MY.UAНовини
Гострі кути лжереформи №5655. Без презумпції винуватості учасників будівельного ринку
Гострі кути лжереформи №5655. Без презумпції винуватості учасників будівельного ринку

Гострі кути лжереформи №5655. Без презумпції винуватості учасників будівельного ринку

Гострі кути лжереформи №5655. Без презумпції винуватості учасників будівельного ринку

Висновки, які потрібно врахувати розробникам Містобудівного кодексу

У звіті про готовність України до переговорів щодо вступу до ЄС Єврокомісія зазначила, що Україні не варто приймати закон про містобудування в редакції, що існує нині. Судячи з контексту, йдеться про скандальний закон №5655, що вже рік лежить на Банковій без підпису президента. Вочевидь, після вже другого попередження ЄК непохитні лобісти закону — голова профільного комітету Олена Шуляк і профільний віцепрем'єр Олександр Кубраков — будуть вимушені зробити крок назад, а парламент — докладно зайнятися розробкою Містобудівного кодексу. На старті нової версії реформи через прийняття Містобудівного кодексу, що вже розгортається в парламенті, позначимо ще один важливий аспект законопроєкту №5655, який від початку виводив його за цивілізовані рамки.

 

Що таке презумпція винуватості

У цивільному праві існує презумпція вини порушника. Особа вважається винною доти, доки не доведе своєї невинуватості. Будівельні організації у разі невиконання/неналежного виконання зобов'язань при здійснення будівельних робіт несуть підвищену відповідальність, пов'язану з гарантуванням якості виконаних робіт і міцності конструкції будівлі та її елементів. Що має бути підкріплено страхуванням відповідальності на весь період гарантії.

У Франції таку гарантію відповідальності підкріплено обов'язковим страхуванням десятирічної гарантії архітекторів, підрядників, виробників обладнання, підприємців. У разі порушення цієї вимоги передбачено штраф 75 тис. євро або тюремне ув'язнення до трьох років. Згідно з полісом покриваються пошкодження, які впливають на міцність конструкції або діють на будівлю в одному зі складових її елементів, роблячи непридатною для використання (великі тріщини, зсуви, протікання води). Ці пошкодження можуть стосуватися даху, рам, стін, вбудованих труб, системи вентиляції, кондиціювання та іншого.

У Цивільному кодексі України також прописано десятирічну гарантію фахівців будівельної індустрії. І що? Нещодавній приклад — обвал Дегтярівського мосту в Києві. Інцидент прокоментували в компанії «Київавтодор», що займалася його реконструкцією. Там заявили, що відповідальність за роботу на об'єкті несе підрядник. І яку ж відповідальність несе підрядник? Він що — розорився після виплати збитків? Ні, буде, як завжди, договірняк. Хіба замовник — КМДА подасть до суду на підрядника? Збитки якось замаскують і ніхто не понесе відповідальності. А якби було рішення суду про стягнення з підрядника суми збитків, і підрядник розорився, цей прецедент отримав би розголос й інші підрядники стали б шукати вихід і прийшли до страховиків, як це буває в усьому світі.

У нас, на жаль, відбувається зовсім інше.

 

Норма закону про гарантії — порожній звук

У містобудівній сфері відсутній інститут відповідальності. Гарантій, виписаних у законі, нічим і ніким не підкріплено. Ніхто не контролює й не відповідає за порушення, які призводять до матеріальних і моральних втрат громадян-інвесторів. Будівництва десятиліттями ведуться з грубими порушеннями будівельних норм: без відповідної інфраструктури (під'їзні дороги, стоянки для автомобілів, дитячі майданчики, центральна каналізація тощо), дотримання висотності, відстаней між будинками. Державні органи, покликані давати дозволи й контролювати якість будівництва, не те що не справляються, а сильно корумповані — там зберігаються старі правила й процедури, немає ефективного механізму здійснення державного архітектурно-будівельного контролю.

 

Хто може взяти на себе ці функції? Тільки той, хто платить за виявлені недоліки. А таку функцією має тільки інститут страхування. Цей механізм працює в усьому світі, і саме він — разом із банківським компонентом — лежить в основі розвитку будівельної індустрії.

