MY.UAНовини
Конфлікти в Європі після Першої світової, ч. I: "Zmartwychwstanie" білого орла, або Як Польща воскресла
Конфлікти в Європі після Першої світової, ч. I: "Zmartwychwstanie" білого орла, або Як Польща воскресла

Конфлікти в Європі після Першої світової, ч. I: "Zmartwychwstanie" білого орла, або Як Польща воскресла

Пізньої осені 105 років тому в Європі, Східній Азії й Африці почали перекроювати кордони. Збройні зіткнення тривали чотири роки

Поки гарячі голови у кремлі мріють про повернення "ісконних земель" і перекроювання кордонів у Центральній та Східній Європі, відправляють на смерть сотні тисяч своїх громадян і погрожують світу ядерною "ломакою", варто нагадати, чим закінчилася Перша світова. Які нові конфлікти породив несправедливий мир і намагання переможців принизити переможених, хто виграв від появи десятка нових держав і які конфлікти тліли протягом 20 років?

11 листопада 1918 року в залізничному салоні-вагоні поблизу французького містечка Комп'єнь було підписано перемир'я між переможною Антантою і кайзерівською Німеччиною. Депутат німецького парламенту Маттіас Ерцбергер поставив першим підпис після ультиматуму про беззаперечну капітуляцію, який озвучив маршал Франції Фердинанд Фош.

Від "війни гігантів" до "війни пігмеїв"

Наприкінці війни імперії Гогенцоллернів і Габсбургів фактично повалили Російську, яка скотилася в руйнівний революційний стан і перетворилася на республіку. Проте Франція, Велика Британія та США дотисли ворога на Західному фронті. В Німеччині також почалася революція, відбувався розпад на національні квартири "клаптикової монархії" – Австро-Угорщини. Це була не пряма військова поразка, а колапс політичної системи та економіки Центральних держав. На території колишньої Російської імперії майже рік йшла громадянська війна…

Військові втрати у Великій війні (так Першу світову називали до 1939 року) становили з обох сторін конфлікту до 10 мільйонів життів; у результаті бойових дій загинуло понад мільйон цивільних. "Війна гігантів завершилася, почалася війна пігмеїв", – писав по її завершенні майбутній прем’єр Великої Британії Вінстон Черчилль.

Керівники делегацій держав Антанти під час роботи над Версальським мирним договором. Зліва направо: прем’єр-міністр Італії Вітторіо Орландо, прем’єр-міністр Великої Британії Девід Ллойд Джордж, президент Франції Жорж Клемансо та президент США Вудро Вілсон. Весна 1919 року

105 років тому, буквально в ці дні пізньої осені в Європі та частині Східної Азії й Африки почалися процеси з перекроювання кордонів із використанням військових контингентів і добровольчих частин, які розтяглися в часі на майже чотири роки. Як писав французький геополітик Жан Готтман, "мова йде не про лінії на карті, подібно до кордонів держав, але про простір прикордоння". Він назвав ці землі "припливно-відпливні". За них почалася боротьба не тільки за столами переговорів, а й із застосуванням сили.

На руїнах Російської та Австро-Угорської імперій немов гриби після дощу ще з останнього тижня війни постали незалежні держави (Чехословаччина, Польща, Латвія, Австрія, Угорщина, Королівство сербів, хорватів і словенців – майбутня Югославія) а також анклави, яким не судилося стати вільними, як от Західноукраїнська Народна Республіка (ЗУНР) в Східній Галичині чи судетонімецькі провінції в Чехії. Про легітимізацію цих держав ще рано було вести мову, все вирішувала зброя і підтримка з боку переможців. Від Фінляндії до Туреччини 1918-1923 років прокотилася хвиля збройних конфліктів, а також революцій і контрреволюційних переворотів. Майже не було регіонів, на які б через вакуум влади не претендували сусіди.

Паризька мирна конференція без участі переможених країн почалася лише 18 січня 1919 року і тривала майже пів року; за цей час багато змінилося на "припливно-відпливних" землях. У Франції відбувалося "зразково-показове" шмагання Німеччини, котре заклало міну уповільненої дії, яка й вибухнула за 20 років, у вересні 1939-го.

