MY.UAНовини
Санкціонні товари: скільки росіяни заробляють на постачанні в Європу нафти та газу
Санкціонні товари: скільки росіяни заробляють на постачанні в Європу нафти та газу

Санкціонні товари: скільки росіяни заробляють на постачанні в Європу нафти та газу

Європейський Союз узгодив 12-й пакет санкцій проти країни-агресорки. "Бізнес-Телеграф" перевірив, як працюють попередні 11

Грошей на війну у ворога ще достатньо. В бюджеті країни-агресорки на 2024 рік видатки на війну збільшено на 70%. Це чимала сума в 115 млрд доларів. Звісно, що ці гроші треба десь взяти.

Традиційно російський бюджет наповнювався за рахунок експорту вугілля, газу та нафти. В різні роки частина таких податків та зборів сягала 35-55%. За даними Міжнародного енергетичного агентства, в 2022 році надходження від податків та експортних тарифів на енергоносії забезпечили 45% федерального бюджету. В 2023 році ця частка знизилась до 34%, але це все одно 98 мільярдів доларів. На 2024 рік ворог планує збільшити цей дохід до 128 мільярдів доларів.

Логічно, що для припинення агресії потрібно перекрити надходження грошей. І наші союзники це роблять, адже з минулого року проти ворога введено рекордна кількість санкцій. Найважливіший союзник для нас в цьому сенсі — Європейський Союз. Адже саме цей ринок давав ворогу найбільший прибуток.

ЄС затвердив план по швидкому зменшенню залежності від російського палива REPowerEU ще в минулому році. Чи працює він? Так але ні.

Вугілля що зникає

Простіше за все європейцям було відмовитись від вугілля. В п’ятому пакеті санкцій, що було прийнято в квітні 2022 року. Це відчутний удар. До повномасштабного вторгнення в Україну наш ворог був третім за розміром експортером вугілля в світі. В 2021 році країна-агресорка експортувала 214 млн тонн вугілля. Майже третина цього обсягу йшла до Європи. До санкцій приєднались інші країни, такі як Японія, Південна Корея, Тайвань та інші. Разом вони відмовились від закупівлі 80 млн тонн російського вугілля за рік.

Пройшов рік. В Європі російського вугілля практично немає. В Японії імпорт скоротився на 41%.

Замінити ці ринки неможливо. Ворог спробував збільшити постачання до Індії та Китаю, зробивши знижку на 50-70% від базових світових цін. Не допомогло. Морський експорт до Китаю впав на 30% до 4,7 млн тонн, в Індію і взагалі в три рази до 513 000 тонн. Єврокомісія підрахувала що за рахунок лише вугільного ембарго наш ворог втратить 8 млрд євро лише на європейському ринкові.

Підсанкційна нафта

Відмова від російських нафти і нафтопродуктів — складніше звадання. В вересні 2022 року антіпутинська коаліція країн домовилась обмежити ціни на цей товар. Це було зроблено для зниження прибутків, але збереження постачання. Інакше можна було створити дефіцит і, як наслідок, зростання цін на паливо.

Трохи згодом, минулої зими, ЄС ввів ембарго на імпорт російської сирої нафти та нафтопродуктів, що перевозились морем. Але це ембарго містить купу виключень. Наприклад, на початку заборона не поширювалась на поставки нафти по трубопроводу "Дружба". В Європі є дві гілки цього трубопроводу — північна та південна. І от лише в 11-му пакеті санкцій ЄС заборонив поставки по північній частині. Проте південня і досі працює. Нафту через територію України отримують Словакія, Чехія та Угорщина.

Нафтопроводна система центральної Європи

А от заборона імпорту нафти морем не розповсюджується на Болгарію. Справа в тому, що найбільший НПЗ цієї країни належить російському "Лукойлу". І побоюючись дефіциту палива, болгари попросили зберегти постачання. Проте пообіцяли, що готову продукцію будуть продавати лише на внутрішньому ринку, або постачати в Україну.

Всі ці виключення значно послабили ембарго. Тільки на постачаннях в Болгарію російський бюджет отримав 1,1 млрд євро.

Нафта дешевшає

Навіть такі неповні санкції створили чималі проблеми. Країни, що приєднались до нафтового ембарго, до 24 лютого 2022 року купляли 35-40% російського експорту. І він впав на 50%.

Країна-агресорка спробувала перенаправити нафту на схід. Гіпотетично всю сировину міг би купити Китай. Практично трубопроводи заповнені ще з 2021 року. А постачати морем росіянам важко, бо є проблеми зі страхуванням і не вистачає великих танкерів (Very Large Crude Carriers (VLCC). То ж їм довелось витрачати сотні мільйонів доларів на фрахт "сірого флоту VLCC". За кілька місяців важкої роботи росіяни змогли компенсувати не більш ніж 20% від обсягів, що йшли до Європи.

