MY.UAНовини
Другий політ SpaceX Starship. Як це було і коли найпотужніша ракета полетить знову?
Другий політ SpaceX Starship. Як це було і коли найпотужніша ракета полетить знову?

Другий політ SpaceX Starship. Як це було і коли найпотужніша ракета полетить знову?

18 листопада SpaceX Starship здійснив другий орбітальний політ (місія IFT-2) — випробування найпотужнішої в історії системи космічного запуску багаторазового використання сміливо можна визнати частково успішними попри те, що завершилися вони подвійним вибухом (спочатку rapid unscheduled disassembly стався з Super Heavy, а потім така ж участь спіткала Starship). Розповідаємо детальніше, як це було і коли Starship полетить знову.

Допомагаємо

Відкидаючи особисті якості та репутацію Ілона Маса, у глобальному сенсі ці випробування — беззаперечно початок нової ери космонавтики та історії, яка пишеться на наших очах. Поточні успіхи команди приватної американської компанії неможливо переоцінити, оскільки досі ніхто нічого подібного не робив навіть на рівні держав. А тепер усе за порядком та за пунктами — що, окрім ефектних шпалер на робочий стіл та приголомшливої краси відео, дає цей запуск?

Starship. Другий орбітальний. Як проходив політ — у фото та відео

Якщо стисло, це аж ніяк не провал попри гучні заголовки деяких сайтів. За ці два дні в інтернеті з’явилося чимало високоякісних фотографій та відео випробувань, які демонструють ключові моменти випробувань з різних ракурсів. Також вже є відео запуску з роздільною здатністю аж до 4К, зокрема й уповільнене знімання (slow-mo) за допомогою швидкісних камер з кількох ракурсів. Така величезна кількість відеоматеріалу дозволяє ще раз все уважно передивитися, “переварити” та роздивитися різні моменти з найвищою деталізацією. Тож зробили добірку фото та відео.

Фотогалерея

Відео

Момент старту з різних ракурсів, зокрема й зблизька в слоумо:

Вакансії

Senior React Native WhiteBIT

QA Engineer Go Interactive, Віддалено, з/п 1300

Technical Integrator IT-company, Віддалено

Відпрацювання гарячої схеми розділення ступенів Starship наживо:

 

Другий орбітальний Starship політ — очікування та реальність

Насамперед варто пригадати з чого все починалося (експерименти зі стрибками «космічної бочки» Starhopper (вона ж пепелац та «силосний бункер» на кілька метрів у 2019-му) та ключові віхи розвитку Starship —  у травні 2021 року Starship SN15 здійснив перший повністю успішний висотний політ (піднявся 10 км, виконав контрольований спуск з маневром розвороту хвостом донизу Belly Flop та відносно м’яко приземлився на стартовому майданчику). Після цього програма Starship і Super Heavy перейшла в наступну фазу розробки — повноцінні орбітальні випробування. Щоб усвідомити та оцінити прогрес, варто спочатку пригадати, як пройшло перше орбітальне випробування, коли головною метою було стартувати й при цьому не підірвати стартовий майданчик (тоді він отримав суттєві пошкодження), і внесені зміни до другої спроби — тут допоможуть два нещодавні матеріали, присвячені саме цим аспектам та виходили у нас напередодні запуску. Передруковувати їх ще раз немає сенсу, тож просто наводимо посилання — 1 та2.

Другий (випробувальний) орбітальний політ Starship відбувався за вже добре відомою програмою з кількома змінами, внесеними з урахування досвіду першого запуску — нова система відведення газів та гасіння полум’я, проміжний блок «гарячого» розстикування ступенів та злегка скорегований графік основних етапів. Цього разу план також виконаний частково, що загалом можна вважати великим досягненням. Головною метою цього випробування, як, в принципі, і будь-яких подібних, є збір важливих даних для продовження розробки.

Якщо конкретніше, команда SpaceX під час місії IFT-2 ставила кілька цілей, насамперед — випробування нових технологій: нової схеми розділення з так званим «гарячим» розстикуванням ступенів, нової електричної системи управління вектором тяги (TVC) двигунів Raptor прискорювача Super Heavy, а також посилення стартового майданчика з новою системою відведення газів та гасіння полум’я, яка нагадує гігантський душ. У підсумку це все вдалося.

