповідні землі – сотні тисяч гектарів забруднені та знищені. В екологічному плані ми зазнали величезних збитків. І так хижацьки ставитися до природи, до перлин Карпат – це злочин. Ті, хто його вчиняє, мають нести кримінальну відповідальність.

Вихід місцеві бачать лише один – закрити дорогу на Чорногору із Закарпаття та не пускати транспорт. У цьому може допомогти громадськість та активісти.

Для того щоб виріс новий мох, потрібно до 40 років. Фото: facebook.com/serhiy.sapiha

Коментар експерта

Ігор Антахович, еколог:

- У нашому регіоні для ісландського моху існує величезна загроза, тому що його дуже мало, а росте він тільки на високогір'ї. Чому ісландський мох? Тому що він описаний і зустрічається в основному на півночі і багато його в Ісландії.

Винищувати його почали тому, що він зараз широко використовується у фармацевтичній промисловості як відхаркувальний засіб. Наш народ через невисокий фінансовий добробут намагається заробити будь-яким способом, і якщо є канал збуту – збирають, здають, заробляють на цьому гроші. Оскільки цей процес поки що ніяк не регулюється, то це величезна загроза для моху.

Будь-яка рослина – частина екосистеми. Сам ісландський мох створює досить щільний шар над землею, в якому мешкає маса комах та дрібних гризунів. Його знищення веде до зникнення цих видів, а також до ерозії ґрунту. Люди варварським способом його виривають шарами, відкривається зруйнований досить тонкий, буквально кілька міліметрів, шар родючого ґрунту, і за першої сильної зливи або танення снігу це все змивається - і залишається голий камінь. Йде різка зміна екологічної ситуації та біологічного шару. Це дуже погано.

Це цікаво!

Ісландський мох, або цетрарія ісландська, – вид лишайників заввишки до 10-15 см, які ростуть на ґрунті або на корі старих пнів у високогір'ї у країнах Європи, Азії, Африки та Австралії. Це улюблені ласощі північного оленя. Люди не гидують лишайником через його лікувальні властивості, які використовуються не тільки в медицині, а й у ветеринарії. Препарати з лишайника – це антисептичні, антибактеріальні засоби та антимікробні засоби, які застосовують у боротьбі зі стафілококами, стрептококами та іншими мікроорганізмами. Також ісландський мох застосовується за наявності виразок, опіків, інфікованих ран.

У народній медицині його використовують як протизапальний, протикашльовий та знеболюючий засіб. Має гіркий смак. Кажуть, що на початку XX століття, коли в Москві закінчувався запас продуктів, щоб заощадити борошно, його наполовину розбавляли перемеленим лишайником - з цієї суміші пекли хліб.

