MY.UAНовини
Різниця в зарплатах та права в політиці: що знакові жінки країни говорять про гендерну рівність в Україні
Різниця в зарплатах та права в політиці: що знакові жінки країни говорять про гендерну рівність в Україні

Різниця в зарплатах та права в політиці: що знакові жінки країни говорять про гендерну рівність в Україні

Повномасштабна війна росії проти України змінила життя практично кожної українки

У середу та четвер, 22-23 листопада, в Києві відбувся Сьомий Український Жіночий Конгрес (УЖК) – унікальна платформа, яка формує порядок денний держави у сфері гендерної рівності. Цьогорічна подія відбулася під гаслом "Жіноче лідерство. Час відновлення. Час відбудови".

Більшість спікерок – це сильні та відомі жінки, які невпинно працюють на перемогу та розвиток країни в різних сферах. "Телеграф" публікує найголовніші думки про процеси справедливості у кар'єрі та політиці між жінками та чоловіками.

.

Україна досі потребує суттєвих змін в темі гендерної рівності

За словами Віцеспікерки парламенту та співзасновниці Українського Жіночого Конгресу Олени Кондратюк, в нашій країні постійно відбуваються процеси, які спрямовані подолати упередження щодо жінок.

Віцеспікерка парламенту Олена Кондратюк

"Всі мають розуміти, що жінки під час війни захищають, лікують, навчають, волонтерять. Звичайні жінки роблять надзвичайні речі. Зокрема наполягання нашого Українського Жіночого Конгресу провели вже давно до суттєвих змін в темі гендерної рівності. Я хочу виділити лише декілька з них: скасовано список з понад 450 заборонених для жінок професій, ухвалено закон про рівні можливості та права для чоловіків та жінок при проходженні військової служби, встановлено гендерні квоти у виборчих списках партії на рівні 40 відсотків, посилено відповідальність за домашнє насильство за ознаками статі, ухвалено Стамбульську конвенцію, прийнято Стратегію впровадження гендерної рівності у сфері освіти та Стратегію подолання гендерного розриву у заробітних платах. Це ті досягнення, якими треба пишатися. І ми не збираємося зупинятися. Наша мета домогтися паритетної участі жінок та чоловіків у відбудові. Наша мета дати жінкам змогу впливати на процеси та рішення без нових "скляних стель" та дискримінації", — вважає віцеспікерка Верховної Ради.

Позитивні тенденції не мають закривати очі на сталі проблеми

Під час виступу на Українському Жіночому Конгресі, перша леді Олена Зеленська зазначила, що усе більше жінок бере участь у військовій службі та розвиває власні бізнеси. Це безумовно свідчить про зростання ролі жінок в українському суспільстві.

"Ми з вами самі пишемо роль жінок, вона вже змінилася і продовжує змінюватися. Дві промовисті цифри: за даними кадрового центру ЗСУ на зараз в нас уже 43 з половиною тисяч жінок військовослужбовиць. Це майже втричі більше аніж у 2014-му. Друга цифра — 56 відсотків створених бізнесів за цей рік це жіночий бізнес, що більше, ніж будь-коли. Мені здається, що з цих цифр складається дуже виразна форма українського жіночого лідерства зараз", — вважає перша леді України.

За словами дружини президента, Україна мріяла про жіноче лідерство, але набула його в надто екстремальний спосіб.

Однак в той самий час 70 відсотків наших внутрішньо переміщених переселенці, які не мають зараз роботи — це саме жінки. І тут, за словами Олени Зеленської, змішалося і безробіття, і необхідність облаштовуватися на новому місці з дітьми. Та сама невидима праця за створення добробуту родини, яка ніколи не оплачується. Це означає що ці зусилля мають бути оплачені іншим чином — турботою та умовами.

