MY.UAНовини
Молочна кооперація: навіщо українські виробники молочної продукції об’єднуються з європейськими
Молочна кооперація: навіщо українські виробники молочної продукції об’єднуються з європейськими

Молочна кооперація: навіщо українські виробники молочної продукції об’єднуються з європейськими

Інвестиції та ринок ЄС, який щороку споживає молочної продукції на сотні мільярдів євро, приваблює українських виробників

В наступному році Спілка молочних підприємств України (СМПУ) планує приєднатися до Європейської молочної асоціації. "Бізнес Телеграф" розбирався, які перспективи відкриває така кооперація перед нашими виробниками молочних продуктів та чому вони так прагнуть влитися в європейську "молочну сім’ю"

Чому разом з EDA?

Наші виробники давно торують дорогу на європейський молочний ринок, де споживання молочної продукції вимірюватиметься в 129 млн тонн до 2032 року разом з Україною (наразі 125 млн т). І мають вже успіхи на цьому шляху. А підсумкова молочна конференція, яка днями проходила в Брюсселі, лише закріпила ці наміри.

Спілка молочних підприємств України (СМПУ), яка об’єднує під своїм крилом до 80% потужностей з виробництва молочних продуктів України, повідомила, що в березні 2024 року підпише меморандум про співпрацю з Європейською молочною асоціацією (EDA).

Документ міститиме спільне звернення до урядів України і ЄС, в якому галузі продемонструють єдність спільної позиції щодо роботи на молочному європейському ринку. Головна теза, яку молочний бізнес візьме на озброєння — прозорі регуляції чиновників та ніяких вказівок бізнесу, як йому дотримуватись спільних правил.

"Не дивлячись на поточні важки умови, український молочний бізнес в середньостроковому періоді бачить себе частиною європейської "молочної родини". Важливим є спільне бачення ситуації та майбутнього з боку європейських колег", — каже виконавчий директор СМПУ Арсен Дидур.

На думку виробників, майбутнє української молочної галузі разом з молочною галуззю країн ЄС, тому потрібно вже зараз розуміти, як працює молочний бізнес в Європі, які вимоги є до переробних підприємств, які існують виклики, чого вимагатиме від них робота в єдиній європейській лактосфері.

"Ми також маємо доносити до європейських організацій та урядів специфіку роботи наших українських компаній та озвучувати головну ціль: інтеграція до ЄС повинна бути підготовлена з обох сторін та має піти на благо як європейського бізнесу, так і бізнесу України", — каже Дідур.

На користь співпраці з європейськими колегами говорять і українські виробники. "У нас єдина стратегія, і єдине бачення всіх законодавчих ініціатив, які сьогодні розглядаються в Європі. У нас йде постійний обмін документами, інформацією, і ми розуміємо завдяки колегам з EDA, що відбувається на європейському ринку. Така співпраця дозволяє нам орієнтуватися в європейському просторі", — каже Валентин Запорощук, голова наглядової ради Ічнянського молочно-консервного комбінату.

Українським операторам для швидкої майбутньої інтеграції в ЄС вже сьогодні потрібно починати концентрувати увагу та зусилля на європейських методиках виробництва та переробки молока, вважає Максим Фастєєв, провідний аналітик компанії "Інфагро". "Експертиза та досвід колег з ЄС найближчі роки також буде серед тих можливостей, які український бізнес може та повинен переймати в своїх практиках. Кооперація асоціацій також є кроком в цьому напрямку", — вважає він.

Зліва направо: Арсен Дідур, виконавчий директор СМПУ, Александр Антон, генеральний секретар EDA (European Dairy Association), Валентин Запорощук, голова Наглядової ради ПрАТ "ІМКК", Максим Фастєєв, партнер проектів ІНФАГРО

Вдалий політичний момент

Наступного року запланована серія зустрічей представників європейського та українського молочного бізнесу з чиновниками ЄС (парламенту та комісії). На них вони планують озвучити спільне бачення роботи на ринку та потреб українського сектору.

