MY.UAНовини
Чи дійсно в Європі краще? Міфи та реальність життя українських мігрантів
Чи дійсно в Європі краще? Міфи та реальність життя українських мігрантів

Чи дійсно в Європі краще? Міфи та реальність життя українських мігрантів

Новина російською

Практично кожен з кількох мільйонів українців, які після 24 лютого 2022 емігрували до Європи, мав певні уявлення про "типову європейську країну". Проте виявилося, що життя в Європі набагато складніше і багатогранніше, ніж здавалося здалеку. Наскільки якісна у Євросоюзі медицина, чи велику допомогу надають українцям, та чи гарний у країнах Європи сервіс, з’ясовував Фокус.

До повномасштабної війни "життя як у Європі" було для багатьох українців недосяжною мрією, адже гарні картинки із закордонного життя та враження з туристичних поїздок не залишали сумнівів: у Європі все влаштовано набагато краще! Але, як кажуть, не варто плутати туризм із еміграцією.

Найвідоміші туристичні міста вражають, проте не варто плутати туризм із еміграцією
Фото: Фото Наталя Мічковська

Сьогодні, коли понад 6 млн наших співгромадян вже майже два роки живуть у Європі, розібратися, де закінчуються міфи і починається реальність, мало б бути простіше. Але все ще більше ускладнилося. Мігранти з різних країн можуть до хрипоти сперечатися один з одним про розмір виплат, якість медицини, смак продуктів та багато інших побутових речей. Щоправда, у цих суперечках істина не народжується. І причина проста: "типової європейської країни" просто не існує — всі країни дуже різні.

Фокус разом з українцями, які зараз живуть в різних країнах, розбирався з найпоширенішими міфами щодо європейського життя.

Допомога біженцям від держави: така сума, що можна не працювати

Безкоштовні житло, проїзд, харчування, навчання, та ще й грошову допомогу надають. Приблизно так уявляють собі життя мігрантів в Європі українці, що залишилися в Україні, начитавшись дописів співгромадян з різних країн.

Можливо, у перші місяці повномасштабного вторгнення такі уявленні подекуди були близькі до істини, проте зараз вони взагалі нічого спільного з реальністю не мають. Той же безкоштовний проїзд у деяких країнах скасували за кілька місяців після припливу великої кількості українських біженців.

Важливо Новий 2024 рік для українських біженців у Європі: або працюй, або їдь додому

Програми для українських біженців у країнах скорочуються, а, наприклад, Швейцарія взагалі готова заплатити за те, щобукраїнці покинули її територію. З роботою також не все гладко. І хоч би скільки ми не говорили про те, що європейська економіка "піднімається" українськими руками, схоже, сама Європа це не дуже цінує. Зазвичай українцям у Європі пропонуютьпросту некваліфіковану роботу з досить низькою зарплатою, бо без досконалого знання місцевої мови та підтвердженої кваліфікації важко розраховувати на більше.

Українці часто прикрашають своє життя в еміграції та викладають фото ресторанів. Хоча насправді грошей на кафе чи ресторан не залишається
Фото: Фото Наталя Мічковська

Попри все, українці часто прикрашають своє життя в еміграції, і навіщо вони це роблять, незрозуміло. "Я півроку мешкала з донькою в Естонії, а моя подруга зі своєю донькою – в Австрії, — розповідає Марина, яка виїхала з Запоріжжя у березні 2022-го. — Усі півроку наші розмови зводилися до того, хто які виплати отримує. Я розповідала, що нам соцслужба повністю компенсує оплату житла, а допомога на двох становить 440 євро. Плюс мені сплатили 4-місячні курси косметологів і я вже навіть почала трохи підробляти. Подруга щоразу казала, що це копійки, і переконувала мене переїхати до Відня. Говорила, що в Австрії допомога вдвічі більша, та ще їй якраз виплатили 500 євро Klimabonus. Зрештою рік назад я вирішила переїхати до Відня".

