MY.UAНовини
Конфлікти в Європі після Першої світової, ч. II: Як Польща вирішувала "литовське питання"
Конфлікти в Європі після Першої світової, ч. II: Як Польща вирішувала "литовське питання"

Конфлікти в Європі після Першої світової, ч. II: Як Польща вирішувала "литовське питання"

100 років тому Варшава примудрилася посваритися з усіма сусідами, відірвавши від них чималі території

По закінченні Першої світової війни (1914-1918) нові держави Європи, що виникли на уламках імперій Габсбургів, Гогенцоллернів і Романових, почали шматувати одна одну, намагаючись урвати собі якомога більше територій. В хід йшли політичні інтриги, мовні й історичні обґрунтування, а то й просто військова сила.

Одна з таких територіальних суперечок виникла на північному сході Речі Посполитої — на польсько-литовській етнічній межі. І її також вирішували зі зброєю в руках в 1919-1920 роках.

Читайте першу частину історичного огляду: "Конфлікти в Європі після Першої світової, ч. I: "Zmartwychwstanie" білого орла, або Як Польща воскресла".

Тимчасовий керівник Польської держави Юзеф Пілсудський на початку XX століття мріяв про федеративне утворення в кордонах Першої Речі Посполитої (зразка 1772 року), а отже — про союз Польщі, Литви, Білорусі та України. Польща на сході мала віковічного ворога — Московію-Росію, на заході — агресивну Німеччину. І якщо Пілсудський бачив головним ворогом незалежної Польщі Росію, то його опонент націонал-демократ Роман Дмовський орієнтувався на Москву і наголошував: головним ворогом є нащадки тевтонів.

"Суперечка між Дмовським та Пілсудським з приводу польської східної політики не залишилася поза увагою великих держав, хоча вони, як і прикордонні нації, вважали, що обидві течії були лише прикриттям польських імперіалістичних планів", — писав польсько-американський історик Пьотр Вандич в книзі "Ціна свободи".

"Начальник держави" був уродженцем Литви, шляхтичем литовсько-білоруського походження з роду Пілсудських і Білевичів, які настільки спольщилися, що забули мову предків. Через походження їх називали литвинами (не плутати із сучасними литовцями), але вони часто з погордою ставилися до "селянської мови". Проте багато хто з литвинів увійшов до табору прибічників незалежності Литви.

Юзеф Пілсудський приймає парад польських військ у Вільнюсі (Вільно). Весна 1919 року

Надії Пілсудського не справдилися. На хвилі боротьби націй за самовизначення лідери Литви (незалежність країна отримала від німецьких окупантів ще 16 лютого 1918 року; столицею став Вільнюс-Вільно) вирішили будувати свою державу самостійно. Віленський край на сході держави був населений здебільшого поляками, євреями та білорусами; литовців там мешкало лише 8-9%; в столиці — взагалі два відсотки! Аргументи сторін спиралися на історію Великого князівства Литовського (литовці) і на мовно-етнічну ситуацію (поляки — понад 50% населення краю).

У січні 1919 року у Вільнюсі відбувся заколот, організований поляками. Вони протрималися недовго: за кілька днів у місто увійшли більшовицькі війська. Була створена Литовсько-Білоруська Радянська Соціалістична Республіка. Проте вже у квітні польські війська зайняли не тільки столицю Литви, але й більшу частину Білорусі з Мінськом. Литовський уряд перебував у Каунасі (Ковно), в околицях Вільнюса йшли бої з поляками, на півночі — з більшовиками.

На сході Білорусі влітку 1919 року радянсько-польський фронт стабілізувався: Варшава не бажала втручатися у конфлікт "білих" і "червоних" росіян. Вона вважала їх ворогами незалежності Польщі та великодержавними імперіалістами, які опинилися по різні боки барикад. Лідер білих генерал Антон Денікін, мати якого була полькою, навіть не захотів розмовляти з посланцями Пілсудського.

Юзеф Пілсудський зі своїм штабом. Весна 1920 року

Варшавський уряд своєю чергою не визнавав незалежність Литви зі столицею у Вільнюсі. Наприкінці серпня 1919 року в Сейненському краї (нині це Підляське воєводство на північному сході Польщі), який контролював литовський уряд, стався заколот.

Він передчасно розкрив плани Варшави. Хоча поляки й захопили там владу, литовці зуміли практично одночасно, 29 серпня, ліквідувати у Каунасі заколот, організований Польською військовою організацією. Плани заколотників стали відомі литовській розвідці, сотні поляків — політиків, поміщиків й офіцерів були арештовані.

