MY.UAНовини
Художниця Марія Башкирцева, яка відмовила Гі де Мопассану: я – українка!
Художниця Марія Башкирцева, яка відмовила Гі де Мопассану: я – українка!

Художниця Марія Башкирцева, яка відмовила Гі де Мопассану: я – українка!

165 років тому – 23 листопада 1858 року – народилася знаменита українська художниця

Щоденниками Башкирцевої, які вона вела з 12 років і перед смертю заповідала видати, захоплювалися філософи, поети, письменники, політики: Велемир Хлєбніков, Марина Цвєтаєва, яка присвятила Башкирцевій цикл своїх віршів, а британський прем'єр-міністр Вільям Гладстон назвав їх "одним із найчудовіших творів XIX століття". Марія була однією з перших жінок-художниць, які навчалися в паризькій Академії мистецтв, заснованій Родольфом Жуліаном. Її роботи є у зібраннях європейських та американських художніх музеїв, та, на жаль, до нашого часу дійшли не всі картини й малюнки Башкирцевої – значна частина їх знищена чи була втрачена під час Другої світової війни. Вона спромоглася створити свій стиль у живописі, поєднавши в ньому традиції майстрів епохи Відродження, голландської та реалістичної шкіл, і це при тому, що прожила художниця всього 25 (!) років. Вона є воістину романтичною героїнею української історії, якій вдалося дотриматися всіх ознак жанру: вона прожила яскраве, повне пристрастей життя і до прикрого рано померла.

У довідниках можна натрапити на те, що Марія Башкирцева є російською художницею, але сама вона говорила про себе: "Я – українка!"

"Дочка стане зіркою"

Марія народилася 23 (за іншими даними – 24) листопада 1858 року в селі Гайворонці на Полтавщині. Її батьки (а тато Башкирцевої був багатим землевласником) дали дівчинці чудову домашню освіту – дві гувернантки навчали Мусю (як звали любу дочку в сім'ї) мов, включно з латиною та давньогрецькою, малювання та мистецтва гри на фортепіано. Пізніше у своїх щоденниках вона напише, що до величі та бажання створити щось таке, що увійде до історії, її вабило з трьох років. Улюбленку сім'ї виховували як принцесу, якою вона завжди себе відчувала, не дивно, що в дитинстві вона грала лише у королів та королев. У своїй впевненості в тому, що їй вдасться цього досягти, вона спиралася на пророцтво єврея-ворожбита, якого відвідала її мати. "Твій син (у Мусі був молодший брат Павлик), – сказав він, – нічим не відрізнятиметься від інших людей, а ось дочка стане зіркою".

Першим життєвим потрясінням для Марії став розрив стосунків її батьків: мати забрала дітей та поїхала до Черняхівки – у маєток свого батька. Втім, переїзд ніяк не дався взнаки – її спосіб життя залишався колишнім. Все змінилося, коли дівчинці виповнилося 12 років, – того року батьки, на примирення яких Муся потай сподівалася, остаточно вирішили розлучитися. При цьому вони поділили дітей: батько залишив у себе Павлика, а мати, забравши Марію, поїхала з нею до Європи.

Пристрасть до мистецтва та науки

Відень, Баден-Баден, Ніцца, Лондон, Берлін, Женева, Рим, Флоренція, Венеція, Мадрид – це була подорож мрії, і якби не розлука з батьком і братом, Марія вважала б себе абсолютно щасливою. Головними її заняттями були музика та малювання, але не забувала вона при цьому й про інші дисципліни, в яких, на її думку, повинна орієнтуватися освічена людина – математика, фізика та хімія: Марія склала собі докладний навчальний план, виконуючи який, займалася по вісім годин на день.

Вона годинами могла блукати залами художніх музеїв, милуючись полотнами Рубенса, Тіціана, Веронезе, Ван Дейка, Рафаеля, якого іноді дозволяла собі критикувати. Багато часу дівчина приділяла читанню, без якого не уявляла свого життя, – вона почала збирати власну бібліотеку, до якої входили твори Жорж Санд, Мопассана, Золя, Діккенса, Ларошфуко, Шекспіра, Ніцше, Флобера, Конфуція та Стендаля – найулюбленішого її автора. На її полицях стояли тільки ті літературні твори, які вона вважала досконалими, решту, купивши їх випадково, вона просто викидала – могла, наприклад, вишпурнути погано написаний, без смаку, на її погляд, роман у вікно поїзда, в якому на той момент їхала.

