MY.UAНовини
Персональний прорахунок Путіна, – ексглава "Нафтогазу" про крах плану Кремля в Європі
Персональний прорахунок Путіна, – ексглава "Нафтогазу" про крах плану Кремля в Європі

Персональний прорахунок Путіна, – ексглава "Нафтогазу" про крах плану Кремля в Європі

24 Канал поговорив із колишнім очільником НАК "Нафтогаз" Андрієм Коболєвим про вплив Росії на енергетичний сектор Європи до 24 лютого 2022 року, зміни після початку повномасштабної агресії проти України та ефективність санкційної політики Заходу.

Російський вплив на енергетичний ринок Європи

Росію десятиліттями вважали одним із головних і найнадійніших партнерів Європи на енергетичному ринку. Як можна описати рівень впливу Росії на цей сектор до 24 лютого?

До 24 лютого 2022 року (початок повномасштабної війни Росії проти України – 24 Канал) росіяни тримали в страху левову частину Європи. Цей страх вони будували на кількох газових війнах. Наприклад, свого часу відносно успішні атаки росіяни провели в першу чергу проти України. Вони пробували застосувати газову зброю проти Польщі, відмовляючись виконувати контрактні зобов'язання.

З власного досвіду скажу, що Захід був впевненим, що відмова росіян постачати газ до Європи загрожує їм глобальною гуманітарною катастрофою. Коли я зустрічався з європейськими колегами, то бачив цей страх в їхніх очах. Треба визнати, що росіяни дуже сильні у пропаганді, яку ведуть комплексно.

Не треба далеко ходити, згадайте відомих рупорів російської ідеології в Україні: псевдоекспертів, депутатів, які регулярно ходили на ефіри та розповідали, що "без газу ми всі помремо", "газ – це найголовніше, що є в людей". А насправді газ – це всього-на-всього один з важливих компонентів побутового комфорту. Без нього ще ніхто не помер.


Як Росія впливала на енергетичний ринок Європи / Фото – Shutterstock

Велика війна та удари по енергетичній системі України підтвердили ще раз те, що "святе місце пустим не буває". Не буде газу – буде щось інше. Не буде електрики – будуть батареї. Варіантів може бути безліч. Європейці довго не хотіли визнавати, що вони можуть жити без росіян.

І тут є ще одна причина. Вони всі знають, що разом з російським газом, як правило, пропонуються різні вигідні комерційні умови, які дають тому, хто цей газ купує чи перепродає, можливість для більш ефективної конкуренції з іншими гравцями ринку.

Це нечесний прибуток. Зараз говорю навіть не про корупцію, не про крадіжки. Кажу про можливість заробляти більше, ніж купуючи газ на глобальному ринку. А росіяни, як правило, пропонують цікаві умови в обмін на політичну лояльність.

Німеччина і російські енергоносії

Чи можна навести в приклад те, як діяла Німеччина останні десятиліття? Тому що ця країна була одним із головних імпортерів російського газу в Європі. Відповідно, саме німецькі компанії дуже гучно виступали проти будь-якої енергетичної санкційної політики в сторону Росії?

Німеччина була одним з головних апологетів російського газового інтересу, я б так сказав. Це пояснюється тим, що росіяни змогли побудувати в Німеччині велику кількість зв'язків, які давали німецькому бізнесу конкурентну перевагу у порівнянні з усіма іншими країнами.

Наприклад, візьмімо відому німецьку компанію BASS, яка, використовуючи напрочуд привабливі контракти на російський газ, стала виробником різних продуктів хімічної промисловості, базою чи сировиною для яких є метан. Те саме можна сказати про німецьких енергетичних трейдерів. Так само можна сказати про німецький комунальний сектор.

Фактично росіяни створили в Німеччині цілу культуру того, що російський газ – це один з базових елементів конкурентності та комфортного заробітку німецької економіки. І цілком природно, що на цьому фоні в Німеччині сформувався цілий кластер бізнесменів, які заробляли на росіянах. Ці бізнесмени підтримували певних політиків, які стали рупором російської пропаганди.