 

Як вирішує проблему «реформаторський» законопроєкт №5655

Ніяк. Попри два тривалі семінари учасників будівельного ринку й страховиків, які організував і провів один із лобістів №5655 голова Конфедерації будівельників України (КБУ) Лев Парцхаладзе. У цьому законі питання страхування прописано на печерному рівні.

По-перше, для отримання дозвільних документів на будівництво запропоновані види інженерного страхування та професійної відповідальності є добровільними, а не обов'язковими. На відміну від практики будь-якої європейської країни, де страховий компонент прописано у кожному договорі підряду.

По-друге, замість страхування профвідповідальності архітекторів та інженерів-контролерів запровадили страхування загальноцивільної відповідальності без зазначення «перед третіми особами». Хоча люди різних професій, які у зв'язку зі спеціалізацією можуть завдати шкоди через власну помилку в роботі, мають страхувати свою професійну відповідальність (лікарі, адвокати, брокери, архітектори та ін.). На Заході навіть не стануть наймати директором корпорації, якщо кандидат не має страховки відповідальності. Це абетка страхування, якої, на жаль, не знають автори закону. Жоден страховик не візьме на себе подібного ризику, тому що не зможе його перестрахувати. Я взагалі не розумію, як ця вимога потрапила до остаточної редакції. Це нонсенс.

По-третє, створюється інститут незалежних контролерів, які повинні мати страховку загальноцивільної відповідальності на три або п'ять мільйонів євро — залежно від типу об'єкта. Як контролер із такою відповідальністю зможе покрити можливі збитки від неправильних дій підрядників на мільярди гривень? Таке положення може створити корупційні схеми, при яких видаватимуть поліс без відповідальності страховика, подібно до того, як деякі страховики продавали поліси ОСАЦВ без покриття відповідальності. Вони не розуміють, яку бомбу заклали цією безграмотною вимогою.

 

На які умови прийдуть європейські інвестори

Якщо закордонні інвестори та девелопери прийдуть в Україну, то вони привнесуть сюди свої правила. Вони розуміють свої ризики, що таке страхування та як його використовувати. І вони точно не гратимуть за нашими правилами. Точніше, без правил.

Чому?

По-перше, обсяги інвестиційних проєктів дуже великі, а значить, суми відповідальності теж будуть дуже великі. Місткість страхового ринку України обмежена. Отже, всі ризики з інженерного страхування будуть перестраховуватися на 90–95% у західних компаніях.

По-друге, у перестрахувальників склалися багаторічні зв'язки з аджастерськими та сюрвеєрськими компаніями, які добре відомі на Заході. Це такі компанії, як Crawford, Canningham&Lindsey. Крім того, при страхуванні інженерних ризиків перестрахувальники будуть використовувати перевірені сюрвеєрські компанії, такі світові бренди, як APAVE, Bureau Veritas, Qualiconsult, Dekra або Socotec, що використовуються страховиками та перестрахувальниками як служби технічної інспекції. Останні рекомендуватимуть ці компанії нашим страховикам.

Перелічені вище міжнародні компанії працюють на світових ринках десятки років, мають відповідні покриття своєї профвідповідальності, їм довіряють перестрахувальники, які виплачуватимуть збитки після їхнього контролю. А наші кишенькові контролери-5655 опиняться без роботи або отримуватимуть страховку без реального покриття (див. вище). Плюс такий підхід убиває наш страховий ринок. Західні компанії прийдуть зі своїми продуктами та своїми страховиками. Або через дочірні компанії в Україні будуть забезпечувати взяття цих ризиків.

Це положення також дає можливість плодити кептивних страховиків від будівельної індустрії. Що є ще одним каналом корупції — мати власного страховика для внутрішнього ринку, тому що на зовнішньому ринку цих ризиків ніхто не братиме.

Сам перелік інженерних видів страхування, що використовуються в будівництві, таких як усі ризики підрядника (Contractor All Risk, CAR), усі ризики монтажу (Erection All Risks, EAR), страхування будівельних механізмів і машин (Contractor’s Plant and Machinery Insurance, CPM), страхування відповідальності перед третіми особами (Third Party Liability, TPL), навіть не наведений у законі №5655 як просте перерахування. Крім того, ці види страхування не є обов'язковими при отриманні дозвільних документів на будівництво.

