MY.UAНовини
Визволення дітей, полонених та розбудова портів: чому Катар хоче стати посередником для України
Визволення дітей, полонених та розбудова портів: чому Катар хоче стати посередником для України

Визволення дітей, полонених та розбудова портів: чому Катар хоче стати посередником для України

Катар може стати посередником у поверненні викрадених Росією українських громадян, зокрема дітей. Ця країна зробила посередництво в конфліктах одним з елементів своєї зовнішньополітичної стратегії та можливістю мати вплив у світі. Чи спрацює вона у випадку України, дізнався Фокус.

Недитяча тема: повернення депортованих

Кілька днів тому до України повернуся 18-річний Богдан Єрмохін. З весни 2022 року тоді ще неповнолітній хлопець з Маріуполя перебував на території Росії — туди його депортували окупанти після того, як захопили українські території. У РФ Єрмохіну оформили російське громадянство, намагалися влаштувати у родину. Проте хлопець неодноразово заявляв, що хоче повернутися в Україну, де його законним представником може виступати доросла сестра, намагався приїхати самостійно, але його зупинили на кордоні. Україна своєю чергою вимагала повернути Богдана, але росіяни відмовлялися, мовляв, неповнолітній не може самостійно вирішувати, де йому жити.

Про історію Богдана Єрмохіна заговорили після того, як стало відомо, що у Росії хлопці принесли повістку, аби він став на облік в російському військкоматі. Після цього українська сторона посилила роботу з повернення Богдана. Зрештою це стала можливим.

Про цей факт сказав у своєму традиційному зверненні президент України. Володимир Зеленський окремо подякував Катару за посередництво й допомогу.

Влада Катару виступила посередником в питанні повернення в Україну Богдана Єрмохіна, викраденого з Маріуполя навесні 2022 року
Фото: facebook.com/office.ombudsman.ua

Це не перше повернення української дитини при посередництві Катару. У жовтні цього року вдалося повернути в Україну ще чотирьох дітей. Про це першим повідомило міністерство закордонних справ цієї країни. Тоді ж прессекретарка МЗС Катару Лолва Аль-Хатер написала: "Катар продовжить свої посередницькі зусилля в цьому напрямі та в інших, відповідно до своїх принципів розв'язання конфліктів і встановлення миру".

Як зазначив The Washington Post, Катар став посередником на прохання українського уряду. Діти пройшли через посольство Катару в Москві та різними маршрутами вирушили додому.

Відомо, що ще у червні прем'єр-міністр Катару шейх Мохаммед бін Абдулрахман бін Джассім Аль Тані, який також є міністром закордонних справ, відвідав Москву, зустрівся особисто з Путіним та іншими високопосадовцями. У липні він прибув до Києва. Розмовляв з президентом Зеленським та прем'єром Денисом Шмигалем. Останній публічно подякував Катару за готовність виступити посередником у поверненні українських дітей з Росії.

Йдеться про те, що Катар може долучитися до імплементації четвертого пункту Української формули миру, ініційованої президентом Зеленським, — повернення всіх полонених і депортованих, зокрема, й дітей.

Чому політика умиротворення є традиційною для Катару

Катар — невелика країна на узбережжі Перської затоки Аравійського півострова. У минулому вона була неодноразово учасником перемовин у глобальних кризах, а нині грає важливу роль у переговорах щодо війни між Ізраїлем і бойовим угрупованням ХАМАС, яке контролює Сектор Гази.

Експерти говорять, катарські політики раніше більш відверто симпатизували консервативним ісламістам, це полегшувало контакти з фундаменталістськими групами. Зокрема, щодо перемовин щодо звільнення заручників. Останніми роками очільники Катару прагнуть мати більш тісні зв'язки з західним світом, зокрема США. Але не полишають ідею виступати у кризових ситуаціях як перемовники. Країна зробила посередництво в конфліктах центральним елементом своєї зовнішньополітичної стратегії.

Важливо Мирні перемовини або довга війна. Чому Україні натякають на стіл переговорів

"Це найбагатша країна цього регіону. Вони дуже занурені в османські та близькосхідні справи. Еліта цієї маленької країни дуже впливова в ісламському світі", — додає Фокусу й політолог, конфліктолог-міжнародник, директор Інституту зовнішньополітичних досліджень Григорій Перепелиця.

