MY.UAНовини
Майдан-3. Чому українські протестні рухи не дають спокою російській пропаганді
Майдан-3. Чому українські протестні рухи не дають спокою російській пропаганді

Майдан-3. Чому українські протестні рухи не дають спокою російській пропаганді

Розбираємося, чому тема Майдану досі хвилює російський агітпроп, та як нею намагаються маніпулювати після 10 років з початку Євромайдану та Революції Гідності у листопаді 2013-го.

Увечері 16 листопада 2023 року в інтерв’ю виданню Bloomberg Президент України Володимир Зеленський сказав, що Росія готує кампанію з дестабілізації в Україні, основною ціллю якої є державний переворот та усунення президента. «У нашої розвідки є інформація, яка йде і від наших партнерів», — повідомив Зеленський. Згодом Президент повторив цю тезу в коментарі британському виданню The Sun, вказавши кодову назву останньої місії з його усунення, а ймовірним дедлайном — кінець року. «Операція називається “Майдан-3”, вона має на меті змінити президента. Можливо, не шляхом убивства. Я маю на увазі, що він змінюється. Вони будуть використовувати будь-які інструменти, які у них є. Ось така ідея до кінця року». В цьому матеріалі ми зібрали основні тактики, прийоми та наративи щодо Майдану, які повторює російський агітпроп із року в рік, і розбиралися, чи випадково виникла ця тема в інфопросторі саме зараз.

Щороку в Україні 21 листопада відзначається День Гідності та Свободи, на честь початку двох революцій — Помаранчевої революції та Революції гідності. І щоразу російський агітпром активізує паразитування на темі українських протестів, наче в новому сезоні серіалу, який всі неодноразово бачили. Російські еліти ще з початку 2000-х років панічно бояться й активно протидіють демократичним трансформаціям на пострадянському просторі, публічно почавши протидію Революції троянд у Грузії у 2003-му. Нині цей страх набув інституційної форми та закріпився навіть у так званому академічному середовищі Росії. Наприклад, у 2020-му році був створений Центр вивчення проблем «м’якої сили» та «кольорових революцій» на факультеті державного управління МДУ імені М.В.Ломоносова.

Майдан — штучний протест, інспірований «країнами Заходу»

Корінне неприйняття українського протестного руху спонукає очільників Росії щоразу переосмислювати природу виникнення протесту проти влади. Через таку оптику жоден із Майданів не міг статися природним чином, а міг лише бути «інспірованим ззовні», зовнішніми гравцями, країнами Заходу тощо. Навіть на 10-ту річницю початку Євромайдану прессекретар Президента Росії Дмитро Пєсков не втримався та сказав, нібито в Україні зараз сформувалися нові передумови для протестів: «Дивіться, ми називаємо це Майдан, а насправді це був силовий переворот, який спонсорувався з-за кордону. Треба речі називати своїми іменами».

Майдан настільки не йде з голови російських можновладців, що навіть на державні свята (12 липня в Росії відзначають День Росії) експрезидент Дмитро Медведєв цього року не зміг утриматися й запостив мем, що показує Майдан Незалежності в Києві, але з російським прапором на флагштоку та підписом «Скоро — площадь России».

За пів року до повномасштабного вторгнення Володимир Путін у своїй програмній статті під назвою «Про історичну єдність російського та українського народу», яка — що прикметно — вийшла також на День Росії 12 липня, писав: «Західні країни напряму втрутилися у внутрішні справи України, підтримавши державний переворот». І хоча окремо слова «Майдан» безпосередньо у цій статті він не вживав, проте використовував епітет «майданна влада».

«Якби не було Майдану — не було б війни»

Цей наратив є продовженням попередніх і рефреном повторюється у виступах російських можновладців, відтворюючи їх уявлення про джерела легітимності влади. Адже якщо влада «нелегітимна», то можна нав’язувати свою волю, захоплювати території, розв’язувати війну тощо. При цьому не згадується, що на момент втечі експрезидента Віктора Януковича до Росії в Україні була чинна та легітимна, а також обрана в законний спосіб Верховна Рада. Прикладом цього наративу є постійне використання словосполучення «киевский режим». Це словосполучення використовується і через 10 років після Євромайдану, коли міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров на міжнародних зустрічах рівня G20 в Нью-Делі у вересні цього року, маніпулюючи міжнародним правом та уставом ООН, говорить, що «...територіальну цілісність своєї країни київський режим зруйнував самостійно».

