MY.UAНовини
70 на 30. Напівреформа оплати праці під ялинку кмітливим чиновникам
70 на 30. Напівреформа оплати праці під ялинку кмітливим чиновникам

70 на 30. Напівреформа оплати праці під ялинку кмітливим чиновникам

70 на 30. Напівреформа оплати праці під ялинку кмітливим чиновникам

Нагадаємо, що вимогу Європи щодо запровадження справедливої оплати праці чиновників (однією з умов є оклад у розмірі 70%, премія — 30%) було викреслено з ухваленого закону про держслужбу мало не десять років тому. Тоді реформа держслужби лише стартувала, але й досі вона перебуває у статусі недореформи. У часи пандемії було скасовано конкурси на державні посади, і це дало можливість «слугам народу» поставити своїх людей на важливі позиції. І з цим усім мало би боротися Національне агентство України з питань державної служби (НАДС). Але воно, м'яко кажучи, втратило роль лідера в реформі, занурившись у нескінченну підготовку законопроєкту про нову європейську систему оплати праці держслужбовців.

І тут, як зазвичай, новий бюджетний рік захопив усіх зненацька, як і система 70 на 30. І зробили її у дуже дивний спосіб — через рядок у бюджеті-2024 та урядову постанову без базового законопроєкту (ініціатива пройшла лише перше читання), який і має запровадити системну класифікацію посад і зарплат держслужбовців. І це — велике поле для можливих маніпуляцій, які можуть призвести до зростання витрат на утримання держапарату під час війни. Тому не дивно, що зараз у пожежному порядку змінюються штатні розклади у держустановах і судах, де теж є держслужбовці.

Чому ця законодавча новела виявилася не для всіх? Про що думали депутати, коли приймали бюджет і впроваджували цю норму? Яка позиція Нацагентства з питань держслужби? І до чого тут Мінфін?

 

Стратегія Мінфіну та привілеї Верховної Ради&Ко

Найцікавіше у бюджеті-2024 криється у прикінцевих положеннях. А саме: умови оплати праці держслужбовців, які визначено іншими положеннями, не застосовуються під час визначення оплати праці держслужбовців апарату Верховної Ради. Тобто для них нічого не зміниться.

Таким чином створили особливі умови праці в бюджетному секторі. Такі інституції, як, до прикладу, міністерства, суди, опинилися в інших умовах — за формулою 70/30. Звісно, якщо вони до кінця 2023 року перейдуть на новий класифікатор посад. Нових окладів поки не затвердили, і тому низка бюджетних установ наввипередки змінюють штатний розклад і збільшують кількість керівних посад.

Народна депутатка Альона Шкрум («Батьківщина»), яка тривалий час займалася реформою держслужби, каже: «Україна мала провести реформу ще до повномасштабної війни.SIGMA (основна мета організації — зміцнення та вдосконалення публічного управління на європейському просторі. — І.Ф.) надає звіт кожен рік у тому числі щодо виконання нами цих вимог під час євроінтеграційних процесів. Кілька років тому ми набрали 0 балів за всіма критеріями оцінювання. Одна з вимог — зміна умов оплати праці. Всі держслужбовці мають поділятися на категорії та в усіх держорганах отримувати плюс-мінус однакову оплату за однакову роботу. І це не за рахунок премії. Щоб не був оклад мінімальний, а премія — 200 тисяч гривень».

Коли є такий дисбаланс між окладом і премією, то це може спричинити корупційні ризики. Окрім того, в державі досі була відсутня класифікація посад держслужби за функціональним принципом, що не давало змоги здійснювати оплату праці з урахуванням складності та відповідальності роботи на посаді. І вирішити це питання — одне із завдань Державної антикорпрограми на 2023–2025 роки.

Альона Шкрум наголошує, що при цьому має бути нормальний рівень зарплати, але тут є певні нюанси.

«Оскільки реформи не провели, кожен орган вимагає винятків та особливих умов. Антимонопольний комітет вимагає собі окремі зарплати. Вищих зарплат хочуть митниця, податкова, Рахункова палата і ЦВК. Суди від самого початку теж були незадоволені, але там не так багато держслужбовців. І маємо те, що маємо. Як народна депутатка можу тут не бути об’єктивною, але парламентську службу треба виводити окремо, як у всьому світі. Але ми недопрацювали, бо мав би бути ухвалений закон «Про парламентську службу». Звісно, зараз усі органи з цим граються — преміями, зарплатами, посадами. Особливо коли коштів і стратегії немає», — додає вона.

