MY.UAНовини
"Не треба драїти стіни хлоркою": лікар-інфекціоніст пояснив, як захиститися від гепатиту А
"Не треба драїти стіни хлоркою": лікар-інфекціоніст пояснив, як захиститися від гепатиту А

"Не треба драїти стіни хлоркою": лікар-інфекціоніст пояснив, як захиститися від гепатиту А

Основним шляхом передачі гепатиту A є заражені продукти та вода

На початку листопада у чотирьох регіонах України зафіксували випадки зараження на гепатит A. На Вінниччині спалах навіть визначили як надзвичайну ситуацію. Ймовірною причиною спалаху інфекції називають питну воду. Однак епідеміологи перевіряють всі сценарії.

Як зазначає головний державний санітарний лікар Ігор Кузін, більшість українців не мають імунітету проти гепатиту A. Саме тому такі спалахи відбуваються не вперше.

Про те, хто сьогодні опинився в зоні ризику та як запобігти інфікуванню "Телеграфу" розповів лікар-інфекціоніст і заступник директора з медичної частини Львівської обласної інфекційної клінічної лікарні Андрій Орфін.

Андрій Орфін

— Головний санітарний лікар Ігор Кузін запевняє, що більшість українців не мають імунітету проти цієї інфекції. Деякі лікарі кажуть, що близько 70% українців перехворіли на гепатит A у дитинстві, без жовтяниці. Хто насправді сьогодні в зоні ризику?

— Очевидно, що головний санітарний лікар володіє якоюсь інформацією про рівень антитіл. Думаю, що Центр громадського здоров'я, лабораторні чи регіональні центри профілактики захворювань моніторять і періодично визначають рівні антитіл. Тому повірити в слова головного санітарного лікаря можна і треба. Дійсно, багато людей у нас не мають антитіл, бо у нас останні кілька років не фіксують масивного спалаху гепатиту A.

На рахунок того, що багато хто перехворів в дитинстві — це правда. Однак на сьогодні тим людям у середньому від 50 і більше років. Тобто, коли ми збираємо анамнез людей тієї вікової категорії (опитування обстежуваної особи. — Ред.), вони кажуть: "Я хворів на жовтуху в дитинстві". Це було ще за Радянського Союзу. Люди хворіли, їли воші, бо тоді лікували вошами. І це була хвороба Боткіна. Нині, коли ми збираємо анамнез молодих людей, вони рідко стверджують, що хворіли на жовтуху чи мали якісь прояви гепатиту A в дитинстві.

Тому що рівень санітарно-епідеміологічного добробуту значно зріс порівняно з 1960-70-ми роками. На сьогодні у наших селах є каналізації, є чиста питна вода, яка подається централізовано водогоном. Вона знезаражена і продезінфікована. Тому твердження, що багато молодих людей у віці 35-40 років перехворіли на гепатит A, не є повністю вірним.

— А якщо людина перехворіла в дитинстві, може ще раз захворіти?

— Так. Наприклад, вакцинація від гепатиту A гарантує нам захист протягом 10 років, оскільки ті антитіла активні проти цього вірусу. Через 10 років рівень антитіл може зменшуватися. Рівень може опуститися нижче критичного порогу, і це може призвести до нової можливості зараження. Просто наступний раз буде проходити в набагато легшій формі.

— Хто більш вразливий до вірусу — діти чи дорослі?

— Поняття вразливості в цій ситуації, напевно, нема. Бо сприйнятливість однакова і у дітей, і у дорослих. Радше питання в тому, хто більше піддається ризику? І я вважаю, що це діти. Вони схильні менше дотримуватися вимог чи мінімальних нюансів по особистій гігієні та по гігієні харчових продуктів.

Діти гуляють, знайшли яблука на землі, підняли і вже їдять. Дорослий, перш ніж таке яблуко з'їсти, його помиє або принаймні протре. І такими заходами може себе вберегти від інфекції. Це такий грубий дуже приклад.

Аналогічна ситуація з водою. Більшість адекватних дорослих воду з джерела кип'ятять і тоді п'ють. А діти можуть з річки напитись. Тож питання в розрізі треба ставити. Більше піддаються ризику інфікування гепатитом люди, які мають менші санітарно-гігієнічні навички.