Вже після початку повномасштабного вторгнення Володимир Путін перестав добирати слів у публічних виступах, коментуючи причини свого нападу на Україну. Російський Президент говорив, що війна була ініційована саме «киевским режимом» при підтримці «спонсорів на Заході». Про це він сказав під час засідання Міжнародного економічного форуму у Санкт-Петербурзі в червні цього року: «Війна на Україні, на південному сході України, була почата українським режимом при підтримці західних спонсорів у 2014 році, але про це намагаються не говорити на Заході». В цьому випадку ми можемо спостерігати пропагандистську тактику віддзеркалення — перекладання відповідальності за свої вчинки.

21 листопада 2023 року російський агітпроп не відмовився від своєї тактики багаторазового повторення — «засіювання» соцмереж однотипними кальками та тезами, повторюючи їх як для своєї внутрішньої аудиторії, так і транслюючи у різних куточках світу. Зокрема, активністю відзначилися акаунти Міністерства закордонних справ Росії у соціальній мережі X (колишній Twitter). Десятки акаунтів-представництв у різних країнах і міжнародних організаціях повторювали тези про «київський режим», «війну, розв’язану Заходом», «кривавий державний переворот у Києві у 2014-му році» тощо. «Майдан став приводом для створення конфлікту. Росія завжди намагалася розв’язати його політичними засобами. Захід, як виявилося, завжди прагнув спровокувати ескалацію». Це стосується не тільки сторінки офіційного представництва Росії при ЄС, а й, наприклад, акаунту посольства Росії у Болівії, яке публікує подібні тези російською та іспанською мовами.

При цьому, звісно, російська влада воліє не згадувати, що після подій Революції гідності в Україні відбулося кілька виборчих циклів, виборів Президента та Верховної Ради, які визнані демократичними, законними та легітимними більшістю країн світу, міжнародними структурами та моніторинговими організаціями.

Пов’язування Майдану з впливом на людей наркотичних речовин

Однією з задач російської пропаганди було показати протест у Києві як щось примарне, відірване від життя пересічних українців, що відбувається лише десь у столиці, наче колективна галюцинація. А вимоги протестувальників щодо змін та кращого майбутнього підсвітити наче марево, яке не відповідає реальності. Тому неодноразово використовувалися асоціації з наркотичними речовинами, що апріорі мало викликати у суспільства відразу, занепокоєння та неможливість ототожнити себе з учасниками Майдану.

Коріння цього меседжу сягає 2003 року, тобто часів Помаранчевої революції. Власне, для того, щоб створити негативну асоціацію в масовій свідомості з помаранчевими кольорами, які використовував кандидат у Президенти Віктор Ющенко, дружина тодішнього кандидата в президенти Віктора Януковича Людмила у своєму виступі біля центрального залізничного вокзалу в Києві сказала, що люди на Майдані перебувають під наркотичним впливом, поводяться неадекватно, тому що їли «наколоті апельсини».

Сучасний варіант цієї тези, який зустрічається у проросійських телеграм-каналах і висловлюваннях пропагандистів, це так званий «майданівський чай». Це перефразування допису в мережі Facebook тодішнього журналіста Мустафи Найєма від 21 листопада 2013 року про зустріч під монументом Незалежності «попити чаю». Спотворення виявилося настільки сильним, що навіть представники російського шоубізнесу багато років по тому використовують його як свого роду міську легенду. Через 10 років (!) після Євромайдану актор-комік Віталій Гогунський в ефірі телеканалу «Росія-1» повторив тези про те, що протестувальникам на Майдані підмішували наркотики до чаю. «У мене тітка працювала у Кременчуці у лікарні. І до неї після Майдану прийшов хлопець — у нього головний біль. Його обстежили. Вона питає його: “Ви наркоман?” Він каже: “Ні”. А вона йому: “У вас в організмі заборонені препарати. Ви де були?”. Він каже: “На Майдані. Чай там пив”».