"Катар — один з ключових союзників Америки поза НАТО. На території Катару розташована найбільша американська військова база. Керівництво Катару доволі амбіційне — воно реально хоче впливати на події у регіоні", — говорить Фокусу і директор Центру близькосхідних досліджень Ігор Семиволос.

Він додає, що значною мірою це пов'язано з власною безпекою, тому що на їх думку саме така активна позиція формує безпековий пояс. "Мовляв, чим більше союзників, контактів та взаємодій, тим менше шансів, що хтось спробує, в першу чергу Саудівська Аравія та Об'єднані Арабські Емірати, нав'язати Катару якусь свою волю. А вони неодноразово пробували це зробити", — пояснює експерт.

Володимир Зеленський мав зустріч з еміром Катару Тамімом бін Хамадом Аль Тані в 2021 році
Фото: Офис президента

Відомо, до того як Талібан переміг в Афганістані, таліби відкрили своє посольство в Досі, столиці Катару. Саме за його стінами вони вели перемовини, зокрема, зі США. Ним міжнародна спільнота досі користується для вирішення гуманітарних питань. ХАМАС також має політичне представництво в Катарі. Саме там з ним можна вести перемовини. Частина лідерів ХАМАСу перебувають на території Катару, як гості Еміра. Катар наголошує, що їх майданчик — не прихисток для ймовірних терористів, а перемовний майданчик.

"Катар має на ХАМАС суттєвий вплив. По-перше, вони ідеологічно близькі, оскільки Катар підтримує ісламістські проєкти, пов’язані з рухом "Брати-мусульмани", продуктом якого є ХАМАС. По-друге, вони пов’язані політично. У катарської еліти тісні політичні контакти з політичним крилом ХАМАС. Це так зване їх політбюро. Плюс в них є фінансові інтереси. Катар фінансував ХАМАС, зокрема, й офіційно, через схеми, які були створені в домовленостях між Єгиптом, Ізраїлем та ХАМАС, які дозволяли фінансувати ці території. Так, щоб не напряму, не через ООН. Одним з розпорядників таких фондів допомоги був Катар. По суті через Катар йшло фінансування сектору Гази. Тобто це один з гравців, який має безпосередній вплив на ХАМАС", — говорить Фокусу експерт Інституту майбутнього Ілля Куса.

Він наголошує: йдеться не про контроль, а саме вплив. І цей вплив не лише політичний, а й економічний, продиктований особливостями ісламського світу.

Саме тому після початку нападу Хамасу на Ізраїль експерти одразу говорили, що у конфлікт має вступити Катар як сторона-посередник.

Якою може бути допомога Катару в українських реаліях

Але виникає питання, які можливості може мати Катар, коли доводиться домовлятися не в країнах Близького Сходу, а у Європі, нехай і з Росією.

Дипломатичні відносини України та Катару достатньо обмежені. На цьому наголошує Ілля Куса.

"Є політичні базові контакти на рівні дипломатів і лідерів держав, але стратегічними ці відносини назвати не можна, — пояснює він. — У Катару є можливості грати роль посередника, наявний відповідний досвід, але чи буде він головним посередником в питанні полонених — це питання. З одного боку, я не бачу якихось суттєвих бар’єрів. З іншого, є фактор Ізраїлю. Якщо катарські еліти не захочуть допомагати Україні, вони можуть використати нашу проізраїльську позицію, як аргумент для відмови".

Українська влада намагається залучитися підтримкою країн Глобального Півдня. Джидда в Саудівській Аравії стала одним з майданчиків таких переговорів
Фото: Офіс президента

Але наразі, за словами експерта, існує конкуренція за цей статус. Саудівська Аравія, Арабські Емірати та Туреччина також заявляли про можливість відігравати роль посередника.

