MY.UAНовини
Механіки важливіші за менеджерів? Чи потрібен воюючій Україні перерозподіл бюджету освіти на користь технічних спеціальностей
Механіки важливіші за менеджерів? Чи потрібен воюючій Україні перерозподіл бюджету освіти на користь технічних спеціальностей

Механіки важливіші за менеджерів? Чи потрібен воюючій Україні перерозподіл бюджету освіти на користь технічних спеціальностей

Держава потребує фахівців для підтримки промисловості та роботи на фронті

В Міністерстві економіки склали перелік професій, що стануть найзатребуванішими в Україні у наступні 10 років. Серед них — інженери та технічні спеціалісти для відновлення оборонно-промислового комплексу і розвитку вітчизняних військових технологій, військові фахівці всіх спеціальностей, а також випускники STEM-освіти (наука, технологія, інженерія, математика).

Такі прогнози є цілком зрозумілими, враховуючи, що у наступні десятиліття нас чекає важкий період повоєнної відбудови України і відновлення інфраструктури. Ба більше, дефіцит кадрів з технічною освітою відчувається вже зараз. На фронті бракує механіків для ремонту автівок і техніки, а в конструкторських бюро — фахівців, які могли б вдихнути нове життя в розвиток вітчизняного ВПК.

Як держава може стимулювати молодь до здобуття технічної освіти, і чи допоможе у цьому збільшення кількості бюджетних місць у коледжах та вузах для студентів окремих спеціалізацій, "Телеграф" запитував у освітян та посадовців.

Освіта на воєнних рейках

При обговоренні шляхів вирішення нагальних проблем економіки, посадовці дедалі частіше наголошують на необхідності переведення країни на воєнні рейки. Мовляв, впоратися з викликами війни можна виключно направивши усі існуючі ресурси — матеріальні та людські — на підвищення обороноздатності України.

Слідуючи цій логіці, урядовці заклали майже всі кошти державного бюджету 2024 року на оборонну галузь (в тому числі — на розвиток ВПК) і днями представлять законопроект, що фактично посилює мобілізаційні заходи для майже всіх категорій військовозобов'язаних громадян, окрім жінок і здобувачів першої середньої, передвищої або вищої освіти — вони все ще не підлягають призову на війну і можуть скористатися квотами на навчання за державний кошт.

Втім, враховуючи гостру потребу країни у спеціалістах технічного профілю, виникає запитання: чи варто виділяти бюджетні місця для кухарів, перукарів і менеджерів, коли можна направити ці ж кошти на освіту тих, хто використає відстрочку від служби для здобуття корисної для держави професії. Для прикладу, в коледжах такі квоти могли б отримати механіки, слюсарі і токарі, у вузах — інженери, конструктори та енергетики.

За словами колишнього працівника КБ "Південне" Олександра Кочеткова, у розпал повномасштабної війни ми не можемо дозволяти собі нецільові (без воєнного пріоритету) витрати.

"Ми багато говоримо про розвиток ВПК. Хто його розвиватиме? Конструктори та інженери минулого покоління постаріли, пішли, а нових, молодих майже нема. Та що там конструкторів, у нас навіть токарів мало. А між тим, підготовка токаря займає максимум півроку. Все, готовий працівник. Не повинні ми зараз фінансувати державним коштом навчання кухарів і перукарів.

Єдиний виняток — підтримка здобуття освіти ветеранами війни для їхньої інтеграції у суспільство. Все інше — з тієї ж "опери", що й перекладання бруківки, коли потрібно купувати дрони. Переведення країни на воєнні рейки — це коли всі можливості і ресурси держави спрямовують на перемогу. Вже зрозуміло, що дистанція до неї не спринтерська, а марафонська, тому "бігти" доведеться всім. Інша річ, що зараз запустити ці процеси вкрай складно", — каже фахівець в коментарі "Телеграфу".

З тим, що збільшенням кількості працівників технічних спеціальностей слід було б займатися раніше, погоджується й заслужений економіст України Олексій Плотніков. За словами експерта, тепер ставку варто робити на перепрофілювання промисловості під військові потреби.

Для цього в цілому буде достатньо вже існуючих кадрів, що залишаться на своїх місцях для виробництва тепер вже продукції військового призначення.