Коментуючи слова президента України Володимира Зеленського щодо кампанії з дестабілізації в Україні під назвою «Майдан-3», експрезидент Росії Дмитро Медведєв не втримався від іронії, повторивши наратив про психоделічні речовини, які мають впливати на протестувальників через їжу, створивши новий агітпропівський евфемізм «пиріжки Нуланд»: «А то вже все було готове: і потрібні люди, і тонни зброї, і російські пранкери дзвонили прудконогій бабці Нуланд, щоб готувала пиріжки для майданівців». У 2013–2017 роках Вікторія Нуланд була помічницею держсекретаря США з питань Європи та Євразії, відвідувала Євромайдан, зустрічалася з протестувальниками й експрезидентом Віктором Януковичем. Саме так зване «печиво Держдепу» або «печивка Нуланд» стали одним із перших мемів, що розганявся кремлівською пропагандою в соцмережах, а не просто вигулькував у промовах російських політиків. Справжня історія полягає в тому, що тодішній посол США в Україні Джефрі Пайєт і помічниця держсекретаря Вікторія Нуланд поділилися сендвічами як із представниками силових структур, так і з протестувальниками у спробі розрядити атмосферу на Майдані. Але згадки та фантомні асоціації не відпускають експрезидента Росії й досі.

Тема Майдану прив’язується до теми виборів і зміни влади

Активізація російської пропагандистської машини у зв’язку з революційними виступами та протестами починає відлік із часів Революції троянд у Грузії у 2003 році та Помаранчевої революції в Україні у 2004-му. На той момент ці події були чітко пов’язані з процесом перевиборів президентів. Однак пізніше в Україні виник зовсім інший феномен «майданів». Протестні рухи як явище зовсім не обов’язково були спрямовані на зміну влади, а були частиною політичних акцій, елементом нібито «здорового» суспільно-політичного життя. В російському політичному контексті будь-які протести на центральних площах країн автоматично отримували негативне сприйняття з боку влади та провладно налаштованого електорату. Досить згадати виступи на Манежній площі в Москві у 2010-му році та протести, пов’язані з виборами до Державної Думи на Болотній площі у 2011-му.

В Україні серед прикладів політичних протестів, не пов’язаних напряму зі зміною влади, які відбувалися на Майдані, можна згадати «Мовний майдан» у 2012-му році. Або акції проти підвищення цін чи боротьбу малого бізнесу за свої преференції та права уже за каденції Президента Зеленського у 2021-му році під назвою #SaveФОП.

  • Читайте також: Велика війна, демократія, авторитаризм Зеленського: як російський агітпроп маніпулює темою виборів в Україні

Майже два десятиліття Росія намагається боротися з «майданами», водночас придушуючи опозицію та протестні рухи всередині країни та розв’язуючи загарбницькі війни на території пострадянського простору. Для Росії будь-який протест — це підрив авторитарної системи, що вибудовувалася роками, а протести в країнах так званого «ближнього зарубіжжя», які Кремль бачить власними сателітами, а не суверенними державами, сприймаються як ініційовані Заходом і його «кураторами» диверсії проти стабільності регіону та зазіхання на російську «зону впливу».

Протести — це здорова реакція суспільства на політичні негаразди, це частина політичної дії громадянського суспільства. Тому Росія намагається всіляко дискредитувати Майдан, подати його як ознаку непримиренності різних соціальних груп, суспільну незрілість тощо.

Агітаційна машина Кремля продовжує апелювати до Революції гідності 10 років потому, обґрунтовуючи анексію Криму та розв’язання війни. Але поки російська влада воює з «майданами» на рівні сенсів, українське суспільство болісно, але трансформується. Переживає цикли легальної та легітимної зміни влади, живе в європейській політичній культурі, в якій не буває вічних президентів, у якій влада підзвітна. А суспільство залишає за собою права нагадувати про прозорість і відповідальність політичних рішень, обираючи європейський вектор розвитку. 