Народна депутатка зазначає, що проблема ще й у тому, що міністерства фінансуються по-різному. І каже про бюджет Міністерства фінансів, яке має можливість наймати кадри і створювати відділи, на відміну від Мінкульту чи МЗС. Відкритих офіційних даних на цей делікатний рахунок, звісно, немає. Тому ZN.UA працює над запитом до уряду, аби з’ясувати, який дисбаланс між преміями та окладами в різних міністерствах. Бо може виявитися так, що дохід водія в одному відомству більший, ніж дохід керівника відділу в іншому.

У Мінфіні підтверджують, що держоргани можуть мати різний рівень фінансування, але не згодні, що їхній бюджет зависокий.

«Дисбаланс у фінансуванні може бути саме завдяки парламентаріям, які лобіюють збільшення фондів тим чи іншим міністерствам. Аби такого не було, Мінфін і ініціював в бюджеті на 2024 рік зміну підходів в умовах оплати праці. Якби нас усе влаштовувало, то навіщо Мінфіну міняти підходи? Питання риторичне. І нескладно зробити прості арифметичні розрахунки: взяти фонд оплати праці кожного органу, поділити на фактичну чисельність і зрозуміти, які з органів багаті, а які бідні. І це точно не Мінфін», — говорить заступник міністра фінансів Роман Єрмоличев.

Альона Шкрум акцентує: через те, що у МЗС немає достатньо ресурсів, велике навантаження припадає саме на апарат Верховної Ради, який повинен допомагати готуватися нардепам у тому числі і до закордонних відряджень. І тому парламент вирішив не змінювати їм умов праці.

Голова бюджетного комітету Роксолана Підласа («Слуга народу») також пояснює, чому виникли такі особливі умови для парламенту.

«Тут незрівнянно висока кількість нормопроєктувальників проти адміністративного персоналу. Фактично всі секретаріати комітетів — це нормопроєктувальники. Тому вони поки не дуже вписуються в грейдову систему. Плюс у планах закон «Про парламентську службу», де будуть зафіксовані зарплати. Ми вивели майже всі органи з фіксованою в законі зарплатою — Національне агентство з питань запобігання корупції, Національне антикорупційне бюро України, Антимонопольний комітет, Нацкомісія, що здійснює держрегулювання у сферах енергетики та комунальних послуг», — зазначає вона.

Однак не лише нардепи захищають свій апарат. Схожі процеси розпочалися і там, де мають запустити нову систему оплати 70/30. Аби гарантувати своїм кращі зарплати, деякі інституції переробляють штатні розклади. Для кращих окладів змінюють назви посад і структурних підрозділів.

Додається кількість відділів — з’являються управління. Множаться управління — виникають департаменти. Або ж створюються самостійні підрозділи апарату. Так зростає кількість керівників, а також підвищується рівень підрозділу. І це позитивно впливає на зарплату. На папері все виглядає просто — кількість працівників не збільшується. Щоправда, більш захищеними матеріально стають або ті, хто отримав керівні посади, або ті, хто змінив свій підрозділ на вищий (у результаті або переведення службовця «нагору», або банальної зміни назви підрозділу). Решта залишаються на тих самих умовах утримання.

І тут спрацьовує принцип ланцюгової реакції. Якщо один орган має кращі умови, то ті, хто не трансформувався, втрачатимуть кадри, які можуть перейти в інші органи на держслужбу.

 

Агентство втраченого часу

Відповідальним за впровадження класифікатора і грейдів є НАДС. І про те, що це треба було зробити, ZN/UA писало ще кілька років тому, називаючи НАДС «Агентством втраченого часу». Нічого не змінилося. У Мінфіні кажуть, що бюджет-2024 був сформований ще до 15 вересня, а тому було достатньо часу на виконання відповідної роботи, і додають, що уряд незабаром затвердить посадові оклади.

Голова Нацагентства Надія Алюшина зі свого боку акцентує увагу на тому, що бюджет-2024 передбачив винятки, і додає, що це перший крок реформи, а не сама реформа.

«Дійсно, наступного року буде кілька різних підходів і моделей оплати праці держслужбовців залежно від органу, в якому вони працюють. Сьогодні до затвердження урядом нової схеми окладів спостерігаємо певну рефлексію, яка, правда, законодавчо не підкріплена. Зараз важливо не «штатки» робити, а докладати зусиль до ретельної та сумлінної класифікації. Не допустити формальностей чи неточностей. Завданням Нацагентства з питань держслужби тут є перевірка правильності класифікації. Для чіткого розуміння, якими ж будуть нові оклади, готуємо, у тому числі разом із Мінфіном, відповідний проєкт постанови», — пояснює Надія Алюшина.