Сучасність щоденників Башкирцевої

Тоді ж вона почала вести свої знамениті щоденники, у яких не лише описувала все, що з нею відбувалося, а й заносила свої думки та міркування. У той час так чинили багато панночок, довіряючи свої серцеві таємниці паперу, але мало кому вдавалося написати не простий щоденник, а справжній витвір мистецтва, який цікаво читати і зараз – через 150 років. Її міркування про те, як закохати в себе багатого та впливового аристократа, які афірмації використати, щоб підвищити свою жіночу самооцінку, або як одягнутися на прем'єру в Гранд-Опера, викличуть інтерес і в сучасних дівчат. До того ж, починаючи писати перший щоденник, Марія пообіцяла, що в нотатках буде максимально чесна із собою, не допускаючи жодного слова брехні, а це завжди викликає інтерес.

Захоплення музикою

Перші ознаки туберкульозу – найстрашнішої хвороби того часу – проявилися у Башкирцевої 1873 року, коли вони з матір'ю приїхали до Парижа, а потім оселилися у маленькому бельгійському містечку Спа. Марія відчувала слабкість, непритомніла, у неї з'явився нездоровий рум'янець, але вона відмахувалася від усіх симптомів. Тоді вона жила в божевільному темпі, намагаючись встигнути все, скрізь і всюди: нові знайомства, бали, світські раути – це займало її час. Тоді вона мріяла стати співачкою, брала приватні уроки – і вчителі помічали у неї неабиякі вокальні здібності. Але всі її мрії та плани перекреслив туберкульоз, який лікарі спершу сплутали з ларингітом чи катаром. Він позбавив її голосу, що стало для Башкирцевої серйозним потрясінням.

Вдома в Україні

1876 року Марія приїхала з Європи в Україну – її привело сюди не лише бажання побачити батька та брата, а й ностальгія – її тягнуло на батьківщину, яку вона покинула ще дитиною. У своєму щоденнику Башкирцева написала, що під час перебування на Полтавщині вона розважалася тим, що спілкувалася з місцевими селянами, при цьому здивовано виявила, що добре знає українську мову. Вона також докладно – і зі знанням справи – описує жіночий український костюм, розповідаючи не лише про призначення кожної його деталі, а й про тканину, з якої його шили. Марія купила такий костюм в однієї із селянок і, одягнувши його, змішалася з натовпом земляків, які йшли до села, – її дуже потішив той факт, що вона практично нічим від них не відрізнялася.

Завітавши до маєтку Кочубеєва, знаменитої Диканьки, Башкирцева так захопилася ним, що порівняла його сад, парк та архітектуру з віллою Боргесе в Римі. А ось катання на конях ледве не закінчилося трагедією – дівчина впала зі скакуна, але, на щастя, нічого серйозно не травмувала. Марії також вдалося вмовити батька поїхати разом із нею до Парижа – вона не втрачала надії помирити його з матір'ю, але й ця спроба – на превеликий її жаль – успіхом не увінчалася.

Живопис і феміністські погляди

Після поїздки Італією Марія всерйоз захопилася живописом. Усвідомивши, що домашні уроки малювання не дадуть їй просунутися на цій ниві, вона, попри те, що хвороба прогресувала (Марія почала втрачати слух), вступає до паризької Академії мистецтв, де її викладачами були такі зірки від живопису як Тоні Робер-Флорі, Гюстав Буланже, Жюль Лефевр і сам Родольф Жуліан. Башкирцева робить серйозні успіхи: за один сеанс вона проводить у майстерні по вісім годин поспіль і пише роботи, на які вона раніше мала два-три дні. Через два місяці після початку навчання Башкирцевій уже дозволяють писати з натури, а в січні 1879 року вона здобуває медаль конкурсу, організованого трьома її вчителями – Буланже, Лефевром та Робером-Флорі.