ГО «Детектор медіа» понад 20 років бореться за кращу українську журналістику. Ми стежимо за дотриманням стандартів у медіа. Захищаємо права аудиторії на якісну інформацію. І допомагаємо читачам відрізняти правду від брехні.
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування ідей та створення якісних матеріалів, просувати свідоме медіаспоживання і разом протистояти російській дезінформації.
Долучитись
Теги за темою
Майдан
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Apple випустила флагманські навушники Powerbeats Pro 2
InternetUA
2025-02-12T10:46:23Z
Китай та США готуються зупинити "дуже небезпечний астероїд", який може впасти на Землю
ZN UA
2025-02-12T10:34:11Z
Рух — Триглав: онлайн-трансляція контрольного матчу
Football.ua
2025-02-12T10:04:15Z
Глобальна версія Xiaomi 15 Ultra розчарує фанатів урізаною пам’яттю
InternetUA
2025-02-12T10:01:11Z
Світу потрібна навігація в тонкощах сучасної інформаційної ери
Детектор М
2025-02-12T10:00:37Z
Google Chrome навчився самостійно змінювати скомпрометовані паролі
24tv
2025-02-12T10:00:01Z
AMD Ryzen 7 9800X3D згорів під важким навантаженням — під час перегляду серіал
ITC
2025-02-12T09:58:55Z
Google вже змінив Мексиканську затоку на Американську затоку на Картах
InternetUA
2025-02-12T09:48:30Z
Хакери з росії атакують українців активатором Windows KMS та підробленими оновленнями
ITC
2025-02-12T09:43:17Z
Оберіть серце та дізнайтеся, яке почуття керує вами: психологічний тест з цікавими результатами
TSN
2025-02-12T10:36:24Z
Навіть на другий день: як розігріти рис, щоб він став розсипчастим, а не кашею
24tv
2025-02-12T10:36:20Z
Китайський гороскоп на завтра 13 лютого: Свиням - розчарування, Козлам - стрес
GlavRed
2025-02-12T10:27:02Z
Вбудовані ванни знову у тренді: як їх стилізувати в інтер'єрі
24tv
2025-02-12T09:42:36Z
Скільки часу та як варити вареники: корисні поради
TSN
2025-02-12T09:36:06Z
Що подарувати хлопцю на День Валентина: найкращі ідеї для нього
24tv
2025-02-12T09:18:51Z
Це не тільки легко, а й казково смачно: штрудель з лаваша з вишнею і сиром
24tv
2025-02-12T08:51:25Z
Водяний буйвіл Кінг-Конг встановив світовий рекорд
1News
2025-02-12T08:48:36Z
Гороскоп на День святого Валентина: шість пар, яким зірки обіцяють особливе свято
Telegraf
2025-02-12T08:33:59Z
Одну з пожеж ліквідовують досі: в КМВА повідомили наслідки балістичного удару по Києву
24tv
2025-02-12T10:42:44Z
В Італії кіт заліз в електричний відсік літака: чим усе закінчилося
ГЛАВКОМ NET
2025-02-12T10:39:22Z
Атака дронів на Київщину: внаслідок падіння уламків постраждала жінка, є руйнування
УкраинФорм
2025-02-12T10:36:09Z
Повідомлено про підозру двом російським окупантам, причетним до катування мешканця Миколаївщини
Украина Криминальная
2025-02-12T10:36:03Z
На Одещині чергового військоматчика викрили в організації незаконного переправлення ухилянтів за кордон
Украина Криминальная
2025-02-12T10:30:41Z
Росія атакувала Україну ракетами та дронами, є загиблий у Києві: головне про нічну атаку
24tv
2025-02-12T10:30:15Z
У Франківську горіло складське приміщення “Нової пошти”
InternetUA
2025-02-12T10:28:47Z
Чоловіки напали на працівників ТЦК: їх намагаються знайти
Политека
2025-02-12T10:27:55Z
Рекордний снігопад паралізував Стамбул
ГЛАВКОМ NET
2025-02-12T10:15:55Z
Рома ніколи не проходила Порту в єврокубках: чи зможе Довбик вийти в 1/8 фіналу Ліги Європи
24tv
2025-02-12T10:33:26Z
Мотта: Вимоги однакові для всіх
Football.ua
2025-02-12T10:24:44Z
Збірні України з баскетболу 3х3 у кваліфікації Євро-2025 зіграють у Румунії
УкраинФорм
2025-02-12T10:12:20Z
