MY.UAНовини
Гострі кути лжереформи №5655. Без презумпції винуватості учасників будівельного ринку
Гострі кути лжереформи №5655. Без презумпції винуватості учасників будівельного ринку

Гострі кути лжереформи №5655. Без презумпції винуватості учасників будівельного ринку

Гострі кути лжереформи №5655. Без презумпції винуватості учасників будівельного ринку

Висновки, які потрібно врахувати розробникам Містобудівного кодексу

У звіті про готовність України до переговорів щодо вступу до ЄС Єврокомісія зазначила, що Україні не варто приймати закон про містобудування в редакції, що існує нині. Судячи з контексту, йдеться про скандальний закон №5655, що вже рік лежить на Банковій без підпису президента. Вочевидь, після вже другого попередження ЄК непохитні лобісти закону — голова профільного комітету Олена Шуляк і профільний віцепрем'єр Олександр Кубраков — будуть вимушені зробити крок назад, а парламент — докладно зайнятися розробкою Містобудівного кодексу. На старті нової версії реформи через прийняття Містобудівного кодексу, що вже розгортається в парламенті, позначимо ще один важливий аспект законопроєкту №5655, який від початку виводив його за цивілізовані рамки.

 

Що таке презумпція винуватості

У цивільному праві існує презумпція вини порушника. Особа вважається винною доти, доки не доведе своєї невинуватості. Будівельні організації у разі невиконання/неналежного виконання зобов'язань при здійснення будівельних робіт несуть підвищену відповідальність, пов'язану з гарантуванням якості виконаних робіт і міцності конструкції будівлі та її елементів. Що має бути підкріплено страхуванням відповідальності на весь період гарантії.

У Франції таку гарантію відповідальності підкріплено обов'язковим страхуванням десятирічної гарантії архітекторів, підрядників, виробників обладнання, підприємців. У разі порушення цієї вимоги передбачено штраф 75 тис. євро або тюремне ув'язнення до трьох років. Згідно з полісом покриваються пошкодження, які впливають на міцність конструкції або діють на будівлю в одному зі складових її елементів, роблячи непридатною для використання (великі тріщини, зсуви, протікання води). Ці пошкодження можуть стосуватися даху, рам, стін, вбудованих труб, системи вентиляції, кондиціювання та іншого.

У Цивільному кодексі України також прописано десятирічну гарантію фахівців будівельної індустрії. І що? Нещодавній приклад — обвал Дегтярівського мосту в Києві. Інцидент прокоментували в компанії «Київавтодор», що займалася його реконструкцією. Там заявили, що відповідальність за роботу на об'єкті несе підрядник. І яку ж відповідальність несе підрядник? Він що — розорився після виплати збитків? Ні, буде, як завжди, договірняк. Хіба замовник — КМДА подасть до суду на підрядника? Збитки якось замаскують і ніхто не понесе відповідальності. А якби було рішення суду про стягнення з підрядника суми збитків, і підрядник розорився, цей прецедент отримав би розголос й інші підрядники стали б шукати вихід і прийшли до страховиків, як це буває в усьому світі.

У нас, на жаль, відбувається зовсім інше.

 

Норма закону про гарантії — порожній звук

У містобудівній сфері відсутній інститут відповідальності. Гарантій, виписаних у законі, нічим і ніким не підкріплено. Ніхто не контролює й не відповідає за порушення, які призводять до матеріальних і моральних втрат громадян-інвесторів. Будівництва десятиліттями ведуться з грубими порушеннями будівельних норм: без відповідної інфраструктури (під'їзні дороги, стоянки для автомобілів, дитячі майданчики, центральна каналізація тощо), дотримання висотності, відстаней між будинками. Державні органи, покликані давати дозволи й контролювати якість будівництва, не те що не справляються, а сильно корумповані — там зберігаються старі правила й процедури, немає ефективного механізму здійснення державного архітектурно-будівельного контролю.

 

Хто може взяти на себе ці функції? Тільки той, хто платить за виявлені недоліки. А таку функцією має тільки інститут страхування. Цей механізм працює в усьому світі, і саме він — разом із банківським компонентом — лежить в основі розвитку будівельної індустрії.