Важливо Біженці з України: п'ять міст Чехії більше не дають безкоштовне житло українцям, — ЗМІ

Весь цей рік Марина з донькою живе в гуртожитку на околиці Відня і вважає, що їй дуже пощастило. Про окрему квартиру у Відні навіть не йдеться – це дужедорого та проблематично. Її житло соціальне, вона за нього нічого не платить, але все рівно жити у Австрії матеріально набагато складніше, ніж в Естонії.Продукти в супермаркетах у півтора рази дорожче, ніж у Естонії, а виплати виявилися більшими не вдвічі, як казала подруга, а всього на 30 євро.

Знайти житло у Відні - завдання із зірочкою

Медицина ЄС: чи дійсно європейські лікарні кращі за українські

Ситуація з медичними послугами в різних країнах Європи відрізняється, як небо від землі. Єдине загальне правило стосується того, що без сімейного лікаря про будь-які медпослуги можна забути. А далі – як пощастить.

Сергій, що мешкає у Більбао (Іспанія), каже, що перше враження від медицини в цій країні дуже приємне: державні лікарні виглядають сучасно, в екстрених випадках надають медичну допомогу день у день. Проте, щоб потрапити до фахівця типу невролога, доведеться чекати місяцями.

Зовні європейські лікарні виглядають класно, але з місцевою медициною краще не стикатися

Доктор Євген Дубровський на своїй сторінці у Фейсбук днями розповів історію про те, як у Данії лікували дитину 2,5 років з ротавірусом та сильним зневодненням. Спочатку призначили їсти чіпси, потім – фруктове морозиво. Стан дитини погіршувався, і невідомо, чим би це все закінчилося, якщо б батьки не зв’язалися з лікарем в Україні, який і призначив дієве лікування.

Лікарні та полікліники у Європі виглядають сучасно
Фото: Фото Наталя Мічковська

Дарина з Амстердаму погоджується: зовні все дійсно виглядає дуже класно, але тільки якщо не стикатися з місцевою медициною. "Я була декілька днів у Києві та зламала руку, — розповідає дівчина. — Мені наклали гіпс і сказали прийти на огляд через тиждень. Але за тиждень я вже була в Амстердамі, звернулася до свого сімейного лікаря і почула, що мене можуть записати на прийом через три місяці. Насилу вдалося записатися через три тижні, мені зробили рентген, але сказали, що то все марно. "Динаміка погана, але ми нічого робити не будемо. Через деякий час все само загоїться", — сказав лікар".

Про нідерландську медицину ходять справжні легенди, на жаль, підкріплені жахливим досвідом. "Моя донька пошкодила суглоб руки, було схоже на перелом, але нас не прийняли в лікарні, як термінових пацієнтів, а в приватній клініці за лікування запросили понад 10 тисяч євро. Врешті, ситуацію вирішила поїздка в Німеччину, де за все довелося заплатити біля 5 тисяч євро, але дитині допомогли", — розповіла Тетяна, що деякий час мешкала в Нідерландах, та згодом повернулась в Україну. "У нас в Києві медицина — це взагалі не проблема, величезний вибір лікарень та приємні ціни", — вважає Тетяна.

Якщо швидка у Нідерландах приїде та виявить, що руки-ноги на місці і теоретично ви на них можете стояти, вліплять платний виклик – 1500 євро

Взагалі "само загоїться", "само виправиться" і "само вилікується" — це девіз європейських лікарів. "Зуби не лікують – їх рвуть та ставлять імпланти. Сімейний лікар направлення на лікування практично не дає. Швидку можна викликати, тільки якщо дійсно помираєш. Температура під 40 – відпочиньте та прийміть пігулку, тиск під 200 – просто полежіть. Якщо швидка приїде та виявить, що руки-ноги на місці і теоретично ви на них можете стояти, вліплять платний виклик – 1500 євро. Напевне, простіше вийти на вулицю та розбити собі голову – тоді швидка приїде, може заодно і з тиском щось зроблять", — додала про Нідерланди Дарина.

Важливо Які країни планують скоротити допомогу українським біженцям, — ЗМІ (інфографіка)

Але ж українців голими руками не візьмеш, вони й тут знайшли вихід. Терплять до 18:00, а потім їдуть у відділення екстреної медицини – мовляв, раптово погано стало, а робочий день сімейного лікаря вже закінчився. У такий спосіб дійсно можна отримати огляд та призначення лікаря.