Манчестер Юнайтед лідирує в боротьбі за таланта Спортінга Л – Скіра
Football.ua
2025-02-12T10:04:50Z
Я потрапив до в'язниці, – Берінчик шокував зізнанням напередодні титульного бою
24tv
2025-02-12T09:51:20Z
Берінчик – Девіс: онлайн-трансляція пресконференції боксерів перед боєм
24tv
2025-02-12T09:24:28Z
НБА. «Лос-Анджелес Лейкерс» оголосив про підписання Олексія Леня
УкраинФорм
2025-02-12T08:46:09Z
Баскетболіст збірної України став одноклубником Леброна Джеймса
24tv
2025-02-12T08:39:08Z
Україна здобула перше «золото» на Європейському юнацькому олімпійському фестивалі-2025
УкраинФорм
2025-02-12T08:09:09Z
ЗСУ просунулися в Торецьку: ISW про успіхи українських бійців на Донбасі
TSN
2025-02-12T10:48:25Z
Росіяни хочуть взяти під контроль трасу "Донецьк-Запоріжжя": воїни ЗСУ відверто розповіли про загрозу
TSN
2025-02-12T10:48:01Z
Сильна магнітна буря обрушиться на Україну, термінове попередження: дата удару
Политека
2025-02-12T10:42:16Z
Армія України змогла прорватись біля Торецька: РФ почала залучати спецназ
GlavRed
2025-02-12T10:21:27Z
На Тернопільщині фермер-переселенець за 3 роки збудував 40 теплиць
AgroNews
2025-02-12T10:21:19Z
Били не тільки по Києву: ворог нещадно атакував українське місто, подробиці
Политека
2025-02-12T09:33:12Z
У школах Сіверськодонецька росіяни пропонують дев'ятикласникам контрактну службу в армії
УкраинФорм
2025-02-12T09:12:56Z
Ракетна атака на Київ: новий глава КМВА повідомив про локалізацію пожеж
ГЛАВКОМ NET
2025-02-12T09:03:04Z
Несподівані гості: у Дніпрі козулі прогулювалися околицями
Telegraf
2025-02-12T09:00:41Z
Українсько-болгарська стрічка «Край ріки» здобула відзнаки на 12 міжнародних фестивалях
Детектор М
2025-02-12T10:37:01Z
Мені комфортно, – модель Міла Кузнєцова розкрила свій місячний заробіток на Onlyfans
24tv
2025-02-12T10:33:58Z
Розкішний простір, від якого перехоплює подих: Девід і Вікторія Бекхеми вразили своєю їдальнею
24tv
2025-02-12T10:33:30Z
MONATIK у новому кліпі станцював з артисткою Тасір, яка співпрацювала з Ріанною та Cardi B
Комсомольская правда
2025-02-12T10:30:07Z
Сєдокова - головна підозрювана: у РФ відновили справу Яніса Тімми
GlavRed
2025-02-12T10:27:17Z
Зрадниця Анна Asti розлучається з чоловіком після пікантного скандалу - ЗМІ
GlavRed
2025-02-12T10:27:03Z
Marvel знову в формі! З’явились перші реакції на «Капітан Америка» з Ентоні Макі — і вони аж занадто хвалебні
ITC
2025-02-12T10:25:46Z
Ще одна блискуча українська комедія вийшла на Netflix: про яку стрічку йдеться
24tv
2025-02-12T10:18:05Z
Голлівуд відпочиває: які кліпи світових зірок знімали в Україні
24tv
2025-02-12T10:15:04Z
Коханців заскочили за сексом на водному мотоциклі: кадри завірусилися в Мережі
TSN
2025-02-12T10:48:43Z
«Флюгер»: одеські «Технарі» розробили додаток, який показує відстань та напрямок повітряних загроз
InternetUA
2025-02-12T10:31:12Z
4 найвідвертіші знаки зодіаку: вони не будуть лукавити
GlavRed
2025-02-12T10:27:59Z
Офіси каналів «FreeДом» та «Дім» постраждали від ракетної атаки на Київ
Детектор М
2025-02-12T10:24:43Z
Осінтери Molfar ідентифікували 33 російських військових
Детектор М
2025-02-12T10:21:26Z
Розробники Northrop Grumman інтегрують ядерні ракети у новітній винищувач B-21 Raider
InternetUA
2025-02-12T10:16:20Z
Мережа WOG доєдналася до програми «Плюси» у застосунку «Армія+»
УкраинФорм
2025-02-12T10:15:56Z
У Запоріжжі відкрилася третя «підземна» школа
УкраинФорм
2025-02-12T10:12:54Z
Школа – не розважальний центр: освітяни розкритикували підходи до навчання, які досі використовують в Україні
Знай
2025-02-12T10:12:29Z
Соковиті котлети по-німецьки: додайте в фарш один цікавий інгредієнт