Ще одна спроба державного перевороту відбулася за два тижні й теж завершилася фіаско, остаточно пересваривши Литву і Польщу. Майже до початку Другої світової ці держави перебували у стані війни.

Наприкінці зими 1920 року виник ситуативний союз Литви та Радянської Росії. Вони мали спільного ворога — Річ Посполиту. Союзники почали бойові дії, московський уряд обіцяв у разі захоплення Вільнюса повернути його Литві. Проте понад місяць, до 25 серпня 1920 року, червоні не допускали литовців у місто. Саме в ці дні завершувалася вирішальна битва радянсько-польської війни — відома як "Диво на Віслі". Червоні, які дійшли до передмість Варшави та Львова, були вщент розгромлені. "Переможна" ще недавно армія під проводом Михайла Тухачевського і Семена Будьонного панічно втікала на схід за лінію Керзона (практично збігалася з етнічними межами між поляками та українцями й білорусами).

Посол Великої Британії в Берліні Едгар Вінцент, лорд д’Абернон, який приїхав подивитися на хід переможної битви поляків з більшовиками поблизу столиці Польщі, згодом писав про можливі наслідки перемоги московитів: "Якби Карл Мартел не зупинив сарацинських завойовників під Туром… в оксфордських коледжах тепер, напевне, вивчали б Коран… Якби Пілсудський і Вейган не зупинили тріумфальну ходу Радянської армії у Варшавській битві, то не тільки християнство зазнало б небезпечного удару, а й саме існування західної цивілізації опинилося б під загрозою".

Парад польської кавалерії в місті Сейни. Кінець серпня 1920 року

Як союзники червоних литовці опинилися у складній ситуації. Проте наступ поляків на Вільнюс зупинили держави Антанти. І вигулькнули "зелені чоловічки". Уродженець Віленського краю, такий самий литвин, як Пілсудський, його протеже — Люціан Желіґовський формально залишив службу у Війську Польському і створив великий загін з "добровольців", який нібито вийшов з покори. Генерал провів блискавичну військову операцію, захопивши Вільно і райони на південний східні від міста.

Був проголошений такий собі аналог сучасної сепаратистської "Л/ДНР" — "Серединна Литва". 12 жовтня 1920-го Желіґовський став верховним правителем маріонеткової "держави". А за два роки сепаратисти вже стали польськими громадянами, бо "Серединна Литва" просто увійшла до складу Речі Посполитої попри протести Литовської республіки.

Однак 1926 року, під час Травневого перевороту у Варшаві саме Желіґовський як військовий міністр Польщі забезпечив перемогу заколотників-пілсудчиків над законною владою Речі Посполитої. Пілсудський з 1923 року був у добровільному засланні в містечку Сулеювек, де потроху готував повернення до влади. До самої смерті в травні 1935 року Юзеф Пілсудський, не займаючи значних посад у державі, повністю контролював ситуацію в ній, маючи диктаторські повноваження.

Знамениті 14 пунктів президента США Вудро Вілсона, озвучені ще 8 січня 1918 року, стали дороговказом для перебудови міжнародного устрою по завершенні Першої світової війни. Державні кордони мали узгоджуватися з етнічним поділом.

Проте "з огляду на існування багатьох безнадійно змішаних районів та потребу враховувати економічні, стратегічні й історичні фактори, визначити абсолютно справедливі кордони було практично неможливо. Щоправда, після Першої світової війни залишилося менше національних меншин, аніж було перед війною, але в добу нестримного націоналізму вони створювали нерозв’язні проблеми", — писав польсько-американський історик Пьотр Вандич ("Ціна свободи").

Парад польських військ, присвячений "інкорпорації" "Серединної Литви" до складу Другої Речі Посполитої. Березень 1922 року

І от що цікаво, 13-й пункт після Версаля-1919 виконували лише частково або ним взагалі нехтували. За цим пунктом незалежна Польська держава "мала включати в себе всі території з незаперечно польським населенням, якому повинен бути забезпечений вільний і надійний доступ до моря, а політична і економічна незалежність, так само як і територіальна цілісність, повинні бути гарантовані договором".

І що насправді вийшло? Національні меншини (українці, євреї, німці, білоруси, литовці) опинилися на маргінесі життя авторитарної держави. Польський публіцист Збіґнєв Залуський писав: "Ніколи міжвоєнна Польща не була інтегрованою країною. Завжди в ній була Польща "А" та "Польща "Б". Це стосувалося не тільки економічної політики держави, а й позиції всіх політичних сил. Усі вони ігнорували у своїй діяльності східні окраїни".

