MY.UAНовини
Конфлікти в Європі після Першої світової, ч. II: Як Польща вирішувала "литовське питання"
Конфлікти в Європі після Першої світової, ч. II: Як Польща вирішувала "литовське питання"

Конфлікти в Європі після Першої світової, ч. II: Як Польща вирішувала "литовське питання"

100 років тому Варшава примудрилася посваритися з усіма сусідами, відірвавши від них чималі території

По закінченні Першої світової війни (1914-1918) нові держави Європи, що виникли на уламках імперій Габсбургів, Гогенцоллернів і Романових, почали шматувати одна одну, намагаючись урвати собі якомога більше територій. В хід йшли політичні інтриги, мовні й історичні обґрунтування, а то й просто військова сила.

Одна з таких територіальних суперечок виникла на північному сході Речі Посполитої — на польсько-литовській етнічній межі. І її також вирішували зі зброєю в руках в 1919-1920 роках.

Читайте першу частину історичного огляду: "Конфлікти в Європі після Першої світової, ч. I: "Zmartwychwstanie" білого орла, або Як Польща воскресла".

Тимчасовий керівник Польської держави Юзеф Пілсудський на початку XX століття мріяв про федеративне утворення в кордонах Першої Речі Посполитої (зразка 1772 року), а отже — про союз Польщі, Литви, Білорусі та України. Польща на сході мала віковічного ворога — Московію-Росію, на заході — агресивну Німеччину. І якщо Пілсудський бачив головним ворогом незалежної Польщі Росію, то його опонент націонал-демократ Роман Дмовський орієнтувався на Москву і наголошував: головним ворогом є нащадки тевтонів.

"Суперечка між Дмовським та Пілсудським з приводу польської східної політики не залишилася поза увагою великих держав, хоча вони, як і прикордонні нації, вважали, що обидві течії були лише прикриттям польських імперіалістичних планів", — писав польсько-американський історик Пьотр Вандич в книзі "Ціна свободи".

"Начальник держави" був уродженцем Литви, шляхтичем литовсько-білоруського походження з роду Пілсудських і Білевичів, які настільки спольщилися, що забули мову предків. Через походження їх називали литвинами (не плутати із сучасними литовцями), але вони часто з погордою ставилися до "селянської мови". Проте багато хто з литвинів увійшов до табору прибічників незалежності Литви.

Юзеф Пілсудський приймає парад польських військ у Вільнюсі (Вільно). Весна 1919 року

Надії Пілсудського не справдилися. На хвилі боротьби націй за самовизначення лідери Литви (незалежність країна отримала від німецьких окупантів ще 16 лютого 1918 року; столицею став Вільнюс-Вільно) вирішили будувати свою державу самостійно. Віленський край на сході держави був населений здебільшого поляками, євреями та білорусами; литовців там мешкало лише 8-9%; в столиці — взагалі два відсотки! Аргументи сторін спиралися на історію Великого князівства Литовського (литовці) і на мовно-етнічну ситуацію (поляки — понад 50% населення краю).

У січні 1919 року у Вільнюсі відбувся заколот, організований поляками. Вони протрималися недовго: за кілька днів у місто увійшли більшовицькі війська. Була створена Литовсько-Білоруська Радянська Соціалістична Республіка. Проте вже у квітні польські війська зайняли не тільки столицю Литви, але й більшу частину Білорусі з Мінськом. Литовський уряд перебував у Каунасі (Ковно), в околицях Вільнюса йшли бої з поляками, на півночі — з більшовиками.

На сході Білорусі влітку 1919 року радянсько-польський фронт стабілізувався: Варшава не бажала втручатися у конфлікт "білих" і "червоних" росіян. Вона вважала їх ворогами незалежності Польщі та великодержавними імперіалістами, які опинилися по різні боки барикад. Лідер білих генерал Антон Денікін, мати якого була полькою, навіть не захотів розмовляти з посланцями Пілсудського.

Юзеф Пілсудський зі своїм штабом. Весна 1920 року

Варшавський уряд своєю чергою не визнавав незалежність Литви зі столицею у Вільнюсі. Наприкінці серпня 1919 року в Сейненському краї (нині це Підляське воєводство на північному сході Польщі), який контролював литовський уряд, стався заколот.

Він передчасно розкрив плани Варшави. Хоча поляки й захопили там владу, литовці зуміли практично одночасно, 29 серпня, ліквідувати у Каунасі заколот, організований Польською військовою організацією. Плани заколотників стали відомі литовській розвідці, сотні поляків — політиків, поміщиків й офіцерів були арештовані.