Стартовий стіл відбувся легкими ушкодженнями. Перший ступінь бездоганно відпрацював до етапу розстикування (всі 33 двигуни працювали весь відведений центром управління час, жоден не відмовив). Відмови почалися майже відразу після розділення — перший ступінь не зміг завершити маневр переходу на траєкторію приземлення Boostback Burn (за цією ж схемою повертаються назад ступені Falcon 9 / Falcon Heavy) і виконав «швидку незаплановану розбірку» / rapid unscheduled disassembly (прискорювач підірвали автоматичною системою переривання польоту). Другий ступінь, він же космічний корабель Starship, після успішного відокремлення продовжував політ з усіма 6 двигунами Raptor ще кілька хвилин (загалом він тривав більше як 8 хв після старту) аж до висоти 149 км (до речі, міжнародна авіаційна федерація робочою межею між атмосферою та космосом вважає висоту 100 км, умовна лінія Кармана) та досяг швидкості приблизно 6,7 км/с (понад 80% від орбітальної швидкості). Далі сталася якась аномалія, яка завадила виконати наступні етапи і його також підірвали раніше, ніж планувалося.

Падіння уламків Starship S25 та SH B9

Жодних повідомлень про постраждалих та заподіювання майнової шкоди внаслідок випробувань не надходило, а FAA зі свого боку заявила, що співпрацюватиме зі SpaceX в межах розслідування обставин аварійного завершення випробувань. Тож, найімовірніше, наступні випробування відбудуться вже невдовзі й таких тривалих затримок з видачею ліцензій з боку регулятора FAA більше не буде.

Що далі й коли наступне випробування Starship

Інтервал між першим та другим орбітальним випробуванням Starship склав 7 місяців. Водночас на ремонт майданчика та технічну підготовку знадилося  4,5 місяці, і ще понад 2 місяці — отримання ліцензії  FAA.

Станом на кінець жовтня наступна покращена пара S26 & SH B10 готувалися до тестів, а наступні пари збиралися в цехах на різних стадіях. Відповідаючи на запитання щодо ймовірних термінів наступного випробування Starship, Ілон Маск заявив, що система для Starship Flight 3 має бути готовою за 3-4 тижні — у виробничому цеху High Bay прямо зараз завершується збірка одразу трьох космічних кораблів. Скільки ще знадобиться тестових польотів до повноцінної експлуатації системи хоча б в одноразовому варіанті — поки невідомо.

Спочатку SpaceX планувала виконати до дюжини тестових запусків Starship у 2022 році, щоб завершити програму випробувань та перейти до запуску реальних корисних навантажень у 2023 році. Водночас Ілон Маск у червні 2022-го розповідав, що наступні покращені пари корабля та прискорювача з’являтимуться щомісяця, але пізніше план скорегували до 5 систем — щоб досягти мети SpaceX необхідно готувати в середньому по одному Starship Full Stack кожні 1,5 місяця. Наразі розробка відстає від початкових планів, а темпи підготовки нових прототипів нижчі.

В оновленому плані SpaceX відмовилася від початкової ідеї запускати людей вже у 15-му польоті корабля, і тепер планує спочатку 100 чи 200 запусків у безпілотному варіанті. Наразі SpaceX націлюється на 2030-й рік як орієнтовний для відправлення людей на Марс. Це узгоджується з попередніми оцінками та сподіваннями щодо появи поселення людей на Марсі до 2050-го року.

