MY.UAНовини
"Вісім фур і сосиски". Як проходить блокада польського кордону і до чого тут Росія
"Вісім фур і сосиски". Як проходить блокада польського кордону і до чого тут Росія

"Вісім фур і сосиски". Як проходить блокада польського кордону і до чого тут Росія


За блокадою на польському кордоні може стояти Росія. Не виключено, що росіяни вже змогли встановити маршрути, якими з Польщі везуть військові товари

"На прикордонному переході в Хребенному, перед польським шлагбаумом, на обох смугах дороги "ялинкою" розставлені вісім фур. Вони розташовані так, щоб між ними міг проїхати легковий автомобіль або автобус, але не вантажівка, – розповідає LIGA.net польський волонтер, голова об’єднання "Pogoń Ruska" Рафал Рошкєвич.

Біля страйкуючих розбитий намет, де смажать сосиски. Поруч розставлені біотуалети. Поліція весело балакає зі страйкарями, їсть ковбаски. Без жодних спроб втрутитися.

Тим часом черга з вантажівок, які хочуть потрапити з Польщі в Україну, тягнеться трохи більше ніж на 60 км – аж до Замостя.

Страйк польських перевізників стартував 6 листопада – вони почали цілодобово блокувати рух вантажівок у пунктах пропуску "Краківець-Корчова", "Ягодин-Дорохуськ" та "Рава-Руська-Хребенне". Відтоді на кордоні застрягли сотні вантажівок. Двоє українських водіїв померли в очікуванні можливості перетнути кордон.

23 листопада польські страйкарі розпочали блокаду вже четвертого пункту пропуску — "Медика-Шегині". За офіційними даними, його блокуватимуть до 26 листопада з 9:00 до 20:00, каже LIGA.net речник Держприкордонслужби України Андрій Демченко. За неофіційними – після 26 лютого блокада також може стати цілодобовою.

Організатори страйку заявляли, що не планують перешкоджати ввезенню гуманітарної допомоги в Україну чи критично важливих вантажів.

Ця акція протесту може може бути пов’язаною не лише із вимогами змінити ситуацію, за якої українські водії вантажних фур нібито "відбирають робочі місця поляків". До неї можуть бути причетні російські спецслужби, каже LIGA.net співрозмовник у розвідспільноті.

Для чого блокаду польсько-українського кордону можуть використати росіяни та як цю версію сприймають у Польщі – коротко.

Долучайтесь до нас на Facebook та беріть участь у дискусіях

ЩО ВІДОМО ПРО РОСІЙСЬКИЙ СЛІД

Зв'язок організаторів акції із росіянами можна простежити в рамках звичайного моніторингу подій, каже LIGA.net очільник Центру оборонних реформ, ексрадник міністра оборони Олександр Данилюк.

ДОВІДКА. На початку 2023 року британський Королівський інститут об’єднаних сил (RUSI) презентував доповідь (співатором якої є Данилюк), де зазначив: план Росії полягав у тому, щоб вторгнутися в Україну протягом 10 днів, та анексувати до серпня-2022. Незважаючи на провал початкового плану та втрату частини агентурних мереж в Україні, Росія продовжує відводити важливу роль спецопераціям власних розвідувальних органів. Одним з інструментів впливу росіян можуть стати акції протестів та страйки профспілок.

Офіційним організатором блокування кордону Польщі з Україною виступає представник ультраправої партії Конфедерація свободи та незалежності у Люблінському воєводстві Рафал Меклер.

З початком російського вторгнення в Україну його транспортна компанія Rafał Mekler Transport спільно з іншими компаніями, які беруть участь у блокаді (Kam-Trans, Jata-Trans, BOR-TOM, GLT POLSKA, KMS LOGISTYKA та PEO-TRANS) неодноразово проводили акції з вимогами скасування антиросійських санкцій, зазначають аналітики Центру оборонних реформ.

Лідер списку Конфедерації на цьогорічних виборах у Польський Сейм Зіомовіт Пшебітковський — колишній лідер руху Всепольська молодь. Цей рух має давні зв'язки з Російським імперським рухом, який, серед іншого, займався вербуванням терористів для терористичних організацій "ДНР" та "ЛНР". А ще – з воєнізованим праворадикальним угрупуванням Zadrużny Krąg — Dywizja Słowiańska, яке співпрацює з неонацистським угрупуванням "Русів", що нині воює в лавах російської армії.

