MY.UAНовини
Новий світ, що народжується – 2: Контури нового світопорядку та дипломатична змінна геометрія
Новий світ, що народжується – 2: Контури нового світопорядку та дипломатична змінна геометрія

Новий світ, що народжується – 2: Контури нового світопорядку та дипломатична змінна геометрія

Маніфест глобальної трансформації буквально на два місяці випередив світовий мейнстрім у політичній оцінці кількох тенденцій, які прямо на наших очах реалізуються на рівні подій:

  • явна глибока криза дієздатності міжнародних інституцій;
  • на світові процеси починають надавати вирішальний вплив політичні, а чи не економічні чинники;
  • політичні чинники, своєю чергою визначаються світоглядними цінностями;
  • відбувається швидка консолідація відверто деспотичних (а тепер і терористичних режимів);
  • широке усвідомлення факту, що результати російсько-української війни визначать майбутнє світу на наступні 80 років;
  • система світової безпеки, яку будує Захід, буде мережевою, багатоконтурною та багаторівневою

***

Російська агресія не тільки вкотре показала неефективність міжнародних інституцій, що склалися після 1945 року, а й породила парадокс – держава, яка виправила глобальну систему безпеки, є членом органу, покликаного безпеку забезпечувати.

У свою чергу, під час створення нової системи безпеки міжнародне співтовариство стикається з чотирма серйозними викликами.

Перший виклик – будь-які спроби реформувати Раду Безпеки натраплять на протидію Росії та Китаю.

Другий – Рада безпеки неможливо реформувати – її можна лише перезаснувати. Тобто потрібен новий базовий документ – 1945 року це був Статут ООН.

Але переустановити можна тільки за результатами сильного струсу усталеної системи. Тоді це була Друга світова, зараз – російськоукраїнська війна.

Третій – Не тільки Рада безпеки перебуває в кризі ефективності, а й ООН загалом та її структури (ЮНЕСКО, Офіс ООН з гуманітарних питань тощо), а також МВФ, МБРР, СОТ, ОБСЄ та ін.

Ревізії підлягає вся система міжнародної взаємодії!

Четвертий – новостворені чи реформовані міжнародні інституції спіткає участь їхніх попередників, якщо не буде впроваджено дієві виконавчі механізми.

Тому, незважаючи на публічну риторику світових лідерів про необхідність реформування Ради безпеки ООН та інших міжнародних інституцій, логіка невідворотно нагадує, що таке реформування навряд чи можливе.

***

Можна констатувати, що світопорядок, побудований за результатами Другої світової війни і 80 років, що сяк-так протримався, звалився, і прямо на наших очах активно формується новий.

І, як і 80 років тому, США поклали на себе лідерство у переформатуванні світопорядку та інститутів, які його уособлюватимуть.

У вересні-жовтні 2023 року вийшло три програмні матеріали, які багато в чому вторять Маніфесту :

  • 13 вересня Держсекретар США Е. Блінкен виступав із лекцією у Школі перспективних міжнародних досліджень Дж. Хопкінса;
  • 19 жовтня Президент США Дж. Байден звернувся до нації, коментуючи події в Ізраїлі та Україні;
  • 24 жовтня вийшла стаття Радника Президента США з національної безпеки Дж. Саллівана «Джерела американської могутності Зовнішня політика для світу, що змінився».

Всі троє спікерів єдині в тому, що лідерство США спиратиметься на певні ролі та функціонал партнерів та союзників.

Е.Блінкен заявив, що «…Сполучені Штати лідирують у цей вирішальний період із позиції сили… тому що ми стикаємося з проблемами, з якими жодна країна не може впоратися поодинці…»

У той же час Дж.Салліван написав: «…вони (альянси) мали на увазі, що Вашингтону ніколи не доведеться діяти поодинці».

Президент США Дж. Байден сказав: «Американське лідерство – це те, що поєднує світ. Американські альянси – це те, що забезпечує нам, Америці, безпеку. Американські цінності – це те, що робить нас партнером, із яким хочуть працювати інші країни».

Зокрема, лідерство Америки проявляється і в тому, що Сполучені Штати стали на чолі процесу створення нової мережної (багатоконтурної та багаторівневої) системи глобальної безпеки.