 

Як вирішує проблему «реформаторський» законопроєкт №5655

Ніяк. Попри два тривалі семінари учасників будівельного ринку й страховиків, які організував і провів один із лобістів №5655 голова Конфедерації будівельників України (КБУ) Лев Парцхаладзе. У цьому законі питання страхування прописано на печерному рівні.

По-перше, для отримання дозвільних документів на будівництво запропоновані види інженерного страхування та професійної відповідальності є добровільними, а не обов'язковими. На відміну від практики будь-якої європейської країни, де страховий компонент прописано у кожному договорі підряду.

По-друге, замість страхування профвідповідальності архітекторів та інженерів-контролерів запровадили страхування загальноцивільної відповідальності без зазначення «перед третіми особами». Хоча люди різних професій, які у зв'язку зі спеціалізацією можуть завдати шкоди через власну помилку в роботі, мають страхувати свою професійну відповідальність (лікарі, адвокати, брокери, архітектори та ін.). На Заході навіть не стануть наймати директором корпорації, якщо кандидат не має страховки відповідальності. Це абетка страхування, якої, на жаль, не знають автори закону. Жоден страховик не візьме на себе подібного ризику, тому що не зможе його перестрахувати. Я взагалі не розумію, як ця вимога потрапила до остаточної редакції. Це нонсенс.

По-третє, створюється інститут незалежних контролерів, які повинні мати страховку загальноцивільної відповідальності на три або п'ять мільйонів євро — залежно від типу об'єкта. Як контролер із такою відповідальністю зможе покрити можливі збитки від неправильних дій підрядників на мільярди гривень? Таке положення може створити корупційні схеми, при яких видаватимуть поліс без відповідальності страховика, подібно до того, як деякі страховики продавали поліси ОСАЦВ без покриття відповідальності. Вони не розуміють, яку бомбу заклали цією безграмотною вимогою.

 

На які умови прийдуть європейські інвестори

Якщо закордонні інвестори та девелопери прийдуть в Україну, то вони привнесуть сюди свої правила. Вони розуміють свої ризики, що таке страхування та як його використовувати. І вони точно не гратимуть за нашими правилами. Точніше, без правил.

Чому?

По-перше, обсяги інвестиційних проєктів дуже великі, а значить, суми відповідальності теж будуть дуже великі. Місткість страхового ринку України обмежена. Отже, всі ризики з інженерного страхування будуть перестраховуватися на 90–95% у західних компаніях.

По-друге, у перестрахувальників склалися багаторічні зв'язки з аджастерськими та сюрвеєрськими компаніями, які добре відомі на Заході. Це такі компанії, як Crawford, Canningham&Lindsey. Крім того, при страхуванні інженерних ризиків перестрахувальники будуть використовувати перевірені сюрвеєрські компанії, такі світові бренди, як APAVE, Bureau Veritas, Qualiconsult, Dekra або Socotec, що використовуються страховиками та перестрахувальниками як служби технічної інспекції. Останні рекомендуватимуть ці компанії нашим страховикам.

Перелічені вище міжнародні компанії працюють на світових ринках десятки років, мають відповідні покриття своєї профвідповідальності, їм довіряють перестрахувальники, які виплачуватимуть збитки після їхнього контролю. А наші кишенькові контролери-5655 опиняться без роботи або отримуватимуть страховку без реального покриття (див. вище). Плюс такий підхід убиває наш страховий ринок. Західні компанії прийдуть зі своїми продуктами та своїми страховиками. Або через дочірні компанії в Україні будуть забезпечувати взяття цих ризиків.

Це положення також дає можливість плодити кептивних страховиків від будівельної індустрії. Що є ще одним каналом корупції — мати власного страховика для внутрішнього ринку, тому що на зовнішньому ринку цих ризиків ніхто не братиме.

Сам перелік інженерних видів страхування, що використовуються в будівництві, таких як усі ризики підрядника (Contractor All Risk, CAR), усі ризики монтажу (Erection All Risks, EAR), страхування будівельних механізмів і машин (Contractor’s Plant and Machinery Insurance, CPM), страхування відповідальності перед третіми особами (Third Party Liability, TPL), навіть не наведений у законі №5655 як просте перерахування. Крім того, ці види страхування не є обов'язковими при отриманні дозвільних документів на будівництво.