"Саудівська Аравія, Емірати, Катар і Туреччина — всі вони мають і досвід і можливості, — додає Куса. — Участь їх залежить від переговорів. У нашій історії Туреччина вже зіграла роль посередника у випадку повернення захисників Маріуполя. Саудівська Аравія також брала участь у перемовинах з повернення полонених. Ще є Оман, країна, яка є традиційним посередником на Близькому Сході в регіональних питаннях (була посередником у Ємені, Сирії, — Фокус). На міжнародному рівні вони менше брали участь як перемовник у конфліктах".

Чому такі перемовини цікаві Катару?

"Наразі Катар намагається грати роль. Сьогодні в умовах вже третьої світової війни затребувана миротворчість. Саме тому Катар намагається посилити свій вплив завдяки посередницьким функціям між Ізраїлем та Хамасом. Саме тому застосовують і до України цю модель миротворчості. Цим вони також хочуть посилити свій вплив", — переконаний Перепелиця.

Він зазначає, Ердоган теж експлуатує модель миротворчості для просування власних інтересів. І Китай підготував 12 пунктів мирного плану Сі Цзіньпіна.

"Але питання в тому, наскільки це намагання бути посередниками, взагалі відповідає врегулюванню цих конфліктів в реальності. Такі ідеї дуже далекі від неї. Ще раз: подібні перемовники переслідують свої егоїстичні інтереси", — додає експерт.

Які інтереси перемовників в Україні

Катар допомагає не просто так. Окрім ролі миротворця, країну можуть цікавити економічні інтереси, припускають експерти.

Під час візиту Зеленського в Катар у квітні 2021 року йшлося, що Катар може інвестувати у сонячну енергетику та українські порти, зокрема, "Ольвія" у Миколаєві. Його було передано в концесію QTerminals Olvia, що входить до групи катарського портового оператора QTerminals.

"Наразі ці пропозиції неактуальні, — зазначає Куса. — До війни їх цікавив імпорт зерна, інвестиції в портову інфраструктуру, точніше захист цих інвестицій. У принципі цим все і обмежувалось. В Україні інвестиційна політика завжди була слабкою, а в умовах війни про це говорити вже не актуально".

Коли країни Перської затоки оголосили Катару економічну, політичну блокаду, саме Україна забезпечувала Катар продовольством
Фото: Ілюстративне фото

Проте Ігор Семиволос не погоджується — у Катару є економічний інтерес. І це продовольство.

"Так, перш за все це продовольство. Не слід забувати, що коли країни Перської затоки оголосили Катару економічну, політичну блокаду, саме Україна забезпечувала Катар продовольством. І ми говоримо про потужний товарообіг, враховуючи, що це невеличка країна, і її ринок не такий вже ємкий. У 2021 році ми мали більше ніж 200 млн доларів плюсового товарообігу. І Катар досі цікавлять українська інфраструктура, передусім порти. Тут є також опції для спільної роботи", — пояснює аналітик.

Наразі ж Катару цікаво зайти у велику політику через гуманітарні питання, аби покращувати свій імідж. Катар — країна з великими грошима, яка намагається інвестувати їх у світі, тож підвищити свій рейтинг для них важливо.

