MY.UAНовини
Швидкісний рух: Україна змушує аграріїв прискорити терміни повернення валютної виручки
Швидкісний рух: Україна змушує аграріїв прискорити терміни повернення валютної виручки

Швидкісний рух: Україна змушує аграріїв прискорити терміни повернення валютної виручки

Уряд і Нацбанк змінили правила експорту аграрної продукції

Аграрії отримали нову проблему. НБУ скоротив строки розрахунків по валютним контрактом вдвічі: до 90 днів. Перший наслідок — падіння закупівельних цін.

Складна реформа

Інформація, що уряд з Нацбанком готують зменшення термінів повернення валютної виручки для всіх українських експортерів вдвічі – з 180 до 90 днів з’явилася ще на початку листопада. "Мотивацією для ухвалення такого рішення виступало, начебто, бажання вплинути на декількох недобросовісних експортерів аграрної сировини, які обходили вимоги закону за рахунок існуючого терміну", — пояснив глава Комітету з питань економічного розвитку Верховної Ради України Дмитро Наталуха. Бізнес-асоцаіції занервували, адже "скорочення строків повернення валютної виручки стане точкою втрати і поглиблення кризи в галузі", — металурги написали уряду відкритий лист. В уряді їх почули. "Судно із металом із Румунії йде до Америки 3 місяці до одного тільки порту. Ще 2-3 місяці займає процедура продажу. І потім ще 60 днів чекати постоплати. Навіть в ЄС ніхто не палає бажанням робити аванс за українські товари, бо ринок вважається ризиковим через війну, — пояснює Наталуха. — Машинобудування — ще гірша історія. Обприскувач або напівпричіп-самоскид для комбайна продається через дилерів. Тобто, його потрібно вивезти в ЄС, де він простоїть на майданчику ще 6-8 місяців, очікуючи на покупця. Про експорт в Азію чи Америку мова навіть не йде. Тому, така ідея просто б поховала зовнішню торгівлю України".

Цапа-відбувайла все ж таки знайшли. Ним стала аграрна галузь. Національний банк з 11 листопада 2023 року удвічі скоротив граничні строки розрахунків за операціями з експорту аграрних товарів, що класифікуються за 12 кодами, — зі 180 до 90 календарних днів. Мова про пшеницю, кукурудзу, соняшник та інші популярні експортні культури. Під нове обмеження підпадають операції, здійснені із 11 листопада 2023 року.

Експортувати агропродукцію можуть лише експортери, включені в Державний аграрний реестр, або компанії, що отримали ліцензію на таких експорт. Паралельно з рішенням НБУ, Кабмін розширив критерії включення до переліку верифікованих експортерів сільськогосподарської продукції і прийняв постанову № 1174 "Про внесення змін до Порядку реалізації експериментального проєкту з верифікації суб’єктів агропромислового комплексу в умовах воєнного стану".

Постанова достатньо жорстка, адже вона збільшила кількість критеріїв верификації експортерів. Раніше їх було чотири. Компанія мала бути зареєстрована платником ПДВ станом на 23 лютого 2022 року, не мати податкового боргу з повернення валютної виручки, не мати складених ДПС актів про відсутність за місцем юридичної реєстрації при перевірці дотримання валютного законодавства, мати документальне підтвердження від банку, що з 23 лютого 2022 року по 27 жовтня 2023 року пройшла хоча б одна успішна операція, за якою було повернення валютної виручки.

Культури, на які розповсюджуються обмеження

У новій редакціі додалися ще й інші критерії. Зокрема, потрапити у перелік верифікованих еспортерів (і не отримувати ліцензію на експорт зерна) можуть компанії, що з 23 лютого 2022 року по 27 жовтня 2023 року здійснили експорт на суму не менше 40 млн гривень валютної виручки, за якою був проведений валютний контроль (про зо потрібне документальне підтвердження з банку. Ще один новий критерій — не повинно бути податкового боргу за платежем "Порушення термінів розрахунків у сфері ЗЕД".

"З 11 листопада починається експорт деяких видів сільськогосподарської продукції за новими правилами", — зазначив міністр аграрної політики та продовольства Микола Сольський. Тож міністерство оперативно затвердило три накази щодо внесення аграрних підприємств до переліку верифікованих експортерів, які здійснюють вивезення певних груп агротоварів. Ця робота триває, зараз в переліку вже більш ніж 1000 експортерів.

