MY.UAНовини
Пропаганда як комунікація та комунікація як пропаганда
Пропаганда як комунікація та комунікація як пропаганда

Пропаганда як комунікація та комунікація як пропаганда

Пропаганда повернулася до центру нашої уваги через війну. Разом із війною йде зіткнення ідей та аргументів, коли кожна зі сторін намагається виправдати свої дії. Росія, яка напала на Україну, вигадала міфічні причини цього у вигляді денацифікації та демілітаризації. Розквітають інформаційні та когнітивні війни, коли в голову кожного, як за радянських часів, заглядає чужий. Кожна військова дія автоматично підкріплюється інформаційною. При цьому інформаційна війна підкріплена реальною війною.

Пропаганда аналізує не життя, а наші уявлення про неї. Тому вона може їх міняти. Лише трансформуючи їх, ми можемо спробувати змінити і життя. І це може бути революцією, тому влада ніде не зацікавлена ​​у таких фундаментальних змінах. Вони пропонують вихід пари іншими способами. Наприклад, антисемітські заворушення Дагестані. Це один із найбідніших регіонів, тому незадоволеність знайшла інший вихід.

Будь-яка помилка тепер зводиться в правило. Так було з виступом Зеленського в канадському парламенті, де його вітала "неправильна людина". Це також могло бути організовано, якщо, наприклад, сьогодні встановлено, що антисемітські графіті у Франції створювалися спеціально.

З метою пропаганди спочатку трансформували реальність: "Слідчі вважають, що зірки Давида малювали двох громадян Молдови, які вже затримані. Ще одна людина відповідала за те, щоб сфотографувати результат та відправити знімки для поширення. Крім того, правоохоронні органи підозрюють, що затримані громадяни Молдови виконували схожі завдання в інших європейських країнах" (У розповсюдженні інформації про антисемітські акції в Парижі знайшли російський слід sled/).

Пропаганда створює фізичний світ за своїм образом і подобою, тобто світ має бути схожим на пропаганду, а не навпаки. Утрируючи, можна сказати, що світ може бути сонячним лише тоді, коли йому дозволить пропаганда...

Колишня радянська людина була дуже слухняною. У голові в нього було записано головне правило, яке у пісні формулювалося так: Жила б країна рідна і немає інших турбот (Л. Ошанін. Пісня про тривожну молодість). Тобто ентузіазм епохи народження СРСР спробували поширити весь період. Потім вожді старіли, а пісні все одно молодшали.

Пісні були умовною радянською "таблицею множення". Там завжди добро перемагає зло, ми нескінченно будуємо нове, а молодь співає та закохується. Пісня програмує всі наші дії:

Якщо завтра війна, якщо ворог нападе

Якщо темна сила нагряне, —

Як одна людина, весь радянський народ

За улюблену Батьківщину встане

(В. Лебедєв-Кумач)

Або: Артилеристи, Сталін наказав!

Артилеристи, кличе Вітчизна нас!

З тисяч грізних батарей

За сльози наших матерів,

За нашу Батьківщину – вогонь! Вогонь!

(В. Гусєв)

Про Шамана: "Путинська держава постправди нікуди не поділася. Путін досі найбільше боїться щирих людей, у тому числі щирих прихильників. Путіну потрібна лояльність, йому не потрібні люди з поглядами. І тут можна спокійно заявляти про те, що жодних нацистських поглядів у Шамана немає, саме тому, що він кон'юнктурник. Сьогодні вигідно співати це, а завтра буде вигідно співати щось інше, і він виконуватиме щось інше"

(Воронін І. Ліга видатних пропагандистів https://www.svoboda.org/a/liga-vydayuschihsya-propagandistov-/32679639.html)

Аксіоми з пісень повинні втілюватися в життя і вселяти спокій. Без цього не обійтися. А ще на допомогу приходили література і особливо кіно. Вони були заповнені і героями, і лиходіями. Це був підручник, але для дорослих. І оскільки дорослі вчитися не дуже люблять, то для них стануть у нагоді пісні та фільми.

