MY.UAНовини
Птахи перемоги: чому Україна не використовує потужні розробки власного ВПК "Сапсан" і "Сокіл"
Птахи перемоги: чому Україна не використовує потужні розробки власного ВПК "Сапсан" і "Сокіл"

Птахи перемоги: чому Україна не використовує потужні розробки власного ВПК "Сапсан" і "Сокіл"

Після 21 місяця повномасштабної війни і 9 років російської агресії український військово-промисловий комплекс не в силах забезпечити армію необхідною номенклатурою

Протягом останніх двох років головною задачею української дипломатії залишається укладення домовленостей з країнами-партнерами про передачу нашій армії західного озброєння. Від обсягів та регулярності цих поставок залежить інтенсивність бойових дій та результативність наших військових на фронті. Водночас, військові експерти впевнені: Україна має як мінімум дві розробки вітчизняного ВПК, які могли б стати тим самим "китайським порохом", про який говорив Валерій Залужний, і який міг би змінити хід війни на нашу користь.

Про що саме йдеться і чому Україна не поспішає запускати виробництво дійсно потужної вітчизняної номенклатури, "Телеграф" запитував у посадовців та військових аналітиків.

Війна технологій

Попри те, що росія має кількісну перевагу в мобілізаційних резервах та обсягах зброї, ЗСУ вдається стримувати ворожу навалу, а також крок за кроком звільняти окуповані території. Поясненням цьому є наша перевага у якості номенклатури, а також рівні підготовки та вмотивованості українських бійців. Втім, затягування війни через паритет сил загрожує Україні втратами особового складу, виснаженням держави та політичними ризиками. Так, на тлі "втоми" від війни, деякі з західних лідерів вже почали схиляти нас до переговорів з агресором.

За словами секретаря РНБО Олексія Данілова, на 21-му місяці повномасштабних бойових дій серед окремих партнерів активізувалися дискусії щодо необхідності проведення перемовин, консультацій та зустрічей з росіянами щодо обговорення проблематики війни в Україні, припинення вогню і т.д.

Вивести війну з глухого кута нам допоможе принципово новий підхід до ведення бойових дій, забезпечений компіляцією новітніх технологічних засобів. Розраховувати у цьому питанні на поставки в Україну озброєння з боку Заходу не варто, адже ця номенклатура не завжди є кращим рішенням в сенсі якості та ефективності, до того ж, надається у вкрай обмеженій кількості.

Водночас, за словами військового аналітика Дмитра Снєгирьова, Україна має щонайменше дві розробки власного ВПК, які здатні переломити хід війни.

"Вивести ситуацію з цього кута може далекобійна техніка і відсутність пересторог щодо вибору цілей для ураження. Західне озброєння має обмежену дальність, а його використання покладає на нас політичні зобов'язання не переносити війну на територію рф. Зумівши дотягнутися до російських літовищ, військових баз та складів, ми б суттєво послабили ворога. Засоби для цього у нас є: ОТК "Сапсан" і БПЛА "Сокіл-300". Обидві позиції є нашою власною розробкою, а тому їхнє застосування знімає з нас будь-які зобов'язання щодо вибору цілей. Ба більше, ця техніка в рази потужніша західних аналогів, поставок яких ми чекаємо місяцями", – каже експерт в коментарі "Телеграфу".

Характеристики оперативно-тактичного комплексу "Сапсан" або "Грім-2" дійсно вражають. Ця модель з'явилася ще у 2016 році у конструкторському бюро "Південне", а перші дві одиниці техніки були представлені світу: одна відправилась в Саудівську Аравію (країна виступила спонсором розробки), друга залишилась на території України.

"Сапсан" оснащений чотирма типами головок самонаведення: електронно-оптичною, радіолокаційною, інфрачервоною і змішаною з перших двох варіантів, а його максимальна дальність з певним типом снаряду складає до 500 км. Даний ОТК здатний наносити удари ракетою з бойовою частиною у 480 кг.

Раніше заступник міністра оборони Олександр Миронюк відзвітував, що проєкт готовий на 80%, а його завершення має першочерговий пріоритет.