Ще одна спроба державного перевороту відбулася за два тижні й теж завершилася фіаско, остаточно пересваривши Литву і Польщу. Майже до початку Другої світової ці держави перебували у стані війни.

Наприкінці зими 1920 року виник ситуативний союз Литви та Радянської Росії. Вони мали спільного ворога — Річ Посполиту. Союзники почали бойові дії, московський уряд обіцяв у разі захоплення Вільнюса повернути його Литві. Проте понад місяць, до 25 серпня 1920 року, червоні не допускали литовців у місто. Саме в ці дні завершувалася вирішальна битва радянсько-польської війни — відома як "Диво на Віслі". Червоні, які дійшли до передмість Варшави та Львова, були вщент розгромлені. "Переможна" ще недавно армія під проводом Михайла Тухачевського і Семена Будьонного панічно втікала на схід за лінію Керзона (практично збігалася з етнічними межами між поляками та українцями й білорусами).

Посол Великої Британії в Берліні Едгар Вінцент, лорд д’Абернон, який приїхав подивитися на хід переможної битви поляків з більшовиками поблизу столиці Польщі, згодом писав про можливі наслідки перемоги московитів: "Якби Карл Мартел не зупинив сарацинських завойовників під Туром… в оксфордських коледжах тепер, напевне, вивчали б Коран… Якби Пілсудський і Вейган не зупинили тріумфальну ходу Радянської армії у Варшавській битві, то не тільки християнство зазнало б небезпечного удару, а й саме існування західної цивілізації опинилося б під загрозою".

Парад польської кавалерії в місті Сейни. Кінець серпня 1920 року

Як союзники червоних литовці опинилися у складній ситуації. Проте наступ поляків на Вільнюс зупинили держави Антанти. І вигулькнули "зелені чоловічки". Уродженець Віленського краю, такий самий литвин, як Пілсудський, його протеже — Люціан Желіґовський формально залишив службу у Війську Польському і створив великий загін з "добровольців", який нібито вийшов з покори. Генерал провів блискавичну військову операцію, захопивши Вільно і райони на південний східні від міста.

Був проголошений такий собі аналог сучасної сепаратистської "Л/ДНР" — "Серединна Литва". 12 жовтня 1920-го Желіґовський став верховним правителем маріонеткової "держави". А за два роки сепаратисти вже стали польськими громадянами, бо "Серединна Литва" просто увійшла до складу Речі Посполитої попри протести Литовської республіки.

Однак 1926 року, під час Травневого перевороту у Варшаві саме Желіґовський як військовий міністр Польщі забезпечив перемогу заколотників-пілсудчиків над законною владою Речі Посполитої. Пілсудський з 1923 року був у добровільному засланні в містечку Сулеювек, де потроху готував повернення до влади. До самої смерті в травні 1935 року Юзеф Пілсудський, не займаючи значних посад у державі, повністю контролював ситуацію в ній, маючи диктаторські повноваження.

Знамениті 14 пунктів президента США Вудро Вілсона, озвучені ще 8 січня 1918 року, стали дороговказом для перебудови міжнародного устрою по завершенні Першої світової війни. Державні кордони мали узгоджуватися з етнічним поділом.

Проте "з огляду на існування багатьох безнадійно змішаних районів та потребу враховувати економічні, стратегічні й історичні фактори, визначити абсолютно справедливі кордони було практично неможливо. Щоправда, після Першої світової війни залишилося менше національних меншин, аніж було перед війною, але в добу нестримного націоналізму вони створювали нерозв’язні проблеми", — писав польсько-американський історик Пьотр Вандич ("Ціна свободи").

Парад польських військ, присвячений "інкорпорації" "Серединної Литви" до складу Другої Речі Посполитої. Березень 1922 року

І от що цікаво, 13-й пункт після Версаля-1919 виконували лише частково або ним взагалі нехтували. За цим пунктом незалежна Польська держава "мала включати в себе всі території з незаперечно польським населенням, якому повинен бути забезпечений вільний і надійний доступ до моря, а політична і економічна незалежність, так само як і територіальна цілісність, повинні бути гарантовані договором".

І що насправді вийшло? Національні меншини (українці, євреї, німці, білоруси, литовці) опинилися на маргінесі життя авторитарної держави. Польський публіцист Збіґнєв Залуський писав: "Ніколи міжвоєнна Польща не була інтегрованою країною. Завжди в ній була Польща "А" та "Польща "Б". Це стосувалося не тільки економічної політики держави, а й позиції всіх політичних сил. Усі вони ігнорували у своїй діяльності східні окраїни".