Важка логістика

Україна минулого року експортувала сільгосппродукції не менш ніж на $20 млрд , продукція АПК склала практично половину всього експорту країни. В уряді розуміють, що цього року ситуація буде аналогічною. Більш того, за прогнозами Всеукраїнської аграрної ради цього року в Україні зберуть щонайменше 80 млн тонн зернових та олійних культур, що відповідає показникам 2016-17 років — повідомив заступник голови Всеукраїнської аграрної ради (ВАР) Денис Марчук. Але це зовсім не означає, що аграрії отримають величезні прибутки. "В 2022 році значну частину маржі з експорту сільськогосподарських культур отримали інфраструктурні та логістичні компанії, зокрема іноземні", — повідомляв міністр агарної політики та продовольства України Микола Сольський.

В цьому році логістика експорту агропродукції та відповідно витрати на неї погіршились. Український сектор зернових та олійних культур може втратити понад $3,2 млрд у 2023 році через високі видатки на логістику, а також зростання цін на пальне та добрива, що загрожує скороченням посівних площ у найближчі роки — про це пише Reuters. Логістика стала не лише дорогою, але й повільною. "Зараз же покладаємося, в основному, тільки на можливості наземних та річкових шляхів. Звісно, частково допомагає і створений нашими військовими гуманітарний коридор", — каже Марчук. Польські перевізники блокують повноцінний рух вантажів через кордон Майже 30% автівок, які прямують до Європи, переорієнтувалися на прикордонні переходи зі Словаччиною та Угорщиною, щоб уникнути черг на українсько-польському кордоні. У напрямку Словаччини та Угорщини ціни на перевезення зросли вдвічі. "Тисячі автомобілів стоять у заторах. Це додаткові втрати. Зараз складно підрахувати, про які суми йдеться, адже діалог щодо врегулювання ситуації триває. Але, за моїми даними, наразі йдеться про запізнення на маршрутах на 4-6 днів", — додає Марчук. Як це буде корелюватись з рішенням НБУ щодо скорочень термінів повернення валютної виручки агроекспортерами – не може спрогнозувати ніхто.

Рішення Нацбанку України є компромісним — вважають урядовці. Скорочення терміну повернення валюти не лише для експортерів агросировни, а для всіх експортерів без виключення спричинило б критичні негативні наслідки для економіки в цілому, і створювало ризик вбити рештки несировинного експорту України. " Це дуже хороший тренд, оскільки ми довели, що переробні та технологічні галузі, через свої особливості, повинні мати відмінні умови від сировинних галузей" — вважає Дмитро Наталуха.

"Український аграрний сектор через обмежені можливості для експорту та низькі ціни на внутрішньому ринку залишиться збитковим попри гарний врожай у 2023 році, який на 5-10% більше торішнього", — заявив перший заступник міністра аграрної політики та продовольства Тарас Висоцький. За даними Всеукраїнської аграрної ради, собівартість виробництва пшениці у 2023 році становитиме близько $146 за тонну за середньої ціни реалізації $102. Фермери витрачають $149 на вирощування кукурудзи та можуть продати її за $94. У ВАР заявили, що у 2023 році навіть виробництво соняшнику та ріпаку буде збитковим, і якийсь прибуток аграріям принесе лише соя.

Встигнути все за 90 днів

Які наслідки все це буде мати?

Президент Української зернової асоціації (її членами є великі компанії-експортери) Михайло Горбачов зазначив, що верифікація експортерів (одним з критеріїв є і питання своєчасного повернення валютної виручки) не повінна створити значних проблем, а, якщо виникнуть труднощі. Мінекономіки та Мінагрополітики обіцяють надавати підтрімку для їх вирішення.