"У мирні часи на цих заводах могли виготовляти прилади для сільського машинобудування. Тепер ті ж спеціалісти будуть виготовляти запчастини не для комбайнів, а для танків, умовно кажучи. Якби Україна була країною-монстром, як рф, ми б також вводили другу і третю зміну на таких виробництвах, і тоді нам би довелося нарощувати кількість працівників. Проте ми повинні займатися перепрофілюванням вже існуючих потужностей", — пояснює економіст в коментарі "Телеграфу".

Вирішення проблеми вимагає системного підходу

Принципи формування державного замовлення у сфері освіти, безумовно потребують коригування, проте бездумно урізати квоти на освіту, не пов'язану з роботою на оборонний сектор, не варто, вважає голова комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев.

За словами нардепа, згідно з планом на наступний рік, держава хоче збільшити кількість економістів та юристів, дефіциту яких не було ні у мирні часи, ні в розпал повномасштабної війни.

"Механізм розробки держзамовлення, коли Мінекономіки формує його на підставі даних вузів і міністерств, зацікавлених в отриманні фінансування на непотрібні професії, має бути відкоригований у бік робітничих професій. Водночас давайте не забувати, що токарі, сантехніки, інженери — це такі ж цивільні професії, якщо ми не говоримо про них, як про складову військової освіти. Усі кваліфіковані працівники потрібні нам для перемоги. Робота в тилу не менш важлива, аніж робота на фронті", — зазначає Данило Гетманцев в коментарі "Телеграфу".

А екс-міністр освіти і науки України (2014-2016) Сергій Квіт впевнений, що збільшити кількість здобувачів інженерно-технічних та природничих спеціальностей виключно шляхом перенаправлення держзамовлення — неможливо.

За словами освітянина, у суспільстві є соціальні запити на окремі спеціальності, які мають більшу популярність серед молоді. Спроби змінити ці тенденції штучно, просто вливши кошти у збільшення бюджетних місць на інших напрямах, не матимуть ефекту.

Втім, вихід є. Вирішенням проблеми може стати продовження реформи освіти, яка стала найбільш успішною після Революції гідності і полягала у створенні університетської автономії та проведення децентралізації освіти. Ба більше, робити це слід просто зараз, попри війну, вважає Сергій Квіт.

"Якщо ми говоримо про вищу освіту, ключова ідея полягає у створенні сильних закладів. Вони повинні бути такими, щоб держава могла передоручити їм регулювання ключових процесів.

Якщо ми говоримо про професійну освіту, нам потрібно створювати багатопрофільні заклади. Коледж, в якому абітурієнту пропонують вісім професій, нікому не потрібен. В професійно-технічних училищах США, Бельгії, Голландії навчаються по 10-30 тисяч студентів. У кризові часи вони продовжують навчання у вишах, у періоди підйому економіки йдуть на ринок праці", — каже Сергій Квіт у коментарі "Телеграфу".

Що ж стосується закриття нагальних потреб держави у розвитку ВПК і нарощуванні потужностей виробництва, саме установи оборонки повинні ставати стейкхолдерами, які б висували чіткі вимоги до закладів освіти у підході до підготовки фахівців, каже експерт.

За словами екс-міністра, таким чином у закладах інженерно-технічного на́пряму стане набагато менше випадкових людей, адже у подальшому вони просто не зможуть працевлаштуватися, не відповідаючи вимогам стейкхолдера.

"В системі військово-промислового комплексу потрібні високопрофесійні інженери, конструктори, матеріалознавці, фізики, хіміки, а іноді й представники гуманітарних спеціальностей. І всі вони знатимуть, що працювати там — це престижно і це можливість отримувати гідну заробітну плату. Інша річ, що сьогоднішні заклади освіти є недостатніми для нашого ВПК. Одним лише перерозподілом грошей цю проблему не вирішити, майбутній роботодавець у вигляді ВПК повинен спонукати галузь освіти до системних реформ", — вважає освітянин.