Сторони впевнені, що присутність на ринках ЄС та України буде корисна обидвом. До того ж для цього буде вдалий політичний момент, яким хочуть неодмінно скористатися українські та європейські виробники. Справа в тім, що в 2024 році відбудуться вибори в Єврокомісію, і всі оператори з нетерпінням чекають на зміни та реформи в аграрному секторі. Про це у вересні повідомила нинішня очільниця Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн.

Україна має скористатися майбутніми переліченими змінами в європейській політиці та просувати своє бачення спільного аграрного ринку з ЄС, вважають в СМПУ. Важлива також координація з польськими колегами у вирішенні непорозумінь в агросфері — новий уряд Туска тут є позитивним сигналом. Координація та порозуміння польського та молочного бізнесів може бути прикладом ефективної співпраці, вважають в СМПУ.

Що дає вільний ринок з ЄС

На цьому етапі нашим виробникам потрібно мати впевненість лише в вільній і безперешкодній торгівлі продукцією на великому ринку ЄС, обсяг якого вимірюється сотнями мільярдів євро щороку. Як вважають підприємства, "нікого виштовхувати їм там не доведеться". Чому? По-перше, за прогнозами ФАО дефіцит білка в світі зросте до 33 мільйонів тонн до 2050 року. Це відкриє величезні можливості для молочних продуктів, які забезпечують харчування за доступною ціною. По-друге, Україна виробляє не так багато молочної продукції, як, наприклад, зерна, щоб створювати проблеми європейським виробникам. Кооперація з EDA дозволяє домовитись про обсяги та види молочки, які поїдуть до європейських споживачів в майбутньому, і це не буде створювати конфлікти з місцевими виробниками.

Наші молочні підприємства вже мають позитивний досвід вирішення цих питань з поляками. Позитивний кейс співпраці з Польською молочною палатою — тому підтвердження. Саме це потужне об’єднання місцевих виробників стало на захист українського експорту до ЄС влітку цього року, коли Україна та Польща були готові зачиняти кордони для вет перевірок. Тоді СМПУ та Польська молочна палата спільно вимагали від урядів припинити ескалацію зберегти вільну торгівлю між країнами. І молочна продукція справді не мала обмежень з боку ЄС. Цей досвід надихнув на схожу кооперацію з усією Європою.

"Сьогодні європейська молочна продукція їде в Україну, українська — їде в Європу, і ми для себе бачимо там великий потенціал, тому що це великий ринок споживання, це ринок, який має фінансові можливості для закупівлі високоякісних продуктів. На ринку ЄС вже знають українську молочку. Її там активно купують не лише українці, а і європейці", — розповідає Валентин Запорощук.

Його підприємство експортує продукцію в 10 європейських країн, а наразі опановує ринок Британії. Для розширення експансії українських молочних продуктів в ЄС Україна має великий потенціал, вважає виробник. Наразі наші молочні підприємства використовують його лише на 10-15%, не більше, вважає Запорощук. Тому він бачить, що нашим виробникам потрібно створювати нові продуктові позиції, яких сьогодні поки немає в ЄС, знайомити покупців з нашими традиційними продуктами, поліпшувати якість технологічних процесів та працювати над збільшенням термінів зберігання молочної продукції. У нас вони становлять 14-20 днів, в ЄС до 30 днів. А це серйозні зміни на виробництві.

Які інвестиції потрібні і хто їх дасть

Але не лише вільного молочного ринку чекають українські оператори від ЄС. В подальшому виробники розраховують на інвестиції в розвиток галузі, які дозволять модернізувати виробництво та наростити його. Для них, понівечених війною з рф, а від бойових дій постраждало 39 молочних підприємств в Україні, це стане ковтком свіжого повітря. А для тваринництва — надією на порятунок і зростання в умовах українського безгрошів’я та відсутності державної підтримки.