Економіст Олексій Кущ також каже, що для агроекспорту особоливих проблем через терміни повернення валюти в країну не виникне. "Насправді для сировинного товару, яким є зерно, 180 і навіть 90 днів для повернення валютної виручки — це багато. Зерно — це біржовий товар, розрахунки за яким обмежені хіба що термінами доставки, а вони, навіть зважаючи на "зламану" логістику, рідко перевищують 20-30 днів. Як правило, компанія-покупець видкриває у своєму банку акредитив, і той проводить платіж. Коли товар знаходиться у конкретний обумовленій наперед точці (наприклад, якомусь із портів). Не виключаю, що деякі українські експортери — "дочки" іноземних компаній, дійсно отримували валюту пізніше, через те, що експортний договір підписують не напряму з покупцем, а з одним зі своїх підрозділів за кордоном. А вже той має прямий контракт з покупцем, і, відповідно, сааме на його рахунки надходить оплата за товар. І, поки не спливуть терміни повернення валютної виручки в Україну (180 чи, як тепер, 90 днів), цими грошима можна було користуватися. Тобто, скорочення термінів може змусити великих експортерів переглянути контрактні схеми. Але в цілому для української економіки швідке повернення валюти повинне піти на користь. Великі терміни (ті ж 180 днів) конче необхідно зберегти лише для складної продукціі з високою доданою вартістю, наприклад, обладнання", — підсумував Кущ.

Водночас, як сказав "Бізнес-Телеграфу" голова секретаріату Ради підприємців при Кабміні Андрій Забловський, експортерам все ж варто готуватися до скрутних часів.

"В умовах, коли через агресію багато експортерів змушені були змінювати ланцюги постачання (а це — додаткові витрати, як фінансові, так і у часі), а альтернативні маршрути, географія збуту товарів та маркетингові особливості ринків часто є проблемою. Через це експортери не завжди вкладалися навіть у старі терміни повернення валютної виручки — 180 днів. При зменшенні граничних строків розрахунків до 90 днів український експорт може ще більше втратити можливість конкурувати на зовнішніх ринках, що лише зменшить надходження валюти в країну, спричинивши негативні наслідки як для державного бюджету, так і для курсу національної валюти", — вважає Забловський.

Тобто, на його думку, деякі компанії можуть взагалі обмежити поставки на ті ринки та тим покупцям, від яких довго чекати розрахунків.

Голова Української аграрної конфедерації Павло Коваль говорить, що однозначного рецепту тут немає, а у кожного експортера — свої умови розрахунків з контрагентами.

"Терміни оплати прописані у контрактах. Це тільки на перший погляд здається, що 90 днів для повернення валютного виторгу в країну цілком достатньо. Не факт, що всі вкладуться у ці терміни", — каже Коваль. Тож складнощі, принаймні, для частини експортерів, все ж можливі. І не виключено, що вони спробують скористатися сітуацією, щоб ще більше збити закупівельні ціни на зерно.

Ціни вже падають

Власне, такі намагання "вибити знижки" вже є.

Іван Томич, голова Союзу українського селянства, власник сільскогосполарського підпиємства, у розмові к "Бізнес-Телеграфом" зазначив, що зменшення термінів повернення валютної виручки для експортерів та в цілому посилення вимог до них можуть ще більше обвалити закупівельні ціни на зерно.

