MY.UAНовини
Визволення дітей, полонених та розбудова портів: чому Катар хоче стати посередником для України
Визволення дітей, полонених та розбудова портів: чому Катар хоче стати посередником для України

Визволення дітей, полонених та розбудова портів: чому Катар хоче стати посередником для України

Катар може стати посередником у поверненні викрадених Росією українських громадян, зокрема дітей. Ця країна зробила посередництво в конфліктах одним з елементів своєї зовнішньополітичної стратегії та можливістю мати вплив у світі. Чи спрацює вона у випадку України, дізнався Фокус.

Недитяча тема: повернення депортованих

Кілька днів тому до України повернуся 18-річний Богдан Єрмохін. З весни 2022 року тоді ще неповнолітній хлопець з Маріуполя перебував на території Росії — туди його депортували окупанти після того, як захопили українські території. У РФ Єрмохіну оформили російське громадянство, намагалися влаштувати у родину. Проте хлопець неодноразово заявляв, що хоче повернутися в Україну, де його законним представником може виступати доросла сестра, намагався приїхати самостійно, але його зупинили на кордоні. Україна своєю чергою вимагала повернути Богдана, але росіяни відмовлялися, мовляв, неповнолітній не може самостійно вирішувати, де йому жити.

Про історію Богдана Єрмохіна заговорили після того, як стало відомо, що у Росії хлопці принесли повістку, аби він став на облік в російському військкоматі. Після цього українська сторона посилила роботу з повернення Богдана. Зрештою це стала можливим.

Про цей факт сказав у своєму традиційному зверненні президент України. Володимир Зеленський окремо подякував Катару за посередництво й допомогу.

Влада Катару виступила посередником в питанні повернення в Україну Богдана Єрмохіна, викраденого з Маріуполя навесні 2022 року
Фото: facebook.com/office.ombudsman.ua

Це не перше повернення української дитини при посередництві Катару. У жовтні цього року вдалося повернути в Україну ще чотирьох дітей. Про це першим повідомило міністерство закордонних справ цієї країни. Тоді ж прессекретарка МЗС Катару Лолва Аль-Хатер написала: "Катар продовжить свої посередницькі зусилля в цьому напрямі та в інших, відповідно до своїх принципів розв'язання конфліктів і встановлення миру".

Як зазначив The Washington Post, Катар став посередником на прохання українського уряду. Діти пройшли через посольство Катару в Москві та різними маршрутами вирушили додому.

Відомо, що ще у червні прем'єр-міністр Катару шейх Мохаммед бін Абдулрахман бін Джассім Аль Тані, який також є міністром закордонних справ, відвідав Москву, зустрівся особисто з Путіним та іншими високопосадовцями. У липні він прибув до Києва. Розмовляв з президентом Зеленським та прем'єром Денисом Шмигалем. Останній публічно подякував Катару за готовність виступити посередником у поверненні українських дітей з Росії.

Йдеться про те, що Катар може долучитися до імплементації четвертого пункту Української формули миру, ініційованої президентом Зеленським, — повернення всіх полонених і депортованих, зокрема, й дітей.

Чому політика умиротворення є традиційною для Катару

Катар — невелика країна на узбережжі Перської затоки Аравійського півострова. У минулому вона була неодноразово учасником перемовин у глобальних кризах, а нині грає важливу роль у переговорах щодо війни між Ізраїлем і бойовим угрупованням ХАМАС, яке контролює Сектор Гази.

Експерти говорять, катарські політики раніше більш відверто симпатизували консервативним ісламістам, це полегшувало контакти з фундаменталістськими групами. Зокрема, щодо перемовин щодо звільнення заручників. Останніми роками очільники Катару прагнуть мати більш тісні зв'язки з західним світом, зокрема США. Але не полишають ідею виступати у кризових ситуаціях як перемовники. Країна зробила посередництво в конфліктах центральним елементом своєї зовнішньополітичної стратегії.