"Перша батарея буде виконана у наступному складі: по дві пускові установки та машини заряджання, а також дві машини керування — рівня командира батареї та рівня командира дивізіону. Таке рішення дозволить провести всі необхідні випробування, які включають не тільки стрільби, а й організації зв’язку та управління. Ми пішли на такий крок, який дозволяє максимально зекономити час випробування комплексу. Це дозволить прийняти цей ОТРК на озброєння вже в осяжній перспективі, бо "Сапсан" — це зброя, яка потрібна війську вже сьогодні", — повідомив посадовець Defense Express у 2021 році.

Втім, ані достатня кількість часу, ані гостра необхідність армії в потужній техніці, так і не прискорили процес масового запуску виробництва "Сапсанів". Принаймні публічно.

Ще однією технологічною перевагою ЗСУ могли б стати авіаційні бойові дрони "Сокіл-300" від КБ "Луч", що мають дальність польоту до 3300 км, розвивають швидкість від 150 до 580 км/год в залежності від типу і виду навантаження і можуть нести до 300 кг вантажу.

За словами військового аналітика Дмитра Снєгирьова, у порівнянні з українським БПЛА, турецькі "Байрактари" більше скидаються на металобрухт, адже поступаються нашій номенклатурі по всім позиціям. Як і "Сапсан", "Соколи" надали б українським військовим можливість наносити удари по низці стратегічних об'єктів, розташованих в російських містах.

На жаль, об'єднує цих пташок і те, що "Соколи" також досі не були запущені у серійне виробництво. Принаймні, у публічному доступі інформації про це наразі немає. Варто зазначити, що вище військово-політичне керівництво країни загалом неохоче розповідає про досягнення вітчизняного ВПК. За словами члена комітету Верховної Ради з питань національної безпеки, оборони та розвідки Федора Веніславського, ця інформація є засекреченою.

"В Україні є достатньо цікавих розробок, які мають переваги над західними аналогами і, дійсно, можуть суттєво вплинути на хід війни, але оприлюднювати точну інформацію я не буду, тому що вона віднесена до категорії з обмеженим доступом", – зазначив нардеп в коментарі "Телеграфу".

Ідей та проєктів достатньо, шкутильгає організація і фінансування

Слова Валерія Залужного про необхідність винайдення "китайського пороху" для перелому ходу бойових дій були розтлумачені не зовсім вірно, вважає колишній інженер-конструктор КБ "Південне" Олександр Кочетков. За словами експерта, йшлося не стільки про інноваційні ідеї, реалізовані у металі, скільки про сукупність військових рішень, які стали б неочікуваними і нищівними для ворога.

У першу чергу, це стосується переведення держави на воєнні рейки, що передбачає мобілізацію на фронт діючих та колишніх високопосадовців, перерозподіл бюджету з військовим пріоритетом і, безумовно, запуск вітчизняного ВПК на повну потужність.

"Що ж стосується "Сапсану", він дійсно давно перебуває у розробці і навіть пройшов певні випробування. За своїми характеристиками він не поступається російським ОТРК "Іскандер", адже розроблявся як аналог цього комплексу і повинен був стати ще ефективнішим. Це вдалося. Проблеми з початком серійного виробництва і подальшою передачею на фронт полягають у тому, що перед цим його необхідно випробовувати в умовах, наближених до реальних. Навіть в німецьких "Панцирях-2000" час від часу щось відмовляє при експлуатації в бою. Передбачити усі нюанси і виправити їх на папері, просто сидячи в кабінеті – неможливо", – пояснює експерт в коментарі "Телеграфу".

Складність полягає у тому, що запуск виробництва на вітчизняних заводах в умовах повномасштабної війни є надто ризикованим, а перенесення "станків" за кордон унеможливлює проведення випробувань, адже мало яка країна погодиться на такі експерименти на своїй території. Розрив цих процесів у часі і просторі робить процес виготовлення техніки надо складним, затратним і займатиме невиправдано багато часу, пояснює Олександр Кочетков.

Іншими словами, в сьогоднішніх реаліях причини затримки виробництва "Сапсанів" є об'єктивними і виправданими. Втім, питання про те, чому цим почали займатися лише зараз, залишається відкритим, адже війна в Україні розпочалася у 2014 році, а вже за два роки проєкт ОТРК був представлений на загал і отримав статус пріоритетного. Чим займалися відповідальні за його реалізацію посадовці наступні сім років — загадка.