Вона зауважує, що у відомстві очікують, щоб парламент розглянув урядовий законопроєкт «Про держслужбу» (№8222), який має запровадити єдиний підхід в оплаті праці держслужбовців на основі нового класифікатора посад. Його лише готують до другого читання. Але відповідальність за реформу, яка по суті наразі провалена, не лише на нардепах чи уряді, а й на Нацагентстві з питань держслужби, що мало би займати проактивну позицію. А не просто спостерігати за тим, як розвалюють держслужбу, зокрема й ухвалюючи ключові для системи управління норми оплати праці за ініціативою Мінфіну, а не відповідно до закону, який мав бути пролобійований наділеним повноваженнями профільним Агентством на всіх рівнях — урядовому, парламентському, публічному.

Через те, що політична система не ухвалила відповідних рішень, терміново змінюють «штатки» і у Верховному суді. Там в апараті теж є держслужбовці. Суддя Віктор Пророк на пленумі 24 листопада зауважив, що питання збереження цінних кадрів актуальне, але Верховний суд має особливі умови і може зачекати наступного року з цим рішенням. До його позиції відкласти питання не дослухалися. Кількість посад в апараті залишилася такою ж, хоча за останній рік у відставку пішли понад 20 суддів. Мали би скоротити майже 100 посад. Але ніхто не знає, які оклади будуть у новому році, і тому перестраховуються.

Голова апарату ВС Віктор Капустинський переконує, що з чинною «штаткою» є проблеми, але каже, що «всі зміни пропонуються в межах затвердженого бюджету на 2024 рік» Але тут важливо розуміти, що зараз без остаточного рішення Мінфіну, якими будуть базові оклади, сказати точну суму бюджету інституції неможливо.

Координатор робочої групи зі стандартів судового менеджменту суддя Костянтин Пільков зауважив, що нову «штатку» отримали, по суті, перед засіданням. «Говорити, що ці зміни вкладаються у ту концепцію оптимізації, яка розроблялася попередньою робочою групою і робота з якою продовжиться цією робочою групою, навряд чи можна, як і казати про те, що цей штатний розпис відповідає всім тим засадам, ну й узагалі спрямуванню на оптимізацію роботи апарату», пояснює він. Таку ж думку поділяє суддя Олена Кібенко.

Дійсно, торік для економії кількість посад у Верховному суді зменшили на 21%. На зарплати йшло 2 млрд грн. Заощаджене держава могла витратити на підтримку ЗСУ. Тоді під час скорочення звертали увагу на співвідношення свого апарату й апарату Верховної Ради, яке свідчило про високий рівень «забюрократизованості» суду.

Зараз важливо, щоб нові умови оплати праці в усіх інстанціях не спровокували штучного збільшення кількості керівників, а також сумнівних переведень службовців до підрозділу вищого рівня.

 

Як Мінфін діятиме в умовах, коли уряд, НАДС і парламент не домовилися

Заступник міністра фінансів Роман Єрмоличев зазначає, що формування структури органу — відповідальність керівника, але ці процеси контролюватимуть.

«Якщо хтось не вкладеться у фонд зарплати і прийде за додатковими коштами, Мінфін це перевірятиме. Запровадимо електронну звітність структури кожного органу, класифікації посад, складових зарплат тощо. Очікуємо на ефективний управлінський менеджмент. Від цього залежить успіх реформи. Є обмеження на кількість «дорогих» посад, щоб уникнути цього штучного збільшення. Для нас важлива не кількість держслужбовців, а якість їхньої роботи, що впливає на ефективність системи держуправління в цілому», — каже він.

Роман Єрмоличев додає, що міжнародні партнери надали свої зауваження щодо значної кількості наявних вакансій і рекомендують їх скасувати: «Це штучне збільшення фонду виплати стимулюючих надбавок. Саме тому з метою оптимізації чисельності державних органів Мінфін ініціюватиме скорочення їхньої чисельності».

Але ж Верховна Рада, Мінфін і Нацагентство з питань держслужби повинні діяти синхронізовано. Коли ключовий крок у реформі прописувати рядком у бюджеті з ініціативи Мінфіну, а потім підганяти під неї постанови уряду, це виглядає дивно. Це створює широке поле для маніпуляцій насамперед керівниками держорганів, які, попри норми закону, знайдуть можливість не лише зберегти статус-кво, а й підгодувати своїх. І це все відбувається тоді, як у парламенті вже рік лежить необхідний закон.