Якщо з самісінького дитинства не навчати дітей мити руки й уникати пиття води, грубо кажучи, з калюжі чи некип'яченої води, це може мати наслідки. Фрукти та овочі, які ви зриваєте з дерев чи піднімаєте із землі — теж треба мити. Не можна пробувати їжу, яку ви купуєте на базарі, і там всі дружно пробують те, що купують. Мовляв: "От, попробуйте, яке добре". Ви не знаєте, якими руками людина бере продукти на стихійних ринках. Ви не знаєте, хто перед вами пробував це. Ви не знаєте, де той ніж чи та ложка перед тим була, як попала в харчові продукти.

Продукти на ринках можуть бути причиною вірусів

— Якщо основним шляхом передачі гепатиту A є заражені продукти і вода, то чи можна інфікуватися, якщо пити воду з крана?

— Якщо вода централізована і нормальний водогін, то захворіти неможливо, бо на централізованих водогонах воду знезаражують. Це один з етапів підготовки води до подачі до споживача. Тобто йде водозабір із джерела, її підготовка до подачі та знезараження. Всі корекції, такі як усування присмаків і додавання мінеральних елементів, здійснюються на етапі підготовки води. Тоді вона йде в труби й постачається до споживача.

Випадки через зараження водою з крана теж описані, але це буває внаслідок аварії на виробництві чи водогоні. Наприклад, інфіковані води потрапили десь вже після стадії очищення. На сьогодні це реально мінімальні ризики, бо це дуже серйозно контролюється. Але заразитися гепатитом A під час споживання води дуже ймовірно. Саме водний шлях домінує під час зараження.

Дуже високий ризик, коли ми п'ємо воду з криниць і джерел. Люди піддаються когнітивному викривленню: вони бачать чисту воду на око. Знають, що це з джерела або з криниці, отже, це добре. Але вони не враховують, що за 300 метрів чи за кілометр від криниці вище по водоносному горизонту стоїть свиноферма. Але вода кришталево чиста на око. Але що там мікроскопічно є, ніхто не знає.

Аналогічна ситуація на сьогодні з джерелами в Карпатах. Якщо порівняти джерела в Карпатах років 50 тому, звісно, вони були чисті та придатні для пиття. Бо не було настільки розвинена промисловість, не було стільки господарств, не було стільки людей, туристів тощо. Нині навіть джерельна карпатська вода, яка тече високо в горах, не має гарантії чистоти і безпеки споживання. Бо в горах випасають худобу, ходять чабани, які не мають пристосованих вбиралень. І тому всі випорожнення попадають в підземні, ґрунтові води й подальші криниці та джерела. А люди їх безтурботно п’ють.

— Які перші симптоми гепатиту A і як він зазвичай проходить?

— Зазвичай він перебігає як легка або середня інфекція. Бувають і важкі перебіги. Але наразі серед хворих на гепатит A в Україні не зафіксовано летальних випадків.

Інкубаційний період триває від п’яти до 50 днів. Коли вірус вже є в організмі, симптомів жодних нема, але вірус вже розмножується. Що коротший інкубаційний період від моменту інфікування, то тяжчий перебіг. Бо якщо, наприклад, інкубаційний період сім днів, це означає, що потрапило багато збудника. Якщо інкубаційний період 30 днів, значить, збудника потрапило менше і є шанс легшого перебігу.

Починається все з так званого продромального періоду. Він триває від семи до 10 днів. Зазвичай, симптоми загальні — слабкість, біль голови, може бути діарея, блювання. Багато пацієнтів мають так званий "грипоподібний" початок. Це означає, що вони мають температуру 38-39, ломоту в м'язах, ломоту в кістках, загальну слабкість, біль голови, але нема катаральних явищ — кашлю і нежитю, як при респіраторних вірусних інфекціях. І за 7-10 днів починаються вже симптоми так званої "жовтяничної" фази гепатиту A. Першим ділом темніє сеча. Вона може бути цеглистого забарвлення до помаранчевого. Може навіть стати як темне пиво і пінитися. Згодом стає світлий кал і жовтіє шкіра.