Населені здебільшого українцями та білорусами, "Східні креси" між двома світовими війнами залишалися безправною колонією з мінімумом політичних й економічних свобод.

Завершення матеріалу — про польсько-українську війну 1918-1919 року — читайте в суботу, 2 грудня, вранці.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Яркая механика: Обзор клавиатуры Raskat KM002
GameMag
2025-02-12T16:28:38Z
Инновации 2025 от Samsung: какими технологиями планирует удивлять производитель в этом году
Comments UA
2025-02-12T16:21:37Z
Больше не мусор: ученые нашли неожиданный материал для генерации энергии
Фокус
2025-02-12T16:06:37Z
Смартфон Samsung Galaxy S26 Ultra избавится от важного недостатка: о чем речь
Фокус
2025-02-12T16:06:00Z
Официально: Elden Ring Nightreign выходит 30 мая и будет продаваться за $39,99 — появились впечатления журналистов
GameMag
2025-02-12T15:52:29Z
Чем хороши компьютеры Dell: 6 аргументов в их пользу
InternetUA
2025-02-12T15:42:56Z
Множество ветряных турбин будут снесены: в Китае нашли им неожиданное применение
Фокус
2025-02-12T15:30:56Z
На 20% больше энергии: дешевое вещество увеличит эффективность солнечных панелей
Фокус
2025-02-12T15:30:23Z
NASA вернет на Землю застрявших на орбите астронавтов после 10 месяцев в космосе
UAToday
2025-02-12T15:03:49Z
Гороскоп на четверг 13 февраля 2025 года
UAToday
2025-02-12T16:57:53Z
Как правильно хранить открытую банку сгущенки: ошибки, которые совершаем все мы
Знай
2025-02-12T16:51:08Z
Гороскоп на 13 февраля 2025 года по картам Таро для всех знаков зодиака
UAToday
2025-02-12T16:33:05Z
Не только цветы и конфеты: оригинальные подарки для женщин за 50 ко Дню святого Валентина
Telegraf
2025-02-12T16:12:33Z
Секретный язык стюардесс: о чем говорят бортпроводники во время полета
Фокус
2025-02-12T14:57:33Z
Роскошный отель в Шанхае пугает гостей: в чем причина
Фокус
2025-02-12T14:51:23Z
Огурцы без лишних хлопот: три сорта, которые растут сами и над которыми не надо трястись
Знай
2025-02-12T13:51:38Z
Как расслабиться после работы без телефона: советы от психолога
Знай
2025-02-12T12:51:54Z
Мы делаем это неправильно: где и почему нужно хранить мед
TSN
2025-02-12T12:36:57Z
В Полтавской области на Днепре перевернулась лодка с пятью рыбаками
Комсомольская правда
2025-02-12T16:16:53Z
На мосту Патона в Киеве загорелся троллейбус
TSN
2025-02-12T16:06:01Z
Неудачный побег из ВЛК: мужчина сорвался с шестого этажа в Киеве
TSN
2025-02-12T15:21:27Z
В школе Луцка прямо в руках ученика взорвался iPhone
TSN
2025-02-12T15:15:39Z
В Хмельницком ликвидировали подпольную сигаретную фабрику
Корреспондент
2025-02-12T14:45:28Z
Удар баллистикой по Киеву: стало известно, кто погиб от российской ракеты
Comments UA
2025-02-12T14:18:40Z
СБУ ищет диверсантов под Киевом
Корреспондент
2025-02-12T14:03:15Z
Мужчина на Волыни обжаловал штраф ТЦК в суде: как ему это удалось
Telegraf
2025-02-12T13:48:36Z
В Польше 6 украинцев обвинили в фишинге на миллионы гривен
Comments UA
2025-02-12T13:27:20Z
Виталий Владимирович Кличко: досье, биография
Telegraf
2025-02-12T14:45:48Z
В России заступились за предателя Тимощука, которого обнулили в Украине
Telegraf
2025-02-12T14:24:51Z
Лига чемпионов: расписание всех матчей дня 12 февраля
ZN UA
2025-02-12T13:43:45Z
"Реал" и "Барселона" узнали соперников: результаты жеребьевки полуфинала Кубка Испании
TSN
2025-02-12T13:06:05Z
Украина завоевала "золото" в биатлоне на зимнем Европейском юношеском олимпийском фестивале
TSN
2025-02-12T12:51:48Z
Лидер Арсенала рискует пропустить остаток сезона
Корреспондент
2025-02-12T12:51:02Z
Его убила правда: дело Яниса Тиммы вернули на рассмотрение