Теги за темою
Карпати
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Запасайтесь уже сейчас: Украине грозит резкое удорожание важного продукта
Знай
2025-06-29T16:00:44Z
Станут роскошью: цены на ряд продуктов взлетят минимум вполовину – что подорожает
Знай
2025-07-07T02:12:32Z
Дополнительные 2000 грн к пенсии: кто может получить
Знай
2025-06-27T18:36:38Z
В Украине хотят изменить порядок индексации пенсии: что будет отменено
Comments UA
2025-07-07T14:09:20Z
Чешская Excalibur Army готовится запустить производством в Украине артиллерийских снарядов
ZN UA
2025-07-08T23:03:20Z
Украинские предприниматели призвали правительство назначить директора БЭБ
Апостроф
2025-07-08T20:52:53Z
Новые соцстандарты: в Украине готовят тройной перерасчет пенсий – как изменятся выплаты
Знай
2025-07-08T10:51:11Z
Россия захватила второе из четырех месторождений лития в Украине – Le Figaro
ZN UA
2025-06-27T11:24:21Z
Курс валют на 3 июля: сколько стоят доллар, евро и злотый
TSN
2025-07-03T07:09:36Z
Почему нельзя спать с открытыми окнами: неожиданный ответ
Gazeta UA
2025-06-28T02:21:22Z
Этим людям может навредить черника: кому ее следует избегать
Comments UA
2025-07-07T14:21:28Z
Кровотечение во время секса: когда это норма, а когда следует бежать к врачу
Знай
2025-07-04T20:51:38Z
В Британии циркулирует новый штамм COVID-19 с необычным симптомом
ZN UA
2025-07-07T06:46:55Z
С 2026 года в Украине стартует бесплатная вакцинация от ВПЧ - Минздрав
Корреспондент
2025-07-09T02:30:12Z
Высокие температуры: как пережить жару
ZN UA
2025-07-08T22:21:56Z
Как поливать огурцы в жару и чем подкормить: советы опытных садовников
TSN
2025-07-07T09:48:17Z
Что будет с организмом, если на месяц отказаться от молочных продуктов
Comments UA
2025-07-07T13:06:51Z
Сколько минут нужно ходить на неделю, чтобы продлить жизнь на 7 лет
TSN
2025-07-07T14:33:01Z
Война тут же прекратится: Москва выдвинула абсурдные условия "мира"
Comments UA
2025-07-07T11:57:54Z
На выборах Украину ждут три варианта, а настоящая война начнется через пять лет – интервью с Аркадием Бабченко
Telegraf
2025-07-08T05:03:41Z
Грязная политика на крови: в Киеве разворачивается внутренний фронт
Comments UA
2025-07-07T10:18:52Z
"Украину сдали путину": политолог сделал важное заявление о "предательстве" Запада
Знай
2025-07-03T20:30:09Z
Международный уголовный суд выдал ордер на арест лидеров Талибана
Gazeta UA
2025-07-09T02:39:41Z
Украина создала Управление недружественных стран
ZN UA
2025-07-09T02:37:50Z
"Осыпает всех кучею лжи": Трамп удивил резким заявлением о Путине
TSN
2025-07-08T17:12:24Z
Драка между Мединским и Умеровым на переговорах в Стамбуле: спикер МИД объяснил ситуацию
Comments UA
2025-07-06T09:51:18Z
Удары по ТЦК координировались изменниками, которые отправляли сообщения в российские чат-боты — ЦПД
TSN
2025-07-08T19:09:49Z
Россияне нацелились на ключевой город: он уже полностью простреливается беспилотниками
Telegraf
2025-07-07T20:15:59Z
Будет ад: синоптикиня назвала самые жаркие дни в июле
TSN
2025-07-04T09:09:00Z
В Киеве заметили людей со свастикой на одежде и флагах: что известно
Comments UA
2025-07-08T19:36:04Z
Оккупанты атаковали Харьков дронами: есть попадания
Хвиля
2025-07-07T06:27:17Z
Когда жара спадет по всей территории Украины: синоптики четко назвали даты
Telegraf
2025-07-09T02:30:36Z
В Луцке ночью раздались мощные взрывы: город под массированным ударом
TSN
2025-07-09T00:33:09Z