Населені здебільшого українцями та білорусами, "Східні креси" між двома світовими війнами залишалися безправною колонією з мінімумом політичних й економічних свобод.

Завершення матеріалу — про польсько-українську війну 1918-1919 року — читайте в суботу, 2 грудня, вранці.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Через мобілізацію в Кривому Розі нікому вмикати опалення в будинках, — Криворіжтеплоцентраль
Фокус
2024-11-24T10:12:21Z
Як вберегти побутову техніку під час відключень світла, — поради ДСНС
InternetUA
2024-11-24T10:04:16Z
Ситуація на Запорізькому фронті загострилася: військовий розповів про нову небезпеку, подробиці
Политека
2024-11-24T09:30:10Z
Через мобілізацію не вистачає кадрів: у Кривому Розі виникли серйозні проблеми з подачею тепла
TSN
2024-11-24T08:51:13Z
Українців попередили про нічні морози 25 листопада, у деяких областях випаде сніг
Комсомольская правда
2024-11-24T08:49:55Z
Генштаб: Наразі найбільш загрозливою є ситуація в районі Курахового
Петр и Мазепа
2024-11-24T08:36:15Z
У Києві виділять з бюджету ₴10 млн на переобладнання автівок військовим з інвалідністю
Khreschatyk
2024-11-24T08:21:52Z
На Харківському напрямку відбулося 13 бойових зіткнень, на Куп’янському за добу відбулося 12 атак росіян — Генштаб ЗСУ
Мій Харків
2024-11-24T08:06:56Z
З лінії фронту на Донеччині за добу евакуювали ще 120 людей
УкраинФорм
2024-11-24T07:57:43Z
Блокування пункту пропуску «Медика – Шегині»: скільки триватиме
ГЛАВКОМ NET
2024-11-24T10:24:34Z
Закриття Туреччиною проток завадило Росії захопити Одесу та Миколаїв - посол
УкраинФорм
2024-11-24T10:24:19Z
Чи були реальні шанси зупинити війну: посол пригадав "залаштунки" перемовин у Стамбулі
24tv
2024-11-24T10:18:29Z
Румунія обирає нового президента
Европейская правда
2024-11-24T10:12:48Z
"Ми маємо вас розтрощити": у Сенаті США погрожують країнам, готовим арештувати Нетаньягу
Европейская правда
2024-11-24T09:57:46Z
Reuters: Ердоган говоритиме з генсеком НАТО про війну в Україні
Европейская правда
2024-11-24T09:57:41Z
Польські фермери заблокували ПП «Медика-Шегині» на 48 годин, але акція може продовжитися - Демченко
УкраинФорм
2024-11-24T09:54:17Z
У британському уряді переконані, що протистояння з Росією – це серйозно і надовго, – BBC
24tv
2024-11-24T09:54:05Z
У Швейцарії вирішують на референдумі, чи потрібно фінансувати "Євробачення-2025"
Европейская правда
2024-11-24T09:43:47Z
7 коротких серіалів, які захоплюють з першої серії
360ua.news
2024-11-24T10:21:50Z
Артем Пивоваров і Макс Барських оголосили про дует
ГЛАВКОМ NET
2024-11-24T10:21:44Z
Малюку виповнилося 6 місяців: Джамала замилувала рідкісними фото сина
24tv
2024-11-24T10:18:55Z
5 знаменитостей, які стали бабусями і дідусями до 50 років
Фокус
2024-11-24T10:00:18Z
Колишня соліста One Direction Ліама Пейна шокувала всіх на його похороні: "У неї є маленький хлопчик"
Знай
2024-11-24T09:51:30Z
Дружина Володимира Остапчука розкрила, як його діти від колишньої відреагували на її вагітність
TSN
2024-11-24T09:21:39Z
Я відчула біль, – учасниця "Холостяка 13" емоційно висловилась про виліт з проєкту
24tv
2024-11-24T09:12:21Z
Рецензія на фільм «Мертві землі» / Elevation
ITC
2024-11-24T08:52:32Z
46-річна відома українська ведуча вдруге вийшла заміж і показала чоловіка, з яким живе в ОАЕ
TSN
2024-11-24T08:09:51Z
Природні джерела кальцію
360ua.news
2024-11-24T10:06:49Z
Вчені виявили молекулу, яка лікує кишківник і бореться з розвитком раку
Portaltele
2024-11-24T07:45:49Z