І мова навіть не про якість і швидкість роботи НАДС, а про узгодженість дій між урядом і парламентом. Схоже, її нема. А з цього випливає відсутність прозорої та компетентної держслужби в Україні. І цього не можуть не бачити наші міжнародні партнери.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Россияне бешенеют от злости: Пугачева вернулась с новыми с песнями о войне
Comments UA
2025-03-31T20:48:28Z
"Время больше не работало", - женщина, которая была мертвой 24 минуты, рассказала об ощущениях
Новости Украины
2025-03-31T21:03:37Z
Украинскую модель нашли искалеченной в Дубае: появились новые подробности о ее состоянии
Comments UA
2025-03-31T20:42:25Z
Церковный праздник 1 апреля: что нельзя делать, чтобы не получить проблемы
Telegraf
2025-03-31T21:21:45Z
Британская разведка: российских призывников будут вынуждать подписывать контракты для войны в Украине
ZN UA
2025-04-03T21:57:45Z
4 апреля 2025 года: преподобного Иосифа — что сегодня нельзя делать
Фокус
2025-04-03T21:36:11Z
Самый массовый призыв срочников от диктатора Путина: реакция Украины
Comments UA
2025-04-01T14:54:54Z
Курская операция: полковник подвел промежуточные итоги
TSN
2025-04-01T14:13:37Z
В Литве нашли тело еще одного американского военного
Comments UA
2025-04-02T05:54:26Z
Оккупанты шокированы: командование РФ запретило эвакуацию раненых
Comments UA
2025-04-02T20:45:01Z
Замучили известного композитора и поэта
Gazeta UA
2025-04-01T02:39:18Z
ВС РФ расширяют плацдарм в Лимане: в ISW выяснили, что задумали россияне
Фокус
2025-04-02T07:36:58Z
Украинские военные уничтожают элитные подразделения рф в Часовом Яру. ВИДЕО
Новости Украины
2025-04-02T06:39:47Z
Россия ударила по Запорожью и Харькову: что известно
Корреспондент
2025-04-03T21:12:13Z
Численность войск РФ увеличится на 150 тыс. - ОП
Корреспондент
2025-04-03T20:18:22Z
В Чернобыльском заповеднике появился «незваный гость», вытесняющий местные виды
Комсомольская правда
2025-04-02T05:01:30Z
В ближайшее время есть шансы заставить Россию прекратить огонь – Зеленский
Comments UA
2025-04-03T15:24:35Z
Россия обвиняет Украину в новых обстрелах: что известно
Comments UA
2025-04-01T10:00:36Z
Может остановить Россию за 24 часа: Жданов удивил, как можно закончить войну в Украине
TSN
2025-04-01T16:13:50Z
"Мы ее ждали": российские спецслужбы сделали заявление о Пугачевой
GlavRed
2025-04-01T15:00:54Z
Почему время в войне сейчас работает против Украины: какой важный рычаг потеряли ВСУ
Comments UA
2025-04-02T06:36:35Z
Трамп связал свою каденцию не с Израилем или Китаем, а именно с Украиной: мнение эксперта
Политека
2025-04-02T20:19:19Z
Посланник Путина: Бизнес США хочет вернуться в РФ
Корреспондент
2025-04-03T22:15:12Z
В Дании сделали заявление по поводу намерения США анексировать Гренландию
Корреспондент
2025-04-03T21:54:37Z
Зеленский назвал условия, при которых мир наступит в 2025 году
Gazeta UA
2025-04-02T06:06:13Z
НАБУ грубо нарушает законы: провело обыск без определения суда и поставило «прослушку» - заявление Ассоциации адвокатов
Новости Украины
2025-04-01T15:15:57Z
Раскрылись детали нового соглашения Украины и США о полезных ископаемых
Известия Киев
2025-04-02T06:36:11Z
Бывший участник команды Данилко назвал сумму, которую ему платил артист/Финалист "Х-фактора" работал у артиста на бэк-вокале
Апостроф
2025-04-03T15:33:34Z
Спикер ВМС ВСУ увидел "карательную дискотеку"/ Сеть взорвалась комментариями от современного российского эстрадного "творчества"
Апостроф
2025-04-01T16:39:08Z
Жила в России 20 лет, но приезжала в Украину к дочери: как выглядит мама Поляковой и что о ней известно