Інший учасник страйку на польському кордоні, власник компанії PEO-Trans — громадянин республіки Білорусь Віктор Гордеюк – пов'язаний із білоруською армією та навчається в одному із вищих військових навчальних закладів Білорусі, наголошують автори дослідження.  

Цю інформацію LIGA.net підтверджують і у розвідспільноті.

"Ці особи та компанії і до блокування кордону неодноразово брали участь в акціях з вимогою скасувати санкції проти Росії, – каже джерело. – Вони пов'язані із праворадикальними організаціями, представники яких воюють проти України".

Співрозмовник LIGA.net у розвідці також зазначає, що вірогідність причетності росіян до цього страйку дійсно є дуже високою.

"Польські правоохоронці знають про всі ці зв’язки. Вони також розглядали транспортні фірми, створені громадянами Росії і Білорусі, як загрозу національній безпеці, – уточнює Данилюк. – Вони мають розуміти, що у страйку беруть участь не лише проросійські сили. Там є люди з Росії та Білорусі, прямо дотичні до спецслужб цих країн".

НЕ ЛИШЕ ЕКОНОМІКА. ЯК СТРАЙК ВПЛИВАЄ НА УКРАЇНУ

Окрім очевидних економічних втрат, яких Україні завдає блокада, вона впливає також і на обороноздатність країни.

"Коли звичайні цивільні фури зупинені, стало важче приховано перевозити через кордон вантажі військового призначення. Наприклад, військову техніку для ремонту, – зазначає Данилюк. – По-перше, ця логістика значно ускладнена. По-друге, ми вимушені розкривати методи цих перевезень: і транспорт, який використовується, і осіб, які беруть у них участь, і маршрути".

Для отримання цих даних росіяни докладали чимало зусиль від самого початку повномасштабного вторгнення в Україну.

Щоб страйкарі пропустили машину через кордон, водіям потрібно іти з ними на переговори та пояснити: вони везуть товар з категорій, які ті обіцяли пропускати. Наприклад, гуманітарку, розповідає LIGA.net Рошкєвич. Далі треба чекати, доки учасники блокади дозволять машині проїхати – пропускають по одній машині на кілька годин.

Візуально зрозуміти, чи везе машина гуманітарну допомогу, а тим більше – це допомога для армії чи для цивільних, важко, каже він. Тим більше, що частину машин, які очікують проїзду, страйкарі не бачать.

Але вони бачать, які машини перетинають кордон.

Навіть гуманітарна допомога не пропускається без проблем, розповідає польській волонтер. Його автівку, наповнену медичним обладнанням, пропустили лише після 40 годин таких переговорів.

"Не мало значення, що ми є поляками, що ми веземо допомогу, від якої залежать людські життя – такмед для армії під Бахмутом, медикаменти для прифронтових госпіталів. Ми залежали від примхи страйкарів. Після смерті другого українського водія, який чекав на оформлення, я запитую себе: скільки людей втратили здоров’я чи життя через те, що медична допомога та підтримка українській армії не надійшли вчасно?"

Українські військові підтвержують, що в черзі на польському кордоні застрягли необхідне їм спорядження, дрони чи замовлені деталі.

Крім того, блокада виснажує і волонтерів.

"Ми – волонтери, які виїжджають у вільний від роботи час, і після повернення маємо повернутися на роботу. До того ж, після майже двох діб на кордоні треба ще дістатися на схід України, – розповідає Рошкєвич. – Після такого виснажливого очікування рухатися далі просто небезпечно, навіть не в’їжджаючи в зону бойових дій".

Рух, який українські прикордонники фіксують на пунктах пропуску, не забезпечує нормального перетину кордону і для тих вантажів, які страйкарі обіцяли не блокувати, підтверджує LIGA.net речник Держприкордонслужби Андрій Демченко. За минулу добу пункт пропуску "Ягодин" в обох напрямках, наприклад, в обидві сторони перетнули 150 вантажівок загалом. До блокади було 1200-1300 в обох напрямках.  