Згадайте, наприклад, німецький футбольний клуб "Шальке", який довго спонсорував "Газпром". Всюди на іграх команди висіли логотипи "Газпрому". Це ж все так само впливає на глядачів.


"Газпром" був спонсором ФК "Шальке" / Фото – соцмережі ФК "Шальке" (2019 рік)

Насправді війна в Україні не стала якимось переломним моментом в головах та поглядах німецького бізнесу.

Ескалація, з їхньої точки зору, в енергетичному сегменті відбулася після підриву "Північних потоків". Ось тоді німці почали думати по-іншому. У їхніх головах, як і у всіх європейців, відбулася кардинальна зміна і виникло питання: "А що ж тепер робити?". І на момент підриву цих потоків німці були в розпачі.

До цього вони вірили, що газовий зашморг Росії зняти неможливо. Що без нього вони всі помруть. Але цей розпач вони поступово вилікували тим, що знайшли альтернативу, як і Україна у 2014 році.

До 2022 року, коли ми їм казали, чому не купуємо російський газ, вони наважувалися в приватних розмовах відповідати таким чином: "Ні, ну ви ж розумієте, що ви там якось купуєте російський газ через Європу".

Натомість я казав: "Ні, хлопці, це не так". Є дуже прості критерії для того, щоб зрозуміти, купує країна російський газ чи ні. Йдеться про те, чи може Росія тій чи іншій країні повністю перекрити. Якщо не може, то ви не купуєте російський газ і крапка. Тепер німці самі говорять, що вони незалежні, коли їх запитаєш: "Як ви там без російського газу?"

Як взагалі проходив процес перевірки даних, які надавала Росія. У ЗМІ повідомляли, наприклад, що німці навіть не перевіряли дані, які надавав "Газпром"?

Є такий російський вірш, перепрошую за його цитування. Закінчується він: "ах, обмануть меня не трудно, я сам обманываться рад".

"Газпром" робив багато економічних кроків в бік німецького бізнесу, німецьких політиків, той же пан Шредер (німецький політик, ексканцлер країни, – 24 Канал) заробив, думаю, на "Газпромі" багато десятків, а може й сотень мільйонів доларів. Ці заяви, що "приспали нашу пильність" – це брехня. Їм так просто було комфортно. От і все.

Чи можна зараз в історичній ретроспективі стверджувати, що для Росії вплив на енергетичний ринок Європи був одним з інструментів мінімізації потенційної допомоги Україні вже після нападу повномасштабного?

Після повномасштабного нападу росіяни зробили шалену помилку. Вона є продуктом відомого феномену: всі, хто займається пропагандою і читає про це, знають, що дуже важливо не стати її заручником і не почати в неї вірити. Якщо ти кожного дня протягом 20 років всім говориш, що без нашої енергії Європа помре, то ти починаєш сам в це вірити.

Вони самі вірили у свої заяви. І вони вирішили скористатися цією зброєю та натиснули на кнопку. Вони підірвали "Північні потоки", сподіваючись, що Європа почне мерзнути. Там же одна нитка залишилась ціла, якщо я правильно пам'ятаю. Тобто в них були варіанти, яким чином повернутися до цього. Росіяни планували дочекатися, коли Європа прийде до них і почне благати: "Дайте нам газ". Тоді б Кремль сказав: "Ви зупиніть допомогу Україні, а ми вам дамо газ".

Цей план виявився неадекватним. Тому що Європа пішла в інше місце, купила газ, і ніхто до них не прийшов. Думаю, що це персональний черговий прорахунок Путіна.

Крах планів Кремля

Як ви вважаєте, це і був ключовий фактор, який не дозволив затягнути цей енергетичний зашморг? Чи ще були якісь причини й помилки Росії?