Россия пытается взять большой город в полукольцо: есть ли успехи у солдат Путина
GlavRed
2025-06-28T07:27:54Z
Лікарі назвали найнебезпечніше морозиво
AgroNews
2025-07-07T16:21:45Z
На линии фронта появились редкие хищники, занесенные в Красную книгу
Gazeta UA
2025-07-07T07:33:40Z
Какой церковный праздник 7 июля: что обязательно нужно сделать в этот день
Comments UA
2025-07-07T04:06:35Z
Возможно, вы еврей - проверьте себя: украинские фамилии еврейского происхождения
Telegraf
2025-07-07T07:45:19Z
Дополнительные выплаты от ООН: успейте оформить до конца июля
Знай
2025-06-28T08:21:47Z
Стало известно, сколько россиян поддерживают войну и сколько хотят ударить ядеркой по Украине
Comments UA
2025-07-04T06:54:18Z
Мобилизация женщин начнется в сентябре: украинок пугают переменами – пришлось вмешиваться депутату
Знай
2025-07-09T02:36:25Z
9 июля - какой сегодня праздник, что нельзя делать, все об этом дне
Комсомольская правда
2025-07-09T02:34:02Z
Движение через украинскую границу значительно возросло: какими пунктами пропуска пограничники советуют не пользоваться
TSN
2025-06-29T08:06:56Z
Какие дни рождения нельзя отмечать и почему: приметы, запреты и объяснения
Comments UA
2025-07-08T21:12:53Z
6 июля: какой сегодня церковный праздник и что можно и нельзя делать в этот день
Comments UA
2025-07-06T04:03:59Z
Ведущая Витвицкая объяснила, почему ее муж судья-воин вместо фронта отдыхает в Карпатах
Фокус
2025-07-07T13:15:28Z
Камалия рассекретила, что стало последней каплей в ее браке с Захуром: "Умоляла год"
TSN
2025-06-27T09:21:29Z
Тимур Мирошниченко сменил имя приемному сыну: жена ведущего объяснила почему
TSN
2025-07-08T16:24:03Z
Ведущая Анна Свиридова жестко высказалась об изменнице Оксане Байрак: "Мне совершенно не больно"
Знай
2025-07-01T18:51:11Z
Светлана Тарабарова с мужем показалась за границей на отдыхе без детей: где сейчас супруги
TSN
2025-07-08T19:48:42Z
Анна Кошмал ответила на слухи, что замужем за известным украинским актером
TSN
2025-07-08T16:06:04Z
Похудевший Филипп Киркоров прокомментировал некроз, который ему приписывают
Фокус
2025-07-04T10:57:54Z
Анастасия Цимбалару появилась на большом концерте дуэта "Очі в Очі" в Киеве
Фокус
2025-07-07T12:51:52Z
Умер известный голливудский актер Майкл Мэдсен
Фокус
2025-07-03T20:51:36Z
Как американцы моют посуду: почему в США не используют губку
UAToday
2025-06-27T10:06:26Z
Как распознать китайскую гречку: три простых признака
Gazeta UA
2025-07-06T09:57:33Z
Зачем эксперты советуют брать с собой салфетку, когда идете покупать клубнику на рынок: хитрый трюк
TSN
2025-06-26T15:36:49Z
Чому не варто залишати брудний посуд на ніч. Це варто знати
Gazeta UA
2025-06-28T15:51:36Z
Гороскоп сегодня 9 июля: недоброжелательность, препятствия и мелкие ошибки – прогноз для всех знаков Зодиака
Знай
2025-07-09T01:42:33Z
Старый телевизор дома - беда уже на пороге? Почему стоит выбросить сломанную технику
Telegraf
2025-07-09T00:24:52Z
Пять дел, которые нужно сделать на выходных, чтобы лишить дома беспорядок на всю неделю
Знай
2025-07-07T15:51:07Z
Что рассыпать в междурядье, чтобы морковь выросла сладкой: результат вас непременно удивит
TSN
2025-06-29T15:06:26Z
Как убрать неприятный запах из обуви в домашних условиях: понадобится одно копеечное средство
TSN
2025-07-07T12:36:12Z
Жесткая двойная атака РФ по Харькову: власти заявили о страшных разрушениях, есть пострадавшие
Comments UA
2025-07-07T08:48:21Z
Ушла из дома и не вернулась: в Днепре обнаружили мертвой девочку