Але пацієнти під час жовтяниці, а саме коли жовтіє вже шкіра, відзначають навпаки полегшення. Тому що пропадають всі інтоксикаційні симптоми, знижується температура тіла до нормальних цифр, перестає пекти голова і вони, по суті, просто жовті. Може бути тягучий біль в правому підребер'ї, може бути нудота, проноси, але це набагато легше переноситься, аніж висока гарячка. Жовтяничний період може тривати теж по-різному. В середньому це до місяця. Цей період проходить зі змінами лабораторних показників і збільшенням печінки.

Потім вступає фаза відновлення, коли нормалізуються два хімічні показники, нормальний колір шкіри й пацієнт в принципі.

— Які вакцини доступні в Україні і як вони працюють?

— На сьогодні кращою можливістю захиститися від гепатиту A дійсно є вакцинація. В Україні зареєстровано дві вакцини, дозволені від року. Вони застосовуються у двох дозах, тобто перша вакцинація і через 6 місяців повторна. Досить з високою ефективністю відбувається підвищення антитіл. Вони виробляються в середньому від 2,5 до 4 тижнів, це залежить від індивідуальних особливостей організму, і вони прекрасно захищають людей.

— Чи доцільно зараз бігти на вакцинацію?

— Є високорозвинені економічно країни, наприклад, США чи Ізраїль, на які ми рівняємося. Там щеплення від гепатиту A є в календарі щеплення. В Україні, на жаль, воно є рекомендованим. При спалаху в якомусь регіоні, звісно, варто щепитися всім. Якщо нема можливості щепитися всім, то хоча б групам ризику. Це діти, медичні працівники, працівники харчової сфери, водної — на водогонах та водозаборах.

Чи достатньо таких вакцин в Україні?

— Ніби достатньо, бо вона не суперпопулярна. На жаль, в Україні вакцинація не супер популярна. Нас можна назвати країною епідемій.

— Чи можете дати якісь поради, як підняти імунітет?

— Підвищення імунітету — це взагалі тема радянська. Я б почав з питання, а для чого його підвищувати. Бо якщо надмірно підвищити імунітет, тоді буде ризик розвитку аутоімунних хвороб. Бо високий рівень активності імунітету — це і є аутоімунні хвороби.

Просто треба дотримуватися таких банальних речей, про які говорять усі, але ніхто не виконує. Нормальний режим сну, нормальний режим харчування, фізичні навантаження, психологічні розвантаження, що тяжко в наших умовах, а також повноцінне та збалансоване харчування. Треба проводити достатню кількість часу на відкритому повітрі, а не в телефонах і гаджетах. Наприклад, для дітей — активні ігри на повітрі.

Це все в комплексі сприяє правильній, адекватній імунній відповіді. Тому вживання імуномодуляторів я, чесно кажучи, не підтримую. Адже ми достеменно не знаємо, що моделюємо і як воно зрештою вилізе — на плюс чи мінус для організму.

Якісь фіточаї, якщо хтось вірить, може приймати. Бо плацебо дуже добре працює. Але сказати, що є чарівна таблетка, яка вам супер підвищить імунітет, то це важко підтвердити.

Ми зараз маємо проблему з імунітетом після епідемії ковіду. Тому що ковід дуже вплинув на імунну відповідь людей. Ми бачимо навіть по пацієнтах, які до нас надходять, що вони хворіють зовсім по-іншому, тяжче. І ми почали виявляти багато пацієнтів з автоімунними захворюваннями після перенесеного ковіду. Тому в імунну систему краще не лізти, а спокійно її підтримувати рутинними методами, які я вже озвучив — сон, емоційна стабільність, спокій, повноцінне харчування, фізична активність.

— Багато хто для підняття імунітету восени п’є вітаміни з аптеки. Вони допомагають чи не варто займатися таким самолікуванням?

— Щоб пити вітаміни, треба знати, що є недостатність вітамінів. Але це має призначити лікар. В сьогоднішніх умовах, звісно, більшість людей мають вітамінну недостатність. Чи магнію, чи мікроелементів, наприклад.