Starship та Super Heavy — перспективні багаторазові надважка ракета та корабель, які SpaceX розробляє щонайменше з 2016 року для доставлення вантажів та людей на навколоземну орбіту, Місяць та Марс. За планом, Starship та Super Heavy повністю замінять теперішнє покоління ракет Falcon та кораблів Dragon, які зараз возять людей та вантажі на орбіту та МКС. Після введення в експлуатацію система Super Heavy + Starship стане найпотужнішою за всю історію освоєння космосу, оскільки зможе доставляти на низьку навколоземну орбіту вантаж масою до 150 тонн повністю багаторазової конфігурації — з поверненням обох частин (70-метрової Super Heavy і 50-метрового Starship) на Землю, а також можливістю стикування і дозаправлення на орбіті. У SpaceX вже є контракт NASA на створення версії Starship для місячної програми Артеміда, яка передбачає пілотований політ і висадку на Місяць, а наприкінці 2022 року NASA обрало SpaceX Starship для другої висадки екіпажу на Місяць за програмою «Артеміда» — щоправда, вона очікується не раніше 2027 року. Також SpaceX планує використовувати Starship для запуску нового покоління інтернет-супутників Starlink V2.0 і відправити на Starship до Місяця (обліт без висадки) туристичну делегацію на чолі з японським мільярдером (місія DearMoon) — місію вже кілька разів переносили, оскільки ракета поки не готова. Ще одна туристична місія на Starship входить у програму Polaris, але поки що немає ні подробиць, ні навіть приблизних термінів.
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
"Наша перемога реальна": Качинський кинув мобілізаційний клич на другий тур виборів
Европейская правда
2025-05-23T14:07:36Z
Перший етап обміну «1000 на 1000»: Україна повернула з полону РФ 390 осіб
ГЛАВКОМ NET
2025-05-23T14:03:04Z
США розпочнуть реалізацію програми золотої карти: що вона дає мігрантам
ГЛАВКОМ NET
2025-05-23T14:00:08Z
Чи отримає РФ свої заморожені активи без відшкодування збитків Україні: заява G7
ГЛАВКОМ NET
2025-05-23T13:51:42Z
ЗМІ: Пентагон може знизити статус офісу у справах України
Европейская правда
2025-05-23T13:43:51Z
Французький міністр визнав, що не може заборонити готівку для боротьби з наркоторгівлею
Европейская правда
2025-05-23T13:42:41Z
Україна і США завершили процедури для запуску фонду відбудови за "угодою про надра"
Европейская правда
2025-05-23T13:19:19Z
Скандал з Huawei: Бельгія прослуховувала підозрюваних євродепутатів на стадіоні
Европейская правда
2025-05-23T13:07:43Z
Після погроз техногіганту Apple Трамп взявся за Євросоюз: обіцяє 50% мита
ГЛАВКОМ NET
2025-05-23T12:55:47Z
Спалах гепатиту А. Інфекціоніст розповів, кому варто уникнути вакцинації
ГЛАВКОМ NET
2025-05-23T08:00:08Z
Спалах гепатиту А: де вакцинуватися найдешевше
ГЛАВКОМ NET
2025-05-22T17:45:13Z
Магнітна буря 22 травня: яка її потужність
TSN
2025-05-22T16:55:11Z
Що не варто класти в лунку під час садіння помідорів: як не зіпсувати врожай помідорів
TSN
2025-05-22T16:54:51Z
Коли правильно чистити зуби — до чи після сніданку: вчені дали остаточну відповідь
TSN
2025-05-22T16:53:47Z
Як захистити огірки від перепаду температур: що потрібно зробити для гарного врожаю
ТСН
2025-05-22T16:53:05Z
Дієтолог сказав, яку здорову їжу не можна вживати перед сном
ТСН
2025-05-22T16:52:44Z
Якщо хочете довго жити, треба пити лише цю воду: поради експертів
TSN
2025-05-22T16:52:39Z
Чому пити вино корисно для здоров’я: науковці вразили дослідженням
TSN
2025-05-22T16:52:29Z
Народилася у Дніпрі, не знала свого батька і писала листа Сталіну: як у дитинстві виглядала Лія Ахеджакова
Telegraf
2025-05-11T17:30:58Z
"Євробачення-2025": полька в сексі-вбранні ошелешила танцями та небезпечно політала над сценою
ТСН
2025-05-17T21:18:58Z
DISCOMAN - "Фантастична" – 1 місце чарту FM-TV минулого тижня.
FM-TV
2025-05-23T13:39:56Z
Брат Максима Неліпи зворушливо розповів про життя полеглого актора та воїна
ГЛАВКОМ NET