Продовженням драконівських угод про територіальні зміни та репарації, підписаних у дзеркальній залі Версалю, стали Сен-Жерменський – з Австрією і Тріанонський – з Угорщиною договори. Переможені країни, яких назвали головними паліями війни, стали ізгоями. Вони втратили свої колонії в Африці, Азії та Океанії, як Німеччина, були роззброєні й опинилися на узбіччі світової економіки через виплату грандіозних репарацій. Останній платіж Німеччини датували 2010 роком! Тож звернімося до більш локальної, але не менш цікавої історії воскресіння Речі Посполитої, нашої сусідки. Історія якої тісно переплетена з Україною.

Друга Річ Посполита, яка "не має кордонів"

У міжвоєнний час у Польщі був відомий політичний анекдот: "Яка країна найбільша в Європі? Звісно, Польща. Бо вона не має кордонів ні на сході, ні на заході, ні на півночі". Додам, і на півдні… З листопада 1918 року до початку 1921 року кордони держави змінювалися неодноразово. 1920 року вона взагалі опинилася на межі зникнення через більшовицьку загрозу.

Саме у день підписання перемир’я в Комп'єні проголосили й незалежність Речі Посполитої, відбулася її реінкарнація через понад століття. Саме тоді до Варшави приїхав Юзеф Пілсудський – звільнений з німецької в’язниці беззаперечний авторитет у середовищі борців за незалежність. У столиці Польщі Пілсудський стежив за роззброєнням німецьких частин й увечері був призначений тимчасовим "Начальником держави". Країни Антанти вже побачили у цій ситуації перші ознаки створення "санітарного кордону" між паралізованою поразкою Німеччиною та Росією, яка захлиналася у Громадянській війні і боротьбі національно-визвольних рухів (і серед них українського) з червоними та білими.

Майже одночасно з проголошенням незалежності у Варшаві почали рухи з просування білого орла на майбутні кордони. Однак ще 31 жовтня 1918 року, в ситуації агонії австро-угорської влади, Українська Національна рада та Військовий комітет за кілька годин до приїзду до міста польської Ліквідаційної комісії, створеної за сприяння Антанти, вирішили захопити владу у Львові. Блискавичний Листопадовий чин призвів до збройного протистояння, битви за Львів і понад пів року боротьби ЗУНР з численнішими і краще озброєними польськими військами.

Поділ по живому

Практично одночасно з подіями на Східній Галичині загострився конфлікт і на польсько-чехословацькому прикордонні. Яблуком розбрату стала невелика за територією, але стратегічно і економічно важлива для Праги Тешинська земля, де проходила єдина залізниця з Чехії до Словаччини, знаходилися десятки вугільних шахт і металургійні заводи. За історично чеський регіон, але такий, де польський і німецький етнічний елемент перебував у більшості, розгорілася жорстока боротьба.

Чехословацькі легіонери в січні-лютому 1919 року взяли гору над польськими частинами, адже більшість військ на той час були задіяні Варшавою у війні проти ЗУНР. Збройне протистояння тривало понад рік, і не тільки в Тешині, а й на кордоні Польщі зі словацькими регіонами – Оравою і Спишем. Лише під час апогею радянсько-польської війни 1920 року Варшава відмовилася від своїх територіальних претензій до Праги, хоча у міжвоєнний час постійно нагадувала про своє право.

Місто Тешин наприкінці Першої світової війни. Осінь 1918 року

Антанта наголошувала на необхідності проведення плебісциту, проте противники висували на переговорах взаємно неприйнятні умови, і місто Тешин розділили навпіл по живому; залізничні колії і економічна потуга краю з переважно польським населенням відійшли до Празького уряду.

Однак восени 1938 року після Мюнхенського договору, який фактично підписав вирок міжвоєнній Чехословаччині, Польща анексувала Тешин (що вже в наш час дало російській пропаганді привід називати Варшаву агресором і одним із призвідців Другої світової нарівні з Берліном, Римом і Токіо. – Ред.). Менше, аніж за рік Річ Посполита була окупована нацистською Німеччиною і сталінським Радянським Союзом.