Е. Блінкен цю багатоконтурність назвав " дипломатичною змінною геометрією" (diplomatic variable geometry) і пояснив, як це влаштовано:

«Ми починаємо із проблеми, яку нам потрібно вирішити, і працюємо далі, збираючи групу партнерів. Це правильний розмір та правильна форма для вирішення цієї проблеми. Ми маємо намір визначити комбінацію, яка справді відповідає поставленій меті. …що більше коаліцій ми створюємо, то більше ми можемо знайти нових синергій між ними, у тому числі способами, які ми, можливо, не повністю очікували».

***

Автори цієї статті в Маніфесті глобальної трансформації вказали, що нова мережева система міжнародної безпеки матиме кілька контурів (але не вичерпуватиметься ними):

  • НАТО;
  • Європейського Союзу;
  • G7;
  • G20;
  • «Коаліція Рамштайн»;
  • регіональні спілки;
  • двосторонні договори;
  • узгоджена ситуативна реакція кількох країн на конкретну подію.

Багатоконтурність нової системи глобальної безпеки дає ширину та глибину асортименту інструментів для вирішення конкретних завдань.

При цьому на якомусь етапі ці контури інституалізуються у більш стійкі формати, але навряд чи зіллються в одну організацію на кшталт ООН.

Як написав Дж.Салліван про інститути, створені після 1945 року: «...ці союзи були створені для іншої епохи».

Не дивно, що нова безпекова система будується у відповідь на російську агресію, яка остаточно знищила існуючу систему світової безпеки.

Будуватися нова система не замість старої, а «поверх» неї.

Старі міжнародні інститути ще якийсь час продовжуватимуть бурхливу діяльність, доки остаточно не зачахнуть.

***

Інституалізація нових форматів

У червні 2023 року країни «Групи семи» на Вільнюському саміті НАТО погодили рамковий документ щодо гарантій безпеки для України.

На сьогоднішній день вже 30 країн приєдналися до декларації G7 про довгострокові гарантії безпеки для України.

Крім того, Україна також розпочала переговори про «гарантії безпеки» зі США, Великобританією, Канадою, Францією та Японією.

8 листопада 2023 року державний секретар США Ентоні Блінкен під час міністерської зустрічі країн G7 у Токіо заявив : «Щоб поставити Україну на міцний фундамент наступного року, ми маємо допомогти Україні зробити чотири речі одночасно:

-необхідно забезпечити Україну можливостями продовжити її боротьбу та відвоювати свою територію;

-допомогти створити їй Збройні сили світового рівня;

-дати старт економічному відновленню та зростанню;

-прискорити процес реформ, щоб прискорити шлях України до ЄС та залучити інвестиції».

У рамках формату «Рамштайн» країни-учасниці домовилися започаткувати ініціативу створення Capabilities Coalition – Коаліції здібностей. Головна мета – підготовка сил оборони майбутнього України.

Для цього Міністерство оборони визначило п'ять кластерів, які потребують першочергової уваги:

  • протиповітряна оборона;
  • артилерія;
  • авіація;
  • ВМС;
  • Бронетехніка.

Також у рамках «Рамштайну» Україна, Естонія та Люксембург запустили ІТ-коаліцію. Країни-партнери будуть надавати підтримку Силам оборони у сфері ІТ, зв'язку та кібербезпеки.

28-29 жовтня 2023 року на Мальті проходила Третя зустріч з української «формули світу», яка зосереджувалась на питаннях ядерної, продовольчої та енергетичної безпеки, а також звільнення полонених та депортованих та відновлення територіальної цілісності України.

Це продовження конференцій у Копенгагені (брало участь 15 країн) та Джідде (43 країни). На Мальті кількість учасників становила 66, і стало відомо, що у зустрічі вперше брала участь Вірменія.

Незважаючи на те, що у цій зустрічі не брали участі Китай та Єгипет, загалом – це дуже ефективний майданчик для залучення країн Глобального півдня до української «формули світу».