2025-05-23T11:24:40Z
Куди піти на День Києва: перелік культурних подій
ГЛАВКОМ NET
2025-05-23T11:03:01Z
Диван зачекає: куди піти у Києві цими вихідними, 24 - 25 травня
VGorode
2025-05-23T10:42:31Z
Павло Зібров заграв на гітарі для Рибчинського
ГЛАВКОМ NET
2025-05-23T09:33:21Z
Хто замінить Білоуса? Молодий театр очолить відомий режисер, чоловік популярної актриси
ГЛАВКОМ NET
2025-05-23T07:24:47Z
Оголена Тіна Кароль у теплиці. Співачка представила кліп на чудернацьку пісню
ГЛАВКОМ NET
2025-05-23T06:06:51Z
5 закладів на Подолі, де можна поїсти м’яса
VGorode
2025-05-23T09:27:38Z
Готелі у Туреччині масово закриваються перед сезоном: причина
ГЛАВКОМ NET
2025-05-23T09:09:25Z
Який бізнес не варто відкривати у Польщі: поради для українців
ГЛАВКОМ NET
2025-05-23T06:57:53Z
Ці жінки за знаком зодіаку притягують успішних і багатих чоловіків, неначе магнітом
ТСН
2025-05-22T16:54:09Z
Ці три кущі цвістимуть до глибокої осені: обов’язково посадіть їх у своєму саду
TSN
2025-05-22T16:53:16Z
Як зрозуміти, що ви потрапили у кармічні стосунки, і чому це дуже добре
TSN
2025-05-22T16:52:59Z
Названо найшкідливіший молочний продукт — є у кожному магазині
TSN
2025-05-22T16:52:45Z
Нова оптична ілюзія всього за 5 секунд розповість, хто ви є насправді
ТСН
2025-05-22T16:52:10Z
Правила ранкового смузі — як зробити напій кориснішим
ТСН
2025-05-22T16:52:02Z
Перший день великого обміну: кого вдалося звільнити з російського полону
ГЛАВКОМ NET
2025-05-23T14:18:05Z
Що турбує киян? Список найпопулярніших петицій за 10 років
ГЛАВКОМ NET
2025-05-23T14:09:56Z
ЗСУ вдарили по передовому командному пункту окупантів у Бахмуті
ГЛАВКОМ NET
2025-05-23T13:12:17Z
Як тебе зберегти, Києве мій?
ГЛАВКОМ NET
2025-05-23T12:00:40Z
Де цими вихідними у Києві пройдуть продуктові ярмарки. Адреси
VGorode
2025-05-23T11:15:37Z
Рух транспорту на перетині Лугової та Богатирської відновлено з 23 травня
ГЛАВКОМ NET
2025-05-23T06:15:23Z
На Буковині окупанти пошкодили залізничну інфраструктуру
ГЛАВКОМ NET
2025-05-23T05:57:30Z
Карта бойових дій в Україні станом на 23 травня 2025 року
ГЛАВКОМ NET
2025-05-23T05:45:11Z
Втрати ворога станом на 23 травня 2025 – Генштаб ЗСУ
ГЛАВКОМ NET
2025-05-23T04:48:18Z
Юрій Рибчинському – 80! Син легендарного поета розказав про «містичну науку», яку він успадкував від батька
ГЛАВКОМ NET
2025-05-23T13:51:07Z
До Дня морської піхоти «Культурні сили» презентували трек, який народився на фронті
ГЛАВКОМ NET
2025-05-23T13:24:49Z
Генерал-майор ВМС розповів, чи є позитивні результати програми «контракт 18-24»
ГЛАВКОМ NET
2025-05-23T13:00:27Z
В Україні оголошено повітряну тривогу
ГЛАВКОМ NET
2025-05-23T12:39:36Z
Українська бойова льотчиця потрапила на першу шпальту The New York Times
ГЛАВКОМ NET
2025-05-23T11:57:50Z
94-річний борець ОУН поділився моторошними спогадами про КДБ-тюрму
ГЛАВКОМ NET
2025-05-23T11:36:22Z
Україну з початку року залишили 100 тис. осіб: в яких країнах найбільше біженців
ГЛАВКОМ NET
2025-05-23T10:51:54Z
Юрію Рибчинському – 80! Син розказав, як його виховував зірковий батько
ГЛАВКОМ NET
2025-05-23T10:15:44Z
В НАТО вирішили протестувати великі дрони на території Фінляндії
Европейская правда
2025-05-23T10:09:24Z
У Тернополі сталася масштабна пожежа: залучено сім одиниць техніки
ГЛАВКОМ NET
2025-05-23T14:15:47Z
Росія атакувала балістикою портову інфраструктуру Одеси: є загиблий
ГЛАВКОМ NET
2025-05-23T13:33:11Z
У Росії розбився вертоліт Мі-8
ГЛАВКОМ NET
2025-05-23T12:15:54Z
Масштабні пожежі охопили Росію: вигоріла площа, розміром із Данію
ГЛАВКОМ NET
2025-05-23T11:12:55Z
Столична поліція розшукує жінку, яка стріляла з пістолета біля будинку
ГЛАВКОМ NET
2025-05-23T10:12:59Z
Помічниця Крупи отримала вирок за оформлення фіктивної інвалідності
ГЛАВКОМ NET
2025-05-23T09:57:07Z
Пошкоджені будинки та авто: наслідки дронової атаки на Київщину
ГЛАВКОМ NET
2025-05-23T09:30:20Z