Важливо Мирні перемовини або довга війна. Чому Україні натякають на стіл переговорів

"Це найбагатша країна цього регіону. Вони дуже занурені в османські та близькосхідні справи. Еліта цієї маленької країни дуже впливова в ісламському світі", — додає Фокусу й політолог, конфліктолог-міжнародник, директор Інституту зовнішньополітичних досліджень Григорій Перепелиця.

"Катар — один з ключових союзників Америки поза НАТО. На території Катару розташована найбільша американська військова база. Керівництво Катару доволі амбіційне — воно реально хоче впливати на події у регіоні", — говорить Фокусу і директор Центру близькосхідних досліджень Ігор Семиволос.

Він додає, що значною мірою це пов'язано з власною безпекою, тому що на їх думку саме така активна позиція формує безпековий пояс. "Мовляв, чим більше союзників, контактів та взаємодій, тим менше шансів, що хтось спробує, в першу чергу Саудівська Аравія та Об'єднані Арабські Емірати, нав'язати Катару якусь свою волю. А вони неодноразово пробували це зробити", — пояснює експерт.

Володимир Зеленський мав зустріч з еміром Катару Тамімом бін Хамадом Аль Тані в 2021 році
Фото: Офис президента

Відомо, до того як Талібан переміг в Афганістані, таліби відкрили своє посольство в Досі, столиці Катару. Саме за його стінами вони вели перемовини, зокрема, зі США. Ним міжнародна спільнота досі користується для вирішення гуманітарних питань. ХАМАС також має політичне представництво в Катарі. Саме там з ним можна вести перемовини. Частина лідерів ХАМАСу перебувають на території Катару, як гості Еміра. Катар наголошує, що їх майданчик — не прихисток для ймовірних терористів, а перемовний майданчик.

"Катар має на ХАМАС суттєвий вплив. По-перше, вони ідеологічно близькі, оскільки Катар підтримує ісламістські проєкти, пов’язані з рухом "Брати-мусульмани", продуктом якого є ХАМАС. По-друге, вони пов’язані політично. У катарської еліти тісні політичні контакти з політичним крилом ХАМАС. Це так зване їх політбюро. Плюс в них є фінансові інтереси. Катар фінансував ХАМАС, зокрема, й офіційно, через схеми, які були створені в домовленостях між Єгиптом, Ізраїлем та ХАМАС, які дозволяли фінансувати ці території. Так, щоб не напряму, не через ООН. Одним з розпорядників таких фондів допомоги був Катар. По суті через Катар йшло фінансування сектору Гази. Тобто це один з гравців, який має безпосередній вплив на ХАМАС", — говорить Фокусу експерт Інституту майбутнього Ілля Куса.

Він наголошує: йдеться не про контроль, а саме вплив. І цей вплив не лише політичний, а й економічний, продиктований особливостями ісламського світу.

Саме тому після початку нападу Хамасу на Ізраїль експерти одразу говорили, що у конфлікт має вступити Катар як сторона-посередник.

Якою може бути допомога Катару в українських реаліях

Але виникає питання, які можливості може мати Катар, коли доводиться домовлятися не в країнах Близького Сходу, а у Європі, нехай і з Росією.

Дипломатичні відносини України та Катару достатньо обмежені. На цьому наголошує Ілля Куса.

"Є політичні базові контакти на рівні дипломатів і лідерів держав, але стратегічними ці відносини назвати не можна, — пояснює він. — У Катару є можливості грати роль посередника, наявний відповідний досвід, але чи буде він головним посередником в питанні полонених — це питання. З одного боку, я не бачу якихось суттєвих бар’єрів. З іншого, є фактор Ізраїлю. Якщо катарські еліти не захочуть допомагати Україні, вони можуть використати нашу проізраїльську позицію, як аргумент для відмови".

Українська влада намагається залучитися підтримкою країн Глобального Півдня. Джидда в Саудівській Аравії стала одним з майданчиків таких переговорів
Фото: Офіс президента

Але наразі, за словами експерта, існує конкуренція за цей статус. Саудівська Аравія, Арабські Емірати та Туреччина також заявляли про можливість відігравати роль посередника.