Теги за темою
Образование
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Критик Путина прогнозирует мрачное окончание войны: какие города потеряет Украина
Comments UA
2024-05-19T10:06:21Z
Россию не пригласили на похороны Раиси - Кремль
Корреспондент
2024-05-20T13:33:09Z
Конец "партнерства без ограничений": шокирующие итоги визита Путина в Си
TSN
2024-05-17T21:06:28Z
Медведев пригрозил смертью президенту Украины Владимиру Зеленскому
Comments UA
2024-05-20T12:51:40Z
Україні потрібен мир на десятиліття, а не перемир'я на два роки, — секретар РНБО
Фокус
2024-05-20T13:57:40Z
Удары по РФ и войска НАТО в Украине: что дал понять Запад, с чем пока сложности
Comments UA
2024-05-20T13:54:53Z
Си Цзиньпин унизил Путина во время его пребывания в Китае
Comments UA
2024-05-17T14:30:02Z
Нардеп Мезенцева вышла замуж за командира подразделения "Ахиллес" Федоренко. Фото
Обозреватель
2024-05-20T00:16:27Z
Войска НАТО в Украине: все начнется с первыми полетами F-16 – экспредседатель СБУ
UAToday
2024-05-18T05:33:50Z
Времени будет не так и много: "Нафтогаз" предупредил о важной процедуре для всех потребителей
Знай
2024-05-19T15:36:45Z
Тариф на свет должен быть 4 грн/кВт-ч еще 5-7 лет назад, — Тынный
TSN
2024-05-19T14:03:37Z
Станет "золотой"? Эксперты прогнозируют стремительный рост тарифа на воду с 1 июня
Telegraf
2024-05-19T11:33:37Z
Писториус просит у немецкого правительства дополнительные 3,8 миллиарда евро для Украины
Известия Киев
2024-05-19T07:31:32Z
Официальный курс резко вырос и достиг исторического уровня: что происходит с евро
Обозреватель
2024-05-20T13:59:18Z
В Китае в апреле зафиксировали рекордный отток капитала
Корреспондент
2024-05-20T13:33:25Z
Абоненты не успевают за темпами "Киевстара": только пополнили счет, а тариф уже подорожал
Знай
2024-05-19T03:36:58Z
ПФУ признал ошибку и начал возвращать деньги: что делать тем, кто не получил
Знай
2024-05-18T02:30:24Z
Графики почасовых отключений света на вечер 17 мая
Известия Киев
2024-05-17T20:57:32Z
ЗСУ повернули позиції в районі Вовчанська: як змінилася ситуація на Харківщині
Фокус
2024-05-20T13:45:25Z
Пророчество Буданова начало сбываться: Россия готовит еще одно наступление
TSN
2024-05-17T20:21:26Z
Украинский военный рассказал, как началось наступление РФ на Харьковщине: "Это было где-то в 4 часа"
TSN
2024-05-18T18:18:35Z
Уничтожив корабль РФ в Крыму, Украина раскрыла секрет ракет ATACMS, — Forbes
Фокус
2024-05-20T04:27:16Z
Мобилизация осужденных в Украине: стало известно, могут ли забрать в ВСУ заключенных за тяжелые преступления
Политека
2024-05-20T14:01:45Z
Первая жара и дожди: в Украине наконец-то идет настоящее тепло
Апостроф
2024-05-20T13:42:14Z
Как изменится погода сегодня, 19 мая: прогноз синоптиков
TSN
2024-05-19T04:21:25Z
Авиабомбы упали на больницу Волчанска, где засели кадыровцы. ВИДЕО и последствия
Новости Украины
2024-05-19T07:51:24Z
"Супероружие" на базе уазика-"буханки" – россияне создали очередную поделку
Telegraf
2024-05-18T13:30:43Z
Когда в Украине закончится война – прогноз майора ВСУ
TSN
2024-05-19T12:09:49Z
Переселенцы могут рассчитывать на новую выплату до 54 тыс. грн: кому дадут деньги
Обозреватель
2024-05-20T13:37:09Z
Погиб при выполнении боевого задания: Украина оплакивает известного летчика
Новости Украины
2024-05-19T10:22:12Z
ВСУ уничтожили место накопления штурмовых подразделений армии РФ в Волчанске: ликвидированы десятки оккупантов. Видео
Обозреватель
2024-05-18T17:01:03Z
"Это просто небо и земля": в Воздушных силах рассказали о тренажере F-16