Чому страхування підштовхне реальні реформи в сфері

Згадайте встановлення стелі ціни на російську нафту в 60 дол. за барель у серпні поточного року, коли світові страховики перестали брати на страхування відповідальність судновласників «сірих» танкерів, які стала використовувати Росія. Тому що без цієї страховки жоден порт не прийме такого танкера під розвантаження. Отаке ставлення до страхування у світі.

Тому без впровадження обов'язкового страхування CAR, EAR, TPL, професійної відповідальності учасників будівельного процесу ми ніколи не позбудемося корупції. Законодавці вважають, що на нинішньому етапі обов'язкового страхування будівельна індустрія не потягне. Це все домисли. Великі девелопери дають хабарі на мільйони доларів. А тому гроші на страховку в кілька десятків тисяч доларів знайдуть. Але обов'язкове страхування підніме культуру страхування та якість будівництва. Тільки страховики зацікавлені у відсутності збитків, тож вони жорстко контролюватимуть усі процеси, починаючи від проєкту до вибору будмайданчика та організації робіт на ньому.

Страхування — той інститут, який удосконалює та розвиває безпеку в бізнесі. Наприклад, у США страхові компанії, а не якийсь державний орган, здійснюють розробку регуляторних актів у будівництві. Може, й нам варто перейняти досвід у розробці регуляторних документів? У розробці інструкції при проведенні тунельних робіт беруть участь фахівці багатьох країн, члени міжнародних організацій страховиків, але не державних контролюючих органів.

 

Висновки

Отже, очевидно, що:

— запропоновані в законопроєкті №5655 варіанти страхування цивільної відповідальності замість професійної відповідальності учасників будівельного процесу не забезпечать захисту об'єктів від помилок учасників будівельного процесу, а навпаки, створять додаткові корупційні схеми та кептивні страхові компанії із середовища будівельної галузі;

— наявність полісів інженерного страхування, таких як CAR, EAR, TPL, і професійна відповідальність учасників будівельного процесу мають бути обов'язковою умовою при отриманні дозвільних документів на будівництво;

— інститут незалежних інженерів-контролерів є мертвонародженим органом, послугами якого не користуватимуться інвестори та девелопери із закордонних країн. У світі напрацьовані взаємовідносини з відомими брендами, що як служби технічної інспекції будуть використовуватися страховиками та перестрахувальниками;

— для великих інвесторів і девелоперів, які прийдуть до України, єдиним джерелом інформації будуть страхові брокери, перша трійка світових лідерів яких є в Україні. Вони привнесуть сюди все, що є в їхніх країнах: і страхові продукти, і технології, і бізнес-процеси, а відповідно до прийнятого Закону України «Про страхування», навіть прямі контракти з закордонними страховиками. Тому вся регуляторна та контролююча інфраструктура, яка створюється на підставі закону №5655, може залишитися поза передбачуваним будівельним бізнесом;

— ми вже маємо приклади, коли великі закордонні інвестори, девелопери й підрядники використовуються в будівництві. Наприклад, французи були запрошені для будівництва саркофага на Чорнобильській АЕС. Турецькі будівельники відновлювали дороги, а для будівництва другої черги Окружної дороги використовуватимуть китайські компанії. Ця тенденція буде проглядатися й при відновленні економіки. Нашого виробника ми не підтримуємо;