СРСР умів породжувати новини без новин – нічого нового там, по суті, не було. Це були такі ритуальні новини, що демонструють правильну поведінку стосовно "радянських богів", що вже пішли і діють. Поклоніння - це найдавніший інструментарій, який демонструє твою "безпеку" для влади.

Хорошою новиною може бути звичайна дія. Прикладом може бути умовне перерізання стрічки на об'єкті, що відкривається. Часто його здавали за планом, а потім доводили до пуття, оскільки він міг бути не до кінця готовим, а план вимагав... "Я наших планів люблю громаду..." - писав Маяковський...

Новини були не новинами, а віртуальними об'єктами, близькими до літератури. Нехай вони були схожими, зате хорошими. І кожен мав право на своє віртуальне щастя. Справжнього щастя треба вимагати, за нього треба боротися. А віртуальне щастя виникає, коли твій розум/душа розчиняються у кінотеатрі-літературі, тобто не в реальному, а у віртуальному світі.

У цьому плані СРСР був щасливою країною, хоча в ньому було заборонено політику. Навряд чи вихід демонстрації 7 листопада хтось може назвати політикою. Це було виявом особливої ​​політичної релігії. Там можна лише поклонятися, схиливши голову. І головне не суперечити мудрим рішенням партії та уряду.

Ми ж визнаємо звичайну релігію, чому не визнати релігію політичну. Якщо ти в неї віриш, тобі добре, а не віриш – тобі погано. Священики оголосять тебе віровідступником... Або, що ще гірше, зрадником. Завтрашній день, як оголошувалося, буде кращим за вчорашній. І це, напевно, краще за потойбічне життя.

Перехід до нового етапу, який назвали перебудовою, розпочався зі зміни медійної картинки. СРСР жив, розуміючи, що все так погано. Перебудова почалася з картинки, що не так добре. Це дві конкуруючі картинки дійсності.

Пропаганда добре працює у разі відсутності інших думок. Радянська пропаганда добивалася це тим, що все від медіа, шкіл та вишів говорили в унісон. Людина могла сумніватися в частковості, але не в генеральній лінії партії. Цікаво, що партійні функціонери були вищими за державні.

Перебудова навіть не порушила цієї ієрархії. Вона просто дозволила допуск до стерильного інформаційного простору інших людей. Першими були міжнародні коментатори, які раптом стали подавати ту ж Америку не як "випадок пекла".

Перебудова – це інші медіа. Так було і в період відлиги, коли з'явилися інші твори літератури та кіно. І це стало такою віддушиною, оскільки література та мистецтво "наблизилися" до людини та її проблем.

Сплески розвитку тих чи інших медіа ведуть до політичних наслідків. Тоталітарні СРСР та Німеччина були результатом сплеску кіно і, хоч і менше, літератури. Дев'ятнадцяте століття створило художню літературу для мас. Вперше з приходом заводів працююча людина отримала вільний час, що дало розквіт роману. Буржуа читали їх у пообідній час. Тобто, з'явився читач.

Двадцяте століття стало століттям телебачення, як раніше дев'ятнадцятий був століттям літератури. Ми вже живемо зараз в інший час – в епоху інтернету. Довгі тексти тепер не в пошані. Але інтернет це швидше реагує на дійсність, а не створює її інструмент. Революції інтернету в арабських країнах сьогодні вже не вважаються такими. Активність там була англомовна і не впливала на арабів, а була спрямована на Захід.

У будь-якому випадку в сучасному світі обсяги інформації, що падають на голову, стали безпрецедентними. І це ще одна причина раптового розквіту пропаганди. Проти машини пропаганди індивід, як правило, безсилий. Інформаційні потоки не зупинити чайною ложкою.

Ми повинні враховувати загальніші правила, щоб бути успішними у конструюванні нового. І не лише конструюванні, а й у розумінні. Сьогодні цей вхід різних медіа пов'язує із різними етапами розвитку людства.