"Як показує практика, страждає завжди виробник. За кілька днів дії нових вимог на деяких елеваторах закупівельні ціни на пшеницю вже впали на 10 доларів на тонні і не перевищують 4,5 тисячі гривень за тонну продовольчого зерна. Тоді як, щоб пшениця була для селян прибутковою, її ціна повинна складати не менше 6 тисяч гривень. Але, скоріш за все, росту цін не буде, а, навпаки, можливе подальше здешевлення врожаю. У плюс ринку від таких активних дій влади по наведенню порядку, можна зарахувати підвищення у перспектіві його прозорості, скорочення сегменту "чорного зерна". Але коли ця прозорість почне працювати на аграріїв і чи почне взагалі, — питання поки що відкрите", — каже Томич.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Виробляє "Шахеди": у мережі показали розрастання економічної зони "Алабуга" в Росії
24tv
2025-07-07T17:06:45Z
"Потрібен дощ!" У Гідрометцентрі зробили тривожний прогноз щодо врожаю
Telegraf
2025-07-07T17:00:59Z
Акції Tesla обвалилися після заяви Маска про створення власної політсили
ГЛАВКОМ NET
2025-07-07T17:00:35Z
РФ у Покровську і ріст біткоїна: гравець заробив $255 тисяч ставками на те, чого не відбудеться
Фокус
2025-07-07T17:00:31Z
СБУ оголосила в розшук виробника чаю Lovare у справі про пособництво Росії
Комсомольская правда
2025-07-07T16:34:00Z
Понад 4,4 млрд грн принесли організатором онлайн-аукціони на Прозорро — результати півріччя
AIN
2025-07-07T16:30:34Z
«Застрягла». Російська екстенісистка поскаржилася на проблеми з авіасполученням
ГЛАВКОМ NET
2025-07-07T16:30:15Z
Швейцарська компанія PFIFFNER-Group передасть Україні енергобладнання на 100 тисяч франків
УкраинФорм
2025-07-07T16:24:18Z
Штучний інтелект замість людей: технологічні гіганти США скоротили майже 100 тисяч працівників
InternetUA
2025-07-07T16:15:44Z
У спортзал йти не треба: учені розказали, чоловіків з якою зовнішністю хочуть жінки
Фокус
2025-07-03T10:12:24Z
МОЗ забороняє госпіталізацію дітей до психіатричних лікарень з 1 липня
24tv
2025-06-29T12:09:08Z
Україна проведе фармацевтичний воркшоп на конференції з відновлення в Римі
УкраинФорм
2025-07-07T16:48:22Z
Один з найкращих делікатесів сезону: як приготувати смачні лисички в сметані
24tv
2025-07-07T16:45:33Z
Як перевірити ягоди й фрукти на нітрати - тривожні ознаки, про які варто знати
GlavRed
2025-07-07T16:27:27Z
Безпечної дози не існує: продукти з магазину, які варто обмежити задля здоров’я
24tv
2025-07-07T16:21:50Z
Як безпечно пережити +30° і вище: у МОЗ дали поради
УкраинФорм
2025-07-07T16:03:41Z
Коли та як приймати вітамні D: кому потрібно споживати його влітку
TSN
2025-07-07T16:03:17Z
Напруга в шиї та плечах: що допоможе зняти біль та напругу м'язів
24tv
2025-07-07T15:45:33Z
У МЗС відповіли на вимоги Лаврова та порадили почати "денацифікацію" з Москви
ZN UA
2025-07-07T17:09:30Z
В Узбекистані двох чоловіків засудили за участь у війні проти України
УкраинФорм
2025-07-07T17:09:20Z
Удари по ТЦК: чи можуть атаки Росії зупинити мобілізацію в Україні
TSN
2025-07-07T17:06:14Z
Глава МЗС Литви назвав пріоритет зовнішньої політики країни
Европейская правда
2025-07-07T17:04:23Z
У Польщі затвердили дату присяги обраного президента перед парламентом
Европейская правда
2025-07-07T17:03:43Z
Влада Великої Британії засудила двох криптошахраїв до сумарного терміну в 12 років
InternetUA
2025-07-07T16:58:31Z
У Франції депутат скоїв суїцид
Европейская правда
2025-07-07T16:58:19Z
В Іраку 12 турецьких солдатів загинули під час операції від отруєння метаном
УкраинФорм
2025-07-07T16:57:55Z
«Смачно помер» та «правильно використав нагородну зброю». Пропагандисти вгадують деталі смерті Старовойта
ГЛАВКОМ NET
2025-07-07T16:54:51Z
Армія РФ атакувала критичну інфраструктуру на Сумщині, частина споживачів - без світла