Загалом в першому півріччі 2023 року експорт російської нафти впав більш ніж в півтори рази. Якщо за перші 6 місяців 2022 року експорт складав 120,4 млрд доларів, то в цьому — лише 77,4 млрд доларів. Такі дані наводить Міжнародне енергетичне агентство. Аналітичний центр Atlantic Council підрахував загальні втрати росіян від обмежень на експорт нафти в сумі 47,3 млрд доларів.

Кораблі-привиди

В наступному році санкції стануть більш суворими. Болгарія під тиском ЄС пообіцяла припинити імпорт російської нафти з листопада 2024 року. Планує повністю відмовитись від російської нафти до кінця цього року і Чехія. Це можливо після модернізації Трансальпійського трубопроводу. Угорська MOL, яка володіє НПЗ в Угорщини та Словаччині, поки не планує відмовлятись від російської нафти. Але це навіть дасть трохи грошей Україні, адже сировина туди поставляється по трубопроводу по нашій території.

З морем у росіян ще складніше. 12 жовтня США вперше заблокували два танкери з російською нафтою. І застосували санкції за невиконання цінових обмежень до їх власників із Турції та ОАЕ. США мають неабиякий досвід боротьби з іранським "сірим флотом". І цю подію цілком можна вважати сигналом. Наступною жертвою може стати страхова компанія, яка не прислуховується до рекомендацій.

Експорт російської нафти

Європа без газу, але не вся

Постачання природного газу досі не під санкціями. Це частково можна зрозуміти, адже Європа за кілька десятиріч потрапила в шалену залежність від російського газу. Наприклад, в Словаччині 90% газу приходиться на російський. Угорщина від нього залежить наполовину.

Ще в серпні 2022 року країни ЄС домовились знизити споживання газу на 15%. Так написано в плані REPowerEU. Всі країни спілки цей план виконали. Найбільші споживачі газу — Німеччина та Італія — і взагалі припинили закупки російського газу. З вересня 2022 року частка російського газу в європейських трубопроводах не перевищує 8%. Тоді як ще в серпні 2021 року вона сягала 41%.

Деякі країни все ж купляють російський газ. Словаччина та Угорщина досі залишаються його найбільшими покупцями у світі після Китаю та Туреччини. А Бельгія та Іспанія навіть збільшили імпорт російського зрідженого газу.

Дивний маршрут зрідженого газу

Відмовившись від російського трубопроводного газу, деякі споживачі перейшли на зріджений. Через цю шпарину в Європу потрапило російського газу на 12 млрд євро. Це майже 50% загального експорту цієї сировини. Правозахисна організація Global Witness підрахувала, що країни ЄС в цьому році покупають більше російського зрідженого газу, ніж до повномасштабної агресії.

Але зріджений газ доставляють морем. І він постійно перебуває під загрозою санкцій з іншого боку. Міністри енергетики країн ЄС ще навесні домовились заборонити російським експортерам бронювати потужності європейських терміналів що приймають таку сировину та повертають її до газоподібного стану (LNG regasification terminal). І щойно Європарламент затвердить це рішення, ЄС заблокує експорт російського зрідженого газу навіть на умовах транзиту.

Ринок зрідженого газу давно цікавить США. І ця країна вже почала вичавлювати з нього росіян. США ввели санкції проти найбільшого російського заводу Арктік СПГ-2, що будується на ямальскому родовищі. Це рішення болісне для російських поставок в Азійсько-Тихоокеанському регіоні. Влітку танкери везуть газ з Ямалу на схід повз Чукотки. Взимку, коли попит вище, судноплавство по Північному морському шляху неможливо. І танкери йдуть по Суецькому каналу. Саме в цьому випадку росіянам потрібні європейські термінали. Адже суда, що прямують з Ямалу, зазвичай розвантажуються, наприклад, в Зебрюгге. Потім зріджений газ перевантажуються на інші суди і так його доставляють покупцям в Азії. І от санкції США проти ямальского заводу Арктік СПГ-2 роблять цей маршрут зовсім незручним.

Скільки ще будуть платити?

Нафтогазові прибутки російського бюджету все ще суттєві. Лише в жовтні 2023 року він отримав 18 млрд доларів від цієї сировини. Це ненабагато менше ніж в квітні 2022 року. Дослідницький центр BRUEGEL порахував, що якщо так піде і далі, в найближчі 12 місяців європейські країни заплатять росіянам до 69 млрд євро.