"З відкритих джерел бачимо, що у кілометрових чергах серед вантажівок перебувають також цистерни з паливом. Чому вони стоять в загальному русі, якщо учасники блокади обіцяли їх пропускати – не знаю. Але більш ніж впевнений, що нормального руху і для цих категорій вантажів вони зараз не можуть забезпечити", – говорить Демченко.

ЯК ПОЛЬЩА СПРИЙМАЄ БЛОКАДУ КОРДОНУ

Попри те, що Польща всерйоз сприймає Росію як загрозу, версію про російський слід у блокаді кордону ані політичні еліти, ані суспільство не вважають ключовою, каже LIGA.net Лукаш Адамський, заступник директора Центру діалогу ім. Юліуша Мєрошевського.

"Не виключаю, що російська агентура може бути залучена до цих подій. Але мені здається, що політично конструктивніше буде зрозуміти, які є причини цього конфлікту, – пояснює він. – Тим паче, ми не можемо верифікувати цю інформацію. Просто звинувачувати когось, що він є агентом Росії – це теж елемент психологічного тиску".

Однак у Польщі сприйняття ситуації інше. Партія Конфедерація просто використала акцію групи незадоволених підприємців, які вирішили, що тільки блокуванням кордону вони можуть змінити невигідну для них ситуацію, вважає польський експерт. Для Конфедерації це зручний привід, аби просувати свої тези про необхідність зміни меседжів про співпрацю з Україною та отримати політичні дивіденди.

Польська держава поки що не буде активно втручатись в ситуацію, припускає Адамський. З одного боку, триває перехідний період: старого уряду, по суті, в Польщі вже немає, новий ще формується. З іншого – політичні еліти почуваються певною мірою ображеними на Україну.

"Є думка, мабуть – хибна, що Україна зробила політичні кроки, які були неприхильні до Польщі. Для політиків, які підтримують Україну, це означало, що вони платять непотрібну політичну ціну за цю підтримку, – переказує Адамський. – Тому зараз вони стараються допомогти, але з меншою енергією. Вважають, якщо блокада триватиме довше, то Київ буде говорити не лише із Брюсселем чи Вашингтоном, але також і з Варшавою".

Те, як пропаганда РФ використовує цю блокаду, викликає занепокаєння, вважає засновник польського Центру досліджень сучасного середовища безпеки Міхал Марек. Через різні платформи росіяни активно намагаються стимулювати зростання неприхильності поляків до українців та знищити позитивний імідж Польщі в Україні.

Затягування блокади вигідне РФ, щоби збільшити економічну шкоду та зусилля, яких обом країнам доведеться докласти для вирішення кризи.

Висвітлення російського сліду у блокуванні українського кордону також потребує зусиль, переконаний Данилюк. "Громадяни європейських країн також мають розуміти природу цих явищ, – каже він. – Переважна більшість польських перевізників, крім кількох маргінальних політиків, громадських діячів та компаній, не беруть участі в страйку. Всі прекрасно розуміють, наскільки Україна залежна від цієї логістики". 