Які це можуть бути кошти? Наприклад, з 2003 по 2018 роки Польща отримала від Європейського Союзу на розвиток молочної галузі 29 мільярдів євро, Німеччина — 64 мільярди. Також ЄС практикує виплати виробникам експортних субсидій. В 2019 році, наприклад, вони склали 270 млн євро, експорт здійснювався на 970 млн євро. Таким чином, субсидії становили 27% від обсягів торгівлі. Це дозволило виробникам практично без маржі постачати продукцію нужденним країнам, в Африку зокрема, маючи прибуток лише від експортних субсидій.

Україні конче потрібно наростити промислове виробництво молока хоча б до 5 млн тонн на рік з нинішніх 2,7 млн тонн, вважає голова СМПУ Вадим Чагаровський. Це б заспокоїло різке коливання цін на молоко та кінцеву молочну продукцію для споживачів в Україні, вважає він. Кожний додатковий мільйон тонн — то близько 750 млн євро інвестицій в тваринницькі ферми, збільшення поголів'я та надоїв.

Таким чином, вже зараз галузі для "тушіння" цінових пожеж на внутрішньому ринку потрібно близько 3 млрд євро інвестицій. І на підсумковій молочній конференції в Брюсселі європейський молочний бізнес озвучив наміри інвестувати в молочну галузь України після завершення війни з рф. Зокрема, про це доповів операційний директор Групи Лакталіс Тьєррі Клеман. Не виключено, що й інший європейський виробник молочної продукції — Danone, який присутній в Україні, повторить цю практику за більш сприятливих обставин. Принаймні раніше ця компанія вже інвестувала в створення промислової молочної бази для власної переробки.

