MY.UAНовини
Персональний прорахунок Путіна, – ексглава "Нафтогазу" про крах плану Кремля в Європі
Персональний прорахунок Путіна, – ексглава "Нафтогазу" про крах плану Кремля в Європі

Персональний прорахунок Путіна, – ексглава "Нафтогазу" про крах плану Кремля в Європі

24 Канал поговорив із колишнім очільником НАК "Нафтогаз" Андрієм Коболєвим про вплив Росії на енергетичний сектор Європи до 24 лютого 2022 року, зміни після початку повномасштабної агресії проти України та ефективність санкційної політики Заходу.

Російський вплив на енергетичний ринок Європи

Росію десятиліттями вважали одним із головних і найнадійніших партнерів Європи на енергетичному ринку. Як можна описати рівень впливу Росії на цей сектор до 24 лютого?

До 24 лютого 2022 року (початок повномасштабної війни Росії проти України – 24 Канал) росіяни тримали в страху левову частину Європи. Цей страх вони будували на кількох газових війнах. Наприклад, свого часу відносно успішні атаки росіяни провели в першу чергу проти України. Вони пробували застосувати газову зброю проти Польщі, відмовляючись виконувати контрактні зобов'язання.

З власного досвіду скажу, що Захід був впевненим, що відмова росіян постачати газ до Європи загрожує їм глобальною гуманітарною катастрофою. Коли я зустрічався з європейськими колегами, то бачив цей страх в їхніх очах. Треба визнати, що росіяни дуже сильні у пропаганді, яку ведуть комплексно.

Не треба далеко ходити, згадайте відомих рупорів російської ідеології в Україні: псевдоекспертів, депутатів, які регулярно ходили на ефіри та розповідали, що "без газу ми всі помремо", "газ – це найголовніше, що є в людей". А насправді газ – це всього-на-всього один з важливих компонентів побутового комфорту. Без нього ще ніхто не помер.


Як Росія впливала на енергетичний ринок Європи / Фото – Shutterstock

Велика війна та удари по енергетичній системі України підтвердили ще раз те, що "святе місце пустим не буває". Не буде газу – буде щось інше. Не буде електрики – будуть батареї. Варіантів може бути безліч. Європейці довго не хотіли визнавати, що вони можуть жити без росіян.

І тут є ще одна причина. Вони всі знають, що разом з російським газом, як правило, пропонуються різні вигідні комерційні умови, які дають тому, хто цей газ купує чи перепродає, можливість для більш ефективної конкуренції з іншими гравцями ринку.

Це нечесний прибуток. Зараз говорю навіть не про корупцію, не про крадіжки. Кажу про можливість заробляти більше, ніж купуючи газ на глобальному ринку. А росіяни, як правило, пропонують цікаві умови в обмін на політичну лояльність.

Німеччина і російські енергоносії

Чи можна навести в приклад те, як діяла Німеччина останні десятиліття? Тому що ця країна була одним із головних імпортерів російського газу в Європі. Відповідно, саме німецькі компанії дуже гучно виступали проти будь-якої енергетичної санкційної політики в сторону Росії?

Німеччина була одним з головних апологетів російського газового інтересу, я б так сказав. Це пояснюється тим, що росіяни змогли побудувати в Німеччині велику кількість зв'язків, які давали німецькому бізнесу конкурентну перевагу у порівнянні з усіма іншими країнами.

Наприклад, візьмімо відому німецьку компанію BASS, яка, використовуючи напрочуд привабливі контракти на російський газ, стала виробником різних продуктів хімічної промисловості, базою чи сировиною для яких є метан. Те саме можна сказати про німецьких енергетичних трейдерів. Так само можна сказати про німецький комунальний сектор.

Фактично росіяни створили в Німеччині цілу культуру того, що російський газ – це один з базових елементів конкурентності та комфортного заробітку німецької економіки. І цілком природно, що на цьому фоні в Німеччині сформувався цілий кластер бізнесменів, які заробляли на росіянах. Ці бізнесмени підтримували певних політиків, які стали рупором російської пропаганди.