TSN
2024-05-20T14:03:08Z
Ограниченно пригодные: что им нужно сделать после 18 мая
ZN UA
2024-05-20T14:01:59Z
"В 50 раз больше, чем в ТЦК": в Минобороны рассказали, сколько человек уже ворвалось в "Резерв+"
TSN
2024-05-18T16:06:55Z
Бросили малыша: няня заботится о ребенке, родители которого скрылись с ее деньгами
Фокус
2024-05-17T15:57:35Z
Как будет действовать закон о мобилизации с 18 мая: адвокат отметил важные нюансы
TSN
2024-05-17T20:33:29Z
Найдено место крушения вертолета президента Ирана: что известно на сейчас
Политека
2024-05-20T09:34:26Z
Удар по Харьковщине: пять жертв и 15 раненых
Корреспондент
2024-05-19T10:42:04Z
Бомбовый удар по Харькову: погибли два человека, много пострадавших
TSN
2024-05-17T19:12:43Z
В трех областях Украины раздались взрывы
Корреспондент
2024-05-18T23:39:41Z
В России вспыхнула Выборгская нефтебаза
Новости Украины
2024-05-20T13:33:34Z
Попытка подкупа следователя ГБР за $500 тысяч: расследование дела завершено
Корреспондент
2024-05-20T13:19:08Z
Румынские пограничники обнаружили в Тисе еще одно тело мужчины
Комсомольская правда
2024-05-17T17:34:05Z
В Киеве на Троещине вспыхнул пожар, столб дыма виден из разных районов: фото и видео
Обозреватель
2024-05-19T07:28:11Z
"Больные" близкие родственники: разоблачена очередная схема для уклонистов
Корреспондент
2024-05-17T21:24:05Z
В каком состоянии Александр Усик после победы и когда запланирован бой-реванш с Фьюри
VGorode
2024-05-19T07:12:05Z
Усик победил Фьюри: стал абсолютным чемпионом и повторил достижение 25-летней давности
Фокус
2024-05-18T23:42:45Z
Вместе — мы сила: жена Усика красивым постом отреагировала на его победу над Фьюри
Telegraf
2024-05-19T08:18:05Z
Усик - Фьюри: на шоу избили легенду российского бокса
Telegraf
2024-05-18T18:30:19Z
The Ring обновил рейтинг лучших боксеров: на каком месте Усик
Comments UA
2024-05-20T14:06:10Z
"Клоунада, а не бокс": экс-чемпион мира из РФ оценил бой Усик – Фьюри
Обозреватель
2024-05-20T13:48:43Z
Александр Усик потеряет титул чемпиона мира: в чем причина
Фокус
2024-05-19T19:03:40Z
Чемпион мира по боксу в сверхтяжелом весе: жена Александра Усика трогательно поздравила любимого с победой/Александр Усик победил Тайсона Фьюри
Апостроф
2024-05-19T08:21:28Z
Усик – Фьюри: где и когда смотреть бой украинца за звание абсолютного чемпиона мира
VGorode
2024-05-17T15:30:06Z
Вишневые, желтые и даже розовые: почему в СССР черные автомобили были большой редкостью
Обозреватель
2024-05-18T06:07:47Z
Новый кроссовер Renault дешевле конкурентов рассекретили в деталях
Обозреватель
2024-05-17T15:34:49Z
Как проверять качество бензина: водители могут сделать это дома
Апостроф
2024-05-17T14:57:36Z
Как не нарушить ПДД за границей: необычные правила, о которых вы не знали
Comments UA
2024-05-20T13:30:51Z
Новый недорогой кроссовер от Peugeot и Citroen вызвал ажиотаж. Фото
Обозреватель
2024-05-20T11:49:04Z
Volvo раскрыла характеристики преемника XC60
AutoCentre
2024-05-20T13:16:10Z
Столетний Bugatti вернули в производство
Корреспондент
2024-05-20T12:52:45Z
Дизель или электро: в Украине появится доступный семейный Opel
Фокус
2024-05-20T12:21:39Z
Самый дешевый кроссовер Kia нового поколения заметили в Украине. Фото
Обозреватель
2024-05-20T11:58:21Z
Что будет, если зарядить телефон "чужим" зарядным устройством
Telegraf
2024-05-19T17:24:45Z
Ученые увидели в черной дыре то, что предсказывал Эйнштейн
ZN UA
2024-05-18T14:32:22Z
Сеть взорвалась мемами из-за перебоев в Резерв+
Корреспондент