Командування чеської військової організації, так званої Цивільної оборони в Тешині, 1920 рік

Плебісцит як привід для повстання

Ще один конфлікт, вже польсько-німецький, розгорівся у Великій Польщі (Познаньщина) та у Верхній Сілезії. Познаньщина була окупована Прусським королівством під час Другого поділу Речі Посполитої (1793 рік). Більшість населення там становили поляки, які опиралися експансії німців в економіці та культурі. Наприкінці грудня 1918 року після серії демонстрацій поляків і контрдемонстрацій німців у Познані почалося повстання, підтримане польською армією. 6 січня німецькі частини капітулювали. Проте із заходу надійшли загони німецьких прикордонників і добровольців (фрайкори) і бої поновилися.

Втручання і тиск країн Антанти дозволили 16 лютого 1919 року досягти мирного врегулювання. За Версальським договором Познань, Помор'я зі змішаним населенням і з виходом до Балтики опинилися у складі Речі Посполитої. Так званий Польський коридор, який розрізав навпіл землі на сході Німеччини, використовувала і веймарська, і нацистська пропаганда для тиску на Варшаву.

Доля Верхньої Сілезії, яка з XIV століття була втрачена для польської корони, вирішувалася і на полі бою, і під час плебісциту. Цей був невеликий, але важливий для економіки регіон з розвиненою важкою промисловістю з десятками шахт, сталеливарними та металургійними заводами. Поляки та польські сілезці (шльонзаки — етнографічна група поляків) вже під владою Пруссії, а потім і Німецької імперії, зіткнулися з дискримінацією.

Польські сілезькі повстанці. 1920 рік

За умовами Версальського договору, в усій Верхній Сілезії мав 20 березня 1921 року відбутися плебісцит для визначення приналежності краю. На захід від Одеру (Одри) мешкали переважно німці, а на схід – поляки та шльонзаки. Улітку 1919 року почалося протистояння, яке призводило до актів саботажу, підриву будинків, терористичних актів. 15 серпня відбулося Перше Сілезьке повстання проти німецького управління. За допомогою резервістів Тимчасової національної армії Німецької держави і фрайкорів воно було жорстоко придушене. Загинуло до 2500 поляків, багато тисяч емігрували на батьківщину.

Наступного року відбулося Друге Сілезьке повстання, яке зафіксувало статус-кво з деякими преференціями для Варшави. Країни Антанти направили до краю війська для розведення ворогуючих сторін. І якщо Франція підтримала поляків, то Велика Британія й Італія зайняли позицію дружнього нейтралітету стосовно німців.

Польська армія на чолі з генерал-лейтенантом Станіславом Шептицьким (рідним братом голови української Греко-католицької церкви Андрея Шептицького) вступає до міста Катовіце, 20 червня 1922 року

Початок Третього Сілезького повстання був справою часу. Плебісцит, проведений в обумовлений день – 20 березня 1921 року, – не розв'язав питання, фактично розділивши край. І 2-3 травня, після підриву німецьких залізничних комунікацій для уповільнення руху підкріплень із заходу, вибухнуло повстання. Полякам вдалося захопити ініціативу й окупувати більшу частину промислового району. Розв'язання спірних питань було передано Лізі Націй, представники якої розділили край на дві майже рівні за кількістю населення частини (Німеччина залишила під своїм управлінням 70% території). Зате більша частина промисловості опинилася в руках Варшави.

Продовження читайте на сайті "Телеграф" у неділю, 25 листопада, вранці.