Багато було помилок Росії. Я думаю, що ще однією помилкою шаленої Росії було те, що вони не очікували, який спротив буде давати Україна. Він здивував росіян в поганому сенсі, і в хорошому для нас. Йдеться про дії як на фронті, так і в глобальному інформаційному полі. Тобто вони розраховували на ситуацію, думаю, схожу з Кримом – що все більш-менш тихо, вони зайдуть, заберуть, і вже потім після бійки кулаками не махають. Цього не сталося.

Тому я ставлю український спротив на фронті як головний фактор успіху. Далі вже інформаційні та економічні речі стали можливими. Я думаю, що наші успіхи в цьому сенсі дали надію європейцям. Це показало їм, що Росія не є дуже сильним і страшним опонентом, як вважали до цього. Вони зрозуміли, що все набагато простіше.


Як Росія впливала на енергетичний ринок Європи / Фото – Shutterstock

Війна проти України – це далеко не перша війна в Росії після розпаду Радянського Союзу. До цього було дві війни в Грузії, дві війни в Чечні, була Молдова з Придністров'ям, анексія Криму. Крім того, прогриміла історія зі Скрипалями та використанням хімічної зброї на території Європи. Тобто росіяни робили все, щоб розхитати стабільність, безпековий сектор Європи, енергетичний сектор, використовували пропаганду знову ж таки. Чому усі ці події не відігравали ніякої ролі й не впливали на рішення європейських політиків до 24 лютого?

Треба розуміти, що в європейському суспільстві та в західному суспільстві все-таки домінує принцип презумпції невинуватості. Це означає, що доведення провини будь-якої особи займає відносно суттєвий проміжок часу. Цей принцип насправді треба поважати, адже це є важливим компонентом будь-якого адекватного суспільства і правової держави. Також важливо пам'ятати, що Росія ще з радянських часів вживила у мізки європейців величезну кількість міфів.

Наприклад, щодо атомної енергетики, що без російських енергоносіїв світ помре, що Росія це якась велика, чудова загадкова країна, що росіяни не хочуть війни й так далі. Це ж все частина масштабної пропаганди, яку поширювали в Європі. Тому це все можливо перебороти лише довго та ефективно доводячи іншу сторону історії, розповідаючи інші наративи.