В рамках інституалізації нових форматів вже створено:

- Європейський фонд миру;

22 березня 2023 року Європейська рада створила Європейський фонд миру (EPF) із бюджетом близько 5 млрд євро на період 2021-2027 років. Заявлена ​​мета EPF – підвищити здатність ЄС запобігати конфліктам, підтримувати мир та зміцнювати міжнародну стабільність та безпеку.

- Союз оборонних індустрій;

Створено за підсумками першого Міжнародного Форуму Оборонних Індустрій (DFNC1), який 29 вересня об'єднав у Києві 252 компанії з більш ніж 30 країн, які виробляють повний спектр озброєння, військової техніки та оборонних систем. На даний момент приєдналися 38 компаній із 19 країн світу.

Єдина держава, яка братиме участь у всіх контурах – Сполучені Штати Америки.

За словами Дж. Саллівана, «Альянси та партнерство Сполучених Штатів з іншими демократичними країнами були їхньою найбільшою міжнародною перевагою».

«В основі нашої стратегії лежить повторне залучення, пожвавлення та переосмислення нашого найбільшого стратегічного активу — американських альянсів та партнерств». Е. Блінкен.

У новій системі безпеки проглядається кілька ідей:

  1. Найчастіше відбивати агресію повинна, насамперед, сама жертва агресії.

Завдання партнерів і гарантів: забезпечити країну, що захищається, всім необхідним для відображення агресії, а також завдати агресору за допомогою колективних зусиль максимальних економічних і політичних збитків.

Тобто зробити розв'язану агресію свідомо програшною.

  1. У особливих випадках, передбачених багатосторонніми та двосторонніми договорами, взяти безпосередню участь у відображенні агресії.
  2. Країнам, які перебувають у зоні підвищеного ризику стати жертвою агресії, допомогти превентивно створити військові можливості, які роблять потенційну агресію безглуздою.

***

Економічний аспект глобальних змін.

Найгостріша криза відчуває система світової торгівлі - Світова організація торгівлі почала стагнувати ще до повномасштабного російського вторгнення, і причиною тому стала низка факторів:

  • Зниженням торгових бар'єрів сповна скористався Китай, внаслідок чого США все частіше вдаються до протекціоністських заходів;
  • Вільна торгівля не враховує фактора цінностей, зокрема дотримання «універсальних прав людини». Глобальний розворот від примату економіки до примату раціонального управління скасовує класичний підхід, що домінував раніше, А.Сміта і К.Маркса.
  • СОТ виявилася неспроможною привести весь світ до укладання глобальних торгових угод і перешкодити збільшенню кількості регіональних.

Виходячи з цих факторів можна спрогнозувати, що архітектура міжнародної торгівлі також буде багатоконтурною та різнорівневою.

Глава дипломатії ЄС Ж. Боррель заявив The Guardian, що через 20 років, за нинішньої тенденції, у світі буде три великі держави – Китай, Індія та США. Кожна з них буде економікою обсягом 50 трлн. доларів, ЄС – приблизно 30 трлн. доларів .

Ці економіки становитимуть верхній рівень міжнародної торгівлі – макрорегіональні кластери:

- Умовно Західний – найбільш високотехнологічний, куди увійдуть США, Канада, Великобританія, Нова Зеландія, ЄС деякі європейські країни, які не входять до ЄС, а також Японія та Південна Корея.

Якщо у випадку з глобальною безпекою як критерій взято фактор цінностей, то у разі торгівлі цей критерій буде доповнений технологічністю та екологічністю укладу.

Таким чином, «умовно Західний» макрокластер отримає інструменти для протекціонізму внутрішнього контуру, обкладаючи митами товари з макрокластерів, де товари виробляються з використанням «брудної енергії», або не дотримуються прав людини, або це взагалі недружня країна.

«Наступна ера конкуренції буде несхожа ні на що, що відбувалося раніше… Ми не вибачатимемося за відмову від несправедливої ​​торгової практики, яка шкодить американським працівникам» , - написав у своїй статті Дж. Салліван.

Реіндустріалізація США та ЄС не означає повернення умовного «важмашу», або масового виробництва ширвжитку, а навпаки – будівництво максимально високотехнологічних підприємств із мінімальною кількістю шкідливих викидів.