Чому страхування підштовхне реальні реформи в сфері

Згадайте встановлення стелі ціни на російську нафту в 60 дол. за барель у серпні поточного року, коли світові страховики перестали брати на страхування відповідальність судновласників «сірих» танкерів, які стала використовувати Росія. Тому що без цієї страховки жоден порт не прийме такого танкера під розвантаження. Отаке ставлення до страхування у світі.

Тому без впровадження обов'язкового страхування CAR, EAR, TPL, професійної відповідальності учасників будівельного процесу ми ніколи не позбудемося корупції. Законодавці вважають, що на нинішньому етапі обов'язкового страхування будівельна індустрія не потягне. Це все домисли. Великі девелопери дають хабарі на мільйони доларів. А тому гроші на страховку в кілька десятків тисяч доларів знайдуть. Але обов'язкове страхування підніме культуру страхування та якість будівництва. Тільки страховики зацікавлені у відсутності збитків, тож вони жорстко контролюватимуть усі процеси, починаючи від проєкту до вибору будмайданчика та організації робіт на ньому.

Страхування — той інститут, який удосконалює та розвиває безпеку в бізнесі. Наприклад, у США страхові компанії, а не якийсь державний орган, здійснюють розробку регуляторних актів у будівництві. Може, й нам варто перейняти досвід у розробці регуляторних документів? У розробці інструкції при проведенні тунельних робіт беруть участь фахівці багатьох країн, члени міжнародних організацій страховиків, але не державних контролюючих органів.

 

Висновки

Отже, очевидно, що:

— запропоновані в законопроєкті №5655 варіанти страхування цивільної відповідальності замість професійної відповідальності учасників будівельного процесу не забезпечать захисту об'єктів від помилок учасників будівельного процесу, а навпаки, створять додаткові корупційні схеми та кептивні страхові компанії із середовища будівельної галузі;

— наявність полісів інженерного страхування, таких як CAR, EAR, TPL, і професійна відповідальність учасників будівельного процесу мають бути обов'язковою умовою при отриманні дозвільних документів на будівництво;

— інститут незалежних інженерів-контролерів є мертвонародженим органом, послугами якого не користуватимуться інвестори та девелопери із закордонних країн. У світі напрацьовані взаємовідносини з відомими брендами, що як служби технічної інспекції будуть використовуватися страховиками та перестрахувальниками;

— для великих інвесторів і девелоперів, які прийдуть до України, єдиним джерелом інформації будуть страхові брокери, перша трійка світових лідерів яких є в Україні. Вони привнесуть сюди все, що є в їхніх країнах: і страхові продукти, і технології, і бізнес-процеси, а відповідно до прийнятого Закону України «Про страхування», навіть прямі контракти з закордонними страховиками. Тому вся регуляторна та контролююча інфраструктура, яка створюється на підставі закону №5655, може залишитися поза передбачуваним будівельним бізнесом;

— ми вже маємо приклади, коли великі закордонні інвестори, девелопери й підрядники використовуються в будівництві. Наприклад, французи були запрошені для будівництва саркофага на Чорнобильській АЕС. Турецькі будівельники відновлювали дороги, а для будівництва другої черги Окружної дороги використовуватимуть китайські компанії. Ця тенденція буде проглядатися й при відновленні економіки. Нашого виробника ми не підтримуємо;