Теги за темою
газФинансы
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
У «Резерв+» стався технічний збій: що відомо
Vlasti
2025-02-08T11:01:24Z
Геймер порівняв замок з Kingdom Come: Deliverance 2 зі своїм реальним фото
24tv
2025-02-08T11:00:46Z
Google анонсує перехід до ШІ-помічника: що відомо
ГЛАВКОМ NET
2025-02-08T10:03:28Z
Розкриті технічні характеристики австралійського бойового дрона MQ-4C Triton
InternetUA
2025-02-08T10:01:42Z
Економити заряд батареї смартфонів потрібно буде по-іншому: нові правила
Фокус
2025-02-08T10:00:16Z
Microsoft блокує безкоштовну програму для обходу системних вимог Windows 11 24H2
Portaltele
2025-02-08T09:49:09Z
Непотрібні функції, які роблять смартфони дорожчими
InternetUA
2025-02-08T09:31:27Z
У США користувачі Android зможуть завантажити TikTok з офіційного сайту
Детектор М
2025-02-08T09:27:31Z
Чому не заряджається телефон на зарядці від мережі: що робити в такому разі
InternetUA
2025-02-08T09:03:56Z
Як розвантажити кухонні полиці і не обділити увагою улюблені чашки: хитрий трюк з TikTok
24tv
2025-02-08T10:30:26Z
Китайський гороскоп на завтра 9 лютого: Півням - конфлікти, Собакам - проблеми
GlavRed
2025-02-08T10:27:52Z
Що потрібно садити на розсаду в лютому: список овочів і квітів
GlavRed
2025-02-08T10:27:37Z
Ці 5 фраз про гроші заважають розбагатіти: ніколи так не кажіть
24tv
2025-02-08T10:00:46Z
Коли в коморі не залишилось: як приготувати мариновані огірки за 10 хвилин
24tv
2025-02-08T09:39:16Z
Як правильно тримати келих із шампанським, вином або коньяком: правила етикету
GlavRed
2025-02-08T09:27:41Z
Ідеальна бюджетна закуска, яку розметуть за 1 секунду: рецепт просто фантастика
GlavRed
2025-02-08T09:27:19Z
Зміна клімату може зіпсувати смак пива
AgroPortal
2025-02-08T07:00:48Z
Як витрачати менше щодня, але жити так само комфортно: поради Воррена Баффета
24tv
2025-02-08T05:03:50Z
Люди не знають, що робити: ціле селище в Каліфорнії може опинитися в океані
24tv
2025-02-08T10:39:48Z
На Алясці знайшли зниклий пасажирський літак: усі, хто був на борту, загинули
24tv
2025-02-08T10:36:27Z
На Дніпропетровщині чоловік продав автівку знайомої без її відома
ГЛАВКОМ NET
2025-02-08T10:24:11Z
Діти з дитячого будинку на Львівщині скаржаться на насильство з боку поліцейського
Telegraf
2025-02-08T09:51:02Z
Українські дрони уразили нафтоперегінну станцію у Волгоградській області рф
iPress
2025-02-08T09:13:47Z
Уламки збитого російського безпілотника впали у Дарницькому районі Києва
УкраинФорм
2025-02-08T08:27:38Z
Так РФ не атакували давно: вибиті вікна, зруйновані дахи, оголошено евакуацію
GlavRed
2025-02-08T08:27:27Z
Дрон влучив у житловий будинок в Сумах
ГЛАВКОМ NET
2025-02-08T08:25:56Z
В Україні викрили схему вимагання грошей у пенсіонерів під виглядом продажу БАДів
InternetUA
2025-02-08T08:25:35Z
Ювентус готовий продати Влаховича наприкінці сезону — Скіра
Football.ua
2025-02-08T11:07:09Z
Гвардіола: Не згоден, що Манчестер Сіті багато витратив у це зимове трансферне вікно
Football.ua
2025-02-08T10:55:03Z
Кубок IBU. Масстарт в Ріднау виграв норвежець Дале-Шевдаль, Тищенко - 23-й
УкраинФорм
2025-02-08T10:48:06Z
Фірміно може залишити Аль-Ахлі
Football.ua
2025-02-08T10:37:20Z
Берінчик проти Девіса: де та коли дивитись титульний бій в Україні – розклад трансляцій
24tv
2025-02-08T10:30:09Z
Дубінчак продовжив контракт із Динамо Київ
Football.ua
2025-02-08T10:25:11Z
Дмитро Котовський виграв «срібло» Кубка світу з лижної акробатики у Дір-Веллі