2024-05-18T16:39:25Z
Эйнштейн был прав: ученые нашли доказательства его теории внутри черной дыры
TSN
2024-05-18T19:07:59Z
Частина некрополю Тарси: вчені виявили стародавню гробницю з незвичайним оздобленням
Фокус
2024-05-20T14:00:44Z
В Украине разработали треногу для гранатомета Mk19: в чем преимущество решения
Фокус
2024-05-20T13:31:37Z
Ученые нашли уникальную планету: она похожа на сахарную вату
Comments UA
2024-05-19T12:45:26Z
Самое большое "зеркало" на Земле видно даже из космоса: из чего оно сделано
Фокус
2024-05-19T11:42:14Z
Смартфоны и дроны смогут работать "как микроскопы и телескопы": что придумали ученые
Фокус
2024-05-17T14:31:43Z
Четыре знака Зодиака ждет большая удача до конца мая
Telegraf
2024-05-18T10:27:23Z
Следует быть очень осторожным: 8 фраз, используемых манипуляторами
Апостроф
2024-05-17T15:54:04Z
Помидоры вырастут мясистыми и сахарными: чем подкормить, какие удобрения лучше
TSN
2024-05-20T13:18:11Z
Будете довольны урожаем: лучшие даты мая, чтобы высадить помидоры
Апостроф
2024-05-18T17:42:45Z
Оригинальный способ подать картошку на праздничный стол: вкуснейший закусочный торт
Telegraf
2024-05-20T13:15:46Z
Лук даст хороший урожай: как сделать удобрение для его подкормки/Лучше отдать предпочтение минеральным удобрениям
Апостроф
2024-05-20T13:12:18Z
Закуска из лаваша: как удивить родных необычным видом и вкусом
Обозреватель
2024-05-19T05:13:08Z
Как отчистить раковину из нержавейки без химии: лучшие способы
Обозреватель
2024-05-19T10:07:31Z
Цветочное полнолуние в мае: что запрещено делать, чтобы не "наломать дров"
Апостроф
2024-05-17T21:33:59Z
У победителя Евровидения-2024 забрали награду
Корреспондент
2024-05-20T11:42:22Z
5 вещей, которые никогда не наденет богатая женщина: они выдают безвкусицу и имеют дешевый вид
Обозреватель
2024-05-19T14:28:05Z
Победительница "Евровидения" Руслана Лыжичко похвасталась шикарным домом для отключений света
Знай
2024-05-19T05:51:53Z
Киркоров следит даже в Бельгии: Максим Галкин показал доказательсто
Знай
2024-05-19T15:51:34Z
Секс-символы 1950-х: женщины, которые создали эпоху
Comments UA
2024-05-20T14:00:55Z
Зірка "Жіночого кварталу" Ірина Сопонару вперше вийшла заміж - фото з весілля
Фокус
2024-05-20T13:45:05Z
Брэд Питт победил Анджелину Джоли: подробности
Новости Украины
2024-05-17T15:54:03Z
Макс Чмерковский показал, как с заметно подросшим 7-летним сыном экстремально проводил время
TSN
2024-05-19T15:03:07Z
Антин Мухарский рассказал об отношениях с экс-женой Снежаной Егоровой
Корреспондент
2024-05-17T15:42:00Z
Чеснок желтеет весной: что делать, чтобы спасти урожай
Апостроф
2024-05-18T18:24:20Z
Чем поливать морковь: рецепт натурального удобрения
Политека
2024-05-17T14:40:27Z
Ученые перевернули мир с ног на голову - для чего людям нужен сон и точно ли он "лечит"
Знай
2024-05-18T16:51:46Z
Вы будете удивлены: медики рассказали, почему алкоголь не стоит закусывать солеными огурцами
TSN
2024-05-17T14:33:20Z
Не до еды и не после: как правильно пить чай и кофе, чтобы избежать проблем со здоровьем
Фокус
2024-05-20T13:57:18Z
Всем ли безопасно пить кефир: кому следует отказаться от него
Обозреватель
2024-05-20T13:04:09Z
Повышает риск ранней смерти: ученые назвали опасный уровень тестостерона для мужчин
Фокус
2024-05-17T15:30:45Z
Как злаки делают кожу здоровой: 5 домашних рецептов овсяных масок для лица и тела
Обозреватель
2024-05-17T16:07:18Z
Топ способы устранения "лишнего" жира на животе и боках: усилия нужны, но не экстремальные
Знай
2024-05-17T19:51:19Z