MY.UAНовини
«Вічне та канонічне». Як імперія привласнила собі українське православ’я
«Вічне та канонічне». Як імперія привласнила собі українське православ’я

«Вічне та канонічне». Як імперія привласнила собі українське православ’я

Божевільна «донька» розповідає, що виростила власну «матір».

«Детектор медіа» продовжує спецпроєкт, присвячений розвінчанню культурних та історичних міфів, які десятиріччями насаджувала українцям пропаганда. Ми розповімо, які, здавалося б, звичні історії з підручників і медіа є вигадками або ж спеціально сконструйованими наративами, над якими працювали пропагандисти протягом багатьох років.

У першому тексті ми розповідали про головний фундамент пропаганди — «міф про один народ». Про міфи, які просувають думку, начебто Україна – «нацистська держава», можна почитати тут. Про те, як ворожа пропаганда «розповідає казки» про Крим та південь України, можна почитати тут, а маніпуляції щодо Переяславської ради — тут.

Тепер, мабуть, ні для кого вже не є таємницею прямий і безпосередній зв’язок кремлівської влади та Російської православної церкви, яка фактично являє собою одну з інстанцій уряду та рупор пропаганди. Ця традиція бере свій початок ще з Московського царства та Російської імперії, коли місцеві правителі підкорили російське православ’я власним політичним цілям. Можемо згадати анафему Івану Мазепі, яка була вмотивована винятково політичними причинами: український гетьман виступив на боці шведського короля Карла XII проти московського царя Петра І у Великій Північній війні.

Анексія Київської митрополії Московським патріархатом наприкінці XVII – на початку XVIII століття призвела до того, що впродовж більш ніж трьохсот років українське православ’я здебільшого та майже безперервно було підпорядковане російському. Паралельно з цим більшість українських земель входила до складу російських державних утворень. Усе це стало «благодатним» підґрунтям для російської міфотворчості, імперської політики й обґрунтування військової агресії проти України.

Релігійне питання продовжує займати важливе місце в російсько-українських відносинах. Попри те, що Православна церква України відновила свій статус як складова частина Константинопольського патріархату, а потім отримала автокефалію, як правонаступниця Київської митрополії, російське православ’я все ще намагається впливати на українське.

  • Читайте також: Поговорімо про Бога

З початку повномасштабної війни Українська православна церква Московського патріархату, частина Російської православної церкви, все ще не заборонена в нашій державі — поки що законопроєкт №8371, який мав би заборонити її, прийняли лише в першому читанні. Але навіть якщо він буде прийнятий, організація досі має численних прихильників в Україні. Хоча деякі її представники кажуть, що війну розпочали «жиди», а «його блаженство» митрополит Онуфрій (Орест Березовський) рекомендує «боротися з дияволом постом і молитвами».

Митрополит Онуфрій. Джерело

Продовження існування УПЦ МП в Україні є свідченням того, що російський міф про приналежність українського православ’я до Московського патріархату досі живий. Тож розберімося: звідки він узявся, що собою являє та чому все ще існує.

Українське православ’я та Київська митрополія

Щоб відшукати коріння міфу про приналежність Української православної церкви до Московського патріархату, необхідно повернутися до подій, що відбувалися наприкінці XVII — на початку XVIII століть, тобто часового проміжку, коли відбулася московська анексія Київської митрополії. Вони стануть ключем до відповіді на питання яким чином українське православ’я опинилося у становищі, яке дало московитам можливість його загарбати.

У 988 році князь Володимир Святославович хрестив Київську Русь за візантійським обрядом. Це було зроблено задля досягнення цілої низки політичних цілей: одружитися з сестрою візантійського імператора; прирівняти себе до інших європейських християнських правителів; розповсюдити на Русі єдину об'єднавчу релігію, щоб укріпити особисту князівську владу. Таким чином, новоутворена Київська митрополія стала складовою частиною Константинопольського патріархату, тодішнього центру східного християнства, яке пізніше отримає назву православ’я.

