Зустріч президента США Джо Байдена та лідера Китаю Сі Цзіньпіна була дуже "конструктивною і продуктивною". Лідери країн домовилися, в тому числі про відновлення військових зв’язків та боротьбу з наркотиками. Як пише CNN, про це високопоставлений чиновник США заявив під час пресконференції.
- Це були одні з найбільш конструктивних і продуктивних дискусій, які ми мали. Ми не завжди погоджувалися, - наголосив він.
За словами чиновника, Байден був «дуже відвертим» із Сі відносно низки тем. При цьому Сі також висловив занепокоєння щодо риторики всередині Сполучених Штатів щодо Китаю. Представник США додав, що Байден під час перемовин охарактеризував відносини між США і Китаєм як "конкурентні".
- Мій обов'язок полягає в тому, щоб зробити їх раціональними і керованими, щоб вони не призвели до конфлікту. Це те, чим я займаюся... Знайти місце, де ми можемо зійтися і де ми знайдемо взаємний інтерес… І це саме те, що ми будемо робити… Я знаю цю людину, знаю його спосіб дій, дивився йому в очі – у нас є розбіжності. У нього інший погляд на багато речей, ніж у мене, але він був чесним, - наголосив Байден.
За його словами, під час чотиригодинних переговорів вони з Сі Цзиньпіном домовилися про обмеження потоку фентанілу, відновлення військових зв'язків і спільну роботу над штучним інтелектом. Байден наголосив, що згода Китаю на скорочення хімічних речовин-прекурсорів фентанілу "врятує життя", і сказав, що цінує прихильність Сі в цьому питанні.
Своєю чергою Сі Цзіньпін заявив президенту США Байдену, що США повинні "вжити реальних заходів, щоб виконати своє зобов'язання не підтримувати "незалежність Тайваню". Він закликав США припинити озброєння Тайваню і підтримати "мирне возз'єднання" Китаю.
- Китай врешті-решт досягне неминучого возз'єднання, - зазначив він.
Лідер Китаю також зазначив, що питання Тайваню завжди було "найбільш важливим і чутливим питанням" в американсько-китайських відносинах.
Зауваження Сі щодо Тайваню прозвучали в той момент, коли самокерований острів готується до ключових президентських виборів у січні, де напруженість у відносинах з Китаєм має стати головним пунктом порядку денного кампанії.
Правляча Комуністична партія Китаю вважає Тайвань своєю територією, хоча ніколи не контролювала острів з 23-мільйонним населенням. Сі пообіцяв ніколи не відмовлятися від застосування сили для "возз'єднання" з Тайванем.
Це була перша зустріч Байдена та Сі Цзіньпіна цього року. Востаннє лідер Китаю відвідував США у 2018 році. Це третя закордонна поїздка Цзіньпіна у 2023 році після візитів до Росії та Південної Африки. Зустріч Байдена та Сі Цзіньпіна відбувається на тлі загострення двосторонніх стосунків, зокрема і через позицію країн щодо війни в Україні. У Білому домі заявили, що його приїзд - позитивний сигнал лідера Китаю до США.