Важливо Третя світова війна вже розпочалася: чому західний світ не хоче її помічати
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Найбільшу опозиційну партію Іспанії сколихнув корупційний скандал
Европейская правда
2025-07-18T16:06:35Z
Ердоган та Путін провели розмову: серед тем – Україна
ГЛАВКОМ NET
2025-07-18T16:06:32Z
Лондон офіційно звинуватив розвідку Росії у кібершпигунстві
24tv
2025-07-18T16:06:18Z
Таємниця "списку Епштейна": як скандал з вечірками багатіїв шокував Америку і чи причетний Трамп
24tv
2025-07-18T16:03:42Z
РНБО проведе аудит виконання рішень Ставки Верховного головнокомандувача - Умєров
УкраинФорм
2025-07-18T16:03:27Z
Командувач СБС: Я не знаю, яка з країн НАТО здатна захистити місто від 300 "шахедів"
Лига
2025-07-18T16:00:26Z
Судитимуть настоятеля храму УПЦ МП на Донеччині - «зливав» росіянам дані про Сили оборони
УкраинФорм
2025-07-18T15:58:05Z
Трамп навмисно обрав 50 днів для дедлайну Росії: у Путіна запланований цікавий візит
24tv
2025-07-18T15:57:10Z
Мерц сумнівається, що Україна вступить в ЄС до 2034 року
Европейская правда
2025-07-18T15:49:59Z
Цінове затишшя на ринку свинини припинилось
AgroPortal
2025-07-18T16:00:34Z
Британія разом з ЄС знижує "стелю цін" на російську нафту
Европейская правда
2025-07-18T15:58:23Z
Падіння курсу триває: скільки сьогодні треба гривень, аби купити 500 євро
24tv
2025-07-18T15:51:05Z
20 мільярдів у тінь: як "Укргідроенерго" фінансувала фірми зі скандальним минулим
Политека
2025-07-18T15:46:48Z
В Україні з'явиться аналог DOGE
ГЛАВКОМ NET
2025-07-18T15:45:01Z
Лідер не Київ чи Львів: де в Україні найбільше підскочили ціни на оренду житла
GlavRed
2025-07-18T15:36:25Z
Офіційні курси валют коливаються: яка валюта виросла, а яка впала
24tv
2025-07-18T15:24:02Z
Прикордонники попереджають про ремонт пропускного пункту на кордоні з Польщею
ГЛАВКОМ NET
2025-07-18T15:06:53Z
Австралія вперше запустила іпотеку під заставу біткоїна
ГЛАВКОМ NET
2025-07-18T15:06:32Z
У Вінниці відкрився центр психологічного здоров’я «Відновлення»
УкраинФорм
2025-07-18T15:57:22Z
Дослідження на мільйонах дітей ще раз спростувало брехню, яку поширюються антивакцинатори
24tv
2025-07-18T14:39:20Z
Як захистити килим від вицвітання на сонці: поради для довговічності
24tv
2025-07-18T14:36:41Z
У Трампа діагностували хронічну венозну недостатність - що відомо про цю хворобу
Gazeta UA
2025-07-18T14:33:20Z
Буряк почне рости як на дріжджах: потрібне суперове добриво
24tv
2025-07-18T13:45:15Z
Пілатес TRX допомагає швидко схуднути: ця практика вже підкорила тисячі дівчат
24tv
2025-07-18T13:36:38Z
В Україні почали виплачувати лікарняні по-новому: що зміниться
GlavRed
2025-07-18T13:27:54Z
Те, що він непотрібен – міф: навіщо апендикс в організмі людини і чи можна жити без нього
GlavRed
2025-07-18T12:27:44Z
Пропущений сніданок може стати причиною депресії: психолог пояснив, чому зранку потрібно їсти
24tv
2025-07-18T12:21:49Z
Новий графік руху транспорту в Києві: українців попередили, як зміняться маршрути на вихідних
Политека
2025-07-18T16:01:47Z
Українські диверсійні групи діють на глибину до 600 кілометрів у тилу Росії, – Ілля Павленко
24tv
2025-07-18T15:45:24Z
Росіяни знову атакували Херсон дроном, є поранені
УкраинФорм
2025-07-18T15:43:39Z
На Закарпатті розпочали реставрацію Середнянського замку
УкраинФорм
2025-07-18T15:40:58Z
Експосадовицю одного з Управлінь КМДА та фігурантку "п'яних вечірок" відправили під арешт
Khreschatyk
2025-07-18T15:33:59Z