Фокус
2025-02-12T11:45:56Z
"Надеру тебе задницу": Дэвис набросился на Беринчика с дерзкими угрозами
Корреспондент
2025-02-12T10:33:32Z
Беринчик и Дэвис провели первую дуэль взглядов
Корреспондент
2025-02-12T10:10:23Z
Украинские военные продвинулись на запорожском направлении — DeepState
ZN UA
2025-02-12T16:58:28Z
ВСУ нанесли контрудар под Покровском, Песчаное взято под контроль. ВИДЕО
Новости Украины
2025-02-12T16:54:01Z
После больших потерь враг вынужден отступать по нескольким направлениям: DeepState
TSN
2025-02-12T16:48:30Z
Обещали "лучшую" жизнь в россии: украинец подставил под удар ВСУ, выполнив задание фсб
Политека
2025-02-12T16:27:03Z
Таропрогноз на 13 февраля 2025: выберите карту и узнайте, что вас ждет в четверг
Telegraf
2025-02-12T16:00:31Z
Потери России на фронте ошеломляют: на какое время оккупантам хватит ресурсов для наступления
TSN
2025-02-12T14:54:57Z
Что сейчас происходит на разных направлениях фронта
Известия Киев
2025-02-12T14:42:37Z
Нынешний январь был самым теплым не только в Украине, но и в мире
Апостроф
2025-02-12T14:09:07Z
"Ни помощи, ни Красного креста": военный поделился воспоминаниями о самых тяжелых днях в плену
Политека
2025-02-12T14:03:51Z
Не Украины: у Олега Винника презентовали новый флаг
Апостроф
2025-02-12T16:45:51Z
Модель заработала более 1 млн фунтов стерлингов, переодеваясь в эльфа
Фокус
2025-02-12T16:36:38Z
Украинский певец ввел традицию бросать шапки в зал и вышел на невероятное количество
Апостроф
2025-02-12T16:27:56Z
Украинский певец выехал из Украины, чтобы принять участие в Нацотборе другой страны/TESLENKO уже приехал в Сан-Марино
Апостроф
2025-02-12T16:21:57Z
"Таких, кто в 1000 раз хуже Потапа, полстраны": актриса раскритиковала украинцев/Дарья Малахова вступилась за певца, который ведет себя откровенно на фоне других
Апостроф
2025-02-12T16:21:34Z
62-летняя Деми Мур появилась в роскошной фотосессии
Фокус
2025-02-12T15:57:32Z
Модные женские стрижки из прошлого: что, по мнению экспертов, будет в тренде 2025 года
TSN
2025-02-12T15:51:27Z
Звезда "Школы" Кудашова рассекретила отношения со старшим на 10 лет возлюбленным и заговорила о ревности
TSN
2025-02-12T15:21:44Z
Где сейчас Кирилл Макашов, который был соведущим Мишель Андраде в шоу "Орел и Решка"/Съемки в тревел-шоу для блогера стали единственным появлением на телевидении
Апостроф
2025-02-12T15:18:16Z
В 5 раз быстрее скорости звука: ученые разработают БПЛА нового типа для армии
Фокус
2025-02-12T16:57:07Z
Украина успешно испытала свою баллистическую ракету. ВИДЕО
Новости Украины
2025-02-12T16:54:10Z
Стало известно еще об одной идее Залужного, которую проигнорировали в 2022 году
Comments UA
2025-02-12T16:51:40Z
Любовь без границ: как удивить военного в День влюбленных
Comments UA
2025-02-12T16:51:13Z
У принца Гарри заметили шеврон бригады Нацгвардии Украины/Основатель соревнований лично вручал награды медалистам в зимних видах спорта
Апостроф
2025-02-12T16:45:39Z
Служба добровольцев: условия контракта для молодых украинцев
Корреспондент
2025-02-12T16:33:04Z
Больше всех стран ЕС? Сколько потратила Россия на армию в 2024 году, озвучены цифры
Telegraf
2025-02-12T16:24:01Z
Выставил их сына Х напоказ: Граймс отчитала Маска за визит в Белый дом
Фокус
2025-02-12T16:21:01Z
Задержание топовой "крысы" ФСБ: как отреагировали в соцсетях
Gazeta UA
2025-02-12T16:15:38Z
VR против ПТСР: в 61-й бригаде нашли способ борьбы с последствиями войны
Знай
2025-02-12T16:21:17Z
Так выглядит мозг влюбленного мужчины — что должна знать об этом женщина
Marie Claire
2025-02-12T16:01:14Z
Удивительные свойства чесночной настойки: как простой рецепт спасает от десятков болезней