Згадайте, наприклад, німецький футбольний клуб "Шальке", який довго спонсорував "Газпром". Всюди на іграх команди висіли логотипи "Газпрому". Це ж все так само впливає на глядачів.


"Газпром" був спонсором ФК "Шальке" / Фото – соцмережі ФК "Шальке" (2019 рік)

Насправді війна в Україні не стала якимось переломним моментом в головах та поглядах німецького бізнесу.

Ескалація, з їхньої точки зору, в енергетичному сегменті відбулася після підриву "Північних потоків". Ось тоді німці почали думати по-іншому. У їхніх головах, як і у всіх європейців, відбулася кардинальна зміна і виникло питання: "А що ж тепер робити?". І на момент підриву цих потоків німці були в розпачі.

До цього вони вірили, що газовий зашморг Росії зняти неможливо. Що без нього вони всі помруть. Але цей розпач вони поступово вилікували тим, що знайшли альтернативу, як і Україна у 2014 році.

До 2022 року, коли ми їм казали, чому не купуємо російський газ, вони наважувалися в приватних розмовах відповідати таким чином: "Ні, ну ви ж розумієте, що ви там якось купуєте російський газ через Європу".

Натомість я казав: "Ні, хлопці, це не так". Є дуже прості критерії для того, щоб зрозуміти, купує країна російський газ чи ні. Йдеться про те, чи може Росія тій чи іншій країні повністю перекрити. Якщо не може, то ви не купуєте російський газ і крапка. Тепер німці самі говорять, що вони незалежні, коли їх запитаєш: "Як ви там без російського газу?"

Як взагалі проходив процес перевірки даних, які надавала Росія. У ЗМІ повідомляли, наприклад, що німці навіть не перевіряли дані, які надавав "Газпром"?

Є такий російський вірш, перепрошую за його цитування. Закінчується він: "ах, обмануть меня не трудно, я сам обманываться рад".

"Газпром" робив багато економічних кроків в бік німецького бізнесу, німецьких політиків, той же пан Шредер (німецький політик, ексканцлер країни, – 24 Канал) заробив, думаю, на "Газпромі" багато десятків, а може й сотень мільйонів доларів. Ці заяви, що "приспали нашу пильність" – це брехня. Їм так просто було комфортно. От і все.

Чи можна зараз в історичній ретроспективі стверджувати, що для Росії вплив на енергетичний ринок Європи був одним з інструментів мінімізації потенційної допомоги Україні вже після нападу повномасштабного?

Після повномасштабного нападу росіяни зробили шалену помилку. Вона є продуктом відомого феномену: всі, хто займається пропагандою і читає про це, знають, що дуже важливо не стати її заручником і не почати в неї вірити. Якщо ти кожного дня протягом 20 років всім говориш, що без нашої енергії Європа помре, то ти починаєш сам в це вірити.

Вони самі вірили у свої заяви. І вони вирішили скористатися цією зброєю та натиснули на кнопку. Вони підірвали "Північні потоки", сподіваючись, що Європа почне мерзнути. Там же одна нитка залишилась ціла, якщо я правильно пам'ятаю. Тобто в них були варіанти, яким чином повернутися до цього. Росіяни планували дочекатися, коли Європа прийде до них і почне благати: "Дайте нам газ". Тоді б Кремль сказав: "Ви зупиніть допомогу Україні, а ми вам дамо газ".

Цей план виявився неадекватним. Тому що Європа пішла в інше місце, купила газ, і ніхто до них не прийшов. Думаю, що це персональний черговий прорахунок Путіна.

Крах планів Кремля

Як ви вважаєте, це і був ключовий фактор, який не дозволив затягнути цей енергетичний зашморг? Чи ще були якісь причини й помилки Росії?