— в умовах бойових дій і за наявності агресивного сусіда неможливим буде відновлення зруйнованої інфраструктури та промисловості без покриття воєнних ризиків. Один із найбільших страхових брокерів у світі вже запропонував КМУ розглянути питання про використання Political Violence Insurance відносно проєктів відновлення об'єктів в Україні. І це каже багато про що. Аналогічна пропозиція розглядається ринком Ллойда. До цього має готуватися й будівельна індустрія. Без покриття цих ризиків жоден інвестор в Україні нічого не будуватиме.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Китайські університети запускають курси DeepSeek
InternetUA
2025-02-23T07:46:24Z
OpenAI видаляє користувачів у Китаї та Північній Кореї, підозрюваних у зловмисних діях
InternetUA
2025-02-23T07:30:22Z
Вчені створили біогібридний дрон на основі антен метеликів: чим він кращий за звичайний
InternetUA
2025-02-23T07:27:09Z
Nvidia запускає «пріоритетний доступ», щоб допомогти фанатам купити графічні процесори RTX 5080 і 5090 FE
InternetUA
2025-02-23T07:16:53Z
Apple бере участь у програмі рецептів з Apple News+ Food
InternetUA
2025-02-23T07:01:08Z
Що потрібно зробити, щоб смартфон працював якомога довше: поради від експертів
InternetUA
2025-02-23T06:31:32Z
Китай запустив у космос новий супутник зв’язку
УкраинФорм
2025-02-23T06:18:41Z
GTA 6 вже доступна до передзамовлення, але лише в одній країні світу
InternetUA
2025-02-23T04:01:24Z
Норвезька компанія 1X створює гуманоїдного робота для дому
InternetUA
2025-02-23T03:00:58Z
Відчувають стрес та гірше ростуть: рослини, які ніколи не слід купувати як розсаду
24tv
2025-02-23T07:48:49Z
Післяпологова депресія у кішки: як розпізнати та допомогти
Знай
2025-02-23T05:51:40Z
Люля-кебаб: як приготувати смачну м'ясну страву
Фокус
2025-02-23T05:06:04Z
Ребус для тих, у кого чудовий зір: треба за 5 секунд знайти цифру 23
GlavRed
2025-02-23T04:27:15Z
Стрільці обмануть кохану людину: гороскоп на 23 лютого
24tv
2025-02-23T03:03:21Z
Гороскоп на неділю, 23 лютого: гарний час подумати про майбутнє, але уникнути імпульсивних покупок
Знай
2025-02-23T02:33:16Z
Як приготувати ідеальні вареники на Масницю: корисні поради
ГЛАВКОМ NET
2025-02-23T01:15:22Z
Картопляний млинець для сніданку: швидкий рецепт від переможця "Мастер Шеф"
Политека
2025-02-23T00:00:55Z
Це не смаколик, це – шедевр: готуємо десерт як знаменитий "Кіндер Пінгві"
24tv
2025-02-22T22:48:59Z
Тривога тривала понад 10 годин: які наслідки масованої атаки "Шахедами" на Київщину
24tv
2025-02-23T07:48:19Z
В КОВА розповіли про наслідки ворожої атаки дронів на Київщину
TSN
2025-02-23T07:36:24Z
Росія атакувала дронами Київ, в кількох районах виникли пожежі через падіння уламків
Лига
2025-02-23T07:27:02Z
Зруйновані будинки та пожежі: шахеди атакували Київщину
ГЛАВКОМ NET
2025-02-23T07:24:08Z
Як камʼянецького кримінального авторитета «Костиля» посадили на 8 років
Украина Криминальная
2025-02-23T07:21:13Z
РФ вночі випустила по Україні майже 300 дронів та «Іскандери»: жодну ракету не вдалося збити
ГЛАВКОМ NET
2025-02-23T06:36:16Z
В Україні судитимуть інтернет-шахрая, який продав неіснуючих товарів на 2 млн гривень
InternetUA
2025-02-23T06:28:40Z
Пошкоджені будинки, храм, АЗС, зросла кількість постраждалих: які наслідки атаки на Кривий Ріг
24tv
2025-02-23T06:24:08Z
Стрілянина на військовій базі у США: один військовий загинув, ще один у лікарні
24tv
2025-02-23T05:48:13Z
Паркер у другому раунді ефектно нокаутував африканця, який обіцяв "вирубити" Усика
TSN
2025-02-23T08:03:07Z