На тлі цих історій Естонія виглядає добре, якщо тільки справа не стосується стоматологічних послуг. Тут – все, як в Європі, лікувати зуби майже ніхто не хоче. Тому групи українців в Естонії переповнені повідомленнями на кшталт "підкажіть контакти українського стоматолога". В іншому естонська медицина виглядає дуже просунуто: швидкі на виклики приїжджають безкоштовно, невідкладна допомога (а на неї можна розраховувати не тільки з відірваними кінцівками, але й, наприклад, з низьким гемоглобіном) надається терміново та якісно. А на прийомі у сімейного лікаря в звичайній міській поліклініці можна, не виходячи з кабінету, поміряти тиск, цукор, гемоглобін і навіть зробити кардіограму. Проте це не скасовує того, що на безкоштовну планову операцію – наприклад, на колінному суглобі – навіть місцеві чекають роками.

На прийомі у сімейного лікаря в звичайній міській поліклініці Тарту можна, не виходячи з кабінету, здати аналізи та зробити кардіограму. Дитина у цей час може гратися у дитячому куточку
Фото: Фото Наталя Мічковська

На окрему увагу заслуговує система електронних рецептів в Естонії, про які в Україні йде чимало дискусій. Ліки може виписати будь-який лікар – хоч сімейний лікар, хоч фахівець (дерматолог, стоматолог, онколог тощо). На руки жодних рецептів не дають – буває, навіть гадки не маєш, що тобі виписали. Після цього пацієнт йде у будь-яку аптеку Естонії, пред'являє свою ID-картку та купує свої ліки. Якщо купуєш не своє (наприклад, родичу), потрібно мати дві айді-карти – свою і тієї людини, чий рецепт. На коробці пишуть дозування та ще на словах попереджають: мовляв, не більше двох таблеток на день. Як тільки ліки придбані, призначення зникає з системи, тому купити ліки двічі за одним рецептом неможливо.

Щоб отримати огляд та призначення лікаря, українці терплять до 18:00, а потім їдуть у відділення екстреної медицини – мовляв, раптово погано стало, а робочий день сімейного лікаря вже закінчився

Сфера послуг: все працює, як годинник

Українці звикли вважати, що у Європі споживачів люблять та поважають: про те, що на заході споживач — завжди правий, а продавці та робітники сфери послуг тільки й роблять, що посміхаються, чули, напевне, всі. Але реальність геть інша.

Ірина з Києва, що на деякий час опинилась в Німеччині, каже: купувати в магазинах просто страшно. "Якось у взуттєвому я взяла з вітрини чобіт, після чого до мене підбігла продавець і почала дуже голосно кричати, що це заборонено. Покупок в тому магазині я так і не зробила", — каже Ірина.

Купівля чобіт може обернутися у Німеччині справжнім стресом
Фото: Getty

"У Берліні продавці, касири та інші представники сервісу здаються мені не те, що непривітними, а навіть ворожими, — каже Оксана, що приїхала до Німеччини у квітні 2022-го. – Я чую багато захоплених відгуків про сферу послуг у Європі, але, мабуть, живу не в тій Європі. Продавці здебільшого непривітні, не хочуть не те, що допомогти з вибором, а навіть відповісти на запитання. Просто відвертаються та починають розмову з колегою. Часто кажуть, що в них цього товару немає, хоча я бачу, що він лежить на полиці. Якщо наполягати, товар дасть, знизає плечима та скаже "ну ок". Привітні та доброзичливі хіба що продавці зі сходу — турки, китайці".

Продавці, касири та інші представники сервісу часто здаються не те, що непривітними, а навіть ворожими

У Чорногорії те ж саме: продавець навіть з місця не встане, щоб взяти товар з полиці. Каже "немає" та продовжує дивитися в телефон, погоджується Олександр, який півтора роки живе у курортному селищі Бечичі. "Я йому кажу: я на сайті дивився – цей принтер у вас є. Так он же він – нагорі! Той, не відриваючись від телефону: "Якщо бачиш, сам і візьми. 150 євро". Я кажу, що на сайті він коштує 100 євро. "Ну то бери за 100", — погоджується він, не відриваючись від телефону та всім своїм виглядом демонструючи, як я йому набрид", — каже співрозмовник Фокусу.