Але українці дуже схильні до самолікування і приймання всього, що можна і не можна. Як-то кажуть: "Сусідка порадила, в телевізорі побачила, в газеті прочитала. Потім приймала купу препаратів, і не знаю, від чого вмерла. Від таблеток чи від хвороб". Тому краще йти до сімейного лікаря і лише після цього вирішувати, приймати їх чи ні.

Навіть банально з цинком, вітаміном D3. Ми живемо в такій кліматичній зоні, що нам бракує вітаміну D3, і це теж впливає на функцію імунітету. Але щоб визначити цю недостатність, у лабораторії здають тест. Коли ви знаєте рівень вітаміну D3, підбирається доза і ви її приймаєте.

Пігулки та вітаміни без рецепту пити точно не варто

— Чи допоможе дезінфікування поверхні запобігти поширенню гепатиту A?

— Вірус гепатиту досить стійкий у зовнішньому середовищі. Він може жити на поверхнях кілька тижнів за температури 40 градусів. Але він не стійкий до кип'ятіння. Проте, кип'ятити треба мінімум 10 хвилин. Тобто, не так, що ви закип'ятили воду й одразу вимкнули. Вона має хвилин 10 кипіти. Це перше.

По-друге, вірус не стійкий до ультрафіолетового випромінювання. До сонячних променів. Від ультрафіолету вірус одразу гине. І звичайні дезінфекційні засоби чудово справляються з вірусом. Звичайного прибирання з використанням побутової хімії чи антисептиків досить, щоб забезпечити більш-менш комфортні умови й шанс не захворіти.

Але, звісно, фанатично до цього ставитися не варто. Не треба драїти стіни хлоркою та засипати всі поверхні хімією. Напевно, не треба створювати паніку. Слід дотримуватися звичайних гігієнічних методів. Вийшов із вбиральні, помив руки, сів їсти й достатньо термічно обробив продукти, якщо вони підлягають термічній обробці. Якщо не підлягають, їх нормально треба вимити. Дивитися, щоб продукти були достатньо свіжі, нормальної якості, знати, де ти купив ті продукти. Але акцент треба, ще раз кажу, на воду робити. Бо дуже часто гепатит має спалахи, які спричинені водним шляхом.

Якщо в сім'ї хтось захворів, не треба чекати, поки це мине, а навпаки разом з членами сім’ї звернутися до лікаря. Часто кажуть: "Ідіть на роботу, в школу, в садочок, бо я хворий, лежу та чекаю поки видужаю". Всі контактні мають бути в одному середовищі, бо вони вже і так контактні. І далі має прийти епідеміолог, сімейний лікар чи інфекціоніст та визначити, що робити з тим пацієнтом — госпіталізація чи амбулаторне лікування. І це буде найбільш адекватне і правильне рішення.

Бо в Україні такий принцип: "Я йду на роботу, бо мені треба. Я хворий, жовтий, ледве живий, але я йду на роботу". Таке точно не підходить з гепатитом, бо гепатит — це спалахи. Один в сім'ї захворів і є шанс, що всі з ким контактував — теж.

