MY.UAНовини
Персональний прорахунок Путіна, – ексглава "Нафтогазу" про крах плану Кремля в Європі
Персональний прорахунок Путіна, – ексглава "Нафтогазу" про крах плану Кремля в Європі

Персональний прорахунок Путіна, – ексглава "Нафтогазу" про крах плану Кремля в Європі

24 Канал поговорив із колишнім очільником НАК "Нафтогаз" Андрієм Коболєвим про вплив Росії на енергетичний сектор Європи до 24 лютого 2022 року, зміни після початку повномасштабної агресії проти України та ефективність санкційної політики Заходу.

Російський вплив на енергетичний ринок Європи

Росію десятиліттями вважали одним із головних і найнадійніших партнерів Європи на енергетичному ринку. Як можна описати рівень впливу Росії на цей сектор до 24 лютого?

До 24 лютого 2022 року (початок повномасштабної війни Росії проти України – 24 Канал) росіяни тримали в страху левову частину Європи. Цей страх вони будували на кількох газових війнах. Наприклад, свого часу відносно успішні атаки росіяни провели в першу чергу проти України. Вони пробували застосувати газову зброю проти Польщі, відмовляючись виконувати контрактні зобов'язання.

З власного досвіду скажу, що Захід був впевненим, що відмова росіян постачати газ до Європи загрожує їм глобальною гуманітарною катастрофою. Коли я зустрічався з європейськими колегами, то бачив цей страх в їхніх очах. Треба визнати, що росіяни дуже сильні у пропаганді, яку ведуть комплексно.

Не треба далеко ходити, згадайте відомих рупорів російської ідеології в Україні: псевдоекспертів, депутатів, які регулярно ходили на ефіри та розповідали, що "без газу ми всі помремо", "газ – це найголовніше, що є в людей". А насправді газ – це всього-на-всього один з важливих компонентів побутового комфорту. Без нього ще ніхто не помер.


Як Росія впливала на енергетичний ринок Європи / Фото – Shutterstock

Велика війна та удари по енергетичній системі України підтвердили ще раз те, що "святе місце пустим не буває". Не буде газу – буде щось інше. Не буде електрики – будуть батареї. Варіантів може бути безліч. Європейці довго не хотіли визнавати, що вони можуть жити без росіян.

І тут є ще одна причина. Вони всі знають, що разом з російським газом, як правило, пропонуються різні вигідні комерційні умови, які дають тому, хто цей газ купує чи перепродає, можливість для більш ефективної конкуренції з іншими гравцями ринку.

Це нечесний прибуток. Зараз говорю навіть не про корупцію, не про крадіжки. Кажу про можливість заробляти більше, ніж купуючи газ на глобальному ринку. А росіяни, як правило, пропонують цікаві умови в обмін на політичну лояльність.

Німеччина і російські енергоносії

Чи можна навести в приклад те, як діяла Німеччина останні десятиліття? Тому що ця країна була одним із головних імпортерів російського газу в Європі. Відповідно, саме німецькі компанії дуже гучно виступали проти будь-якої енергетичної санкційної політики в сторону Росії?

Німеччина була одним з головних апологетів російського газового інтересу, я б так сказав. Це пояснюється тим, що росіяни змогли побудувати в Німеччині велику кількість зв'язків, які давали німецькому бізнесу конкурентну перевагу у порівнянні з усіма іншими країнами.

Наприклад, візьмімо відому німецьку компанію BASS, яка, використовуючи напрочуд привабливі контракти на російський газ, стала виробником різних продуктів хімічної промисловості, базою чи сировиною для яких є метан. Те саме можна сказати про німецьких енергетичних трейдерів. Так само можна сказати про німецький комунальний сектор.

Фактично росіяни створили в Німеччині цілу культуру того, що російський газ – це один з базових елементів конкурентності та комфортного заробітку німецької економіки. І цілком природно, що на цьому фоні в Німеччині сформувався цілий кластер бізнесменів, які заробляли на росіянах. Ці бізнесмени підтримували певних політиків, які стали рупором російської пропаганди.