TSN
2025-02-12T10:36:37Z
Грипозний сезон: епідпоріг перевищений у п'яти областях
УкраинФорм
2025-02-12T10:00:31Z
Що робити, якщо листя драцени пожовтіло: названо основні причини
24tv
2025-02-12T10:00:15Z
Генетики розповіли, яка пара продуктів допомагає подовжити життя: додайте їх до щоденного раціону
TSN
2025-02-12T09:36:09Z
У Львові чоловік опинився в реанімації із запаленням мозку через рідкісну бактерію
24tv
2025-02-12T09:12:15Z
Знайшли простий та ефективний метод профілактики куріння у дітей
24tv
2025-02-12T09:00:47Z
Популярний засіб для схуднення може викликати сліпоту – Daily Mai
ГЛАВКОМ NET
2025-02-12T08:21:01Z
Мене ніхто не бʼє: чому виникають синці навіть без травм
24tv
2025-02-12T06:06:39Z
Щоб не кристалізувалося та не гусло: як правильно зберігати відкрите згущене молоко
24tv
2025-02-12T05:24:51Z
Китайські нафтопереробники отримують знижки на російську нафту через санкції
Хвиля
2025-02-12T10:45:41Z
Не обійшлося без Молдови: Придністров'я вперше придбало газ на європейському ринку
24tv
2025-02-12T10:39:23Z
“Російські реактори”? Тоді давайте поріжемо всі МіГи та Су – Нагорняк про маніпуляції навколо добудови ХАЕС
TSN
2025-02-12T10:36:07Z
Газові сховища в Україні заповнені менш ніж на 10% — це історичний мінімум
FaceNews
2025-02-12T10:33:51Z
Через обмежене постачання з півдня Вінниччина суттєво збільшить посівні площі овочів та картоплі у 2025 році
Agravery
2025-02-12T10:31:19Z
За п'ять років українські виробники сталі заплатили до бюджетів 190 млрд грн – дослідження
ГЛАВКОМ NET
2025-02-12T10:30:48Z
Україна та Північна Македонія посилили дію «транспортного безвізу»
УкраинФорм
2025-02-12T10:30:22Z
Ще одна українська компанія почала експортувати біометан до Європи
AgroPortal
2025-02-12T10:30:21Z
Як змінилися ціни букетів на День закоханих в Україні: огляд
Лига
2025-02-12T10:30:01Z
Renault офіційно представив одразу три комерційних електромобіля: Estafette, Goelette і Trafic
AutoGeek
2025-02-12T10:42:18Z
Як запустити авто в мороз
360ua.news
2025-02-12T10:33:36Z
Українцям запропонували кросовер Opel за вигідною ціною
ЗаРулем
2025-02-12T10:30:25Z
Hyundai представили стильний електрокросовер: деталі та ціна
ГЛАВКОМ NET
2025-02-12T10:18:49Z
Chevrolet Corvette ZR1 показав нові рекорди швидкості
AutoCentre
2025-02-12T10:03:29Z
Автовласникам додали новий штраф: за що поплатяться водії
Знай
2025-02-12T09:51:59Z
Популярні моделі Volkswagen отримали потужний бензиновий двигун
AutoCentre
2025-02-12T09:46:59Z
У понад 100 тисяч автомобілів відомої марки знайшли небезпечну проблему
ТСН
2025-02-12T09:37:10Z
Audi показав базову версію Q4 E-Tron із запасом ходу 420 км
AutoCentre
2025-02-12T08:16:52Z
СБУ викрила у своїх лавах топового «щура» ФСБ
Украина Криминальная
2025-02-12T10:49:00Z
Кандидат у канцлери Німеччини: ЄС не повинен бути карликом у відносинах зі США
Европейская правда
2025-02-12T10:48:56Z
Син Маска побешкетував у кабінеті Трампа: курйозні фото
24tv
2025-02-12T10:48:43Z
Рада підтримала у першому читанні законопроєкт про вдосконалення роботи АРМА
УкраинФорм
2025-02-12T10:48:25Z
АРМА за крок до змін: депутати ВР підтримали відповідний законопроєкт
ZN UA
2025-02-12T10:46:32Z
У Зеленського в Мюнхені запланована низка зустрічей з командою Трампа
ZN UA
2025-02-12T10:46:31Z
Зеленський вказав, наскільки збільшиться армія РФ у 2025 році
ГЛАВКОМ NET
2025-02-12T10:46:20Z
СБУ затримала керівник свого Штабу Антитерористичного центру за співпрацю з РФ
ZN UA
2025-02-12T10:46:17Z
Естонська розвідка: Росія використовуватиме страх ядерної війни для тиску на Захід
Европейская правда
2025-02-12T10:46:05Z