УкраинФорм
2025-02-08T10:06:59Z
Тоттенгем розгляне подальшу співпрацю з Постекоглу за підсумком кубкової гри проти Астон Вілли
Football.ua
2025-02-08T09:49:08Z
"Мені начхати на думку людей": непереможний українець впевнений, що здатен повалити Ф'юрі
24tv
2025-02-08T09:48:28Z
Було місто, а став – великий цвинтар: який вигляд має зруйнований Торецьк
ГЛАВКОМ NET
2025-02-08T10:57:55Z
В Одесі дівчата поїли в ресторані на понад 25 тисяч та розбурхали мережу
Telegraf
2025-02-08T10:54:36Z
Терористи-смертники. Росіяни перейшли до нової тактики
ГЛАВКОМ NET
2025-02-08T10:39:17Z
Ворожа техніка перетворилася на згарище: бійці СБС знищили рідкісний ТОС-1А "Сонцепьок"
24tv
2025-02-08T10:36:40Z
Українські військові зайняли нові позиції на Курщині
360ua.news
2025-02-08T10:33:55Z
Родичів полонених і зниклих безвісти оборонців атакують шахраї, - омбудсман
InternetUA
2025-02-08T10:28:30Z
Херсон зазнав артилерійського удару, є поранені
1News
2025-02-08T10:21:15Z
Сили безпілотних систем знищили російський «Сонцепьок»
УкраинФорм
2025-02-08T10:21:10Z
Росіяни готуються до оборони Криму: з’явились десятки нових вогневих точок та укріплень
FaceNews
2025-02-08T10:21:07Z
На аукціоні у США продали трьохсотрічну скрипку Страдіварі за $11 мільйонів
УкраинФорм
2025-02-08T11:03:21Z
5 beauty-секретів Кейт Мосс, які варто додати в свою щоденну рутину
24tv
2025-02-08T10:18:42Z
Катерина Тишкевич у річницю шлюбу з чоловіком Томусяком показала, яким було їхнє весілля
TSN
2025-02-08T10:18:40Z
Переможниця "Холостяка-13" Інна Бєлєнь взяла участь у популярному TikTok-тренді "норм чи стрьом"
24tv
2025-02-08T10:15:52Z
Фіналісти Нацвідбору Євробачення. Fiїnka: гуцульська автентика та звинувачення у плагіаті
ГЛАВКОМ NET
2025-02-08T10:00:48Z
Вбрання зірок на Critics Choice Awards: Демі Мур у Schiaparelli, Анджеліна Джолі у Elie Saab
Комсомольская правда
2025-02-08T09:55:24Z
Я поводився неадекватно, – PARFENIUK шокував зізнанням про шантаж від колишньої
24tv
2025-02-08T09:54:25Z
Андре Тан розповів, які джинси будуть у тренді 2025 року
Фокус
2025-02-08T09:30:50Z
Колишня Тищенко в стильному луці повалялася в снігу на дорогому курорті
GlavRed
2025-02-08T09:27:19Z
Річка в Аргентині стала криваво-червоною
360ua.news
2025-02-08T11:03:50Z
Розкриті технічні характеристики норвезьких бойових модулів Crows
InternetUA
2025-02-08T11:01:51Z
«Ні, не туди я пішов. Виріжемо». Марічка Падалко поговорила з Тереном про «Холостяка» та цькування після нього
Детектор М
2025-02-08T11:01:46Z
В Україні залучать до ЗСУ молодих людей віком від 18 до 24 років: відомі деталі, що анонсували
Политека
2025-02-08T11:00:25Z
Не просто флірт. Як українською цікаво назвати кокетство
Telegraf
2025-02-08T10:45:15Z
Там розташовані важливі військові об'єкти, – Коваленко про потужну нічну атаку на Ростов
24tv
2025-02-08T10:36:47Z
Американські розробники представили систему ППО M-SHORAD, що знищує дрони, гелікоптери і крилаті ракети
InternetUA
2025-02-08T10:31:30Z
ЗСУ пішли у стрімкий наступ в Курській області: деталі Forbes про новий прорив
TSN
2025-02-08T10:30:36Z
Які пільги можна отримати родичам загиблого військового за сірим посвідченням
24tv
2025-02-08T10:18:55Z
Шукаємо альтернативу: як урятувати проєкти для ветеранів без USAID
ZN UA
2025-02-08T11:04:27Z
Це має значення: як правильно різати м'ясо для смаження – вздовж чи поперек
24tv
2025-02-08T10:57:49Z
Супермодель Міранда Керр розкрила свої 11 секретів молодості