У Кургані невідомий напав з молотком на головного конструктора оборонного заводу
ГЛАВКОМ NET
2025-05-23T09:18:27Z
У Каліфорнії літак впав на житловий район: є загиблі
ГЛАВКОМ NET
2025-05-23T08:15:41Z
Молдова змінила газового монополіста, "урізавши" компанію, залежну від "Газпрому"
Европейская правда
2025-05-23T14:19:54Z
На Чернігівщині почали копати ранню картоплю
AgroPortal
2025-05-23T14:00:44Z
Український мед втрачає темпи: з початку року експорт у шість разів менший, ніж торік
Agravery
2025-05-23T13:51:51Z
Рішення НКРЕКП створили 2 млрд грн боргів перед НЕК «Укренерго»
ГЛАВКОМ NET
2025-05-23T13:33:21Z
На AGRO Challenge компанія BEDNAR представила найкращі рішення для посіву
AgroPortal
2025-05-23T13:30:36Z
США припинять карбувати одноцентові монети: причина
ГЛАВКОМ NET
2025-05-23T12:54:00Z
Весь політ стоячи на ногах: ініціатива бюджетних авіаліній обурила пасажирів
ГЛАВКОМ NET
2025-05-23T12:36:19Z
ТАС Агро посіяла менше кукурудзи й відмовилась від цукрового буряку
AgroPortal
2025-05-23T12:30:26Z
ЄС планує заборонити закупівлю добрив у РФ: реакція фермерів
ГЛАВКОМ NET
2025-05-23T12:03:43Z
Залишився їстівним: археологи виявили посудини з медом, якому понад 5000 років
TSN
2025-05-22T16:56:04Z
Учені шокували первісними розмірами Юпітера: як змінилася планета
TSN
2025-05-22T16:56:03Z
У джунглях знайшли гігантського щура розміром із кота — він залишався невідомим 30 років
TSN
2025-05-22T16:54:41Z
Юпітер колись був удвічі більшим за свій нинішній розмір — вчені відновили ранню історію гіганта
ТСН
2025-05-22T16:53:10Z
Вчені через 500 років відшукали живих нащадків Леонардо да Вінчі
ТСН
2025-05-22T16:53:02Z
Навіщо у прищіпках потрібні маленькі отвори: багато хто здивований
ТСН
2025-05-22T16:50:14Z
Вчені винайшли нанотехнологію для захисту врожаю від ультрафіолету
AgroPortal
2025-05-22T16:00:51Z
У Китаї знайдено всесвітній склад вкрадених iPhone
ГЛАВКОМ NET
2025-05-22T15:51:04Z
Amazon доставлятиме телефони та інші гаджети за допомогою дронів
ГЛАВКОМ NET
2025-05-22T11:36:02Z
Організатори присвятили чемпіонат Росії з кікбоксингу закладчику, якого ліквідували ЗСУ
ГЛАВКОМ NET
2025-05-23T13:27:35Z
Юнацька збірна України із футзалу в червні виступить на турнірі у Хорватії
ГЛАВКОМ NET
2025-05-23T13:06:54Z
Збірні України з хокею дізналися місця проведення чемпіонатів світу у 2026 році
ГЛАВКОМ NET
2025-05-23T12:57:22Z
«Шахтар» ефектно презентував форму на наступний сезон
ГЛАВКОМ NET
2025-05-23T09:57:56Z
Стали відомі господарі чоловічого Євробаскету 2029 року
ГЛАВКОМ NET
2025-05-23T09:33:33Z
Одіозна чиновниця з РФ поскаржилася, що європейське лобі блокує допуск російських лижників
ГЛАВКОМ NET
2025-05-23T09:12:53Z
Троє українських баскетболістів стали переможцями чемпіонату Латвії
ГЛАВКОМ NET
2025-05-23T08:24:57Z
Canadian Shield: ще один суперник збірної України оголосив склад на матчі турніру
ГЛАВКОМ NET
2025-05-23T08:12:04Z
Мессі назвав свій улюблений гол у кар'єрі
ГЛАВКОМ NET
2025-05-23T07:45:16Z
Tesla втрачає позиції: названо нового лідера на ринку електромобілів у Європі
ГЛАВКОМ NET
2025-05-22T17:27:35Z
У Києві помітили новий Lamborghini Urus S
VGorode
2025-05-22T10:12:04Z
Маск анонсував появу перших роботаксі у Техасі
ГЛАВКОМ NET
2025-05-22T05:09:15Z
Як зробити так, щоб пральна машина не "стрибала": цікавий спосіб, щоб змусити її стояти нерухомо
ТСН
2025-05-17T20:22:21Z
Зарядити електромобіль стало дорожче: як змінилися ціни
ГЛАВКОМ NET
2025-05-16T17:42:59Z
AWT Bavaria оголошує про відкриття нового інноваційного простору - AWT Studio UNIT.City
Корреспондент
2025-05-16T12:39:48Z
Mercedes переносить виробництво своєї популярної моделі авто у США через мита Трампа
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T11:45:58Z
Водіїв закликали ні в якому разі не залишати цю річ у салоні у спекотний день
24tv
2025-05-12T14:09:13Z
Кібертрак перевернувся після ймовірного нападу в дорожній люті
Топ Жир
2025-05-12T14:03:19Z