В Україні бракує молока, тому його виробництво потрібно збільшувати і є багато бажаючих інвестувати саме в тваринництво, вважає Валентин Запорощук. "Принаймні українські компанії, я особисто, ми інвестуємо сьогодні в збільшення молочного поголів'я. Це дозволить не вивозити наше зерно, а переробляти його на потреби галузі", — каже він. Ціни на молоко в Україні вже досягли європейського рівня, тому економіка його виробництва приваблива. На цих підставах внутрішній інвестор вже вкладається в збільшення виробництва молокосировини. Є надія, що після війни приєднаються зовнішні інвестори, європейські в першу чергу. Співпраця та конструктивний діалог з боку СМПУ та EDA будуть тому сприяти.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Украинка сорвала выступление Навальной на конференции в Лиссабоне
Comments UA
2024-11-12T14:09:13Z
Дочь Илона Маска объявила об отъезде из США после победы Трампа
Корреспондент
2024-11-08T10:42:30Z
Названы три кандидатуры на должность посла Украины в США
Апостроф
2024-11-12T16:48:41Z
Савченко написала на Безуглую заявление в Госбюро расследований и СБУ: в чем обвиняет
Апостроф
2024-11-13T12:36:30Z
Деньги для Украины будут все использованы - Блинкен
Корреспондент
2024-11-15T22:24:38Z
Путин и Шольц сегодня проведут телефонный разговор — Bloomberg
ZN UA
2024-11-15T22:21:31Z
Нарушит еще одну традицию: Мелания Трамп не переедет за мужем в Белый дом
Фокус
2024-11-13T14:35:03Z
«Не дай Бог» — Лукашенка рассказал, кого нельзя избирать президентом
ZN UA
2024-11-14T22:02:11Z
Назван план прекращения огня в Украине, который рассматривает Трамп
Comments UA
2024-11-13T07:33:34Z
На фоне слухов о проблемах в браке одинокую Пугачеву поймали во время прогулки
Comments UA
2024-11-11T21:51:15Z
Врачи не давали сроков: любимица публики Ада Роговцева оказалась в больнице
GlavRed
2024-11-14T17:06:51Z
Помешан на костях: психологи выяснили животную страсть Леонардо Ди Каприо к юным любовницам
Знай
2024-11-03T13:51:24Z
"Думал, погибну много раз": американский стендап-комик побывал в Харькове во время обстрела
Апостроф
2024-11-14T10:15:39Z
У Аллы Пугачевой поставили на место пропагандистов
Comments UA
2024-11-15T21:27:11Z
Громко и с удовольствием: Алсу рассказала, как отметила развод с Абрамовым
GlavRed
2024-11-15T21:12:53Z
Моника Беллуччи снялась для китайского глянца
Фокус
2024-11-06T13:45:09Z
69-летняя Вупи Голдберг пожаловалась, что не может уйти на пенсию: в чем причина
Фокус
2024-11-14T09:45:42Z
Врачи не давали сроков: легендарная украинская актриса оказалась в больнице
Comments UA
2024-11-14T20:15:39Z
Найден самый ранний признак деменции: многие с ним сталкиваются, и не один раз
Фокус
2024-11-11T09:51:52Z
Состарит, убьет потомство и разовьет рак: ученые раскрыли новые опасности курения марихуаны
Фокус
2024-11-15T19:51:31Z
Формула "10-3-2-1-0": ученые вывели беспроигрышное уравнение для здорового сна
Фокус
2024-11-13T10:36:35Z
Госпитализации упали на 63%: ученые узнали новый метод борьбы с COVID-19
Фокус
2024-11-07T16:51:30Z
Адские муки, которые часто игнорируют: ученые рассказали об опасном расстройстве у женщин
Фокус
2024-11-15T21:57:43Z
Лучшие продукты для мозга и хорошего настроения по мнению гарвардской диетологии
UAToday
2024-11-15T20:30:07Z
Содержат скрытый сахар: 3 продукта, которые вредят здоровью мозга
Фокус
2024-11-13T17:27:00Z
В Украине заменят МСЭК новым механизмом, который позволит проходить медкомиссию заочно, - Шмыгаль
Комсомольская правда
2024-11-12T16:19:43Z
Как бросить курить и не набрать вес: пошаговая инструкция
Marie Claire
2024-11-14T13:01:50Z
В Курской области удалось вырвать из окружения 16 бойцов ВСУ
ZN UA
2024-11-15T18:54:19Z
В Кривом Роге прощаются с погибшей семьей - Еленой Кулик и ее детьми