"Саме тому, коли під час війни ми впроваджуємо реформи шкільного харчування, ми думаємо у тому числі про те, щоб мами були спокійними. Я перелічила лише частину з того над чим нам сьогодні треба працювати, щоб зберегти жіночий потенціал. Проте ще є довоєнні виклики, які нікуди не поділися. Нещодавно я мала можливість виступити на заході щодо рівної оплати праці на ланах Генасамблеї ООН. Ви знаєте, це не лише українська проблема. В розвинених країнах цей розрив в оплаті праці складає 20 відсотків в середньому. Авжеж не на користь жінок. За таку саму роботу жінки отримують на 20 відсотків менше ніж чоловіки. Нам в Україні ще перед російським вторгненням вдалося скоротити цей розрив майже до 18 відсотків. І зараз Україна під час війни також намагається продовжувати цей курс. Бо якщо в сім’ї мають обрати кому лишитися вдома і доглядати за дітьми, наприклад, то начебто логічно лишатися тому, в кого менше дохід. І це часто жінки, тож виходить замкнуте коло", — каже Перша Леді.

Чи потрібні жінкам спрощення для успіху в політиці?

Про баланс чоловічого та жіночого впливу у своїй партії говорила Народна депутатка України та голова партії Батьківщина Юлія Тимошенко. Варто зазначити, що вона є одною з найбільш сталих політиків за період незалежності.

"Ми є парламентською партією 23 роки. І хочу сказати, що це не лише 23 роки в парламенті, а це єдина партія яка має членів партії майже 60% жінок. Пані Олена Кондратюк зауважила, що 40% вважається захисною квотою для жінок, але в нашій партії ми визначили 40% як захисну квоту для чоловіків. І я вважаю, це прекрасно. І коли наш прекрасний голова ЦВК Олег Діденко сказав, що вони спростять участь жінкам в політичному процесі. Я хочу попросити їх лише про одне: просто не заважайте, не треба нам нічого спрощувати. Жінки достатньо сильні, щоб йти на рівні з чоловіками та змагатися", — каже депутатка.

Голова партії Батьківщина Юлія Тимошенко

За словами Тимошенко, коли йдеться про те, що буде нового у цьому політичному сезоні в Україні, важливо розуміти, що виборів під час війни точно не буде. Однак для України важливо зберегти новий виборчий кодекс, який працює вже з 1 січня 2023 року і не дати нікому його зруйнувати.

"Я поясню чому: цей виборчий кодекс кожній жінці дає абсолютну можливість зайти у політичне коло на місцевому чи центральному рівні набагато легше, ніж це було попередні роки. Мова зокрема про жінок, які служать у Збройних Силах, осіб, що керують асоціаціями, які борються за визволення військовополонених, та тих, хто виступає за права поранених. Всім цим жінкам цей виборчий кодекс дає мінімум впливу партії та максимум реалізації особисто. Тому, чи ви станете депутаткою будь-якого рівня, не буде залежати від вашого місця в списку чи рішень партії. Ваш успіх залежатиме лише від того, яку квоту ви візьмете. А квота це ваше спілкування з суспільством та ваші лідерські якості, які я переконана підтримають українці. Тож цей кодекс дозволяє і чоловікам, і жінкам змагатися чесно. І я впевнена, що якщо жінки візьмуть у свої руки багато процесів в країні то справедливість буде домінантною", — заявила Юлія Тимошенко.

Гендерна рівність — це не лише квоти

Як зазначає народна депутатка України та заступниця голови фракції Голос Юлія Клименко, попри всі квоти, доступ до важливих рішень у жінок досить обмежений.

"У нас у фракції половина — жінки, а половина — чоловіки. Це, можливо, найбільш рівномірне розподілення серед усіх парламентських фракцій.. Ми не ставили собі KPI (ключові показники ефективності — Ред.) мати собі саме 50 відсотків жінок. Так вийшло, що жінкам було цікаво приєднатися, жінки були зацікавлені в розвитку. І вони, власне кажучи, зараз також формують політику у фракції. Однак є питання загального доступу жінок до політики. Якщо прямо: ми скільки завгодно можемо говорити про законодавчий кодекс, але реальність не така. У мене шестеро дітей, я можу скільки завгодно їм розповідати про кодекс, але якщо я дію по-іншому, то вони не дивляться у те, що написано. Вони діють так, як я. У нас є питання з рівністю жінок у багатьох органах: ЦВК, Кабінет міністрів чи будь-який інший орган влади. У нас там немає взагалі жінок. Не те що витримки 40 відсотків, а й 20 відсотків немає. Відповідно жінка розуміє, що вона не зможе дійти до тої вершини, до якої вона б хотіла дійти", — вважає Юлія Клименко.

