MY.UAНовини
Китай може допомогти Росії побудувати підводний тунель до Криму – The Washington Post
Китай може допомогти Росії побудувати підводний тунель до Криму – The Washington Post

Китай може допомогти Росії побудувати підводний тунель до Криму – The Washington Post

Китай може допомогти Росії побудувати підводний тунель, який поєднає материкову частину РФ із тимчасово окупованим державою-агресоркою українським Кримом. Зацікавленість щодо участі у цьому проекті, за даними українських спецслужб, висловила державна Китайська залізнично-будівельна корпорація (CRCC), яка "готова забезпечити будівництво залізниць та автомобільних доріг будь-якої складності у кримському регіоні".

Зараз між Китаєм і Росією тривають переговори щодо можливого будівництва підземного тунелю, попри сумніви щодо життєздатності проекту для Росії, яка побоюється, що Україна зруйнує Кримський міст, його реалізація є вкрай важливою. Подробиці розкриває The Washington Post.

Видання стверджує, що українські спецслужби перехопили повідомлення про секретні зустрічі, пов'язані з урядами своїх країн бізнесменів із Росії та КНР. Ці повідомлення були пов'язані з обговоренням планів будівництва підводного тунелю, який з'єднає материкову частину РФ з окупованим Кримом і буде невразливим для ударів ззовні. Ідея проекту народилася з дедалі більших побоювань Росії втратити ключову логістичну артерію для військових ЗС РФ – Кримський міст. Україна вже двічі атакувала його, і міст, як і раніше, залишається незмінною і досить вразливою військовою ціллю.

На думку журналістів The Washington Post, ці переговори підтверджують, що Росія має намір утримати окупований з 2014 року український півострів. Настільки, що готова посилювати свою залежність від Китаю.

Опитані виданням американські чиновники та експерти-інженери переконані: будівництво тунелю поряд із існуючим мостом зіткнеться з величезними перешкодами. Але Росія готова ризикнути, оскільки не може здобути перемогу у війні і усвідомлює, що Україна атакуватиме Кримський міст доти, доки не зруйнує його.

Якщо Китай погодиться взяти участь у цьому будівництві, він спричинить серйозні політичні та фінансові ризики. Досі Пекін офіційно не визнавав окупований Крим частиною Росії. А допомога державі-окупанту потягне за собою економічні санкції щодо китайських компаній, які візьмуться за будівництво.

Проте, дійшов висновку The Washington Post, подібні наслідки лякають у Китаї не всіх.

"Перехоплені електронні листи показують, що одна з найбільших будівельних компаній Китаю висловила готовність брати участь. Повідомлення були надані The Washington Post українськими чиновниками, які сподіваються викрити проект та потенційну участь Китаю. Справжність повідомлень була підтверджена іншою інформацією, отриманою The Post окремо, включно з файлами реєстрації компаній , що показують, що російсько-китайський консорціум за участю осіб, згаданих в електронних листах, нещодавно був сформований у Криму", – зазначає видання.

В останні тижні представники цього консорціуму отримували електронні листи, де, крім іншого, згадуються зустрічі з китайцями в тимчасово окупованому Криму. В одному з таких листів, датованому 4 жовтня, зазначено, що Китайська залізнично-будівельна корпорація CRCC "готова забезпечити будівництво залізниць та автомобільних доріг будь-якої складності у кримському регіоні".

Ця китайська держкомпанія брала участь у будівництві значної кількості найбільших автомобільних та залізниць. Працювала вона і з Росією, зокрема, була задіяна у будівництві метро в останні роки у Москві.

The Washington Post звернулася і до цієї китайської компанії, і до представників російсько-китайського консорціуму в Севастополі, але не отримала відповіді на питання, пов'язані з планами будівництва підводного тунелю до тимчасово окупованого українського півострова. Зокрема, якщо китайці зовсім проігнорували запити журналістів, то росіянин Володимир Калюжний, призначений гендиректором консорціуму, назвав питання про тунель "болванкою" і відмовився будь-що коментувати "ворожим ЗМІ".

У той же час, у розпорядженні редакції опинився електронний лист на ім'я постійного представника Республіки Крим при президенті РФ Георгія Мурадова, в якому Калюжний стверджував, що має письмове підтвердження "від наших китайських партнерів про готовність однієї з найбільших компаній Китаю, CRCC, брати участь у якості генеральний підрядник будівництва тунелю під Керченською протокою".

Плани будівництва підводної колії до Криму Росія будує на тлі реалізації інших інфраструктурних проектів на окупованих територіях України. Наприклад, супутники зафіксували появу нових ділянок залізниці узбережжя Азовського моря: воно є частиною сухопутного коридору з РФ до Криму.