Важливо: будь-яка інформація медичної тематики, розміщена на сайті Телеграф, носить інформаційний характер і не являється рекомендацією.
Застосування будь-яких медичних препаратів повинно бути узгоджене з лікарем.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Народная артистка Украины спела в церкви в российской Судже
Апостроф
2024-09-20T15:30:58Z
У известной русской певицы внезапно скончался молодой сын
Comments UA
2024-09-20T20:57:31Z
В сети показали последнее фото умершего от рака комика Маслякова
Comments UA
2024-09-11T20:45:45Z
Соня Евдокименко поддержала сбежавшего из Украины внука Софии Ротару: "Воскресенье с..."
Знай
2024-09-09T17:51:56Z
Сэм Рэйми представляет: Netflix показал трейлер хоррора "Не двигайся"
GameMag
2024-09-21T03:13:12Z
Смертельный снегопад: Netflix показал первый трейлер сериала "Этернавт"
GameMag
2024-09-21T03:01:41Z
Девушка Роналдо в бикини похвасталась сочными формами
GlavRed
2024-09-07T21:27:17Z
"С согласия ФСБ": Кондратюк отреагировал на съемки пропагандистской ленты об армии РФ
Фокус
2024-09-08T13:00:33Z
Звезда "Лиги смеха" Розовый высмеял окупантов, которые внесли его в российский аналог "Миротворца"
TSN
2024-09-13T09:39:17Z
Вкусное, мягкое и нежное: рецепт идеального теста для пельменей
Политека
2024-09-20T15:33:42Z
Сел на шею: 5 признаков, что вы избаловали своего мужчину
Marie Claire
2024-09-12T12:37:09Z
Гуляш, которые тает во рту: рецепт сытного блюда
Фокус
2024-09-19T17:21:37Z
Деруны по-новому для сытного и бюджетного ужина: самый простой рецепт
Обозреватель
2024-09-11T18:11:56Z
Диванные приключения: история вашего любимого места в доме
Взгляд
2024-09-21T03:36:36Z
"Ахиллесова пята" по знаку Зодиака: какие представители астрологического круга чаще всего проявляют слабость
Знай
2024-09-21T02:51:59Z
Гороскоп на 21 сентября 2024 года по картам Таро для всех знаков зодиака
UAToday
2024-09-20T15:33:00Z
Секреты приготовления классической солянки: подробная инструкция
Comments UA
2024-09-13T08:18:52Z
Почему тыква получается невкусной: не допускайте этих ошибок во время приготовления популярного осеннего продукта
Обозреватель
2024-09-09T02:05:21Z
В Польше объяснили, почему задержали Усика и надели наручники
Известия Киев
2024-09-18T18:15:47Z
Чемпионка России разбила цветочный горошок об голову победительницы Кубка Европы. Фотофакт
Обозреватель
2024-09-11T17:04:24Z
Модель с 17-м размером груди сделала предложение по реваншу Усик – Фьюри
Обозреватель
2024-09-07T15:54:26Z
Жена голкипера сборной Украины показал себя в откровенном бикини и "разорвала" Instagram. Фото
Обозреватель
2024-09-15T14:01:03Z
Эксглава УЕФА Платини предлагает уменьшить количество футболистов на поле
ГЛАВКОМ NET
2024-09-20T20:03:38Z
Футболист "Шахтера" попал в команду недели Лиги чемпионов
ZN UA
2024-09-20T19:03:15Z
Российские дроны "взорвали" дачу Ломаченко под Одессой. Фото
Обозреватель
2024-09-14T16:19:39Z
На камеру попало, что делал на трибуне Мудрик после пропущенного гола от Албании. Видео
Обозреватель
2024-09-08T17:23:03Z
"Вот почему это происходит". Ребров не сдержался в эфире после поражения сборной Украины от Албании. Видео
Обозреватель
2024-09-08T06:52:52Z
Астролог назвал дату окончания войны в Украине: ждать осталось недолго
Знай
2024-09-09T01:31:01Z
Карьера Андрея Деркача в Москве — сигнал молодым агентам Кремля в Украине
Фокус
2024-09-19T07:30:12Z
Запад изменил позицию по ударам вглубь РФ. The Times назвал причину
ГЛАВКОМ NET
2024-09-13T17:27:19Z
Отказ от НАТО и без возврата территорий: соратник Трампа озвучил его “мирный план“
UAToday
2024-09-13T18:03:49Z