Апостроф
2024-11-14T13:54:53Z
8 ноября: церковный праздник сегодня, что считается грехом в этот день
UAToday
2024-11-08T05:03:55Z
На семью - 18 500 гривен: украинцев регистрируют на новые "зимние" выплаты
Знай
2024-11-15T04:21:06Z
Еврокомиссия одобрила финансирование пяти трансграничных проектов для усиления обороны
Хвиля
2024-11-15T22:12:04Z
Россия не смогла вывести в море свой самый мощный корабль
Новости Украины
2024-11-15T22:03:17Z
В Ассоциации городов заявили об оттоке украинцев на оккупированные территории
Корреспондент
2024-11-12T17:58:17Z
ЦПД: Солдаты КНДР попали под обстрел в Курской области
Корреспондент
2024-11-04T11:46:11Z
Точность до 1 метра, поражает движущиеся цели: Франция произведет бомбы AASM для Украины
Фокус
2024-11-12T15:27:21Z
Отключение света и графики поставки газа: что ждет украинцев этой зимой
Знай
2024-11-08T04:36:37Z
Почему в Украине стремительно растут цены: банкир Фурса ошарашил ответом
Comments UA
2024-11-12T15:18:16Z
Присвоили 5,8 млрд грн: менеджеры нефтеперерабатывающей компании получили подозрения
Апостроф
2024-11-07T21:45:13Z
Минимальный взнос при полученных пенсиях возрос: что ждать украинцам с ноября
Знай
2024-11-04T20:12:39Z
Гетманцев назвал сумму поступлений в госбюджет от детенизации
Корреспондент
2024-11-15T22:09:43Z
Украина и ЕС модернизируют пункт пропуска на границе с Венгрией
Хвиля
2024-11-15T21:06:28Z
Объединит солнце и волны: новый генератор сделает "зеленую" электроэнергию дешевле
Фокус
2024-11-08T10:12:14Z
Кабмин в очередной раз перенес повышение зарплат учителям
Апостроф
2024-11-12T14:04:44Z
РФ ограничила экспорт обогащенного урана в США
Корреспондент
2024-11-15T20:48:21Z
Психотерапевт - о разговорах с бойцами на "нуле": Лучше молчать в трубку, чем не звонить вообще
Комсомольская правда
2024-11-08T05:03:43Z
Срочно делайте, иначе останетесь без винограда: бюджетные средства обработки лозы
Знай
2024-11-12T16:51:31Z
Гороскоп на завтра 14 ноября: Львам - сюрпризы, Весам - большая удача
GlavRed
2024-11-13T07:28:09Z
Как распознать настоящего мужчину: главные принципы и привычки
Comments UA
2024-11-08T04:12:42Z
Энергичное полнолуние ноября? Полнолуние в Овне — это один из самых энергичных знаков зодиака
Фокус
2024-11-15T16:00:22Z
Готовимся к выходным со вкусом: рецепт быстрых ленивых роллов
Фокус
2024-11-15T13:27:30Z
Идеальный хруст: здоровый способ вкусно приготовить бекон от шеф-повара
Marie Claire
2024-11-08T03:00:33Z
Диетические котлеты из индейки в духовке: получается некалорийно и очень вкусно
Фокус
2024-11-08T05:06:37Z
Черная Пятница: Cкидки на туристическое снаряжение до 70%
Корреспондент
2024-11-15T13:15:02Z
"Боже, какой я была глупой": Ярослава Магучих изменила свои планы по рождению ребенка
Апостроф
2024-11-12T19:06:04Z
Находился в коме: стали известны подробности смерти боксера Вячеслава Узелкова
Комсомольская правда
2024-11-12T10:12:13Z
Из Украины сбежали двое хоккеистов, не вернувшись домой после игр Континентального кубка
Комсомольская правда
2024-11-02T14:33:49Z
Эннис рассказал о плане на поединок с Чухаджяном
Корреспондент
2024-11-02T10:12:37Z
Жизнь Джейка Пола вне ринга: с кем встречается и чем владеет скандальный боксер-блогер
Фокус
2024-11-15T20:12:29Z
"Он должен умереть": Джейк Пол пообещал убить Майка Тайсона за пощечину перед боем
Фокус
2024-11-15T16:27:39Z
Украина добыла разгромную победу в отборе на женский Евробаскет
Корреспондент
2024-11-08T10:04:17Z
Футбол Грузия – Украина: что сказал Ребров, подробности перед матчем 67 и 25 команд ФИФА
Фокус
2024-11-15T14:42:20Z
Футболист по УПЛ оформил дубль в матче за сборную
Корреспондент
2024-11-15T14:37:45Z
Россияне топчутся на собственных труппах: что происходит под Купянском
Comments UA
2024-11-12T14:21:04Z