TSN
2025-07-06T11:42:57Z
Шесть "Гераней" по Харькову: количество пострадавших постоянно растет
Gazeta UA
2025-07-07T10:36:30Z
Взрыв под Житомиром, "разнесший" пол-села: полиция назвала причину и указала на виновников
TSN
2025-07-07T13:48:55Z
Россия ударила по Киевской области дронами: есть пострадавшая
ZN UA
2025-07-09T02:34:21Z
Россияне обстреляли Купянск: один человек погиб, двое пострадали
Gazeta UA
2025-07-08T20:54:12Z
Россия ударила по зданию ТЦК в Полтаве: есть погибшие и раненые
Telegraf
2025-07-03T12:54:38Z
В Германии мужчина открыл стрельбу из окна: ранен украинец
TSN
2025-07-05T17:27:35Z
В Киевской области повреждены дома, есть раненые
Корреспондент
2025-07-06T08:09:57Z
Ужас Илона Маска сбывается: Tesla сброшена с трона
Comments UA
2025-07-06T14:27:06Z
Stellantis возрождает спортивное подразделение SRT
Корреспондент
2025-07-04T18:54:45Z
Toyota RAV4 стала самым популярным автомобилем в мире
Корреспондент
2025-07-01T17:09:59Z
Надежные и недорогие: 5 брендов автомобилей, заставляющих надолго забыть о СТО
Знай
2025-06-27T11:51:00Z
Растет спрос украинцев на электромобили: в июне было приобретено рекодное количество новых авто
Gazeta UA
2025-07-09T02:12:30Z
Безпілотний автобус Karsan виїде на вулиці Парижа
AutoCentre
2025-07-08T20:00:00Z
На дорогах появились авто с загадочными номерами: что нужно знать водителям
Хвиля
2025-07-08T19:51:16Z
У Porsche упали глобальные продажи, особенно сильно в Китае
Корреспондент
2025-07-08T17:12:57Z
Какое авто выбрать: эксперты назвали производителей самых надежных автомобилей
Фокус
2025-07-08T14:12:35Z
Случаи, в которых никогда не следует использовать удлинители: советы электриков
Знай
2025-07-02T03:51:41Z
Секретные коды ChatGPT: как легко управлять ИИ, чтобы добиваться успеха
Фокус
2025-07-08T16:21:46Z
Кернес, Терехов и Чикатило: украинка стала звездой сети благодаря необычным тату
Telegraf
2025-07-07T08:57:18Z
4 приема, которые помогут улучшить чтение на любом смартфоне Android
Фокус
2025-07-07T16:15:38Z
Эффективнее камер наблюдения: в Китае пустой бассейн переделали в офис
Фокус
2025-07-08T20:00:21Z
Зарядка под угрозой: чего ни в коем случае нельзя делать с батареей смартфона в 2025 году
Знай
2025-07-08T19:51:08Z
На Google Maps нашли гигантский череп: он смотрит из воды у берегов канадского острова
Фокус
2025-07-07T07:51:42Z
Астронавтка NASA показала фото "вторжения" малоизвестного объекта в атмосферу Земли
Comments UA
2025-07-06T05:21:50Z
На дне Атлантического океана обнаружили более тысячи бочек с радиоактивными отходами
TSN
2025-06-28T09:06:55Z
Горы, любовь и роскошь: Милевский поделился фото с отдыха с Тамилой
Gazeta UA
2025-07-07T19:24:50Z
Свитолина рассказала, как поддержка мужа помогает ей на корте
Корреспондент
2025-07-04T10:57:17Z
Пакьяо возвращается: легенда бокса объяснил мотивацию
Корреспондент
2025-06-27T08:18:01Z
Звездный футболист Погба нашел себе новый клуб после дисквалификации за допинг
ZN UA
2025-06-28T19:27:30Z
"Челси" стал первым финалистом Клубного чемпионата мира-2025
ZN UA
2025-07-08T21:45:26Z
Жуан Педро дублем прибив рідний Флуміненсе за крок до фіналу КЧС-2025
Football.ua
2025-07-08T21:07:03Z
Лидер "Шахтера" Судаков не перейдет в "Наполи" – СМИ
ZN UA
2025-06-29T07:55:38Z
Диас настаивает на включении особого пункта в контракт с Барселоной
Корреспондент
2025-07-08T19:36:33Z
Опубликованы новые подробности гибели футболиста "Ливерпуля" Диогу Жоты
ZN UA
2025-07-08T18:22:59Z