Заступниця голови фракції Голос Юлія Клименко

На її думку, варто подивитися на це все у контексті "диявол ховається в деталях". Адже в будь-якому явищі є малопомітні складові, які дуже впливають на його суть.

"Наприклад, волюнтаристським рішенням було заборонено виїжджати депутатам і депутаткам Верховної Ради та місцевим органам влади. У нас є багато депутаток, які склали мандат або готові його скласти, бо мають вибір між тим, щоб побачити своїх дітей у Польщі й можливість перетнути кордон раз на місяць або бути тут замкненою і не мати можливості побачити своїх дітей. Скажіть, будь ласка, що обере жінка? Це очевидно, що жінка обере дітей. Тому можна скільки завгодно говорити про рівність та про законодавчі зміни. Та реалістично механізми які дозволяють і мотивують жінок йти в політику, на жаль, обрізаються абсолютно на такому побутовому рівні як неможливість жінки виїхати або будувати сімейне життя. І це демотивує велику кількість жінок, які є чинними депутатами. Принаймні у нашій партії є така проблема. Тому я закликаю колег не дивитися на проблему тільки на рівні законодавства, а й на те як це законодавство імплементується. Обов'язкові квоти мають бути, але якщо немає механізмів що мотивували б жінку йти в політику, то я в ці квоти не вірю. Тобто не просто бути в політиці для статистики, а досягти Кабінету Міністрів, ЦВК чи посади Державного підприємства", — заявляє депутатка.

Чи на часі говорити про децентралізацію та що це дає жінкам?

Як вважає Голова фракції "Європейська солідарність" в Київській міській раді Марина Порошенко, роль місцевого самоврядування в умовах війни в будь-якому випадку є важливою. Але також децентралізація є вирішальною для жінок, оскільки вона дає їм більше можливостей брати участь у політичному процесі.

Дружина п'ятого президента України Петра Порошенка

"Питання децентралізації є одним з найважливіших питань для українців сьогодні. І говорити про "за" і "проти" на мою думку недоречно, тому що це залишається частиною нашого руху до Європейського союзу, європейських цінностей та демократії. Це умова наших європейських партнерів впровадити, розвинути та зберегти децентралізацію. І дійсно в умовах війни саме розв’язання повсякденних проблем покладено на рішення місцевих органів. Жіноче крило місцевих громад здатне ефективно вирішувати соціальні та гуманітарні завдання, такі як надання допомоги ветеранам, переселенцям, сім’ям військовослужбовців та працевлаштування поранених", — каже Марина Порошенко.