Не слід забувати і те, що два тоталітарні режими СРСР і Німеччини були створені потужними медійними механізмами. Керовані газети та кіно зробили іншим масову свідомість. Звісно, ​​незгодних відправляли за ґрати. Але головний внесок у створення кохання громадян до держави зробили медіа. До речі, Геббельс захоплювався "Броненосцем Потьомкін" С. Ейзенштейна. Тобто цілі були різними, а інструментарій залишався одним.

Сьогодні дослідники вводять поняття метамодернізму для опису часу, в якому ми живемо . Модернізм пов'язали з епохою радіо, постмодернізм (1945 – 2005) з епохою телебачення, а новий метамодернізм – з епохою інтернету. Ще точніше звучить фраза, що метамодернізм пов'язані з епохою онлайнової креативності. Люди виявляються об'єднаними власними історіями/оповіданнями, тому зростає зв'язність, емпатія, розповідь історій. Активність, як виходить, переходить до того, хто у минулих моделях був пасивним. Тепер він – активний гравець. Слухач ніби став водночас і промовцем.

Звідси випливає вмирання минулих медіа, які не давали можливості для такої активності. Пішла ера книг і… розумних людей, які справді були глибокі. Вони досягали глибин людської душі і в описі, і в проникненні в людину. Їх умовно можна назвати атомоходами. Сьогодні епоха вітрильників, що ковзають по воді заради розваги.

Ще однією характерною рисою стало створення загальних текстів, що відбувається в інтернеті, коли задіяна активність багатьох. Одні нападають на інших, інші – на третіх… Інтернет вирує, але на виході… нічого. Інтернет нічого не "гасить", а лише роздмухує. Цей інформаційний вал змітає на своєму шляху.

Сильним медіа потрібні сильні автори. Медіа для всіх - це розповіді про світське життя, акторів і актрис, свіжі фільми... Це медіа для свята, але не для роботи. Свята, звичайно, потрібні, але потрібна і робота... Зникла праця, все робиться, умовно кажучи, легким дотиком пера...

Епоха "інформаційних вітрильників" погана ще й тому, що пропаганда діє як броненосець, легко їх перемагаючи... Пропагандисти б'ють прямим наведенням, у них нескінченні ресурси, а розхльобувати цю кашу доведеться наступним поколінням.