Згадайте, наприклад, німецький футбольний клуб "Шальке", який довго спонсорував "Газпром". Всюди на іграх команди висіли логотипи "Газпрому". Це ж все так само впливає на глядачів.


"Газпром" був спонсором ФК "Шальке" / Фото – соцмережі ФК "Шальке" (2019 рік)

Насправді війна в Україні не стала якимось переломним моментом в головах та поглядах німецького бізнесу.

Ескалація, з їхньої точки зору, в енергетичному сегменті відбулася після підриву "Північних потоків". Ось тоді німці почали думати по-іншому. У їхніх головах, як і у всіх європейців, відбулася кардинальна зміна і виникло питання: "А що ж тепер робити?". І на момент підриву цих потоків німці були в розпачі.

До цього вони вірили, що газовий зашморг Росії зняти неможливо. Що без нього вони всі помруть. Але цей розпач вони поступово вилікували тим, що знайшли альтернативу, як і Україна у 2014 році.

До 2022 року, коли ми їм казали, чому не купуємо російський газ, вони наважувалися в приватних розмовах відповідати таким чином: "Ні, ну ви ж розумієте, що ви там якось купуєте російський газ через Європу".

Натомість я казав: "Ні, хлопці, це не так". Є дуже прості критерії для того, щоб зрозуміти, купує країна російський газ чи ні. Йдеться про те, чи може Росія тій чи іншій країні повністю перекрити. Якщо не може, то ви не купуєте російський газ і крапка. Тепер німці самі говорять, що вони незалежні, коли їх запитаєш: "Як ви там без російського газу?"

Як взагалі проходив процес перевірки даних, які надавала Росія. У ЗМІ повідомляли, наприклад, що німці навіть не перевіряли дані, які надавав "Газпром"?

Є такий російський вірш, перепрошую за його цитування. Закінчується він: "ах, обмануть меня не трудно, я сам обманываться рад".

"Газпром" робив багато економічних кроків в бік німецького бізнесу, німецьких політиків, той же пан Шредер (німецький політик, ексканцлер країни, – 24 Канал) заробив, думаю, на "Газпромі" багато десятків, а може й сотень мільйонів доларів. Ці заяви, що "приспали нашу пильність" – це брехня. Їм так просто було комфортно. От і все.

Чи можна зараз в історичній ретроспективі стверджувати, що для Росії вплив на енергетичний ринок Європи був одним з інструментів мінімізації потенційної допомоги Україні вже після нападу повномасштабного?

Після повномасштабного нападу росіяни зробили шалену помилку. Вона є продуктом відомого феномену: всі, хто займається пропагандою і читає про це, знають, що дуже важливо не стати її заручником і не почати в неї вірити. Якщо ти кожного дня протягом 20 років всім говориш, що без нашої енергії Європа помре, то ти починаєш сам в це вірити.

Вони самі вірили у свої заяви. І вони вирішили скористатися цією зброєю та натиснули на кнопку. Вони підірвали "Північні потоки", сподіваючись, що Європа почне мерзнути. Там же одна нитка залишилась ціла, якщо я правильно пам'ятаю. Тобто в них були варіанти, яким чином повернутися до цього. Росіяни планували дочекатися, коли Європа прийде до них і почне благати: "Дайте нам газ". Тоді б Кремль сказав: "Ви зупиніть допомогу Україні, а ми вам дамо газ".

Цей план виявився неадекватним. Тому що Європа пішла в інше місце, купила газ, і ніхто до них не прийшов. Думаю, що це персональний черговий прорахунок Путіна.

Крах планів Кремля

Як ви вважаєте, це і був ключовий фактор, який не дозволив затягнути цей енергетичний зашморг? Чи ще були якісь причини й помилки Росії?