Будують цю залізницю компанії, пов'язані з другом дитинства Володимира Путіна Аркадієм Роттенбергом. Наближений до російського диктатора олігарх заробив величезні статки на проектах, що підтримуються Кремлем. Зокрема, його компанії заробляли на підготовці до Олімпіських ігор-2014 у Сочі та на будівництві того ж Кримського мосту: компанія Роттенберга "Будгазмонтаж" була головним підрядником під час його спорудження.

У Криму Роттенберг отримав великі володіння. Проти нього запроваджено санкції США.

Обійти санкції через можливе будівництво тунелю російсько-китайський консорціум намагається, засекречуючи імена причетних до його створення бізнесменів: у реєстраційних документах не згадуються шість із дев'яти прізвищ засновників.

Китай же і зовсім прагне повної таємності. У перехоплених українськими спецслужбами листах наголошується, що CRCC братиме участь у будівництві  лише за "суворих умов повної конфіденційності" і що назва компанії буде замінена на "іншу, незалежну юридичну особу" в будь-яких контрактах. В іншому листі згадується китайський банк, який бажає "конвертувати свої доларові кошти в рублі для їхнього переведення до Криму для фінансування проектів [консорціуму]".

Також в електронних листах згадані переговори представників консорціуму із топ-менеджером CRCC Сюй Хуасяном.

При цьому американські чиновники та експерти сумніваються, що CRCC справді готова до участі у будівництві підводного тунелю до окупованого Росією Криму з огляду на ризики санкцій та саботажу.

"Було б дивно, що або консорціум великих фірм КНР, або уряд підтримали такий проект. Він може здатися досить легкою мішенню для знищення українцями", — заявив у розмові з журналістами американський чиновник, який займається санкційною політикою.

На думку експертів, побудувати тунель під Керченською протокою технічно можливо: досвід та обладнання, необхідні для реалізації подібних проектів, КНР має. Але подібне масштабне будівництво вимагатиме величезних грошей та часу. Масштаби ймовірного тунелю від узбережжя РФ до Криму можна порівняти зі спорудженням найдовшого тунелю в Європі, який з'єднає Данію та Німеччину. Він будується вже 8 років і будівництво, як очікується, може бути завершено наприкінці 2020-х років. Прогнозується, що загальна вартість будівництва перевищить 8,7 мільярда доларів.

Отже, на думку експертів, китайці у разі участі в проекті навряд чи встигнуть побудувати тунель так швидко, щоб полегшити становище Росії у війні проти України. Але Росія розглядає проект як довгострокову інвестицію, яка, як розраховують у Кремлі, допоможе утримувати півострів та забезпечить з ним безпечний зв'язок упродовж наступних десятиліть.

До того ж, за створеною Росією залежності Криму від пов'язаних з РФ водопостачання, електроенергії та ліній зв'язку, підводний тунель стане фізичним продовженням нав'язливої ідеї Путіна "з'єднати Крим з Росією-матінкою".

The Washington Post з посиланням на припущення експертів пише, що Китай, ймовірно, наполягатиме на хоча б частковому володінні тунелем, збільшуючи свій запас глобальної портової і транспортної інфраструктури, що розширюється. Пекін може навіть профінансувати проект, повертаючи вкладені гроші або у вигляді мит, або за рахунок експорту російської нафти та газу.

При цьому, незважаючи на те, що підземні роботи можна проводити з мінімальним ризиком, тисячі робітників та фахівців, що задіяні у будівництві тунелю, дороге обладнання та великі будівельні майданчики залишатимуться в межах досяжності українських ракет.

Ця ж загроза, з великою ймовірністю, не дозволить РФ і Китаю використовувати нові методи будівництва з використанням гігантських днопоглиблювальних суден на поверхні води: їм доведеться використовувати традиційну технологію буріння тунелів.

"Це буде дуже важко саботувати, якщо тільки ви не атакуєте входи", – сказав інженер, який працював над кількома найбільшими у світі тунельними проектами. За його словами, будівництво тунелю через Керченську протоку, ймовірно, коштуватиме як мінімум 5 мільярдів доларів і вимагатиме від російських військових захисту "не тільки протоки, а й необхідних виробничих об'єктів" на березі. "Це операція високого ризику",  – пише видання.

Нагадаємо, 15 листопада в Сан-Франциско відбулася зустріч лідерів КНР Сі та США Байдена. Для цього китайський політик уперше за шість років прилетів до Америки.

Після зустрічі з Байденом голова КНР заявив, що Китай готовий бути другом та партнером США.