Хрещення Володимира. Фрагмент з Радзивіллівського літопису кінця XV століття. Джерело

За декілька століть, коли Київ уже став одним із важливих центрів східного християнства, перестали існувати як Київська Русь, так і Візантійська імперія: Київська митрополія втратила політичне (київського князя) та релігійне (Константинопольського патріарха) заступництво. Вселенські патріархи Константинополя, які після 1453 року та падіння Візантії стали жити у мусульманській Османській імперії, все ще мали авторитет, проте без політичної підтримки візантійських імператорів втратили можливість безпосередньо впливати на інші православні церкви. Дещо пізніше слабкість константинопольських патріархів буде неодноразово використана московською владою, зокрема проти українського православ’я.

Спочатку здавалося, що головною загрозою для українського православ’я є Римська католицька церква. Після Люблінської унії 1569 року українські землі ввійшли у склад польсько-литовської Речі Посполитої, під владою Польського королівства. Почався процес спольщення руської еліти та розширення впливу католицької церкви, зокрема завдякі появі шкіл та закладів освіти.

Цей процес став особливо помітним, коли була укладена Берестейська унія 1596 року: була утворена Руська унійна церква, яка за майже двісті років, згідно з рішенням уже австрійської влади Габсбурзької монархії, отримає назву — Греко-католицька церква. Вона стане складовою частиною Католицької церкви, проте буде зберігати традиційну візантійську (грецьку, православну) обрядовість.

Берестейська грамота. Джерело

Берестейська унія призведе до релігійного розколу в українському суспільстві: частина людей залишилася православними, інша — прийме унію та греко-католицизм. Все це безпосередньо впливає на подальші події.

У середині XVIII століття Національно-визвольна війна українського народу проти польської влади призведе спершу до утворення української держави, але несприятливі обставини спонукатимуть її гетьмана Богдана Хмельницького до рішення, яке змінить історію України: домовленостей із московським царем Олексієм І Романовим, які згодом міфологізувала російська пропаганда.

Однією з причин військово-політичного союзу між козацтвом та Московією була спільна православна віра, тож в очах українських козаків цей союз міг сприйматися як засіб протидії поширення греко-католицизму. А козацька автономія в умовах постійного протистояння з царизмом за власні привілеї та за доби Руїни, що тривала майже всю другу половину XVII століття, не мала можливості належним чином захищати інтереси українського православ’я.

Саме в такому історичному контексті відбувається анексія Київської митрополії Московією та починається зародження й формування міфу про те, що українське православ’я є «підпорядкованим» і «підвладним» Московському патріархату.

  • Читайте також: УПЦ МП vs ПЦУ: хто є хто в українському православ’ї

Анексія Київської митрополії Московським патріархатом

До кінця XVIII століття в історії українського православ’я відсутня згадка про Московський патріархат. Це цілком природно, бо те, що згодом буде мати назву Російська православна церква, створене лише наприкінці Середніх віків і впродовж наступних двохсот п’ятдесяти років не матиме значного впливу як у православному світі в цілому, так і в Україні зокрема.

Спочатку це була самопроголошена православна церква, яка у 1448 році відокремилася від Київської митрополії. Це відбулося за часів військово-політичного протистояння Великого князівства Московського та Великого князівства Литовського, до складу якого на той час входили майже всі українські землі. Разом із тим, новоутворена Московська православна церква в односторонньому порядку розірвала власні відносини з Константинопольським патріархатом.

Ще раз повторимо: Московська православна церква утворена шляхом несанкціонованого від’єднання від Київської митрополії та протягом більш ніж ста років не мала офіційного визнання. І лише наприкінці XVI століття константинопольський патріарх Єремія II Транос, який перебував у полоні у Москви, під загрозою смерті погодився на вимоги московського царя Бориса Годунова надати московському митрополиту патріарший статус.