Багато було помилок Росії. Я думаю, що ще однією помилкою шаленої Росії було те, що вони не очікували, який спротив буде давати Україна. Він здивував росіян в поганому сенсі, і в хорошому для нас. Йдеться про дії як на фронті, так і в глобальному інформаційному полі. Тобто вони розраховували на ситуацію, думаю, схожу з Кримом – що все більш-менш тихо, вони зайдуть, заберуть, і вже потім після бійки кулаками не махають. Цього не сталося.

Тому я ставлю український спротив на фронті як головний фактор успіху. Далі вже інформаційні та економічні речі стали можливими. Я думаю, що наші успіхи в цьому сенсі дали надію європейцям. Це показало їм, що Росія не є дуже сильним і страшним опонентом, як вважали до цього. Вони зрозуміли, що все набагато простіше.


Як Росія впливала на енергетичний ринок Європи / Фото – Shutterstock

Війна проти України – це далеко не перша війна в Росії після розпаду Радянського Союзу. До цього було дві війни в Грузії, дві війни в Чечні, була Молдова з Придністров'ям, анексія Криму. Крім того, прогриміла історія зі Скрипалями та використанням хімічної зброї на території Європи. Тобто росіяни робили все, щоб розхитати стабільність, безпековий сектор Європи, енергетичний сектор, використовували пропаганду знову ж таки. Чому усі ці події не відігравали ніякої ролі й не впливали на рішення європейських політиків до 24 лютого?

Треба розуміти, що в європейському суспільстві та в західному суспільстві все-таки домінує принцип презумпції невинуватості. Це означає, що доведення провини будь-якої особи займає відносно суттєвий проміжок часу. Цей принцип насправді треба поважати, адже це є важливим компонентом будь-якого адекватного суспільства і правової держави. Також важливо пам'ятати, що Росія ще з радянських часів вживила у мізки європейців величезну кількість міфів.

Наприклад, щодо атомної енергетики, що без російських енергоносіїв світ помре, що Росія це якась велика, чудова загадкова країна, що росіяни не хочуть війни й так далі. Це ж все частина масштабної пропаганди, яку поширювали в Європі. Тому це все можливо перебороти лише довго та ефективно доводячи іншу сторону історії, розповідаючи інші наративи.