Імпорт російської сировини в ЄС з початку повномасштабного вторгнення

Це набагато менше ніж в 2022 році, коли Європа заплатила росіянам 140 млрд євро. Але все ще дуже багато для того, щоб змусити росіян припинити агресивну війну. В BRUEGEL вважають, що реалізація всіх запланованих санкцій зменшить прибутки росіян в 10 разів.

Теги за темою
Євросоюз
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Міноборони Польщі поскаржилось НАТО на українців та Зеленського
ГЛАВКОМ NET
2024-11-15T05:42:52Z
Економіка РФ 2025 року почне розвалюватися - ISW
TSN
2024-11-15T05:39:23Z
Армія РФ просувається далі в межах українського виступу в Курській області: деталі ISW
TSN
2024-11-15T05:39:12Z
Атака "Шахедів" на Україну, Росія підняла в повітря Ту-95МС: хронологія 996 дня війни
24tv
2024-11-15T05:27:39Z
Пісторіус: Німеччина повинна посилити свою роль в обороні Європи
ZN UA
2024-11-15T05:16:01Z
Ілон Маск зустрівся з послом Ірану в ООН
ГЛАВКОМ NET
2024-11-15T05:07:53Z
Росіяни атакували Одесу, Трамп пообіцяв «розібратись» із війною в Україні: головне за ніч
ГЛАВКОМ NET
2024-11-15T05:06:49Z
Пентагон направлятиме партії зброї до України щотижня
TSN
2024-11-15T05:06:02Z
"Я розумів, що йду на війну": перше інтерв'ю Мстислава Баніка з Мінцифри як добровольця ЗСУ
24tv
2024-11-15T05:03:51Z
У Нью-Йорку відбулася премʼєра фільму про повернутих із Росії українських дітей
УкраинФорм
2024-11-15T05:27:44Z
Як сьогодні живе співачка Міка Ньютон, яка тривалий час боролась з онкологією
24tv
2024-11-15T05:03:45Z
BAFTA позбавлятиме лауреатів своїх нагород за злочини та нечесність
УкраинФорм
2024-11-15T04:15:59Z
"Ми сварилися через тебе...": Ірина Білик пригадала Коляденку розбірки з Могилевською
Знай
2024-11-15T03:51:06Z
На головний саундтрек до байопіку «Малевич» зняли кліп
УкраинФорм
2024-11-15T01:06:39Z
Наукову бібліотеку Одеси поповнили понад сто книжок французькою мовою
УкраинФорм
2024-11-14T22:45:48Z
FM-TV із 15 жовтня знімає щорічний Різдвяно-Новорічний телепроєкт.
FM-TV
2024-11-14T22:18:34Z
Для релаксу й відпочинку: 3 легкі українські серіали, що допоможуть розслабитися після роботи
24tv
2024-11-14T21:36:22Z
В Алли Пугачової поставили пропагандистів на місце - що сталося
GlavRed
2024-11-14T21:27:36Z
Результат на мільйон: для чого француженки кидають пральний порошок в унітаз
GlavRed
2024-11-03T18:27:51Z
В Україні мобілізують з ВІЛ та туберкульозом: в Раді розкрили суть наказу Міноборони
Политека
2024-11-15T04:30:05Z
Підсовують підробки: українцям пояснили, як відрізнити натуральне вершкове масло
Хвиля
2024-11-15T04:24:55Z
Кількість хворих на діабет у світі перевищила 800 мільйонів
УкраинФорм
2024-11-15T04:03:01Z
Як зробити домашній пом'якшувач для білизни: після нього забудете про магазинний засіб
24tv
2024-11-14T23:57:12Z
5 продуктів, які краще їсти свіжими, а не консервованими
Фокус
2024-11-14T21:42:52Z
Як довго не кінчати під час сексу
24tv
2024-11-14T20:39:39Z
Який алкогольний напій найбільше шкодить: результати дослідження вас здивують
24tv
2024-11-14T20:06:20Z
О котрій годині лягати спати, щоб не бути зранку втомленим
24tv
2024-11-14T19:54:50Z
Північнокорейські військові поки не були залучені до штурмових дій — Коваленко
ZN UA
2024-11-15T05:34:00Z
Переселенці можуть отримати нову грошову допомогу: реєстрація обмежена
Политека
2024-11-15T05:30:32Z
МІОК проведе симпозіум щодо адвокації питань українських мігрантів у країнах Вишеградської групи
УкраинФорм
2024-11-15T05:15:41Z
Пенсіонер віддав 132 тисячі гривень за фейковий товар в Інтернеті