На цьому моменті можна було закінчити розвінчання та спростування російського міфу про верховенство Московського патріархату над православ’ям в Україні. Та ми продовжимо.

Українське православ’я та Київська митрополія не мали в той час захисту з боку впливових політичних сил, бо українські землі були розділені між сусідніми державами (Московія, Річ Посполита, Османська імперія), а козацьку автономію поступово знищували московські царі.

Водночас Московський патріархат мав протекцію місцевих правителів, які мали змогу використовувати релігію для обґрунтування власних завойовницьких амбіцій щодо українських земель. Можна відзначити тяглість цієї «традиції»: російський диктатор Володимир Путін також використовує релігію як зброю проти українців та України.

  • Читайте також: ISW: Росія продовжує використовувати релігію як інформаційну зброю

Остаточно втратила незалежність Київська митрополія у 1686 році, коли вселенський патріарх Діонісій IV дав дозвіл московському патріарху висвячувати київського митрополита. Як і отримання Московією патріаршества, це відбулося незаконно: на Константинопольського патріарха тиснув, з одного боку, султан Османської імперії, який мав значний вплив на нього, з іншого боку — російські дипломати, які врешті решт просто підкупили Діонісія. Ціна питання — 200 золотих і 120 соболиних шкурок. Але навіть у Томосі Діонісія не йшлося про підпорядкування Київської митрополії Московській: указ передбачав лише можливість висвячення київського митрополита у Москві. Все інше залишалося таким, як і було: привілеї, згадка першим Константинопольського патріарха під час богослужінь тощо. У єдиному збереженому донині грецькому указі Діонісія так само не йдеться про те, що право висвячування передається Москві навічно — про що зараз твердить російська пропаганда.

Звісно, московський патріарх цих умов не виконав — а у 1722 році Петро І, який тоді вже був «імператором і самодержцем Всеросійським», наказав ліквідувати Київську митрополію, перетворивши її на звичайну єпархію.

Тобто міф про приналежність Української православної церкви до Московського патріархату побудований на суцільній брехні: Московська церква свавільно від’єдналася від Київської митрополії та Константинопольського патріархату, за допомогою погроз отримала патріарший статус, шляхом підкупу анексувала Київську митрополію, після чого цар Петро І зробив із неї рядову одиницю у складі Московського патріархату.

Володимир Путін полюбляє порівнювати себе з першим російським імператором і так само використовує церкву для спроб знищити Україну.

Виставка, присвячена 350-річчю Петра І Романова. Джерело

Москва – «Третій Рим»

Анексія Київської митрополії Московським патріархатом та її подальша міфологізація призвела до появи більш загального міфу в Російській імперії, буцімто «Москва — третій Рим».

Він навіть сьогодні існує як у Росії, так і в країнах, які мають із нею спільну історію. Багато хто з росіян і досі вважає, що великий князь Московський Іван ІІІ Васильович під цим девізом боровся проти литовців за «об’єднання земель Русі» та «торжество православної віри», але насправді це далеко від істини: адже широку популярність формулювання «Москва — третій Рим» набуло лише в імперській доктрині XVIII–ХІХ століть.

Але виник він на початку XVI століття після падіння Візантійської імперії під натиском турків-османів, коли псковський монах Філофей в одному зі своїх листів назвав Москву спадкоємицею Риму та Константинополя. Власне, ідея була така: оскільки Рим і Константинополь уже втратили свою могутність, їхньою правонаступницею і єдиною «охранительницею» «справжнього» християнства є Москва (католицька церква до таких, звісно, не належала). Надалі словосполучення «Москва — третій Рим» неодноразово з’являється в московських джерелах Раннього Нового часу. Але доволі довго вона не була магістральною — навіть російський історик Карамзін у своїй багатотомній історії Росії згадує цю концепцію як незначну, потрібну лише для легітимації створення Московсього патріархату.