Пропаганда – це також комунікація, але комунікація особлива. Вона завжди голосніше за інших. Пропаганда не буває неправильною, але лише у свій період часу. Новий час приходить із новою пропагандою.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
"Для багатіїв свої правила": на Лазуровому узбережжі працює розкішний готель "гаманця Путіна"
TSN
2024-09-20T21:24:14Z
Чим замінити майонез: 5 найкращих варіантів
24tv
2024-09-20T21:18:43Z
"Для нас також важливі прелюдії": чоловіки зробили неочікувані зізнання про секс
24tv
2024-09-20T20:12:05Z
У цю картоплю можна закохатися: готуємо за рецептом Ектора Хіменеса-Браво
24tv
2024-09-20T20:04:53Z
Чи треба обрізати малину восени: важлива відповідь для садівників
24tv
2024-09-20T19:39:04Z
Бармен перевірив на собі, чи може холодний душ отверезити людину
24tv
2024-09-20T19:27:21Z
Висипатися стане легше: 3 корисні оновлення для спальні
24tv
2024-09-20T18:57:33Z
Чоловіки втрачають від них голову – названо найкращі дружини за знаком зодіаку
24tv
2024-09-20T18:18:19Z
Універсальна закуска: рецепт запеченої цвітної капусти з сиром та часником
Политека
2024-09-20T17:48:35Z
Які трендові кольори волосся для жінок за 40: омолоджують і роблять образ бездоганним
TSN
2024-09-13T17:42:40Z
Тіна Кароль обрана музичною продюсеркою Нацвідбору на "Євробачення-2025"
TSN
2024-09-13T13:15:00Z
Одна з найкращих кінцівок в історії Netflix: чому варто подивитися фільм "Його три доньки"
24tv
2024-09-20T20:48:22Z
В екранізації популярного аніме від Netflix одну з головних ролей зіграє росіянка: фани обурені
24tv
2024-09-20T20:12:14Z
Помер учасник команди "Ніколь Кідман" із "Ліги сміху" Юрій Рябченко
Комсомольская правда
2024-09-20T18:57:06Z
З чим носити штани палаццо восени: 5 модних варіантів, які підійдуть всім
24tv
2024-09-20T18:18:24Z
Підтримають у горі й біді: 5 акторських пар, які є найкращими друзями
24tv
2024-09-20T18:06:41Z
Настя Каменських в одному халатику вискочила на проїжджу частину: "Довго чекала..."
Знай
2024-09-20T17:51:19Z
Подарують тільки позитив: 3 комедійні серіали, які варто подивитися, коли сумно
24tv
2024-09-20T17:21:56Z
КДК покарав сина Суркіса за бійку в скандальному матчі між Шахтарем та Динамо
24tv
2024-09-20T21:03:41Z
Верона в меншості поступилася Торіно
Football.ua
2024-09-20T21:02:28Z
Майнц здолав Аугсбург у поєдинку з двома вилученнями
Football.ua
2024-09-20T20:39:32Z
Ольга Харлан знялась для обкладинки Playboy: українці сходять з розуму від неї
24tv
2024-09-20T20:12:09Z
Джошуа та Дюбуа провели зважування та фінальну битву поглядів напередодні мегафайту
24tv
2024-09-20T19:54:44Z
Українка Магучіх увійшла до топ-10 найкращих легкоатлеток Європи-2024
Комсомольская правда
2024-09-20T19:42:46Z
Джошуа та Дюбуа провели процедуру зважування перед боєм
ZN UA
2024-09-20T19:00:03Z
ЧС-2024 з футзалу: Нідерланди - в 1/8 фіналу
УкраинФорм
2024-09-20T18:33:59Z
Голи орендованих у Мілана та Інтера нападників принесли Емполі перемогу над Кальярі
Football.ua
2024-09-20T18:28:54Z
Росія пригрозила Молдові “втягненням у конфлікт” через українські літаки F-16
TSN
2024-09-20T21:24:43Z
"Троянські" пейджери: як Ізраїль провів успішну операцію проти "Хезболли" і чого очікувати далі
TSN
2024-09-20T21:24:37Z
Україна евакуювала чотирьох громадян із Сирії
УкраинФорм
2024-09-20T21:24:18Z
ЦАХАЛ вдарив по столиці Лівану: вбито одного з ключових командирів "Хезболли"
24tv
2024-09-20T21:24:05Z
Сибіга розраховує на діалог з Бразилією під час Генасамблеї ООН