InternetUA
2024-11-15T05:07:43Z
Різдвяний піст 2024 року: дата, меню, обмеження та правила
ГЛАВКОМ NET
2024-11-15T05:06:28Z
У Росії злетіли стратегічні бомбардувальники Ту-95: коли вийдуть на пускові рубежі
TSN
2024-11-15T05:06:16Z
15 листопада – початок Різдвяного посту: яке сьогодні свято та що заборонено робити
24tv
2024-11-15T05:03:12Z
Литва вивчає український досвід із мобілізації та рекрутингу - Міноборони
УкраинФорм
2024-11-15T05:00:54Z
Молитви, які потрібно прочитати в Різдвяний піст 2024
24tv
2024-11-15T04:33:25Z
Овочі продовжують дорожчати: як відрізняються ціни на моркву, цибулю та капусту в супермаркетах та на ринках
Хвиля
2024-11-15T05:24:47Z
Нафтогаз пояснив, як отримати найважливішу довідку по-новому
Хвиля
2024-11-15T05:03:04Z
Ріпак дорожчає через високий попит на рослинні олії
AgroNews
2024-11-15T05:02:19Z
Ціни на яйця та хліб злетять ще більше: скільки доведеться платити українцям
Хвиля
2024-11-15T04:42:10Z
Пенсійні пільги можуть скоротити: хто втратить надбавки
Знай
2024-11-15T04:36:05Z
Як змінились ціни на продукти і послуги у Німеччині за рік: статистика
ГЛАВКОМ NET
2024-11-15T04:30:21Z
Єврокомісія оштрафувала компанію Meta майже на 800 млн євро
InternetUA
2024-11-15T03:34:21Z
АЗС знову почали підвищувати ціни на бензин, дизель та автогаз: яке паливо подорожчало найбільше
Хвиля
2024-11-15T03:09:12Z
Комунальні платежі: як зменшити витрати на світло
ZN UA
2024-11-15T03:04:32Z
Загадка, яка спантеличить кожного: хто чоловік дівчини – треба вгадати за 5 секунд
GlavRed
2024-11-15T05:39:12Z
Смачний десерт від популярного кондитера: як приготувати найкращий млинцевий торт
Фокус
2024-11-15T05:06:58Z
Які відмінності приховані на картинці: тільки найуважніші знайдуть за 13 секунд
GlavRed
2024-11-15T04:27:55Z
Гороскоп на завтра 16 листопада: Близнюкам - сюрпризи, Козерогам - несподіваний дохід
GlavRed
2024-11-15T04:27:04Z
Тут немає олів’є чи шуби: 10 найкращих салатів на Новий рік
24tv
2024-11-15T04:12:23Z
Як приготувати лінивий хачапурі: "Мастер Шеф" Ліза Глінська поділилася швидким рецептом
Политека
2024-11-15T04:00:34Z
Рецепт львівського сирника від Клопотенка: несподіваний варіант із солоною карамеллю
Политека
2024-11-15T02:01:50Z
Манікюр для жінок за 50: які трендові нігті омолодять руки на кілька років
GlavRed
2024-11-15T01:15:51Z
Вирішує одразу кілька проблем: для чого французи викидають кавову гущу на вікно
GlavRed
2024-11-15T00:27:45Z
Відбір ЧС-2026: Бразилія з незабитим пенальті Вінісіуса не змогла обіграти Венесуелу, поразка Аргентини та перемога Еквадору
Football.ua
2024-11-15T05:22:38Z
Франція не змогла пробити оборону Ізраїлю
1News
2024-11-15T05:21:58Z
Ліга націй: перемога Норвегії та інші матчі туру
Football.ua
2024-11-14T22:12:13Z
Спорт чи реклама: Магучіх розсекретила, де більше заробляє грошей
24tv
2024-11-14T22:00:32Z
Вогняна Бех-Романчук оголила стрункі ніжки: запальні фото легкоатлетки
24tv
2024-11-14T21:51:18Z
Ліга націй. Франція не зуміла обіграти Ізраїль
Football.ua
2024-11-14T21:51:03Z
Італія мінімально обіграла Бельгію
Football.ua
2024-11-14T21:45:59Z
Англія взяла реванш у Греції та очолила групу B2
Football.ua
2024-11-14T21:42:03Z
Дзаппакоста пропустить до чотирьох тижнів через травму
Football.ua
2024-11-14T20:46:26Z
Армія РФ окупувала Рівнопіль - Deep State
GlavRed
2024-11-15T05:36:06Z
На Херсонщині колишній очільниці ліцею оголосили підозру у колабораційній діяльності
УкраинФорм
2024-11-15T05:15:25Z
Київ засипле снігом, але на вихідні варто очікувати потепління