За словами колишньої Першої леді, зараз Україні треба об'єднатися не навколо політичних змагань чи упередженості, а навколо країни та спільних рішень. Саме від цього буде залежати перемога.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
На Харківському та Куп’янському напрямках Сили оборони відбили по дві атаки росіян — Генштаб ЗСУ
Мій Харків
2025-04-04T14:00:56Z
РФ продовжує обстрілювати прикордонні населені пункти - Генштаб повідомив новини з фронту
Gazeta UA
2025-04-04T14:00:04Z
Росія має успіхи на Півдні: DeepState оновили карту фронту
24tv
2025-04-04T13:57:03Z
Ворожий БПЛА "Молнія" в 20 кілометрах від фронту атакував машину з журналістом Ukrainian Witness
24tv
2025-04-04T13:54:14Z
КМВА ініціює рішення, що направлені на боротьбу з "готівкою" в маршрутках Києва
Khreschatyk
2025-04-04T13:48:39Z
У тимчасово окупованому Криму росіяни провели обшук у дружини бранця Кремля Вадима Сірука
Детектор М
2025-04-04T13:46:19Z
Через наказ Мінрозвитку постраждалі маріупольці не можуть отримати соцдопомогу, – військовий
24tv
2025-04-04T13:42:16Z
Прогноз погоди у Львові на 5 квітня: синоптики попередили про сніг та хуртовину
Политека
2025-04-04T13:31:33Z
Викликає опіки і містить смертельну дозу для людини: в Запоріжжі помітили небезпечного жука
Фокус
2025-04-04T13:30:46Z
Новий сезон «МастерШеф-15» на СТБ та шоу «Я люблю Україну» на ТЕТ. Як дивилися телеканали 10—16 березня
Детектор М
2025-04-04T14:01:56Z
Міноборони націлює зброярів на уніфікацію у виробництві безпілотних систем
InternetUA
2025-04-04T14:01:16Z
Грошова допомога у Харкові: хто може отримати понад 10 000 гривень, перелік категорій
Политека
2025-04-04T14:00:50Z
Кабмін погодив законопроєкт, який змінює правила відстрочки для студентів і педагогів
24tv
2025-04-04T14:00:48Z
Понад мільйон українців перевірять на правомірність пільг
1News
2025-04-04T14:00:09Z
Військові одружуватимуться в Дії поза чергою – Уряд ухвалив постанову
ГЛАВКОМ NET
2025-04-04T13:51:02Z
В Україні з’явився унікальний лот: продають колекційний кортик часів СРСР
Telegraf
2025-04-04T13:48:08Z
Прийдуть біди та неприємності: що не можна робити 5 квітня, прикмети
GlavRed
2025-04-04T13:45:13Z
Вчитель накинувся на учня в ліцеї під Вінницею: як відреагувала влада і поліція
Telegraf
2025-04-04T13:42:16Z
У контактах США та Росії можлива пауза: Україні це на руку
24tv
2025-04-04T14:03:18Z
Справа про провал оборони Харківщини: суд відпустив під домашній арешт полковника Лапіна
Лига
2025-04-04T14:03:15Z
Премʼєр Бельгії обурений вимогою США витрачати 5% ВВП на оборону
Европейская правда
2025-04-04T13:55:26Z
Глава МЗС Канади попередила Європу: “Відносини з США ніколи не будуть такими, як раніше”
ZN UA
2025-04-04T13:51:43Z
NYT: ЄС готує на літо серйозне покарання для Х Маска
Европейская правда
2025-04-04T13:51:43Z
Рютте пояснив, як бачить "стійкий мир" для України
Европейская правда
2025-04-04T13:48:43Z
40 гектарів землі, 300 тисяч доларів готівкою і люксові авто: що відомо з декларації заступника мера Харкова Кузьміна
Antikor
2025-04-04T13:48:37Z
ЗМІ: Адміністрація Трампа поновила продаж штурмових гвинтівок Ізраїлю
Европейская правда
2025-04-04T13:40:06Z
Розвідка НАТО оцінила ситуацію на фронті і викрила справжні наміри Путіна
24tv
2025-04-04T13:33:40Z
Гурт "Курган і Agregat" оголосив благодійний концерт у Палаці спорту
24tv
2025-04-04T13:54:17Z
Готуйтеся до трилогії: фільм The Legend of Zelda стартує в 2025 році
Знай
2025-04-04T13:51:48Z
Від прибиральниці – до вишуканої красуні: неймовірне перевтілення жінки з Одеси
24tv
2025-04-04T13:42:30Z
