У Росії активно обговорюють відсутність представників Вірменії на засіданні Організації Договору про колективну безпеку в Мінську 23 листопада.
На цей факт звернули увагу у своєму зведенні аналітики Інституту вивчення війни (ISW).
І це попри те, що речник Кремля Дмитро Пєсков, висловлюючи жаль з приводу відсутності представників цієї країни в Мінську, переконував, що Вірменія залишається “союзником і стратегічним партнером” Росії.
У ISW нагадують, що в Кремлі й раніше намагалися розвіяти занепокоєння щодо погіршення російсько-вірменських відносин.
Так, прокремлівське видання ТАСС цитувало слова заступника міністра закордонних справ Вірменії Мнацакана Сафаряна, який запевняв, що Вірменія не розглядає можливість виходу з ОДКБ або просити РФ вивести свої сили з російської 102 військової бази в Ґюмрі.
Дистанціювання Вірменії від РФ
“Прохолоду” у відносинах Вірменії та Росії стало помітно восени 2023 року.
Спершу війська Вірменії утрималися від участі в навчаннях ОДКБ Непорушне братерство-2023 на початку жовтня.
А вже 13 жовтня прем’єр-міністр Вірменії Нікол Пашинян пропустив саміт ОДКБ у Бішкеку (Киргизстан).
До слова, наприкінці вересня на тлі повернення Нагірного Карабаху під контроль Азербайджану НіколПашинян називав неефективними зовнішні структури безпеки, на які покладався Єреван.
А на початку осені прем’єр-міністр Вірменії визнавав стратегічною помилкою залежність Єревану у сфері безпеки від Росії.
Усі ці заяви почали лунати після того, як уряд Вірменії спрямував до парламенту для ратифікації Римський статут.
Хоча Нікол Пашинян і заявляв, що ратифікація Римського статуту пов’язана “з напруженням через ситуацію на прикордонні з Азербайджаном” й просто збіглася в часі “з контекстом відносин Росії та МКС”.
Уже 3 жовтняпарламент Вірменії ратифікував Римський статут Міжнародного кримінального суду (МКС), а 13 жовтня президент Вірменії Ваагн Хачатурян підписав відповідний закон про ратифікацію.
Тепер на території країни зможуть арештувати Володимира Путіна відповідно до виданого 17 березня МКС ордера на арешт очільника Кремля у справі про примусову депортацію українських дітей із тимчасово окупованих територій до РФ.
Фото: сайт президента Росії