Перша плавуча сонячна електростанція може з’явитися у Житомирі: який вигляд вона матиме
TSN
2025-07-18T15:33:01Z
Їх вже хотіли вкрасти, – мер Львова про останки агентів НКВС, які готові обміняти на бійців ЗСУ
24tv
2025-07-18T15:06:59Z
Подорожчання проїзду в Луцьку: яку ціну хочуть встановити
Политека
2025-07-18T15:00:54Z
Родинам загиблих у полоні військових платитимуть 15 мільйонів гривень
24tv
2025-07-18T15:00:51Z
Дрони Darts стали ще небезпечнішими: що відомо про оновлені ударні БПЛА
Фокус
2025-07-18T16:06:37Z
Федоров оцінив роботу МОН і заявив про трансформацію відомства
24tv
2025-07-18T16:06:14Z
В Україні через війну зникають птахи. Орнітолог назвав вразливі види
ГЛАВКОМ NET
2025-07-18T16:06:01Z
Україна може випробовувати західну зброю в бойових умовах: як це працюватиме
24tv
2025-07-18T16:00:36Z
Смертність в Україні майже утричі перевищила народжуваність
360ua.news
2025-07-18T16:00:19Z
19 липня стартує подання заяв до вишів – усе, що треба знати про вступ 2025
Фокус
2025-07-18T15:57:03Z
У стилі Grand Theft Auto: бригада "Рубіж" створила оригінальну рекламу контрактів "18-24"
Фокус
2025-07-18T15:45:16Z
Одеситка зізналася, скільки витрачає на себе місяць — чоловіків зачепило за живе
Telegraf
2025-07-18T15:42:05Z
Адміністратора Telegram-каналу судили за вимагання
Украина Криминальная
2025-07-18T15:33:33Z
Ось як викинути старе дзеркало, аби не накликати негаразди: не всі знають
24tv
2025-07-18T15:51:12Z
Збережіть часник аж до весни: прості секрети збереження урожаю
24tv
2025-07-18T15:30:38Z
Їх неможливо забути: 3 знаки зодіаку, розставання з якими пережити найважче
GlavRed
2025-07-18T15:27:27Z
"Чорний список" для консервації: які продукти краще не закривати в банки
GlavRed
2025-07-18T14:39:30Z
Така заготовка на зиму має бути в кожній родині: нереально смачна грибна ікра
24tv
2025-07-18T14:36:35Z
Хто зі знаків зодіаку в ретроградний Меркурій отримає доленосний шанс
24tv
2025-07-18T14:30:49Z
Тріо, що збиває з пантелику - яка різниця між Miss, Mrs і Ms в англійській мові
GlavRed
2025-07-18T14:27:27Z
Гороскоп Таро на завтра 19 липня: Близнюкам - діяти, Левам - говорити
GlavRed
2025-07-18T14:27:01Z
Безплатне шоу, про яке мало хто знає: чому світлячки світяться і коли їх можна побачити
Telegraf
2025-07-18T14:21:51Z
Наталка Денисенко вперше прокоментувала розлучення з Федінчиком і чому уникає коментарів
TSN
2025-07-18T15:45:28Z
Від полум'яної міді до дзеркального чорного: трендові фарбування волосся на літо 2025
24tv
2025-07-18T15:27:10Z
Нова книга про "Голодні ігри" уже скоро з'явиться українською: коли її можна буде придбати
24tv
2025-07-18T15:21:10Z
«Ліло і Стіч» став першим голлівудським фільмом цього року, який зібрав понад $1 мільярд
УкраинФорм
2025-07-18T15:18:36Z
Римейк "Ліло і Стіч" зібрав мільярд у прокаті
Gazeta UA
2025-07-18T15:15:14Z
Не фото чи картини: 4 нестандартних речі, які можна розмістити у рамку
24tv
2025-07-18T15:15:06Z
Мер Києва отримав мільйонну винагороду за зйомки у кіно під час війни
ГЛАВКОМ NET
2025-07-18T15:12:50Z
Батіг із фільму про Індіану Джонса продали на аукціоні за $525 тисяч
УкраинФорм
2025-07-18T15:09:28Z
Від диктатури до сцени: перебіжчики з КНДР підкорюють світ K-pop
Фокус
2025-07-18T14:30:54Z
В Україні стався справжній потоп. Зруйновано переїзд, люди залишились без транспортного сполучення
Telegraf
2025-07-18T16:06:35Z
Київський клуб вмикав російську музику і поплатився
TSN
2025-07-18T16:06:11Z
РФ атакувала Кам'янський район: є загиблі, пошкоджено кілька адмінбудівель