Марія дуже швидко зрозуміла, що тільки таланту й працездатності, які в неї були, мало. Досягти успіху без потрібних зв'язків в аристократичних та художніх колах, хвалебних рецензій і, зрештою, будучи жінкою (на той момент це мало величезне значення), буде дуже важко. Щоб висловити свою думку стосовно чільної практично в усіх життєвих сферах ролі чоловіків, а заразом і підбадьорити таких самих амбітних жінок, як вона сама, – Башкирцева під псевдонімом Полін Орей почала писати у феміністичну газету La Citoyenne ("Громадянка"). У її статтях ішлося про роль жінок у сфері мистецтв, захоплення тим, що вони змогли заявити про себе у живописі, попри перешкоди, які їм довелося подолати. Марія знала, про що говорила: їй вдалося досягти найвищого уособлення успіху в кар'єрі художника – три її картини було виставлено на паризькому Салоні 1883 року. Про неї почали писати за кордоном, зокрема й на батьківщині: це був час тріумфу Башкирцевої. Всього до кінця життя дівчина написала 150 картин, більшість з яких були безповоротно втрачені, але навіть уцілілих достатньо для того, щоб оцінити її художній талант.

"Вона була єдиною Трояндою мого життя"

Особисте життя Марії Башкирцевої – тема для захопливого роману у стилі її улюбленого Стендаля. Під час свого перебування в Римі вона з властивим її юному віку максималізмом закохалася в П'єтро Антонеллі, племінника кардинала Антонеллі, через якого і збиралася присвятити своє життя оперній сцені. Молодик дуже цінував цей вид мистецтва, і Марія розраховувала в такий спосіб привернути його увагу. Сама ж вона, зовсім не бажаючи, затуманила голову графу Вінченцо Брускетті.

Башкирцева також увійшла в історію як та, яка відмовила великому французькому письменнику Гі де Мопассану. Вона написала йому листа з проханням оцінити її літературні здібності, підписавши його вигаданим ім'ям. На перше послання письменник не відповів, але Башкирцева відправила нове й поступово втягнула Мопассана у листування. Їхнє спілкування було сутичкою рівних розумів і талантів, що шалено дратувало самолюбного Мопассана, він дозволяв собі різкі випади на адресу співрозмовниці, й після одного з написаних ним у грубій формі листів Марія перервала їхнє спілкування. Письменник намагався відновити контакт, пропонуючи особисту зустріч, але в нього нічого не вийшло – Башкирцева йому відмовила.

У 1882 році Марія познайомилася зі знаменитим художником Жулем Бастьєном-Лепажем, який став для неї не тільки вчителем, а й людиною, до якої вона відчувала сильну емоційну прихильність. Бастьєн-Лепаж помирав від раку шлунка, і Марія, попри те, що в неї вже не було сил, щоб піднятися сходами, віддано і ніжно доглядала його. У своїх щоденниках Марія писала, як важко їй навіть думати про те, що людини, до якої вона так прив'язана, скоро не стане. Але вона померла першою – 31 жовтня 1884 року, до 26-річчя їй залишалося менше місяця.

Мопассан, дізнавшись про смерть Башкирцевої, вигукнув: "Це була єдина в моєму житті Троянда, чий шлях я всипав би трояндами, якби знав, що він буде таким яскравим і таким коротким". У капличці, встановленій на могилі Башкирцевої на паризькому цвинтарі Пассі, зберігаються її мольберт, особисті речі й картини, зокрема й полотно "Святі дружини", над яким вона працювала перед смертю.

"Якщо я помру молодою..."