Чекати на приїзд майстра з ремонту кранів або побутової техніки можна тиждень чи більше
Фото: pexels.com

Ситуація у сфері послуг ще гірше. На майстра з ремонту кондиціонерів, який обслуговує їхній будинок, Олександр чекав три місяці. Причому майже щодня він зустрічав його біля дому, і той обіцяв зайти або ввечері, або завтра з ранку. Коли ж він зрештою прийшов, Олександр вирішив його провчити і сказав: тепер я тобі три місяці платитиму за роботу. На що той відповів "нема проблем" та просто пішов.

Важливо Українців у ЄС більше не чекають? Як змінюється політика європейців щодо біженців

В Нідерландах дуже низька якість послуг за шаленими цінами, каже Дарина. Сантехник приходив 4 чи навіть 5 разів, перш ніж вирішив проблему. Мобільний телефон вдалося підключити до оператора з третього разу. Щоб зробити банківську картку у місцевому банку та підключити інтернет-банкінг, довелося ходити до банку 4 рази протягом п’яти тижнів. При покупці в інтернет-магазині служба доставки два тижні годувала обіцянками "доставка буде сьогодні".

Доставка з інтернет-магазинів – то біль: іноді товар з Китаю приходить швидше, ніж з місцевого складу
Фото: Zaxid.net

"Доставка з інтернет-магазинів – то біль, — погоджується Павло, що мешкає в естонському Тарту. – Це парадокс, але іноді товар з Китаю приходить швидше, ніж зі складу в Естонії. Місяць тому мені термінова була потрібна одна деталь до ноутбуку, яка продається тільки в онлайн-магазині. Вона скрізь є, але доставка – від 10 днів. Врешті на одному з сайтів знайшов доставку у четвер, а замовлення оформлював у понеділок. Добре, думаю, хай хоч так. Але отримав я її тільки у четвер наступного тижня – тобто через 11 днів! Можливо, то був такий жарт з "доставкою у четвер", проте мені було зовсім не смішно".