Вива
2025-02-08T08:00:07Z
Популярний кисломолочний продукт продовжує тривалість життя
24tv
2025-02-08T07:21:34Z
Бронювання медиків чи допомога фронту: дилема мобілізації фахівців
ZN UA
2025-02-08T06:34:34Z
Як правильно почистити клавіатуру MacBook і повернути їй ідеальний стан: поради щодо догляду
InternetUA
2025-02-08T06:01:44Z
Тренажери в спортзалі можуть мати більше бактерій, ніж туалет: дослідження
ГЛАВКОМ NET
2025-02-08T03:06:57Z
Хірург помилково видалив чоловіку печінку замість селезінки
24tv
2025-02-07T20:09:27Z
Як прибирання може врятувати вам життя
24tv
2025-02-07T19:57:59Z
Доведеться економити: на що вистачить електроенергії, яку може покрити субсидія
Telegraf
2025-02-08T11:03:59Z
Для деяких українців знову зростуть тарифи на воду, люди розлючені
Telegraf
2025-02-08T11:00:32Z
В Україні відновлюватимуть родючість ґрунтів за допомогою нанобульбашок
AgroNews
2025-02-08T10:55:50Z
Торік кількість ідентифікацій у системі BankID НБУ зросла більш ніж удвічі
УкраинФорм
2025-02-08T10:42:23Z
Різкий стрибок цін вже у лютому: в Україні можуть подорожчати популярні крупи
GlavRed
2025-02-08T10:27:25Z
На Івано-Франківщині виявили випадок африканської чуми свиней
AgroNews
2025-02-08T10:18:15Z
Індія імпортує менше пальмової олії, більше — соняшникової
AgroPortal
2025-02-08T10:00:01Z
В Україні фермери знижують оптові ціни на картоплю - EastFruit
УкраинФорм
2025-02-08T09:54:50Z
Городники назвали сорти найбільш скоростиглих томатів: перший урожай збиратимете вже на початку літа
TSN
2025-02-08T09:36:53Z
Як у США з’явилася «вантажівка завтрашнього дня»
AutoCentre
2025-02-08T10:04:56Z
Електричний Jaguar Type 00 вперше помічено на дорожніх тестах
AutoCentre
2025-02-08T08:09:27Z
В Україні розкуповують електрокари: названо найпопулярніші американські авто
Хвиля
2025-02-08T07:45:21Z
Водії зможуть перереєструвати авто онлайн: AUTO.RIA запустив послугу через "Дію"
Хвиля
2025-02-08T05:30:33Z
Чому в Німеччині не можна їздити на авто з напівпорожнім баком: відповідь здивує
GlavRed
2025-02-08T01:06:48Z
У злодіїв - жодного шансу: механік назвав кнопку, яка врятує авто від крадіжки
GlavRed
2025-02-07T19:27:18Z
В Україні з'явиться найдешевший електрокросовер Kia
ГЛАВКОМ NET
2025-02-07T19:27:03Z
Нова модифікація Leopard 2 матиме іншу гармату і потужніший двигун
InternetUA
2025-02-07T19:01:48Z
Cadillac тестує новий спортивний кросовер Optiq-V
AutoCentre
2025-02-07T17:12:34Z
У РФ після підриву помер командир, причетний до масової загибелі людей у селі Гроза
ГЛАВКОМ NET
2025-02-08T11:06:25Z
Коломойському подовжили запобіжний захід: бізнесмен заявляє про невідповідність у свідченнях
TSN
2025-02-08T11:06:10Z
Трамп доручив Венсу проконтролювати потенційний продаж TikTok
InternetUA
2025-02-08T10:58:57Z
ЗМІ: До списку санкцій Трампа потрапив прокурор МКС, який видав ордер на арешт Путіна
Европейская правда
2025-02-08T10:58:46Z
Трамп відклав розмову з президентом Панами на тлі зростання напруженості навколо Панамського каналу
ZN UA
2025-02-08T10:46:29Z
Тайвань направив чиновників до США для обговорення можливих тарифів Трампа — Reuters
ZN UA
2025-02-08T10:43:45Z
КНДР вироблятиме бойові дрони, розроблені спільно з Росією - NHK
УкраинФорм
2025-02-08T10:27:11Z
Естонія, Латвія та Литва офіційно від’єдналися від енергосистеми Росії
Европейская правда
2025-02-08T10:25:26Z
Сирія після Асада: Німеччина допоможе відбудуватись, Австрія блокує мігрантів
Петр и Мазепа
2025-02-08T10:21:24Z