Погба може повернутися до Манчестер Юнайтед — ЗМІ
Football.ua
2025-02-23T08:00:15Z
Ліверпуль цікавиться захисником Фламенгу — UOL
Football.ua
2025-02-23T07:46:35Z
Динамо – Карпати: онлайн-трансляція центрального матчу туру УПЛ
24tv
2025-02-23T07:45:55Z
У неділю - три матчі футбольної Прем'єр-ліги
УкраинФорм
2025-02-23T07:39:13Z
Усик відреагував на слова Ф'юрі про перемогу в реванші
24tv
2025-02-23T07:12:59Z
Шандрук: По одному туру рано робити висновки
Football.ua
2025-02-23T07:06:25Z
Сьогодні масстартами завершується ЧС-2025 з біатлону
УкраинФорм
2025-02-23T07:03:25Z
Вернидуб: Якщо є страх — футболісти взагалі не повинні грати
Football.ua
2025-02-23T06:43:54Z
Російські ракети пошкодили храм у Кривому Розі: з’явились фото та відео
ГЛАВКОМ NET
2025-02-23T08:03:29Z
Магнітні бурі з 24 лютого до 2 березня: названо небезпечні дати
Политека
2025-02-23T08:03:14Z
У Києві погіршився стан повітря - на лівому березі дуже високий рівень забрудненості
УкраинФорм
2025-02-23T08:00:09Z
На Харківському напрямку ворог атакував п’ять разів, на Куп’янському за добу відбулося три атаки росіян — Генштаб ЗСУ
Мій Харків
2025-02-23T07:54:32Z
В Україні презентували нові звукометричні комплекси для виявлення ворожої артилерії
InternetUA
2025-02-23T07:54:06Z
Росіяни за добу обстріляли 30 населених пунктів Херсонщини, троє постраждалих
УкраинФорм
2025-02-23T07:46:45Z
На фронті за добу відбулося 112 зіткнень, найгарячіший - Покровський напрямок
УкраинФорм
2025-02-23T07:45:40Z
КМДА назвала причину погіршення якості повітря у столиці
ГЛАВКОМ NET
2025-02-23T07:45:36Z
На Хмельниччині внаслідок атаки ворога пошкоджені ЛЕП та дорожнє полотно
УкраинФорм
2025-02-23T07:45:33Z
Рецензія на серіал «Нульовий день» / Zero Day
ITC
2025-02-23T08:07:09Z
У Києві відкриють виставку старовинних світлин Криму
УкраинФорм
2025-02-23T07:27:12Z
Історії про правду: 3 фільми про війну в Україні, які зобов’язаний побачити кожен
24tv
2025-02-23T07:12:53Z
Померла зірка серіалу "У Філадельфії завжди сонячно" Лінн Марі Стюарт
Комсомольская правда
2025-02-23T06:34:10Z
Станіслав Боклан: найкращі фільми
CutInsight
2025-02-23T00:12:45Z
Ірма Вітовська-Ванца: кращі фільми
CutInsight
2025-02-22T23:12:23Z
Стрічка Катерини Горностай показала Берліну, як українці борються за Незалежність і Перемогу - посол
УкраинФорм
2025-02-22T22:21:30Z
Гра в імітацію: дивитися онлайн
CutInsight
2025-02-22T21:36:02Z
У гостях у Еліс: дивитися онлайн
CutInsight
2025-02-22T20:15:06Z
Сіре посвідчення: який вигляд має документ та хто може його отримати
24tv
2025-02-23T08:06:27Z
Росіяни запустили по Україні рекордну кількість дронів: яким рекордом відповіла ППО
ZN UA
2025-02-23T08:03:58Z
Третя річниця великої війни. Що покажуть українські канали 24 лютого
Детектор М
2025-02-23T08:00:50Z
Які періоди роботи можуть не врахувати до стажу: про що важливо знати
Фокус
2025-02-23T08:00:09Z
Масляна, Масниця чи Колодій? Яке свято відзначати в Україні
Лига
2025-02-23T08:00:05Z
На Львівщині водій маршрутки висадив дитину на мороз: мала посвідчення особи з інвалідністю
Политека
2025-02-23T07:30:32Z
Одна з країн ЄС впровадить обмеження для українських біженців: хто може втратити виплати
24tv
2025-02-23T07:03:07Z
Пам’яті старшого матроса Павла Наконечного
УкраинФорм
2025-02-23T07:03:04Z
"Раніше водила мама, тепер водить дружина": експерт розкрила секрет довголіття одружених чоловіків
Хвиля
2025-02-23T07:00:54Z
Чому вага збільшується, навіть якщо ви їсте мало – лікарка дала суттєві поради
24tv
2025-02-23T07:03:58Z