Теги за темою
Польща
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Які трендові кольори волосся для жінок за 40: омолоджують і роблять образ бездоганним
TSN
2024-09-13T17:42:40Z
Тіна Кароль обрана музичною продюсеркою Нацвідбору на "Євробачення-2025"
TSN
2024-09-13T13:15:00Z
Рецензія на фільм «Геллбой: Горбань» / Hellboy: The Crooked Man
ITC
2024-09-21T11:07:26Z
Відома співачка чесно зізналася, чи шкодує про свою критику бодипозитивних зірок: "Мене підтримали"
TSN
2024-09-21T10:54:30Z
Відомий український співак вперше зізнався, що розійшовся після двох років стосунків: "Мене зрадили"
TSN
2024-09-21T10:06:59Z
На Харківському напрямку: Сергій Жадан поділився рідкісними кадрами у військовій формі
24tv
2024-09-21T10:06:14Z
Секрети стрункості: як дбають про свої фігури Кошмал, Мартиновська, Кароль, Денисенко
Комсомольская правда
2024-09-21T10:01:33Z
Відома українська акторка вперше розсекретила новий роман і відреагувала на чутки про вагітність
TSN
2024-09-21T09:57:52Z
Оксана Білозір неочікувано засвітилася на Курщині в РФ та зізналася, як на неї реагували місцеві
TSN
2024-09-21T09:57:16Z
Ювентус – Наполі: прогноз букмекерів на матч Серії А
Football.ua
2024-09-21T10:58:33Z
На ЧС у Хорватії українські веслувальники здобули вже чотири медалі
УкраинФорм
2024-09-21T10:51:04Z
Вирішальна битва за плей-оф: онлайн-трансляція матчу Україна – Афганістан на ЧС-2024 з футзалу
24tv
2024-09-21T10:51:02Z
Міжконтинентальний кубок-2024 пройде у Катарі
УкраинФорм
2024-09-21T10:39:43Z
Піолі: Роналду перевершує Мессі
Football.ua
2024-09-21T10:01:49Z
"Один влучний постріл": тренер збірної України назвав свого фаворита в битві Джошуа – Дюбуа
24tv
2024-09-21T09:42:53Z
Баварія змирилася з майбутнім відходом Девіса
Football.ua
2024-09-21T09:33:17Z
Очеретько, Ігор та Стеніо зіграють в атаці Карпат у матчі проти Чорноморця
Football.ua
2024-09-21T09:03:25Z
Челсі хоче підписати Кунде
Football.ua
2024-09-21T09:03:20Z
Дивні звички європейців у їжі: від яєць «щасливої курки» до «бджіл у законі»
Комсомольская правда
2024-09-21T11:03:30Z
Навіщо потрібні осикові кілки: від чого може захистити давній оберіг
GlavRed
2024-09-21T10:33:19Z
Як зробити блакитну орхідею за дві хвилини: флорист розкрила секрет
GlavRed
2024-09-21T10:33:03Z
Знахідка для тих, хто любить смак затишку: як зробити знаменитий хліб з травами
24tv
2024-09-21T10:21:08Z
Ідеальне співвідношення: скільки ложок кави роблять напій бездоганним
24tv
2024-09-21T09:15:01Z
Особливо смачна: рецепт шаурми з куркою від судді "Мастер Шеф" Ярославського
Политека
2024-09-21T09:03:40Z
Він стане вашим улюбленим гарніром: як правильно варити булгур
24tv
2024-09-21T08:36:18Z
Firedooring: що треба знати про цю найнеприємнішу тенденцію у знайомствах і як їй запобігти
24tv
2024-09-21T07:57:40Z
Які квіти посадити під зиму: вони морозостійкі і зацвітуть навесні
24tv
2024-09-21T07:51:35Z
Кабмін погодив план відновлення освіти на деокупованих територіях
24tv
2024-09-21T11:03:27Z
Стівен Капус, «Радіо Свобода»: Наша місія — не скидати уряди, а пояснювати людям те, що відбувається
Детектор М
2024-09-21T11:00:37Z
Telegram розпочав співпрацю з країнами у розслідуваннях кіберзлочинів
360ua.news
2024-09-21T10:57:19Z
Після арешту Дурова Telegram почав співпрацювати з правоохоронцями, - ЗМІ
Комсомольская правда
2024-09-21T10:51:27Z
Удар по російському складу боєприпасів у Торопці: перші хвилини атаки потрапили на відео
24tv
2024-09-21T10:51:14Z
Точицький зустрівся із заступницею держсекретаря США - говорили про культурну спадщину