"Якщо я помру молодою, – за пів року до смерті писала у своїх щоденниках Башкирцева, – я хочу залишитися в пам'яті людей великою художницею. Якщо я піду з життя у розквіті літ, хочу, щоб було видано мої щоденники – вони не можуть не бути цікавими". Після смерті Марії її мати віддала до друку її щоденники, весь тираж яких було дуже швидко розпродано. Згодом з'ясувалося, що їх дуже відредагували, а в деяких місцях і повністю переписали – мати Марії безжально позбулася епізодів, у яких виглядала ненайкраще. Не секрет, що Башкирцева була не найвищої думки про своїх батьків. Батька вона називала "черствим" і затюканим своїм деспотичним батьком, дідом Марії, а про матір писала, що та сильна духом, але погано освічена й нетактовна людина. Щоденники Башкирцевої, які налічують 84 (!) зошити, виявила у Національній бібліотеці Франції дослідниця творчості Марії, Колет Коньє. Сьогодні існує дві версії щоденників Башкирцевої: перша загальновідома перекладена багатьма мовами світу, друга – унікальна та максимально повна, без цензури, купюр і скорочень. На жаль, жодного з варіантів українською мовою поки що не існує.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Украинские военные начали массово сдаваться в плен: что известно
Comments UA
2024-11-16T20:00:53Z
Ситуация резко изменилась: что происходит в Купянске после визита Зеленского
Comments UA
2024-11-19T15:18:34Z
Россияне прут на Курщине: сколько территории потеряла Украина
Comments UA
2024-11-24T09:54:30Z
В Киеве пробки на дорогах и коллапс в метро
Апостроф
2024-11-21T07:00:32Z
Украинские морпехи показали, как отразили багги-штурм россиян на Курщине
Апостроф
2024-11-24T12:00:57Z
Партизаны рассекретили важную базу РФ для обороны Крыма
Comments UA
2024-11-24T12:00:20Z
ГУР нанесло ракетную атаку по скоплению врага на ТОТ
TSN
2024-11-21T19:21:23Z
Непогода надвигается: синоптики предупредили водителей об опасности
Хвиля
2024-11-19T04:24:15Z
Россияне топчутся на собственных труппах: что происходит под Купянском
Comments UA
2024-11-12T14:21:04Z
Молодой фаворитке Путина доверили важное культурное мероприятие в России
Comments UA
2024-11-21T19:57:44Z
Китай отреагировал на удар баллистической ракетой России по Украине
Comments UA
2024-11-22T13:57:41Z
Три года до нового удара России: предупреждение Залужного
Comments UA
2024-11-23T12:54:41Z
«Не дай Бог» — Лукашенка рассказал, кого нельзя избирать президентом
ZN UA
2024-11-14T22:02:11Z
Дипломатический прогноз: завершение войны в 2025 году возможно, но есть определенные условия
TSN
2024-11-24T12:21:52Z
Трамп может выиграть от ряда решений Байдена по Украине: о чем идет речь
Comments UA
2024-11-24T12:18:36Z
Нарушит еще одну традицию: Мелания Трамп не переедет за мужем в Белый дом
Фокус
2024-11-13T14:35:03Z
Маск цинично унизил всех украинцев: что немедленно должна сделать Банковая
Comments UA
2024-11-18T09:03:21Z
Усиление кровавого террора: сколько еще времени Путин будет устраивать украинцам ад
Comments UA
2024-11-18T12:39:58Z
На фоне слухов о проблемах в браке одинокую Пугачеву поймали во время прогулки
Comments UA
2024-11-11T21:51:15Z
В России умерла звезда фильма "Бриллиантовая рука"
Comments UA
2024-11-16T14:42:23Z
Врачи не давали сроков: любимица публики Ада Роговцева оказалась в больнице
GlavRed
2024-11-14T17:06:51Z
"Такой п**дец, а ты чипсики рекламируешь": ведущий "Орла и решки" рассказал о разговоре с Ивлеевой после вторжения РФ
Апостроф
2024-11-19T09:48:42Z
Никита Добрынин признался, что после развода с Квитковой их все еще связывает кое-что: "Она лучшая..."
Знай
2024-11-24T11:51:32Z
Известная модель обвинила скандального Канье Уэста в сексуальном насилии
TSN
2024-11-24T10:24:00Z
Тринчер сравнили с россиянкой Бузовой из-за поведения на интервью/Певица ответила на вопросы интервьюера после своего выступления
Апостроф
2024-11-19T10:39:25Z
В Facebook сообщили о смерти Виктора Павлика: жена выдала гневную тираду