У свою чергу, виробничі потужності нинішнього технологічного устрою виводитимуться за межі кластера. Це якраз та можливість, за яку може схопитися Україна.

- Китайський – претендент, який намагається наздогнати Західний кластер, чому останній намагатиметься всіляко перешкодити.

- Індійський – з найбільшою ймовірністю реанімує та очолить у політичному плані «рух неприєднання» до жодного з вищезгаданих кластерів, однак намагатиметься заробити на торгівлі з обома та на протиріччях між ними. В силу об'єктивних причин тяжітиме до тіснішої взаємодії з «західним» кластером.

Середній рівень – регіональні торговельні та економічні спілки: USMCA (США, Канада, Мексика), Європейський Союз та ін.

На нижньому рівні – двосторонні торгові угоди.

Російська агресія проти України – тригер радикальних змін

Як написав Дж. Салліван у своїй статті: «…Сполучені Штати не були зобов’язані за договором захищати Україну, але якщо російська агресія залишиться без відповіді, то буде знищено суверенну державу, а автократам у всьому світі буде надіслано послання про те, що сила дає право ».

Слід особливо відзначити, що у разі «неураження» Росії у війні проти України неминуче формалізується «деспотично-терористичний» кластер, до якого вже тяжіють усі диктаторські та терористичні режими та організації. І центром цього кластера ізгоїв буде Росія, на що відверто націлена її нинішня поведінка на світовій арені, включаючи економічні та дипломатичні зусилля.

Знову ж таки, через об'єктивні тенденції, «деспотично-терористичний» кластер виступатиме як проксі сила китайського, і використовуватиметься останнім як засіб боротьби з конкурентами на світовій арені.

Щодня зволікання у наданні військової допомоги Україні дає деспотичним та терористичним режимам необхідну фору. Об'єднані спільними цілями, завданнями, методами їх вирішення, сповідуваними «цінностями», вони діють як єдина структура (поки що чітко не формалізуючи, але це питання часу).

***

Автори цієї статті підготували петицію до Конгресу США з проханням до світової громадськості підтримати терміновий бюджетний запит президента Дж. Байдена щодо фінансування потреб національної безпеки Америки для підтримки її найважливіших партнерів, включаючи Ізраїль та Україну.

Нерозуміння того, що російська агресія – це не локальний конфлікт, а подія, що визначає напрямок світової історії, неминуче призведе до розгрому демократії в усьому світі та до незворотної втрати лідерства США та Заходу (у найширшому розумінні) як сили, яка спрямовує розвиток людської цивілізації.

Як висловився Дж. Байден, «дрібна, партійна і зла політика» навколо питання допомоги Україні можуть підірвати американське лідерство перед екзистенційною небезпекою.

Об'єктивний погляд описані вище процеси дозволяє розраховувати, що американський істеблішмент, т.зв. «глибинна американська та світова еліта» зовсім не зацікавлена ​​у своєму самогубстві, і допомогу Україні буде продовжено.

Від України ж потрібні рішучі кроки у бік побудови сучасної цивілізованої держави.

Автор:

Володимир Шевченко , політолог, доктор філософських наук

Андрій Саварець , аналітик, юрист, автор телеграм каналу « Особлива думка »