Telegraf
2025-04-01T17:03:53Z
Дважды победил в "Голосі", женился на старшей девушке из соседнего села: интересные факты из жизни Романа Сасанчина/После участия в шоу парень стал народным любимцем
Апостроф
2025-04-01T14:39:18Z
Просто гадость: пузатый российский певец вытер сопли о поклонниц на концерте
Comments UA
2025-04-03T19:57:47Z
Жена Виктора Павлика показала, как выглядит после операции
GlavRed
2025-04-03T19:30:33Z
Популярный американский актер потерял штаны во время шоу
GlavRed
2025-04-01T20:30:58Z
Процедура под наркозом: Гвоздева объяснила, что делала в больнице
Факти ICTV
2025-04-01T10:13:15Z
Потап показал новую партнершу: что о ней известно
Comments UA
2025-04-03T18:00:56Z
В УЕФА почтили память российского футболиста, который добровольно пошел убивать украинцев
Telegraf
2025-04-03T15:12:02Z
Боксер по провищу "Успех" умер во время боя
Telegraf
2025-04-01T09:54:16Z
Бывший футболист "Динамо" неожиданно поддержал Россию
ZN UA
2025-03-31T22:57:52Z
Кубок Украины: где и когда смотреть четвертьфиналы "Динамо" и "Шахтера"
Telegraf
2025-04-01T14:21:18Z
Челсі мінімально обіграв Тоттенгем у лондонському дербі
Football.ua
2025-04-03T21:06:38Z
Поздравления с днем рождения тренеру: пожелания и открытки
Telegraf
2025-04-03T19:30:08Z
Озвучена реакция УАФ на информацию о натурализации легионера Шахтера
Корреспондент
2025-04-01T11:24:20Z
Позор УЕФА : почтили память футболистов-оккупантов, пришедших убивать украинцев
Новости Украины
2025-04-03T19:24:47Z
Анонсировано возможное наказание для чемпиона Ильи Ковтуна за предательство Украины
Апостроф
2025-04-03T18:12:09Z
ПриватБанк объявил новую волну выплаты госпомощи в 1,5 тыс. грн: какие условия
Апостроф
2025-04-01T14:45:39Z
Пенсионеры могут не дождаться пересчета: как заставить ПФУ вовремя заплатить деньги
Знай
2025-04-01T14:30:57Z
Когда появятся гривны с новыми портреты на банкнотах: в НБУ сделали заявление
Comments UA
2025-04-02T10:27:20Z
В Госспецсвязи сделали заявление по поводу кибератаки на УЗ
Корреспондент
2025-04-01T14:30:33Z
"Энергоатом" осудил попытки легитимизировать незаконное управление оккупантами Запорожской АЭС - заявление
ZN UA
2025-04-03T21:06:21Z
Ситуация катастрофическая: Украина теряет иностранные инвестиции
Comments UA
2025-04-03T21:06:19Z
«Лекарства подешевеют на 5-52%»: журналистка рассказала, что еще изменится в апреле
Знай
2025-04-02T06:21:36Z
С 1 апреля НБУ отменил лимит на карточные переводы между физическими лицами, но есть нюанс
VGorode
2025-04-02T00:18:10Z
США объявили миру торговую войну: первые последствия
Comments UA
2025-04-03T20:42:53Z
Чем помыть краны, чтобы сверкали, как новые: эффективные методы, о которых мало кто знает
TSN
2025-04-01T12:13:34Z
Избегайте тем о политике и религии: аргентинка раскрыла особый секрет долголетия
Gazeta UA
2025-04-01T12:03:30Z
Как выбрать хороший растворимый кофе: украинцам дали лайфхаки
Апостроф
2025-04-01T18:27:38Z
Как ухаживать за седыми волосами: прически для женщин старше 40 лет
GlavRed
2025-04-01T16:30:42Z
Оладьи на воде: рецепт интересного постного завтрака
Фокус
2025-04-03T21:27:21Z
Этот дешевый раствор отбелит ваш тюль: от жира и пыли не останется ни следа
Telegraf
2025-04-03T19:06:34Z
Последний шанс спасти свою сладкую жизнь: рецепт тех самых легендарных пряников с глазурью
Знай
2025-04-01T06:51:33Z
Доступна даже в супермаркетах: какую рыбу ни в коем случает нельзя есть
Хвиля
2025-04-03T19:00:37Z
Как создать приятный аромат на кухне: простые бюджетные лайфхаки
Gazeta UA
2025-04-03T15:54:40Z
В Киеве нетрезвый мужчина стрелял в больнице
Gazeta UA
2025-03-31T19:57:45Z