У США виявили перший випадок зараження дитини на пташиний грип H5N1, – CDC
24tv
2024-11-24T07:15:16Z
Швидка допомога по-новому: куди везтимуть українців із серйозними діагнозами
Знай
2024-11-24T05:06:35Z
Балансування на одній нозі протягом 10 секунд – чудова вправа для довголіття
24tv
2024-11-24T04:54:35Z
Навіщо потрібно додавати чашку чаю під час смаження курки
TSN
2024-11-24T02:39:43Z
Зима наближається: 7 продуктів, які допоможуть не хворіти
ZN UA
2024-11-24T02:04:50Z
7 порад від Гарварду для успішних силових тренувань
24tv
2024-11-23T20:15:08Z
3 продукти, які можуть призвести до вісцерального жиру: їх краще не вживати
24tv
2024-11-23T19:30:56Z
Українські судитимуть матч Ліги чемпіонів УЄФА
УкраинФорм
2024-11-24T10:00:05Z
Дібанго, По та Маханьков гратимуть із перших хвилин проти Оболоні
Football.ua
2024-11-24T09:57:19Z
Блізніченко: Не отримував у Кривбасі того ігрового часу, якого прагнув
Football.ua
2024-11-24T09:46:42Z
Українські юніорки виграли «золото» ЧС з акробатичного рок-н-ролу
УкраинФорм
2024-11-24T09:36:03Z
17-річна українська стрибунка з трампліна Глухова встановила унікальне досягнення
ГЛАВКОМ NET
2024-11-24T09:24:57Z
Оболонь — Кривбас. Напередодні
Football.ua
2024-11-24T09:24:08Z
Український боксер сенсаційно зазнав першої поразки в кар'єрі та втратив титул чемпіона Європи
TSN
2024-11-24T09:21:00Z
“Не знаю, як він може перемогти”: чемпіон світу зпрогнозував переможця реваншу Усик – Фʼюрі
24tv
2024-11-24T09:12:22Z
Зірці «Манчестер Сіті» Голанду загрожує один день ув'язнення у Швейцарії
ГЛАВКОМ NET
2024-11-24T09:06:17Z
Сили оборони уразили ракетами радіолокаційну станцію ЗРК С-400 у Курській області
24tv
2024-11-24T10:24:40Z
Кейт Міддлтон та принц Вільям прийняли важливе рішення заради дітей: деталі
Фокус
2024-11-24T10:15:28Z
Регіональне ВЛК: скільки часу може тривати підтвердження непридатності до служби
ZN UA
2024-11-24T10:04:40Z
Міноборони Німеччини критикують за наміри витратити 825 млн євро на парадну форму
Европейская правда
2024-11-24T10:04:34Z
Незручні герої: що заважає нам бачити у військових звичайних людей і чому ми маємо це побороти
24tv
2024-11-24T10:00:02Z
Пошкодження кабелів у Балтійському морі: до підозрюваного китайського судна підходили військові кораблі кількох країн
InternetUA
2024-11-24T09:55:33Z
Як уникнути податку на спадщину
360ua.news
2024-11-24T09:48:31Z
Нововведення в роботі Інтерполу: які країни під особливим моніторингом
Политека
2024-11-24T09:48:21Z
Телеканал «Еспресо» святкує 11 років
Детектор М
2024-11-24T09:48:08Z
Курс валют в Україні 24 листопада 2024 року: скільки коштує долар та євро
VGorode
2024-11-24T10:18:57Z
Тепличне господарство на Волині зайде у переробку
AgroPortal
2024-11-24T10:00:08Z
Найбільші банки Китаю припинили видавати готівку з карт російського Газпромбанку
УкраинФорм
2024-11-24T09:57:17Z
Чи досягне долар 42 гривень на кінець року: прогноз на грудень
24tv
2024-11-24T09:45:55Z
Відключень світла стане ще менше: у ДТЕК повідомили хороші новини
TSN
2024-11-24T09:21:48Z
«Укрпромінвест-Агро» завершує спорудження нового корівника
Agravery
2024-11-24T09:06:55Z
Україна в неділю імпортує електроенергію з п'яти країн
УкраинФорм
2024-11-24T08:48:41Z
Використання сухої барди дозволяє зменшити собівартість кормів для свиней на 7%
AgroPortal
2024-11-24T08:30:30Z
Банки видали підприємцям кредитів під гарантії на портфельній основі на ₴131,6 мільярда - Мінфін
УкраинФорм
2024-11-24T08:18:43Z
Цей лайфхак з TikTok допоможе за лічені хвилини прибрати розкидані речі в оселі
24tv