Теги за темою
Польша
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Microsoft запустила безплатний Office ─ що з ним не так
ITC
2025-02-25T08:01:51Z
Найпопулярніший iPhone у світі: свіжий рейтинг
InternetUA
2025-02-25T07:55:48Z
Китайські конкуренти Starlink Маска прискорюють перегони за домінування в супутниковому Інтернеті
InternetUA
2025-02-25T07:46:56Z
Як створити успішний IT-продукт: досвід Engineering-менеджера Євгенія Чупруна
Фокус
2025-02-25T07:42:45Z
Anthropic представила Claude 3.7 Sonnet — першу гібридну модель міркування і «найкращий ШІ для айтішників»
ITC
2025-02-25T07:37:29Z
Сонячні панелі можуть подешевшати: знайдено спосіб, як це зробити з ефективністю 99%
InternetUA
2025-02-25T07:25:47Z
Темна тема розряджає батарею смартфонів і ноутбуків швидше, ніж вважалося раніше
InternetUA
2025-02-25T07:10:38Z
Спосіб доступу до Gmail змінять для мільярдів користувачів
Детектор М
2025-02-25T06:58:15Z
Експерти пояснили, чи можна говорити по телефону під час зарядки: це знають лише одиниці
InternetUA
2025-02-25T06:54:51Z
Щасливі числа на 2025 рік для Раків: дізнайтеся, як їх ефективно використовувати
Политека
2025-02-25T08:03:05Z
Найкращі шлейфові парфуми: ці аромати неможливо забути
24tv
2025-02-25T08:03:02Z
Навіщо чистити фільтр пралки та як часто потрібно це робити
24tv
2025-02-25T07:30:20Z
Домашні речі, які постійно створюють безлад, бо їх важко зберігати
24tv
2025-02-25T07:30:15Z
Гороскоп на завтра 26 лютого: Левам - прибуток, Дівам - надзвичайне досягнення
GlavRed
2025-02-25T07:27:15Z
Він є на кожній кухні: який інгредієнт зробить з оселедця делікатес
24tv
2025-02-25T06:27:41Z
Гороскоп Таро на сьогодні, 25 лютого: це буде непростий день для всіх знаків Зодіаку
Политека
2025-02-25T05:03:45Z
Бур'яни "зникнуть назавжди": садівник поділився хитрим, але простим секретом
GlavRed
2025-02-25T04:27:26Z
Непросте IQ-завдання: знайдіть 3 відмінності в картинках із цуценям за 19 секунд
GlavRed
2025-02-25T04:27:12Z
На Житомирщині внаслідок російської атаки постраждали жінка і двоє дітей
УкраинФорм
2025-02-25T08:03:51Z
Унаслідок падіння уламків дронів на Київщині є пошкодження у двох районах
УкраинФорм
2025-02-25T08:00:36Z
У Дніпрі поліцейські звільнили чоловіка, якого незаконно позбавили волі у готелі міста
Украина Криминальная
2025-02-25T07:57:20Z
Повідомлено про підозру злодію, який обікрав військового, що перебуває в столиці на лікуванні
Украина Криминальная
2025-02-25T07:54:46Z
Атака на Житомирщину: влада показала наслідки
ГЛАВКОМ NET
2025-02-25T07:51:01Z
У Запоріжжі сапери знешкодили авіабомбу вагою пів тонни
УкраинФорм
2025-02-25T07:45:01Z
Жителя Кривого Рогу затримали за нанесення смертельних тілесних ушкоджень матері
Украина Криминальная
2025-02-25T07:42:40Z
В Сумах зросла кількість постраждалих внаслідок ворожої атаки
TSN
2025-02-25T07:33:10Z
Через уламки на Житомирщині постраждала жінка, є руйнування
24tv
2025-02-25T07:30:02Z
Мареска: Протягом сезону у Палмера можуть бути моменти, коли йому трохи складніше
Football.ua
2025-02-25T08:04:10Z
"Не рівень Роми": екснападник Наполі жорстко розніс Довбика
24tv
2025-02-25T08:00:03Z
Лестер звільнив двох помічників ван Ністелроя
Football.ua
2025-02-25T07:37:12Z
Футболістки збірної України приймають Хорватію у матчі Ліги націй
УкраинФорм
2025-02-25T07:21:10Z
Буффон: Аталанта має вірити в Скудетто до кінця
Football.ua
2025-02-25T07:12:37Z
Калініна пробилась у друге коло турніру в Мериді: вона може зустрітися з іншою українкою