УкраинФорм
2025-07-07T17:06:35Z
Графік відключення води у Харкові: кому доведеться терпіти чергові незручності
Политека
2025-07-07T17:00:53Z
Повернувся, щоб попрощатись: після звільнення з полону помер Валерій Зеленський
GlavRed
2025-07-07T17:00:09Z
Росія атакує ТЦК у різних областях України: все, що відомо про удари ворога по військових
24tv
2025-07-07T17:00:04Z
На Донеччині через російські обстріли упродовж дня одна людина загинула і ще семеро поранені
УкраинФорм
2025-07-07T16:57:58Z
ССО провели наліт на позицію ворога поблизу кордону з Росією
24tv
2025-07-07T16:57:02Z
Окупанти стверджують, що до Криму з 2014 року переїхали 11 тисяч білорусів
УкраинФорм
2025-07-07T16:51:43Z
Частина Сумського району залишилась без світла через удар Росії
Лига
2025-07-07T16:48:19Z
Був похований під радянським бетоном: на Подолі археологи знайшли стародавній глечик
Telegraf
2025-07-07T16:45:08Z
Виплати для ВПО в Харківській області: частині переселенців скасують допомогу вже цього місяця, в чому причина
Политека
2025-07-07T17:06:53Z
В Україні затвердили нові правила перевезення тварин в автобусах
УкраинФорм
2025-07-07T17:00:08Z
Чи треба готувати квартиру до переходу на 230 В: що буде з технікою
24tv
2025-07-07T16:51:52Z
Коли в Україні зʼявиться чотириденний робочий тиждень? Служба зайнятості зробила заяву
ГЛАВКОМ NET
2025-07-07T16:51:30Z
100 привітань з новою посадою
Мій Харків
2025-07-07T16:46:53Z
Далай-лама зробив неочікуване передбачення
FaceNews
2025-07-07T16:42:32Z
F-35 прикриватимуть шляхи постачання військової допомоги НАТО Україні
УкраинФорм
2025-07-07T16:33:39Z
Одноразова допомога 5 тисяч гривень для першокласників, що потрібно знати
360ua.news
2025-07-07T16:30:39Z
Що приховують легенди про Ольгу: письменник розказав про несподівану сторону княгині
GlavRed
2025-07-07T16:27:38Z
Як олія допомагає боротися з неприємним запахом ‒ корисні поради
Gazeta UA
2025-07-07T16:48:42Z
Лише люди з високим IQ впораються: яке число зображене на малюнку
GlavRed
2025-07-07T16:27:35Z
Містер Олімпія порадив найкраще тренування для всього тіла для чоловіків
24tv
2025-07-07T15:57:45Z
Новий курорт КНДР виявився пшиком: що ховає за собою фейкова розкіш
24tv
2025-07-07T15:27:32Z
Більше ніколи не купите коричневе всередині авокадо: зверніть на це увагу в магазині
24tv
2025-07-07T15:06:09Z
Більше ніякої ікри та оладок: перетворіть кабачки на неперевершену закуску
Telegraf
2025-07-07T14:51:22Z
Чорний часник у домашніх умовах: як приготувати делікатес, що підкорює шеф-кухарів
Gazeta UA
2025-07-07T14:39:37Z
Пишні як пух: як приготувати справжні оладки, що не падають
24tv
2025-07-07T14:33:18Z
Аномальну активність змій можна зупинити: посадіть на ділянці 5 рослин
24tv
2025-07-07T14:33:09Z
На Запоріжжі внаслідок обстрілу зайнялося поле пшениці
УкраинФорм
2025-07-07T17:09:05Z
У Рівному судитимуть матір, яка залишила немовля на балконі на дві доби, а потім винесла на смітник
УкраинФорм
2025-07-07T16:57:08Z
На Житомирщині 19-річний хлопець зарізав 41-річну родичку-коханку
TSN
2025-07-07T16:48:49Z
Судитимуть 26-річного чоловіка за фейкові «замінування» шкіл
InternetUA
2025-07-07T16:34:49Z
У Рязані підірвали гранату в лаунж-барі: є постраждалі та загиблий
24tv
2025-07-07T16:33:26Z
Кількість загиблих унаслідок повені в Техасі зросла до 89
УкраинФорм
2025-07-07T16:12:03Z
Росіяни впродовж дня атакували два райони Дніпропетровщини, постраждав чоловік
УкраинФорм
2025-07-07T16:09:55Z
Не став стріляти в машині: ЗМІ розповіли, де наклав на себе руки Старовойт
24tv
2025-07-07T16:06:11Z
На Харківщині ворожий дрон атакував волонтерів
Мій Харків
2025-07-07T16:00:09Z
Ревнує чи довіряє: соліст хору "Гомін" зізнався, як реагує дружина на його шалений успіх
24tv