УкраинФорм
2024-09-21T10:49:19Z
Австралія, Індія, Японія та США розширять співпрацю у сфері морської безпеки на тлі занепокоєння амбіціями Китаю
ZN UA
2024-09-21T10:46:20Z
Reuters: Іран не передав Росії пускові установки для своїх балістичних ракет
Европейская правда
2024-09-21T10:40:34Z
У Тверській області Росії атаковано секретний військовий об'єкт: що про нього відомо
ГЛАВКОМ NET
2024-09-21T10:36:45Z
На Закарпатті програміста затримали за спробу нелегального перетину кордону - чим все скінчилося та що вирішив суд
InternetUA
2024-09-21T11:07:03Z
У Херсоні внаслідок скидання вибухівки із дрона постраждав чоловік
УкраинФорм
2024-09-21T10:49:37Z
Під Києвом понад 14 годин шукали 10-річного хлопчика: деталі від поліції
TSN
2024-09-21T10:36:42Z
У Кривому Розі 23 вересня оголошений днем жалоби за загиблими внаслідок ракетного удару
УкраинФорм
2024-09-21T10:33:59Z
В Японії троє людей зникли безвісти після злив
УкраинФорм
2024-09-21T10:00:46Z
У Києві затримано наркозбувачів, які маскували заборонені речовини під солодощі
ГЛАВКОМ NET
2024-09-21T09:52:53Z
У Казахстані 400 ув'язнених влаштували бунт у колонії
ГЛАВКОМ NET
2024-09-21T09:42:26Z
Перекрито трасу, евакуйовано залізничну станцію: яка ситуація після вибухів у Тверській області
24tv
2024-09-21T09:36:46Z
На українському кордоні виявили першу партію контрабанди iPhone 16
InternetUA
2024-09-21T09:36:03Z
Прикордонники попередили українців про можливі труднощі з перетином польського кордону
ГЛАВКОМ NET
2024-09-13T15:49:31Z
Ціна Курської операції: українські військові розповіли, чи вартий наступ важких зусиль
TSN
2024-09-13T17:42:32Z
"Що скажуть люди?": священик дав пораду, чи варто про це думати
TSN
2024-09-21T11:06:59Z
У Росії спалахнула база ПВК Вагнер – соцмережі
1News
2024-09-21T11:06:40Z
Росія збільшує виробництво військової техніки та зброї, обходячи санкції – Зеленський
ГЛАВКОМ NET
2024-09-21T11:00:03Z
Може вражати цілі в рф на відстані 2500 кілометрів: експерти розповів, яка зброя має США і чи отримає її Україна
Политека
2024-09-21T11:00:02Z
Атака на Кривий Ріг: російська ракета вбила у власному будинку 12-річного хлопця та його бабусю
24tv
2024-09-21T10:54:52Z
Про «політичну частину» National Media Talk в кількох тезах
Детектор М
2024-09-21T10:52:08Z
Місцеві розуміють українську, – Оксана Білозір поділилася деталями своєї поїздки на Курщину
24tv
2024-09-21T10:51:07Z
Названо 15 простих звичок успішних людей, з яких вони починають свій ранок
TSN
2024-09-21T09:57:47Z
Чинник, який може завадити вам зачати дитину
24tv
2024-09-21T09:12:34Z
Ідеальна доза: вчені розповіли, скільки чашок кави на день зміцнюють серце
Фокус
2024-09-21T08:06:45Z
Колабораційна діяльність і критична інфраструктура: виклики правового регулювання
Украина Криминальная
2024-09-21T06:24:24Z
Чому болять мʼязи після спорту: що таке кріпатура та як її побороти
24tv
2024-09-21T05:48:40Z
5 причин, чому роботи можуть стати найкращими лікарями в майбутньому
InternetUA
2024-09-21T05:01:27Z
Бачити означає вірити: прорив у генній терапії, який дає зір сліпим
Portaltele
2024-09-21T04:51:59Z
21 вересня: яке сьогодні свято, традиції та заборони
ГЛАВКОМ NET
2024-09-20T21:06:24Z
Нестабільність на клітинному рівні: вчені дізналися причину появи зморшок на нашому тілі
Фокус
2024-09-20T19:57:28Z
Київ передав на фронт 550 дронів
УкраинФорм
2024-09-21T11:00:41Z
Партизани знайшли таємні склади зі снарядами РФ у Запорізькій області: фото, відео
TSN
2024-09-21T10:54:05Z