"Саудівська Аравія, Емірати, Катар і Туреччина — всі вони мають і досвід і можливості, — додає Куса. — Участь їх залежить від переговорів. У нашій історії Туреччина вже зіграла роль посередника у випадку повернення захисників Маріуполя. Саудівська Аравія також брала участь у перемовинах з повернення полонених. Ще є Оман, країна, яка є традиційним посередником на Близькому Сході в регіональних питаннях (була посередником у Ємені, Сирії, — Фокус). На міжнародному рівні вони менше брали участь як перемовник у конфліктах".

Чому такі перемовини цікаві Катару?

"Наразі Катар намагається грати роль. Сьогодні в умовах вже третьої світової війни затребувана миротворчість. Саме тому Катар намагається посилити свій вплив завдяки посередницьким функціям між Ізраїлем та Хамасом. Саме тому застосовують і до України цю модель миротворчості. Цим вони також хочуть посилити свій вплив", — переконаний Перепелиця.

Він зазначає, Ердоган теж експлуатує модель миротворчості для просування власних інтересів. І Китай підготував 12 пунктів мирного плану Сі Цзіньпіна.

"Але питання в тому, наскільки це намагання бути посередниками, взагалі відповідає врегулюванню цих конфліктів в реальності. Такі ідеї дуже далекі від неї. Ще раз: подібні перемовники переслідують свої егоїстичні інтереси", — додає експерт.

Які інтереси перемовників в Україні

Катар допомагає не просто так. Окрім ролі миротворця, країну можуть цікавити економічні інтереси, припускають експерти.

Під час візиту Зеленського в Катар у квітні 2021 року йшлося, що Катар може інвестувати у сонячну енергетику та українські порти, зокрема, "Ольвія" у Миколаєві. Його було передано в концесію QTerminals Olvia, що входить до групи катарського портового оператора QTerminals.

"Наразі ці пропозиції неактуальні, — зазначає Куса. — До війни їх цікавив імпорт зерна, інвестиції в портову інфраструктуру, точніше захист цих інвестицій. У принципі цим все і обмежувалось. В Україні інвестиційна політика завжди була слабкою, а в умовах війни про це говорити вже не актуально".

Коли країни Перської затоки оголосили Катару економічну, політичну блокаду, саме Україна забезпечувала Катар продовольством
Фото: Ілюстративне фото

Проте Ігор Семиволос не погоджується — у Катару є економічний інтерес. І це продовольство.

"Так, перш за все це продовольство. Не слід забувати, що коли країни Перської затоки оголосили Катару економічну, політичну блокаду, саме Україна забезпечувала Катар продовольством. І ми говоримо про потужний товарообіг, враховуючи, що це невеличка країна, і її ринок не такий вже ємкий. У 2021 році ми мали більше ніж 200 млн доларів плюсового товарообігу. І Катар досі цікавлять українська інфраструктура, передусім порти. Тут є також опції для спільної роботи", — пояснює аналітик.

Наразі ж Катару цікаво зайти у велику політику через гуманітарні питання, аби покращувати свій імідж. Катар — країна з великими грошима, яка намагається інвестувати їх у світі, тож підвищити свій рейтинг для них важливо.