GlavRed
2024-11-19T16:45:44Z
"От греха подальше...": беременная жена Остапчука разделась, и заявила, что делает "заначки"
Знай
2024-11-16T18:51:26Z
Найден самый ранний признак деменции: многие с ним сталкиваются, и не один раз
Фокус
2024-11-11T09:51:52Z
Женщины, которые стареют медленнее всех: 6 здоровых привычек датчанок
Фокус
2024-11-16T15:00:35Z
Формула "10-3-2-1-0": ученые вывели беспроигрышное уравнение для здорового сна
Фокус
2024-11-13T10:36:35Z
«Они совсем не темнеют»: простой лайфхак, чтобы хранить авокадо неделями
Marie Claire
2024-11-21T03:04:10Z
Срочно остановитесь с заготовками: чем опчень опасна консервация, касается каждого украинца
Знай
2024-11-24T10:51:57Z
Какое должно быть давление у пожилых людей: об этом стоит знать
TSN
2024-11-24T10:51:11Z
Что предлагают вместо МСЭК: от анонимности пациента до видеофиксации и индивидуальных экспертов
Комсомольская правда
2024-11-19T06:02:12Z
Ночная стража: 5 комнатных растений, которые улучшают сон
Marie Claire
2024-11-16T19:30:52Z
Состарит, убьет потомство и разовьет рак: ученые раскрыли новые опасности курения марихуаны
Фокус
2024-11-15T19:51:31Z
"Боже, какой я была глупой": Ярослава Магучих изменила свои планы по рождению ребенка
Апостроф
2024-11-12T19:06:04Z
Находился в коме: стали известны подробности смерти боксера Вячеслава Узелкова
Комсомольская правда
2024-11-12T10:12:13Z
"Им запретили делать это": раскрыто скандальное условие боя Тайсон - Пол
Корреспондент
2024-11-19T15:36:14Z
Звездный футболист допустил эпичный промах в Турции
ZN UA
2024-11-24T11:49:58Z
Камбосос бросил дерзкий вызов на бой Стивенсону и получил ответ
Корреспондент
2024-11-24T11:12:27Z
"Барселона" за две минуты в меньшинстве упустила победу в матче чемпионата Испании
TSN
2024-11-24T09:51:35Z
"С таким еще не сталкивались": Гвардиола попытался объяснить провальную серию "Манчестер Сити"
ZN UA
2024-11-24T09:22:05Z
Фьюри пообещал своим болельщикам вернуть чемпионские пояса в реванше против Усика
ZN UA
2024-11-24T09:10:53Z
Стивенсон остался без соперника, а бой с Сепедой откладывают на неопределен
Корреспондент
2024-11-24T09:09:15Z
Украинцы в Норвегии лишатся приюта и защиты: что известно о новых правилах
Comments UA
2024-11-16T19:15:52Z
В Кривом Роге прощаются с погибшей семьей - Еленой Кулик и ее детьми
Апостроф
2024-11-14T13:54:53Z
В Ассоциации городов заявили об оттоке украинцев на оккупированные территории
Корреспондент
2024-11-12T17:58:17Z
На семью - 18 500 гривен: украинцев регистрируют на новые "зимние" выплаты
Знай
2024-11-15T04:21:06Z
Мужчина полюбил 96-летнюю женщину в доме престарелых: они поженились
Фокус
2024-11-24T12:15:07Z
Как переселенцам оформить себе помощь онлайн: простой алгоритм
Фокус
2024-11-24T12:00:48Z
Российская ракета, которая упала на дома в Одессе, была сбита ПВО, — Воздушные силы
Комсомольская правда
2024-11-18T14:40:19Z
В Курской области удалось вырвать из окружения 16 бойцов ВСУ
ZN UA
2024-11-15T18:54:19Z
Женщина сделала ДНК-тест: как выяснилось, ее бабушка забрала с собой в могилу секрет
Фокус
2024-11-12T15:27:38Z
Почему в Украине стремительно растут цены: банкир Фурса ошарашил ответом
Comments UA
2024-11-12T15:18:16Z
В Украине могут установить ветряные турбины общей мощностью 800 МВт: что известно
Фокус
2024-11-18T17:23:42Z
Отменены графики отключений света в некоторых регионах
Известия Киев
2024-11-19T18:33:42Z
Платежка может вырасти: сколько придется платить за газ в декабре
Знай
2024-11-18T08:07:12Z
Получи ответ: что будет, если ФЛП умрет и не успеет заплатить налоги
VGorode
2024-11-24T11:39:25Z
Света будет больше: энергетики обновили графики отключений на воскресенье
Апостроф
2024-11-24T10:27:53Z
Украинцы могут платить за тепло по "копеечному" тарифу: но есть условие
Знай
2024-11-16T20:12:25Z
Цитрусовый ценопад: мандарины, апельсины и лимоны становятся доступнее
Знай
2024-11-18T11:12:37Z