Багато було помилок Росії. Я думаю, що ще однією помилкою шаленої Росії було те, що вони не очікували, який спротив буде давати Україна. Він здивував росіян в поганому сенсі, і в хорошому для нас. Йдеться про дії як на фронті, так і в глобальному інформаційному полі. Тобто вони розраховували на ситуацію, думаю, схожу з Кримом – що все більш-менш тихо, вони зайдуть, заберуть, і вже потім після бійки кулаками не махають. Цього не сталося.

Тому я ставлю український спротив на фронті як головний фактор успіху. Далі вже інформаційні та економічні речі стали можливими. Я думаю, що наші успіхи в цьому сенсі дали надію європейцям. Це показало їм, що Росія не є дуже сильним і страшним опонентом, як вважали до цього. Вони зрозуміли, що все набагато простіше.


Як Росія впливала на енергетичний ринок Європи / Фото – Shutterstock

Війна проти України – це далеко не перша війна в Росії після розпаду Радянського Союзу. До цього було дві війни в Грузії, дві війни в Чечні, була Молдова з Придністров'ям, анексія Криму. Крім того, прогриміла історія зі Скрипалями та використанням хімічної зброї на території Європи. Тобто росіяни робили все, щоб розхитати стабільність, безпековий сектор Європи, енергетичний сектор, використовували пропаганду знову ж таки. Чому усі ці події не відігравали ніякої ролі й не впливали на рішення європейських політиків до 24 лютого?

Треба розуміти, що в європейському суспільстві та в західному суспільстві все-таки домінує принцип презумпції невинуватості. Це означає, що доведення провини будь-якої особи займає відносно суттєвий проміжок часу. Цей принцип насправді треба поважати, адже це є важливим компонентом будь-якого адекватного суспільства і правової держави. Також важливо пам'ятати, що Росія ще з радянських часів вживила у мізки європейців величезну кількість міфів.

Наприклад, щодо атомної енергетики, що без російських енергоносіїв світ помре, що Росія це якась велика, чудова загадкова країна, що росіяни не хочуть війни й так далі. Це ж все частина масштабної пропаганди, яку поширювали в Європі. Тому це все можливо перебороти лише довго та ефективно доводячи іншу сторону історії, розповідаючи інші наративи.