Россияне заявили об сбитии "Паляницы" возле Курска: аналитики оценили, правда ли это
ZN UA
2024-09-21T04:27:58Z
СМИ узнали, почему появление в Украине F-16 не стало болезненным для РФ
Comments UA
2024-09-21T04:00:11Z
Зеленский: Путин и ему подобные могут разделить мир и съесть части как пирог
Европейская правда
2024-09-15T19:03:34Z
"Послам приготовиться?": Безуглая перешла в комитет Рады по внешней политике
Фокус
2024-09-17T20:06:18Z
Семья судьи Апелляционного суда Львовщины Михаила Романюка незаконно завладела виллой в центре Львова, - расследование СМИ
Политека
2024-09-10T17:13:06Z
"Вытаскивать нужно вовремя": Жан Беленюк с огромным аппаратом предлагает украинкам помощь
Знай
2024-09-08T16:51:42Z
В Украине изменится процесс вручения повесток: что известно
Comments UA
2024-09-16T14:06:51Z
На фронте погиб сын Главного раввина Украины
Comments UA
2024-09-11T16:03:25Z
Почему нельзя переезжать 9 сентября и кому запрещено шить сегодня: приметы и запреты на Анны
Знай
2024-09-09T02:04:14Z
Помощь на $375 млн: США передадут Украине управляемые бомбы для F-16, — СМИ
Фокус
2024-09-21T04:27:24Z
Итоги 20.09: Зимний план и пилоты из Франции
Корреспондент
2024-09-21T04:24:22Z
Какой праздник отмечают 9 сентября: каким был день в истории
Обозреватель
2024-09-09T01:05:07Z
В Латвии придумали способ обеспечить ВСУ автомобилями: подробности
Хвиля
2024-09-08T14:45:29Z
Вторая годовщина смерти Елизаветы ІІ: пять интересных фактов о покойной королеве
Фокус
2024-09-08T08:06:29Z
"Уже через неделю были понятны причины", - эксперт о катастрофе F-16
Новости Украины
2024-09-08T19:27:45Z
Полиция нашла "шутника", взорвавшего страйкбольную гранату в Киеве
Корреспондент
2024-09-11T18:24:39Z
На территории Сербии и Венгрии из дунайских вод показались обломки нацистских кораблей времен Второй мировой
ZN UA
2024-09-11T15:38:58Z
Россияне ударили по Харькову управляемыми авиабомбами, в городе загорелся пожар - Терехов
ZN UA
2024-09-09T04:25:08Z
В РФ взорвался второй за ночь склад боеприпасов
Корреспондент
2024-09-21T04:27:42Z
В харьковской больнице на момент удара находились сотни человек
Корреспондент
2024-09-20T21:18:00Z
Удар по Харькову: стало известно о последствиях
Корреспондент
2024-09-09T01:57:50Z
На складе в Воронежской области двое суток детонируют боеприпасы после попадания БПЛА
ZN UA
2024-09-09T01:50:11Z
Выполнил пуск ракет по Одесщине и пропал с радаров: в сети сообщают об "аварии" российского Су-30СМ над Черным морем
Обозреватель
2024-09-11T15:08:56Z
Пожиратели энергии: 4 популярных продукта, которые отнимают у организма много сил
Фокус
2024-09-18T16:15:38Z
Три способа обеззараживания: как сделать воду безопасной для питья
Знай
2024-09-08T17:21:08Z
Три утренние привычки, которые сделают ваш день ярче, а жизнь — проще
Marie Claire
2024-09-21T03:00:28Z
Пособие по беременности и родам: могут ли получить ФЛП
ZN UA
2024-09-21T02:03:01Z
Три знака Зодиака, которым нужно быть осторожнее на выходных 21-22 сентября 2024 года
Фокус
2024-09-20T20:21:50Z
Следуют за нами везде: ученые узнали причину, незаметно подрывающую нашу продуктивность
Фокус
2024-09-20T18:51:27Z
Хочу есть: 6 причин, по которым вы постоянно чувствуете голод
Фокус
2024-09-20T17:06:00Z
Найден эпицентр распространения COVID-19: ученые назвали всех подозреваемых в распространении. ВИДЕО
Новости Украины
2024-09-20T15:36:45Z
Опасные симптомы, предупреждающие о развитии онкозаболевания
Comments UA
2024-09-20T15:30:07Z
Лунный гороскоп на 20 сентября, пятница
Marie Claire
2024-09-19T21:09:36Z
Стерненко показал документы относительно российского гражданства Труханова