Крім того, у Китаї наголосили, що переговори "має стратегічне значення". Китай та США мають спільні інтереси у широкому спектрі сфер, включаючи традиційні, такі як економіка, торгівля та сільське господарство, а також нові, такі як зміна клімату та розвиток штучного інтелекту. І угоди глав двох держав вплинуть на поліпшення взаємовідносин між країнами.

Тільки перевірена інформація у нас у Telegram-каналі OBOZ.UA та Viber. Не ведіться на фейки!

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Європейці змінюють стратегію військової допомоги Україні – WP
Факти ICTV
2025-04-20T21:57:59Z
Студента відрахували з українського ЗВО через його місце проживання
24tv
2025-05-01T18:03:53Z
Нацрада зареєструвала спортивні та сайти про букмекерську діяльність
Детектор М
2025-05-01T18:00:27Z
Мін’юст завершив технічний етап створення Реєстру депортованих дітей, почалося подання справ
УкраинФорм
2025-05-01T17:57:33Z
Що насправді означає радянська зірка - історик розкрив жахливу правду
GlavRed
2025-05-01T17:54:24Z
Нові світлофори, тарифи і субсидії: журналістка розповіла про зміни з 1 травня
Политека
2025-05-01T17:46:16Z
Українські дрони за два місяці уразили понад 160 тисяч ворожих цілей - Сирський
УкраинФорм
2025-05-01T17:43:04Z
Національна академія наук відмовила Стефанчуку у званні члена-кореспондента – ЗМІ
ГЛАВКОМ NET
2025-05-01T17:27:41Z
В Україні запрацювала Єдина уніфікована система нумерації тіл - Добросердов
УкраинФорм
2025-05-01T17:21:14Z
У Києві знімають екшн-серіал про роботу служби 112
УкраинФорм
2025-05-01T17:34:13Z
"Не могли продати житло": Огнєвіч сказала, що сталося з її майном у Криму
GlavRed
2025-05-01T17:27:15Z
Відключені інструменти, живий вокал: соліст Ziferblat розкрив деталі виступу на Євробаченні-2025
24tv
2025-05-01T17:15:04Z
Скільки країн беруть участь у Євробаченні 2025: остаточний список
24tv
2025-05-01T17:09:24Z
Глава Мінкульту Словаччини похизувалась зустріччю з пропутінською співачкою Нетребко
Европейская правда
2025-05-01T17:07:47Z
На «Дія.Освіта» з'явився новий освітній серіал для військових
Детектор М
2025-05-01T17:01:48Z
Що одягнути жінці після 50 років: найстильніші образи на кожен день
GlavRed
2025-05-01T16:27:22Z
У Львові покажуть прем’єру вистави «Гра в оперу»
УкраинФорм
2025-05-01T16:25:41Z
У Києві пройде масштабний фестиваль рідкісних та старовинних авто
Фокус
2025-05-01T15:51:08Z
Китайські науковці випробували неядерну водневу бомбу
ГЛАВКОМ NET
2025-04-20T19:57:49Z
Волтц залишає посаду радника Трампа – CBS News
ГЛАВКОМ NET
2025-05-01T18:01:15Z
Стів Віткофф не хоче зайняти місце Волтца — CNN
ZN UA
2025-05-01T17:58:22Z
Умєров оголосив про початок реорганізації Держоператора тилу
УкраинФорм
2025-05-01T17:57:54Z
ЗМІ: Трамп залишить шефа Пентагону на посаді, попри скандал із витоком даних
Европейская правда
2025-05-01T17:55:21Z
Екс-судді Тандиру, який на смерть збив нацгвардійця на посту, продовжили арешт
Комсомольская правда
2025-05-01T17:54:54Z
"Перемир'я" на честь 9 травня: як можна його використати
24tv
2025-05-01T17:54:45Z
У Женеві страйкували працівники ООН через скорочення на тлі політики Трампа
Европейская правда
2025-05-01T17:54:42Z
Французькі профспілки заявили, що вивели 300 тисяч людей на мітинги 1 травня
Европейская правда
2025-05-01T17:49:11Z
До суду скерували справу ексголови АРМА щодо “схеми” з активами
1News
2025-05-01T18:04:54Z
Підвищення тарифів на комунальні послуги у Дніпрі: встановлено ціни з травня
Политека
2025-05-01T18:00:15Z
Укрзалізниця отримала від міжнародних партнерів 23 електростанції резервного живлення
УкраинФорм
2025-05-01T17:57:59Z