Теги за темою
газФінанси
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Росіяни створили ще одну структуру для «інтеграції» захоплених територій - Центр нацспротиву
УкраинФорм
2024-11-27T03:36:04Z
РФ "кошмарить" Україну тисячами дронів: тривожний сценарій нових обстрілів узимку
GlavRed
2024-11-27T03:33:21Z
ЗСУ відновили втрачені позиції поблизу Кремінної, ворог просунувся на кількох напрямках – карти ISW
ГЛАВКОМ NET
2024-11-27T03:06:32Z
Люті морози до -11 градусів: синоптик дала прогноз погоди на 27 листопада
Политека
2024-11-27T03:00:10Z
Гороскоп для всіх знаків на середу, 27 листопада – але тільки для сміливих: знадобиться багато чаю з медом
Знай
2024-11-27T02:30:08Z
На Сумщині пролунав 120 вибухів
TSN
2024-11-27T02:21:33Z
У Донецьку командира «Грузинського легіону» заочно засудили до 23 років ув’язнення - ЗМІ
УкраинФорм
2024-11-27T01:00:54Z
Росіяни захопили 2 населених пункти на Донеччині та мають просування на Харківщині – Deep State
ГЛАВКОМ NET
2024-11-27T00:30:47Z
Росіяни окупували Новоселидівку та Петрівку: карта DeepState
24tv
2024-11-27T00:27:59Z
Меркель назвала "фатальну помилку", яку зробив Путін
TSN
2024-11-27T03:33:38Z
Росіянин, близький до президента: хто саме готує мирні плани для Трампа
24tv
2024-11-27T03:33:37Z
Байден звернеться до Конгресу по додаткове фінансування для України
ZN UA
2024-11-27T03:27:39Z
Трамп може піти на прямі переговори з Кім Чен Ином: що про це відомо
GlavRed
2024-11-27T03:21:01Z
У Міноборони планують розробити механізм правової оцінки нових видів зброї
УкраинФорм
2024-11-27T03:03:09Z
Експерт Defense Express пояснив, скільки балістичний ракет Росія випустила по Україні протягом року
TSN
2024-11-27T02:51:52Z
Світ розколюється на дві частини: до яких країн є великі питання
24tv
2024-11-27T02:36:20Z
Адміністрація Байдена зробить усе, щоб Україна могла воювати у 2025 році – Блінкен
ГЛАВКОМ NET
2024-11-27T02:13:20Z
Ядерна кнопка не страшна: чоловік підготувався до апокаліпсиса - що він придумав
GlavRed
2024-11-27T02:03:16Z
Який манікюр зробити взимку, щоб бути в тренді і виглядати дорого
GlavRed
2024-11-27T00:27:48Z
У Польщі показали перформанс про Миколаїв
УкраинФорм
2024-11-26T23:33:44Z
Оксана Білозір презентувала кліп «Два серця», створений штучним інтелектом
Storyboom
2024-11-26T21:23:19Z
5 захопливих містичних трилерів для тих, хто обожнює Агату Крісті
24tv
2024-11-26T21:18:44Z
Алан Бадоєв показав свого батька, який приїхав до нього в гості у Київ
TSN
2024-11-26T20:51:20Z
"Я втратив зір": Елтон Джон повідомив про серйозну проблему зі здоров'ям
GlavRed
2024-11-26T20:27:50Z
Відома українська ведуча зробила публічне зізнання Потапу - деталі
GlavRed
2024-11-26T20:27:19Z
Після зриву: зрадниця Лоліта скасувала концерти в РФ
GlavRed
2024-11-26T20:27:00Z
Оголошено твори, які допущено до ІІ-го туру Шевченківської премії-2025
Детектор М
2024-11-26T20:18:19Z
У Києві прооперували дівчинку з рідкісною патологією: її статеві органи виглядали як чоловічі
ГЛАВКОМ NET
2024-11-27T02:36:43Z
Безоплатні профілактичні обстеження на онкозахворювання можна пройти у 840 медзакладах - НСЗУ
УкраинФорм
2024-11-27T01:42:15Z
Чому сифіліс в Україні відмовляються лікувати одним уколом, як у США
Украина Криминальная
2024-11-26T23:45:24Z
Чому у людей бувають кошмари, чим вони відрізняються від просто поганих снів і як ними керувати
24tv
2024-11-26T21:42:17Z
Венерологиня пояснила, чому сифіліс в Україні відмовляються лікувати одним уколом, як у США
ГЛАВКОМ NET
2024-11-26T20:12:58Z