Інтерес до концепції «Москва — третій Рим» став значно помітнішим фактором суспільно-політичного життя Російської імперії після сходження на престол у 1855 році Олександра II Романова. У цей час було опубліковано кілька історичних російських джерел, що містили згадку про ідею «Москва — третій Рим». Колись здебільшого релігійна теорія псковського монаха остаточно перетворилася на політичний міф, який став одним із провідних у російській імперській пропаганді.

  • Читайте також: Інструменталізація релігії у світській державі: Як російська пропаганда маніпулює почуттями вірян

У другій половині ХІХ століття з’явилося найбільш популярне в історичній науці Російської імперії трактування теорії Філофея, що вперше було викладене у 1869 році у докторській дисертації київського історика Володимира Іконникова.

Володимир Іконников. Джерело

У своїй праці науковець, усе життя якого було пов’язано з українською столицею, пропонував розглядати теорію «Москва — третій Рим» не як релігійну, а як політично-ідеологічну концепцію. На його думку, після падіння Константинополя саме Москва нібито мала «право» зайняти його місце у системі міжнародних відносин.

Найбільш яскравою ілюстрацією популярності цього міфу в останній чверті XIX століття є її присутність в історичних дослідженнях і дискусіях, багатотиражних історичних оглядах та енциклопедіях. Теорія «Москва — третій Рим» відмінно підходила для формування поглядів росіян та інших народів імперії, адже вона стверджувала особливу роль Російської імперії як держави, що «об’єднує» Європу й Азію, як це у Середні віки робила Візантійська імперія, а також надавала Москві статус релігійного центру.

Досі не знайдено жодних середньовічних історичних джерел, за якими Москву хто-небудь іменував би третім Римом. Немає жодного слов’янського або грецького тексту, які б містили ці слова.

Цей міф багато в чому є пережитком історії, бо в сучасному світі Москва вже не може позиціювати себе як «рятівниця» православних народів від Османської імперії та католицьких країн. Але разом із тим він має безпосереднє відношення як до міфу про приналежність українського православ’я до Московського патріархату, так і до війни Росії проти нашої держави.

«Москва — третій Рим» — це свого роду фундамент: він «підкріплює» безпідставні претензії Московського патріархату на верховенство у православному світі, включно з українським православ’ям, а у політичній інтерпретації «надає» право Росії як спадкоємиці імперії Романових і буцімто Візантії, захоплювати сусідні держави, серед яких основною ціллю є Україна.

Колись міф давав російській імперській владі можливість обґрунтувати претензії Московського патріархату, а нині його залишки разом із міфом про триєдиний народ стали основою неоімперської доктрини «російського світу».

Повернення незалежності

Під час Української революції 1917–1921 років була створена автономна Українська православна церква, що підпорядковувалася Московському патріархату. Однак пізніше радянська влада перетворила її на Український екзархат — тобто особливу форму існування Російської православної церкви за кордонами Росії, — що проіснував аж до 1990 року. Замість нього була заснована Українська православна церква Московського патріархату — один із центрів російського впливу на територіях уже незалежної України.

Весь цей час йшла боротьба за створення незалежної української церкви. З 1919 року існувала Українська автокефальна православна церква, яка була визнана навіть радянською владою. Щоправда, це робилося задля зменшення впливу Російської православної церкви в СРСР.

УАПЦ проіснувала аж до Великого терору 1937–1938 років, а пізніше була відновлена у вигляді Української православної церкви в діаспорі, яка існує й понині. Під час Перебудови в Радянському Союзі відбулося ще одне, повторне відродження цієї релігійної організації: на соборі у Львові було проголошено відновлення УАПЦ.