У Харкові ліквідовують наслідки нічних авіаударів
УкраинФорм
2024-09-21T10:52:03Z
У п'яти областях через російські атаки пошкоджені енергооб'єкти, є поранений
УкраинФорм
2024-09-21T10:48:21Z
У 2024 році значно зросла кількість обстрілів Сумщини Росією - ОВА
УкраинФорм
2024-09-21T10:28:52Z
Стан повітря у Києві 21 вересня: дані місцевої влади
ГЛАВКОМ NET
2024-09-21T10:15:33Z
До 15 років ув’язнення засуджено буковинця, який працював у тюрмах т. зв. «днр», де утримувались полонені бійці ЗСУ
Украина Криминальная
2024-09-21T09:51:33Z
Зеленський спростував інформацію про нібито загибель 80 тисяч українських військових на фронті
Комсомольская правда
2024-09-21T09:01:38Z
Кияни 22 вересня відмовляться від автомобілів, а прокат самокатів та велосипедів буде зі знижками
Комсомольская правда
2024-09-21T08:31:50Z
Водіїв попередили: вікові обмеження можуть залишити вас без авто
Хвиля
2024-09-21T10:00:33Z
Найпершому у світі джипу виповнилося 84 роки
AutoCentre
2024-09-21T09:40:27Z
Коли міняти шини на зимові у 2024 році?
Детектор М
2024-09-21T09:33:46Z
У покинутому маєтку на узліссі виявлено колекцію рідкісних ретроавто
Фокус
2024-09-21T09:27:04Z
На український ринок вийшов найменший і найдешевший кросовер Ford
Фокус
2024-09-21T07:57:33Z
В Україні виявили покинуту колекцію раритетних Mercedes-Benz
AutoCentre
2024-09-21T07:06:53Z
Водіям у Польщі розповіли, як оцінка авто впливає на кінцеву вартість страховки
Хвиля
2024-09-21T01:06:50Z
Недорога і ємна. У Бельгії розробили інноваційну твердотільну батарею
InternetUA
2024-09-20T21:04:08Z
Економ-пропозиція: який вигляд має найпростіший Volkswagen Golf 2024
ГЛАВКОМ NET
2024-09-20T18:09:01Z
В Україні не знайшлося проєктів з розбудови розподіленої генерації
Петр и Мазепа
2024-09-21T11:07:31Z
Повірка лічильників: хто може відмовитись від цієї процедури
TSN
2024-09-21T11:06:13Z
Виробництво сої очікують на рівні 6,1 млн т
AgroPortal
2024-09-21T11:00:35Z
SEC проти Маска: регулятор готує санкції проти мільярдера
InternetUA
2024-09-21T10:58:27Z
Сумський НАУ отримав міжнародну премію за проєкт з відновлення ґрунтів, пошкоджених бойовими діями
ZN UA
2024-09-21T10:34:32Z
Українські фермери можуть отримати обладнання для створення карт урожайності
AgroNews
2024-09-21T10:16:39Z
Польща цього сезону не пустила близько 230 т української малини
AgroPortal
2024-09-21T10:00:43Z
Яким буде курс долара до кінця вересня: прогноз банкіра
TSN
2024-09-21T09:57:54Z
Виноград в Україні істотно здорожчав за рік: причини та актуальні ціни на вересень 2024 року
24tv
2024-09-21T09:45:58Z
iPhone 17 і iPhone 17 Air будуть оснащені дисплеями ProMotion 120 Гц
Portaltele
2024-09-21T10:52:36Z
Вчені виявили істот, які ніколи не старіють
TSN
2024-09-21T10:36:55Z
8 найкращих ігор про зомбі для консолей і ПК
InternetUA
2024-09-21T10:31:10Z
Вчені пропонують друкувати скляні блоки на 3D-принтері й будувати з них будівлі у стилі LEGO
InternetUA
2024-09-21T10:01:06Z
Соцмережа X призначила законного представника в Бразилії на вимогу суду
InternetUA
2024-09-21T09:58:51Z
Пошуки позаземних цивілізацій: докази їх існування набагато ближчі, ніж ми думаємо
TSN
2024-09-21T09:57:10Z
GTA 5 нарешті отримала "античит": що чекає гравців після 9 років очікувань
Знай
2024-09-21T09:51:29Z
Вартість розробки провальної Concord шокувала геймерів – гра коштувала як 6 Ghost of Tsushima
24tv
2024-09-21T09:45:01Z
Розбір iPhone 16 Pro підтвердив металеву обгортку батареї та покращене охолодження
InternetUA
2024-09-21T09:31:22Z