Теги за темою
Українадопомога
Джерело матеріала
Яке свято 21 квітня 2025 року та навіщо обливатися водою
Факти ICTV
Поливаний понеділок 2025: найкращі привітання зі святом у картинках та листівках
24tv
"Прослуховують в кущах": чиновникам забороняють гуляти в парках через китайських шпигунів
Фокус
Ухилення від мобілізації: в який строк притягують до адміністративної відповідальності
ZN UA
Росіяни запустили кілька груп ударних дронів
УкраинФорм
Якщо зарплата всього 5 тисяч. На яку пенсію очікувати українцю у 2025 році
Telegraf
Карта повітряних тривог України онлайн: де є загроза ракетного удару
Факти ICTV
Європейці змінюють стратегію військової допомоги Україні – WP
Факти ICTV
Поливаний понеділок: традиції
ZN UA
Китайські науковці випробували неядерну водневу бомбу
ГЛАВКОМ NET
США можуть взяти ЗАЕС під свій контроль: нова ідея Трампа
Gazeta UA
Росіяни планують відновити ходу «Безсмертного полку» в Вашингтоні
УкраинФорм
Тотальна мілітаризація: Кремль налаштовує росіян на затяжну війну з НАТО
Telegraf
РФ займається підготовкою до подальшої каталізації бойових дій
GlavRed
Росія запустила дрони по Україні, гучна заява Трампа: головне за ніч
ГЛАВКОМ NET
"Наступний може дійти до Кремля": сотня мобілізованих влаштувала бунт у Краснодарі
24tv
ISW: Кремль посилює мілітаристську риторику, готуючись до затяжного конфлікту з Заходом
ГЛАВКОМ NET
Захарова розкритикувала заклик США до перемир’я, звинувативши і Київ, і Вашингтон
ГЛАВКОМ NET
Чи шкідливі соцмережі: вчені спростували поширений міф
InternetUA
Продукти, які підвищують рівень серотоніну та покращують настрій
360ua.news
Що найкраще випити перед сном. Оберіть свій напій
Gazeta UA
Назвали найгірші пози для сну, якщо болить спина
Gazeta UA
Як миттєво позбутись запаху часнику з рота. Вчені здивували відкриттям
Gazeta UA
Шість продуктів, які зменшують тривалість життя
Gazeta UA
Все життя ви робили це неправильно: як насправді потрібно мити волосся
24tv
Вісім причин, чому манго треба їсти чоловікам та жінкам
Gazeta UA
Як депресія батьків впливає на поведінку дитини
360ua.news
Мінус 40 кг і боротьба за життя: Ярмак зустрів друга, який пережив російський полон
Gazeta UA
Музикант Ярмак зустрівся на обміні полоненими зі своїм побратимом: той втратив 40 кілограмів
24tv
"Скромність - сестра бідності": Тіна Кароль дала 4 зухвалі поради
GlavRed
66-річна Мадонна відзначила Великдень у компанії дітей і 28-річного коханця
Фокус
На одному подиху: 3 легкі мінісеріали для вихідного дня
24tv
Майбутнє української рок-музики: діти зіграли легендарну пісню, мережу у захваті
Telegraf
Анна Саліванчук зізналася, навіщо вийшла заміж за експродюсера Студії Квартал 95
GlavRed
"Ти - мій": обраниця Дмитра Кулеби показала романтичне фото з політиком
GlavRed
У Великдень Христина Соловій поділилася рідкісним фото з мамою
24tv
Серія вибухів у Черкасах 21 квітня: місто атакують дрони
Факти ICTV
Карта бойових дій на 21 квітня 2025 – ситуація на фронті
Факти ICTV
Пригріє до +26, дощитиме тільки на заході країни: погода на 21 квітня
ГЛАВКОМ NET
Метеозалежним приготуватися: погода приготувала українцям неприємний сюрприз
Telegraf
В Україні є свій "Бермудський трикутник": де розташоване це місце та що про нього відомо
Telegraf
"Перемир'я" закінчилось, і "Шахеди" полетіли знову: де тривога в Україні 21 квітня
24tv
Сирський доповів Зеленському про ситуацію на фронті
ГЛАВКОМ NET
"Дочекались смачної паски?": родичі полонених провели акцію "Не мовчи"
ZN UA
Війна, день 1152. росіяни понад 2 тисячі разів порушили "Великоднє перемирʼя"
Football.ua
На Харківщині під час пожежі підірвалась службова автівка: постраждали двоє лісників
ГЛАВКОМ NET
Трагічне відкриття мотосезону на Хмельниччині: загинув 36-річний мотоцикліст
ГЛАВКОМ NET
Через вибух у багатоповерхівці Харкова постраждали більше десятка людей
ZN UA
На Черкащині знайдено тіло молодика, якого розшукували з 14 березня
ГЛАВКОМ NET
Румунські рятувальники шукають українця, який вже декілька днів блукає у горах
Украина Криминальная
У російському Омську стався нічний переполох: лунали сирени, небо палало спалахами