З "Соколом-300" історія трохи інша, каже експерт. Він дійсно кращий за "Байрактар", але всі проблеми вирішити не здатен. Його швидкість складає 200 км/год, що робить його вразливим навіть перед перехваленими радянськими ЗРК С-300 і С-400, а вага заряду, яку він здатен переносити, не завдасть ворогу критичних втрат.

"З 2014 року дійсно можна було встигнути зробити набагато більше. На жаль, це питання вирішувалося за залишковим принципом. Нам треба було значно раніше працювати над безпілотниками, які за певних умов здатні компенсувати відсутність навіть ядерної зброї. Такі варіанти існують. У КБ "Південне" є затверджений Міноборони проєкт чудової ЗРС "Кільчень" (аналог "Patriot"), яка здатна знищувати балістичні та аеродинамічні цілі, але під нього немає фінансування.

Крім того, нам необхідні ракети з дальністю ураження до 6 тисяч кілометрів. Саме з їхньої розробки починалося КБ "Південне" ще у 60-х роках. Якщо її можна було зробити 50 років тому, чому ж було не зробити у 2014-му? У нас немає проблем з ідеями, є проблеми з організацією, фінансуванням і переводом країни на воєнні рейки", – каже Олександр Кочетков.

Водночас, за словами заступниці Міністра з питань стратегічних галузей промисловості України Ганни Гвоздяр, говорити про те, що ОПК в Україні не розвивається – в корені не вірно. Посадовиця запевняє: ми маємо потужну базу, у вигляді державних заводів, які осучаснюються і розвиваються, і на посади в яких призначаються нові керівники для подальшої модернізації.

Ба більше, в Україні є й приватні виробники, різні — і ті, хто вже виростив свої потужності, і маленькі натхненні команди, які тільки починають. Задача міністерства — розвивати всіх українських виробників, створювати умови для їх роботи. І це відбувається вже.

"Станом на листопад 2023 року, в Україні стало вчетверо більше виробників зброї. Як зазначав генеральний директор "Української оборонної промисловості" Герман Сметанін, за три квартали 2023-го Укроборонпром збільшив випуск продукції на 62%, порівняно з минулим роком. Зокрема, запустили серійне виробництво далекобійних дронів-камікадзе на зразок Шахедів. Нині функціонують близько 500 підприємств ОПК, з них 70 — державні заводи. І біля 300 тисяч людей працює в цій галузі. Ми кратно нарощуємо виробництво, йдеться про зростання в десятки разів. І з кожним місяцем цей показник росте", – каже Ганна Гвоздяр в коментарі "Телеграфу".

Водночас, за словами замміністра, які б обсяги номенклатури не вироблялися, їх все одно буде недостатньо, адже ця війна вимагає величезну кількість боєприпасів, зброї та техніки — такий попит не покрити жодному виробнику у світі. Розуміючи це, українська сторона залучає до співробітництва закордонних партнерів.

Зокрема, реформа Укроборонпрому, який з концерну став акціонерним товариством, дала можливість створювати спільні підприємства. Перший успішний кейс — Rheinmetall. Також свої локальні офіси в Україні відкрили такі гіганти як BAE Systems, Babcock, почалось будівництво грінфілд-заводів (Bayraktar), зазначає Ганна Гвоздяр.

Суперзброї не існує, але виготовлення ефективної оперативно-тактичної техніки і головне – потужної зброї стримування Україні завжди було під силу. Якби остання була у розпорядженні ЗСУ у лютому 2022 року, можливо, рф не ризикнула б розпочати повномасштабне вторгнення. В іншому випадку, ми принаймні мали б можливість з першого дня нищити її системи протиракетної та протиповітряної оборони і наносити потужні удари по скупченню ворога. Тепер для отримання такої можливості ми вимушені доводити партнерам необхідність надання нам цього озброєння і проходити сім кіл бюрократичного пекла, втрачаючи дорогоцінний час.