Надра залишаться українськими: Свириденко розкрила деталі угоди про копалини
24tv
2025-05-01T17:45:23Z
Гривню чекають вагання: експерт назвав 2 критичні дні на початку травня
Хвиля
2025-05-01T17:43:00Z
Нафтогаз показав високий чистий прибуток за минулий рік
ZN UA
2025-05-01T17:40:33Z
Фінансова система показала стійкість у третій рік повномасштабної війни - річний звіт НБУ
УкраинФорм
2025-05-01T17:34:14Z
В Укрбудінвестбанку виявили багаторічну махінацію
360ua.news
2025-05-01T17:13:42Z
Подорожчання продуктів у Полтаві: за що доведеться переплачувати
Политека
2025-05-01T17:01:08Z
При яких захворюваннях виникає запаморочення та як його побороти
24tv
2025-05-01T17:24:55Z
Пластик вбиває тихо: одна побутова речовина спричиняє тисячі смертей щороку
24tv
2025-05-01T16:12:41Z
ZF представляє інноваційне рішення для надання допомоги постраждалим у ДТП
AutoCentre
2025-05-01T16:07:20Z
Більше так не робіть: 6 речей, які ніколи не можна чистити содою
24tv
2025-05-01T16:04:52Z
Ніколи не їжте це перед літаком: експертка назвала продукти, які можуть зруйнувати переліт
24tv
2025-05-01T16:04:19Z
ШІ виявляє проблеми зору за 30 секунд: на Одещині та Чернігівщині протестували понад 800 пацієнтів з діабетом
Факти ICTV
2025-05-01T15:10:44Z
Що можна зробити з малини, крім варення: розкрита неймовірна користь плодів
GlavRed
2025-05-01T14:27:43Z
Кому шкідлива кориця: експерти розповіли, чим небезпечна популярна спеція
GlavRed
2025-05-01T14:27:34Z
Підлога буде блищати: чим її помити, щоб вона неймовірно пахнула
24tv
2025-05-01T14:06:46Z
На Херсонщині ліквідували шість пожеж внаслідок ворожих атак
УкраинФорм
2025-05-01T18:04:22Z
Украв гроші та втік: у Львові чоловік зі зброєю напав на кур'єра
24tv
2025-05-01T18:03:07Z
В ОВА показали наслідки обстрілу Дніпропетровщини
1News
2025-05-01T17:57:22Z
Правоохоронці викрили шахрая, який видавав себе за військового і збирав гроші на сайті знайомств
InternetUA
2025-05-01T17:52:54Z
Нападниця на Стерненка володіла нелегальною зброєю
24tv
2025-05-01T17:12:47Z
У Копенгагені автомобіль в'їхав у натовп: десяток постраждалих
ГЛАВКОМ NET
2025-05-01T17:03:24Z
Жінка втратила 15 тисяч гривень, повіривши шахраю, який представився банкіром
InternetUA
2025-05-01T16:37:16Z
Армія РФ атакувала три райони Дніпропетровської області, є постраждала
УкраинФорм
2025-05-01T16:25:02Z
На Київщині затримано чоловіка, що спробував викрасти дитину
1News
2025-05-01T16:22:52Z
Дивна "лицарська" вежа в Голосієві насправді має цілком прозаїчне призначення: для чого її зводили
Telegraf
2025-05-01T17:57:40Z
"Шахеди" з цвяхами: у 3-й ОШбр назвали небезпечну зброю ЗС РФ
Фокус
2025-05-01T17:57:27Z
Дощі та заморозки: українців попереджають про небезпечні погодні умови
GlavRed
2025-05-01T17:27:53Z
У Києві відбудеться Фестиваль інклюзивного футболу
ГЛАВКОМ NET
2025-05-01T17:27:36Z
Графіки відключення світла в Запоріжжі на 2 травня: кому варто бути готовим
Политека
2025-05-01T17:16:37Z
Надгробки радянських поховань на Пагорбі Слави у Львові не відповідали захороненням - експерт
УкраинФорм
2025-05-01T17:16:25Z
В Україні знову вдарять заморозки: коли й у яких областях
24tv
2025-05-01T17:03:40Z
Прогноз погоди в Запоріжжі на 2 травня: для кого цей день може бути неприємним
Политека
2025-05-01T16:46:29Z
Графіки відключення світла в Києві та області на 2 травня: попередження від ДТЕК
Политека
2025-05-01T16:42:53Z
Хочете жити як улюбленець суперкарів? Brabus створює цілий острів спеціально для вас
Топ Жир
2025-05-01T18:00:38Z
Приваблюють шкідників у двір: яких помилок слід уникати, встановлюючи контейнер для компосту
24tv
2025-05-01T17:45:04Z