Теги за темою
газФінанси
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Ціна у 50 гривень за валюту у липні: чи реальний такий прогноз курсу євро
24tv
2025-07-14T11:33:29Z
Субсидії для пенсіонерів у Харківській області: в ПФУ пояснили, в яких випадках можуть відмовити у допомозі
Политека
2025-07-14T11:30:28Z
Насіннєва асоціація України: що думають аграрії про ринок насіння у 2025 році
Agravery
2025-07-14T11:30:09Z
Найдорожча нафта: скільки коштує 1 барель нафти на ринку у липні
24tv
2025-07-14T11:30:02Z
Різниця колосальна: українець порівняв ціни на продукти в Україні та Австралії
GlavRed
2025-07-14T11:27:58Z
Apple переживає наймасштабнішу управлінську перебудову за останнє десятиліття, — Bloomberg
Детектор М
2025-07-14T11:27:47Z
Ціни на овочі продовжують дивувати: чому картопля стала делікатесом, а цибуля впала у вартості
Знай
2025-07-14T11:21:49Z
Американські компанії отримали контроль над одним з найбільших зернових терміналів України
ГЛАВКОМ NET
2025-07-14T11:21:11Z
Bitcoin не зупинити: встановив новий рекорд і продовжує зростати
24tv
2025-07-14T11:12:46Z
У спортзал йти не треба: учені розказали, чоловіків з якою зовнішністю хочуть жінки
Фокус
2025-07-03T10:12:24Z
Прогноз магнітних бур на тиждень: коли потрібно бути особливо уважним до здоровʼя
24tv
2025-07-14T11:12:18Z
Французький хірург Пʼєр Корре консультує та проводитиме операції у львівському «Охматдиті»
УкраинФорм
2025-07-14T10:43:13Z
Гуманітарна допомога для пенсіонерів у Полтаві: літні люди можуть отримати низку безкоштовних послуг
Политека
2025-07-14T10:31:55Z
Одна порада батькам знизила випадки харчової алергії у дітей
Фокус
2025-07-14T10:16:10Z
Ефективний засіб у боротьбі зі старінням: отруйна речовина збільшить тривалість життя
Фокус
2025-07-14T10:10:03Z
Мікробіолог розповів, як часто потрібно прати постільну білизну
Фокус
2025-07-14T09:37:49Z
Норвегія вперше транспортувала пацієнтів на ШВЛ з України літаком C-130J Hercules
Европейская правда
2025-07-14T09:04:32Z
Як перейти на електронні сигарети, щоб позбутися залежності від тютюну
Comments UA
2025-07-14T08:40:00Z
США можуть продати Європі більше двох систем Patriot для України - речник уряду ФРН
УкраинФорм
2025-07-14T11:36:10Z
Німеччина зробила заяву про ракети Taurus для України
ГЛАВКОМ NET
2025-07-14T11:33:30Z
Зеленський та Келлог мали "продуктивну розмову"
Европейская правда
2025-07-14T11:30:53Z
Росія відволікає Європу від України: чому хвилі біженців з Африки штурмують кордони
Telegraf
2025-07-14T11:30:30Z
Шабунін зараз перебуває у Києві, йому вручили низку повісток на допити – ЦПК
ZN UA
2025-07-14T11:27:55Z
Єврокомісія схвалила «роумінговий безвіз» для України
УкраинФорм
2025-07-14T11:27:44Z
Зеленський зустрівся з Келлогом: обговорили посилення ППО, спільне виробництво озброєння та санкції проти РФ
Gazeta UA
2025-07-14T11:21:47Z
Росія випускає маніяків із в’язниць: "герої СВО" тероризують власних громадян
24tv
2025-07-14T11:21:39Z
Часів Яр, Костянтинівка, Херсон: де Путін вже програв, але ще бреше
Фокус
2025-07-14T11:21:09Z
У Києві з 15 по 20 липня відбудуться продуктові ярмарки: перелік адрес
ГЛАВКОМ NET
2025-07-14T11:21:43Z
Погода на 15 липня: температура сягне нових рекордів
TSN
2025-07-14T11:21:25Z
У Краматорську втекли полонені солдати РФ: який вигляд мають та що робити місцевим
TSN
2025-07-14T11:21:18Z
Росіяни вдарили дроном по зупинці у Херсоні: двоє поранених
1News
2025-07-14T11:18:26Z
ЗС РФ вигадали нехитрий спосіб "окупувати" Предтечине на Донеччині: як вони це зробили