У 1992 році була створена Українська православна церква Київського патріархату — і ці події були дуже драматичними, а дійові особи — відомі досі. Наприклад, коли Московський патріархат у 1990 році скасовував свій екзархат і мав би надати більші повноваження УПЦ МП, тодішній патріарх Олексій саме Кирилу Гундяєву (нині — Кирило, керівник Російської православної церкви) доручив розробити нові правила існування цієї церкви в Україні. А після того, як ці правила не задовольнили українських ієреїв на чолі з Філаретом (Денисенком), лише три єпископи відмовилися підписати звернення до російського патріарха з проханням надати повноцінну автокефалію українській церкві. Один із них — Онуфрій, нинішній очільник УПЦ МП. Тоді, після довгих і скандальних подій, Філарет створив нову церкву — УПЦ Київського патріархату. Згодом саме УПЦ КП стане основою Православної церкви України, що попри опір УПЦ МП, шляхом інтеграції з УАПЦ буде створена у 2018 році на Об’єднавчому соборі українських православних церков. Так була відновлена історична справедливість, і ПЦУ стала єдиною канонічною православною церквою в нашій країні та правонаступницею Київської митрополії.

Міф про приналежність українського православ’я до Московського патріархату має довгу історію. Заснований на брехні, погрозах і підкупах, цей міф завжди слугував імперським цілям та амбіціям, так само як Російська православна церква століттями була знаряддям впливу російської влади на Україну.

Карикатура на Московський патріархат. Джерело

У той час, поки патріарх РПЦ Кирило закликає вбивати українців, просуває ідею створення в Росії ядерної зброї під «покровительством Божим», а очолювана ним церква проголошує пацифізм єрессю, УПЦ Московського патріархату продовжує діяти на території нашої держави та бути частиною Російської православної церкви. І створює все нові й нові приводи для напруги всередині українського суспільства, просуваючи міф про те, що єдиним «правильним» православ’ям на території України є московський його варіант. А тим часом саме «особливу» російську віру та концепцію «російського світу» Вселенський патріарх назвав основою ідеології путінського режиму. Простіше кажучи — єрессю, яка відкололася від істинного православ’я. 