Знай
2025-02-12T15:51:49Z
Положите этот секретный ингредиент в лунку – лук вырастет на 30% больше: проверено специалистами
TSN
2025-02-12T15:36:06Z
Украинцы могут получить 1500 грн за кабанов: о чем речь
Фокус
2025-02-12T13:54:31Z
Красота, убивающая людей: инъекция ботокса может привести к развитию ботулизма
Фокус
2025-02-12T13:42:59Z
900 яиц за месяц: что случилось с телом мужчины после экстремальной диеты
Фокус
2025-02-12T13:15:53Z
Никаких премий или пособий. Сколько получает министр здравоохранения Виктор Ляшко
Telegraf
2025-02-12T13:15:23Z
Рак пищевода: симптомы, которые следует знать
Comments UA
2025-02-12T13:03:34Z
Одна из компаний "Недра Украины" оказалась в оффшоре, связанном с пророссийским бизнесменом Иванющенко
Апостроф
2025-02-12T16:57:47Z
Получаете минималку? Какую пенсию назначит государство
Telegraf
2025-02-12T16:51:32Z
Часть клиентов ПриватБанка достигла лимита на переводы за два дня
Корреспондент
2025-02-12T16:51:07Z
Пекинка бьет рекорды, а картофель дешевеет: рынок овощей переживает ценовой шторм
Знай
2025-02-12T16:06:20Z
Клиенты Vodafone недовольны связью, хотя компания утверждает, что улучшила сети
Telegraf
2025-02-12T15:30:58Z
Труба под прицелом: почему РФ начала бить по нашей газовой инфраструктуре
Корреспондент
2025-02-12T15:30:31Z
Украинские газовые хранилища почти пусты: запасов не хватает для экономики – эксперт
TSN
2025-02-12T15:03:40Z
Индия строит устойчивую к санкциям цепь поставок российской нефти — Bloomberg
ZN UA
2025-02-12T14:55:26Z
Крупнейший в мире суперкомпьютер будет работать на 500 000 чипах и ядерной энергии
Фокус
2025-02-12T14:16:02Z
Брутальный и недорогой: первый пикап Kia поступил в продажу
Фокус
2025-02-12T14:51:35Z
В Украине упал спрос на автомобили из Китая
Gazeta UA
2025-02-12T10:48:36Z
С двигателем Lamborghini: в Африке скрестили старый Audi 90-х и современный суперкар
Фокус
2025-02-12T09:57:45Z
Ремни безопасности выдадут утопленника: как не купить авто после наводнения
Знай
2025-02-12T06:51:30Z
Простой лайфхак позволит водителям сэкономить несколько сотен гривен за считанные минуты
Фокус
2025-02-11T18:06:50Z
Поможет Европе потеснить Китай: представлено решение важной проблемы с аккумуляторами
Фокус
2025-02-11T17:15:55Z
С мотором от Golf GTI: Volkswagen Passat и Tiguan получили мощные версии
Фокус
2025-02-11T16:30:22Z
Раритет из 80-х: обнаружен культовый внедорожник Chevrolet в заводской упаковке
Фокус
2025-02-11T14:42:41Z
Зимние дороги: 5 правил, которые спасут вас от неприятностей за рулем
Знай
2025-02-11T13:51:04Z
«Крыса», он же «крот». Что известно о полковнике СБУ Дмитрии Козюре, работавшем на Кремль
Комсомольская правда
2025-02-12T16:58:31Z
Одна из бригад северокорейцев была полностью уничтожена – Зеленский
TSN
2025-02-12T16:57:28Z
Число предателей поразит? Почему Путин закрыл архивы, посвященные Второй мировой
Telegraf
2025-02-12T16:57:23Z
Есть компромисс: Зеленский назвал альтернативу членству Украины в НАТО
Comments UA
2025-02-12T16:55:17Z
Новый глава Пентагона озвучил, каким видит мирное соглашение между Украиной и РФ
Апостроф
2025-02-12T16:54:53Z
Украине придется договариваться с Путиным: Зеленский выдвинул резкое обвинение США
Comments UA
2025-02-12T16:48:45Z
"США больше не будут терпеть": Хегсет сделал резкое заявление о войне в Украине
TSN
2025-02-12T16:48:22Z
Без гарантий, без НАТО и без границ даже 2014 года: глава Пентагона выдал Украине суть трамповской "сделки"
Новости Украины
2025-02-12T16:36:39Z
Швейцария одобрила программу помощи в восстановлении Украины до 2028 года
Европейская правда
2025-02-12T16:33:20Z