Художники непомітно для всіх облаштували таємну квартиру в ТЦ і жили там 4 роки
24tv
2025-04-04T13:36:37Z
MELOVIN - "Твоя вина" – 1 місце чарту FM-TV минулого тижня.
FM-TV
2025-04-04T13:22:47Z
"Я Тік-Току свічку ставлю в церкві". VOLKANOV про яйця як нагороду, роботу з Данилком і рідний Бердянськ
Telegraf
2025-04-04T13:15:09Z
Зірка фільму "Веном" Мішель Вільямс вчетверте стала мамою
Комсомольская правда
2025-04-04T13:12:50Z
Наслідки провалу «Білосніжки»: Disney зупинив роботу над рімейком «Рапунцель»
ITC
2025-04-04T13:07:29Z
Сини Бекхемів посварилися через дівчину: подробиці конфлікту
Факти ICTV
2025-04-04T13:03:03Z
Україна U-19 отримала технічну поразку 0:3 за пропуск матчу відбору на дівоче Євро
Football.ua
2025-04-04T13:54:31Z
У Де Дзербі серйозний конфлікт із гравцями Марселя — GFFN
Football.ua
2025-04-04T13:54:03Z
Чемпіон Європи заговорив про втрату пояса для Усика, применшивши ажіотаж навколо реваншу з Дюбуа
24tv
2025-04-04T13:48:58Z
Ешпіріту Санту — тренер місяця в АПЛ
Football.ua
2025-04-04T13:46:34Z
Чемпіонські амбіції Віктора Мілевського: від професійного боксу до рідкоземельних металів
Подробности
2025-04-04T13:42:19Z
Шевченко: Через політичні аспекти Україну та мене особисто не хочуть бачити в керівному органі УЄФА
Football.ua
2025-04-04T13:33:22Z
Зірковий футболіст "Манчестер Сіті" оголосив про відхід з клубу
ZN UA
2025-04-04T13:30:00Z
Георгій Бущан оцінив рівень футболу в Саудівській Аравії
360ua.news
2025-04-04T13:03:56Z
Гвардіола – про відхід Де Брюйне: Сумний день
Football.ua
2025-04-04T12:57:44Z
500 євро в гривнях: скільки це сьогодні
24tv
2025-04-04T14:03:38Z
Виробники майонезу з соняшникової олії переключаються на ріпакову
AgroPortal
2025-04-04T14:00:42Z
Валюта стрімко подешевшає на вихідних
Gazeta UA
2025-04-04T14:00:00Z
Світовій економіці пророкують рецесію: що це таке і які можуть бути наслідки
Telegraf
2025-04-04T13:54:56Z
Найгірший тиждень із 2022 року: європейські фондові ринки різко впали
24tv
2025-04-04T13:54:45Z
Глава Податкової розповів, скільки грошей заборгували державі мобілізовані ФОПи
ГЛАВКОМ NET
2025-04-04T13:54:29Z
В АМКУ вказали на один із чинників подорожчання яєць в Україні
ZN UA
2025-04-04T13:46:55Z
В Україні вже засіяли 926 тис. га ярих зернових
Agravery
2025-04-04T13:46:25Z
Українська ІТ-компанія Intellias відкрила новий офіс в Німеччині з сертифікацією для розробки автомобільного софту та тестування прототипів авто
AIN
2025-04-04T13:42:23Z
Будуть цвісти все літо на заздрість сусідам: як правильно обрізати троянди
GlavRed
2025-04-04T13:45:22Z
Яку річ туристи найчастіше гублять в аеропорту – підготуйтеся до інтимного шоку
24tv
2025-04-04T13:42:00Z
5 ситуацій, коли не можна дивитися в дзеркало: будьте обережні
24tv
2025-04-04T13:27:49Z
Які 4 рослини потрібно обрізати у квітні: до літа будуть бурхливо цвісти
GlavRed
2025-04-04T12:27:40Z
Хто багатий: тільки найкмітливіші знайдуть багатія за 5 секунд
GlavRed
2025-04-04T12:27:14Z
Десерт до Великодня: рецепт шоколадних яєць з ніжною начинкою
Фокус
2025-04-04T12:15:27Z
Рецепти на Великдень: як приготувати смачну курку в духовці
Фокус
2025-04-04T11:57:46Z
Зберете по три відра з куща: ось коли садити картоплю у квітні
24tv
2025-04-04T11:39:57Z
Цей інгредієнт змінить ваше уявлення про яєчню: як ідеально посмажити яйця
24tv
2025-04-04T11:24:13Z
У Буковелі чоловік побив коня палицею на очах у туристів: правоохоронці вже знайшли винуватця
Antikor
2025-04-04T14:00:12Z
Серед обгорілих тіл, які рятувальники деблокували з-під завалів у Харкові, є тіло дитини — поліція
Мій Харків
2025-04-04T13:58:50Z
Судитимуть черкащанку, яка шахрайським шляхом одержала соціальну допомогу в сумі понад 90 000 гривень