Фокус
2025-07-14T11:12:49Z
Росіяни вдарили безпілотником "Молнія" по Харкову
24tv
2025-07-14T11:12:21Z
Мешканців Львова закликають бути обачними: на місто насувається негода
24tv
2025-07-14T11:12:18Z
Рух транспорту вулицею Богатирською буде частково обмежено протягом місяця
ГЛАВКОМ NET
2025-07-14T11:12:02Z
Putin exploits terrorist acts as key advantage
ГЛАВКОМ NET
2025-07-14T11:06:50Z
Успенський піст 2025 року: коли починається і закінчується, правила
TSN
2025-07-14T11:39:28Z
В Україні оголошена масштабна повітряна тривога через ракетну небезпеку
ГЛАВКОМ NET
2025-07-14T11:36:19Z
Уряд спрямував майже ₴322 мільйони для оплати праці помічників ветеранів
УкраинФорм
2025-07-14T11:33:33Z
Штрафи за чеки: українців чекають серйозні зміни вже з 1 серпня
GlavRed
2025-07-14T11:33:09Z
50 тис. грн за народження дитини. Кабмін погодив законопроєкт
ГЛАВКОМ NET
2025-07-14T11:30:23Z
“Shahed” атакуватимуть щодня, Україна посилює ППО з Британією
360ua.news
2025-07-14T11:27:36Z
Жінка сумнівалася в своїх навичках материнства: один жест доньки на святі змінив усе
Фокус
2025-07-14T11:27:23Z
У Швеції хочуть збільшити вік призову на службу для офіцерів з 47 до 70 років
Лига
2025-07-14T11:15:09Z
Стартувала додаткова сесія НМТ-2025
24tv
2025-07-14T11:12:54Z
В Угорщині з благодійним концертом виступив канадський ансамбль «Барвінок»
УкраинФорм
2025-07-14T11:39:47Z
У РФ в один день померли два відомі кінорежисери: обставини смерті
GlavRed
2025-07-14T11:39:34Z
Колись вважався еталоном: названо матеріал кухонних стільниць, який офіційно вийшов з моди
24tv
2025-07-14T11:30:03Z
Найочікуваніша прем'єра року: коли вийде 2 сезон серіалу "Кава з кардамоном"
24tv
2025-07-14T11:15:36Z
Манікюр для жінок після 45 років: кольори, які зроблять руки молодшими
24tv
2025-07-14T11:12:16Z
Надя Дорофєєва потрапила до лікарні та налякала подробицями про свій стан: "Сиплеться організм"
TSN
2025-07-14T11:03:35Z
Зняв "Підземелля відьом" і серіал "Каменська": помер режисер Юрій Мороз, деталі
Фокус
2025-07-14T10:55:09Z
Яким може бути взуття майбутнього: стильна колаборація іспанців і японців шокувала це літо
24tv
2025-07-14T10:52:53Z
Євгенія Емеральд здивувала заявою про стосунки з ексчоловіком після скандального розлучення
TSN
2025-07-14T10:34:07Z
Посадовиця ТЦК та її чоловік вимагали «відкати» за гарантовані державою виплати на загиблих воїнів ЗСУ
Украина Криминальная
2025-07-14T11:33:30Z
Чоловік хотів заробити онлайн, а втратив 206 тисяч гривень
InternetUA
2025-07-14T11:25:50Z
Закупівля залізничного обладнання для КП «Київпастранс» з переплатою ₴1,1 млн – затримано посадовця
Украина Криминальная
2025-07-14T11:24:07Z
Затримали двох агенток РФ, які готували підриви суддів і волонтерів у Полтаві та Дніпрі
УкраинФорм
2025-07-14T11:21:27Z
У Кривому Розі чоловік ударив викруткою поліцейського та працівника ТЦК: його зупинили пострілом
24tv
2025-07-14T11:03:30Z
Директор ТОВ покривав борги майном будівельної компанії – збитки суму на понад ₴2 млн
Украина Криминальная
2025-07-14T11:01:27Z
“Шахеди” вдарили по місту на Харківщині, багато поранених
1News
2025-07-14T11:00:18Z
Росіяни скинули КАБи на Харківщину, є жертви
1News
2025-07-14T11:00:01Z
Внаслідок авіаатак росіян по Куп’янщині постраждав неповнолітній
Мій Харків
2025-07-14T10:49:31Z
Всього місяць економії на одній звичці і зможете відпочити в Одесі. Про що варто забути
Telegraf
2025-07-14T11:39:21Z