УкраинФорм
2024-09-20T21:09:06Z
США підготували сценарій удару по РФ у разі застосування ядерної зброї проти України
ГЛАВКОМ NET
2024-09-20T20:42:56Z
Розвідка Естонії: Наслідки удару по Торопцю будуть помітні на фронті найближчими тижнями
Европейская правда
2024-09-20T20:19:34Z
Сікорський пояснив свої слова про "референдум щодо Криму", які обурили Київ
Европейская правда
2024-09-20T20:15:24Z
"Стріляти потрібно у бік Москви": як Україна змогла перебудувати фронт
24tv
2024-09-20T20:03:29Z
Прикордонники попередили українців про можливі труднощі з перетином польського кордону
ГЛАВКОМ NET
2024-09-13T15:49:31Z
Ціна Курської операції: українські військові розповіли, чи вартий наступ важких зусиль
TSN
2024-09-13T17:42:32Z
Австралія може передати Україні танки Abrams – The Sydney Morning Herald
ГЛАВКОМ NET
2024-09-20T21:25:38Z
День ангела 21 вересня: кого та як вітати з іменинами
TSN
2024-09-20T21:24:32Z
Сили оборони проводять успішний наступ фактично в тилу угруповання РФ — експерт
Хвиля
2024-09-20T21:09:03Z
У Росії похизувались, що нібито збили дрон "Паляниця": у Defense Express відповіли
Фокус
2024-09-20T20:39:35Z
​В Умані на період Рош га-Шана буде запроваджено особливий режим пересування
ГЛАВКОМ NET
2024-09-20T20:01:15Z
Ворог запустив ударні безпілотники з півночі та півдня
УкраинФорм
2024-09-20T19:42:37Z
Впізнають "запах смерті": як в Україні собаки шукають тіла загиблих воїнів
TSN
2024-09-20T19:42:23Z
Спалені села та трагедія для екології: на Полтавщині спалахнули масштабні лісові пожежі
TSN
2024-09-20T21:24:01Z
Підірвав гранату на вулиці: поліцейські Дніпра затримали підозрюваного
Украина Криминальная
2024-09-20T21:09:42Z
Час Робокопа настав: поліційний робот затримав підозрюваного після стрілянини
ITC
2024-09-20T21:02:07Z
Заволодів мобільним телефоном малолітньої дівчини: поліцейські затримали грабіжника
InternetUA
2024-09-20T21:01:45Z
Жінка з Рівненщини перерахувала шахраям майже 700 тисяч гривень
ZN UA
2024-09-20T20:55:35Z
Кричали й тікали: у мережі з'явилися перші кадри вибухів у Торопці
Фокус
2024-09-20T20:45:40Z
Росіяни атакували КАБами центр Харкова: є влучання біля медзакладу
ZN UA
2024-09-20T19:57:31Z
Україною шириться масштабна повітряна тривога: що відомо
TSN
2024-09-20T19:42:49Z
У Дніпрі лунають вибухи: що відомо
TSN
2024-09-20T19:42:27Z
21 вересня: яке сьогодні свято, традиції та заборони
ГЛАВКОМ NET
2024-09-20T21:06:24Z
Нестабільність на клітинному рівні: вчені дізналися причину появи зморшок на нашому тілі
Фокус
2024-09-20T19:57:28Z
Удар по пансіонату: до атаки Сумську ОВА просили евакуювати пацієнтів, але цього не зробили
24tv
2024-09-20T17:33:39Z
10 науково доведених корисних властивостей зеленого чаю
24tv
2024-09-20T17:27:11Z
Ці 5 цілющих чаїв допомагають проти кашлю: варто пити їх цієї осені
24tv
2024-09-20T17:21:34Z
Як схуднути в животі: міфи та рекомендації лікарів
TSN
2024-09-20T17:18:47Z
Антидепресанти виявились ефективними проти найагресивнішого виду раку
24tv
2024-09-20T17:12:22Z
Нові докази підтверджують теорію про походження Covid-19 з китайського ринку
360ua.news
2024-09-20T17:12:11Z
Слиз у горлі: чому виникає та що робити
24tv
2024-09-20T15:36:31Z
Окупанти вилучатимуть земельні ділянки в українців на окупованих територіях
ГЛАВКОМ NET
2024-09-20T21:27:15Z
Курська операція: чи перекидають росіяни сили з Покровського напрямку — аналітик DeepState
TSN
2024-09-20T21:24:15Z
Удар по Харкову: заклад медицини, біля якого був приліт, функціонує