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Украинские военные начали массово сдаваться в плен: что известно
Comments UA
2024-11-16T20:00:53Z
Военных КНДР перебросили под Харьков - СМИ
Корреспондент
2024-11-22T22:22:27Z
Ситуация резко изменилась: что происходит в Купянске после визита Зеленского
Comments UA
2024-11-19T15:18:34Z
В Киеве пробки на дорогах и коллапс в метро
Апостроф
2024-11-21T07:00:32Z
Стало известно, где продвинулся враг – Deep State
TSN
2024-11-23T00:36:40Z
Противник интенсивно атакует украинских защитников на Покровском направлении: 40 штурмов
TSN
2024-11-23T00:06:44Z
В оккупированном Крыму подняли флаг Украины: детали
TSN
2024-11-18T12:27:39Z
Минус около $200 млн: «Червона Калина» и «Тайфун» уничтожили комплекс «Борисоглебск 2»
Апостроф
2024-11-18T11:30:35Z
На 12 часов тысячи одесситов останутся без воды: полный список адресов
Comments UA
2024-11-18T09:06:29Z
Молодой фаворитке Путина доверили важное культурное мероприятие в России
Comments UA
2024-11-21T19:57:44Z
«Не дай Бог» — Лукашенка рассказал, кого нельзя избирать президентом
ZN UA
2024-11-14T22:02:11Z
Китай отреагировал на удар баллистической ракетой России по Украине
Comments UA
2024-11-22T13:57:41Z
Нарушит еще одну традицию: Мелания Трамп не переедет за мужем в Белый дом
Фокус
2024-11-13T14:35:03Z
Медведев выступил с примирительным заявлением после угроз Путина Западу
Корреспондент
2024-11-23T00:30:47Z
В Британии сказали, арестуют ли Нетаньяху
Корреспондент
2024-11-23T00:00:38Z
Названы три кандидатуры на должность посла Украины в США
Апостроф
2024-11-12T16:48:41Z
Украинка сорвала выступление Навальной на конференции в Лиссабоне
Comments UA
2024-11-12T14:09:13Z
Усиление кровавого террора: сколько еще времени Путин будет устраивать украинцам ад
Comments UA
2024-11-18T12:39:58Z
На фоне слухов о проблемах в браке одинокую Пугачеву поймали во время прогулки
Comments UA
2024-11-11T21:51:15Z
Врачи не давали сроков: любимица публики Ада Роговцева оказалась в больнице
GlavRed
2024-11-14T17:06:51Z
В России умерла звезда фильма "Бриллиантовая рука"
Comments UA
2024-11-16T14:42:23Z
"Такой п**дец, а ты чипсики рекламируешь": ведущий "Орла и решки" рассказал о разговоре с Ивлеевой после вторжения РФ
Апостроф
2024-11-19T09:48:42Z
В России публично унизили известную певицу
Comments UA
2024-11-22T21:21:33Z
Российский певец оказался в клинике: что произошло
Comments UA
2024-11-22T20:51:02Z
Тринчер сравнили с россиянкой Бузовой из-за поведения на интервью/Певица ответила на вопросы интервьюера после своего выступления
Апостроф
2024-11-19T10:39:25Z
В Facebook сообщили о смерти Виктора Павлика: жена выдала гневную тираду
GlavRed
2024-11-19T16:45:44Z
"Очень хороший муж": Ева Лонгория раскрыла секреты счастливого брака с Хосе Бастоном
Фокус
2024-11-18T11:07:17Z
Найден самый ранний признак деменции: многие с ним сталкиваются, и не один раз
Фокус
2024-11-11T09:51:52Z
Женщины, которые стареют медленнее всех: 6 здоровых привычек датчанок
Фокус
2024-11-16T15:00:35Z
Формула "10-3-2-1-0": ученые вывели беспроигрышное уравнение для здорового сна
Фокус
2024-11-13T10:36:35Z
Ночная стража: 5 комнатных растений, которые улучшают сон
Marie Claire
2024-11-16T19:30:52Z
Не понадобится ни капли: 5 способов вкусно приготовить еду без масла
Фокус
2024-11-22T22:06:56Z
Как будет работать электронная ВВК: объяснение Минобороны
TSN
2024-11-22T21:03:31Z
Состарит, убьет потомство и разовьет рак: ученые раскрыли новые опасности курения марихуаны
Фокус
2024-11-15T19:51:31Z
