За новим календарем, на який з 1 вересня перейшли Православна церква України та Українська греко-католицька церква, свято Введення в храм Пресвятої Богородиці відзначається у нову дату. З цього року Третя Пречиста припадає на 21 листопада. Раніше її відзначали 4 грудня.
OBOZ.UA розповідає про походження цього великого церковного свята. А також про його традиції та заборони. І публікує молитви, з якими цього дня треба звертатись до Богородиці.
Як з’явилось свято Введення в храм Богородиці
Третя Пречиста належить до свят, які вшановують життя Діви Марії – жінки, що народила Ісуса Христа. Оскільки церква віддає їй особливу шану, то присвяченій Богородиці торжества належать до двунадесятих – найбільших і найбільш шанованих православних свят.
Дата 21 листопада присвячена дню, коли Марію батьки вперше привели у Єрусалимський храм. Святі Йоакім та Анна вимолили у Господа дитину в обмін на обіцянку, що віддадуть її на служіння. І коли їхня єдина дочка досягла трирічного віку, привели її до священників.
У храмі Марію зустрів Захарія – батько Івана Хрестителя. Він увів дівчинку до Святого Святих, особливого місця, куди навіть первосвященник мав право заходити раз на рік. І цим він відзначив ту роль, яка була уготована дитині в історії всього людства.
Кілька наступних років Марія прожила у храмі. Вона вивчала Святе Письмо, присвячувала час рукоділлю і зрештою вирішила зберігати цноту, як монахиня. Згодом дбати про неї довірили Йосипу Обручнику, який став її чоловіком.
Традиції Третьої Пречистої
Попри те, що це свято завжди випадає на Різдвяний піст, відзначають його досить пишно. У церквах проходять святкові богослужіння, на які збирається багато людей, а до святкового столу дозволяється подати рибу, соняшникову олію та церковне вино.
Вдома цього дня годиться поставити свічку і помолитись зі своїм головним проханням до Богородиці. Також на Третю Пречисту проводили ярмарки. Проте будь-які розваги та веселощі повинні були бути стриманими.
Як молитись на Третю Пречисту
Цього дня рекомендується звертатись до Богородиці зі своїми проханнями. Звертатись до неї по очищення від гріхів, просити заступництва та щастя.
Молитва про спокуту гріхів
Богородице, до твоєї допомоги кличу і на тебе уповаю. Ти бачиш мою слабкість, тож подаруй виправлення і навчи любити Господа всією душею і думками. Подаруй благодать свою, милосердно, та даруй старанність жити праведно. Донеси негідне прохання моє до батька нашого. Ниспошли мені своє благословення. Амінь.
Молитва про захист і заступництво
Царице Небесна, оплот мій і надіє моя, зверни на мене свій погляд і не зрічися щирого прохання про захист. Не кидай мене напризволяще, відведи біди від мене і моїх близьких. Не дозволь вгодити в тенета диявольські та вбережи від його послідовників. Подаруй захист свій і благословення, пом'якши серця і посіли в них співчуття. Амінь.
Молитва про допомогу в біді
Царице моя преблагая, надіє моя і притулок, скорботних радість, кинутих підтримка! Забери біди мої, забери скорботу, допоможи мені немічному знайти силу і віру, щоб протистояти негараздам. Тугу мою пом'якши, втіш серце та не дозволь збитися з вірного шляху. Амінь.
Заборони у день Введення
Оскільки свято належить до двунадесятих, під забороною цього дня перебуває всяка тяжка робота та рукоділля. Також після Третьої Пречистої не можна було копати землю, тому потрібно було завершити до свята всі городні роботи і запастись глиною на гончарні та ремонтні роботи взимку.
Не поспішали наші предки цього дня ходити одне до одного в гості. Вважалось, що перший, хто з’явиться у свято на порозі, принесе з собою добро чи лихо. Тому люди відвідували сусідів та родичів неохоче, щоби їх потім не звинуватили у тому, що вони принесли нещастя.
Як у весь Різдвяний піст на Введення не можна проводити весільні обряди. А от хрестити дітей дозволяється.
Раніше OBOZ.UA публікував церковний календар на 2024 рік, в якому практично всі свята відзначаються у нові дати.
Підписуйтесь на канали OBOZ.UA в Telegram і Viber, щоб бути в курсі останніх подій.