24tv
2024-09-20T21:03:43Z
Карта бойових дій в Україні станом на 21 вересня 2024 року
ГЛАВКОМ NET
2024-09-20T21:03:23Z
“Ми взяли їх в оточення”: ЗСУ переграли ворога на важливому напрямку - Маломуж
GlavRed
2024-09-20T20:27:20Z
Нова масштабна атака дронами: військовий експерт розповів, які склади армії рф під прицілом ЗСУ
Политека
2024-09-20T20:27:05Z
На фронті - 190 зіткнень, з них понад пів сотні - на Курахівському напрямку
УкраинФорм
2024-09-20T20:21:51Z
Окупанти обстріляли Харків: одна з бомб впала біля медзакладу
ГЛАВКОМ NET
2024-09-20T20:15:40Z
Ворог вдарив по центральному району Харкова, біля медзакладу: є постраждалі
24tv
2024-09-20T20:09:41Z
Недорога і ємна. У Бельгії розробили інноваційну твердотільну батарею
InternetUA
2024-09-20T21:04:08Z
Економ-пропозиція: який вигляд має найпростіший Volkswagen Golf 2024
ГЛАВКОМ NET
2024-09-20T18:09:01Z
Їх випустили лише 660: в Україну привезли найшвидший універсал у світі
Фокус
2024-09-20T17:00:03Z
Найпопулярніші дизельні авто серпня 2024: RENAULT Duster, RENAULT Megane, SKODA Octavia та інші
ITC
2024-09-20T16:34:43Z
Maxus eTerron 9: перший електричний пікап з повним приводом у Європі
ITC
2024-09-20T15:22:45Z
Мініатюрний ексклюзив: найдорожчий MG в історії продають за мільйон доларів
Фокус
2024-09-20T14:30:57Z
DAF Trucks презентує ще більш економічні вантажівки
AutoCentre
2024-09-20T14:09:17Z
АМАКО провела демо-показ диско-лапового культиватора ACTROS RO4000R від BEDNAR
AgroNews
2024-09-20T13:40:48Z
Без подряпин та розводів: чим відмити лобове скло
GlavRed
2024-09-20T13:28:40Z
Міненерго оголосило конкурс з відбору незалежних членів наглядової ради "Укренерго"
TSN
2024-09-20T21:24:10Z
Туреччина створює першу плавучу платформу для видобутку газу в Чорному морі
УкраинФорм
2024-09-20T20:57:51Z
Чи реально обміняти долари 2003 року в Україні: головні нюанси
24tv
2024-09-20T20:18:48Z
Ціни найвищі за 13 років: вартість кави сягнула чергового рекорду
ГЛАВКОМ NET
2024-09-20T20:03:00Z
Норвегія збільшила вдвічі пакет допомоги Україні
ZN UA
2024-09-20T19:51:16Z
Підвищення зарплат та прозорий конкурс: як в Україні реформуватимуть митницю
TSN
2024-09-20T19:42:12Z
Втрачено 30 мільйонів: українські аграрії стали жертвою злочинної організації, подробиці інциденту
Политека
2024-09-20T19:03:17Z
ЄС фінансує оборонні заводи України коштами від росактивів - посол
Хвиля
2024-09-20T18:45:00Z
Дорожче в рази: як змінилися ціни на цибулю, капусту та моркву за місяць та за рік
Хвиля
2024-09-20T18:24:50Z
Борис Джонсон знявся у кумедному відео з провідницями «Укрзалізниці»
ГЛАВКОМ NET
2024-09-20T20:48:51Z
Нова ядерна батарейка може працювати десятиліттями в космосі та під водою
InternetUA
2024-09-20T20:28:22Z
Випередили магазини: на кордоні з Румунією вперше затримали контрабандиста з IPhone 16
Фокус
2024-09-20T20:00:32Z
Підлітки сидітимуть в Instagram за новими правилами: що зміниться для користувачів різного віку
Знай
2024-09-20T19:51:53Z
Розробники представили оптичний кристал, що може зберігати 360 ТБ даних протягом мільярдів років
InternetUA
2024-09-20T19:43:43Z
7 секретних налаштувань iOS 18, які зроблять ваш iPhone супер зручним
InternetUA
2024-09-20T19:01:36Z
Вчені перевірили підозрілий шматок металу: "Уламок інопланетного корабля..."
Знай
2024-09-20T18:51:20Z
Автономність iPhone 16 Pro Max порівняли з іншими флагманами
InternetUA
2024-09-20T18:28:13Z
Попит перевищує пропозицію радіолокаційних супутників
Portaltele
2024-09-20T17:49:33Z