Насправді ж російський та білоруський диктатор чудово розуміють, які наслідки можуть чекати на них, якщо Білорусь вступить у війну. Детальніше про це 24 Каналу розповів заступник керівника Об'єднаного перехідного кабінету та керівник Народного антикризового управління в Білорусі Павло Латушко.
Чому Білорусь не вступила у війну
Білорусь, безперечно, має безпосередній стосунок до війни в України. З її території відбувалися обстріли українських міст, а на початку повномасштабного вторгнення звідти заходили російські військові.
Водночас, попри побоювання, Білорусь відкрито так і не вступила у війну на боці Росії. І на це є кілька причин.
Навіщо це Путіну сьогодні, якщо Білорусь і так є цехом по збірці зброї. Йому Лукашенко потрібен для того, щоб бути хабом, через який йде величезний потік технологічного обладнання для виробництва зброї в інтересах Росії. Чомусь у Європі не хочуть цю дірку закрити,
– зауважив Павло Латушко.
Це на сьогодні головна роль Білорусі. Однак якщо Владімір Путін все ж захотів втягнути свого васала у війну – це могло б дуже ускладнити й без того нелегку ситуацію.
"Якщо його втягують у війну, це буде хаос у Білорусі, потенційні проблеми. Не Лукашенко гарант того, що білоруські збройні сили не направили в Україну. Гарантом та стримувальним фактором є білоруський народ", – наголосив Латушко.
Зокрема, за даними різних соціологічних служб, 90% білорусів виступають проти участі Білорусі у війні Росії проти України. Хоч при цьому дії Росії частково виправдовують.
Павло Латушко про те, чому Білорусь не вступила у війну: дивіться відео
Ризики надто високі
Щобільше, збройні сили Білорусі також не хотіли брати участі у війні, яку розпочала Росія. Про це свідчили закриті опитування 2022 року.
Тут питання не в тому, що (Путін) дожав чи не дожав. А в тому, що буде хаос та проблеми в Білорусі. Лукашенко немає гарантій, що якщо піде війною на Україну вже й по землі, для цього це не завершиться трагічно. Путін також це розуміє,
– наголосив Латушко.
Зрештою, стосунки між Путіним і Лукашенко очевидно вказують на те, що якби Путін таки захотів, щоб Білорусь вступила у війну – вона б це зробила. Бо Олександр Лукашенко немає вибору – він підкоряється волі російського диктатора.
Однак, імовірно, ризиків у такому рішенні набагато більше, ніж вигоди.
Конфузи під час з'їзду ОДКБ: що відомо
- У четвер, 23 листопада, відбулося засідання Організації договору про колективну безпеку. На передодні зустрічі прем'єр-міністр Вірменії Нікол Пашинян відмовився приїхати, що стало ударом для Росії. Це вперше з 2009 року, коли Вірменія не брала участі у засіданні ОДКБ. Ймовірно, причиною такого рішення стала бездіяльність союзників під час бойових дій у Нагірному Карабасі у вересня 2023 року.
- Вдень 23 листопада до Мінська прилетів Владімір Путін. Хоч користувачі соцмереж підозрюють, що це міг бути двійник Путіна. Однією з причин назвали те, що Лукашенко не приїхав зустріти "гостя".
- До слова, варто зауважити, що зустріч Лукашенка і Путіна згодом була доволі короткою, радше для фотографій у пресі. Повноцінної двосторонньої зустрічі між диктаторами не було. Це при тому, що зазвичай їхні перемовини тривають по кілька годин.