24tv
2025-02-25T07:09:48Z
Sport Іnvest Group: лідер у сфері імпорту штучного покриття в Україну та будівництва спортивної інфраструктури
BigMir
2025-02-25T07:09:19Z
Калініна вийшла до другого кола турніру WTA в Мексиці
УкраинФорм
2025-02-25T07:06:11Z
Барселона — Атлетіко. Напередодні
Football.ua
2025-02-25T07:01:14Z
ЗМІ: На свердловині на Харківщині сталась аварія
ГЛАВКОМ NET
2025-02-25T08:03:38Z
Сьогодні, 25 лютого, у Києві змінено маршрути трьох автобусів
ГЛАВКОМ NET
2025-02-25T08:03:07Z
У метро Києва стався колапс, людей не пускали до деяких станцій: у чому причина
24tv
2025-02-25T08:00:00Z
У Голосіївському районі Києва відновили теплопостачання будинків
УкраинФорм
2025-02-25T07:54:32Z
Жителі столичних Теремків після аварії на магістральному трубопроводі знову з теплом
ГЛАВКОМ NET
2025-02-25T07:48:47Z
У Києві знову погіршився стан повітря
УкраинФорм
2025-02-25T07:42:30Z
На Закарпатті через грип всі школи перевели на дистанційне навчання до 7 березня
УкраинФорм
2025-02-25T07:39:21Z
Синєгубов розповів про оперативну ситуацію на Харківщині станом на 25 лютого
Мій Харків
2025-02-25T07:31:35Z
Штрафи для рашистів крупного калібру. Як працює бойова бригада патрульної поліції «Хижак»
Украина Криминальная
2025-02-25T07:30:28Z
«Ми на війні»: Disney випустила трейлер другого сезону серіалу «Андор» і графік виходу епізодів
ITC
2025-02-25T07:57:54Z
Тамерлан висловився, чи планує йти у політику
Комсомольская правда
2025-02-25T07:42:48Z
Настя Каменських опинилася в лікарні - що сталося
GlavRed
2025-02-25T07:33:55Z
Альбіна Джанабаєва раптово покинула Іспанію - деталі
GlavRed
2025-02-25T07:27:51Z
Володарка Греммі та виконавиця хіта Killing Me Softly: померла легендарна Роберта Флек
24tv
2025-02-25T07:00:16Z
The Hardkiss спрямували роялті з прослуховувань пісні у фонд «Повернись живим»
Комсомольская правда
2025-02-25T06:34:45Z
Борис Джонсон розписався у книгах у магазині «Книгарня Є»: примірники розкупили за 20 хвилин
Комсомольская правда
2025-02-25T05:01:05Z
10 найбільш продаваних чоловічих парфумів у світі: деякі позиції вас здивують
24tv
2025-02-25T04:09:47Z
У Відні знову підсвітили «Ворота героїв» в українські кольори
УкраинФорм
2025-02-25T01:48:39Z
Підготовка до Великодня 2025: коли розпочнеться Великий піст
ZN UA
2025-02-25T08:04:47Z
Тест з ПДР на перехресті: хто має проїхати першим
ТСН
2025-02-25T08:03:58Z
Офіційно військовослужбовець: Міша Крупін повідомив, що склав присягу
24tv
2025-02-25T08:03:56Z
Три роки війни: третині мешканців прифронтових регіонів України не вистачає їжі
24tv
2025-02-25T08:03:47Z
Олег Онисько, NGL.media: Ми висвітлюємо дуже неприємні факти. Але замовчувати й не показувати — не вихід
Детектор М
2025-02-25T08:00:53Z
Російські війська мають просування в Курській області – ISW
TSN
2025-02-25T07:51:16Z
МКСК: Кількість пошкоджених пам'яток культурної спадщини через російську агресію зросла до 1390
Детектор М
2025-02-25T07:46:08Z
Більше половини литовців готові до збройного опору у разі нападу на країну
Европейская правда
2025-02-25T07:42:30Z
Розробники Raytheon створили інноваційну систему ППО, що замінить ЗРК Stinger
InternetUA
2025-02-25T07:40:33Z
Що робити, коли немає часу хворіти на застуду, грип чи коронавірус: поради епідеміологині
24tv
2025-02-25T08:03:40Z
Як пройти ВЛК з 1 березня: які аналізи здати та яких лікарів пройти
24tv
2025-02-25T07:54:59Z
В Україні призупинено програму допомоги хворим Терапія плюс
1News