Враг нанес массированный удар дронами по Харькову: последствия
Хвиля
2025-04-02T06:42:03Z
Авиаудар по общине в Запорожье: количество пострадавших возросло. ФОТО
Новости Украины
2025-04-01T02:45:10Z
Взрыв в Киеве: на рынке «Юность» сработала граната
Новости Украины
2025-04-03T17:33:48Z
Подозреваемой в надругательстве над могилой азовца "Гренки" избрали меру пресечения
Комсомольская правда
2025-04-03T16:55:49Z
Работники банка цинично ограбили умершего клиента в Киеве: сумма впечатляет
Comments UA
2025-04-03T16:51:27Z
В Буковеле мужчина жестоко избил лошадь палкой
Корреспондент
2025-04-03T15:28:57Z
Коломойскому продлили содержание под стражей
Gazeta UA
2025-04-03T14:54:17Z
Женщина неожиданно начала раздеваться в аэропорту перед посадкой в самолет
Comments UA
2025-04-03T14:24:50Z
Какие позы для сна дают хорошо выспаться и не провоцируют морщинки
Знай
2025-04-03T18:51:32Z
Украинский производитель лекарств за год увеличил доход на 900 млн грн
Корреспондент
2025-04-03T16:15:18Z
Почему появляются темные круги под глазами: ТОП-10 причин
Comments UA
2025-04-03T16:12:44Z
В США одобрили первый тест, выявляющий у женщин половые инфекции
Факти ICTV
2025-04-03T15:40:46Z
Молодая женщина умирает от рака, потому что думала, что имеет проблемы из-за вегетарианства
Comments UA
2025-04-03T15:24:09Z
Мозг съедает сам себя во время марафонских забегов
ITC
2025-04-03T14:52:05Z
Назван возраст, в котором значительно ухудшается слух
Comments UA
2025-04-03T14:51:09Z
Помогут ли 10 тысяч шагов в день похудеть: тренеры дали однозначный ответ
UAToday
2025-04-03T12:03:11Z
Медосмотр по-новому: в Украине хотят отменить бумажные медицинские справки для водителей
Telegraf
2025-04-03T11:27:57Z
Осторожно, апрель 2025: опасные дни, которые могут перевернуть вашу жизнь
Знай
2025-03-31T19:30:00Z
"Женщину трогают за грудь, мужчину хватают за пах": Metal Gear Solid Delta: Snake Eater получила взрослый возрастной рейтинг
GameMag
2025-03-31T19:46:10Z
Научный прорыв позволит долететь до Альфа Центавра: что сконструировали ученые
Фокус
2025-04-01T11:10:57Z
Снится ли компьютерам Матрица: Обзор I have no mouth, and I must scream
GameMag
2025-04-03T19:34:16Z
У Starlink появится конкурент: Amazon создает свой спутниковый проект
Gazeta UA
2025-04-03T19:00:19Z
Новый уровень производительности и впечатляющая графика: NVIDIA прокомментировала анонс консоли Nintendo Switch 2
GameMag
2025-04-03T18:21:35Z
Microsoft начала продажу первого "облачного" компьютера
Корреспондент
2025-04-03T18:03:35Z
Российские военные спутники выпустили в космосе загадочный объект
Корреспондент
2025-04-03T18:00:13Z
Намек понятен: фанатам GTA ответили, когда будет новый трейлер и выйдет ли 6 часть вовремя
Знай
2025-04-03T16:51:42Z
Sony без лишнего шума отправляет PlayStation 4 на покой
GameMag
2025-04-02T08:27:40Z
Škoda представила новый электрический внедорожник
Корреспондент
2025-04-03T19:12:44Z
Hyundai представила обновленный водородный электромобиль
Корреспондент
2025-04-03T17:45:37Z
Вийшло важливе оновлення для серії Galaxy S20
Portaltele
2025-04-03T12:07:39Z
Как новые пошлины Трампа повлияют на рынок авто из США в Украине
Фокус
2025-04-03T10:36:05Z
Продажи автомобилей Tesla упали до трехлетнего минимума
Корреспондент
2025-04-03T10:30:17Z
Всего одно действие может стоить водителям почти 4 тысячи гривен: о чем следует знать
Знай
2025-04-03T02:51:43Z
Японские автопроизводители начали производство биоэтанолового топлива
Корреспондент
2025-04-02T16:39:46Z
Названы самые ликвидные и наименее ликвидные кроссоверы современности
Фокус
2025-04-02T07:30:15Z