Украина Криминальная
2025-04-04T13:51:10Z
Розлив нафти в Чорному морі: береги Анапи стали непридатними для відпочинку
Фокус
2025-04-04T13:42:13Z
$130 тис. за «вирішення питання» в суді: в Одесі затримали охочого незаконно збагатитися
Украина Криминальная
2025-04-04T13:34:32Z
Чоловік втратив мільйон гривень через шахраїв, які видавали себе за банківських працівників
InternetUA
2025-04-04T13:28:43Z
Підрив авто посадовця Федька квалфікували як теракт. Поліція має три версії
ZN UA
2025-04-04T13:19:22Z
У лікарні в Литві помер один із постраждалих під час пожежі у Північній Македонії
Европейская правда
2025-04-04T13:04:16Z
СБУ затримала агентку рашистів, яку куратори планували підірвати разом з вибухівкою в людному місці Дніпропетровщини
Украина Криминальная
2025-04-04T12:54:09Z
Простіше, ніж здається: як прибрати зайву сіль із супу
GlavRed
2025-04-04T13:30:04Z
Чому кришиться домашня випічка: 3 головні помилки господинь при замішуванні тіста
24tv
2025-04-04T13:00:02Z
Діагностували у 12 років: Наталія Холоденко розповіла про невиліковну хворобу
Факти ICTV
2025-04-04T12:12:29Z
Скільки потрібно займатись спортом, щоб зменшити ризик раку
24tv
2025-04-04T11:03:10Z
Як досягти збільшення тривалості життя м'язів: 3 ключові моменти
24tv
2025-04-04T11:00:44Z
Не було жодних ознак: у Чернівцях жінці видалили дві кісти понад 8 см
Факти ICTV
2025-04-04T10:49:21Z
В Украине обновили правила оплаты больничных
1News
2025-04-04T10:45:58Z
Близько 40% націнки на розчин для ін’єкцій: стали відомі деталі контрактів АТ "Фармак" і Міноборони
Antikor
2025-04-04T10:21:35Z
У Польщі жінку, яка планувала аборт через важкий діагноз у плода, примусово госпіталізували до психіатрії
Antikor
2025-04-04T09:27:34Z
Bitcoin: індекс страху, жадібності та віри
ZN UA
2025-04-04T14:03:31Z
Хакери масовано атакували пенсійний фонд Австралії: деталі
InternetUA
2025-04-04T13:46:59Z
Білл Гейтс показав «найкрутіший код», який він створив для Microsoft
ITC
2025-04-04T13:46:43Z
Подвоїть кількість електроенергії: створено турбіну, яка працює на воді
Фокус
2025-04-04T13:45:39Z
Google може додати телеоб’єктив до базової моделі серії Pixel 10
Portaltele
2025-04-04T13:24:09Z
У Німеччині ліквідовано платформу дитячої порнографії з 1,8 млн користувачів
InternetUA
2025-04-04T13:16:01Z
Аферисти використовують фейкові «кружечки» у Telegram, щоб виманити гроші або поширити фішингові посилання
Украина Криминальная
2025-04-04T13:13:28Z
Меню «Пуск» у Windows 11 отримає великий редизайн — з гнучким налаштуванням та без нав’язливих рекомендацій
ITC
2025-04-04T13:06:35Z
TikTok загрожує штраф у 500 мільйонів євро
24tv
2025-04-04T13:06:20Z
Mercedes оновлює 2026 S-Class із великими змінами для автопілоту
Топ Жир
2025-04-04T14:00:45Z
За $449 000: класичний Ford Bronco перетворили на швидкісний електромобіль
AutoGeek
2025-04-04T13:54:49Z
Нову Toyota Corolla 2026 на 300 сил показали до презентації
Фокус
2025-04-04T13:36:41Z
Найекстремальніший суперкар Ferrari з V6 вже представлено 29 квітня
Топ Жир
2025-04-04T13:15:18Z
Поблизу України: гібридний кросовер Jeep Avenger 4xe надійшов у виробництво
AutoGeek
2025-04-04T13:12:55Z
Хилиться у віражах: у Нідерландах створили незвичний гібрид електрокара і мотоцикла
Фокус
2025-04-04T12:51:19Z
Передсерійний Mercedes-Benz eIntouro виїхав на регулярний маршрут
AutoCentre
2025-04-04T12:42:46Z
Пілот Альпін потрапив в аварію на Гран-прі в Японії: моторошне відео
24tv
2025-04-04T12:24:43Z
Новий Mercedes S-Class 2025 дозволяє водієві дивитися кіно на автобані
Фокус
2025-04-04T11:51:52Z