«Они совсем не темнеют»: простой лайфхак, чтобы хранить авокадо неделями
Marie Claire
2024-11-21T03:04:10Z
Что предлагают вместо МСЭК: от анонимности пациента до видеофиксации и индивидуальных экспертов
Комсомольская правда
2024-11-19T06:02:12Z
"Боже, какой я была глупой": Ярослава Магучих изменила свои планы по рождению ребенка
Апостроф
2024-11-12T19:06:04Z
Находился в коме: стали известны подробности смерти боксера Вячеслава Узелкова
Комсомольская правда
2024-11-12T10:12:13Z
"Им запретили делать это": раскрыто скандальное условие боя Тайсон - Пол
Корреспондент
2024-11-19T15:36:14Z
Тренер Жироны рассказал, когда Цыганков сможет вернуться на поле
Корреспондент
2024-11-22T19:52:44Z
Звездный боец UFC Макгрегор признан виновным по делу об изнасиловании
ZN UA
2024-11-22T19:22:46Z
Конор Макгрегор проиграл дело об изнасиловании и должен выплатить жертве 250 тысяч евро
Фокус
2024-11-22T19:15:55Z
"Что мы можем сделать?": в Федерации волейбола Украины прокомментировали побег игроков "Решетиловки" за границу
TSN
2024-11-22T14:54:17Z
Украинский боксер Захожий проведет дебютную защиту евротитула: бой покажут на Киевстар ТВ
TSN
2024-11-22T13:12:22Z
Александр Усик сделал заявление о повторном поединке против Тайсона Фьюри
Известия Киев
2024-11-22T12:35:54Z
Почему в Украине стремительно растут цены: банкир Фурса ошарашил ответом
Comments UA
2024-11-12T15:18:16Z
В Украине могут установить ветряные турбины общей мощностью 800 МВт: что известно
Фокус
2024-11-18T17:23:42Z
Отменены графики отключений света в некоторых регионах
Известия Киев
2024-11-19T18:33:42Z
Платежка может вырасти: сколько придется платить за газ в декабре
Знай
2024-11-18T08:07:12Z
Инвестиции в "зеленую" энергетику усиливают украинскую энергобезопасность - ДТЭК
Хвиля
2024-11-23T00:12:16Z
Кабмин обновил правила бронирования от мобилизации
Корреспондент
2024-11-22T23:18:31Z
Цитрусовый ценопад: мандарины, апельсины и лимоны становятся доступнее
Знай
2024-11-18T11:12:37Z
Украинцы могут платить за тепло по "копеечному" тарифу: но есть условие
Знай
2024-11-16T20:12:25Z
Кабмин в очередной раз перенес повышение зарплат учителям
Апостроф
2024-11-12T14:04:44Z
Украинцы в Норвегии лишатся приюта и защиты: что известно о новых правилах
Comments UA
2024-11-16T19:15:52Z
В Ассоциации городов заявили об оттоке украинцев на оккупированные территории
Корреспондент
2024-11-12T17:58:17Z
На семью - 18 500 гривен: украинцев регистрируют на новые "зимние" выплаты
Знай
2024-11-15T04:21:06Z
Украинцам могут аннулировать субсидии и льготы: специалисты разъяснили детали
Политека
2024-11-16T19:00:33Z
Победителя челленджа на быстрое поедание пищи возненавидели посетители паба: почему так произошло
Фокус
2024-11-22T23:57:27Z
23 ноября 2024 года: святителя Амфилохия - что сегодня нельзя делать
Фокус
2024-11-22T23:51:29Z
В Курской области удалось вырвать из окружения 16 бойцов ВСУ
ZN UA
2024-11-15T18:54:19Z
В Кривом Роге прощаются с погибшей семьей - Еленой Кулик и ее детьми
Апостроф
2024-11-14T13:54:53Z
Российская ракета, которая упала на дома в Одессе, была сбита ПВО, — Воздушные силы
Комсомольская правда
2024-11-18T14:40:19Z
Срочно делайте, иначе останетесь без винограда: бюджетные средства обработки лозы
Знай
2024-11-12T16:51:31Z
Голубцы с булгуром, вкуснее обычных: судья "Мастер Шеф" дала простой рецепт
Политека
2024-11-19T04:00:53Z
Любовный гороскоп для всех знаков Зодиака на неделю с 18 по 24 ноября 2024 года
Фокус
2024-11-17T23:15:40Z
Гороскоп на завтра 14 ноября: Львам - сюрпризы, Весам - большая удача