ГО «Детектор медіа» понад 20 років бореться за кращу українську журналістику. Ми стежимо за дотриманням стандартів у медіа. Захищаємо права аудиторії на якісну інформацію. І допомагаємо читачам відрізняти правду від брехні.
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування ідей та створення якісних матеріалів, просувати свідоме медіаспоживання і разом протистояти російській дезінформації.
Долучитись
Теги за темою
церква
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Російська економіка тоне у власних боргах і скигленні
ZN UA
2025-07-09T05:33:44Z
Субсидії для пенсіонерів у Харківській області: в ПФУ назвали причини скасування допомоги
Политека
2025-07-09T05:30:30Z
Як зросли ціни на курятину, яловичину та свинину у 2025
Agravery
2025-07-09T05:21:01Z
Є що видобувати: скільки коштують всі природні ресурси України
24tv
2025-07-09T05:12:05Z
Укрзалізниця розпочинає закупівлю вагонів нового покоління
УкраинФорм
2025-07-09T05:12:00Z
Надходження до місцевих бюджетів зросли майже на 18% – з яких податків прийшли мільярди
24tv
2025-07-09T05:06:28Z
Пенсії поділять на дві частини: хто з українців ризикує отримувати менше
Хвиля
2025-07-09T05:06:10Z
Чи варто пенсіонерам продовжувати працювати після 60 років
24tv
2025-07-09T05:03:37Z
Чи може людина втратити право на приватизацію землі
24tv
2025-07-09T05:03:12Z
МОЗ забороняє госпіталізацію дітей до психіатричних лікарень з 1 липня
24tv
2025-06-29T12:09:08Z
У спортзал йти не треба: учені розказали, чоловіків з якою зовнішністю хочуть жінки
Фокус
2025-07-03T10:12:24Z
Вакцинація дівчаток проти ВПЛ в Україні: уряд законтрактував препарат
24tv
2025-07-09T04:15:48Z
Не тільки через групу крові: чому комарі кусають одних людей частіше, ніж інших
GlavRed
2025-07-09T03:27:42Z
На сніданок – просто ідеально: трендова намазка з авокадо за лічені хвилини
24tv
2025-07-09T03:09:40Z
У Рівному дитина проковтнула ртуть із термометра: як врятували та чи є загроза її здоров'ю
ГЛАВКОМ NET
2025-07-09T02:00:45Z
Від яких продуктів варто відмовитись у спеку: думка британського дієтолога
ГЛАВКОМ NET
2025-07-08T23:30:47Z
З наступного року в Україні стане доступною безкоштовна вакцинація від ВПЛ, — МОЗ
Фокус
2025-07-08T22:30:15Z
Які продукти провокують появу неприємного запаху тіла: сім найгірших
Gazeta UA
2025-07-08T21:42:33Z
Трамп погрожував Путіну бомбардуванням Москви — ексклюзивний аудіозапис CNN
TSN
2025-07-09T05:33:14Z
"Пообіцяв зміцнити Київ": Трамп розглядає можливість надання Україні ще одного Patriot, — WSJ
Фокус
2025-07-09T05:30:58Z
Державна підтримка для ветеранів: що зміниться в регіонах
Хвиля
2025-07-09T05:30:29Z
Трамп може посилити ППО України: що задумав глава Білого дому
GlavRed
2025-07-09T05:27:57Z
Гегсет не повідомляв Білий дім про своє рішення зупинити постачання зброї Україні, – CNN
24tv
2025-07-09T05:27:15Z
BlackRock йде: як Україна втратила унікальний шанс стати головним союзником США
Фокус
2025-07-09T05:15:14Z
Кількість перешкод GPS у повітряному просторі Латвії збільшилася на 88%
InternetUA
2025-07-09T05:07:38Z
Как "убить" судебную реформу? Почему нельзя просто скопировать опыт ЕС
Европейская правда
2025-07-09T05:07:25Z
Зеленський призначив нового заступника керівника Служби зовнішньої розвідки
Комсомольская правда
2025-07-09T04:52:15Z
Мер Луцька розповів про наслідки наймасштабнішої атаки РФ на місто
УкраинФорм
2025-07-09T05:39:01Z
Упродовж доби армія РФ завдала понад 480 ударів по Запорізької області, є поранені
УкраинФорм
2025-07-09T05:33:22Z
ЗСУ прорвалися на півночі Сумщини - ISW фіксує прогрес