Забудьте про вагу: є багато ознак, які показують, що ви робите успіхи в спортзалі
24tv
2025-02-23T05:00:23Z
Медична допомога українцям у Польщі: витрати перевищили 500 млн євро
ZN UA
2025-02-22T22:28:33Z
Китай жахає новим коронавірусом: вже передається людям від кажанів
Знай
2025-02-22T21:33:10Z
Останній сигнал організму: таємничий нескінченний кашель жінки врятував їй життя
Фокус
2025-02-22T20:15:43Z
Отруюють нас і все навколо: вчені закликали відмовитися від пластикових контейнерів для їжі
Фокус
2025-02-22T19:00:02Z
Чи збивати високу температуру: коли, як і чим
24tv
2025-02-22T18:33:21Z
Тривалість людського життя стоїть перед потрійною загрозою
Portaltele
2025-02-22T16:18:40Z
Скільки можна зберігати яйця в холодильнику: експертка дала однозначну відповідь
24tv
2025-02-22T14:27:32Z
Найбільш завантажена авіакомпанія США тепер підтримує передачу даних про місцезнаходження Apple AirTag
InternetUA
2025-02-23T08:00:46Z
Яку суму потрібно мати, аби відкрити власну справу
24tv
2025-02-23T07:48:12Z
На 30% дорожче, ніж в Україні: що відбувається з цінами на бензин у Польщі та Румунії
Хвиля
2025-02-23T07:45:28Z
Українська оборонна промисловість: які переваги, недоліки та ризики для Європи
ZN UA
2025-02-23T07:42:54Z
Тверде паливо є основним джерелом енергії для сушіння зерна
AgroPortal
2025-02-23T07:30:29Z
В Україні розширили список компаній, які можуть стати резидентами Дія.City
УкраинФорм
2025-02-23T07:03:20Z
На продаж виставили хлібне виробництво біля Рівного
AgroPortal
2025-02-23T07:00:54Z
Нафтогаз назвав терміни повірки для різних класів газових лічильників
Хвиля
2025-02-23T06:15:10Z
США та Росія далеко позаду: де найбільше нафти у світі
24tv
2025-02-23T06:03:19Z
Honda оновила найпопулярніший сімейний седан
AutoCentre
2025-02-23T08:06:07Z
Водії можуть втратити права через відсутність одного предмета в авто
GlavRed
2025-02-23T04:27:49Z
Принци Вільям і Гаррі володіють секретною технікою водіння, яка рятує життя
24tv
2025-02-22T21:12:28Z
Штраф у 16 000 гривень: водіїв України почали наказувати за дивне порушення
GlavRed
2025-02-22T20:27:35Z
Як дізнатися реальний пробіг авто: головна ознака, яку не приховаєш
ТСН
2025-02-22T20:21:03Z
Особливості запчастин для BMW XM G09: що потрібно знати власникам
Топ Жир
2025-02-22T16:06:34Z
На дорогах з’явився новий знак із двома камерами D-51a: що він означає
ТСН
2025-02-22T15:34:03Z
Як було відновлено унікальний міні-тягач DAF Pony
AutoCentre
2025-02-22T10:46:55Z
В Україні почали виробляти бронекапсули для HMMWV
InternetUA
2025-02-22T08:58:20Z
РФ не поважає США: в РНБО відреагували на масовану атаку по Україні
TSN
2025-02-23T08:06:53Z
Росія спробує хитати Україну через протести, – експерт розповів, як не додавати роботи СБУ
24tv
2025-02-23T08:06:39Z
«Настав час закрутити гайки». Британія оголосить безпрецедентні санкції проти Росії
ГЛАВКОМ NET
2025-02-23T08:03:58Z
Британські миротворці ніколи не вирішували проблему. Чому план Стармера тільки погіршить ситуацію в Україні
Фокус
2025-02-23T08:00:53Z
Про Україну, Трампа та війну в американських лейтнайт-шоу. І про яйця по 18 доларів
Детектор М
2025-02-23T08:00:36Z
План миру: ЄС готується до розміщення військ в Україні - WSJ
TSN
2025-02-23T08:00:34Z
Україна відмовилася створити фонд на 500 мільярдів доларів щодо корисних копалин, – Bloomberg
24tv
2025-02-23T08:00:06Z
У Німеччині почалось голосування на виборчих дільницях
УкраинФорм
2025-02-23T07:57:35Z
У Вашингтоні пройшла велика демонстрація на підтримку України
Европейская правда
2025-02-23T07:54:13Z