GlavRed
2024-11-13T07:28:09Z
Главные изменники по знаку Зодиака: кто чаще всего заводит отношения "на стороне"
Comments UA
2024-11-22T23:36:22Z
Нужно найти настоящего убийцу: тест-головоломка на логику и внимательность
TSN
2024-11-22T19:06:49Z
Как спасти пересоленное блюдо – помогут бабушкины советы/Ситуацию можно исправить!
Апостроф
2024-11-18T11:12:39Z
20 лучших тушей для ресниц 2024: выбор редакции Marieclaire.ru
Marie Claire
2024-11-22T19:00:10Z
Телефон в кровати - прямая дорога в могилу: чем опасен смартфон рядом с вами во время сна
Знай
2024-11-22T18:51:10Z
Норвежские рыбаки "поймали" в свои сети американскую атомную субмарину
Европейская правда
2024-11-15T12:58:02Z
Российский удар по Киеву: спасатели показали последствия
Апостроф
2024-11-17T07:15:11Z
Среди жертв российского удара по Сумам – 14-летняя Анастасия Боровик
Комсомольская правда
2024-11-18T10:52:24Z
Очевидец о ракетном ударе в Одессе: взрыв был в 15 метрах от нас
Comments UA
2024-11-18T11:15:47Z
В Виннице мужчина хотел взорвать себя гранатой: подробности
TSN
2024-11-22T21:51:43Z
Сначала предлагал $200: уклонист задул баллончиком сотрудников ТЦК и скрылся
TSN
2024-11-22T20:06:30Z
Дания задержала китайское судно по подозрению в повреждении кабелей
Корреспондент
2024-11-20T19:00:44Z
Под Парижем владелец ресторана захватил заложников в своем заведении
Фокус
2024-11-16T19:54:36Z
В Харькове мужчина "заминировал" облэнерго из-за отключения света
Корреспондент
2024-11-22T18:24:51Z
"Пожалуйста, умри": искусственный интеллект устал от вопросов и нахамил пользователю
Фокус
2024-11-14T15:06:56Z
Семейная традиция Комонов: ученые обнаружили следы бальзамирования на телах французских аристократов
Фокус
2024-11-18T11:45:32Z
Гигантские цыплята и боевая система как в Ведьмаке: что известно о возвращении культовой RPG Fable
Знай
2024-11-22T20:51:32Z
"Будет "Фукусима" искусственного интеллекта": какие опасности и проблемы ожидают человечество
Фокус
2024-11-22T20:51:04Z
Для "зеленой" энергии: передовая батарея преобразит старую угольную электростанцию
Фокус
2024-11-22T20:37:33Z
Найти колыбель человечества: почему ученые так и не могут обнаружить отправную точку
Фокус
2024-11-22T20:36:57Z
Hubble зафиксировал уникальную спиральную галактику в созвездии Золотой Рыбы
Известия Киев
2024-11-22T20:13:56Z
Президент FromSoftware подтвердил работу над несколькими новыми проектами
GameMag
2024-11-22T19:52:24Z
Аудитория Helldivers 2 от Sony достигла 15 миллионов человек
GameMag
2024-11-22T19:01:39Z
Лайфхаки для зимы: как быстро очистить лобовое стекло от льда
Comments UA
2024-11-19T01:00:21Z
За американский автомобиль могут отобрать права: на что обратить внимание
Знай
2024-11-22T17:21:14Z
В Японии запускают в производство необычный гибрид Honda Civic и Dodge Challenger
Фокус
2024-11-22T11:15:38Z
Альтернатива Wrangler: электрический внедорожник Jeep впервые заметили на дорогах
Фокус
2024-11-22T08:36:02Z
Увеличат запас хода до 1000 км: Honda готовит инновационные батареи для электрокаров
Фокус
2024-11-21T17:57:23Z
Новые машины, трассы с "Софией" и коллекция Ferrari: Gran Turismo 7 от Sony получила ноябрьское обновление
GameMag
2024-11-21T13:58:37Z
Гость из 60-х: обнаружен редкий 58-летний спорткар Chevrolet в новом состоянии
Фокус
2024-11-21T13:45:35Z
Премиальный французский электромобиль с запасом хода 750 км показали до премьеры
Фокус
2024-11-21T12:06:21Z
Старый 88-летний мотоцикл продают по цене нового Ferrari
Фокус
2024-11-21T10:06:53Z