— в умовах бойових дій і за наявності агресивного сусіда неможливим буде відновлення зруйнованої інфраструктури та промисловості без покриття воєнних ризиків. Один із найбільших страхових брокерів у світі вже запропонував КМУ розглянути питання про використання Political Violence Insurance відносно проєктів відновлення об'єктів в Україні. І це каже багато про що. Аналогічна пропозиція розглядається ринком Ллойда. До цього має готуватися й будівельна індустрія. Без покриття цих ризиків жоден інвестор в Україні нічого не будуватиме.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Почему нельзя спать с открытыми окнами: неожиданный ответ
Gazeta UA
2025-06-28T02:21:22Z
Как узнать, что у человека порча: основные признаки и советы
Comments UA
2025-06-24T06:15:10Z
Эффективный способ выспаться: ученые назвали лучшую позу для сна
Фокус
2025-06-21T07:15:50Z
Лайфгак, как хранить укроп свежим в холодильнике без замораживания
TSN
2025-06-28T17:03:08Z
Как оказать первую помощь при кровотечениях: советы, спасающие жизнь
Gazeta UA
2025-07-02T03:57:34Z
Кому легче пережить жару: мужчинам или женщинам
Gazeta UA
2025-07-01T21:39:38Z
Нужно мыть малину перед употреблением или перед замораживанием
TSN
2025-06-28T17:03:02Z
Опасное заболевание: как уберечься от дифтерии
ZN UA
2025-06-27T22:24:41Z
Завтрак, который контролирует уровень холестерина: о каких продуктах идет речь
Gazeta UA
2025-06-27T08:27:43Z
Россия нанесла удар по пригороду Харькова: подробности от Терехова
Апостроф
2025-06-28T18:48:07Z
Путин готовится значительно усилить ракетный террор Украины: названы 5 наиболее опасных городов
Comments UA
2025-06-24T14:00:47Z
Зеленский ответил Путину о встрече
Comments UA
2025-06-19T21:00:24Z
Хороших новостей ждать не стоит: эксперты назвали три сценария завершения войны в Украине
Знай
2025-06-22T20:30:05Z
Варшава готовится к худшему: Польша развивает космическую оборону против РФ
Фокус
2025-07-02T07:06:14Z
Суд присяжных вынес обвинение P.Diddy по четырем пунктам
Комсомольская правда
2025-07-02T06:54:04Z
В России задержали главу азербайджанской диаспоры
Корреспондент
2025-07-01T17:48:50Z
Воевать отправят всех: в Украине жестко взялись за уклонистов – к чему готовиться
Знай
2025-06-28T02:30:53Z
Итоги 26.06: Большой обмен и трибунал для РФ
Корреспондент
2025-06-27T04:22:24Z
Запасайтесь уже сейчас: Украине грозит резкое удорожание важного продукта
Знай
2025-06-29T16:00:44Z
Дополнительные 2000 грн к пенсии: кто может получить
Знай
2025-06-27T18:36:38Z
Россия захватила второе из четырех месторождений лития в Украине – Le Figaro
ZN UA
2025-06-27T11:24:21Z
Скандал в Германии: из помощи для Украины "исчез" почти миллиард евро, — Bild
Хвиля
2025-06-29T00:15:31Z
Повышение тарифов на коммунальные услуги в Днепре: украинцам рассказали, что будет в июле
Политека
2025-07-02T07:00:33Z
Курс валют в Украине 2 июля 2025: сколько стоит доллар и евро
VGorode
2025-07-02T06:54:01Z
Производители предупредили украинцев о значительном росте цен на хлеб
UAToday
2025-06-23T19:45:16Z
Снимут средства за другого человека: Ощадбанк насчитывает украинцам странные комиссии - как защититься
Знай
2025-06-28T18:21:17Z
Минимальная пенсия: может ли вырасти с 1 июля
ZN UA
2025-06-27T03:43:14Z
Какие деревья притягивают успех и деньги, как магнитом: их нужно обязательно посадить возле дома
TSN
2025-06-29T13:51:56Z
Как американцы моют посуду: почему в США не используют губку
UAToday
2025-06-27T10:06:26Z
Зачем эксперты советуют брать с собой салфетку, когда идете покупать клубнику на рынок: хитрый трюк
TSN
2025-06-26T15:36:49Z