Теги за темою
Укроборонпром
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
День бургера: як приготувати вдома найпопулярніший фастфуд світу
Gazeta UA
2025-07-27T09:39:34Z
Вапняний наліт "сповзе" з плитки та лійки миттєво: який засіб творить дива
GlavRed
2025-07-27T09:39:07Z
Досить ПОкати: коли "по-" у мовленні казати неправильно – перевірте себе
24tv
2025-07-27T09:24:05Z
15 корисних звичок, які сприяють збільшенню заробітку вдвічі
Gazeta UA
2025-07-27T08:42:08Z
Фінансовий гороскоп на тиждень з 28 липня по 2 серпня
GlavRed
2025-07-27T08:27:56Z
Ніколи не купуйте такий кавун: як не натрапити на небезпечну ягоду
Telegraf
2025-07-27T08:27:20Z
Чому водоспад Шипіт називають одним із найкрасивіших в Україні
24tv
2025-07-27T08:18:20Z
З Європи до Америки за 54 хвилини: чи можна побудувати тунель під Атлантичним океаном
Фокус
2025-07-27T08:06:57Z
Закрутка, яка повинна бути в кожного: рецепт кабачкової ікри "як у бабусі"
24tv
2025-07-27T07:33:44Z
Лайма Вайкуле зробила гучну заяву про війну в Україні та поставила на місце журналіста
TSN
2025-07-27T10:18:24Z
Прощання з легендою: де і як пройде похорон рок-ікони Оззі Осборна
24tv
2025-07-27T10:16:58Z
Рік тому не стало видатного українського режисера: що відомо про смерть Олега Фіалка та що він зняв
Telegraf
2025-07-27T09:42:00Z
Як виглядати дорого біля басейну чи на пляжі: Андре Тан дав важливі поради
24tv
2025-07-27T09:33:01Z
«Довга хода» Стівена Кінга оживає: режисер «Голодних ігор» показав новий трейлер на Comic-Con
ITC
2025-07-27T09:30:59Z
Дизайнери назвали 6 ознак стильної кімнати
24tv
2025-07-27T09:27:33Z
«Ви – наша душа». Петриненко привітав із днем народження Тетяну Горобець
ГЛАВКОМ NET
2025-07-27T08:57:14Z
Альона Омаргалієва у 12-ту річницю шлюбу розчулила, яким було її весілля з Тамерланом
TSN
2025-07-27T08:33:01Z
Зняв "Мою прекрасну няню" і шоу для Газпрому: що говорить про війну уродженець Одеси Едуард Лівнєв і де він зараз
Telegraf
2025-07-27T08:15:28Z
Чому після схуднення на Оземпік "падають" сідниці
24tv
2025-07-27T08:12:38Z
Уряд доручив МОЗ та Мінсоцполітики вирішити проблемні питання з протезування
УкраинФорм
2025-07-27T07:30:53Z
Які хвороби можуть загрожувати кожному знаку зодіаку: пояснення астрологів
TSN
2025-07-27T07:18:47Z
Червоний рівень магнітної бурі, як уберегти себе?
360ua.news
2025-07-27T07:18:00Z
Скільки заробляють медики в Україні й де платять більше
24tv
2025-07-27T06:36:58Z
Привітання з Днем медичного працівника: які теплі слова сказати лікарям
24tv
2025-07-27T05:12:12Z
Немовля з "пухлиною" у роті приголомшило лікарів: що це було насправді
TSN
2025-07-27T04:33:52Z
Зі святом, медики! Найкрасивіші привітання у картинках та листівках зі святом 27 липня
Telegraf
2025-07-27T03:18:42Z
Гуманітарна допомога для пенсіонерів та ВПО у Хмельницькому: де українці можуть отримати безкоштовну медичну підтримку
Политека
2025-07-27T03:00:44Z
Головне – досягти своїх цілей: у Путіна зробили нову цинічну заяву про війну в Україні
24tv
2025-07-20T09:30:42Z
Держсекретар США: Трамп втрачає терпіння щодо Росії та Путіна
Лига
2025-07-27T10:19:58Z
Хто може стати майбутнім президентом США? У Білому домі назвали ймовірного наступника Трампа
Telegraf
2025-07-27T10:19:46Z
У NYT назвали причину скорочення допомоги ЄС для України
iPress
2025-07-27T10:19:10Z
Західні санкції проти Росії посилюють ізоляцію Калінінграда - розвідка
УкраинФорм
2025-07-27T10:18:48Z
Західні санкції "душать" Калініград: які проблеми переживає регіон