ГЛАВКОМ NET
У Харкові стався вибух у багатоповерхівці: горіли дві квартири, є постраждалі
24tv
В одній з квартир Харкова стався вибух: вигоріли кімнати, мешканці постраждали
ГЛАВКОМ NET
На Харківщині під час гасіння пожежі підірвався автомобіль лісгоспу, постраждали двоє лісників
Украина Криминальная
Не відводять очей годинами: чому коти люблять стежити за комахами
GlavRed
Ракам загрожує сварка з коханою людиною: гороскоп на 21 квітня
24tv
Експерти закликали покласти матрац біля вікна під сонячне світло: яка причина
GlavRed
Пристрасть до чорного: про що розповість ваш улюблений колір одягу
Gazeta UA
«Україномовний» чи «українськомовний»: мовознавиця пояснила, як казати правильно
ZN UA
Як дізнатися, чи перебуваєте ви у стосунках з аб'юзом – і як діяти, якщо відповідь "так"
24tv
Який бізнес можна відкрити в селі – 10 ідей, які легко втілити в життя
24tv
Як позбутися ос в будинку - дієвий та екологічний спосіб
Gazeta UA
Перевірте, чи доживете ви до 100 років – 9 ознак та цікавий тест
24tv
АЗС знову оновили цінники: водіям розповіли, де заправлятися вигідніше
Хвиля
Пенсії, пільги, субсидії: про які зміни потрібно повідомляти отримувачам
ZN UA
Українці міняють "підматрацні долари" на євро: експерт пояснив аномалію
Хвиля
Через рекордне вичерпання запасів Україні може знадобитися імпорт мільярдів кубів газу – Reuters
ZN UA
Що буде з цінами на продукти після Великодня: економіст дав прогноз на найближчі місяці
24tv
Німеччина постачала хром для російських снарядів – ЗМІ
iPress
Тарифна війна між США та Китаєм: покупці повернули літак
ZN UA
Частини українців нарахують нову мінімальну пенсію після певного віку
Хвиля
Популярний шоколад із Дубаю спричинив світовий дефіцит фісташок
Gazeta UA
Став янголятком: Роналду з коханою зворушливо вшанували пам'ять покійного сина
GlavRed
Ван Ністелрой прокоментував виліт Лестера з АПЛ
Football.ua
Реал вирвав перемогу над Атлетіком завдяки божевільному м'ячу в овертаймі: відео суперголу
24tv
Черговий божевільний удар Вальверде приніс Реалу перемогу в El Clasico проти Атлетіка
Football.ua
Мілан додатково погіршив свої шанси на єврокубки мінімальною поразкою від Аталанти
Football.ua
Світоліна у фіналі WTA здобула перший трофей за два роки
Факти ICTV
Барелла: Інтер не повинен пропускати такі голи ні за яких обставин
Football.ua
Болонья вирвала перемогу в Інтера на 94-й хвилині
Football.ua
Нагадало битву Усик – Ф'юрі: українець переміг в Ер-Ріяді двометрового гіганта
24tv
iPhone 16e почали збирати в Бразилії через введені Трампом тарифи
InternetUA
Китай випробував водневу бомбу, що може знищити великі території
Gazeta UA
Ілон Маск запускає у своїй соцмережі новий месенджер XChat
InternetUA
Bungie зняла обмеження на огляди шутера Marathon через холодну реакцію гравців, - Forbes
InternetUA
Власники GTA запатентували нову технологію анімації: що буде в новій частині гри
InternetUA
"З аптечкою Червоного Хреста": Ісус зі штучного інтелекту порадив готуватись до кінця світу
Фокус
У похованні знайшли незвичайну зброю
Gazeta UA
З консистенцією зубної пасти: дослідники створили рідкий акумулятор
InternetUA
ШІ генерує зображення гламурних ляльок у стилі Барбі: експерти попередили про загрозу
InternetUA
Геній призводить до обновлення Tesla Model Y з веселим новим вихлопом
Топ Жир
Ціни на вживані автомобілі з бензиновим двигуном вперше за два роки зростають, тоді як ціни на електромобілі швидко падають
Топ Жир
Авто не реагує на кнопку старту: що рекомендують фахівці
Gazeta UA
Як вибрати ідеальне авто для втечі після ограблення?
Топ Жир
3 мільйони за кемпер у стилі космічної ери, який виглядає, ніби він з іншої планети
Топ Жир
Ford призупиняє експорт автомобілів до Китаю через наслідки торгової війни з тарифами
Топ Жир
Піастрі виграв Гран-прі Саудівської Аравії та очолив загальний залік
Факти ICTV
Чи хто-небудь керує Porsche 911 Dakar? Ще один автомобіль перевернувся, забезпечивши прибуток у $100,000
Топ Жир
5 ознак, що ваше авто на межі поломки — не чекайте на великий ремонт
360ua.news