Gazeta UA
2025-07-09T05:30:31Z
Результати провального наступу РФ
GlavRed
2025-07-09T05:27:51Z
На фронті за добу відбулося 183 зіткнення, понад третина з них - на Покровському напрямку
УкраинФорм
2025-07-09T05:27:41Z
Карта бойових дій в Україні станом на 9 липня 2025 року
ГЛАВКОМ NET
2025-07-09T05:27:31Z
Квартира до 40 тисяч доларів: яке житло в Ужгороді розходиться найшвидше
24tv
2025-07-09T05:21:44Z
Пожежна небезпека: у Чорнобильській зоні посилено моніторинг лісових ділянок
ГЛАВКОМ NET
2025-07-09T05:21:32Z
Приблизна мапа руху ракет та дронів цієї ночі
ГЛАВКОМ NET
2025-07-09T05:12:55Z
Поради втікачам з ЗСУ щодо добровільного повернення на службу: пересидіти у СЗЧ не вийде
Украина Криминальная
2025-07-09T05:30:59Z
Літні канікули крадуть знання школярів: які предмети забувають найбільше
Знай
2025-07-09T05:30:14Z
У Держетнополітики знайшли ознаки афілійованості УПЦ МП з Російською православною церквою
Комсомольская правда
2025-07-09T05:24:38Z
США підтвердили, що повністю відновили постачання необхідної зброї для української армії
Известия Киев
2025-07-09T05:24:37Z
Розкриті технічні характеристики американських новітніх крилатих торпед HAAWC
InternetUA
2025-07-09T05:04:15Z
Вночі над Волинню зафіксували близько 50 російських безпілотників і п'ять ракет
УкраинФорм
2025-07-09T04:51:59Z
Зручно та без зайвих поїздок: як оформити пенсію, проживаючи за кордоном
Хвиля
2025-07-09T04:42:55Z
Спеціальна церковна операція Росії
ГЛАВКОМ NET
2025-07-09T04:09:57Z
9 липня – яке церковне свято: чому сьогодні не можна пити алкоголь
24tv
2025-07-09T04:06:39Z
Помер Ігор Поклад
Комсомольская правда
2025-07-09T05:39:24Z
Де зараз Даша Квіткова, якій приписують роман з футболістом Динамо – Володимиром Бражком
24tv
2025-07-09T04:06:46Z
Море маминої чарівності: Максим Галкін показав, як сильно змінилася 11-річна Ліза
GlavRed
2025-07-08T23:27:46Z
Любовний гіпноз для Рейчел Грін: у Дженніфер Еністон новий роман
GlavRed
2025-07-08T23:27:34Z
Виграла бій у тата: Slavia вперше розкрила ім'я новонародженого сина
GlavRed
2025-07-08T22:27:42Z
Де зараз акторка Анастасія Шульга, яка знімалась у кліпі "Океану Ельзи"
24tv
2025-07-08T20:33:52Z
"Шок і втрата": мама чотирьох Інна Мірошиченко розповіла про викидень
GlavRed
2025-07-08T20:27:50Z
Під неї плакали мільйони: якою була найпопулярніша пісня світу в 1998 році
24tv
2025-07-08T19:21:43Z
Дружина Остапчука розбила його телефон під час сварки і майстерно вийшла з ситуації: "Не всі вдома"
TSN
2025-07-08T18:48:21Z
Малинова хмара: легкий та смачний торт без випічки
Знай
2025-07-09T05:21:30Z
Можете втратити весь урожай: що робити, якщо помідори гниють на грядках
Знай
2025-07-09T04:51:53Z
Лише геній знайде 3 відмінності за 27 секунд: чим відрізняються два малюнки тата з донькою
GlavRed
2025-07-09T04:27:27Z
Єдине в Україні місто на воді: що про нього правда, а що – міф
24tv
2025-07-09T03:30:30Z
Готує дуже просто, а розлетиться за лічені секунди: рецепт шашлику з лаваша
GlavRed
2025-07-09T03:27:35Z
Супертест на IQ: знайдіть 3 відмінності на картинках із молодятами за 29 секунд
GlavRed
2025-07-09T03:27:30Z
Картопля і поруч не стояла: як приготувати кабачки фрі з пармезаном
Telegraf
2025-07-09T03:15:37Z
З України випустять, але в іншу країну не впустять: що треба перевірити в закордонному паспорті вже зараз
Знай
2025-07-09T02:21:21Z
Забута зірка 90-х: салат з сардиною, який завжди буде у пригоді
24tv
2025-07-08T21:27:25Z
У Броварах є постраждала внаслідок атаки "Шахедами", у Требухові спалахнула пожежа
24tv
2025-07-09T05:39:55Z