Что рассыпать в междурядье, чтобы морковь выросла сладкой: результат вас непременно удивит
TSN
2025-06-29T15:06:26Z
Готовятся десять минут и получаются вкуснее мяса: рецепт кабачков в кляре с начинкой
Telegraf
2025-07-02T07:00:40Z
10 интересных идей, которые превратят завтрак в праздник
Gazeta UA
2025-07-02T06:42:57Z
Чому не варто залишати брудний посуд на ніч. Це варто знати
Gazeta UA
2025-06-28T15:51:36Z
Популярный курорт Украины атаковали насекомые. В сети показали впечатляющие кадры
Telegraf
2025-06-24T10:36:53Z
Куриные яйца могут вас убить: 8 бытовых ошибок с ними, которые вредят здоровью
Знай
2025-06-26T02:51:38Z
Дополнительные выплаты от ООН: успейте оформить до конца июля
Знай
2025-06-28T08:21:47Z
Движение через украинскую границу значительно возросло: какими пунктами пропуска пограничники советуют не пользоваться
TSN
2025-06-29T08:06:56Z
Светлана Павелецкая рассказала, нашла ли общий язык с детьми Дмитрия Кулебы
Комсомольская правда
2025-06-23T06:52:55Z
24 июня большой церковный праздник: что можно и нельзя делать сегодня
Comments UA
2025-06-24T05:33:57Z
Разделят пополам: когда жена имеет право на половину пенсионных выплат мужа
Знай
2025-07-02T07:06:51Z
Латвия передаст Украине 42 полностью новых БТР Patria 6×6: первые машины уже готовы
Фокус
2025-07-02T07:06:06Z
"Здесь должны были спать дети": появились кадры разрушенной комнаты детей Тополи
GlavRed
2025-06-23T06:40:50Z
Без этого пенсию не начислят: тысячи пожилых людей столкнулись с проблемой
Хвиля
2025-06-29T17:15:44Z
Почему нельзя отказываться купаться 23 июня и что нужно выпрашивать сегодня: приметы и запреты на Агрипины
Знай
2025-06-23T04:03:11Z
Синоптики обновили прогноз на среду
Gazeta UA
2025-07-02T05:51:53Z
Россия пытается взять большой город в полукольцо: есть ли успехи у солдат Путина
GlavRed
2025-06-28T07:27:54Z
Россия атаковала Украину беспилотниками: где раздались взрывы
TSN
2025-07-02T03:51:06Z
Льготы аннулируют: для кого проезд в общественном транспорте станет платным
Знай
2025-06-28T02:12:25Z
Украинские разведчики снова заблокировали логистику оккупанта по железной дороге в Запорожье. ВИДЕО
Новости Украины
2025-07-02T07:03:01Z
Генштаб назвал самые горячие направления фронта
Корреспондент
2025-07-02T06:42:09Z
Россия атаковала Харьков: что известно о "прилете"
TSN
2025-06-29T06:06:56Z
В Харькове прогремели взрывы, россияне атаковали город и область ударными дронами
ZN UA
2025-06-29T21:52:59Z
Еще один китаец попал в плен ВСУ: что рассказывает наемник об армии РФ
TSN
2025-06-27T16:33:46Z
Ведущая Анна Свиридова жестко высказалась об изменнице Оксане Байрак: "Мне совершенно не больно"
Знай
2025-07-01T18:51:11Z
Камалия рассекретила, что стало последней каплей в ее браке с Захуром: "Умоляла год"
TSN
2025-06-27T09:21:29Z
В России умерла звезда фильма Ирония судьбы
Корреспондент
2025-06-21T09:09:23Z
Руслана шокировала подробностями "прилета" возле своего дома: "Пошли трещины"
TSN
2025-07-01T16:21:12Z
Будущее США и кровавые игры: появился первый трейлер "Бегущего человека"
Фокус
2025-07-02T07:06:59Z
Гарри Стайлс завязал новый роман
Корреспондент
2025-07-02T06:33:43Z
Звезда Лиги смеха вернулась после кровоизлияния в мозг
Корреспондент
2025-06-24T08:24:02Z
Камалия шокировала, какие зависимости помогают ей успокаиваться: "Ужасная привычка"
TSN
2025-06-28T05:03:18Z
"Быстро растет и убивает": Камалия поделилась историей борьбы с раком груди
Апостроф
2025-06-27T15:51:58Z
ОГП: В Одессе нашли убитой 7-летнюю девочку. Задержан 31-летний сосед – видео
Лига
2025-06-19T20:18:17Z
В Ивано-Франковской области нашли в лесу 5-летнего мальчика спустя трое суток поисков
Комсомольская правда