24tv
2025-07-27T10:15:31Z
"Уже йде, але ніколи не оголосять": Коваленко пояснив, чому "класичної Третьої світової" не буде
24tv
2025-07-27T10:15:12Z
РФ нарощує виробництво зброї, Україну чекає нова хвиля ударів восени
360ua.news
2025-07-27T10:12:39Z
Економіка та оборона: Свириденко підбила підсумки першого тижня роботи нового уряду
УкраинФорм
2025-07-27T10:09:41Z
Дочка Стіва Джобса вийшла заміж: де відбулося розкішне святкування
24tv
2025-07-27T09:54:59Z
Нові виплати українцям з дітьми: проєкт закону вже схвалено
24tv
2025-07-27T09:39:24Z
У Вінниці померла найстарша волонтерка міста
ГЛАВКОМ NET
2025-07-27T09:36:52Z
Розкриті технічні характеристики американських військових літаків S-2 Tracker
InternetUA
2025-07-27T09:33:20Z
Я б запровадила це на державному рівні, – військова сказала, що варто зробити кожному українцеві
24tv
2025-07-27T09:33:19Z
"Усі в шоці": дівчина показала своє затишне житло в бабусиному саду
Фокус
2025-07-27T09:21:38Z
Я розстеляю каремат і лягаю на могилу, – історія дружини, яка набила тату у пам'ять про чоловіка
24tv
2025-07-27T09:03:31Z
Пенсія для українських біженців закордоном: як не залишитися без виплат
24tv
2025-07-27T09:03:28Z
Реальніше виграти: ціни на житло в Британії змушують молодь сподіватися хіба що на лотереї
24tv
2025-07-27T09:03:23Z
Таїланд раптово зупинив бої з Камбоджею: подробиці
iPress
2025-07-27T10:19:42Z
У Кривому Розі поліція перевіряє відео побиття чоловіка військовим ТЦК – відео
Лига
2025-07-27T10:03:38Z
Через аномальну спеку Туреччину охопили пожежі: зʼявилися моторошні кадри
GlavRed
2025-07-27T09:54:06Z
У Ленінградській області лунали вибухи після атаки дронів: припинено роботу аеропорту
Gazeta UA
2025-07-27T09:42:45Z
Пекельна спека: в Європі зафіксували рекордну температуру, метеорологи кажуть про нову норму
Фокус
2025-07-27T09:39:49Z
Китай накрили зливи - тисячі людей евакуювали, є загиблі
УкраинФорм
2025-07-27T09:12:33Z
На півночі Індії через тисняву в храмі загинули шестеро людей, десятки постраждалих
УкраинФорм
2025-07-27T08:33:32Z
Рейс затримали, а потім – розвернули: у Росії пасажири 7 годин не можуть покинути літак
24tv
2025-07-27T08:30:00Z
Не подобалося, коли люди палять: харків'янин зарізав чоловіка під час сварки на вулиці
24tv
2025-07-27T08:03:37Z
Прогноз погоди у Дніпрі на тиждень з 28 липня по 3 серпня: градуси підуть вверх, синоптики назвали дні пекельної спеки
Политека
2025-07-27T10:00:41Z
Циклон Karlheinz насувається на Україну: де очікувати негоди
ГЛАВКОМ NET
2025-07-27T09:57:33Z
Кілька міст у Донецькій області залишилися без води: оголошено графік підвезення
24tv
2025-07-27T09:54:46Z
Спекотний фінал літа: де в Україні чекати справжнього пекла у серпні
Хвиля
2025-07-27T09:45:02Z
Аналітики заявили про окупацію сіл у Дніпропетровській області: що кажуть у Генштабі
Фокус
2025-07-27T09:36:57Z
Спека в Україні: синоптик сказала, коли чекати на зміну погоди
GlavRed
2025-07-27T09:33:29Z
Графік відключення води на тиждень з 28 липня по 3 серпня у Харкові: перелік адрес, де не буде постачання
Политека
2025-07-27T09:30:59Z
У Харкові через російську агресію пошкоджені 44 із 58 комунальних медзакладів
УкраинФорм
2025-07-27T09:30:51Z
Аномальна спека охопить частину України: коли припікатиме до +40 градусів
GlavRed
2025-07-27T09:27:32Z
Страсбур придбав восьмого за літо гравця, загальні витрати сягнули 80 млн євро
Football.ua
2025-07-27T09:57:57Z
Феліш погодився на перехід до Ан-Насра