Важливо Третя світова війна вже розпочалася: чому західний світ не хоче її помічати
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Європейці змінюють стратегію військової допомоги Україні – WP
Факти ICTV
2025-04-20T21:57:59Z
Обіцяні Україні Австралією танки Abrams досі не виїхали: причини
ZN UA
2025-04-28T21:49:39Z
Міноборони допустило до експлуатації понад 330 зразків безпілотників українського виробництва
iPress
2025-04-28T21:27:22Z
Наречете себе на цілий рік нещасть: що категорично заборонено робити 29 квітня
Telegraf
2025-04-28T21:21:10Z
Військові Британії не наближатимуться до лінії фронту, а зосередяться на навчанні ЗСУ – Telegraph
Факти ICTV
2025-04-28T21:12:42Z
Третина поляків планує виїхати у разі війни з Росією – опитування
ZN UA
2025-04-28T20:55:34Z
Дніпряни при виході на пенсію можуть отримати десять виплат одразу: що для цього потрібно
Политека
2025-04-28T20:01:36Z
Які нові електронні послуги зʼявилися в «Дії» за цей рік
InternetUA
2025-04-28T19:46:42Z
Педро Санчес закликав громадян не користуватися телефонами без крайньої необхідності
InternetUA
2025-04-28T19:46:39Z
Китайські науковці випробували неядерну водневу бомбу
ГЛАВКОМ NET
2025-04-20T19:57:49Z
Зеленський заслухав доповіді керівників СЗР та СБУ
ГЛАВКОМ NET
2025-04-28T22:06:21Z
"Помруть мільйони": Венс знову дав прогноз на війну Росії проти України
Telegraf
2025-04-28T22:00:54Z
Документ про економічне партнерство зі США став рівноправним – Зеленський
ZN UA
2025-04-28T21:40:25Z
Макрон обіцяє посилення тиску на Росію з боку Європи та США
Лига
2025-04-28T21:27:42Z
Хронологія війни – день 1161: бої на фронті не вщухають, а над Україною літають безпілотники
Telegraf
2025-04-28T21:03:40Z
Війна, день 1160. путін оголосив про "перемир'я" напередодні Дня пам'яті та перемоги над нацизмом — Зеленський назвав це "спробою маніпуляції"
Football.ua
2025-04-28T21:01:25Z
Погана новина для Трампа: чому Кремль визнав участь КНДР у війні проти України
24tv
2025-04-28T20:48:10Z
Мерц розкрив три принципи щодо війни Росії проти України
Хвиля
2025-04-28T20:36:27Z
Ще один Візлі: зірка "Гаррі Поттера" вдруге став батьком
GlavRed
2025-04-28T21:27:09Z
Де зараз оперна діва Валентина Степова і чим вона займається після смерті чоловіка
24tv
2025-04-28T20:33:10Z
Меган Маркл уперше прокоментувала розлучення з принцом Гаррі
GlavRed
2025-04-28T20:27:55Z
Вдова Віталія Білоножка зворушливо вшанувала пам'ять покійного співака
GlavRed
2025-04-28T20:27:51Z
"Дякую Богу за це щастя": Могилевська вперше показала свого чоловіка
GlavRed
2025-04-28T20:27:36Z
7 захопливих українських серіалів, які можна подивитися на YouTube
24tv
2025-04-28T19:57:00Z
Великі справи у Малому театрі. Як оживають скарби Розстріляного відродження
ГЛАВКОМ NET
2025-04-28T19:36:27Z
"Підемо під вінець": Melovin підтвердив стосунки з відомою співачкою
GlavRed
2025-04-28T19:25:53Z
Чорні штани — класика гардероба – ідеї образів для будь-якої нагоди
GlavRed
2025-04-28T19:25:23Z
IBM інвестує $150 мільярдів у США для розвитку квантових технологій та виробництва
InternetUA
2025-04-28T22:02:21Z
Ексочільник компанії «Оператор ГТС України» підтримав призначення Корецького
ГЛАВКОМ NET
2025-04-28T21:33:56Z
Porsche продовжує поставки в США попри повідомлення дилерів про припинення поставок
Топ Жир
2025-04-28T21:30:22Z
Temu підвищує ціни для американців через мита США для Китаю
InternetUA
2025-04-28T20:49:26Z