2025-06-21T07:57:23Z
В Харькове задержанного оставили умирать в камере - ГБР расследует. ВИДЕО
Новости Украины
2025-06-27T10:18:49Z
Атака на Киевщину: разрушен отель с клиникой, есть погибшая и пострадавшие
Корреспондент
2025-06-23T03:15:35Z
Ночная атака на Харьков: фото последствий
Корреспондент
2025-07-02T06:45:45Z
Комариный укус со страшными последствиями: на Львовщине из-под кожи женщины извлекли огромного паразита
Comments UA
2025-07-02T06:15:07Z
В Одессе снова увеличилось число пострадавших из-за атаки РФ
Корреспондент
2025-06-28T07:21:48Z
На Закарпатье пограничник сбежал в Словакию, где попросил убежище
Корреспондент
2025-06-28T02:48:46Z
Девятая жертва российской атаки на Киев - 11-летняя девочка
Корреспондент
2025-06-23T16:55:02Z
Toyota RAV4 стала самым популярным автомобилем в мире
Корреспондент
2025-07-01T17:09:59Z
Надежные и недорогие: 5 брендов автомобилей, заставляющих надолго забыть о СТО
Знай
2025-06-27T11:51:00Z
Франция требует от Tesla прекратить рекламировать автомобили как беспилотные и угрожает штрафом
Европейская правда
2025-06-24T15:54:56Z
Какие вещи обязательно должны быть в автомобиле: список
Gazeta UA
2025-07-02T05:54:31Z
Штраф свыше 40 000 грн и запрет рулить: украинцев наказывают за то, что раньше стоило копейки
Знай
2025-07-02T02:51:34Z
BMW отзывает электромобили из-за риска внезапной потери мощности
Корреспондент
2025-07-01T17:54:00Z
"Что это на капоте?": во Львовской области Tesla Cybertruck озадачила украинцев
Telegraf
2025-07-01T17:24:43Z
Почему в авто могут отказать тормоза – советы, как не попасть в передрягу
UAToday
2025-07-01T16:30:06Z
"Без лишних наворотов": опытный механик назвал самый надежный автомобиль в мире
Фокус
2025-07-01T14:51:48Z
Пакьяо возвращается: легенда бокса объяснил мотивацию
Корреспондент
2025-06-27T08:18:01Z
Саудовский гранд предлагает Эрнандесу феноменальный контракт
Корреспондент
2025-06-23T15:45:30Z
Лидер "Шахтера" Судаков не перейдет в "Наполи" – СМИ
ZN UA
2025-06-29T07:55:38Z
Звездный футболист Погба нашел себе новый клуб после дисквалификации за допинг
ZN UA
2025-06-28T19:27:30Z
Деревянченко вернулся на ринг после годичного перерыва и нокаутировал Рамоса
Gazeta UA
2025-07-02T06:57:53Z
Технический нокаут, шестой раунд: Деревянченко вернулся, чтобы победить
Корреспондент
2025-07-02T06:33:29Z
В реванше Усик-Дюбуа Фроч прогнозирует шанс панчера наравне с лаврами у №1
Корреспондент
2025-07-02T05:57:38Z
Победа Боруссии над Монтереем выводит немецкую команду в четвертьфинал КЧМ
Корреспондент
2025-07-02T05:12:31Z
Ястремская выбила одну из фавориток уже в первом раунде Уимблдона
Корреспондент
2025-07-01T21:45:49Z
Случаи, в которых никогда не следует использовать удлинители: советы электриков
Знай
2025-07-02T03:51:41Z
Литиевая батарея будет служить рекордно долго: что придумали ученые
Фокус
2025-06-19T08:42:36Z
На дне Атлантического океана обнаружили более тысячи бочек с радиоактивными отходами
TSN
2025-06-28T09:06:55Z
Circana: Молодые американцы тратят все меньше денег на игры — не хватает средств
GameMag
2025-07-02T07:03:22Z
Впервые одновременно взорвались две неизвестные звезды: видны невооруженным глазом
Фокус
2025-07-02T06:51:52Z
iPhone 16 Pro Max не потрапив до списку найпотужніших гаджетів Apple
Portaltele
2025-07-02T06:19:55Z
Vodafone перезапускает тарифы: что изменится для абонентов уже со 2 июля
Знай
2025-07-02T06:06:04Z
Подтверждено: Donkey Kong Bananza создана разработчиками Super Mario Odyssey — критики хвалят эксклюзив Switch 2
GameMag
2025-07-02T06:04:40Z
На Луне появятся огромные буквы X и V: что это и когда можно увидеть
Фокус
2025-07-02T05:57:06Z