Football.ua
2025-07-27T09:57:57Z
У МОК розповіли про можливий допуск росіян на зимову Олімпіаду-2026
ZN UA
2025-07-27T09:57:34Z
Торіно оголосив про трансфер воротаря Спортінга
Football.ua
2025-07-27T09:52:55Z
Шкрініар близький до трансферу у Фенербахче — контракт до 2029 року вже узгоджено
Football.ua
2025-07-27T09:37:38Z
Микола Рущак - бронзовий призер Всесвітньої Універсіади у спортивній ходьбі
УкраинФорм
2025-07-27T09:30:49Z
Моєс: Евертону все ще бракує п'яти-шести новачків
Football.ua
2025-07-27T09:28:06Z
Бенфіка домовляється про трансфер нападника Юніона
Football.ua
2025-07-27T09:25:53Z
Довбик спростував чутки про затягування свого відновлення від травми
24tv
2025-07-27T09:24:17Z
У росії цього року єдиним бенефіціаром економіки є ритуальний бізнес – розвідка
iPress
2025-07-27T10:19:39Z
Урожай буде грандіозним: садівники розповіли про важливу обробку малини
24tv
2025-07-27T10:09:33Z
Україна очікує на санкції проти російських металів, газу та інших ресурсів - Власюк
УкраинФорм
2025-07-27T10:06:37Z
Працювали все життя, а пенсія мізерна: як система з’їдає ваші гроші
24tv
2025-07-27T10:03:16Z
В Україні ціни на популярний овоч почали стрімко зростати
TSN
2025-07-27T09:18:21Z
Скільки дають землі під забудову в Україні у липні 2025 року
24tv
2025-07-27T09:03:29Z
Після 70 років більше грошей: які доплати за віком зараз
24tv
2025-07-27T08:21:21Z
Більші у 3-4 рази штрафи, відкритий банкінг і жодного ПДВ: що зміниться в Україні з 1 серпня
Фокус
2025-07-27T08:12:18Z
Чи є дефіцит електроенергії в областях України: відповідь Міненерго
24tv
2025-07-27T08:06:31Z
Названо розміри дисплеїв складаного смартфона Apple iPhone Fold
InternetUA
2025-07-27T10:01:42Z
Українські полярники взяли рідкісні зразки тканин косатки в Антарктиці
УкраинФорм
2025-07-27T09:57:27Z
Підлітки в Британії видають себе за Нормана Рідуса, щоб обійти перевірку віку в Discord
InternetUA
2025-07-27T09:01:09Z
Сонце не дрімає. Чи очікується найближчим часом магнітна буря
Telegraf
2025-07-27T09:00:25Z
NASA відмінила революційну космічну місію TRACERS через критичну несправність
InternetUA
2025-07-27T08:58:51Z
Найочікуваніші ігри 2025 року – календар головних релізів
24tv
2025-07-27T08:57:42Z
Учені виявили в нашій ДНК прихований елемент: що він робить
Фокус
2025-07-27T08:57:26Z
Британія запровадила вікову селфі-перевірку для перегляду порносайтів
Детектор М
2025-07-27T08:33:37Z
Топ-3 телевізори з діагоналлю екрана 55 дюймів: найкращі моделі за результатами тестів
Фокус
2025-07-27T08:00:36Z
Дорога капсула часу: 24-річне купе від Honda продали за ціною Porsche 911 Turbo
Фокус
2025-07-27T09:51:26Z
Toyota оновила моделі Corolla Cross і Frontlander
Gazeta UA
2025-07-27T08:00:48Z
Що означає індикатор батареї в автомобілі та як діяти, коли він загорівся
24tv
2025-07-27T03:18:17Z
Як на заводі Mercedes-Benz у Верті виготовили першу вантажівку
AutoCentre
2025-07-27T01:46:59Z
На колишньому заводі Van Hool йде складання 24-метрових електробусів
AutoCentre
2025-07-27T01:46:03Z
Який автомобіль в жодному разі не варто купувати: відповідь автомеханіка
GlavRed
2025-07-26T23:27:18Z
Цей унікальний ретро-корвет міг би переконати нас обрати його замість ZR1X
Топ Жир
2025-07-26T23:21:59Z
Жінка переказала понад 7 тисяч доларів за авто, яке так і не отримала
Украина Криминальная
2025-07-26T22:45:12Z
GR Corolla Auto: як ралійний автомобіль намагається бути цивілізованим — огляд
Топ Жир
2025-07-26T21:36:16Z