2024-11-24T10:21:06Z
Якщо купили кислі мандарини, не засмучуйтесь: як швидко зробити фрукти солодкими
TSN
2024-11-24T10:18:38Z
Фінансовий гороскоп на тиждень з 25 листопада по 1 грудня
GlavRed
2024-11-24T10:00:46Z
Добірка рідкісних і давньоукраїнських імен, якими можна назвати дитину у 2025 році
24tv
2024-11-24T09:36:08Z
Загубили гаманець у Токіо? Шанси на повернення — 70%
360ua.news
2024-11-24T09:24:19Z
Що робити, щоб котлети не прилипали до сковороди й не розвалювалися: 6 кулінарних хитрощів
TSN
2024-11-24T09:21:44Z
Парфуми багатих жінок: 3 аромати, від яких всі втрачають розум
24tv
2024-11-24T09:12:37Z
Як TikTok перетворив затишне кафе на туристичний хаос
360ua.news
2024-11-24T08:42:09Z
Є правила, які не варто порушувати: чому сушені гриби пліснявіють
24tv
2024-11-24T08:36:33Z
Затриманий стрілець, який розстріляв людей у готелі Києва
TSN
2024-11-24T10:24:56Z
У Херсоні внаслідок артобстрілу постраждала літня жінка
УкраинФорм
2024-11-24T09:51:59Z
Пожежу бачило ціле місто: у Бердянській райраді озвучили деталі потужного удару по порту
24tv
2024-11-24T09:30:20Z
Затримано чоловіка, який влаштував стрілянину в одному з готелів Києва
ГЛАВКОМ NET
2024-11-24T09:27:59Z
Внаслідок нічної атаки дронам по Київщині влучань та постраждалих не зафіксовано — КОВА
Khreschatyk
2024-11-24T09:12:46Z
Трагедія на Рівненщині: внаслідок зсуву піску загинула дитина
TSN
2024-11-24T09:09:38Z
Гаджетів на майже півмільйона гривень намагався завезти в Україну житель Буковини
InternetUA
2024-11-24T08:46:15Z
В Абу-Дабі знайдено тіло зниклого рабина Цві Когана
ГЛАВКОМ NET
2024-11-24T08:36:45Z
Поліцейські встановлюють обставини вибуху гранати в Броварах, унаслідок якого постраждала жінка
Украина Криминальная
2024-11-24T08:06:49Z
Пачка сірників стала головним мемом зі STALKER 2: Серце Чорнобиля
24tv
2024-11-24T09:45:42Z
Планета Уран загадковим чином стає холоднішою: вчені знайшли причину
Фокус
2024-11-24T09:45:34Z
Як пришвидшити заряджання смартфона за допомогою всього лише однієї функції
InternetUA
2024-11-24T09:31:03Z
Проект "Гра Мандрівка" продовжує свою місію допомагати Святому Миколаю
Форпост
2024-11-24T09:15:09Z
Популярний додаток для смартфона "з’їдає" багато пам’яті: як вирішити проблему
InternetUA
2024-11-24T09:01:11Z
6 критичних загроз для смартфона: як захиститися від них і продовжити гаджету "життя"
Фокус
2024-11-24T09:00:49Z
Apple робить ремонт динаміків MacBook Pro доступнішим
Portaltele
2024-11-24T08:46:16Z
У Telegram масово крадуть облікові записи: як захиститися
InternetUA
2024-11-24T08:22:36Z
Вимкнення шпигунських налаштувань Android
360ua.news
2024-11-24T08:15:24Z
На продаж виставили "найстрашніше" американське авто
Фокус
2024-11-24T10:00:09Z
Понад 600 сил і 3,8 с до сотні: в Україну привезли новий спортивний седан Mercedes
Фокус
2024-11-24T08:51:23Z
Jaguar E-Type знаменитого шпигуна виставили на аукціон
AutoCentre
2024-11-24T08:03:54Z
KIA K5 та Porsche Cayenne майже задарма: співробітник ТЦК Дмитро Некраш на одну зарплату організував собі автопарк
Знай
2024-11-24T05:21:51Z
Механік назвав моделі авто, які б він ніколи не купив: деякі з них популярні в Україні
24tv
2024-11-23T21:24:32Z
Німеччина поки не буде купувати заміну своїм танкеткам Wiese
InternetUA
2024-11-23T20:00:45Z
Де можна побачити найнезвичайніші маршрутки
AutoCentre
2024-11-23T17:40:09Z
Маршрутки з дерев’яним кузовом і не тільки – автоекзотика Джакарти
AutoCentre
2024-11-23T16:52:40Z
Українці частіше купують вживані електромобілі
360ua.news
2024-11-23T15:06:16Z