На Херсонщині минулої доби через удари РФ загинула людина, ще 17 - поранені
УкраинФорм
2025-07-09T05:36:39Z
«Кохання» з соцмережі коштувало жінці 280 тисяч гривень
InternetUA
2025-07-09T05:28:49Z
Вночі гучно було на Рівненщині: в ОВА розповіли про наслідки
24tv
2025-07-09T05:21:54Z
Рекордна атака? По Україні били дрони та ракети: де чули вибухи
Telegraf
2025-07-09T04:03:47Z
Комбінована атака на Україну 9 липня: де були вибухи, усе, що відомо
24tv
2025-07-09T03:30:46Z
На Київщині зайнялась масштабна пожежа внаслідок нічної атаки РФ
ГЛАВКОМ NET
2025-07-09T02:24:15Z
Хрещений батько загиблого воїна привласнив виплату: що вирішив суд
ГЛАВКОМ NET
2025-07-09T01:21:27Z
В Індії літак не зміг злетіти через рій бджіл
ГЛАВКОМ NET
2025-07-09T01:15:45Z
Водіям на замітку: коли треба скидати швидкість, щоб не отримати штраф - камери не пробачать
Знай
2025-07-09T04:21:06Z
Подбайте про своє авто влітку: 10 простих порад, як упоратися зі спекою
24tv
2025-07-09T03:36:21Z
Власники Tesla повелися на фейковий лист, але їхня реакція була справжньою
Топ Жир
2025-07-09T01:18:37Z
“Астон Мартін Вантедж” вже не можна назвати молодою моделлю
Топ Жир
2025-07-09T01:03:52Z
Ягуар заблукав у дизайні, але Mitsuoka врятувала його, створивши новий автомобіль
Топ Жир
2025-07-09T00:48:23Z
Нова ралійна машина Toyota GR реве як грім, але майже не викидає шкідливих речовин
Топ Жир
2025-07-09T00:03:54Z
Нова модель R1 Quad від Rivian розвиває 1025 кінських сил і підтримує зарядку від Tesla
Топ Жир
2025-07-08T23:18:07Z
Він проїхав 1600 миль на своєму Корветті та втратив понад 20 тисяч доларів
Топ Жир
2025-07-08T22:48:51Z
Таємниці, приховані в деталях: незвичайні рулети, які розкривають свої секрети лише при уважному розгляді
Топ Жир
2025-07-08T22:03:37Z
Телефон перегрівається влітку? Ось 6 способів уникнути цього
InternetUA
2025-07-09T05:22:07Z
Магнітна буря 9 липня: яка її потужність
TSN
2025-07-09T04:06:22Z
Біля узбережжя Мадагаскару знайшли корабель, захоплений піратами 300 років тому
24tv
2025-07-09T04:06:03Z
Французький стартап перетворює енергії хвиль на електрику
InternetUA
2025-07-09T04:01:28Z
Android отримає захист від шкідливих вебдодатків — Google готує нову функцію
InternetUA
2025-07-09T03:01:30Z
ТОП способи пришвидшити роботу iPhone
Gazeta UA
2025-07-09T02:21:40Z
Навіть для найсухіших пустель: нова технологія дозволяє збирати питну воду з повітря
ГЛАВКОМ NET
2025-07-09T02:12:21Z
Вчені виявили момент, коли штучний інтелект починає справді розуміти мову
InternetUA
2025-07-09T02:03:27Z
В США суд зобов’язав OpenAI зберігати всі чати ChatGPT — навіть видалені
InternetUA
2025-07-09T01:03:44Z
Два клуби АПЛ цікавляться нападником Сассуоло
Football.ua
2025-07-09T05:33:22Z
Боксер, якого Усик відправив на пенсію, зробив чіткий прогноз на реванш українця з Дюбуа
24tv
2025-07-09T05:12:42Z
Відбулися перші матчі кваліфікації у Лізі конференцій УЄФА
УкраинФорм
2025-07-09T05:06:07Z
Лунін вибісив українських фанів російською мовою під час челенджу Реала: провальне відео Андрія
24tv
2025-07-09T04:51:33Z
Без камбеків, – Дюбуа знову виступив з гучною заявою перед реваншем з Усиком
24tv
2025-07-09T04:12:24Z
Крістіан у збірній, Джордан у США: як виглядають та де зараз живуть діти Андрія Шевченка
24tv
2025-07-09T04:12:12Z
Українські баскетболістки зіграють з Ісландією на Євро-2025
УкраинФорм
2025-07-09T04:12:01Z
Сьогодні визначиться суперник "Челсі" у фіналі клубного ЧС-2025 з футболу
УкраинФорм
2025-07-09T03:39:48Z
Онлайн-трансляція матчу ПСЖ – Реал у півфіналу Клубного чемпіонату світу
24tv
2025-07-08T22:33:49Z