Аналіз на менопавзу: що це за дослідження та кому потрібно проходити
24tv
2024-11-26T20:03:38Z
Заспокійливий ефект: 5 продуктів, які потрібно їсти під час стресу
Фокус
2024-11-26T20:00:30Z
Замість МСЕК в Україні з 1 січня почнуть працювати експертні комісії на базі понад 300 лікарень
Комсомольская правда
2024-11-26T18:28:52Z
Пташиний грип вразив першу дитину в США — CDC заявляє, що джерело інфекції невідоме
Portaltele
2024-11-26T17:57:25Z
Фейл російського голкіпера ПСЖ допоміг Баварії здобути перемогу у 5-му турі Ліги чемпіонів
24tv
2024-11-26T23:12:41Z
Онлайн-трансляція матчу ПСВ – Шахтар в Лізі чемпіонів
24tv
2024-11-26T22:33:53Z
Фіаско Манчестер Сіті, перемоги Барселони та Арсеналу: результати Ліги чемпіонів за 26 листопада
24tv
2024-11-26T22:09:58Z
Забивав Дніпру та повторив легендарний гол Марадони: помер учасник ЧС-1986 Ян Фурток
24tv
2024-11-26T21:03:48Z
Син Ліонеля Мессі дебютував у дитячому футболі: фото неймовірної підтримки Тьяго
24tv
2024-11-26T20:33:13Z
Педрі близький до продовження контракту з Барселоною
Football.ua
2024-11-26T20:09:52Z
Провальний ексгравець львівського Руху мріє отримати російський паспорт
24tv
2024-11-26T19:57:14Z
Захисник Ренна достроково завершив виступи у цьому сезоні
Football.ua
2024-11-26T18:25:17Z
"Мило до сліз": футболістам "Шахтаря" показали їхні старі фото на старті футбольної кар'єри
24tv
2024-11-26T18:18:03Z
Правила бронювання від мобілізації посилили: українцям загрожують масові скорочення
Знай
2024-11-27T03:30:34Z
АЗС сповільнили зростання цін на бензин та дизель: автогаз продовжив дорожчати
Хвиля
2024-11-27T03:06:44Z
Укрзалізниця почала продаж квитків на поїзди нових рейсів
УкраинФорм
2024-11-27T02:36:35Z
Thyssenkrupp Steel хоче скоротити 5000 робочих місць
УкраинФорм
2024-11-27T01:57:28Z
Європейський Союз звинуватив Gorilla Glass у монополії
InternetUA
2024-11-27T01:01:25Z
"Газпром" вже підготувався до припинення транзиту газу через Україну, – Reuters
24tv
2024-11-27T00:00:01Z
Укрзалізниця запускає безпересадкові вагони сполученням Львів - Кишинів
УкраинФорм
2024-11-26T23:45:14Z
Росія рекордно скоротить інвестиції у найбільші залізничні проєкти
Хвиля
2024-11-26T23:12:49Z
Чому долар зростає в ціні
24tv
2024-11-26T23:00:18Z
Яке сьогодні свято 27 листопада 2024 року: що не можна робити жінкам у цей день
GlavRed
2024-11-27T03:03:13Z
У Нацгвардії збільшили термін загальної військової підготовки
ГЛАВКОМ NET
2024-11-27T02:12:21Z
Юрист пояснила, чи може виїхати студент денної форми за кордон
Хвиля
2024-11-27T02:06:56Z
Ситуація жахлива, – Дудукалов розповів, що росіяни роблять з житлом українців у Бердянську
24tv
2024-11-27T01:45:11Z
Держоператор тилу вперше закупить для військових посилені сухпайки
УкраинФорм
2024-11-27T01:21:14Z
Вінницька громада передала Третій штурмовій бригаді 250 FPV-дронів
УкраинФорм
2024-11-27T01:06:55Z
На обліку в Нацполіції перебуває майже 112 тисяч осіб, які вчинили домашнє насильство - МВС
УкраинФорм
2024-11-27T00:57:25Z
Дані чоловіків, що не ставали на облік у ТЦК, з'являться в реєстрі "Оберіг", — Міноборони
Фокус
2024-11-27T00:27:16Z
Низкою областей України прокотилася хвиля "мінувань". У поліції не відкидають, що це російська ІПСО
InternetUA
2024-11-27T00:18:26Z
Внаслідок атаки безпілотників на столицю уламки впали на будинок, є постраждалі
УкраинФорм
2024-11-27T03:18:41Z
"Купила" дитину у Молдові: українка вигадала спосіб вивезти чоловіка за межі України
Фокус
2024-11-27T03:06:58Z
У Києві вже відомо про постраждалих через нічну атаку дронів ‒ КМВА