ГЛАВКОМ NET
2024-11-15T05:15:17Z
Росіяни за добу завдали 466 ударів по 12 населених пунктах Запорізької області
УкраинФорм
2024-11-15T05:12:43Z
Бобровий Супермісяць 15 листопада 2024 року: гороскоп для всіх знаків зодіаку
TSN
2024-11-15T05:06:58Z
Ворог просувається на сході: окуповано Рівнопіль - DeepState
TSN
2024-11-15T05:06:30Z
У Києві помітили "вчених" тарганів: обідають зі студентами і викладачами університету
TSN
2024-11-15T05:06:19Z
Ракам слід зробити перерву, а Левам потрібно остерігатися ворогів: гороскоп за картами Таро на 15 листопада 2024 року
TSN
2024-11-15T05:06:15Z
Ворог окупував Рівнопіль, є просування в районах 7 населених пунктів: карта DeepState
24tv
2024-11-15T05:03:38Z
У порту Нідерландів виявили 720 кілограмів кокаїну серед бананів з Еквадору
УкраинФорм
2024-11-15T05:33:13Z
Майже всю ніч були вибухи: Краснодарський край опинився під атакою десятків БпЛА
24tv
2024-11-15T05:27:52Z
У Німеччині суперечка щодо оренди квартири призвела до смерті двох людей
УкраинФорм
2024-11-15T04:57:57Z
Експосадовець податкової на Житомирщині за два роки обманним шляхом отримав ₴700 тисяч зарплати
УкраинФорм
2024-11-15T04:45:55Z
Росія масована атакувала Одесу, загинула жінка, серед поранених дитина
Комсомольская правда
2024-11-15T04:34:28Z
Шторм занадто затягується: Україна під впливом сильної магнітної бурі
GlavRed
2024-11-15T04:27:39Z
Прикордонники вдарили дроном «Баба Яга» по складу боєприпасів РФ на Харківському напрямку
УкраинФорм
2024-11-15T03:30:56Z
У Карибському басейні утворився тропічний шторм «Сара»
УкраинФорм
2024-11-15T03:21:58Z
Росія вдарила по Одесі "Шахедами", є жертви та руйнування: все, що відомо про атаку
24tv
2024-11-15T00:48:37Z
Іспанське видання заявило про вихід із соцмережі X через «токсичний контент» на платформі
УкраинФорм
2024-11-15T05:15:31Z
Google робить свій смартфон потужнішим за допомогою Linux
InternetUA
2024-11-15T05:02:16Z
Як захистити телефон від прослуховування та злому: найпростіші способи від експертів
Политека
2024-11-15T05:01:56Z
Глава Xbox підтвердив, що компанія працює над портативною консоллю
InternetUA
2024-11-15T03:01:38Z
Виробник чипів AMD скорочує штат на 4%
InternetUA
2024-11-15T02:01:57Z
Зможе керувати комп’ютером та самостійно виконувати завдання: коли OpenAI випустить ШІ-агента
InternetUA
2024-11-15T01:01:45Z
На YouTube Premium раптово з’явилася реклама
InternetUA
2024-11-15T00:04:03Z
Антарктида епохи динозаврів була покрита тропічними лісами: вчені знайшли крихітний доказ
TSN
2024-11-14T23:00:43Z
У Росії готуються до відключення від світового Інтернету
TSN
2024-11-14T22:07:00Z
Майже мікроавтобус: Kia анонсувала новий бюджетний кросовер
ЗаРулем
2024-11-15T05:09:01Z
Знайди свою ідеальну автопару: яка машина немов створена саме для вашого знака Зодіаку
24tv
2024-11-15T04:33:20Z
Кілька хвилин і готово: як швидко розморозити лобове скло авто - лайфхак
GlavRed
2024-11-15T04:27:18Z
В Україні зріс попит на гібридні авто: найпопулярніші моделі
Хвиля
2024-11-15T01:12:55Z
Електромобіль замість генератора: lifecell тестує альтернативний спосіб живлення базових станцій в блекаути
ITC
2024-11-14T19:43:04Z
Більше не танцюйте зі скребком: як очистити лобове скло від морозу за лічені хвилини
24tv
2024-11-14T18:39:56Z
Фахівці розповіли, чи потрібно утеплювати двигун автомобіля на зиму
TSN
2024-11-14T16:54:02Z
Chery показала ефектний концепт Fulwin Hunting Wild
AutoCentre
2024-11-14T16:19:41Z
Mercedes-Benz представив один з найдорожчих у світі авто
ГЛАВКОМ NET
2024-11-14T15:15:38Z