ГЛАВКОМ NET
2025-07-18T15:57:20Z
Дронова атака РФ по Камʼянському району: двоє загиблих, кількість поранених зросла до 12
УкраинФорм
2025-07-18T15:57:17Z
Пілот, який намагався відключити двигуни, розповів про "найважливіші 3 секунди" в житті
Фокус
2025-07-18T15:30:02Z
Через дії київських працівників ТЦК помер мобілізований — ДБР
ZN UA
2025-07-18T15:27:42Z
На Сумщині директор фірми заволодів понад ₴1,1 млн, призначених для будівництва фортифікаційних споруд
Украина Криминальная
2025-07-18T15:03:46Z
Суд обрав запобіжний захід для чиновниці КМДА Радової, затриманої на хабарі
ГЛАВКОМ NET
2025-07-18T14:57:07Z
У Росії п’яні прокурори втопилися у річці П’яна
1News
2025-07-18T14:48:07Z
Усик та Дюбуа офіційно зважилися: хто легший
Gazeta UA
2025-07-18T15:48:42Z
Що буде, якщо Усик програє Дюбуа у реванші
24tv
2025-07-18T15:42:35Z
ТОП-10 найбагатших боксерів світу: на якому місці Усик
24tv
2025-07-18T15:36:08Z
Олександрія викупила бразильця у Сан-Паулу
Football.ua
2025-07-18T15:31:32Z
Усик зіграв у настільний футбол із маленькою дівчинкою перед зважуванням: миле відео
24tv
2025-07-18T15:21:56Z
Англійський клуб має намір перехопити українця Забарного у ПСЖ - ЗМІ
ZN UA
2025-07-18T15:18:24Z
Усик відповів на звинувачення у шахрайстві від тренера Дюбуа
24tv
2025-07-18T15:15:49Z
Слава Україні! Усик потужно завершив останню дуель поглядів із Дюбуа
Telegraf
2025-07-18T15:06:05Z
Вінісіус може стати найдорожчим трансфером в історії футболу
360ua.news
2025-07-18T15:03:43Z
Як не загубитися у світі ШІ: 5 історій про те, як AI вже зараз допомагає в роботі, творчості та житті
TSN
2025-07-18T16:06:39Z
29 липня - онлайн-зустріч «Малий бізнес під час війни: як знайти опору в нестабільності» від Східного Варіанту
Детектор М
2025-07-18T16:04:21Z
Просто не впізнати: люди не вірять у неймовірне перевтілення дівчини
Фокус
2025-07-18T15:57:32Z
Дрони на ШІ: долітають і перехоплюють, та ще не мислять
InternetUA
2025-07-18T15:52:33Z
Відчуває біль і небезпеку: вчені створили першу нервову систему для роботів
Фокус
2025-07-18T15:45:02Z
У магазинах помітили критичний дефект нових смартфонів Galaxy Z Fold 7: у чому причина
Фокус
2025-07-18T15:42:21Z
Hubble показав зоряне скупчення у сузір'ї Золота Риба
УкраинФорм
2025-07-18T15:33:59Z
До Землі наближається "зонд невідомої цивілізації": вчений розкрив загадкові аномалії об'єкта
TSN
2025-07-18T15:33:25Z
Як захиститися від шахраїв у Viber: 7 простих способів
InternetUA
2025-07-18T15:27:32Z
Цей Volkswagen не потребує ідентифікації, щоб подарувати вам заряд енергії, який змусить вас злетіти
Топ Жир
2025-07-18T16:03:49Z
Subaru представила електрокросовер Uncharted — з розгоном до «сотні» за 5 секунд і запасом ходу 492 км
ITC
2025-07-18T15:16:26Z
Smart показав великий електрифікований кросовер із запасом ходу 1600 км
Фокус
2025-07-18T15:00:08Z
Митові збори майже миттєво знищили асортимент цього бренду
Топ Жир
2025-07-18T14:48:32Z
Smart представив офіційні зображення моделі #5
AutoCentre
2025-07-18T14:27:10Z
Subaru готується завоювати Європу за допомогою перемаркованих Toyota, включаючи електричну версію Outback
Топ Жир
2025-07-18T14:18:03Z
Новий Citroen C5 Aircross надходить у продаж: ціни та комплектації
Фокус
2025-07-18T14:06:49Z
Старт акції «Renault Taliant – вигідний варіант» на Renault Taliant 2024 року виробництва
AutoCentre
2025-07-18T13:33:03Z
Потужністю майже 1400 сил: флагманський кросовер Zeekr 9X розкрив усі секрети
AutoGeek
2025-07-18T13:24:56Z