Апостроф
2024-09-17T17:03:42Z
Гороскоп на субботу 14 сентября 2024 года
UAToday
2024-09-13T18:03:26Z
Россияне ударили УАБами по Харькову
Корреспондент
2024-09-15T16:13:46Z
У россиян снова есть продвижение: DeepState обновил карту
Comments UA
2024-09-21T04:27:53Z
Россияне ночью атаковали Украину ракетами и дронами: где прозвучали взрывы
TSN
2024-09-21T03:36:37Z
Стало известно, сколько людей сейчас проживает в Харькове
Корреспондент
2024-09-13T11:30:36Z
Вражеские БПЛА атакуют Киев: что известно
Корреспондент
2024-09-08T23:09:39Z
Украинцев призвали запасать еду и воду: как готовиться к возможным масштабным отключениям электроэнергии
Обозреватель
2024-09-08T22:46:35Z
Украинским водителям придется заплатить более 50 тысяч гривен: за какое нарушение грозит жесткое наказание
Обозреватель
2024-09-15T16:21:46Z
На аукцион выставили заброшенную коллекцию культовых американских спорткаров
Фокус
2024-09-17T16:42:11Z
Ford снова будет производить авомобили в Индии
Корреспондент
2024-09-14T03:36:24Z
В Украине утвердили возрастные лимиты для водителей: кому нельзя управлять автомобилем
Хвиля
2024-09-09T10:03:40Z
В Украине работает шеринг автогражданки для водителей, сообщил hotline finance
Корреспондент
2024-09-20T13:15:09Z
Заброшенные раритеты: в Украине обнаружили коллекцию винтажных Mercedes и Cadillac
Фокус
2024-09-20T13:06:15Z
Харьковские рекордсмены: история уникальных украинских спорткаров ХАДИ
Фокус
2024-09-20T12:06:18Z
Британская армия впервые представила новый основной боевой танк Challenger 3
Хвиля
2024-09-20T11:27:35Z
Цена $10750 и запас хода 510 км: дебютировал новый электрокроссовер от General Motors
Фокус
2024-09-20T10:36:28Z
"Будут сидеть без света по 16 часов в сутки": эксперт ответил, в каких городах зимой ситуация будет самой тяжелой
TSN
2024-09-08T10:54:08Z
Одна из стран ЕС легализовала производство самогона, есть интересный нюанс
ГЛАВКОМ NET
2024-09-13T18:30:54Z
Украина не обращает внимания на Россию и кормит страны по всему миру: Зеленский рассказал, как работает морской зерновой коридор
Обозреватель
2024-09-18T17:41:10Z
Во вторник отключать свет по графикам не будут, но электричество нужно экономить, - ДТЭК
Комсомольская правда
2024-09-16T15:16:51Z
120 кг за килограмм: за популярную сезонную ягоду заплатим больше, чем прошлой осенью – цены подскочили почти вполовину
Знай
2024-09-21T03:06:42Z
Отключение света: что ждет украинцев зимой
ZN UA
2024-09-21T02:34:41Z
Р2Р-трейдинг криптовалют: что нужно знать о нем
Comments UA
2024-09-13T11:23:28Z
Аграрии сообщили о темпах сбора урожая
Корреспондент
2024-09-14T03:03:16Z
Война россиянам обходится все дороже - The Moscow Times
Корреспондент
2024-09-14T02:09:35Z
Умные часы Apple: инновации на вашем запястье
Espreso
2024-09-20T14:17:54Z
Хоррор Retrieval получит поддержку PlayStation 5 Pro — первый взгляд на версию игры для мощной консоли
GameMag
2024-09-19T03:02:11Z
Появилось изображение коробки PlayStation 5 Pro — без упоминания поддержки 8K
GameMag
2024-09-19T01:32:18Z
Во время пауз: YouTube вводит новый вид рекламы
Корреспондент
2024-09-21T04:00:09Z
Российским ученым закроют доступ к адронному коллайдеру
Корреспондент
2024-09-21T04:00:06Z
Рука Роскомнадзора: В России начал сбоить Discord
GameMag
2024-09-21T03:23:25Z
Жуткие звуки, доносящиеся из Марианской впадины, получили объяснение спустя 10 лет
UAToday
2024-09-21T02:24:56Z
Сахара зеленеет, ураганы утихают: как глобальное потепление влияет на Африку
UAToday
2024-09-21T02:24:51Z
Магнитные бури: прогноз на выходные, 21-22 сентября
UAToday
2024-09-21T02:24:00Z