Напругу в розетках підвищать до 230 В: чи є небезпека і що зміниться для українців
GlavRed
2025-04-28T20:27:15Z
Українцям платитимуть подвійні лікарняні: кому нові правила від ПФУ додадуть грошей
Знай
2025-04-28T20:12:46Z
Беззаперечний лідер: в якому регіоні зосереджені найбільші запаси нафти у світі
24tv
2025-04-28T20:03:50Z
Польща оновила угоду про будівництво першої АЕС
iPress
2025-04-28T20:03:08Z
Новий законопроєкт про криптовалюти в Україні: заборонять деякі види реклами та захистять споживачів
ITC
2025-04-28T19:43:11Z
На Чернігівщині через атаку дронів загинув пенсіонер
ГЛАВКОМ NET
2025-04-28T21:51:21Z
Кошта про масштабні відключення електроенергії в Європі: Наразі ознак кібератаки немає
InternetUA
2025-04-28T21:49:27Z
Прем'єр Іспанії заявив, що електропостачання відновлено на половині території країни
24tv
2025-04-28T21:39:55Z
У Новоросійську пролунали гучні вибухи: є загоряння
ГЛАВКОМ NET
2025-04-28T21:09:26Z
На Миколаївщині чоловік кинув гранату в поліцейських: один загинув, ще 3 поранені
GlavRed
2025-04-28T20:57:55Z
У деяких районах Іспанії та Португалії поступово відновлюється електропостачання
ГЛАВКОМ NET
2025-04-28T20:54:53Z
У Новоросійську після сильних вибухів загорілась стоянка та цистерна з паливом
24tv
2025-04-28T20:42:45Z
На нафтобазі під Новоросійськом у Росії спалахнула масштабна пожежа
Telegraf
2025-04-28T20:37:33Z
У Верблюжій затоці в Оболонському районі виявлено великий шматок ракети
ГЛАВКОМ NET
2025-04-28T19:36:47Z
Урожай картоплі буде рекордним: вам потрібен лише один аптечний засіб
24tv
2025-04-28T18:36:03Z
Роботи Neuralink уже імплантують чипи в мозок, хірурги скоро будуть не потрібні, - Маск
InternetUA
2025-04-28T18:16:02Z
Алергія чи застуда: як відрізнити ці захворювання весною
24tv
2025-04-28T17:54:26Z
Як самостійно видалити кліща: епідеміологиня поділилася важливими нюансами
Знай
2025-04-28T17:51:38Z
Вірус папіломи людини: близько 29% молодих українців не знаю, що це
ZN UA
2025-04-28T16:34:53Z
Персик мрії — це реально: ключові поради від садівника
GlavRed
2025-04-28T16:27:26Z
Їжа без пестицидів — мозок без туману
360ua.news
2025-04-28T15:03:44Z
Виявили "перемикач" хвороби Паркінсона: це може стати революцією в лікуванні захворювання
24tv
2025-04-28T14:24:57Z
Кульбаби на ділянці: як впоратися з жовтим загарбником швидко і надовго
Знай
2025-04-28T13:51:55Z
З'їжджаються бригади з усієї України: нові подробиці атаки газовий об'єкт у Черкасах
GlavRed
2025-04-28T21:27:32Z
Росіяни знову запустили "Шахеди": в яких регіонах України загроза ворожого удару
24tv
2025-04-28T20:21:27Z
Оперативна інформація щодо російського вторгнення станом на 22:00 28.04.2025
Украина Криминальная
2025-04-28T20:15:24Z
Росіяни дуже бояться втратити Крим, – у ГУР пояснили основну ціль окупантів
24tv
2025-04-28T20:03:13Z
До Сум лишилось 25 кілометрів: які населені пункти захопили росіяни
GlavRed
2025-04-28T19:54:59Z
Погода в Україні 29 квітня: впродовж дня відчутно потеплішає
Комсомольская правда
2025-04-28T19:34:52Z
У Києві тимчасово обмежать рух пішоходів в підземних переходах на Майдані Незалежності та Європейській площі
Украина Криминальная
2025-04-28T19:25:14Z
Черкащина зазнала однієї з найбільших атак РФ: в ОВА розкрили наслідки
FaceNews
2025-04-28T19:16:20Z
По телевізору не казали слово "війна", зате про нацистів чули багато, – полонений з Криму
24tv
2025-04-28T18:57:03Z
Чому підлога постійно липка після миття: список помилок, які роблять всі
24tv
2025-04-28T22:00:16Z