Залишаються цілими та ароматними: бомбезний рецепт вишень у власному соку на зиму
GlavRed
2025-07-14T11:33:31Z
Їжте його щодня і всі купальники будуть в кайф: ідеальний рецепт детокс-салату
24tv
2025-07-14T11:21:03Z
Хочете міцних стосунків? Почніть з цих 5 звичок, які змінюють на краще життя пари
Фокус
2025-07-14T11:06:49Z
Не тільки сулугуні. Чим можна замінити моцарелу на піцу чи для салату
Telegraf
2025-07-14T11:01:17Z
Анталія у паніці: готелі у Туреччині знижують ціни, але туристи не їдуть
ГЛАВКОМ NET
2025-07-14T10:54:17Z
Колір гортензії можна змінити: дивовижні секрети від садівників
24tv
2025-07-14T10:52:26Z
Три найгірші країни для переїзду у світі
24tv
2025-07-14T10:12:51Z
Море перетворилось у болото і не тільки. Росія продовжує знущатися з відомого українського курорту
Telegraf
2025-07-14T10:01:14Z
На війні загинув багаторазовий призер чемпіонатів України з академічного веслування
ГЛАВКОМ NET
2025-07-14T11:39:41Z
Молодий вінгер Аякса спробує перезапуск у Геренвені
Football.ua
2025-07-14T11:36:29Z
Джеймс: З дитинства мріяв підіймати трофеї за Челсі
Football.ua
2025-07-14T11:22:06Z
Російський легкоатлет поскаржився на «нехорошого президента» World Athletics
ГЛАВКОМ NET
2025-07-14T11:21:45Z
Патріотичні тату та відмова від українського громадянства: що відомо про гімнаста Ковтуна
24tv
2025-07-14T11:15:25Z
РБ Лейпциг вибив Баєр із перегонів за нападником ПСВ
Football.ua
2025-07-14T11:10:40Z
Арсенал близький до нової угоди з Нванері
Football.ua
2025-07-14T11:02:01Z
Футболісти «Полісся» зіграли внічию зі «Штурмом» на австрійському зборі
УкраинФорм
2025-07-14T10:55:03Z
Барселона оголосила про підписання Бардагжі
Football.ua
2025-07-14T10:52:25Z
Системи McDonald's зламали через пароль "123456": дані 64 мільйонів людей були під загрозою
24tv
2025-07-14T11:36:32Z
Настільки низько, що аж добре: як Baldur "s Gate 3 змінила систему прокачування гравців
Фокус
2025-07-14T11:36:32Z
Як відключення Wi-Fi допомагає продовжити роботу батареї смартфона
InternetUA
2025-07-14T11:31:40Z
Обережно, реклама! Шість поширених шахрайських схем на платформах Meta
Детектор М
2025-07-14T11:30:15Z
Геніальні суперлиходії в масках: навіщо косаткам білі плями біля очей
Фокус
2025-07-14T11:27:36Z
Чому Чорне море називають "чорним": про справжнє значення знають лише одиниці
GlavRed
2025-07-14T11:27:27Z
Гра Peak досягла неймовірного успіху і отримала українську локалізацію
24tv
2025-07-14T11:27:20Z
Де 3 відмінності між зображеннями дівчини на сцені: треба знайти відповідь за 45 секунд
GlavRed
2025-07-14T11:27:08Z
Україна впроваджує ШІ у керування дронами, щоб прибрати операторів з поля бою, – Федоров
24tv
2025-07-14T11:19:43Z
Перший електромобіль Bentley: ретрофутуризм у концепті EXP 15
ITC
2025-07-14T11:25:08Z
Цей американський вантажівка принизила всі суперкари на фестивалі в Гудвуді
Топ Жир
2025-07-14T10:49:59Z
Запчастини до електромобілів: які можна замінити самостійно?
AutoCentre
2025-07-14T10:10:44Z
Volkswagen закрив свій перший великий завод у Китаї після 17 років роботи
Топ Жир
2025-07-14T09:48:08Z
Новий Hyundai Tucson зробили схожим на Land Rover
AutoCentre
2025-07-14T09:04:35Z
Дешевше $20 000: презентовано новий кросовер Hyundai
ЗаРулем
2025-07-14T08:40:47Z
Наймиліший електромобіль Honda вперше показав свій вигляд і дещо незвичайне
Топ Жир
2025-07-14T08:34:57Z
Lexus ES у кузові універсал виглядає чудово
AutoCentre
2025-07-14T08:07:54Z
Mazda представила кросовер CX-5 нового покоління: відома ціна
ЗаРулем
2025-07-14T07:16:15Z