Що можна зробити з листів лазаньї: простий рецепт ідеального приготування
GlavRed
2025-05-01T17:39:05Z
Де краще розташувати мікрохвильову на кухні: неочевидні ідеї для економії місця
GlavRed
2025-05-01T17:27:43Z
Молода картопля, запечена на вогні: зберігайте ідею суперфіналістки Мастершеф
Gazeta UA
2025-05-01T17:15:54Z
Нова пастка для психіки: чому ми страждаємо на "фонову тривогу" і як її позбутися
Gazeta UA
2025-05-01T17:13:57Z
Пінка для гоління робить чудеса: її можна безліч разів використовувати в побуті
24tv
2025-05-01T17:03:14Z
Тур вихідного дня. Чому варто відвідати давньоруське городище на Київщині
ГЛАВКОМ NET
2025-05-01T17:00:28Z
Відлякує шкідників і приваблює комах: названо суперрослину для саду
GlavRed
2025-05-01T16:27:11Z
"Хотілося зникнути з лиця землі": У Росії досі не можуть відійти від гола Шевченка
Telegraf
2025-05-01T18:00:16Z
МЮ готовий активувати пункт про викуп Куньї
Football.ua
2025-05-01T17:43:51Z
Герой для свого народу, – Дюбуа несподівано похвалив Усика
24tv
2025-05-01T17:30:41Z
Хабі Алонсо зустрівся з президентом Реала Пересом
Football.ua
2025-05-01T17:22:59Z
Суддя пожалів Усика, – Льюїс шокував своїм висловлюванням про удар нижче пояса від Дюбуа
24tv
2025-05-01T17:09:49Z
Кнутсен перед матчем із Тоттенгемом: Маємо залишатися вірними своїй індивідуальності
Football.ua
2025-05-01T16:55:34Z
Бійця UFC заарештували за звинуваченнями у зберіганні зброї та наркотиків
24tv
2025-05-01T16:39:09Z
Гауфф обіграла Швьонтек і зіграє у фіналі турніру WTA в Мадриді
УкраинФорм
2025-05-01T16:25:12Z
Боксер, якому приписували інтерес до Усика, погодився на бій з Вордлі
24tv
2025-05-01T16:04:34Z
Чому поліція може зупинити навіть «ідеального» водія: ЗМІ розкрили подробиці
GlavRed
2025-05-01T17:54:14Z
Як доживає свого віку рідкісний автобус «Дніпро»
AutoCentre
2025-05-01T17:15:56Z
Спеціальний пакет Catfish Camaro ідеально підходить для перегонів з Mustang
Топ Жир
2025-05-01T17:15:42Z
Повернення ZR1 на Інді 500: Чи вдасться уникнути зіткнення зі стіною цього разу?
Топ Жир
2025-05-01T16:45:38Z
Масовий мінівен Toyota перетворили на затишний автодім для двох
Фокус
2025-05-01T16:42:36Z
Ford Mustang GTD покращив свій результат на Нюрбургрингу та увійшов до п’ятірки найшвидших серійних авто
Топ Жир
2025-05-01T16:00:03Z
Випробування на бездоріжжі: як Nissan Armada Pro-4X показує себе у складних умовах
Топ Жир
2025-05-01T15:18:20Z
Отримай відповідь: чи можна заряджати електромобіль з вікна квартири
VGorode
2025-05-01T14:58:23Z
Мінус 23% від угоди і ніякої довіреності: у 2025 році вживані авто стануть дорожчими
Знай
2025-05-01T14:51:45Z
Не будьте як Волтц: як безпечно користуватися Signal
Telegraf
2025-05-01T18:03:34Z
Ілон Маск: ініціатива DOGE зі скорочення витрат поки що не є успішною, але все попереду
InternetUA
2025-05-01T17:49:08Z
Вчені знайшли "кришку", що стримує вибух супервулкана Єллоустоун
Telegraf
2025-05-01T17:49:05Z
На Землю звалиться радянський супутник розміром з автомобіль: коли це станеться і чим загрожує
Telegraf
2025-05-01T17:34:00Z
Інженери створили дрон зі складними крилами, як у білки-летяги: чим він стане нагоді ЗСУ
InternetUA
2025-05-01T17:31:39Z
Цикад перетворили на "музичні інструменти": на них учені зіграли класичну музику
Фокус
2025-05-01T17:13:50Z
Вікіпедія буде використовувати ШІ: чи замінить він людей
InternetUA
2025-05-01T17:13:11Z
Samsung запатентувала смартфон з модульною камерою та змінним об'єктивом
InternetUA
2025-05-01T16:43:45Z
Держкомтелерадіо закликав торговельні мережі зняти з продажу книжки видавництв, які працюють в окупації
Детектор М
2025-05-01T16:33:48Z