2025-07-07T16:36:51Z
Під час відзначення 60-річчя Scorpions на сцені з'явився український прапор
Фокус
2025-07-07T16:36:28Z
Ольга Мартиновська вперше показала свого обранця – відомого ресторатора: що відомо про нього
TSN
2025-07-07T16:33:43Z
Камалія засвітилася в компанії нового чоловіка: чому шанувальники "протестують"
GlavRed
2025-07-07T16:27:06Z
Схема з артистами: Мінкульт допоміг тисячам чоловіків виїхати з України — частина не повернулась
Фокус
2025-07-07T15:57:43Z
"Народ, який хоче їсти": автор романів про комісара Мегрэ сфотографував Одесу в рік Голодомору
Telegraf
2025-07-07T15:54:19Z
Новий детективний мінісеріал на Netflix, який можна подивитись всього за вечір: що це за стрічка
24tv
2025-07-07T15:51:12Z
Потап назвав країну, де насправді застав початок повномасштабного вторгнення: "Роздавали хліб"
TSN
2025-07-07T15:48:01Z
Головне атмосфера, а не сюжет: Квентін Тарантіно назвав два найкращі «фільми для тусовок» всіх часів — і вони надзвичайно різні
ITC
2025-07-07T15:46:17Z
Нова несправність у мультимедійній системі посилила хвилю відкликань автомобілів Ford
Топ Жир
2025-07-07T16:33:02Z
Новий Chevrolet, похований на 50 років, виглядає неймовірно добре для свого віку
Топ Жир
2025-07-07T16:03:56Z
Від Lamborghini до Rolls-Royce: де в Україні найбільше їздять дорогі автівки
TSN
2025-07-07T15:21:14Z
Новий електричний позашляховик Porsche встановлює рекорди ще до появи у салонах
Топ Жир
2025-07-07T15:18:37Z
FIAT та Vilebrequin створили модний Topolino
AutoCentre
2025-07-07T15:12:10Z
Найвитриваліший Jeep Compass має хитромудрий салон, який непомітно приховує бруд
Топ Жир
2025-07-07T14:48:08Z
BMW представив оновлений футуристичний електроскутер CE 04
AutoCentre
2025-07-07T14:10:21Z
Maserati готує нову сторінку в історії суперкарів із загадковою прем’єрою
Топ Жир
2025-07-07T14:03:26Z
Новий гібридний універсал BYD Seal 06 DM-i — запас ходу від Києва до Амстердама за ціною від $15 300
ITC
2025-07-07T13:55:11Z
У смартфонів Pixel після оновлення до Android 16 виникли проблеми з екраном блокування
InternetUA
2025-07-07T17:07:49Z
Земля прискорює обертання: найкоротші дні 2025 року будуть вже цього літа
24tv
2025-07-07T17:06:31Z
Ніби з іншої планети: українські полярники показали, як замерзає океан в Антарктиці
24tv
2025-07-07T17:06:20Z
Штучний інтелект у роботі компаній, коли економія часу обертається збитками
360ua.news
2025-07-07T17:03:06Z
Sony тимчасово зупинила продажі флагманського смартфона Xperia
1News
2025-07-07T17:03:04Z
Будинок з лави: ісландські архітектори пропонують новий метод будівництва
24tv
2025-07-07T17:00:12Z
Новий iPhone 17 Pro можна буде купити за 6 000 гривень, але є нюанс
Фокус
2025-07-07T16:57:05Z
Моделі iPhone 17 матимуть перероблений динамічний острів
Portaltele
2025-07-07T16:55:07Z
На що звертати увагу при покупці відновленої турбіни: інструкція з прикладу 04L253020Q
AutoCentre
2025-07-07T16:48:36Z
Є місце для сенсацій: ШІ зробив прогноз на можливу трилогію Усик – Ф'юрі
24tv
2025-07-07T17:06:09Z
Романчук залишив Кривбас та перейшов в Університатю
Football.ua
2025-07-07T17:00:27Z
Барселона продовжила контракт з Щесни на два роки
Football.ua
2025-07-07T16:55:05Z
Жеваго: Це абсолютно неприйнятний результат для Ворскли. Наша мета — повернення в УПЛ
Football.ua
2025-07-07T16:42:27Z
УФК «Кривбас» став переможцем дитячого турніру «Кубок регіонів»-2025
УкраинФорм
2025-07-07T16:27:02Z
Трабзонспор відхилив пропозицію Лаціо щодо Батагова
Football.ua
2025-07-07T16:24:12Z
Ковач: Клубний чемпіонат світу потребує змін
Football.ua
2025-07-07T16:18:39Z
Президент Динамо показав бразильську техніку: на вогняне відео відреагував Мілевський
24tv
2025-07-07T16:06:22Z
Янаков та Сидун стали гравцями Епіцентру
Football.ua
2025-07-07T16:01:12Z