Навіть не треба мʼяса: нереально смачна запіканка на вечерю – її з'їдають в одну мить
24tv
2025-04-28T20:57:07Z
Пліснява з вікон зникне раз і назавжди: елементарний спосіб
24tv
2025-04-28T20:03:38Z
Насолода, перед якою не встоїть ніхто: рецепт знаменитого "Битого скла" з крекерами
24tv
2025-04-28T19:36:36Z
Ось 3 головні причини постійних сварок у парах
24tv
2025-04-28T19:36:07Z
Що потрібно для потужного росту перцю: експерт радить особливе підживлення
GlavRed
2025-04-28T19:25:29Z
Непал посилить умови для альпіністів - сходження на Еверест дозволять не всім
Комсомольская правда
2025-04-28T18:40:14Z
Як Альпи, але дешевше: куди поїхати за кордоном, щоб закохатися в гори
24tv
2025-04-28T18:21:04Z
Чому потрібно чистити садові інструменти: як це робити правильно
24tv
2025-04-28T17:54:15Z
Ексчемпіон UFC, який боксував із Ф'юрі та Джошуа, на смерть збив дівчину
ZN UA
2025-04-28T21:58:47Z
Онлайн-трансляція матчу Арсенал – ПСЖ у півфіналі Ліги чемпіонів
24tv
2025-04-28T21:24:26Z
29 квітня: яке сьогодні свято, традиції та заборони
ГЛАВКОМ NET
2025-04-28T21:09:25Z
Серія А: Педро і Ондрейка обмінялися дублями, перемога Кальярі
Football.ua
2025-04-28T20:49:27Z
Стало відомо, коли відбудеться переможний парад Ліверпуля
Football.ua
2025-04-28T20:19:36Z
Анчелотті погодився очолити збірну Бразилії на ЧС-2026 — Романо
Football.ua
2025-04-28T19:52:45Z
Барселона розгромила Трабзонспор та виграла Юнацьку лігу УЄФА
Football.ua
2025-04-28T19:01:22Z
Суд обрав запобіжний захід колишньому українському боксеру: що відомо
24tv
2025-04-28T18:45:32Z
Удінезе та Болонья сильнішого не визначили
Football.ua
2025-04-28T18:34:14Z
Штучний інтелект Цукерберга викрили в «розбещенні» підлітків
InternetUA
2025-04-28T20:37:51Z
Яєшня над розплавленим металом: як Дмитро Комаров працював горновим на "Запоріжсталі"
24tv
2025-04-28T20:18:07Z
Невідомі вкрали біткоїнів на $333 млн. — токени Monero подорожчали на 50%. Але чому?
ITC
2025-04-28T19:43:33Z
В Ізраїлі знайшли перший доказ однієї з біблійних битв
1News
2025-04-28T19:18:53Z
Як гігантські крокодили змінили уявлення про стародавніх хижаків
360ua.news
2025-04-28T19:15:07Z
Клієнти lifecell обурені новою послугою: "Поки дві нирки є, то воно не страшно"
Знай
2025-04-28T19:12:26Z
Sucker Punch поділилася подробицями Ghost of Yotei: у грі буде некласична кампанія і свобода дій
24tv
2025-04-28T19:06:41Z
Німецький стартап анонсував швидку появу повністю автономних ударних дронів
InternetUA
2025-04-28T19:01:33Z
Elden Ring розійшлася накладом у 30 мільйонів копій
24tv
2025-04-28T18:57:27Z
Понад половина власників автомобілів Tesla повідомляють про акти вандалізму зі сторони невідомих осіб
Топ Жир
2025-04-28T22:00:05Z
Секретний зміст нового назв Renault Boreal SUV
Топ Жир
2025-04-28T21:00:24Z
“Subaru переносить виробництво до Канади через вплив тарифів Трампа”
Топ Жир
2025-04-28T20:00:33Z
Автомобіль Mazda RX-7 1982 року з пробігом лише 1 600 миль був прихований протягом 43 років
Топ Жир
2025-04-28T19:30:55Z
У Києві покажуть легендарний австрійський всюдихід
AutoCentre
2025-04-28T19:10:32Z
Мотоцикл Brough Superior 1925 року продали на аукціоні
360ua.news
2025-04-28T18:30:16Z
Великі зміни: новий Chevrolet Captiva 2025 стане електрокаром
Фокус
2025-04-28T18:21:55Z
KGM представив вантажну версію SsangYong Rexton
360ua.news
2025-04-28T18:01:22Z
Чи було помічено бюджетну модель 2 Tesla на відкритому повітрі?
Топ Жир
2025-04-28T18:00:04Z