2025-02-25T07:51:56Z
Б’юті-процедури для очей: чому спочатку варто відвідати офтальмолога. Рекомендація експерта Ексімер
Корреспондент
2025-02-25T07:24:42Z
Скільки українців мають психологічні проблеми: нові дані ВООЗ
24tv
2025-02-25T07:24:10Z
Дефіцит ліків і закриття аптек: медичний експерт закликав переглянути нові правила регулювання фармринку
ГЛАВКОМ NET
2025-02-25T07:00:49Z
Більшість забуває: чому потрібно знімати каблучку перед тим, як лягати спати
GlavRed
2025-02-25T04:27:04Z
Українці почали отримувати повідомлення з Електронної системи охорони здоров’я через Viber
InternetUA
2025-02-25T04:01:51Z
Весняна обрізка дерев: не пропустіть ці дні, аби гілки гнулися від плодів
24tv
2025-02-24T20:36:08Z
Китайські інвестори сподіваються, що технічні репресії президента Сі закінчилися
InternetUA
2025-02-25T08:01:19Z
Німеччина — головний споживач українських овочевих консервів
AgroPortal
2025-02-25T08:00:14Z
Кредити в банку для фізосіб: актуальні ринкові тенденції та що зміниться в 2025 році
ZN UA
2025-02-25T07:55:25Z
У НБУ відповіли чи зросте курс долара найближчим часом
24tv
2025-02-25T07:54:12Z
Неспівмірні цифри: експерти порівняли, скільки Європа витрачає на російський газ і допомогу Україні
Политека
2025-02-25T07:46:26Z
«Укроборонпром» запустить виробництво Roshel Senator в Україні
Петр и Мазепа
2025-02-25T07:39:30Z
У ЄС планують посилювати процес впровадження вільної торгівлі з Україною
AgroPortal
2025-02-25T07:30:34Z
Чотири країни ЄС хочуть повернути довоєнні квоти на імпорт агропродукції з України
ZN UA
2025-02-25T07:28:48Z
Повернення до 25% на покупки за кордоном: як працює система Tax Free для українців
Знай
2025-02-25T07:12:33Z
Новий Hyundai Ioniq 5 поцупив у конкурентів безліч покупців
ЗаРулем
2025-02-25T08:03:44Z
610 сил і запас ходу 1300 км: представлено недорогий преміальний кросовер від Chery
Фокус
2025-02-25T07:45:11Z
Для машин на автопілоті: Toyota побудувала власне “розумне” місто
AutoGeek
2025-02-25T07:36:30Z
Представлений 930-сильний Porsche Cayenne від ательє TechArt
AutoCentre
2025-02-25T07:06:34Z
Доведеться заплатити тисячі євро: штрафи для водіїв у Німеччині порівняли з українськими
Хвиля
2025-02-25T06:06:25Z
Конкурент Ford F-150: BYD замахнувся на великий пікап
ЗаРулем
2025-02-25T05:09:09Z
Водіям загрожує штраф за найпоширенішу звичку: як уникнути
Хвиля
2025-02-25T04:03:20Z
Стиль водіння, який "вбиває" мотор авто: експерт спростував поширену думку
ТСН
2025-02-24T20:33:19Z
Audi A6 шостого покоління
360ua.news
2025-02-24T20:18:17Z
У ГУР повідомили, які провокації Росія планує в країнах Європи
24tv
2025-02-25T08:03:36Z
Зустрічі Трампа з Путіним та Зеленським "відбудуться дуже скоро", – Білий дім
24tv
2025-02-25T08:03:26Z
Світовий та Європейський конгреси українців окреслили ключові принципи миру для України
УкраинФорм
2025-02-25T08:03:25Z
Більшість республіканців у Конгресі США підтримують Україну - президент УККА
УкраинФорм
2025-02-25T08:00:27Z
ЗМІ: великі країни ЄС і глава ЄК проти передачі Україні заморожених активів РФ
Европейская правда
2025-02-25T07:57:46Z
Держсекретар США пояснив, чому Штати голосували проти «української» резолюції в ООН
ГЛАВКОМ NET
2025-02-25T07:57:37Z
Рубіо озвучив ключову умову для припинення війни в Україні
24tv
2025-02-25T07:57:08Z
Буданов відповів, чи вірить у припинення вогню і сталий мир
24tv
2025-02-25T07:54:19Z
ООН виступає за справедливе мирне врегулювання в Україні — заступниця генсека
Хвиля
2025-02-25T07:51:50Z