Оккупанты нанесли удар по жилому дому в Харькове: есть разрушения и пострадавшие
Хвиля
2024-11-08T06:21:31Z
В Севастополе подорвали авто капитана первого ранга Черноморского флота РФ. Тот не выжил
ZN UA
2024-11-13T11:27:00Z
Последствия массированной атаки оккупантов на Одессу: множество разрушений
Comments UA
2024-11-08T07:39:47Z
ВСУ сражаются как львы: враг усилил наступление на Курахово
Comments UA
2024-11-15T22:15:18Z
"Ключи" от Купянска мы отдали противнику: эксперт рассказал о "слабых местах" обороны ВСУ
Новости Украины
2024-11-15T21:18:37Z
Попытка войти в Купянск. Опасный прорыв россиян
Корреспондент
2024-11-14T22:06:59Z
В Крыму взорвался бензовоз и вспыхнул пожар
Корреспондент
2024-11-12T14:13:10Z
Вражеский удар по Одессе: есть погибшая и раненые
Хвиля
2024-11-15T03:18:04Z
Норвежские рыбаки "поймали" в свои сети американскую атомную субмарину
Европейская правда
2024-11-15T12:58:02Z
Стрельба под Киевом: в Сухопутных войсках сделали заявление
Апостроф
2024-11-15T18:21:47Z
"Сходка" в колонии Черкасской области: суд арестовал руководителя заведения
Корреспондент
2024-11-15T12:39:14Z
Шокирующие факты насилия и "лечения" психотропами в школе на Тернопольщине: результаты проверки
Comments UA
2024-11-15T12:27:37Z
В Одессе маленькая девочка обворовала магазин на 2 тысячи: суд принял решение
Политека
2024-11-15T12:01:21Z
В Житомирской области экс-налоговик два года обманом незаконно получал зарплату военного
Известия Киев
2024-11-15T11:31:48Z
Схема нелегального пересечения границы: задержан пограничник и его сообщники
Comments UA
2024-11-15T10:54:58Z
В ДТП в Тунисе погиб полтавский застройщик
Апостроф
2024-11-15T10:09:44Z
На трассе Киев - Чоп в направлении столицы перекрыли дорогу
Апостроф
2024-11-15T09:33:41Z
"Пожалуйста, умри": искусственный интеллект устал от вопросов и нахамил пользователю
Фокус
2024-11-14T15:06:56Z
Киевстар обещает безлимитный интернет за 1 гривну: как получить
Знай
2024-11-04T18:06:55Z
Глава Xbox Фил Спенсер раскритиковал дорогие консоли — высокие цены не будут способствовать росту индустрии
GameMag
2024-11-15T22:25:17Z
Half-Life 2 исполнилось 20 лет: Valve выпустила юбилейное обновление и сделала игру бесплатной
GameMag
2024-11-15T22:19:04Z
Дополнение Moana 2 теперь в Minecraft – Mojang Studios "подогревает" интерес к выходящему мультфильму
Знай
2024-11-15T20:51:59Z
Японский школьник и призраки: Обзор Last Time I Saw You
GameMag
2024-11-15T20:33:06Z
Известный производитель игрушек случайно напечатал на упаковках кукол ссылку сайта для взрослых
Известия Киев
2024-11-15T18:34:08Z
Топ-7 странных технологий для смартфонов: от выдвижных камер до самоделок
Фокус
2024-11-15T18:21:51Z
Писатель Стивен Кинг покидает соцсеть X
Comments UA
2024-11-15T18:15:32Z
В Запорожье из "Славуты" сделали элитное купе: не ври, ты тоже всегда хотел себе такую
Знай
2024-11-15T18:51:47Z
Механики молчат об этом: эксперт рассказал о секретном пространстве в автомобиле
Фокус
2024-11-15T15:57:20Z
Штраф за превышение скорости можно отменить: какими лазейками пользуются водители
Знай
2024-11-15T12:51:27Z
Водители попадут в новое налоговое ярмо: кто заплатит за свой автомобиль сумасшедшие деньги
Знай
2024-11-15T07:21:09Z
Отец купил любимой 6-летней дочери уникальное авто - повзрослев, девушка выручила 1,2 млн грн
Знай
2024-11-15T05:51:16Z
Подробности гибели легендарного пилота F-16: что известно сейчас
Политека
2024-11-14T08:43:37Z
Skoda запускает электромобильную революцию: новые модели с нуля и классика бензиновых машин
Знай
2024-11-14T03:51:42Z
Кислоты, ржавчина и царапины: листья вредят автомобилю, больше чем могут казаться
Знай
2024-11-13T19:21:19Z
Tesla шестой раз за год отзывает партию пикапов Cybertruck
Корреспондент
2024-11-13T15:15:02Z