Кабмин в очередной раз перенес повышение зарплат учителям
Апостроф
2024-11-12T14:04:44Z
Срочно делайте, иначе останетесь без винограда: бюджетные средства обработки лозы
Знай
2024-11-12T16:51:31Z
Голубцы с булгуром, вкуснее обычных: судья "Мастер Шеф" дала простой рецепт
Политека
2024-11-19T04:00:53Z
Любовный гороскоп для всех знаков Зодиака на неделю с 18 по 24 ноября 2024 года
Фокус
2024-11-17T23:15:40Z
Гороскоп на завтра 14 ноября: Львам - сюрпризы, Весам - большая удача
GlavRed
2024-11-13T07:28:09Z
5 стран, где заплатят до $90 тысяч, чтобы молодые люди переехали туда прямо сейчас
Фокус
2024-11-24T11:42:37Z
Не выбрасывайте шелуху чеснока, она пригодится: вы будете довольны результатом
TSN
2024-11-24T11:21:00Z
Как спасти пересоленное блюдо – помогут бабушкины советы/Ситуацию можно исправить!
Апостроф
2024-11-18T11:12:39Z
Денежный маникюр на декабрь 2024: 7 вариантов, которые привлекут деньги и успех
Marie Claire
2024-11-24T11:00:11Z
Быстрые шоколадные оладьи: легкий рецепт десерта для поклонников сладкого
Marie Claire
2024-11-24T10:36:08Z
Норвежские рыбаки "поймали" в свои сети американскую атомную субмарину
Европейская правда
2024-11-15T12:58:02Z
Российский удар по Киеву: спасатели показали последствия
Апостроф
2024-11-17T07:15:11Z
Среди жертв российского удара по Сумам – 14-летняя Анастасия Боровик
Комсомольская правда
2024-11-18T10:52:24Z
Очевидец о ракетном ударе в Одессе: взрыв был в 15 метрах от нас
Comments UA
2024-11-18T11:15:47Z
В полиции заявили о диверсиях против сотрудников, - УП
Комсомольская правда
2024-11-24T12:13:38Z
"Антисемитский теракт": в ОАЭ нашли тело израильского раввина
ZN UA
2024-11-24T11:07:36Z
Дания задержала китайское судно по подозрению в повреждении кабелей
Корреспондент
2024-11-20T19:00:44Z
Под Парижем владелец ресторана захватил заложников в своем заведении
Фокус
2024-11-16T19:54:36Z
Пропавших два года назад детей нашли: где они были все это время и как выжили
Фокус
2024-11-24T09:21:30Z
Семейная традиция Комонов: ученые обнаружили следы бальзамирования на телах французских аристократов
Фокус
2024-11-18T11:45:32Z
"Пожалуйста, умри": искусственный интеллект устал от вопросов и нахамил пользователю
Фокус
2024-11-14T15:06:56Z
Крупнейшая гравитационная аномалия на Земле размером 3 млн кв. км: как она появилась
Фокус
2024-11-24T12:12:35Z
Точно не два: сколько на самом деле глаз у пчелы
Фокус
2024-11-24T08:51:13Z
Saber Interactive договорилась с My.games: Стратегию Tempest Rising издаст лейбл Knights Peak
GameMag
2024-11-24T06:12:59Z
Отключение света: как выбрать павербанк не только для смартфона
ZN UA
2024-11-24T03:34:33Z
Аталанта впоралася з Пармою
Football.ua
2024-11-23T21:54:37Z
Много хороших улучшений, которые сложно заметить: Обзор Horizon Zero Dawn Remastered
GameMag
2024-11-23T21:25:20Z
Инсайдер: Microsoft сформировала в Activision комитет по развитию Call of Duty — все только начинается
GameMag
2024-11-23T21:06:13Z
Лайфхаки для зимы: как быстро очистить лобовое стекло от льда
Comments UA
2024-11-19T01:00:21Z
Ферстаппен отреагировал на завоевание чемпионского титула
Корреспондент
2024-11-24T10:12:53Z
Старая классика с новой начинкой: в Украине маршрутчикам показали электрический "Спринтер"
Знай
2024-11-24T08:51:43Z
Выдержит до -40°С: Китай представил новую натрий-ионную батарею для электромобилей
Фокус
2024-11-23T15:00:02Z
Яркий киногерой: на аукцион выставили спортивное авто знаменитого шпиона
Фокус
2024-11-23T09:36:59Z
За американский автомобиль могут отобрать права: на что обратить внимание
Знай
2024-11-22T17:21:14Z
В Японии запускают в производство необычный гибрид Honda Civic и Dodge Challenger
Фокус
2024-11-22T11:15:38Z
Альтернатива Wrangler: электрический внедорожник Jeep впервые заметили на дорогах
Фокус
2024-11-22T08:36:02Z
Увеличат запас хода до 1000 км: Honda готовит инновационные батареи для электрокаров
Фокус
2024-11-21T17:57:23Z