22 листопада за новим церковним календарем згадують святого Прокопія і благовірного князя Ярополка Ізяславича. У народному календарі - Прокоп'єв день. Про традиції, заборони, народні прикмети дня і кого вшановують у цей день за старим стилем - розповідаємо в матеріалі.
- 22 листопада 2023 року - яке сьогодні церковне свято за новим і старим календарем
- Про що говорять прикмети на 22 листопада
- Що не можна робити 22 листопада
- Що можна робити 22 листопада
- 22 листопада - іменини сьогодні
22 листопада 2023 року - яке сьогодні церковне свято за новим і старим календарем
22 листопада (5 грудня за старим стилем) - день пам'яті святителя Прокопія, який володів даром чудотворення і привів у християнську віру чимало людей.
Прокопій народився в Єрусалимі, в III столітті, служив читцем у церкві Кесарії Палестинської і вів благодійний спосіб життя. Крім християнських проповідей, він також займався перекладом Святого Письма сирійською мовою. Відомий Прокопій був своїм даром чудотворення: він зціляв одержимих бісами, а також лікував парафіян від різних недуг.
Про нього дізнався правитель Кесарії і наказав схопити - за указом римського імператора Діоклетіана влаштовували повсюдні гоніння на християн. Від Прокопія зажадали, щоб він приніс жертву ідолам, чого проповідник не зробив. За це його стратили.
***
22 листопада за новим стилем - день пам'яті благовірного князя Ярополка Ізяславича.
Ярополк Ізяславич, у хрещенні Петро, був онуком князя Ярослава Мудрого і правнуком рівноапостольного князя Володимира. Його батька, великого князя Київського Ізяслава, брати вигнали з Києва, і Ярополк розділив його долю. Після смерті великого князя Святослава 1078 року, Ізяславу повернули великокнязівський престол, а Ярополк отримав Вишгород.
Після смерті батька він отримав в уділ місто Володимир-Волинський - звідти його намагалися вигнати Ростиславичі. Дорогою з Володимира до Звенигорода Ярополка вбив його ж дружинник Нерядець, якого, ймовірно, підкупили Ростиславичі. Тіло Ярополка перенесли до Києва і поховали в церкві святого Петра, яку князь почав будувати в Дмитрівському монастирі (попередник Михайлівського монастиря).
Свято 22 листопада за старим стилем - день пам'яті преподобної Матрони Константинопольської, а також ікони Божої Матері "Скоропослушниця". Раніше ми розповідали, що можна і не можна робити на церковне свято 9 листопада.
Про що говорять прикмети на 22 листопада
За прикметами дня судять, якою буде погода:
- іній на деревах - буде мороз;
- стелиться туман - до тепла;
- по небу пливуть хмари - травень буде холодним.
За старих часів говорили, що з цього дня зима на ноги встає. Помічено, що в цей час погода холодна і вітряна.
Що не можна робити 22 листопада
У цей день є низка заборон. Що сьогодні не можна робити:
- лихословити, пліткувати;
- відмовляти в допомозі та милостині людям, які просять;
- вживати спиртні напої.
За народними прикметами цього дня не варто позичати сіль і цукор - можна віддати добробут, а також давати в борг борошно і воду - це до голоду. Не радять цього дня вирушати в далеку дорогу.
Що можна робити 22 листопада
22 листопада можна піти до церкви - цього дня відзначають Попразднство Введення в храм Пресвятої Богородиці. У Матері Божої просять благополуччя для дітей, особливо вважається важливим просити за дочок. До святого Прокопія звертаються з проханнями подбати про здоров'я близьких і своє власне.
Також цього дня заведено подарувати нужденним якісь старі речі - вірили, що це приверне в дім спокій і благополуччя.
Тим, хто дотримується посту, належить сухоїдіння. Раніше ми публікували детальний календар харчування на Різдвяний піст по днях.
22 листопада - іменини сьогодні
Іменини сьогодні за церковним календарем відзначають Іван, Петро, Максим, Володимир, Архип, Федір, Михайло, Павло, Олексій.