ZN UA
2024-11-27T02:54:36Z
На Хмельниччині до 12 років ув’язнення засудили військового, який застрелив офіцера
УкраинФорм
2024-11-27T02:54:29Z
До розслідування аварії літака DHL у Вільнюсі долучаться німецькі та іспанські слідчі
УкраинФорм
2024-11-27T02:15:37Z
Прикордонники виявили у багажнику автобуса двох чоловіків, які намагалися потрапити до Польщі
УкраинФорм
2024-11-27T01:42:01Z
Жителя Хмельниччини засуджено за сексуальне насильство стосовно 5-річного хлопчика
Украина Криминальная
2024-11-27T01:18:27Z
Аферистка «зняла порчу» з вінничанки майже за пів мільйона гривень
Украина Криминальная
2024-11-27T00:36:26Z
Країна під атакою потужної магнітної бурі, скоро почнеться ще одна
GlavRed
2024-11-26T22:27:29Z
Для декого буде доволі складний день: гороскоп на 27 листопада
24tv
2024-11-27T03:03:54Z
Забудьте про каструлю: як за 5 хвилин приготувати листя капусти для голубців
GlavRed
2024-11-27T01:33:27Z
Як смачно приготувати хека: геніальний рецепт риби від фіналістки "Мастер Шеф"
Политека
2024-11-26T23:30:43Z
Як смачно приготувати опеньки: страва, від якої рідних за вуха не відтягнеш
24tv
2024-11-26T22:54:50Z
Одяг буде пахнути дорогими парфумами: як зробити ароматизатор для шафи своїми руками
24tv
2024-11-26T21:12:47Z
Що наші предки готували на Новий рік: старовинні рецепти українських страв
24tv
2024-11-26T20:27:50Z
Остерігайтеся цих 2 днів у грудні, щоб уникнути невдачі: детальний місячний календар
24tv
2024-11-26T20:03:01Z
Допоможуть трави: як захистити ділянку від руйнівного впливу вітрів
24tv
2024-11-26T19:57:37Z
Як правильно повісити гірлянду на ялинку: цей секрет знають одиниці
24tv
2024-11-26T19:36:11Z
Microsoft представила нову функцію Click to Do
InternetUA
2024-11-27T03:03:09Z
Чим відрізняються зображення чоловіка з собакою: треба знайти 3 відмінності за 17 секунд
GlavRed
2024-11-27T02:33:55Z
Ілон Маск підтвердив, що обмежує можливість користувачів Х ділитися зовнішніми новинами
InternetUA
2024-11-27T02:04:23Z
Дата виходу PlayStation 6 може бути перенесена на 2028 рік
InternetUA
2024-11-27T00:01:36Z
Huawei представила Mate 70 та 70 Pro — молодші флагмани серії з чотирьох смартфонів
ITC
2024-11-26T22:15:26Z
Без Android: Huawei представив власну операційну систему
InternetUA
2024-11-26T21:46:26Z
Патч для STALKER 2 вже на підході: які зміни внесуть розробники
InternetUA
2024-11-26T20:46:40Z
Пікантний смак, який сподобається усім: як правильно замаринувати цибулю
GlavRed
2024-11-26T20:27:56Z
За межею реальності. 8 найкращих альтернативних ігор для фанатів S.T.A.L.K.E.R. 2
InternetUA
2024-11-26T20:01:58Z
Як зменшити витрати бензину на автоматі: досвідчені водії здивовані про це не знали
GlavRed
2024-11-26T22:27:17Z
Один із найвидатніших гоночних автомобілів продадуть на аукціоні
AutoCentre
2024-11-26T20:48:56Z
В GTA 6 буде процедурна генерація та значно покращений рушій, — LinkedIn розробника
ITC
2024-11-26T19:43:48Z
Вантажівки Foton в Україні освоюють нові кузовні надбудови
AutoCentre
2024-11-26T18:09:51Z
Huawei та JAC анонсували розкішного конкурента Maybach та Rolls-Royce
AutoCentre
2024-11-26T17:09:03Z
Українці люблять швидкість: на нові автівки витратили 11 млрд грн – в топі BMW та Mercedes
ITC
2024-11-26T17:01:10Z
Changan представив першу модель зі знімними батареями
AutoCentre
2024-11-26T16:58:41Z
На європейський ринок виходить недорогий конкурент Tesla Model Y і VW ID.5 від BYD
Фокус
2024-11-26T15:15:08Z
Tatra Trucks показала нові армійські всюдиходи Force
AutoCentre
2024-11-26T15:07:19Z